چیدن یا کوتاه کردن بال طوطی

چیدن بالهای طوطی اساسا کار درستی نیست ولی گاهی اوقات چیدن بالها نسبت به رها سازی طوطی بالدار ارجعیت دارد. چیدن بالهای طوطی های بزرگ شاید معقول باشد ولی کوتاه کردن بال طوطی های کوچک شدیدا رد شده و توصیه نمیشود و پرنده کوچک زیاد اسباب مزاحمت شما را ایجاد نخواهد کرد و در منزل با پریدن یک یا دو بار اوضاع در و دیوار و شیشه ها را خواهد فهمید و خود را کنترل میکند البته چیدن بالها میتواند به هر دلیلی مانند جلوگیری از فرار پرنده ،اهلی کردن پرنده و یا هر دلیل دیگری انجام گیرد که بحث ما هم در این قسمت همین مورد است

به ادامه متن توجه کنید

کوتاه کردن بال طوطی ها و سلب امکان پرواز برای انها میتواند خاطره ناخوشایند به حساب بیاید.متخصصیین نیز چیدن بالهای طوطی را اساسا رد میکنند و اصولا سلب امکان پرواز از پرنده را نمیتوان کار صحیحی دانست. از طرفی دیگر با چیدن بالها این توانایی برای همیشه از پرنده سلب نشده و در پرریزان بعدی پرهای جدید جای پرهای چیده شده را خواهد گرفت.

به هر حال تجربه نشان داده که برقراری ارتباط با امازونها و طوطی های خاکستری وارداتی که بالهایشان چیده شده اسان تر است. شاید دلیل دیگری هم  برای چیدن بالها برای طوطی های بزرگ در منزل عدم پرواز انها در محیط باشد که در هر پرواز به دلیل کوچک بودن محیط و شتابی که پرنده خواهد گرفت ممکن است باعث مرگ پرنده یا خسارات وسایل و اساسیه شود. بنابرین چیدن بالهای طوطی های بزرگ به منظور ایجاد رابطه صمیمی تر و همچنین جلوگیری از پرواز پرنده در منزل و حتی جلوگیری از فرار کردن پرنده به محیط ازاد میتواند معقول باشد اکثر طوطی های بزرگی که بالهایشان جیده شده را میتوان روی درخت خزیدن نگهداری کرد مخصوصا امازونها که علاقه وافری به بالا و پایین رفتن از درخت دارند اگر خواسته باشیم یک نتیجه گیری از چیدن بالهای طوطی های بزرگ داشته باشیم چیدن بالها بهتر از زندانی کردن پرنده در قفس یا رها کردن پرنده بالدار در منزل است

همانطور که چیدن بالهای طوطی های بزرگ به نچیدنشان ارجعیت دارد اما به طور قطع دلیلی برای برای چیدن بال طوطی های کوچک وجود ندارد و سلب امتیاز پرواز برای طوطی های کوچک معقول نیست. پرنده کوچک با پرواز در محیط حس خوبی هم به شما خواهد داد و هم باعث تحرک پرنده خواهد شد چون طوطی های کوچک مانند عروس هلندی ها یا جدایی ناپذیرها بیشتر علاقه دارند پرواز کنند تا روی درخت بخزند. به هر حال نظریه ای هم هست که چیدن بال طوطی های کوچک یکی از راه های دستی کردنشان است. در هر صورت من چیدن بال طوطی های کوچک را منع میکنم . اصلا این کار را صحیح نمیدانم.

چیدن صحیح بال طوطی ها:چیدن بال طوطی ها را باید به شخص ماهری واگذار کرد اما به هرحال خود شما نیز میتوانید این کار را انجام دهید چیدن بالها باید به طوری صورت گیرد که زیبایی پرنده از بین نرود و بالهای چیده شده در دید نباشد بهترین روش جا گذاشتن چند شاه پر اولی و چیدن شاه پرهای میانیست (شکل پایین صفحه) درمورد بعضی طوطی ها که در پرواز استادند و قدرت بالایی در پرواز دارند این کار باید بیشتر انجام شود یعنی تعداد شاه پر بیشتری چیده شود (کاکادو ها،ارا،شاه طوطی،طوطی خاکستری) چیدن بالهای پرنده به دلیل نامطلوب بودن ان نزد طوطی ها بهتر است به شخص دیگری بدون وجود شما صورت گیرد چون طوطی ها، مخصوصا انواع اهلی ،باعث این کار را شخصی میداند که بالهایش را چیده و خاطرات بد به سختی از ذهن طوطی ها پاک میشود.(نویسنده: به ندرت این اتفاق خواهد افتاد که طوطی ها یا حتی طوطیی مثل کاسکو که کاملا اهلی باشد از شما به خاطر این کار دوری کند و شما را نبخشد بنابراین خود شما هم میتوانید این کار را انجام دهید ولی برای طوطی های وحشی که در حال اهلی شدن هستند این قضیه کاملا برعکس است) به هر حال در چیدن بالها احتیاطات لازم مانند استفاده از دستکش چرمی یا پیچیدن طوطی در حوله برای جلوگیری از گاز کرفتن طوطی در هنگام چیدن بالها توصیه میشود. این نکته هم قابل ذکر است که همیشه کمتر بهتر از بیشتر است پس در چیدن بالها زیاده روی نکنید طوطی شما بعد از چیده شدن بالهایش باید در اولین پرواز با بالهای چیده شده به ارامی به زمین بشیند و سقوط نکند. نکته دیگری هم قابل ذکر است که طوطی های در حال تکثیر سلب امتیاز پرواز مساوی با سلب تکثیر انهاست چون از بالها برای عمل جفت گیری و تعادل داشتن در ان زمان استفاده میکنند

روش های دیگری در مورد نحوه چیدن بال طوطی ها (چیدن یک درمیان بال ها، یا چیدن شاه پرهای اولیه و چیدن کامل شاه پرها و…..)  وجود دارد که از ذکر ان به خاطر اصولی نبودن یا کارایی پایین این روش ها نوشته نخواهد شد. ” ما میخواهیم پرنده ای زیبا و شاداب داشته باشیم “

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

258 دیدگاه در “چیدن یا کوتاه کردن بال طوطی

 1. غزاله

  سلام . ببخشید منم یک طوطی برزیلی دارم که خیلی خیلی وحشی و من خیلی دلم می خواد که رامش کنم و به من توصیه شده که برای رام کردنش بال هاشو کوتاه کنم آیا به نظر شما این ایده صحیح است؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همه طوطی های اهلی باید شاه پرهاشون رو کوتاه کنید تا زیاد نپرن.
   بله اگر بپره سخت میشه اون رو گرفت و کلی هم میترسه و همه چی خراب میشه.
   اما قرار هم نیست به این زودی ها اون رو بیارید بیرون اول بذار داخل قفس ترسش بریزه و ضمنا یکی دیگه به غیر از شما باید پرهاشو کوتاه کنه تا از شما نترسه.
   باز امری بود درخدمتم.

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام من یه کاسکو دو ساله خریدم که وقتی از قفسش بیادبیرون پرواز میکنه اشکال نداره بالش روکوتاه کنم باتشکر امین هستم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     دوست عزیز سوال خودتون رو در جای مناسب مطرح کنید الان توجه کنید سوال و جواب های دوستان رو ریختین به هم !!!؟؟؟
     بله حتما باید پرهای کاسکو رو کوتاه کنید فقط در هر دو بال به صورت متقارن کوتاه کنید و زیاد هم کوتاه نکنید تا پرنده بتونه خودش رو جمع کنه و زمین نخوره و حداقل یکی دو متر بپره.

     پاسخ
     1. ابوالفضل

      سلام ببخشید ممکن هست بال های اصلی عروس هلندی بعد بریدن دوباره در بیان

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       سلام
       پرهای چیده شده بعد از پرریزی پرنده یا اگه به نحوی از ریشه جدا بشه باز مجدد سبز میشن ولی پر چیده شده قرار نیست رشد کنه. باید صبر کنید تا پرنده پرهاش رو به مرور زمان عوض کنه.
       لطفا سوالاتتون رو در انتهای مطلب بپرسید و از گزینه پاسخ برای ارسال سوال استفاده نکنید.

       پاسخ
    2. زهرا

     سلام من یه عروس هلندی گرفتم
     که شاه پرهاشو کشیدن یعنی بالش پر های اصلی رو نداره،ولی جای پرهاش یعنی این نی های محل رشد پر هنوز هست
     بازم میتونه پر دربیاره یا نمیتونه دیگه پرواز کنه؟
     راسی کلی خون مردگی روی این نی ها داره

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      پرها رو چیدن یا کشیدن؟ اینطوری که توضیح دادید بیشتر احساس میکنم پرها رو چیدن؟ به هر حال اگه پرها کشیده شده باشه مجددا سبز میشه. اگه هم چیده شده باشه پرها نهایتا طی پروسه طبیعی و در پریزی میفته و مجددا جاش سبز میشه و جای نگرانی نیست.
      اون خون مردگی ها هم متاسفانه پرها جوان بوده و داخلش هنوز خون بوده و بی احتیاطی کردن و پرها رو از جایی که نباید چیدن. به هر حال کار خاصی نمیشه کرد و صبر کنید…

      پاسخ
   2. طاها قربانزاده

    سلام من یه عروس طوطی دارم که ۵ ماهشه..دیروز بردم پرنده فروشی چندتا پرهاشو زد الان دو روز .که خیلی ناراحته دیگه از خودش صدا در نمیاره میشه لطف کنید به من بگید چه کار کنم

    پاسخ
    1. طاها قربانزاده

     سلام من یه عروس طوطی دارم که ۵ ماهشه..دیروز بردم پرنده فروشی. شاه پرهای اصلی رو با قیچی چیده. الان دو روز .که خیلی ناراحته دیگه از خودش صدا در نمیاره میشه لطف کنید به من بگید چه کار کنم؟

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      این نظر شخصیه و شاید خیلی درست نباشه ولی برای پرنده کوچیکی مثل عروس هلندی نیازی به چیدن پرهاش نیست. با این حال الان کار خاصی نمیشه کرد. هم ترسیده از گرفته شدن و هم پرها و قدرت پروازشو از دست داده و طبیعیه که یک مدت دپرس باشه. بهتره بیشتر بهش توجه کنید و باهاش حرف بزنید تا از این حال و روز دربیاد.
      ضمنا لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید.

      پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   توصیه میکنم به جای اهلی کردن یه جفت واسش بگیرید. حقیقتا اهلی کردن پرنده هم سخته و هم طوطی برزیلی تنهایی واسش سمه و از دستش میدید. یه جفت بگیرید و حالشو ببرید. هم پرنده راضی ، هم شما راضی و هم دوستاران طوطی سانان راضی
   موفق باشید

   پاسخ
  3. دانیال

   سلام من یه جفت مرغ عشق دارم که ماده بسیار استرس داره من می خواهم بالشو بچینم تا دستی بشه و استرسش از بین بره

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام دوست من
    بهتره مرغ عشق رو انفرادی نگهداری نکنید و سعی در دستی شدنش هم نداشته باشید. بهتره به جای این کار یه جفت واسش بگیرید که هم استرسش کم بشه و هم افسرده نشه و هم از نگهداری جفت مرغ عشق ها لذت ببرید.

    پاسخ
   2. دانیال

    سلام من گفتم یک جفت دارم که ماده خیلی استرس داره نر هم دارم باهم جفتن

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     بله چون نوشته بودید قراره دستیش کنید فکر کردم تنهاست. به هر حال بهتره کاری به کارشون نداشته باشید چون فرمودید قراره بالشو بچینید و دستیش کنید و اینکارتون صحیح نیست و نه تنها استرسش کم نمیشه بلکه بیشتر هم میشه. از نگهداری جفت لذت ببرید.

     پاسخ
  4. ناشناس

   سلام من یه عروس هلندی دارم تقریبا یک سال و نیمشه
   خودم پرهاشو چیدم ولی خیلی ناشیانه این کارو کردم و الان یکی از بالهاش خیلی تو ذوق میزنه تابلو چیده شده و وقتی هم که بالهاشو بسته بازم معلومه
   خیلی ناراحتم بهم گفتم اون پرهایی که کوتاه شده و معلومه رو بکن ولی دلم نیومد پرنده‌م دردش میانمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید.
    خب اگه شاه پرهای ابتدایی رو چیده باشید این مشکل پیش میاد و باید دو الی سه شاه پر ابتدایی رو باقی بذارید و بافی رو بچینید.
    به هر حال الان دیگه کاریش نمیشه کرد. باید صبر کنید تا پرها بریزه و پر جدید جاشو بگیره. البته میشه با کشیدن پر این روند رو سریعتر طی کرد ولی باید ریشه پرها رو نگاه کنید که خون داخلش نباشه و به اصطلاح پر مرده باشه. در غیر اینصورت با کشیدن پر هم پرنده شدید دردش میاد و هم ممکنه کمی خونریزی کنه و هم مشکلات بعدی مثل کورشدن پر و …. به وجود بیاد.

    پاسخ
    1. ناشناس

     ممنون از جوابتون
     ولی اگه ممکنه به این سوالمم جواب بدید ممنون میشم
     احتمال اینکه پرریزی کنه کی هست؟!
     چون من شنیدم فقط یک بار اونم بین ۶ تا ۸ ماهگی پرریزی میکنه
     ینی احتمالش هست بازم پرریزی کنه؟!

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      خب بستگی داره و ممکنه پرها تازه بوده و تا پریزی بعد زمان زیادی رو طول بکشه. زمان دقیق و مشخصی رو نمیشه تعیین کرد و بستگی داره.
      این درست نیست. فقط یکبار نیست و این کاملا اشتباهه. عروس هلندی و کلا طوطی ها مثل قناری یکدفعه پریزی نمیکنن که مثلا در عرض یکماه کلا پرها عوض بشه ولی پرها پرها رفته رفته تعویض میشه و از این بابت خیالتون راحت.

      پاسخ
 2. مجتبی ک

  سلام .تشکر میکنم از این سایت واقعا عالی .
  من یه طوطی کاسکو خریدم حدود یک سال داره.تقریبا نیمه دستی شده یعنی از دست غذا میگیره مشکلی که هست اینه که. قبلا تمام شاه بالهایش را چیدن و اون دوتا اولی را هم چیدن .برای همین طوطی تعادل کمی داره و وقتی میخوابد کتش ول میشه .اگه دو تا شاه بال اولی را بکشم مشکلی نداره ؟ در ضمن توی خون هم نیستند

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز نیازی نیست شاه پرهای اون رو بکشید و اصلا به این راحتی ها نیست که بتونید بکشید و ممکنه پرنده رو اذیت کنید.
   افتادن کت پرنده هیچ ربطی به شاه پر و این حرف ها نداره و مشکل از خود عضلات و استخوان بال هست نه چیز دیگه پس با کشیدن شاهپرها اوضاع رو خراب تر میکنید.

   پاسخ
   1. Alireza .

    سلام ببخشید شاه پر ها ملنگو رو باید چید (منظورم هم جوجه هست که سنش ۷ الی ۸ ماه باشه و ملنگو یک ساله به بالا) اگر نچینیم کثیف کاری زیاد میکنه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بله باید پرهاش رو کوتاه کنید تا نتونه پرواز کنه و فرار نکنه و اصلا بحث کثیف کاری نیست یه وقت فرار میکنه و یا میپره میخوره تو شیشه ضربه مغزی میشه. فقط دقت کنید طوری پرهاش رو کوتاه کنید که بتونه یه مقداری بپره و زمین نخوره مثلا تا یک متر رو بتونه اوج بگیره و بتونه خودش رو نگهداره نه اینکه بخوره زمین چون اینطوری خطرش بیشتره و ممکنه استخوان جناغ سینش بشکنه و تلف بشه.

     پاسخ
     1. eric

      خوب عزیز شما که اینقدر میگید طوری که بتونه تا یه متر پرواز کنه میشه روش اینم توضیح بدید؟آخه تو اونجا نگفتید چطوری کوتاه کنیم که یکم بتونه بپره!!!ممنون

      پاسخ
      1. .sina

       سلام
       حدود یه سانت از سر بالاش رو کوتاه کنید همین شاید یه کم کمتر بیشتر باید امتحان کنید

       پاسخ
       1. eric

        من یه جوجشو دارم اون که رام نیست چطوری پرشو بگیرم؟اشکالی ندارم بگیرمش؟گاز نمیگیره یا نمیترسه؟

        پاسخ
        1. مجتبی

         سلام
         موردی نداره اما اگر صبر کنید بزرگتر بشه خیلی بهتره.

       2. کوثر یزدانی

        سلام من مرغ عشقم رو گرفتم که توی خونه بازی کنه . من یه داداش دارم که اومد دم ش رو گرفت و کنده شد نمیدونم چیکار کنم راهنمایی کنید؟
        یک سوال دیگه من فقط به مرغ عشق هام ارزن میدم و میترسم میوه و ……. بدم و اصلا هم نمی خورند میشه فقط ارزن بخورند؟ ؟؟؟؟
        یک سوال دیگه یک آبی هست که نمیدونم ماده یا تر هست روز اول تخم گذاشتن کف قفس بعد لونه نداشتند رفتم از یه پرنده فروشی گفت دیگه فایده نداره دوباره بعد یک ماه تخم گذاشتن یکی اونم آبی شکست فرداش یکی دیگه گذاشتن اونم آبی شکست همشم یکی میزارن راهنمایی کنید؟ ؟؟؟

        پاسخ
      2. مجتبی

       سلام
       ببین دوست عزیز همه اون پرهایی رو که توی عکس گفته نباید با هم بچینید بنظر بنده ابتدا ۵ تا از پرهای هر بال رو کوتاه کنید و پرنده رو در یک جای بسته پرواز بدین و ببینید چقدر میتونه بپره یعد یکی یکی پرها رو از هر بال کوتاه کنید تا به میزان مورد نظر برسه.
       البته هر پری رو از هر بال که کوتاه میکنید قرینه اون رو در بال دیگه انجام بدین تا پرنده کج و یه وری پرواز نکنه.

       پاسخ
    2. آرمیتا

     سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که خیلی وحشی نمیدونم چطوری پرهاشون روکوتاه کنم
     ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

     پاسخ
     1. ناشناس

      سلام
      پرهای مرغ عشق رو نباید کوتاه کنید. جفت رو باید داخل قفس یا پاسیو نگهداری کنید و نیازی به کوتاه کردن پرهاشون نیست. ضمنا مرغ عشق وحشی و اونم جفت رو نمیتونید راحت دستی کنید.

      پاسخ
 3. ناشناس

  سلام
  ایا واقعا مهمه که بال طوطی چیده شود؟
  من از یه نفر پرسبدم میتونید چسب بزنید و به نظر شما این کار روبکنم بهتره یا بچینم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چسب چیه دوس تمن فکر کردین اگر طوطی اون چسب ها رو بخوره چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
   حتما اگر پرنده رو از قفس میارید بیرون باید به اندازه پرهاش رو کوتاه کنید طوری که نتونه زیاد بپره نه اینکه اینقدر کوتاه کنید که بخوره زمین.

   پاسخ
 4. حمیدرضا

  سلادوست، خیلی سایت پرمحتوایی داری، استفاده کردیم، ان شاالله بهتر شه، داداش من شمارو لینک کردم، لطفا منو لینک کن،ممنون.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون شما هم سایت جالبی دارید امیدوارم موفق باشید.
   فقط فعلا امکان لینک کردن نیست باید ببخشید.

   پاسخ
 5. ازاده

  سلام
  من دو تا جوجه ملنگو دارم یکیشون که بزرگتر بود پراش رو کوتاه کردم ۴ تا شاه پره اول رو نگه داشتم بعد از اون ٩ یا ١٠تا از پراش رو چیدم اما چون روزاى اولى که گذاشته بودمش تو قفس خیلى بى قرارى مى کرد کلا پراى بال و دمش به هم ریخت الان تو یه بالش از ۴ تا شاه پر یکى مونده ،دو تا پر ابى دومش هم افتاده( انگار شکسته، از ته در نیومده بود) کلا حیوون پر پر شده! چى کارش کنم؟ الان یه متر هم نمى تونه بپره :(
  – اون یکى طوطویم هم الان کامل پرواز مى کنه اما مى ترسم یا در بره یا بره رو گاز بسوزه( یه بار داشت اتفاق مى افتاد!!!) اینو چه جورى بزنم که حداقل ٢ مترى بتونه بپره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا که اشتباه چیدین دوما هیچی دیگه باید صبر کنید تا پرهاش ترمیم بشه و کار خاصی نمیشه کرد.
   باید خودتون امتحان کنید و کم کم کوتاه کنید و پرنده رو پرواز بدین تا دستتون بیاد مثلا تو عکس گفته ۱۰ تا ولی میشه با ۶ تا هم کنار اومد شما ۶ تا شاه پر رو کوتاه کن و دو تای اولی رو بذار باشن بعد پرنده رو پرواز بده باید بتونه بپره اگر دیدی زیاد میپره از هر بالش دو تا شاه پر دیگه هم کوتاه کن .

   پاسخ
 6. eric

  ببخشید میشه بگید از کجا بفهمیم جز اون دو تا شاه پری که تو عکس گفتید بقیه شاه پرارو از کجا تشخیص بدیم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   توی هر بال ۱۰ تا شاهپر هست از سمت بیرون به سمت بدن پرنده بشمار ۱۰ تای اولی شاه پر هستن.
   یک وقت همه رو کوتاه نکنی.

   پاسخ
 7. اسى

  سلام. ممنون از اطلاعاتى ک در مورد کوتاه کردن پر ها گزاشتین. من یک شاه طوطى تقریبا ۶ماهه دارم. از کجا میتونم نر یا ماده بودنشو تشخیص بدم. هنوز طوق نداره. اگر در مورد آموزش حرف زدن هم کمکم کنید ممنون میشم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای تشخیص جنسیت جوجه یا باید تجربه داشته باشید یا باید صبر کنید تا بالغ بشه چون باید این همه طوطی دیده باشید تا بتونید تشخیص بدین اما اگر بالغ بشه دیگه کامل نر و مادگی اونها مشخص میشه.
   برای آموزش هم همه چی در سایت توضیح داده شده لطفا مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 8. اسى

  سلام. ممنون از جوابت آقا مجتبى
  میخام پر هاى شاه طوطى رو کوتاه کنم. این دفعه اولش هست. ممکنه ک با من قهر کنه یا تو لک بره. چ طور میتونم این کارو بکنم ک ناراحت نشه. آیا فلفل سبز تند واسه طوطى خوبه یا ضرر داره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه هیچ ربطی به تو لک رفتن نداره اصلا پرنده همینطوری که تو لک نمیره و اصلا تو لک رفتن فصلی طبیعیه.
   خب اگر درست اون رو بگیرید و نترسه چرا قهر کنه اما اگر اذیتش کنید بله قهر میکنه.
   فلفل سبز برای تنوع خوبه نه مصرف دائم چون هم گرمه و هم آلرژی زا اما مصرف تنوعی رو خیلی دوست دارن و موردی هم نداره.

   پاسخ
   1. Arezo

    اصلا قیچی نکن پرهاشو برای من افسردگی گرفته چون نمیتونه پرواز کنه

    پاسخ
   2. Arezo

    ببخشید شاه پرهای عروس هلندی چقدر طول میکشه در بیاد دوباره
    عروس هلندی من دیشب پرهاشو کوتاه کردیم امروز اصلا هیچی صدا نداد انگار افسردگی گرفته چیکار کنم دوباره حالش خوب شه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     پرهای قیچی شده رشد نمیکنه و باید صبر کنید تا پرها بیفتن و از نو سبز بشن. بسته به اینکه پرها چقدر جوان بودن مدت افتادن و سبز شدنشون میتونه متفاوت باشه.
     به هر حال الان دیگه کاری نمیشه کرد و پرنده هم کم کم به این شرایط جدیدش عادت میکنه و طبیعی هست روزهای ابتدایی افسرده باشه. بیشتر بهش توجه کنید و مشغولش کنید

     پاسخ
 9. دنیا

  سلام خدمت اقا مجتبی و بقیه دوستان
  من تو خونه هم اکواریوم پلنت دارم هم کاسکو اما سوال من اینه کاسکو من هم خیلی باهوش هست هم خیلی چیزها رو میفهمه مخصوصا هم اکثرا لج بازی میکنه اما میخوام بدونم چیکار کنم که از روی شونه من پایین نیاد در ضمن نزدیک سه سال هست که دارمش و اینکه نزدیک ۷۰ کلمه حرف مینه و خیلی هم به من عادت داره جوری که وقتی تو خونه هستم تمام توجه اش به من هست اما متاسفانه اصلا رو شانه نمیاد وقتی هم میاد زود میپره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطف شما دوست عزیز.
   خب اگر سه ساله طوطی دارید دیگه متوجه شدین که زورکی نمیشه کاری رو انجام بدین نه اینکه اصلا نشه اما خب طوطی دپرس میشه و یا قهر میکنه از شما و …. مثلا همینکه میبینه از روی شونه شما میپره شما حالت گرفته میشه اون کلی کیف میکنه همین الان یه کاسکو دارم که ۱۴ ساله و حتی نزدیک به ۱۵ ساله که دارمش اما کل زمانیکه روی شونه بنده بشینه شاید ۵ دقیقه باشه و بستگی به خودش داره یه وقتایی هم خودش میاد روی دست و پا و شونه آدم و دیگه پایین برو نیست .
   این رو هم بدونید و هرگز اشتباه نکنید و طوطی رو به خودتون وابسته نکنید و یا خودتون به اون خدای نکرده وابسته نشید. فکر کن یه زمان شما نباشی رفته باشید مسافرت سرکار نمیدونم هرچی خب این چی به روزش میاد و یا این طوطی تلف بشه خودتون به حال و روزی میوفتین ؟؟؟!!! پس اصلا وابستگی خوب نیست و سعی کنید با چند نفر از اعضای خانواده رابطش خوب باشه و خودتون هم خیلی وابسته نشید ببخشید بجای جواب سوالتون یه حرفهای دیگه زدم ولی بنظرم اینها مهم تر بود مخصوصا برای خانم ها.

   پاسخ
 10. دنیا

  سلام مجدد خدمت تمامی دوستان گلم.
  ممنون از راهنمایی خوبتان شما درست میفرمایید اینکه کاسکو با کل خانواده باید خوب باشد
  و اینکه در صورت نبودن من حیوان دپرس و احتمال پرکنی زیاد است. یک سوال داشتم اما نمیدانم اینجا میتوانم مطرح کنم یا سایت خاصی هست مربوط به اکواریوم که الان در حال حاضر برای من خیلی مهم است و باید سوال کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   لطفا سوالتون رو مطرح کنید. اگه کسی جواب رو بدونه راهنمایی میکنه. سایت فقط مختص ماهی و اکواریوم نیست و طوطی و قناری هم جزو موضوعات اصلی سایت هست. فقط در قسمت مناسب و مربوطه سوال کنید

   پاسخ
 11. فرهاد

  سلام یه سوال داشتم من بال مرغ عشقمو از وقتی خریدم چیدن اما تا الان در نیومده.چی کار کنم در بیاد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب باید صبر کنید در اولین فصل پر ریزی پرهای قدیمی میریزه و پر جدید در میاره.
   ضمنا میتونید اونها رو اگر تجربه دارید بکشید اما اگر وارد نیستین دستش نکنید چون به پرنده آسیب میزنید و بعدا در زمان پر ریزی هم مجددا این پرها میریزه و پرنده ضعیف میشه پس بهترین کار همون صبر کردن هست.
   اصلا همون بهتر که پرهاش چیده باشه چون مرغ عشق قرار نیست زیاد پرواز کنه در یک قفس کوچک نیازی به پرواز نداره اگر هم اهلی باشه که باید حتما پرهاش رو بچینید تا زیاد پرواز نکنه و فرار نکنه و حتی تو در و دیوار و شیشه نخوره.

   پاسخ
 12. حانیه

  سلام من یک طوطی سبز ماده دارم مشکلی نداره برهاشو بزنم و آن را بدون قفس ببرم بیرون.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کوتاه کردن پر مشکلی نداره اما هرگز طوطی رو با خودتون جایی نبرید نه بیرون از خونه و نه مهمانی و نه مسافرت و نه هیچ جای دیگه ای .

   پاسخ
 13. hamed

  با سلام
  من چند روز پیش کسی رو دیدم که پر های طوطیشو قیچی نکرده بود در عوض با استفاده از چسب نوار اونها رو بهم چسبونده بود و پرنده نمیتونست پرواز کنه و میگفت این روش به خاطر بی درد بودن برای پرنده بهتره آیا راست میگفت و میشه از همچین روشی استفاده کرد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه دوست من. این روش خوبی نیست اونم برای طوطی. چون ببینید طوطی یه منقاری داره که راحت چسب رو پاره میکنه. این که از اولین مشکل. حتی با سوزن و نخ و هر جور دیگه هم ببندین طوطی اونو پاره یا باز میکنه یا بدتر نتونه عصبی میشه و مدام نوکش تو پرشه. شاید این روش ها در مورد کبوتر جواب بده ولی در مورد طوطی خیر چون از نوکش به عنوان یه ابزار استفاده میکنه. ضمنا اگه پرهای طوطی تازه نباشه و رگ خونی داخلش جریان نداشته باشه شما بچینی نه دردی داره و نه طوطی اذیت میشه. اینجوری که بالو ببندین بدتر اذیت میشه.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اصلا این روش کار بی خودی هست و پرنده رو بد شکل میکنه و خیلی هم عصبی میشه و حتی همون کبوتر هم یک احساس خوبی نداره و نمیتونه درست پرهاش رو تمیز کنه و عصبی میشه حالا دیگه طوطی خیلی بد تر همانطور که دوست خوبم آقا شهریار فرمودن شما نگاه کنید و اگر پایه پرها خونی و تازه نباشه به راحتی میتونید اونها رو کوتاه کنید و هیچ دردی هم نداره و پرنده هم راحت تره ضمنا اگر وارد باشید پرهای تازه رو هم میتونید کوتاه کنید بدون اینکه خون بشه و یا پرنده دردش بیاد اگر از قسمت های بدون رگ پر اونها رو کوتاه کنید هیچ مشکلی نداره.

   پاسخ
 14. علی

  سلام. من عروس هلندی دارم. دست راستش دو پر اول اشتباها چیده شده توسط خود پرنده فروش ایا مجدا این پر رشد خواهد کرد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه چیده شده باشه باید این پرها بیفته و از نو مجددا رشد کنه. پری که چیده شده رشد نمیکنه و باید صبر کنید تا زمانش برسه و پرنده پرریزی کنه و این پرها بیفته و مجددا رشد کنه. یه راه دیگه هم هست که اگه تجربه ندارید و نخواسته باشید عروسو اذیت کنید توصیه نمیکنم ولی خب اینم یه راهه و توضیح میدم. باید ببینید ریشه پری که چیده شده هنوز خونی هست یا نه. اگه خونیه که پر جوان هست و حالا حالا ها هم طول میکشه تا بیفته و نمیشه پر رو هم کشید چون ریشش خونیه ولی اگه خونی نباشه و به اصطلاح پر خشک باشه میشه پر پرنده رو کشید تا زودتر بیاد بیرون

   پاسخ
   1. علی

    سلام.. پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم.
    بیماریهای که از عروس هلندی به انسان سرایت میکنه یا بالعکس رو معرفی کنید. و راهکار های مقابله با ان….
    مجددا از پاسخ شما کمال تشکر رو دارم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     مورد خاصی نداره خیالتون راحت البته ممکنه برخی افراد به کرک و پر پرنده آلرژی داشته باشن.
     ضمنا هر زمان که سرماخوردگی و آنفولانزا داشتین دست به دانه و آب پرنده نزنید و از افراد دیگه بخواهید تا به پرنده شما آب و دون بدن چون پرنده رو بیمار میکنید.

     پاسخ
 15. CO CO

  سلام
  ببخشید من یه جوجه عروس هلندی دارم
  از دو هفتگی گرفتمش و با سرنگ تغذیش میکنم
  الان حدود یک ماه سن داره
  به نظر شما پرهاشو کوتاه کنم؟
  ناخون هاش همهی دست و گردنم رو خط انداخته! اونارو چجوری کوتاه کنم؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فعلا دست به ناخن هاش نزنید و زوده برای کوتاه کردن ناخن.
   اما اگر پرواز میکنه پرهاش رو کوتاه کنید اول یه تعدادی از پرهاش رو بچینید و پروازش بدین اگر دیدین زیاد میپره بیشتر کوتاه کنید و یک مرتبه همه رو نزنید که اصلا نتونه بپره بلکه باید بتونه یک متر رو بپره و زمین نخوره و بتونه خودش رو جمع کنه.

   پاسخ
 16. سیاوش

  سلام پر عروس چه سنی بایذ زد؟ الان ۵۰ روزشه نزدیک ۲ماه مرسی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز زمان خاصی نداره هر زمان که شما بخواهید پرنده رو در فضای آزاد اتاق رها کنید باید پرهاش کوتاه باشه تا به خودش آسیب نزنه البت هزیادی هم نباید پرهاش رو کوتاه کنید چون حداقل باید کمی بپره و خودش رو جمع کنه و زمین نخوره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   پرهاشو باید قیچی کنید. چندتا شاه پر اول رو جا بذارین و بقیه رو کوتاه کنید. یه جوری که هم پرنده زشت نشه و هم اینکه بتونه کمی بپره. حتی نظر شخصی من اینه که پر پرنده ای مثل عروس رو نزدید هم نزدید و میتونه تو فضای خونه پرواز کنه و مشکلی نیست. فقط روزای اول و روزایی که تازه ازاد شده باید مواظبش باشین که به خودش اسیب نزنه. ضمنا عروس ۵۰ روزه که از کوچیکی با شما بوده و بزرگ شده و به محیط خونه عادت کرده که به نظرم اصلا نیازی به کوتاه کردن پرهاش نیست. نظر شخصیم اینه که تا مجبور نشدید دلیلی نداره پر عروس یا طوطی های کوچیک رو کوتاه کنید

   پاسخ
 17. محمد

  سلام خسته نباشید ؛من یه طوطی ملنگو دارم که حدودا ده ماهشه وحدود پانزده کلمه صحبت میکنه و همیشه تو خونه آزاده و کاملا اهلیه و مدام پرواز میکنه ، مجبور شدم پرهاش رو قیچی کنم ولی با توجه به اینکه دو شاهبال اولی رو کوتاه نکردم باز هم پرواز میکنه میترسم که دوشاهبال اولی رو قیچی کنم افسردگی بگیره ؛ خواهشا راهنمایی کنید.با سپاس

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه اون دو شاه پر اول رو اصلا کوتاه نکنید و افسردگی پرنده به کنار که هیچ ربطی به اون دو پر نداره و خود پرنده زشت میشه و کسی اون دو شاهپر اول رو قیچی نمیکنه. احتمالا شاه پرهای بعدی رو خوب و عمقی قیچی نکردید و یکم سرشو زدید که هنوز راحت پرواز میکنه. ضمنا یکی دو متری پرنده باید بتونه بپره و مشکلی نیست

   پاسخ
 18. امیر

  سلام خسته نباشید
  من یه عروس هلندی خریدم که حدود دو ماهشه و بال هاش خیلی بد کوتاه شدن یعنی یکی از اون یکی کوتاه تره
  من باید چیکارش کنم ؟
  اصلا نمی تونه بپره و هروقت خواست پرواز کنه خورد زمین
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   میتونید صبر کنید تا پریزی کنه و پرهای جدید جایگزین بشن یا اگه میخواین زودتر پرها جایگزین بشه و تا پریزی صبر نمیکنید، میتونید شاه پرها رو برسی کنید و اگه خون داخلش نیست اونها رو بکشید تا سریعتر پر جدید جایگزین بشه. منظورم اینه پرجوان نباشه که خون داشته باشه. راحت ریشه پرها رو نگاه کنید معلوم میشه خون داخلش هست یا نه خشکه و به اصطلاح پر مرده هست.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام خسته نباشی یک طوطی سبز ملنگو دارم ۸ ماهشه حرفم میزنه یه چیزایی با خودش جلوی آینه میگه ولی دستی نیست میشه یه راهنمای کوچیک بکنید من چجوری میتونم طوطیمو دستی کنم بعضی وقتها هم رودست میاد ولی خیلی میترسه ممنون میشم اگه راهنمایم کنید باتشکر از شما

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بخش دستی کردن طوطی رو مطالعه بفرمایید./

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *