کت فیش آفریقایی

کت فیش افریقایی یا گربه ماهی راه رونده موضوع مورد بحث این قسمت میباشد. شاید شکل و شمایل این گربه ماهی شما را به یاد اژدها های چینی بیاندازد شاید هم مشاهده این همه سیبیلک و شکل و شمایل ان برای شما عادی باشد و شما را به یاد خانواده بزرگ گربه ماهیان بیاندازد که اکثرا سیبیل های واضحی دارند. به هر حال در ادامه متن بیشتر با این گربه ماهی زیبا و مرموز اشنا خواهیم شد.

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Clarias batrachus

نام رایج: کت افریقایی، گربه ماهی افریقایی , کت فیش راه رونده

خانواده:Clariidae  گربه ماهیان

زیستگاه:  آسیای جنوب شرقی (در مالزی ، تایلند ، شرق هند ، سری لانکا، بنگلادش ، برمه ، اندونزی ، سنگاپور و …. یافت می شود)

دمای مناسب نگهداری: در محدوده دمایی بین ۱۰ الی ۲۸ درجه سانتیگراد 

سایز: ۳۰ سانتیمتر

شناخت: گربه ماهی راه رونده که در کشور ما بیشتر به کت افریقایی معروف است از ماهیان زیبا و هم خانواده گربه ماهیان است که بومی جنوب شرقی اسیا هستند. انها در نهر ها ، برکه ها ، مرداب ها و اب های ارام و حتی راکد و موقت زندگی میکنند. انها میتوانند از اکسیژن هوای بیرون تنفس کنند. نام راه رونده از قدرت حرکت و به اصطلاح راه رفتن انها در ابهای کم عمق و حتی خشکی نشعت گرفته است که به اصطلاح با باله های سینه ای راه میروند و شاید به همین دلیل راه رونده نام گرفته اند. انها میتوانند از برکه های موقت ابی که ایجاد شده و در حال خشک شدن است به برکه ای دیگر حرکت کنند. بدن این گربه ماهی فاقد پولک است اما پوستی لزج گونه و سخت دارد که بدن در برابر حرکت در اب های کم عمق و خشکی در امان بماند. سیبیلک های این ماهی نسبت به سایر گربه ماهیان بلند تر و بیشتر به نظر میرسد گرچه اکثر گربه ماهیان هم از سیبیلک های اینچنینی بی نصیب نیستند.

 

نگهداری: نگهداری انها در تانک های جمعی همیشه لذت بخش و خالی از دردسر نیست، انها پرخاشگرند و نمیتوان این خصوصیتی را که دارند نادیده گرفت. انها گه گاه به ازار و اذیت سایرین میپردازند و حتی گه گاه باعث مرگ ماهیان ضعیف خواهند شد ولی با قوی جثه ها مشکل انچنانی ندارند. البته نظرها درباره خصوصیات این گربه ماهی متفاوت است. حتی خود اینجانب نمیتوانم تصمیم صحیحی در مورد انها بگیرم با وجود اینکه چندین بار با ماهیان مختلف از انها نگهداری کرده ام که در هر شرایط خصوصیات خاصی از خود بروز داده اند. انها تقریبا شب کارند و در اکثر موارد باعث ازار سایرین و برهم زدن نظم اکواریوم خواهند شد. در روز علاقه به مخفی شدن دارند ولی از پرسه زدن در طول روز و غذا گرفتن هم استقبال میکنند. اگر مکان مورد نظر برای مخفی شدن را برایشان محیا نکنید خود دست به کار میشوند و با برهم زدن شن ها و حرکات مارپیچ خود شن ها را کنار میزنند و خود را به اصطلاح کنار شن ها قرار میدهند که در همین لحظه فاجعه رخ میدهد و شما با ابی کثیف و ذرات معلق در اب مواجه میشوید که البته بعد از چند لحظه با وجود تصفیه و ته نشین شدن ذرات همه چیز به شکل اول باز خواهد گشت. در صورتی که میخواهید در یک تانک جمعی از انها نگهداری کنید بهتر است ماهیانی قوی جثه انتخاب کنید تا به مشکل احتمالی برنخورید. این گربه ماهی رشدی عجیب و غریب داشته و به سرعت به سایز قابل توجهی خواهد رسید. حتما برای انها مخفی گاه قرار دهید تا احساس ارامش کنند. حتما درپوش اکواریوم را بدون کوچکترین روزنه انتخاب کنید و همیشه درپوش بسته باشد زیرا انها استعداد پرش به بیرون و حتی خزیدن به بیرون هم دارند و اگر این نکته را رعایت نکنید با گربه ماهی خود بیرون از اب مواجه خواهید شد که هنوز زنده است و ممکن است با بازگرداندن ان به اب مجددا زندگی خود را از سر گیرد ولی همیشه ممکن است اینقدرها شانس با شما یار نباشد مخصوصا انواع کوچک که سریع تلف خواهند شد ولی انواع بزرگتر تا چندین و چند ساعت بیرون از اب را تحمل میکنند و اگر پوست و بدنشان خشک نشود به این راحتی ها تلف نخواهند شد.

تغذیه: این گربه ماهی همه چیز خوار است و از غذاهای خشک تا گوشتی و زنده را تغذیه میکند. هر غذایی اندازه دهانش باشد در یک چشم به هم زدن تمام خواهد شد. انها قدرت بویایی فوق العاده ای دارند و در صورتی که غذا را هم مخفی کنید به سرعت ان را خواهند یافت

تشخیص جنسیت: از روی لوله تناسلی انها قابل تشخیص است.

    

نکته: بدن این گربه ماهی ممکن است مورد حجوم برخی ماهیان دیگر مانند کت فیش وارونه یا کت فیش لجن خوار قرار گیرد و انها از بدن این گربه ماهی تغذیه کنند

در صورت کپی برداری از این مطلب منبع (www.onlypet.ir) را با درج لینک یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


265 دیدگاه در “کت فیش آفریقایی

 1. Ali44

  من دوتااسکار دارم میتونم کت افیقایی نگه دارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ترکیب جالبی نیست و کت فیش های افریقایی شب کارن و ماهیا رو اذیت میکنن. بهتره که نگهداری نشه.

   پاسخ
 2. محمد

  چگونه تولید مثل میکنند و از کجا بفهمیم که چند سالشونه

  پاسخ
  1. Mehdi.221

   سلام
   تکثیر این ماهیا در آکواریوم خیلی سخته و با کارهایه آزمایشگاهی و …. تکثیر میشه
   سن و سالشون هم با توجه به اندازه میشه تشخیص داد اما دقیق نه

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام.یه کت افریقایی گرفتم ۳۰ سانت بیشتره. میخام یه سیلور اروانا بگیرم چون تانکم اونقدر بزرگه که کت فیش توش گمه! سایز آروانا چند باشه که کت فیش اذیتش نکنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هرچی که سایز آروانا باشه اصلا ترکیب خوبی نیست و کت آفریقایی چون شب گرده در طول شب آروانا رو میکشه و یا اذیتش میکنه و آروانا با حرکات انفجاری به خودش آسیب جدی میرسونه پس هرگز ترکیب خوبی نمیشه.

   پاسخ
 4. سمانه

  سلام. بنده توی تانک ۴۰۰ لیتری دوتا کت افریقایی دارم که بزرگن. خاستم زندانی بندازم کنارشون چون همون طور که گفتید باید ماهیان قوی جثه کنار کت افریقایی نگه داری بشه که البته زندانی پیدا نکردم و فروشنده بهم پیکاک باس پیشنهاد کرد که حدود ۳۰ سانت بود . به نظرتون مناسب هست بگیرم؟ البته قیمت بالایی داشت. در حد آروانا!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر دوست من. کت فیش شب کار هست و ماهیای مورد نظر شما روزکار! ممکنه شب کت فیش ها سیکلیدها رو اذیت کنن و برعکسش در روز سیکلیدها.

   پاسخ
 5. Gh

  میشه این ماهی رو با پولی اسکار پرت گرین ترور تگزاس دراگون و ردتیل رو باهم نگه داشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این ماهی ها همه رو با هم نمیشه نگهداری کرد.
   اما کت آفریقایی رو با ردتیل و دراگون میتونید با رعایت سایزبندی و داشتن فضای کافی نگهداری کنید.
   پولی با هیچکدوم از این ماهی ها سازگاری نداره.
   اسکار و پروت و تگزاس رو میتونید با همدیگه نگهداری کنید .
   گرین ترور و پروت وتگزاس نیز با هم قابل نگهداری هستند فقط گرین ترور با اسکار سازگاری خوبی نداره.
   دقت کنید برای همه این ماهی ها باید سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید و فضای کافی داشته باشید.

   پاسخ
 6. ناشناس

  سلام بجز ردتیل دراگون و کت افریقایی ماهی های این مدلی دیگه چی هس و کدوم از این سه تا قوی تره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فعلا در ایران فقط همین ها هستند اما اینکه بگیم کدوم ماهی قوی تر هست بستگی به خود ماهی مورد نظر داره و نمیشه مقایسه کرد.

   پاسخ
 7. محمد

  سلام کت آفریقایی رو میخاستم جا به جا کنم که یدفعه نمیدونم ازکجا ش یه تیغ کرد توی دستم خون هم امد و جاش هم تا یع روز سوخت؟؟
  پیش کت هم اسکار پرت پنگوسی نگه میدارم؟
  از اون وقتی که بهم تیغ زده میخام ردش کنم بره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله اطراف سر کت آفریقایی تیغ داره و تیغ های تیز و محکمی هم داره و علاوه بر این تیغ ها بدن کت آفریقایی اینقدر لیز هست که نمیتونید اون رو با دست بگیرید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

معادله امنیتی (تشخیص انسان از روبات) !