سر سوسماری (گار)

گونه ای که در زیر مشاهده میکنید جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب میشود که برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بزرگ دارید. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نخواهم کرد زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی داشته که در کنار سایرین این امر سختر و سختر هم خواهد شد، در ضمن بهتر است برای تغذیه انها به غذاهای زنده اکتفا نکنید و از همان کوچکی غذاهای گوشتی مانند دل گاو را هم در رژیم غذاییشان بگنجانید تا در اینده مجبور نباشید فقط از غذای زنده استفاده نمایید زیرا هم گران است و هم  پردردسر

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع الیگیتور و معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسمار ی یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی شکل که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است . ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پرنگتری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدن خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال در می ایند. اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید . از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده به حساب میاید. انها بیشتر در قسمت های سطح اب دیده میشوند ولی در بعضی اوقات در کف هم به صورت خابیده دیده میشوند و ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشند. انها همانند بعضی ماهیان دارای عضو تنفسی اضافی هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند

نگهداری:ماهیان جوان, ماهیان جذاب ولی عصبی هستند . گیاهان و جاهایی برای مخفی شدن , برای این ماهی آرام پیشنهاد می شود .با وجود اینکه این ماهی در اکواریم مانند طبیعت رشد نمیکند ولی  یک تانک بسیار بزرگ برای نگهداری این ماهی بزرگ شکارچی نیاز است. نگهداری این ماهی از نظر بنده تا زمانی که سایز کوچکی دارد بهتر است به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود. شاید بعضی ها پیشنهاد کنند این ماهی را میتوانید با ماهیانی همچون اسکار ،نایف،ردتیل و….. نگهداری کنید ولی از نظر من این پیشنهادات غلط است زیرا در صورتی که ماهی گار کوچک را با این ماهیها وحتی ماهیهای دیگر نظیر سورم ،اسکات و…..نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیهای دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود. یکی از دلایل دیگری که  شخصا عرض میکنم انفرادی نگهداری شود مشکل تغذیه و غذا خوردن این ماهی میباشد که در قسمت تغذیه به ان اشاره میشود.

تغذیه: این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع کوشتی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا عرض کردم انفرادی نگهداری شود زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر گوشتخواران حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن ماهی طعمه را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند، میتوان این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کرد که در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد،  من به شخصه برای خوراندن دل به ماهی به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن دل نخ باز شود و در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به دل دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. حتی شما میتوانید قسمتی از دل را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد. و به قول معروف ماهی دستی شده است بنابراین از این قسمت هم شاید فهمیده باشید که چرا در ابتدا عرض کردن این ماهی را در ابتدا و تا زمانی که کوچک است انفرادی نگهداری کنید.

کلام اخر:نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و دلچسب است ولی به صورت مخلوط با ماهیان دیگر مخصوصا در تغذیه خالی از دردسر نیست. رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ میکند. این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه هیچگاه به ماهیان دیگر شما اسیب نمیرساند ولی در صورتی که ماهیی در اکواریوم دارید که در دهان ان جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد) این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید و اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست.

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

790 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. Mohammad ۲۰۲۰

  ایول تونستم ولی خیلی بد غذاست اون مولی مردرو زدم به سیخ چوبی اول از سرش زدم و دمشو گرفتم به دهنش توجه جلب شد ولی نخورد ولی وقتی جهت مولی رو عوض کردم و از دمش سیخ را فرو کردم جوری از سیخ مولی رو قاپید که حتی منم ندیدم خلاصه کسانی که سرسوماریشون غذا نمی خوره میتونن از این روش استفاده کنن.

  پاسخ
 2. Mohammad 2020

  با سلام من دو روز قبل یک الیگیتور خریدم امروز کمی دقت کردم دیدم دماغش کمی کجه آیا این طبیعه یا شکسته یا از اول اینطور بود ؟ قابل ترمیمه ؟ اگه قابل ترمیم نیست بزرگ شدنی هم اینجور می مونه یا کمتر توجه آدمو جلب میکنه؟
  اینم عکسشه:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/04/15784795265721.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده چیز خاصی نیست و فقط ماهی کمی ضعیفه باز منتظر نظر سایر دوستان باشید.

   پاسخ
 3. Mohammad 2020

  یعنی از ضعف دماغش کج شده؟
  درست میشه؟ آیا این یک چیز عادی در الیگیتور هاست؟

  پاسخ
   1. Mohammad 2020

    یک چیز دیگه آقا مجتبی اندازه گارم ۱۵ سانته خیلی بزرگ نیست یعنی همه ی گارهای تو مغازه اینجور بودن و سالمترینشون این بود ولی اینم دماغش کجه مشکل ایجاد میکنه تو غذا خوردن؟ مگه بچه های گار باید گنده بشن؟ یک چیز دیگه من تو ۱۰۰ لیتری مانستر موقتی نگه میدارم و هر وقت بزرگ شدن یک تانک بزرگتر میخرم مثلا ۳۰۰ لیتر میشه موقتی نگه داشت؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     هیچ مشکلی در غذاخوردن ماهی به وجود نمیاد. از این بابت خیالتون راحت. حتی گارهایی که کامل منقارشون شکسته هم غذا میخورن و این که اصلا موردی نیست. ضمن اینکه یکمی بزرگ که بشه شاید متوجه این انحراف هم نشید دیگه.
     گار هم ماهی غول پیکری میشه ولی خب زمان میبره و تا وقتی کوچیک هست در اکواریوم صدلیتری میتونید نگهداریش کنید.

     پاسخ
   2. جواد

    سلام و عرض خسته نباشید من یه اکواریوم ۵۰۰ لیتری دارم یه ردتیل تنبل ۴۰ سانتی دارم که همه اش یه جا خوابیده و تا پنگوسی ۲۰ و ۳۰ سانتی شکاری سرحال دارم به نظر شما من می تونم یه گار ۲۵ ساتنی تا ۳۰ سانتی غذاخور نگهداری کنم ؟ و ایا پنگوسی ها به گار می تونن اسیب برسونن؟ ویا بر عکس گار به ردتیل و پنگوسی ها اسیب برسونه؟ و ماهی عید می تونم برای ماهی هام استفاده کنم با تشکر لطفا یه پاسخ کامل به من بدید. با تشکر فراوان و از سایت بسیار خوبتون ممنون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خیر گار با هیچکدوم از ماهی های شما سازگاری نداره.
     ماهی عید برای طعمه اگ سیاز دهان ماهی های شما باشه و راحت خورده بشه و سالم هم باشه موردی نداره.

     پاسخ
 4. alireza.mo

  سلام من یه تانک ۲۰۰ لیتری دارم الانم یه تگزاسو یه پلی توش دارم میخوام ۲ تا سرسوسماری با ۲ یا ۳ تا پنگوسی معلولی یا البینو اضافه کنم شایدم تگزاسو رد کنم بره با این شرایط سرسوسماریو پنگوسی با پلی سازگارن یانه؟تواین تانک تا چند وقت میتونم نگهشون دارم؟ فرق سرسوسماری و گار دقیقا چیه؟ و سوال اخر اینکه چه ترکیبی مناسب سرسوسماریه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به نظرم یا تگزاس رو رد کنید و پنگوسی اضافه کنید یا اینکه در مورد اضافه کردن ماهیا تجدید نظر کنید. سرسوسماری با پولی اخر و عاقبتی ندارن. قبلا این ترکیب رو داشتم و گار به راحتی پلی رو شکار میکنه یا حتی میکشه!
   گار و سرسوسماری هم فرقی باهم ندارن. البته انواع مختلفی دارن ولی اینکه بگین گار یا بگین سرسوسماری فرقی نداره و به یک نوع ماهی دارید اشاره میکنید.

   پاسخ
 5. اکبر

  سلام
  من الان یه اکواریوم ۳۰۰ لیتری دارم (در اصل ۱.۱ در ۷۰ارتفاع در ۵۰که تا ۶۰ سانتی آبه) الان که یه اروانا توشه فقط ۳۰ سانت تقریبا .خسته شدم ازش حقیقتا میخوام ردش میکنم
  میشه با سرسوسماری پولی نگهداری کرد و پنگوسی گیاه خوار؟ میدونم قبلا نوشته بودین با پولی مشکلی نداره ماهی دیگه ای هست کلا که به پولی و گار بشه اضافه کرد ؟
  بعد راستی پولی رشد کمی داره نسبت به سرسوسماری اگه از همون سایز کوچیک با هم خریداری بشن مشکلی پیش نمیاد در آینده ؟

  پاسخ
 6. 8080m.n

  سر سوسماری اگر ماهی اندازه دهنش نباشه کاری باهاش نداره و با پلی مشکلی نداره من بهتون پیشنهاد میکنم همین دو تارو با هم نگهداری کنید ماهی ددیگه ای اضافه نکنید جفت این ماهی ها تو غذا خوردن مشکل دارند و با وجود ماهی های دیگر بهشون غذا نمیرسه اینم توجه داشته باشید رشد گار بیشتر از پلی و وقتی بزرگ بشه پلیو شکار میکنه راستش رو ماهیای سختی دست گذاشتید که بهتره تک گونه نگهداری بشند

  پاسخ
 7. سجاد

  میشه گار ۳۰سانتی رو تو اک ۵۰سانتی نگه داشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر به هیچ عنوان ماهی راحت نیست در این فضای کم و به زودی تلف میشه.

   پاسخ
 8. امیر

  سلام من یک گار فلوریدا گرفتم نمیدونم چرا همش سرش پایینه تهش بالای اب لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میتونه به کف بیاد و کف بمونه؟ شنای طبیعی داشته باشه موردی نیست و به اینصورت در سطح اب کمین میکنه برای شکار. با اینحال اگه دائم به اینصورت هست و نمیتونه بیاد پایین کیسه هوای ماهی دچار مشکل شده که در گارها بسیار شایع هست.

   پاسخ
 9. Sina

  یک سوال داشتم این ماهی همینطور که چند جا اشاره کردین رودخانه‌ای هست و اینکه رودخانه ها یک کمی به حالت شوری میزنن یعنی میشه اونهارو تو اب شور نگهداشت البته این و گفتم چون بیشتر ماهیان دریایی یا رودخانه‌ای معمولا جزو ماهیان اب شور هستن گفتم میشه نگهداشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر نمیشه.
   اکثر ماهی های رودخانه ای ماهی اب شیرین هستند و نه آب شور ضمنا در محل برخورد اب رودخانه با دریا آب لبشور هست و نه شور و این اب لبشور باز ماهی های خاص خودش رو داره که سرسوسماری ماهی آب شیرین هست .

   پاسخ
 10. عرفان

  سلام من میخوام یه اکواریوم با ماهیان گوشتخوار،قوی، عجوبه، ترسناک داشته باشم
  آیا این ماهی مناسبه؟؟
  و اینکه چه ماهی های دیگه رو پیشنهاد میدین؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   عجوبه و این چیزا که نه مثلا شنا میکنه گوشت میخوره به دست حمله میکنه در این حد دیگه توقع پرواز و تاتی تاتی کردن نداشته باشید
   مثلا اروانا خوبه گار خوبه پیزانا ،فلاور ،ردتیل،رددویل خوبن
   ولی حتما شرایط نگهداریشون اوکی باشه

   پاسخ
   1. عرفان

    ترکیب چطوره، دراگون ، گار ، ردتیل ، سرماری ،کت آفریقایی ،پلی ، جگوار

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ترکیب خوبی نیست و گار و پولی و حتی جگوار بهشون غذا نمیرسه و تلف میشن.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code