سر سوسماری (گار)

گونه ای که در زیر مشاهده میکنید جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب میشود که برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بزرگ دارید. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نخواهم کرد زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی داشته که در کنار سایرین این امر سختر و سختر هم خواهد شد، در ضمن بهتر است برای تغذیه انها به غذاهای زنده اکتفا نکنید و از همان کوچکی غذاهای گوشتی مانند دل گاو را هم در رژیم غذاییشان بگنجانید تا در اینده مجبور نباشید فقط از غذای زنده استفاده نمایید زیرا هم گران است و هم  پردردسر

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع الیگیتور و معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسمار ی یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی شکل که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است . ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پرنگتری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدن خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال در می ایند. اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید . از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده به حساب میاید. انها بیشتر در قسمت های سطح اب دیده میشوند ولی در بعضی اوقات در کف هم به صورت خابیده دیده میشوند و ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشند. انها همانند بعضی ماهیان دارای عضو تنفسی اضافی هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند

نگهداری:ماهیان جوان, ماهیان جذاب ولی عصبی هستند . گیاهان و جاهایی برای مخفی شدن , برای این ماهی آرام پیشنهاد می شود .با وجود اینکه این ماهی در اکواریم مانند طبیعت رشد نمیکند ولی  یک تانک بسیار بزرگ برای نگهداری این ماهی بزرگ شکارچی نیاز است. نگهداری این ماهی از نظر بنده تا زمانی که سایز کوچکی دارد بهتر است به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود. شاید بعضی ها پیشنهاد کنند این ماهی را میتوانید با ماهیانی همچون اسکار ،نایف،ردتیل و….. نگهداری کنید ولی از نظر من این پیشنهادات غلط است زیرا در صورتی که ماهی گار کوچک را با این ماهیها وحتی ماهیهای دیگر نظیر سورم ،اسکات و…..نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیهای دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود. یکی از دلایل دیگری که  شخصا عرض میکنم انفرادی نگهداری شود مشکل تغذیه و غذا خوردن این ماهی میباشد که در قسمت تغذیه به ان اشاره میشود.

تغذیه: این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع کوشتی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا عرض کردم انفرادی نگهداری شود زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر گوشتخواران حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن ماهی طعمه را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند، میتوان این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کرد که در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد،  من به شخصه برای خوراندن دل به ماهی به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن دل نخ باز شود و در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به دل دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. حتی شما میتوانید قسمتی از دل را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد. و به قول معروف ماهی دستی شده است بنابراین از این قسمت هم شاید فهمیده باشید که چرا در ابتدا عرض کردن این ماهی را در ابتدا و تا زمانی که کوچک است انفرادی نگهداری کنید.

کلام اخر:نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و دلچسب است ولی به صورت مخلوط با ماهیان دیگر مخصوصا در تغذیه خالی از دردسر نیست. رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ میکند. این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه هیچگاه به ماهیان دیگر شما اسیب نمیرساند ولی در صورتی که ماهیی در اکواریوم دارید که در دهان ان جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد) این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید و اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست.

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

817 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. Mohammad ۲۰۲۰

  ایول تونستم ولی خیلی بد غذاست اون مولی مردرو زدم به سیخ چوبی اول از سرش زدم و دمشو گرفتم به دهنش توجه جلب شد ولی نخورد ولی وقتی جهت مولی رو عوض کردم و از دمش سیخ را فرو کردم جوری از سیخ مولی رو قاپید که حتی منم ندیدم خلاصه کسانی که سرسوماریشون غذا نمی خوره میتونن از این روش استفاده کنن.

  پاسخ
 2. Mohammad 2020

  با سلام من دو روز قبل یک الیگیتور خریدم امروز کمی دقت کردم دیدم دماغش کمی کجه آیا این طبیعه یا شکسته یا از اول اینطور بود ؟ قابل ترمیمه ؟ اگه قابل ترمیم نیست بزرگ شدنی هم اینجور می مونه یا کمتر توجه آدمو جلب میکنه؟
  اینم عکسشه:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/04/15784795265721.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده چیز خاصی نیست و فقط ماهی کمی ضعیفه باز منتظر نظر سایر دوستان باشید.

   پاسخ
 3. Mohammad 2020

  یعنی از ضعف دماغش کج شده؟
  درست میشه؟ آیا این یک چیز عادی در الیگیتور هاست؟

  پاسخ
   1. Mohammad 2020

    یک چیز دیگه آقا مجتبی اندازه گارم ۱۵ سانته خیلی بزرگ نیست یعنی همه ی گارهای تو مغازه اینجور بودن و سالمترینشون این بود ولی اینم دماغش کجه مشکل ایجاد میکنه تو غذا خوردن؟ مگه بچه های گار باید گنده بشن؟ یک چیز دیگه من تو ۱۰۰ لیتری مانستر موقتی نگه میدارم و هر وقت بزرگ شدن یک تانک بزرگتر میخرم مثلا ۳۰۰ لیتر میشه موقتی نگه داشت؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     هیچ مشکلی در غذاخوردن ماهی به وجود نمیاد. از این بابت خیالتون راحت. حتی گارهایی که کامل منقارشون شکسته هم غذا میخورن و این که اصلا موردی نیست. ضمن اینکه یکمی بزرگ که بشه شاید متوجه این انحراف هم نشید دیگه.
     گار هم ماهی غول پیکری میشه ولی خب زمان میبره و تا وقتی کوچیک هست در اکواریوم صدلیتری میتونید نگهداریش کنید.

     پاسخ
   2. جواد

    سلام و عرض خسته نباشید من یه اکواریوم ۵۰۰ لیتری دارم یه ردتیل تنبل ۴۰ سانتی دارم که همه اش یه جا خوابیده و تا پنگوسی ۲۰ و ۳۰ سانتی شکاری سرحال دارم به نظر شما من می تونم یه گار ۲۵ ساتنی تا ۳۰ سانتی غذاخور نگهداری کنم ؟ و ایا پنگوسی ها به گار می تونن اسیب برسونن؟ ویا بر عکس گار به ردتیل و پنگوسی ها اسیب برسونه؟ و ماهی عید می تونم برای ماهی هام استفاده کنم با تشکر لطفا یه پاسخ کامل به من بدید. با تشکر فراوان و از سایت بسیار خوبتون ممنون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خیر گار با هیچکدوم از ماهی های شما سازگاری نداره.
     ماهی عید برای طعمه اگ سیاز دهان ماهی های شما باشه و راحت خورده بشه و سالم هم باشه موردی نداره.

     پاسخ
 4. alireza.mo

  سلام من یه تانک ۲۰۰ لیتری دارم الانم یه تگزاسو یه پلی توش دارم میخوام ۲ تا سرسوسماری با ۲ یا ۳ تا پنگوسی معلولی یا البینو اضافه کنم شایدم تگزاسو رد کنم بره با این شرایط سرسوسماریو پنگوسی با پلی سازگارن یانه؟تواین تانک تا چند وقت میتونم نگهشون دارم؟ فرق سرسوسماری و گار دقیقا چیه؟ و سوال اخر اینکه چه ترکیبی مناسب سرسوسماریه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به نظرم یا تگزاس رو رد کنید و پنگوسی اضافه کنید یا اینکه در مورد اضافه کردن ماهیا تجدید نظر کنید. سرسوسماری با پولی اخر و عاقبتی ندارن. قبلا این ترکیب رو داشتم و گار به راحتی پلی رو شکار میکنه یا حتی میکشه!
   گار و سرسوسماری هم فرقی باهم ندارن. البته انواع مختلفی دارن ولی اینکه بگین گار یا بگین سرسوسماری فرقی نداره و به یک نوع ماهی دارید اشاره میکنید.

   پاسخ
 5. اکبر

  سلام
  من الان یه اکواریوم ۳۰۰ لیتری دارم (در اصل ۱.۱ در ۷۰ارتفاع در ۵۰که تا ۶۰ سانتی آبه) الان که یه اروانا توشه فقط ۳۰ سانت تقریبا .خسته شدم ازش حقیقتا میخوام ردش میکنم
  میشه با سرسوسماری پولی نگهداری کرد و پنگوسی گیاه خوار؟ میدونم قبلا نوشته بودین با پولی مشکلی نداره ماهی دیگه ای هست کلا که به پولی و گار بشه اضافه کرد ؟
  بعد راستی پولی رشد کمی داره نسبت به سرسوسماری اگه از همون سایز کوچیک با هم خریداری بشن مشکلی پیش نمیاد در آینده ؟

  پاسخ
 6. 8080m.n

  سر سوسماری اگر ماهی اندازه دهنش نباشه کاری باهاش نداره و با پلی مشکلی نداره من بهتون پیشنهاد میکنم همین دو تارو با هم نگهداری کنید ماهی ددیگه ای اضافه نکنید جفت این ماهی ها تو غذا خوردن مشکل دارند و با وجود ماهی های دیگر بهشون غذا نمیرسه اینم توجه داشته باشید رشد گار بیشتر از پلی و وقتی بزرگ بشه پلیو شکار میکنه راستش رو ماهیای سختی دست گذاشتید که بهتره تک گونه نگهداری بشند

  پاسخ
 7. سجاد

  میشه گار ۳۰سانتی رو تو اک ۵۰سانتی نگه داشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر به هیچ عنوان ماهی راحت نیست در این فضای کم و به زودی تلف میشه.

   پاسخ
 8. امیر

  سلام من یک گار فلوریدا گرفتم نمیدونم چرا همش سرش پایینه تهش بالای اب لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میتونه به کف بیاد و کف بمونه؟ شنای طبیعی داشته باشه موردی نیست و به اینصورت در سطح اب کمین میکنه برای شکار. با اینحال اگه دائم به اینصورت هست و نمیتونه بیاد پایین کیسه هوای ماهی دچار مشکل شده که در گارها بسیار شایع هست.

   پاسخ
 9. Sina

  یک سوال داشتم این ماهی همینطور که چند جا اشاره کردین رودخانه‌ای هست و اینکه رودخانه ها یک کمی به حالت شوری میزنن یعنی میشه اونهارو تو اب شور نگهداشت البته این و گفتم چون بیشتر ماهیان دریایی یا رودخانه‌ای معمولا جزو ماهیان اب شور هستن گفتم میشه نگهداشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر نمیشه.
   اکثر ماهی های رودخانه ای ماهی اب شیرین هستند و نه آب شور ضمنا در محل برخورد اب رودخانه با دریا آب لبشور هست و نه شور و این اب لبشور باز ماهی های خاص خودش رو داره که سرسوسماری ماهی آب شیرین هست .

   پاسخ
 10. عرفان

  سلام من میخوام یه اکواریوم با ماهیان گوشتخوار،قوی، عجوبه، ترسناک داشته باشم
  آیا این ماهی مناسبه؟؟
  و اینکه چه ماهی های دیگه رو پیشنهاد میدین؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   عجوبه و این چیزا که نه مثلا شنا میکنه گوشت میخوره به دست حمله میکنه در این حد دیگه توقع پرواز و تاتی تاتی کردن نداشته باشید
   مثلا اروانا خوبه گار خوبه پیزانا ،فلاور ،ردتیل،رددویل خوبن
   ولی حتما شرایط نگهداریشون اوکی باشه

   پاسخ
   1. عرفان

    ترکیب چطوره، دراگون ، گار ، ردتیل ، سرماری ،کت آفریقایی ،پلی ، جگوار

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ترکیب خوبی نیست و گار و پولی و حتی جگوار بهشون غذا نمیرسه و تلف میشن.

     پاسخ
     1. ناشناس

      سلام روز بخیر تویه تانک ۲۰۰ لیتری(طول۱)میشه دوتا گارو طولانی مدت نگه داشت یا کوچیکه؟درحال حاضرم تو تانک یه آروانا و یه پولی هست با این ترکیب سازگاره یا آروانارو باید رد کنم؟؟
      مرسی

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       اروانا رو باید تکی نگهداری کنید و حتی با پولی هم سازگاری خوبی نداره. اگر آروانا رو رد کنید میتونید گار نگهداری کنید ولیکن با پولی رعایت سایزبندی رو بکنید و در یک سایز باشند پولی نباید کوچکتر از سرسوسماری باشه.

       پاسخ
 11. رهام گلچای

  سلام
  الیگیتور غذا خور ۳۰ سانتی با اسفراناموس سازگاری دارد؟

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   از نظر من اگر سایزبندی رعایت بشه باهم مشکلی ندارن

   پاسخ
 12. ایلیا

  ۱۵ سانتیشو تو حجم ۵۰ لیتر چند وقت میشه نگهداشت؟

  پاسخ
  1. رهام گلچای

   نهایتا دو سه ماه
   ولی راحت نیست😉

   پاسخ
 13. Mani.PK13

  سلام آقا مجتبی وقت بخیر خسته نباشید . ببخشید چند تا از این سرسوسماری های سایز کوچک مثلا ۱۰ سانتی را میشود د یک آکواریوم به طول ۱۵۰ سانتی متر عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۵ نگهداری کرد ؟ خیلی ممنون

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام ببخشید من فضولی میکنم و جای آقا مجتبی جواب میدم
   وقتی بالغ بشن یه خورده درگیر میشن که تو این آکواریوم موردی نداره
   فقط یه چیزی…عرض ۴۰ واس طول یک و نیم واقعا کمه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   ممنون از دوستمون که جواب میدهند.
   حداکثر ۵ تا کوچک باشند خوبه .

   پاسخ
   1. مهدی

    سلام من یه گار ۳۰ سانتی اوردم چهار روزه،اصلا غذا نمیخوره،چیکار کنم؟میگو جلو دهنش بود ولی نخورد

    پاسخ
    1. alireza01

     سلام
     با شیشه از بقیه جداش کنید دل گاو،کرم خونی و در آخر غذای زنده امتحان کنید

     پاسخ
     1. مهدی

      هیچ ماهی نیست ک غذا رو سریع بدزده ازش،گربه ماهی زیاد دارم ک کف زی هستن،و فقط گاره ک سطح ابه.

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       غذای زنده رو تست کنید. ممکنه کلا به غذایی که میدید عادت نداشته باشه. سرسوسماری در ابتدا خیلی خیلی بد غذا میخوره و با مکافات باید بهش غذا بدید. همین مطلب بالا بخش تغذیشو مطالعه کنید توضیح دادم که شخصا چیکار میکردم! البته گار شما بزرگه و عجیبه که غذا نمیخوره با اینحال غذای زنده رو تست کنید اگه خورد به سراغ راه های دیگه برید و از اون به بعد کیلکا یا دل رو میتونید بهش بدید.

       پاسخ
 14. سعید صیامی

  سلام یک گونه سر سوسماری بهم میگین که از ۴۵سانتی متر بزرگ تر نشه

  پاسخ
  1. alireza01

   فکر نمیکنم سرسوماری ای باشه که از ۴۵ سانت بزرگ تر نشه!

   پاسخ
 15. ناشناس

  سلام دوستان من یه گار ۲۵ سانتی دارم همه رو گاز میگیره
  از اروانا جاردینی ۵۰ سانتی بگیر تا سرماری و ردتیل و اندیچری
  دم جاردینی رو ریش کرده.سر سرماری هم اندازه خودشو گرفته بود توی دهنش دم ردتیل رو خونی کرده بود یکی از باله های بغل اندیچری رو کنده بود چیکار کنم به نظرتون؟با چی سازگاره؟پس چرا چینی ها اروانا و سرسوسماری دارن بدون مشکل؟ترفند خاصی داره؟نژادشم گار اسپاتت

  پاسخ
  1. arshia mahdavi

   سلام بنظر بنده وقتی چنین ماهی هایی رو گاز میگره باید ردشکنین بره چون جاردینی بسیار گرون است اونم تو این سایز اصلا به صرفه نیست که تو تانک اجتماعی باشه ، چه برسه که به سرماری و سرسوسماری هم تانکی باشه و بنظر بنده سرسوسماری و سرماری رو ردکنین بره و بجاش پولی پتروس بگیرید که خشونت کمتبی دارد و اگر هم خاستید وسط اکواریوم خالی نشه سیچلاید امریکایی بگیرید ، امرا ارواناتون با این سایز بزرگ از اسکار یا پرت کتک بخوره البته این نظر منه

   پاسخ
 16. فریدون

  سلام خسته نباشین دوستان من یه دونه الیگیتور تقریبا چهل سانتی دارم که از اول غذایی که بهش میدادم با مولتی سانستول اغشته میکردم بعد بهش میدادم ولی الان که ماهی کیلکا سالم بهش میدم به نظرتون نیازه که مولتی سانستول قاطیش کنم یا همون کیلکا سالم تمیز نشده کافیه ؟ اخه قبلا یکی داشتم چون همش دل مرغ میدادم بهش ستون فقراتش کج شده بود و پوزشم به بالا کج شده بود که بعدا فهمیدم از نبود ویتامین تو غذاشه . خیلی ممنون که پاسخه منو میدین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   غذای خوب بخوره هیچ نیازی به ویتامین نیست نهایتا هر ماه یک روز ویتامین بهش بدین نه بیشتر.
   دل مرغ هم غذای خوبی نیست و هورمونیه.

   پاسخ
   1. فریدون

    مرسی اقا مجتبی
    یعنی تنها ماهی کیلکا کافیه براش ؟ اگه نه دیگه چی بدم بهش

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     میتونید دل گوساله، میگو، غذای تجاری رو هم استفاده کنید. البته برای گار همون کیلکا و دل و میگو و ماهی طعمه غذای اصلیشه که میتونید استفاده کنید.

     پاسخ
 17. ناشناس

  سلام من یدونه سرسوسماری و دوتا پیرانای شکم قرمز و یک آروانای سیلور و
  دوتا سیچلاید زندانی داشتم یک روز دیدم یدونه از پیرانا هام نبود و آروانام نسف شده بود می دونین چی شوده بود اگه بگین ممنون می شم

  پاسخ
 18. faraz

  خسته نباشید.
  من یه گار حدودا ۲۰ سانتی دارم که کلا غذا خشک دوست نداره و فقط بهش دل می دم.
  فقط این که مصرف روزانه دل مشکلی ایجاد نمی کنه؟
  زیاد نیست؟
  و این که اگه زیاده چند وقت یه بار بهش دل بدم و کلا یه توضیح مختصری در مورد تغذیه با دل بهم بدین.
  و در ضمن برای پولی بزرگی که با گار نگهداری می کنم هم فقط از دل استفاده می کنم.
  مشکلی نداره؟
  ممنون.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   برای ماهی ای مثل گار خیر موردی نداره. اما خب فقط دل هم مصرف نکنید و بهش کیلکا هم بدید. همچنین میگو. این ماهی رژیم اصلی غذاییش ماهی زنده است. حالا کیلکا و میگو گزینه مناسبی هستن در کنار دل. فقط دل بهشون بدید به مرور زمان مریض میشن.
   پولی هم بهش کیلکا و دل میتونید بدید. حتی دل رو میتونید به صورت میکس شده استفاده کنید که روش تهیه غذای دست ساز با دل در تالار گفتگو هست. غذای خشک هم کم کم عادت میکنن.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code