انواع طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

طوطی های کوتوله ، جدایی ناپذیر ، طوطی برزیلی، مرغ عشق فیشر یا هر نام دیگری که به انها نسبت میدهید جزو طوطی های دوست داشتنی و احساسی هستند،نام لاتینی جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله (agapornis) از واژه های یونانی عشق و پرنده گرفته شده و تاکید بر ارتباط عمیق و بسیار نزدیک زوج پرنده دارد. انها دارای طول بدنی معادل ۱۲ تا ۱۶  سانتیمتر میباشند و شامل گونه های مختلف میباشند که در این قسمت در مورد انواع طوطی های کوتوله بحث خواهد شد

به ادامه متن توجه کنید

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی تصویر کلیک کنید

انواع طوطی های کوتوله یا جدایی ناپذیر

طوطی برزیلی کوتوله African lovebird : قدمت نگهداری برخی گونه های این پرنده به ۴۰۰ سال میرسد و برخی اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند. نام علمی این پرنده agapornis است و علت نام مرغ عشق افریقایی این است که پرنده نر و ماده ساعت ها نشسته و پرها و بال های یکدیگر را تمیز و آراسته میکنند. این پرنده از خانواده طوطی هاست و ۹ گونه از آن شناخته شده است .

بعضی گونه های طوطی کوتوله به وفور یافت میشود. در ایران نوع فیشر فراوان است و به آن به اشتباه طوطی برزیلی گفته میشود در صورتیکه زادگاه این پرندگان قاره آفریقا میباشد و برخی گونه های نیز دیگر نادر است.از این ۹ گونه ، ۳ گونه دیمورفیک (جنس نر و ماده از لحاظ ظاهری قابل تشخیص اند )و ۶ گونه مونومورفیک (جنس نر و ماده از لحاظ ظاهری یک شکل اند ) هستند.

سه گونه دیمورفیک (جنس نر و ماده از لحاظ ظاهری قابل تشخیص) عبارتند از :

۱)ماداگاسکار ،  ۲) صورت قرمزی ،   ۳) آبیسینیان

……………………………………………………

طوطی کوتوله یا مرغ عشق ماداگاسکار (madagascar): نام علمی این گونه Agapornis Cana میباشد که به سر خاکستری مشهور است. در جنس نر سر و سینه و گردن پرنده برنگ خاکستری بوده و بالها و پشت ،سبز تیره است و نوک و پاها به رنگ خاکستری روشن میباشد .

در جنس ماده رنگ پرها در سراسر بدن سبز رنگ میباشد. همانطور که از نام پرنده واضح است زیستگاه اصلی این پرنده جزیره ماداگاسکار است و در جزایر اطراف آن نیز یافت میشود. این گونه سالها آزادانه به کشورهای دیگر صادر میشد ولی صادرات آن ممنوع است و باعث شده در سالهای اخیر این پرنده کمیاب شود زیرا این پرنده در اسارات به راحتی تولید مثل نمیکند و علت آن است که در طبیعت این پرندگان در کلونی های بزرگ زندگی میکنند و جفت خود را انتخاب میکنند که معمولا در حالت اسارت این چنین نیست و تکثیر معمولا موفقیت آمیز نیست.

——————————————————————————————————————————————

طوطی کوتوله یا مرغ عشق صورت قرمز (Red faced Lovebird) : نام علمی آن Agapornis Pullaria است و دومین گونه ایست که جنس نر و ماده با هم تفاوت ظاهری دارند.  جنس نر بدنی برنگ سبز روشن دارد و قسمت زیر بدن مایل به زرد است. رنگ سر و تاج نارنجی مایل به قرمز است و قسمتهایی از بال آبی رنگ میباشد. شانه ها و زیر بال ها مشکی رنگ است و نوک برنگ قرمز است و پاها خاکستری است.در جنس ماده سر به رنگ نارنجی و زیر بال ها سبز رنگ است. نسبت به بقیه گونه ها زیستگاه وسیعی دارد و از مرکز آفریقا تا غرب اتیوپی پراکنده شده است. طوطی کوتوله صورت قرمزی اولین نوع مرغ عشقی بود که به اروپا وارد شد. با وجود اینکه حدود ۴۰۰ سال از زندگی قفسی این پرنده میگذرد تعداد آنها روبه کاهش استو تکثیر در قفس بسیار کم رخ میدهد و تنها کسانی که تعداد فراوان دارند موفق به تکثیر میشوند.

——————————————————————————————————————————————

طوطی کوتوله یا مرغ عشق آبیسینیان (Abyssinian): نام علمی آن Agapornis Taranta است که به سیاه بال نیز مشهور است. بدن جنس نر سبز رنگ است و قسمت پیشانی و فاصله بین نوک و چشم ها و یک حلقه دور چشم برنگ قرمز ارغوانی است و زیر بالها مشکی میباشد . جنس ماده رنگ قرمز در سر و صورت را ندارد وزیر بال سبز یا مخلوط سبز و مشکی است.این گونه ساکن کشور اتیوپیست و اخیرا” علاقه مندان آنها را به قفسهای خود آورده اند.این گونه بصورت تک جفت تولید مثل میکند و معمولا تکثیر کلونی آن با شکست مواجه میشود

——————————————————————————————————————————————

شش گونه مونومورفیک (جنس نر و ماده از لحاظ ظاهری یک شکل اند ) :

این گونه ها به دو نوع تقسیم میشوند:

۱) دارای حلقه دور چشم (Eye ring) ؛  2) بدون حلقه دور چشم (Non eye ring)

……………………………………………..

گونه های حلقه دار(eye ring) :

طوطی کوتوله یا مرغ عشق فیشر (fischer lovebird) : نام علمی این طوطی کوتوله Agapornis Fischeri میباشد و هر دو جنس نر و ماده یک شکل هستند. بدن آنها سبز رنگ است و در قسمت بال و پشت به رنگ سبز تیره بوده و در قسمت زیر بدن به سبز روشن متمایل میشود و قسمت پیشانی قرمز و نارنجی است. قسمت گونه و زیر گردن به رنگ نارنجی و انتهای بدن و دم به رنگ آبی و بنفش میباشد. رنگ نوک قرمز رنگ است و بینی و حلقه دور چشم سفید و پاها خاکستری روشن میباشد. زیستگاه طبیعی آنها زمینهای مسطح اطراف تانزانیا است. معمولا به صورت کلونی ( گروهی ) زندگی کرده و در اسارات بسادگی تولید مثل میکنند. این گونه در ایران فراوان است و بعنوان طوطی برزیلی آن را میشناسند.


——————————————————————————————————————————————

طوطی کوتوله یا مرغ عشق نیاسا (Nyasa Lovebird) : نام علمی این پرنده Agapornis Lilianae است و مرغ عشق لیلین نیز نامیده میشود. این گونه سبز رنگ بوده و قسمتهای زیر بدن روشن و قسمتهای پشت و بال تیره است. رنگ سر نارنجی است و قسمت های گونه روشن تر می باشد. حلقه دور چشم ها در این پرنده بدون پر بوده و رنگ نوک قرمز و رنگ پاها خاکستریست. این گونه نیز به تازگی توسط انسان در خانه نگهداری میشود برای اولین بار در سال ۱۸۹۰ توسط خانم لیلین به خانه آورده شد و علت نام همین است. این پرنده در کلونی تولید مثل میکند ولی در قفس نیز تولید مثل مینماید. این گونه کمیاب ترین نوع حلقه دار در اسارت است.

——————————————————————————————————————————————

طوطی کوتوله یا مرغ عشق گونه مشکی ( Black-cheeked LoveBird) :طوطی کوتوله یا مرغ عشق گونه مشکی با نام علمی Agapornis Nigrigenis و برنگ سبز است و از مرغ عشق نیاسا تیره تر میباشد. در قسمت زیر و انتهای بدن رنگ سبز روشن است و رنگ سر بین قهوه ای و مشکی است.رنگ گلو نارنجی و پشت سر به رنگ زرد و سبز زیتونی و رنگ بالها سبز تیره است. در این پرنده بینی و دور چشمها پر ندارد و رنگ نوک قرمز روشن و پاها خاکستری رنگ است.این پرنده در جنوب زامبیا و در منطقه آبشار ویکتوریا در زیمبابوه زیست میکند . این پرنده در طبیعت و اسارت به راحتی تولید مثل میکند و تکثیر میشود .


——————————————————————————————————————————————

مرغ عشق ماسک دار Masked Love Bird :مرغ عشق ماسک دار با نام علمی Agapornis Personata و اکثر پرها سبز رنگ هستند.پرهای پیشانی و قسمت بین چشمها قهوه ای و دودی و اطراف گردن زرد رنگ است . پوست بینی و حلقه دور چشم سفید و نوک پرنده قرمز و پاها به رنگ خاکستری تیره است .زیستگاه اصلی این پرنده زیبا شمال تانزانیا است و در سال ۱۸۰۰ شناخته شد .این گونه در کلونی های بزرگ به صورت آزادانه تولید مثل میکند.

——————————————————————————————————————————————

گونه های بدون حلقه (eye ring)

طوطی کوتوله یا مرغ عشق صورت هلویی (Peachfaced Love Bird) : طوطی کوتوله یا مرغ عشق صورت هلویی با نام علمی Agapornis Roseicollis با رنگ سبز روشن است .در قسمتهای زیر بدن به رنگ سبز در میاید و پرهای پشت بدن آبی رنگ است.قسمت جلوی صورت به رنگ قرمز و اطراف آن نیز قرمز روشن است. در این پرنده نوک قرمز یا کرم رنگ است و رنگ پاها خاکستری می باشد .صورت هلویی در مناطق جنوب آنگولا زیست میکند و در اواخر سده ۱۷ شناسایی شد. رنگ سبز آن در ایران معمول تر است و معمولا در اسارت تولید مثل میکنند


——————————————————————————————————————————————

طوطی کوتوله یا مرغ عشق گردن مشکی ( Black-collared Love Bird) : طوطی کوتوله یا مرغ عشق گردن مشکی با نام علمی Agapornis Swinderniana و بنام مرغ عشق سوایندرن نیز شناخته میشود.این گونه باید بصورت جدا از دیگر گونه ها بررسی شود زیرا بنوعی یک زیر گونه متفاوت است.رنگ بدن سبز تیره و درقسمت گونه و زیر بدن سبز روشن و قسمت زیر گلو به رنگ زرد است.یک حلقه مشکی در گردن قرار دارد و فاصله آن با پرهای سبز و زرد پوشیده شده است.دم و انتهای بدن آبی و زیر بالها سبز و پر میانی دم سبز بهمراه لکه های نارنجی و قرمز است.این گونه در کامرون و شرق زئیز زندگی میکند و بسیار بندرت در اسارت وجود دارد. یک هیئت مذهبی بهمراه یک پدر تعدادی از آنها را با استفاده ار رژیم انجیر نگهداری میکنندکه اگر برای سه روز این رژیم قطع شود پرنده ها میمیرند. تا کنون صادرات این پرنده موفق نبوده است زیرا ضعیفند و در اسارت تولید مثل نمیکنند .

منبع: گرداوری از سایت  my-animals.blogfa.com و نقل از onlypet.ir

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

120 دیدگاه در “انواع طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. میرحامد

  سلام
  اگه نر از یه گونه و ماده۹ از یه گونه دیگه باشه تکثیر میشه اگه میشه معمولا چه نوع ترکیبی بیشتر جواب میده

  پاسخ
  1. ناشناس

   تکثیر میشه ولی احتمال اینکه بچه هاشون عقیم بشن هست… معمولا کوتوله ها دو گونه کلی اند دارای حلقه دور چشم که بهشون میگن ایرینگ یا بدون حلقه دور چشم حالا اگه شما یه کوتوله ایرینگ را با یه کوتوله غیر ایرینگ جفت بندازین … جوجه هاشون که به دنیا میاند به احتمال ۵۰ درصد عقیم هستند که اصطلاحا میگن هیبرید هستند

   پاسخ
  2. مهدی

   دوست عزیز اصلا همچین کاری نکنید باعث ب وجود اومدن بچه های عقیم میشین درستش اینه اگه نژاد هلویی دارین چ نر و ماده نژاد هلویی باشه

   پاسخ
 2. مجتبی

  سلام
  آره تکثیر میشه فقط یه کم سخته و به راحتی روشی که هر دو از یه رنگ باشن نیست و باید یه مدت توی دوتا قفس کنار هم باشن و همو ببینن و بعد کنار هم قرار بگیرن و جفت بشن درضمن فرقی نداره چه رنگی رو با چه رنگی جفت بدین باید ماده و نر هر دو آماده باشن تا موفقیت آمیز باشه و زد و خورد پیش نیاد.

  پاسخ
 3. الیاس

  سلام
  میخواستم در مورد نگهداری پرنده کوتله توضیح دهید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سوال ها تون رو موردی بپرسید و یا در قسمت تالار گفتگو بپرسید تا دوستان جواب بدن. نمی دونم چی توضیح بدم.

   پاسخ
 4. امیر

  اقا شهریار
  می خواهم طوطی بخرم
  طوطی ای می خواهم که خانگی و دستی باشه یعنی داخل قفس نگه داری نکنم این جوری طوطی اسمش چیه؟
  قیمتش هم چقدره پولم تا حدودیه ۵۰ یا ۶۰ هزار تومانه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  سری جواب بدی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب مبارک باشه.
   ولی با این پول نمیشه طوطی دستی و خانگی خرید شرمنده.
   طوطی که داخل قفس نباشه و دستی بشه از این نمونه ها بخر : کاسکو – بارتا – شاه طوطی – طوطی سبز معمولی ( اسکندر یا ملنگو هم میگن ) – آمازون – عروس هلندی.
   اینها که گفتم نمونه های خوبی هستند برای نگهداری خارج از قفس هم خیلی خوبن مخصوصا کاسکو – بارتا – آمازون اما اینا خیلی گرون هستند و بالای ۳۰۰ – ۴۰۰ هزار تومان باید هزینه کنی اما یه توصیه برات دارم با این پول شما بهتره بری یه جوجه طوطی اسکندر از همین سبزهای معمولی بخری ( جوجه عروس هلندی هم بد نیست ) و خودت بزرگش کنی و حالشو ببری.

   پاسخ
   1. امیر

    اقا مجبی ببخشید سعوال می کنم
    جوجه اسکندر مانی چقدره قیمتش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ
   2. Vida

    سلام قیمت طوطی اوپال رو میدونید؟

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   حقیقتا ۵۰ یا ۶۰ یا حتی ۱۰۰ تومن هم برای یه طوطی دستی اصلا هزینه جالبی نیست و گیر نمیارید. مگر طوطی کوتوله یا …. نمیدونم والا
   قیمت رو حداقل ببرید روی ۱۰۰ تا ۱۵۰ شاید یه عروس دستی یا ملنگو پیدا کردید و حالشو بردید
   موفق باشید

   پاسخ
  3. شمس

   سلام دوست گرامی .طوطی همشون میشه دستی باشن .ولی بستگی به پولتون داره .عروس طوطی وحشی باشه سفید لوتینو باشه جفت ۳۰۰ تومن . حالا دستی باشه خودت حدس بزن .طوطی برزیلی سبزش تو تبریز ۲۰۰ الی ۲۵۰ تومن حالا دسایشو خودت خدس بزن . مرغ عشق وحشی جقت ۴۰ تومن اینو هم باز خودتون حدس بزنید با ارزوی توفیق الهی روز افزون +۱

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    دوست عزیز ممنون از پاسخ گوییتون اما لطفا به تاریخ سوال ها دقت کنید.

    پاسخ
 5. امیر

  ااقاشهریار عصبانی شدی اینقدر سعوال می کنم
  اخرین سعوالمه:طوطی کوتوله میشه توی خونه ازاد باشه؟
  طوطی اسکندر همین طور میشه توی خونه ازاد کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آره هر طوطی و پرنده ای رو می تونید با شرط اهلی و دستی بودن آزاد توی خونه داشته باشید خودم اسکندر و عروس هلندی آزاد داشتم مشکلی نیست.
   لطفا قیمت هم سوال نفرمایید. باتشکر.

   پاسخ
   1. م.یگانه

    اول تعریف و انتظارتون از هوش رو بگید. کوتوله ها صرفا بر اساس فنوتیپ یا همان ظاهر نژادبندی شدند و هوششون به این دسته بندی خیلی متبط نیست. عوامل زیادی مثل جنس و … میتونه در هوششون موثر باشه.

    پاسخ
 6. HAMED

  سلام
  من یه نمونه طوطی دیدم شبیه کاسکو ولی سبزه.ازفروشنده هم که پرسیدم گفت اسمش طوطی سبزه.
  توی سات هم گشتم ولی درمورد این طوطی ندیدم چیزی نوشته شده باشه.شکلش هم تقریباشبیه طوطی که سمت راست عکس اول صفحه هست فقط سرش قرمزنیست.
  لطفااگه کسی درمورداین طوطی اطلاعی داره بگه ممنون میشم.چون میخوام قبل این که بگیرمش یه اطلاعی در موردش داشته باشم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   طوطیی که میگید احتمالا آمازونه که متاسفانه تو بازار بهش کاسکو سبز هم میگن که ربطی نداره ولی از نظر استعداد میشه گفت با کاسکو رقابت نزدیکی دارن. به لینک زیر مراجعه کنید
   انواع طوطی امازون

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اگه کپی کاسکو هست همانطوریکه آقا شهریار فرمودن طوطی آمازون هست فقط دقت کنید صداش بلند تر از کاسکو هست و یه کم دیرتر رام میشه اما با استعداد تر از کاسکو هست و البته قیمت بالاتری هم داره.
   ضمنا جهت اطمینان عکسش رو بذارید تا بهتر بشه تشخیص داد.
   سعی کنید پرنده پیر نخرید.

   پاسخ
 7. Riahi Fazlolah

  سلام دوست من
  دوستان من یه جفت از این طوطی دارم که هر کدام از اون ها رو از جفتش جدا کردم و با هم جفتشون کردم برای خودم
  حالا بعد از سه ساله که باهم هستن ولی از جفت گیری شون خبری نیست یه راه کار بدین برای این که اینا با هم جفت گیری کنن و ایا میشه اونا رو از هم جدا کنم تا بیشتر طالب هم بشن و یا هر راهکاری دیگه که ممکنه برام بگین تا بیشتر حالشو ببرم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز .
   بنظر بنده این جفت رو با یک جفت مولد عوض کنید چون بعد از سه سال دیگه سخته بشه جفتشون کرد البته قبلا گفتین میرن داخل لونه جای امیدواری بود و فکر کردم قرار تخم کنن اما اگه هنوز خبری نشده دیگه وقت نذارید و حتی ممکنه اصلا جفت نباشن مثلا هر دو نر و یا هر دو ماده باشن و یا حتی ممکنه پیر شده باشن !!!!!!!!!!! به هر حال بهترین گزینه تعویض کردن اینها با یک جفت بالغ و مولد هست هرچند باید کلی پول سر بدین ؟؟؟!!!! ولی ارزش داره.

   پاسخ
   1. Riahi Fazlolah

    سلام دوست من
    البته درمورد جفت بودنشون کمی شک کرده بودم که اگه یادتون باشه عکس هاشونو گذاشتم و فرمودین که نر و ماده هستن پس از این قسمتش خیالم راحته و درست گفتین تقریبا دو سه هفته پیش خیلی میرفتن توی لونشون و هی نوکشونو ته لونشون میکشیدن ولی باز هم خبری نشده
    پس باید به فکر یه جفت دیگه باشم
    ممنوم از زحمتتون

    پاسخ
 8. امیر

  سلام یه سوال دارم!!!

  طوطی سر هلویی هم اهلیه؟ یعنی چون از بچگی با یکی بوده و بعد بیاد پیش من وحشی نمیشه؟ می تونم بیرون از قفس نگهش دارم؟ می خوام بخرمش ۴ماهشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینکه طوطی مادر زاد اهلی باشه نه اهلی نیست ؟؟؟؟!!!!! ولی همه نوع طوطی اهلی میشه و هیچ فرقی نمیکنه سر هلویی باشه یا نژاد دیگه.
   همه چی بستگی به رفتار شما با اون داره چون الان اهلیه و خونگی پس شما باید مراقبش باشید تا نترسه و باعث اذیت اون نشید که وحشی بشه.

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام وخسته نبا شید من دو تا کتوله دارم که نمی دونم نر وأمده هستن یا نه از کجا میشه فهمید که نر و ماده هستن با سپاس از شم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب به یه فروشنده نشون بدین تا بهتون بگه نر و ماده هستن یا نه.

   پاسخ
 10. ناشناس

  سلام اقا مجتبى ببخشید دوباره مزاحم تون شدم از شکل ظاهریشون مشخص نمیشه اخه تو شهر ماتجربه کافى رو ندارن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرا بالاخره اینقدر تجربه رو دارن.
   اما از شکل ظاهری کاملا مشخصه ولی نمیدونم چطوری توضیح بدم ببینید رنگ سر کوتوله نر پر رنگ تر از ماده هست و سر نرها کمی بزرگتره.
   درسته هر دو تا یک رنگ هستند ولی درخشندگی و جلای رنگ پرهای نر مخصوصا در قسمت سر و گردن بیشتر از ماده هست البته از روی منقار هم میشه فهمید که اون دیگه خیلی سخت تره و از نرها منقار کلفت تر و تیره تر می باشد.

   پاسخ
 11. mona

  در مورد فیشر، اگه یه جفت ۶-۷ماه بگیریم به نظر شما چطوره ؟میتونن چیزی یاد بگیرن یا چون ۲تا هستن سخت با آدم ارتباط برقرار میکنن

  نگهداریشون چطوره؟آسونه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نگهداریشون آسونه ولی خنگن و همچین قرار نیست چیزی یاد بگیرن مثلا حرف نمیزنن مگر در موارد استثناء و یاگیریشون هم خیلی ضعیفه مگر اینکه از جوجگی بزرگشون کنید.
   ولی خشگل و نازن و خیلی نگهداری آسونی دارن فقط جیغ هم میزنن در جریان باشید.

   پاسخ
 12. mona

  ببخشید طوطی کوتوله همون طوطی برزیلیه؟اگه نیست چه فرقی دارن؟طوطی برزیلی اندازش و استعدادش چطوره؟.ممنون

  پاسخ
  1. محمدرضا آریاپور

   سلام همونه فقط ۲ اسم دارن

   پاسخ
 13. حسن

  سلام
  شما که این همه توضیح دادین می شود یک توضیح هم به من که تازه کارم بدید که اگه بخواهم یک عدد فیشر بگیرم چطوریه مثلا سطح نگهداریش و قیمتش و هزینه های بعد از ان خیلی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   متاسفانه قیمت نمیتونیم بدیم خدمتتون و خلاف مقررات سایت هست.
   نگهداری از یک فیشر به تنهایی کار جالبی نیست و مخصوصا اگر تازه کار باشید اصلا توصیه نمیشه بلکه بهتره جفت تهیه کنید.
   برای نگهداریش دو روزی یک مرتبه دانه هاش رو تمیز کنید و آب تازه داخل ظرف آبخوریش بریزید و ارزن و دانه مخلوط جلوش باشه. و در طول هفته هم به صورت تنوعی از میوه و سبزی و ذرت تازه و … استفاده کنید.
   هفته ای دو مرتبه هم زیر قفسش رو تمیز کنید.
   شما مطالب همین سایت رو مطالعه بفرمایید تقریبا همه چی گفته شده.

   پاسخ
 14. حسن

  در ضمن این پرنده ی فیشر از لحاظ بیماری می شود یک توضیح کامل به من بدهید خیلی ممنون
  این قیمته برای من مهم است

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بیماری که نمیشه توضیح داد دوست من ؟؟!! چون هزار و یکجور بیماری مختلف هست حالا صبر کنید هر وقت مشکلی داشت تشریف بیارید موردی سوال بفرمایید در خدمتیم.

   پاسخ
 15. حسن

  سلام
  منظور من بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است اگر بیماری های خطر ناکی دارد بگویید تا نگیرم حالا شما که تو این پست یک عالمه قیمت دادین ولی مال حدود دو سال پیش هستش و من می خواهم بدونم که در تهران چقدر این قیمت هایی که دادین فرق کرده فقط همین در ضمن در مورد سر و صداش چی زیادی جیغ و داد می کنه یا نه سطح نگهداریشم نگفتین اسونه یا سخته ولی من بر خلاف همه ی این ها کلا حیوونی می خواهم بگیرم که نسبت به بقیه کم توقع تر باشد من کلا همین طوریم ماهی هم می خواهم بگیرم مثل اسکار و گرین ترور و گرگی می گیرم که زیاد از محیطشون ایراد نگیرن خیلی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای همین قیمت نمیدیم که بعدا مشکل ساز نشه بهتره از چند جا سوال بپرسید و قیمت دستتون بیاد لطفا سوال از قیمت نپرسید.
   سطح نگهداریش با این تعریفی که کردم خب معلومه که راحته ولی هیچ حیونی رو اینطوری خریداری نکنید بلکه باید براش وقت بذارید.
   سر و صدا هم که میکنه و جیغ میزنه و اون هم بستگی به سطح تحمل خودتون داره و باید خودتون ببینید زیاده یا نه اینها چیزهایی نیست که بشه جواب درستی داد چون ممکنه یکی از این مقدار صدا اذیت بشه ولی دیگری کلی هم حال کنه.
   ضمنا بیماری مشترک فقط اگر آلرژی و یا حساسیت خاصی باشه اون هم خیلی کم پیش میاد دیگه چیز خاص و نگران کننده ای ندارن.

   پاسخ
 16. mohmmad

  با سلام من خیلی از طوطی ها رو داشتم و الان میخوام یه کوتوله برزیلی بخرم یه جفت میخوام بخرم که جوجش دستی بزرگ کنم ایا برزیلی واسه بیرون از قفس خوبه یا دنبال یه جیز دیگه برم تا ۵۰۰ میتونم هزینه کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به سلیقه شما داره که چی بخرید ولی به صورت کلی بگم خدمتتون برزیلی رو هم میتونید دستی کنید و بیرون از قفس نگهداری کنید ولی برزیلی ها رو بهتره جفت نگهداری کنید و تک نباشن چون ممکنه دپرس بشن.

   پاسخ
  2. سمیه

   سلام . من یک جفت طوطی برزیلی فیشر دارم ، البته جدا جدا خریدمش ، براشون لونه گذاشتم ، چندوقتی هست که ماده تخم میزاری تا الان ۱۸ تا تخم گذاشته ، من نمیدونم همه رو یکی گذاشته یا نه ؟ فکر میکنم شاید هردو ماده باشن ، البته دیدمش حالت جفتگیری داشتن یعنی یکی روی یکی دیگه بوده ، و یکی به اون یکی غدا میده ، برده بودمشون پرنده فروش گفته: یکی نر یکی ماده ، اما دامپزشک گفته بود جنسیتشون نمیشه همینطوری از روی شکل گفت ، باید ازمایش بدید . هیچ کدوم از این تخمها هم جوجه نشدند و از بین رفتن. ایا امکانش هست این نژاد اینهمه تخم بزاره ؟

   پاسخ
   1. lord pet

    ببینید ۱۸تا در ی دوه غیر ممکنه فکر میکنم هردو ماده هست در سه دوره ۶تای گذاشتند برای تشخیص از روش ابن سینا استفاد کنید

    پاسخ
 17. کامران

  سلام مجدد،
  بنده شاخه های تازه از درختهای نخل،شمشاد، بید، کنار و بوته ریحان هر دو روز یکبار یکی از اینها رو میذارم تو قفس برا طوطی های کوتوله و بعد از پژمرده شدن عوض میکنم. لطفا” بگید هیچ کدوم از این برگ درختان آسیبی بهشون نمیزنه؟ احساس کردم برای شادابی پرنده هام خوبن و دارن با نوکشون برگها رو میکنن..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اینها هیچ کدوم گیاه سمی نیستن ولیکن باید مطمئن بشید آلوده نباشن مثلا سم پاشی نشده باشن – آفت نزده باشن و حتی اگر پرنده بیماری روی اونها نشسته باشه به راحتی طوطی ها رو مریض مکنه.

   پاسخ
 18. کامران

  سم پاشی نشده هستند و اول با آب میشورمشون.
  شستن کافیه یا بازم میتونه آلوده باشه؟
  یه سوال: میوه درخت نخل نارس (خرمای نرسیدو کال سبزرنگ) براشون ضرری نداره؟
  یکجا تو یه سایتی خونده بودم میوه جات مثل مرکبات میشه بهشون داد
  درسته؟ پرتقال بهشون بدم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از اینجا که بنده نمیتونم بگم آیا باز هم این شاخه ها آلوده هستن یا نه و باید خودتون با توجه به شرایط تشخیص بدین.
   میوه هرچی میخورن بهشون بدین فقط هندوانه – خربزه و خیار سبز مصرف نکنید.
   البته تخم تازه هندوانه رو دوست دارن و موردی نداره استفاده کنید.
   پرتغال – موز – انگور – سیب درختی – سیب زمینی – ذرت – هویج و …..
   خرما هم موردی نداره.

   پاسخ
  2. نیکو بستان

   سلام من یه جفت برزیلی گرفتم نژادش رو نمیدونم یه اسمی هم گفت ک اصلا وجود خارجی نداره چجوری میتونم عکس درسال کنم براتون

   پاسخ
   1. Parrot

    سلام می تونید با اپلود سنتر سایت این کار رو انجام بدید

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *