مقدمه ای بر نگهداری قناری

قناری از دیر باز تا به امروز به خاطر اواز دلنشین و زیبایی های خاص خود مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات علمی فراوانی بر روی گونه های مختلف انجام شده و حتی گونه هایی تکثیر شده اند که در محیط طبیعی وجود ندارند و همینک این گونه ها به صورت رایج توسط فروشندگان در داخل قفس نگهداری میشوند و حتی به فروش میرسند. با این تفاسیر و انداختن نگاهی به این پرنده زیبا شاید شما هم خواستار نگهداری ان به صورت یک حیوان خانگی باشید ولی همانطور که میدانید نگهداری قناری بدون داشتن اطلاعات قبلی این رویای شیرین را به یک خواب تلخ بدل خواهد کرد در این بخش مقدمه ای برای نگهداری و پرورش این پرنده زیبا برای شما اماده شده که میتواند اطلاعات کلی در مورد خرید ، تغذیه ، نگهداری و …. را در اختیار شما قرار دهد و همچنین  تا حدودی شما را اماده پذیرش این پرنده زیبا در منزلتان کند

به ادامه متن توجه کنید

قناری canary

اغلب اشخاص به خاطر آواز دلنشین پرنده اقدام به نگهداری قناری می نمایند. شاید افرادی دیگر به قصد تکثیر یا تجارت از قناری نگهداری میکنند در کل نگهداری و پرورش قناری لذت بخش و دوست داشتنیست و شاید شما را مجاب به خرید قناری کند. بنابراین اگر شما علاقه مند به قناری هستید قبل از خرید تا میتوانید در مورد ان اطلاعات کسب کنید

راهنمایی های اولیه: در ماههای آبان یا آذر اقدام به خرید قناری نر جوانی که تازه آوازخوانی را آموخته نمایید. در صورت امکان حق تعویض را با فروشنده شرط کنید. تا مثلا اگر قناری آواز خوان خوبی نبود آنرا با دیگری عوض نمایید. آوازخوان های با استعداد در فروشگاه های مناسب داخل محفظه های انفرادی نگهداری می شوند. بدین ترتیب خریدار امکان شنیدن صدای تک تک آنها را داشته و می تواند بسته به دلخواه یکی را انتخاب نماید. قدری وقت صرف نموده و به پرنده مورد نظر خود گوش فرا دهید. در صورتی که جزییات آواز پرنده برایتان اهمیت دارد از شخص متخصص کمک بگیرید. به همان گونه که تمامی قناری ها زرد نمی باشند همه شان نیز دارای آواز خوش نیستند. برخی دارای صوتی بلند و تند بوده که خصوصا در آپارتمان های کوچک اسباب مزاحمت نگهدارنده خواهند شد. اغلب قناری های رنگی که زیبایی ظاهر در مورد آنها در درجه اول قرار می گیرد دارای چنین مشخصه ای هستند. البته با تکثیر حساب شده می توان زیبایی و خوش آوازی را در هم جمع نمود.

نر یا ماده ؟ برای مبتدیها اختلاف جنسیت تنها از روی آواز قابل تشخیص است. اگر قناری نر به اصطلاح (لال) نباشد جنسیتش از روی آواز قابل تشخیص است. صرف نظر از برخی استثناءها معمولا جثه نر از ماده بزرگتر بوده و رنگ دور چشمش جلای بیشتری دارد. در نرهای آماده جفت گیری (می تواند در آذر ماه باشد) پوست مخرج قدری کیس بر می دارد. ماده فاقد چنین علامتی بوده و یا تنها در انتهای مخرجش به میزان کم مشهود خواهد بود. در صورتی که در تشخیص از ماده مطمئن نیستید از فروشنده کمک بگیرید.

چرا نر بخرم و چرا اصلا جفت نگیرم؟؟ اصولا اکثر افراد و حتی خود شما دوست دارید قناری شما اواز بخواند و شاید دلیل اصلی خریداری قناری توسط شما همان اواز دلنشین باشد. قناری های ماده اواز نمیخوانند  و تنها در صورت اماده بودن ریزه خوانی میکنند که اگر برای اواز پرنده، قناری میخرید قاعدتا قناری نر گزینه صحیح میباشد. اصولا قناری ها در فصول خاص جفت میخورند و تکثیر میشوند و نر هنگام جفت بودن اواز نمیخواند یا کمتر اواز میخواند. اگر مبتدی هستید بهتر است اول نر را خریداری کنید و سپس ماده را و بعد از اشنایی نر و ماده انها را جفت کنید. در این زمان هم میتوانید اواز دلنشین نر را بشنوید و هم تجربه جفت انداختن و تکثیر را به دست اورید در ضمن جفت انداختن قناری اصولی دارد و در صورت رعایت نکردن این اصول جفت دائما با هم زد و خورد و دعوا خواهند داشت. اگر جفت اماده ای را مد نظر دارید و برای تکثیر قناری میخرید و همچنین مبتدی هستید و نمیدانید چکار کنید میتوانید از همان ابتدا قناری های جفت خورده را انتخاب و خریداری کنید ولی باید شرایط تکثیر و همچنین مایحتاج جفت را فراهم کنید و قید اواز خوانی دیوانه وار نر را هم بزنید. به هر حال تصمیم در این مورد به عهده شماست.

قفس مناسب: نوع و اندازه قفس قناری کاملا بستگی به آن دارد که پرنده را به چه منظوری خریداری کنید. در فروشگاهها قفسهای متنوعی موجود است که همگی قابل استفاده نمی باشد پرنده انفرادی لااقل نیازمند به قفسی با طول ۵۰ سانتیمتر، عرض ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۴۰ سانتیمتر است. شما احتمالا در فروشگاههای مخصوص قناری و یا نزد پرورش دهندگان قناری آوازه خوان را در قفسهای کوچک ۲۸X۲۸X۱۸ سانتی دیده اید آنها را قفسهای آواز نامیده و قناریهای نر جوان را برای تعلیم آواز در این قفسها نگهداری می کنند. شایان ذکر است قفسهای در ابعاد بزرگ نیز ساخته شده که به آنها قفس جوجه پران یا قفس پرواز میگویند. شما نسبت به خریداری قناری به صورت جفت یا انفرادی اقدام به خرید قفس مناسب کنید

تغذیه: اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – شلغم – کلم – کاهو خرفه – ترب و شاهدانه – سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند. پرنده شما به همه انها علاقه نشان نمیدهد و ممکن است برخی از انها را بپسندد و از ان تغذیه کند. به مرور زمان به ذاعقه پرنده اشنا خواهید شد و غذاهای مورد علاقه اش را فراهم میکنید

بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود. ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .

سپیا: استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام ئوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود

بهداشت و نکات نگهداری: برای داشتن قناری های سالم رعایت بهداشت الزامی است وباید به نکات ذیل توجه نمود

۱-قناری هایی که تازه خریداری نموده اید را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری نمایید.

۲-به محض مشاهده علائم بیماری درهر کدام از قناری ها آن را از بقیه جداکنید سپس به مداوایش بپردازید.

۳-سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعثزخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴-از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵-از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰.۳۰.۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود

۶-ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷-سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸-میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹-حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید

۱۰-سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱-هر ماه یکبار قناری را به قفس دیگری هدایت و قفس را دور از محل نگهداری قناریها ودر جائی که جریان هوا نباشد ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید وپس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آن رابشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شود

۱۲-به جای روز نامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماد چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۳-قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۴-هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۵-حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

آب تنی: قناری های آزاد در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن های مرطوب غلت بزنند و بدین ترتیب خودشان را تمیز کنند.

در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نشان ندهند. اما کلا آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پر ریزی بسیار ضروری است. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می گردد. آب تنی پرنده ماده در اواخر دوران خوابیدن بر روی تخم ها باعث مرطوب شدن سطح پوسته آن شده و ضمن کاهش از دست رفتن آب موجب خروج راحت تر جوجه از تخم می گردد. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خود را پوش داده می لرزاند و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک منقارش مواد چربی مترشحه از غده خاصی که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد و اوروپیژیال (Uropygial) نامیده می شود را روی کلیه پرهایش می مالد. این روغن باعث براقی پرهای قناری شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. بعضی از پرنده های دست آموز عادت به استحمام در زیر شیر آب ظرفشویی آشپزخانه دارند و از ریزش جریان آب بر روی بدنشان بسیار لذت می برند. از اینرو بسیار طبیعی است که با شنیدن صدای جریان آب به سوی ظرفشویی پرواز کنند. یکی از راه ها آشنا کردن پرندگان با ظرف آب تنی گذاشتن برگ کاهوی مرطوب در کف قفس است تا پرنده خود را بر روی آن مالیده و پر و بالش را تمیز نماید. راه دیگر گذاشتن یک قطعه یخ بر روی قفس و قرار دادن ظرف آب تنی (با مقدار کمی آب) در زیر آن بر روی کف قفس است تا با آب شدن یخ و چکیدن قطرات آب پرنده نسبت به آب تنی تحریک شود. همچنین می توان ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند داخل آن آب تنی کند کف قفس قرار داده تا پرنده درون آن استحمام نماید. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروری می باشد.

پر ریزان (تولک): پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین می شوند. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت ۶ الی ۸ هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد. الگوی ریختن و درآمدن پرها به این صورت است که از ناحیه سر شروع شده و بعد گردن و تنه و پاها و بالاخره در آخر دم و بالها را شامل می شود. این امر پرواز پرنده را محدود کرده و یک بار اضافی بر روی متابولیسم بدن پرنده می باشد. بعضی وقت ها تولک رفتن بی موقع پرنده می تواند ناشی از قرار گرفتن پرنده در معرض گرمای شدید باشد. البته گاهی نیز به علت ترس و یا مصرف دانه های نامناسب بروز می کند. در این مواقع باید پرنده را از منابع گرمازا و رادیاتور ها دور نمود و غذای او را چک کرده تا از نظر ترکیب و کیفیت مناسب باشد.

تغذیه زمان تولک: لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید. همچنین غذاهای آماده و مناسبی برای جایگزین شدن سریع پرها در بازار های بین المللی موجود است که می توان تهیه و مصرف نمود. جهت تقویت پرنده می توان روزانه یک قطره روغن ماهی به غذای او اضافه نمود. ولی باید توجه داشت که مقدار دانه آغشته به روغن آنقدر کم باشد که در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت مصرف شود. همچنین میزان کمی ویتامین E نیز به جیره اضافه شود تا دچار اختلالات تولید مثلی نشود. در عین حال باید مراقب بود تا مبادا پرنده بیش از حد چاق شده و زیر پوست شکم و بالطبع سایر نواحی بدن چربی ذخیره شود. ممکن است پس از هربار تولک رفتن پرنده قدرت و میزان خواندنش کمتر شود که در این رابطه کار اساسی نمیتوان انجام داد. بجز اینکه رژیم غذایی او چک شده تا بیش از حد چرب یا پر انرژی نبوده و باعث چاق و تنبل شدن پرنده پرنده نگردد.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد قناری و نگهداری اصولی ان لازم است بخش های مختلفی که در مورد انها در ارشیو موضوعی سایت وجود دارد را مطالعه کنید و این مقاله تنها بخش کلی به صورت کوچک و مقدماتی  برای نگهداری قناری بود که میتواند کمی شما را کمک کند که حداقل از ابتدا اصولی کار کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

197 دیدگاه در “مقدمه ای بر نگهداری قناری

 1. جعفری

  با سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز

  اگه تمایل به تبادل لینک دارید وبلاگ منو به نام « قناری زاهدان» لینک کنید من آدرس شما لینک کردم

  http://ghanarizahedan.blogfa.com
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجید سعادتی

   بسیار عالی وخوب ممنونم از شما تشکر

   پاسخ
 2. نیما

  باسلام دربارهی پرندگان زینتی مثل فنچ و …مطالبی را بگذارید که سایت کامل وجامع تر باشد

  پاسخ
  1. امید

   سلام من دو‌تا قناری دارم یدونه که ماده است۵. سال . ونر ۶ ماهش قناری نر نمیخونه صدا در میاره ولی نمیخونه چیکار کنم که بخونه. زود برای خوندنش یا چی لطفا جواب بدید

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    باید صبر و حوصله داشته باشید تا نر آماده بشه ضمنا در این مدت باید دانه های متنوع و مخلوط بهش بدین – سبزی – میوه – جوانه تازه گندم بهش بدین تا آماده بشه ضمنا صدای قناری هم براشون پخش کنید.
    دقت کنید رد جفت دادن اونها عجله نکنید بلکه باید صبر کنید تا هر دو کاملا آماده باشن و بعدا جفتشون بدین.

    پاسخ
  2. شیوا

   با سلام و وقت خوش خدمت دوستان گرامی. قناری نر من چند روزه پرهایش به شدت میریزه.از دیروز میلرزه. بردمش دامپزشک.گفت احتمالا عفونت داره.انتی بیوتیک داد که در ابش حل کنم.امروز عصر پلکش هم کمی بسته تر شده.لطفا مرا راهنمایی کنید ‌.سپاس از توجه شما

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    چه انتی بیوتیکی تجویز کردن. اسمش رو بگید. می تونید خودتون از انتی بیوتیک های انسانی مثل تتراسیکلین هم استفاده کنید باز دقیقا بگید چه انتی بیوتیکی تجویز شده؟

    پاسخ
    1. شیوا

     سپاس از توجه شما.از کپسول تتراساکلین برای ماهی های حوصم استفاده میکنم.برای پرنده هایم چقدر باید در آب بریزم؟ با اون یکی مخلوط کنم؟ یا جداگانه با قطره چکان بریزم تو نوکش؟

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      خواهشا در چند جای مختلف سوال تکراری نپرسید و به تاریخ سوالات توجه کنید و در جای مناسب سوال بپرسید.
      یک کپسول تتراسیکلین در یک لیتر آب البته از چند نوع آنتی بیوتیک هم زمان نباید استفاده کنید.

      پاسخ
 3. سعید

  با سلام . من می خوام اقدام به نگهداری قناوری و … خلاصه یه جفت پرنده بکنم . می خواستم لوازم مورد نیاز و میانگین هزینه کلی رو بیان کنید . باتشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لوازم : قفس – دانه خوری – آبخوری – یه ظرف آبتنی و حمام – یه ظرف تخم مرغ خوری – دانه مخصوص قناری – نهایتا یک لونه جهت تخم گذاری.
   اما مینگین هزینه نمی دونم چی بگم این وسایل زیاد نمی شه اما قیمت خود قناری مهمه و باید ببینید چه قناری و با چه قیمتی می خواهید بخرید مثلا قناری از جفتی صد هزار تومان هست تا یه دونه صد هزار تومان و حتی جفتی ۵۰۰ – ۶۰۰ هزارتومان به بالا ولی یه جفت خوب و آماده با ۱۵۰ – ۲۰۰ هزار تومان میشه خرید.
   حالا قیمت گذاشتم تا سایر دوستان نگن چرا قیمت نمی گین باور کنید نمیشه چکار کنیم دیگه.
   آقا موفق باشید.

   پاسخ
   1. نیما

    باسلام اقا سعید
    با توجه به اینکه اولین تجربه شما هست بهتر یک جفت پرنده ارزان قیمت تر و همچنین مواظبت اسان تر کنید اگر تجربه کافی ندارید بهتر پرندگان ارزان قیمت را پرورش دهید من فنچ و مرغ عشق پیشنهاد میکنم
    وقیمت پرورش یک جفت مرغ عشق با قفس و خودشان ۳۰ تومان بشه و فنچ هم ارزان تر با قفس ۲۰ تومان

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   مبارک باشه. وسایل نگهداریشون مشخصه و تو مقالات موجوده. قفس، ابخوری، چوب نشیمنگاه، ظروف استحمام، دان و ….. بعضیاش که تو خونه هست. برای قیمت هم بهتره به فروشگاه پرندگان مراجعه کنید و قیمت بگیرید

   پاسخ
   1. سعید

    خیلی ممنون از پاسخ هاتون . ولی به نظرم بهتره به حرف اقا نیما گوش کنم و از ارزون شروع کنم . چون هیچی در مورد هیچی نمی دونم :D

    پاسخ
    1. نیما

     سلام
     اقا سعید برای بدست اوردن اطلاعات به وب خودم که موضوع مرغ عشق است مراجعه کن و سوالی بود در خدمتم http://www.talae.persianblog.ir

     پاسخ
 4. morteza

  سلام من مرتضی هستم. یکقناری دارم که پرهای سر آن افتاده و پرهای بال ش همچنین به حالت پیچیده در آمده چه باید بکنم. با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ریختن پرها طبیعیه و در پرندگان سالم سالی یک تا دوبار اتفاق می افته و دوباره پر جدید جاش درمیاد اما اگر پرنده خوب تغذیه نشه و سوء تغذیه داشته باشه شکل پرهاش خراب میشه بهتره بهش تخم مرغ آب پز و مولتی ویتامین بدین خوب میشه.

   پاسخ
 5. mohammad

  سلام. من محمد هستم خیلی ممنون میشم صدای ریزه خونی قناری رو واسه دانلود بزارین.واقعا لازم دارم باتشکر

  پاسخ
 6. مهدی

  سلام ببخشید من دیشب یک قناری خریدم بعد فروشنده میگفت نره ولی نمیخونه فقط جیک جیک میکنه وریزه میخونه برنده بر تحرک وشادیه سوال من اینه که ایا واقعا نره یا ماده؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر من نر جونی هست درضمن تا پرنده رو نبینیم که نمیشه گفت نر هست یا ماده پس فعلا به حرف فروشنده اعتماد کنید البته تازه یک روزه اون رو خریدین کمی صبر کنید تا هنر قناری رو ببینید.
   نکته : هیچ وقت تا با چشم خودتون خوندن قناری رو ندیدین و با گوش خودتون صدای قناری رو نشنیدین اون رو نخرید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ممکنه همونطور که اقا مجتبی گفتن نر باشه و جون و از اونطرف ممکنه ماده باشه و اماده و مست. خودتون باید تشخیص بدید. ریزه خونی قناری جیک جیک تنها نیست. اون حالت جیک جیک مختص ماده است
   موفق باشید

   پاسخ
 7. mohammad

  سلام.برای قرص خوندن قناری حتما باید اول ریزه خونی به قناری اموزش بدیم یا خودش یاد میگیره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه نیاز به یاد دادن ریزه خونی نیست. اصولا خودش یاد میگیره و اواز قرص و کامل هم به همین شکل . ولی برای کار کردن روی صدای قناری و اموزش، قناری بازها از یه نر خوب و خوش صدا استفاده میکنن تا قناری فوت و فن خوندن رو از یه الگوی خوب یاد بگیره
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همینطوره که آقا شهریار گفتن.
   ببینید برخی از دوستان فکر میکنن حتما قناری به استاد و آموزش نیاز داره تا بخونه نه اینطور نیست جوجه نر از اول هم بعد از بالغ شدن شروع به ریز خونی میکنه و بعد هم کامل میخونه و چه چه میزنه اما حالا فلسفه حضور استاد اینکه چون قناری ها با تن و آهنگ و ریتم های مختلفی میخونن پس میان یک قناری خوش صدا و خوش آواز رو در کنار نر جوان قرار میدن تا هم اون رو تحریک به خوندن و رقابت بکنه و هم صدای بهتری یاد بگیره تا ماده ها رو جذب خودش بکنه به همین دلیل هست که از استاد استفاده میکنن در واقع استاد نیست رقیب قناری جوان هست و قناری جوان برای رو کم کنی تمام تلاش خودش رو میکنه تا آواز بهتری بخونه.
   اما اگر قناری استاد هم نداشته باشه ممکنه بطور غریضی با داشتن پدر و مادر خوب یک آواز خوب رو بخونه ولی خب مقدار آواز و نفس قناری کم میشه چون تمرین کمتری میکنه و رقیبی برای خودش نمیبینه پس فشاری هم به خودش نمی یاره و ممکنه نفس پرنده برای آواز خوندن کم بشه.

   پاسخ
 8. mohammad

  سلام اینکه میگن موقعه اینکه بری نزدیک قفس قناری نرجوون تاج میزنه یعنی چی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا نزدیک شدن به قناری نباید به شکلی باشه که بترسه و بپره!!!!!
   بعد از نزدیک شدن به قفس ، قناری نر پرهای روی سرش رو کمی باد میکنه که میگن تاج میزنه ولی اگر اون رو بترسونید اینکار رو نمیکنه فقط به آرامی بهش نزدیک بشید خودتون متوجه میشید البته نباید نر هم خیلی جوون باشه در حد ریزخونی باشه در سنهای زودتر از ریزخونی اینکار جواب نمیده.

   پاسخ
 9. mohammad

  سلام اگه میشه در مورد سره قناری ها هم مطلب بزنید با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   متاسفم. استقبالی از موضوعات قناری و طوطی در این سایت نمیشه و خیلی وقته مطلبی در موردشون ارسال نمیکنم
   موفق باشید

   پاسخ
 10. صادق

  سلام من تازه یه قناری خریدم یکی اشنا ها گفته شکمش کمی چربی داره میشه راهنماییم کنید چطوری چربی رو از بین ببرم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اول بفرمایید نر هست یا ماده .
   بعد اون آشناتون روی چه حسابی فرمودن شکمش چربی داره ؟
   اگر اون شخص خیلی با تجربه باشه درست گفته و شکم قناری در شرایطی که قفسش کوچک باشه و غذای مقوی بخوره و تک هم باشه چربی میاره.
   بنظرم اگر واقعا چربی آورده این قناری رو رد کنید بره بهتره ولی خب اصلا جای نگرانی هم نداره و راحت درمان میشه فقط قفسش رو بزرگتر کنید و فاصله بین میله ها رو زیاد تر کنید تا بیشتر بپره و میوه و سبزیجات هم بیشتر بهش بدین درست میشه بعدا جفتش بدین. از تورم و گرونی هم باهاش حرف بزنی دیگه پوست و استخون میشه ( شوخی کردم )

   پاسخ
 11. امان

  آقا دستت درد نکنه دست مریزاد بابت مطالب زیبا و خوبت کلی استفاده بردیم یا حق

  پاسخ
 12. مهدی

  من ی قناری ماده خریدم همه با صدای م اواز میخونه ولی اواز خیلی مدت کم میخواستم ببینم این قناری نر یا ماده با تشر از سایت خیلی خوبتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب خودتون فرمودین قناری ماده خریدین حالا ما بگیم نره یا ماده ؟؟؟!!!
   این طبیعیه قناری ماده هم برخی مواقع کمی آواز میخونه ولی خب مثل قناری نر نیست .

   پاسخ
 13. ali

  وب کامل داری اکه تونستی یه سری هم به وب من بزن ونظر تو در موردش بگو[دست]

  پاسخ
 14. Alireza

  سلام
  دوستان من یه قناری خریدم سه ماهشه و ریزه خونی میکنی با صدای ضبط شده قناری
  میشه دستیش کرد؟
  باتشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیلی سخته و مثل طوطی نیست که بشه باهاش کار کرد. جوجه قناری هایی که با دست بزرگ شدن یا از خیلی کوچیکی با ادم بودم اره ولی این مورد رو نه نمیشه

   پاسخ
 15. مهدی شفیعی

  قناری های من اماده هستند ولی جفت گیری نمی کنند و تخ نمی گذارند دلیل اش چیست

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   دلیلش اینه که اماده نیستند؟ شما چجوری میفهمین اماده هستن؟ ماده خونه میسازه و تخم نمیزاره؟
   دلیل زیاده دوست من و خودتون باید یه سر نخ بدین دست ما تا متوجه بشیم. یکم در مورد قناری ها و سنشون و شرایط نگهداری و چجوری فهمیدین اماده هستند و تغذیشون و ….. توضیح بدین تا بشه نظر داد. ضمنا تو این فصل بهتره به فکر تکثیر نباشین و قاعدتا نباید جفتگیری کنن و تخم بذارن حالا چرا میخواین تکثیر کنید نمیدونم!

   پاسخ
 16. mehdi mt

  چرا اقا شهریار پیگری نمیکنید من نمیتونم با نام کاربری خودم وارد سایت بشم
  مسولین سایت خواهشا توجه کنند***********************************************.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بنده پیگیری میکنم. تو فرم تماس هم فکر کنم مطرح کرده بودین و پاسخ دادم. ضمن اینکه اکانتتون رو برسی کردم. شما با دوتا ایمیل هم ثبت نام کردین و دوتا اکانت تو سایت ایجاد کردین. یکی از اکانت ها فعاله و میتونید با رمز عبور و نام کاربری وارد بشین و اون یکی اکانت دیگه هم که ایجاد کردین باید از طریق ایمیل فعال بشه. اگه ایمیلتون رو هنگام ثبت نام صحیح وارد کرده باشین و ایمیلتون در دسترس باشه هم میتونید وارد بشین و هم رمز رو بازیابی کنید و هم …….
   حالا چه کمکی از دست من ساخته هست؟

   پاسخ
 17. mehdi mt

  سلام
  برای اینکه بخوام وارد بشم به رمز عبورم گیر میده همون طور که قبلا گفتم تو قسمت فراموشی رمز که میرم یه ایمیل بهم میده از طریق ایمل وارد سایت میشم وقتی وارد میشم
  بالای اون قسمت با قرمز نوشته کلید صحیح نیست من ایمیل وارد میکنم دیگه هیچ اتفاقی نمیفته و رمز به من نمیده که با نام کاربریم بتونم وارد بشم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز شما که کاربر قدیمی هستین جای این سوالات وسط سایت و توی هر بخش که شد نیست بلکه جاش توی فروم تماس با ما هست.
   لطفا رعایت کنید ضمنا اگر پسورد رو چندین مرتبه اشتباه زده باشید باید صبر کنید تا درست بشه و فعلا قفل کرده.

   پاسخ
 18. mehdi

  اقا مجتبی باور کن چندین بار اونجا مطرح کردم ولی جوابی نگرفتم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چند تا کامنت بالاتر عرض کردم و گفتم تو فرم تماس مطرح کرده بودین و پاسخ دادم. پاسخ به ایمیلتون ارسال میشه(ایمیلی که در فروم تماس قرار دادین). ایمیلتون رو برسی کنید. ضمنا مجددا پاسخ رو ارسال کردم به ایمیلتون. برسی کنید و از همون طریق پیگیری کنید
   موفق باشید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *