ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,485 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. jamshid1361

  سلام اسکار رهای من دیروز برای اولین بار تخم ریزی کردند روی سنگ حدود ۵۰ تا ولی بعد چند ساعت اسکار نر همه را خورد کی دوباره تخم ریزی میکنند و چه کار کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   یا اسکارها تجربه کافی رو نداشتن و بار اولشون بوده یا استرس بهشون وارد شده و تخم ها رو خوردن. سعی کنید اطراف اسکارها خلوت باشه و اختصاصی نگهداری بشن و زیاد در پروسه تخم ریزی تا هچ شدن تخم ها دستکاریشون نکنید و اطراف اکواریوم نرید.

   پاسخ
 2. حسین

  سلام خسته نباشید
  ماهی اسکار من یدفه فکش رگباری بازو بسته میشه
  غذا هم روزی ۳ بار میدم سایزش هم تقریبا ۲۰ سانته بنظرتون مشکل داره یا طبیعیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   طبیعی که خیر نیست.
   اگه گاها اینکاره میکنه ممکنه چیزی داخل دهنش باشه بخواد بندازه بیرون مثل سنگی چیزی. حتی اگه مدام اینکار تکرار میشه ماهی رو بگیرید و داخل دهانش رو بررسی کنید چیزی گیر نکرده باشه.
   در تغذیشون هم دقت کنید که غذایی بدید که راحت هضم بشه. گاها اسکار غذا رو نمیتونه هضم کنه و سعی میکنه به اینشکل غذا رو بالا بیاره.
   در کل اگه دائم اینکارو انجام میده باید ریشه یابی کنید و ببینید چه مشکلی وجود داره چون طبیعی نیست رگباری دهنشو باز و بسته کنه.

   پاسخ
 3. علی

  سلام . من داخل یک اکواریوم ۶۴ لیتری سه تا اسکار ۹ سانتی دارم . سایر دوستان در این سایت من رو راهنمایی کردند که حجم تانکم مناسب این سه تا ماهی نیست ولی واقعا دوسشون دارم و مدتیه دارمشون . میخواستم بدونم واقعا اگر در این تانک ادامه بدم به نگه داریشون مشکل خاصی پیش میاد؟ مثلا چی ؟ اخه اطرافیان هم میگن ردشون نکنم . اگر ردشون کنم چه ماهی گوشتخواری از جمله سیچیلاید میتونم نگه داری کنم ؟ دوستان خواهش میکنم اگر تجربه ای در این زمینه دارید بامن به اشتراک بگذارید تا از این سردرگمی در بیام.

  پاسخ
  1. saj!jad

   خوب دوستان راست میگن برای هر اسکار شما حداقل خیلی کم باید۳۰لیتر در نظر بگیری بخوام ترکیبت و اصلاح کنم دو تا از اسکارا رو باید رد کنی یا اگه نمیتونی دل بکنی پیشنهاد نننمیکنم ولی یکیش و رد کنم بازم ممکن دردسر بشه برات پسر
   ازجمله مشکلاتی که برات پیش میاد:
   زد و خورد بین اسکارا،کمبود فضا برای شنا،یک وقتی برق قطع بشه و پمپ هوا شارژی نداشته باشن همشون میمیرن چون اکسیژن کم میرسه بهشون،مستعد شدن اکواریوم به انواع بیماری،کثیف شدن فضا،به اکواریوم کرم میفته چون کثیف،زرد شدن اب،اینا همه برای ماهی که به کثیف کاری شهره داره هیچه…
   تو یک قاب کلی سه تا ماهی خیلی بزرگ تو یکذره اکواریوم فضای قشنگی نمیشه…
   سیچلاید برو
   ماکرو،جوئل،انجل،بلو الکتریک،یلو الکتریک،گوره خری..
   میتونی تو این اک نگه داری پیشنهاد بنده برای شما
   بخوای یک اک زنده و شاداب و پر از رنگ داشته باشی
   ۳تا انجل بگیر از نژاد(گرین لئوپارد،تایگر،کوی)
   ۲تا شارک از نژاد(رمبو،کرم)
   ۲/۳تا لوچ نواری
   پلیکو(کت ساده،شکلاتی یا پوزه بوته ای)
   ۱حلزون شاخدار
   ۱حلزون توت فرنگ
   بخوام نظر شخصیم و بگم
   این ترکیب خیلی قشنگ
   ۳تا انجل تایگر
   ۲تا شارک رمبو
   ۳تا لوچ نواری
   کت البینو
   ۱حلزون شاخدار
   ۱حلزون توت فرنگی یا زبرا
   ۲حلزون کیلر(دقت کن از بقیه حلزونات کوچیکتر باشن)
   اکواریوم رو هم پلنت کن😊🐟
   موفق باشی پسر

   پاسخ
  2. ببعی

   سلام
   ببینید این حجم مناسب یک اسکار هم نیست اگه رد نکنید ماهی ۱رشد سوز میشه و اذیت میشه ۲ یک کم دیگه که جا افتادن امکان درگیری خیلی بالا میره
   همین دو مورد
   ببینید میتونید از خیلی از ماهیای دیگه استفاده کنید که مناسب حجمتون هستن باقی ماهی ها هم خوب و زیبان

   پاسخ
 4. علی

  ممنونم از نظر هردو دوست . مشکل اینجاست من میخوام اسکارا رو رد کنم ولی اطرافیان نمیذارن .
  آیا میتونم توی ۶۴ لیتر سیچیلاید گورخری بندازم ؟

  پاسخ
  1. saj!jad

   به اطرافیان بگو شما که انقد هوادار این ماهین برام یک اک ۱متری بگیرین من اینا رو رد نمیکنم😑
   اطرافیان و چیکار داری نزار تو انتخاب و صلیغتم دخالت کنن
   وقتی چیزی که نمیشه نمیشه دیگه حالا باز اگه اصرار داری یا اونا اصرار دارن واسه نگه داریش همون جا نگه دار منتظر عواقبشم باش…
   سیچلاید گوره خری هم میتونی۳/۴تا نگه داری بیشتر از۱۵سانت هم نمیشن…
   ولی اک شما بیشتر به درد نگه داری ماهیایی از خوانواده تترا یا زنده زا یا نهایتا یک جفت گوارامی یا انجل پیش مولد…
   من ۶۰لیتری دارم توش تترا و سواردتیل انداختم حساب کن ریز ترین ماهیم نئون درشت ترینشون سواردتیل سانشاکه و شارک رمبو…

   پاسخ
   1. علی

    حداقل میتونم تا یکی دو ماه دیگه نگهشون دارم ؟

    پاسخ
    1. saj!jad

     ممکن درگیری پیش بیاد ممکن هم هست پیش نیاد اگه میخوای اک بگیری تا اون موقع نگه دار انشالله که هیچی نمیشه وگرنه…
     به هیچ وجه نمیشه.

     پاسخ
    2. homam

     داداش گلم..نگهداری نکن..ماهی هم اذیت میشه و هم رشد سوز و در نهایت تلف

     پاسخ
 5. mmj

  سلام
  من یه تانک تقریبا ۱۴۰ لیتری دارم میخوام یه جفت اسکار بگیرم بنظرتون سایزش خوبه ؟ عمری باشه که دیگه تانکو عوض نکنم؟میتونم بیشتر هم نگه دارم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   برای یک جفت موردی نداره و میتونید نگهداری کنید. بیشترش هم نکنید و همون یک جفت کافیه. باز اگه دنبال ترکیب جمعی هستید بهتره از ماهیای متوسط تر و خلق و خوی ارومتری نگهداری کنید.

   پاسخ
   1. mmj

    ممنون من قبلا اسکار داشتم میخوام دوباره نگهدارم وزیاد به ترکیب های جمعی علاقه ندارم فقط یه سوال دیگه اگه لجن خوار هم بزارم مشکلی نداره و هویچ یا .. براش بریزم برا اسکار مشکلی نداره

    پاسخ
    1. __mahdi

     سلام موردی نداره فقط لجن خوار هم سایز اسکار باشه هویجم میتونی بدی ولی زیاد نه و به صورت نیم پز

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     در تکمیل پاسخ دوستمون مهدی عرض کنم که لجن خوار غذای سایر ماهیا رو هم میخوره و متاسفانه فقط فرصت غذا گرفتن بهش نمیرسه. غذای تجاری مخصوص لجن خوار هست. از کدو سبز یا کاهو هم میتونید استفاده کنید و نسبت به هویج شاید گزینه بهتری باشه.

     پاسخ
 6. ناشناس

  سلام من دوتاداسکار تایگر و دوتا پیرانا داشتم و هر دو جفت گیری کردن و بچه گذاشتند ولی ماهی اسکار بچه ی پیرانا راخورد گشنه هم نبود میدونید چرا ؟

  پاسخ
  1. علی

   بهتره پیرانا رو بصورت تک گونه نگهداری کنید چون شدیدا وحشی هست و حتی ممکنه در آینده به اسکار رحم نکنه و خود اسکارا از پیراناها آسیب ببینند.
   خورده شدن بچه پیرانا توسط اسکار کاملا پیش بینی شده هست به این دلیل که اسکار ماهی گوشت خوار هست و هر ماهی کوچکی مثل بچه پیرانا که در دهانش جا بشه رو می بلعد و یک غذای زنده لذیذ براش هست. ربطی هم نداره که اسکار سیر باشه یا گشنه ، به طور کلی اسکار ماهی شکمویی هست و هرچقدر که جا داشته باشه میخوره و حتی مورد داشتیم انقدر خورده که مریض شده.
   بهتر بود پیرانا هارو از اسکارا جدا کنید و بر اساس مراحل تکثیر پیرانا پیش برید.

   پاسخ
 7. حسین

  سلام هنگام جفت گیری ماهی اسکار ماهی نر دم خودشو میلرزونه یا ماده هم اینکارو میکنه
  ماله من جفتشون انجام میدن یبار این یبار اون میشه هردوشون نر باشن ؟

  پاسخ
 8. ناشناس

  سلام ماهی اسکار با چه ماهی هایی سازگاری داره که خوب غذا هم میخورن

  پاسخ
 9. امیر

  با اجازه از اعضای سایت اسکار با رعایت سایز بندی با پرت پیکاک ردتیل دراگون سورم بزرگتر از اسکار نایف با رعایت سایز پنگوسی و تگزاس و کت افریقایی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   البته ناریف و پنگوسی و کت افریقایی رو زیاد موافق نیستم. پنگوسی تو این ترکیب کتک میخوره. کت افریقایی شب ماهیا رو اذیت میکنه. نایف هم خیلی گزینه مناسبی نیست
   اقا امیر لطفا برای ارسال پاسخ گزینه پاسخ رو بزنید و بعد ارسال کنید که پاسختون زیر سوال قرار بگیره.
   با سپاس.

   پاسخ
 10. محمد صالح حسینی

  سلام فکر کنم بدونم باسه چی به اسکار میگن اسکار
  من خودم داخل یه مستند شنیده بودم کلمه اسکار به معنی جثه بزرگه پس احتمالا به دلیل جثه بزرگ اسکار بهش میگن اسکار

  پاسخ
 11. ناشناس

  من الان ترکیبم اینه ۲تا اسکار تایگر ، ۲تا فلاور باکس و ۲ تا جوءل و لجن خوار فلاور باکس از همه بزرگتر بعد جوءل آخرسرم اسکار ترکیب خوبیه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   جوئل با این ماهیا سازگار نیست. من بودم فلاور باکس رو هم حذف میکردم با این حال بستگی به سایز اکواریومتون هم داره.

   پاسخ
 12. ناشناس

  سلام من اسکارم یکم دمش ، بالش کنده شده آیا خوب میشه و در بدنش یکمی زخم شده آیا خوب میشه
  و بدنش زخم داره
  آخه فروشنده گفت میمیره گفت بندازش بیرون یعنی دیگه زنده نمی مونه

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام فروشنده چرت و پرت میگفت کیفیت آب رو ببرید بالا که ماهی بیمار نشه خودش خوب میشه فقط چک کنید دم خوره نداشته باشه. اگه ماهیتون کتک خورده که اوکیه ولی اگه باله هاش از اینم زخم تر و خورده تر شد دم خوره داره

   پاسخ
 13. ناشناس

  دومش کده شده روی بدنش زخم داشت و روی یک تیکه از بالش کنده شده اگه زنده میمونه که ازش مراقبت کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ببینید اگه ماهی کتک خورده بهتره از سایرین جداش کنید و به اب هم متیلن بلو بزنید تا محل زخم ها قارچ نزنه. به مرور زمان ترمیم میشه و جای نگرانی نیست. ضمنا زنده موندن ماهی و درمانش و …. چیزی تضمین شده نیست ولی تمام سعی و تلاشتون رو برای اون باید انجام بدید. موجود زنده هست به هر حال و نمیشه همینجوری مثل زباله ریختش بیرون.

   پاسخ
 14. ناشناس

  کاشکی زودتر می گفتید من بردمش پیش آکواریوم فروشی گفت بدرد نمیخوره بعد انداختش جولوی پنگوسی های شکاری که از بزرگتر بودن

  پاسخ
 15. Mani mani mani

  شما میپرسین بعد همون لحظه میرین کار خودتونو میکنین؟ دیگه برا چی پرسیدین؟ من نیمساعت بعد از پرسش شما بهتون جواب دادم

  پاسخ
 16. ناشناس

  سلام اگه ماهی اسکار رو تنها نگه داری کنیم مشکلی براش پیش میاد؟ یعنی ممکنه افسرده بشه

  پاسخ
 17. Mr.x

  خیر افسردگی که کلا برای ادماس و ماهی ها و دیگر حیوانات به نوع بخصوص خودشون ممکنه با این مشکل روبرو بشن آرام تر رفتار کنه که میتونید با فراهم کردن شرایطی مثل تزیین کردن آک و تغزیه مناسب فعال تر بشه درکل تنها نباشه بهتره ولی تنها هم باشه مشکلی پیش نمیاد.

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   افسردگی فقط برای آدماس؟؟ تماام موجودات زنده میتونن دچار افسردگی بشن اگه نگهدتریی کنین متوجه میشین

   پاسخ
  2. saj!jad

   یک چیز جالب براتون دارم
   عروس هلندی رو تنها بزارین افسرده میشه پراش و میکنه
   مینا رو تنها بزارین افسرده میشه رفتاراش اروم میشه یهویی میمیره
   حالا بازم به نظرتون افسردگی مال ادماست?
   از دید من که واسه ادما هم نیست فقط واسه شکست خورده هایی که دیگه نمیتونن رو پاشون واستن هست
   این موجودات فک نکنم جزو تیره انسانا قرار بگیرن😊

   پاسخ
   1. ناشناس

    خب من که جواب سوالمو دقیق نگرفتم بعدم کلا ماهیای من وحشی از آب درمیان ترکیبابم هم سازگارن براین میخوام تنها نگه دارم
    با ماهی های دیگه بهتر میساختن ولی با هم نوع خودشون تا مرگ یکیشون دعوا می کردند.

    منم موافقم حیواناتم ممکنه افسرده بشن،بعد اینکه برای یه اسکار تنها ۶۰الی ۷۰ لیتر کافیه؟

    پاسخ
    1. Mr.x

     ای داد ماهی اسکار مثل تتراها و کوریدوراس ها تا اینقدر اجتماعی نیست که محتاج یه هم نوع مثل خودش باشه گرچه من حتی این نوع هارو هم تکی نگهداری کردم و مشکلی پیش نیومده اگه بصورت انفرادی نگه میدارید مناسبه. در کل اینقدر سخت نگیرید اسکار ماهی مقاومیه

     پاسخ
    2. یاکوزا

     سلام
     مشکل شما اینه که شما ماهی هاتون بالغ شدن فکر کنم و در مورد نساختنشم یا همشون نر هستن یا واسه جفت شدن با نرهای دیگه درگیری داره و همینطور قلمرو ، شما که می خوای اسکار نگه داری باید از بچه گی شون نگه داری تا بزرگ می شند مشکلی پیش نیاد ، بیشتر ماهی گوشت خوار همین مشکل رو دارند درگیری یا با هم نوع خودش یا با گروها دیگه و مخصوصا ماهی گوشت خوار بالغ جدید به آکواریوم اضافه بشه که واویلا می شه .

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code