تکثیر و تولید مثل ملنگو و شاه طوطی

حتما همه علاقه مندان به پرندگان سخنگو دو گونه بازر و شناخته شده طوطی ها که شاید با گفتن کلمه طوطی تصویرشان در ذهنمان مجسم شود را میشناسند. درست حدس زدید! طوطی ملنگو و شاه طوطی انقدر رایج و در دسترس هستند که همه انها را میشناسند و حتی کمتر پرنده فروشی را خواهید دید که این گونه از طوطی ها را نداشته باشد. حال سوال اینحاست این طوطی ها چگونه و چرا اینقدر رایج هستند. ایا تکثیر ساده ای دارند و پرنده ها بومی هستند؟ ایا میتوان انها را تکثیر نمود، روش تکثیر این گونه چگونه است؟ در صورتی که تمایل دارید جواب سوالات فوق را بیابید با ادامه متن همراه باشید

ypu

مقدمه ای بر شناخت طوطی های اسکندر

دو گونه از طوطی های سبز شناخته شده و محبوب کشور عزیزمان طوطی بزرگ و کوچک اسکندر نام دارد که اولی را شاه طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر مینامیم و دیگری را ملنگو یا طوطی کوچک اسکندر نام گذاری کرده ایم. دو نام ملنگو و شاه طوطی بین تمام پرنده فروش ها و علاقه مندان به طوطی ها در ایران کاملا شناخته شده است گرچه در زبان های دیگر این دو گونه را به نام های دیگری میشناسند. به طور مثال در زبان انگلیسی به شاه طوطی “پاراکیت اسکندر” گفته میشود یا همین گونه در زبان فرانسوی “پروچ الکساندر” نامیده شده است. در هر صورت ما در ایران این گونه ها را به نام شاه طوطی و طوطی ملنگو میشناسیم و اعتقادی به تغیر نام انها نیز نداریم. محبوبیت این دو گونه از طوطی ها فقط به کشور ما ختم نمیشود و در سرتاسر جهان این دو گونه به عنوان نماد طوطی ها شناخته میشوند. تاریخچه شناخت و اولین پرورش ها و حتی تقلید صدا در این طوطی پیشینه ای طولانی دارد و برخی محققان بر این عقیده هستند که اولین طوطی سبز سه هزار سال قبل در هندوستان توسط اشرافیان و پادشاهان اهلی و پرورش یافته است و پس از ان اسکندر مقدونی که هند را در تصرف خود قرار داده بود با این طوطی اشنا و به ان علاقه مند شده است و سپس جانشینان اسکندر مقدونی این پرنده را به یونان امروزی برده و به اروپاییان به نام طوطی اسکندر معرفی کردند، رومی ها نیز دومین کشور اروپایی بودند که به پرورش طوطی سبز(عموما شاه طوطی) پرداختند و امروزه نیز به صورت گسترده در سرتاسر اروپا این طوطی ها شناخته شده و پرورش میابند. ورود شاه طوطی و طوطی ملنگو در ایران نیز پیشینه ای طولانی دارد و بسیاری از بازرگانان ایرانی که به هند برای تجارت سفر میکردند طوطی ملنگو یا شاه طوطی را به عنوان هدیه برای خانواده یا بزرگان شهر میاوردند. بصورت گستره تر و عمومی تر نیز در اوایل حکومت پهلوی تعداد زیادی طوطی سبز(شاه طوطی و ملنگو) توسط برخی افراد مقام بالا به کشور وارد شدند و در برخی از باغ های تهران و برخی از نقاط سرسبر شهرهای بزرگ ایران ازاد شدند تا به زاد و ولد بپردازند و به همین علت نیز امروزه در بسیاری از نقاط سرسبز کشور میتوان طوطی های سبز را به صورت وحشی یافت. حتی بسیاری از گونه های دیگر طوطی سبز که عموما در طبیعت کمتر میتوان انها را یافت به کشور وارد شده و در باغ وحش ها به نمایش گذاشته میشوند یا در پرنده فروشی ها برای فروش ارائه میشوند. میتوان گونه هایی مانند ملنگو سفید هندی، ملنگو خاکستری و ملنگو ابی هندی، ملنگو افریقایی و ….  را نام برد که اکثرا وارداتیند و یا با تکثیرهای ژنتیکی به وجود امده اند.

P.k.manillensis-Mutations

مقدمه ای بر تکثیر و تولید مثل طوطی های اسکندر

متاسفانه با وجود اینکه بسیاری از طوطی های سبز به صورت بومی پرورش میابند و برای فروش عرضه میشوند هنوز بخش اعظمی از طوطی های سبز عرضه شده وارداتیند و تنها افراد کمی طوطی های سبز را به صورت تخصصی در کشور پرورش میدهند و بازار با این پرورش و تکثیر جزئی نمیتواند نیازها را تامین کند و تجار این بازار مجبور به واردات یا بهتر بگوییم قاچاق این پرنده از مرزهای شرقی کشور میباشند زیرا در حال حاضر واردات قانونی ان از کشور هند و پاکستان به کشور ممنوع میباشد. حتی در پاکستان و هندوستان که  از قطب های عرضه طوطی های سبز به شمار میروند صادرات شاه طوطی برای مدتی با شرایط خاص امکان پذیر بوده است زیرا بسیاری از پرندگان قابل عرضه از محیط طبیعی صید میشوند و این شکارهای بیرویه از محیط های طبیعی شاه طوطی را در معرض انقراض قرار داده است و به همین دلیل خرید و فروش و صادرات آن در این کشورها با شرایط خاص یا سختی امکان پذیر است گرچه در نهایت عرضه کنندگان قاچاق همیشه در خدمت بازار هستند. شاید دلایل قانع کننده ای نیز وجود داشته باشد که نمیتوان در مورد تکثیر و تولید مثل این گونه از طوطی ها به راحتی صحبت کرد و توقع داشت نیاز بازار با پرورش مصنوعی تامین شود. تکثیر این گونه از طوطی سانان مانند مرغ عشق نیست که نیاز به تجهیزات یا فضای زیادی نداشته باشد. مطمئنا تکثیر و تولید مثل طوطی ملنگو و شاه طوطی(حتی گونه های کاملا بومی) چندان ساده نیست و تنها افراد کمی در اسارت  با تجهیزات و فضای کم موفق به تکثیر این گونه از طوطی ها خواهند شد. به هر حال سعی شده در ادامه کلیات و روش تکثیر شاه طوطی و ملنگو که تکثیری همانند یکدیگر دارند اموزش داده شود تا شاید کمکی هر چند کوچک به علاقه مندان به تکثیر این گونه از طوطی ها کرده باشیم گرچه در نهایت میدانیم کمکی به بازار خرید و فروش این طوطی در کشور نخواهد شد و همچنیان ورود و فروش قاچاق پرندگان زینتی به کشور طبق روال سابق باقی خواهد ماند

تجهیزات مورد نیاز و فضای توصیه شده برای تکثیر

اولین قدم برای تکثیر موفق طوطی های اسکندر(شاه طوطی و ملنگو) فضای نگهداری انهاست. هر چقدر این فضا کوچک و بسته باشد امکان موفقیت در تکثیر کاهش میابد. به عبارت دیگر به ندرت این گونه از طوطی سانان در قفس یا حتی پاسیوهای کوچک تکثیر میشوند. حداقل فضای مورد نیاز برای تکثیر و البته جفت یابی یک گروه طوطی سبز ۱۸ متر مربع با ارتفاع  ۲ متر یا بیشتر میباشد. این فضا نباید بسته باشد و حداقل با نور طبیعی روشن و شب هنگام تاریک شود. همچنین در صورت استفاده از تورها و حفاظهای میله ای به قدری قطور باشند که به راحتی توسط طوطی ها جویده نشوند و از طرفی سر و گردن پرندگان از انها رد نشود چرا که در برگشت به عقب ممکن است به انها اسیب وارد شود. این فضا نباید در معرض وزش باد در فصل پاییز و زمستان قرار بگیرد. با وجود اینکه طوطی های سبز به شرایط اب و هوایی حساس نیستند و یکی از پرندگانی هستند که به سرعت به شرایط اب و هوایی هر منطقه خو میگیرند با این حال وزش باد سرد در فصل پاییز و زمستان را تحمل نخواهند کرد. در نقاط بالایی پاسیو حتما از چوب های قطور و طبیعی درختان مانند درخت بید یا حتی کاج برای نشیمن طوطی ها استفاده میشود. قائده خاصی برای قرار دادن چوب ها وجود ندارد و میتوان از کف پاسیو تا نقاط بالایی پاسیو میله های نشیمن طبیعی را قرار داد. طوطی های سبز برای نشیمن و استراحت بیشتر بالاترین سطح نسبت به زمین را انتخاب میکنند. باید سعی شود میله های نشیمن در پرش ها یا پروازهای کوتاه طوطی ها اختلالی به وجود نیاورد و به اندازه کافی و به تعداد طوطی ها میله نشیمن گاه در نظر گرفته شود. استفاده از چوب های زنده و باریک تر و حتی سرسبز(با برگ) در بین میله های نشیمن میتواند ایده خوبی برای طبیعی سازی محیط باشد. این چوب های باریک توسط طوطی ها جویده خواهند شد و میتوان انها را پس از مدتی جایگزین نمود. کف پاسیو را نیز میتوان با پوشش ماسه تصفیه شده پوشاند. این عمل میتواند جمع اوری فضله ها را با بیلچه های کوچک ساده نماید و همچنین امکان جولان و جویدن ماسه ها را برای طوطی ها محیا کند. گرچه بسیاری نیز بر این عقیده هستند که اگر کف پاسیو یا محل نگهداری سنگ فرش شود و فضله ها را بتوان با کاردک جدا نمود عمل پاکسازی ساده تر خواهد شد. به هر حال تصمیم در این باره به عهده نگهدارنده میباشد و منعی در استفاده از هر کدام از روش ها وجود ندارد. ظروف تغذیه و اب اشامیدنی به تعداد کافی و همیشه در دسترس در محل نگهداری طوطی ها اجباریست. ایجاد فضا یا ظروف استحمام برای فصل گرما و حمام دادن طوطی ها نیز میتواند ایده خوبی به شمار رود گرچه فضا سازی و ایجاد این ایده کمی مشکل به نظر میرسد. حتی المقدور از ورود جوندگان به داخل پاسیو جلوگیری شود و از طرفی باید از نزدیک شدن پرندگان وحشی به پاسیو به دلیل انتقال بیماری ها جلوگیری به عمل اید.

Rose-ringed Parakeet (Psittacula krameri)

معرفی طوطی های اسکندر به پاسیو و جفت یابی

اگر بر این عقیده باشیم که یک نر بالغ با یک ماده بالغ اسکندر یا اکثر طوطی های دیگر به راحتی با یکدیگر جفت میخورند و جفت حاصله بعد از چند ماه شروع به تولید مثل میکنند سخت در اشتباهیم. با وجود اینکه این عمل نیز غیر ممکن نیست اما به سختی امکان پذیر بوده و مدت زمان زیادتری را باید برای به دست اوردن جفت صرف نمود و نتیجه حاصله نیز تضمین شده نمیباشد با این حال ما ان را به عنوان یکی از روش های متداول و کم هزینه جفت انداختن طوطی ها که اکثرا بین پرورش دهندگان خانگی صورت میپذرید خواهیم شناخت زیرا مطمئنا برای همه امکان خریداری بیش از یک نر و ماده وجود ندارد.

به صورت طبیعی طوطی سانان زندگی احتماعی دارند و در گروه های بزرگ زندگی میکنند و جفت یابی نیز در گروه صورت میپذرید و در اسارت نیز برای به دست اوردن یک یا چند جفت طوطی اسکندر که همسر خود را به سلقه خود انتخاب نمایند به یک گروه جوان ۳۰ تا ۳۶ ماهه طوطی های اسکندر یا سبز نیاز است. در این سن طوطی های اسکندر به بلوغ جنسی میرسند و میتوانند برای خود جفت برگزیده و به تولید مثل بپردازند. بنابراین لازم است شش تا هشت عدد از طوطی های سبز بالغ یا در حال بلوغ به نسبت مساوی را به محل ذکر شده با شرایط بالا معرفی کرد. قرنطینه سازی طوطی های جمع اوری شده از محل های مختلف نیز باید صورت پذیرد و سپس طی یک مرحله گروه طوطی ها همزمان به پاسیو یا محل مورد نظر منتقل شوند.

توجه: سعی شود طوطی ها از مکان های مختلف خریداری شوند و اصول یک خرید موفق که در مقاله خرید طوطی سالم در سایت موجود است رعایت شود. همچنین طوطی های خریداری شده(شاه طوطی یا ملنگو) در صورت امکان بومی باشند و وارداتی و مخصوصا گونه های افریقایی یا حتی رنگی نباشند.

نکته: در صورتی که بخواهیم عضو جدیدی به محل نگهداری گروه طوطی ها اضافه کنیم لازم است ضمن قرنطینه سازی عضو جدید برای یک مدت چند هفته ای طوطی جدید را مجزا و تنها در دید گروه قرار دهیم و سپس با احتیاط و بازرسی مداوم عضو جدید را در کنار گروه قرار دهیم زیرا ممکن است گروه، طوطی جدید را نپذیرند و درگیری های خونینی را شاهد باشیم

توجه: روزهای اولیه ورود گروه به پاسیو بسیار حیاتی است و باید بازرسی های مداوم صورت پذیرد زیرا ممکن است گونه های نر با یکدیگر درگیری های جزئی داشته باشند و اگر این درگیری ها ادامه دار باشد باید طوطی برهم زننده نظم پاسیو به سرعت جدا شود.

فصل جفتگیری و تولید مثل طوطی های اسکندر

طوطی های سبز به طور طبیعی دو بار در سال تولید مثل میکنند. فصل جفتگیری و تولید مثل طوطی سبز در خاور میانه در ماه های اردیبهشت و دی ماه است. طوطی های سبز برای تولید مثل در طبیعت در قله های درختان یا لانه های متروکه سایر پرندگان و حتی شکاف صخره ها یا غارهای طبیعی ایجاد شده تولید مثل مینماند.

eos09711_327w

ترغیب طوطی ها به جفت گیری و تولید مثل در اسارت

قوطی های تکثیر

مطمئنا اگر یک جفت یا چند جفت طوطی در اختیار داشته باشیم تا شرایط برای انها محیا نباشد تولید مثل نخواهند کرد. همانطور که بیان شد در طبیعت طوطی های اسکندر در قله درختان و گاها غارهای طبیعی تولید مثل میکنند. در اسارت نیز باید چنین مکان هایی در پاسیو ایجاد شود تا انها به نحوی به تولید مثل ترغیب شوند. استفاده از قوطی های بزرگ تکثیر و قرار دادن این قوطی ها در بالاترین محل پاسیو ایده ی بسیار خوبی برای یک تکثیر موفق خواهد بود چرا که طوطی ها بالاترین نقطه را برای تخم گذاری انتخاب میکنند. میتوان قوطی های تکثیر را با چوب های سخت درختان به صورت دستی نسبت به سایز ملنگو یا شاه طوطی ساخت یا حتی میتوان کنده های طبیعی و بزرگ درختان را به قطعات مورد نیاز برید و داخل انها را خالی نمود، در ساخت قوطی های تکثیر گودی جمع شدن تخم ها و حتی المقدور دید به بیرون باید فراهم شود. شاید بسیاری از پرورش دهندگان قوطی های چوبی را مناسب تکثیر نداند زیرا که طوطی ها انها را خواهند جوید. اما این جویدن به معنی از بین بردن قوطی تکثیر نخواهد بود بلکه انها سعی میکنند به سلیقه خود آن را بسازند اگرچه این عمل با حرص و جوش نگهدارنده به همراه خواهد بود ولی بهتر است ان را تحمل کنید تا اینکه از قوطی های فلزی یا چودنی استفاده نمایید

nest box

تغذیه تکمیلی برای تولید مثل

یکی از عواملی که طوطی های سبز را ترغیب به تولید مثل میکنند وجود پروتئین حیوانی در جیره غذایی انهاست. پروتئین حیوانی در طبیعت از لارو حشرات تامین میشود. در اسارت میتوان این پروتئین را با تخم مرغ یا مقداری گوشت اب پز بدون هیچ ادویه ای تامین نمود. البته همه طوطی های سبز(ملنگو و شاه طوطی) علاقه به خوردن تخم مرغ یا گوشت نشان نمیدهند و برای رفع این مشکل میتوان تخم مرغ را با دانه ها و میوه جات و مقداری نان تست میکس کرد و یک غذای نرم و دست ساز تولید نمود که قاعدتا طوطی ها از خوردن چنین غذایی لذت میبرند. علاوه بر تامین پروتئین حیوانی افزایش ۲۰ درصدی دانه های چرب نیز در زمان اماده سازی برای تولید مثل توصیه میشود که میتوان از دانه هایی مانند بادام و گردوی پوست کنده در مخلوط دانه های پرنده استفاده کرد. اضافه کردن مکمل های ویتامین و املاح معدنی تجاری در زمان اماده سازی و بعد از تولید مثل میتواند ایده بسیار خوبی باشد چرا که این ویتامین ها انرژی لازم را برای طوطی ها در پروسه زمان بر تکثیر فراهم میکند یا بعد از تولید مثل موفق این ویتامین ها میتواند قوای جسمی تحیلیل رفته طوطی ها را مجددا بازیابی کند و امادگی مجدد برای تکثیر فراهم شود.

نکته اول: بعد از اولین تخمی که طوطی ماده گذاشت از ویتامین ها و غذای نرم حیوانی استفاده نکنید. تحمیل انرژی اضافی در زمانی که پرنده نیاز به ارامش و سبکی برای خوابیدن روی تخم ها را دارد کار کاملا اشتباهی است

نکته دوم: اصول تغذیه طوطی سانان در مبحثی دیگر در سایت توضیح داده شده است و علاقه مندان میتوانند به بخش مربوطه مراجعه نمایند. تغذیه عادی طوطی ها و نیاز به میوه جات و تمام دانه ها در جای خود باقیست و اصول تغذیه همیشه و در هر شرایطی باید رعایت شود. تنها برای اماده سازی طوطی ها جهت تولید مثل بخش تغذیه تکمیلی میتواند مفید واقع شود

تعداد تخم ها و خارج شدن جوجه ها از تخم تا ترک لانه

طوطی ملنگو به طور متوسط بین چهار تا پنج تخم خواهند گذاشت و پرنده ماده به مدت بیست و چهار روز بر روی تخم ها میخوابد تا جوجه ها متولد شوند. پرنده ماده مجبور است به مدت ۴۹ روز به انها غذا بدهد. پس از گذشت ۴۹ روز یا هفت هفته نیز جوجه ها لانه را ترک مینمایند. اما در شاه طوطی پرنده ماده به طور متوسط دو تا نهایتا سه تخم میگذارد و به مدت بیست و هشت روز روی تخم ها خواهد خوابید. تغذیه نمودن جوجه ها ۱۲ تا ۱۶ هفته به طول خواهد انجامید که این وظیفه را پرنده ماده به عهده خواهد گرفت و پس از گذشت این مدت جوجه ها میتوانند مستقل شوند. جوجه های تازه متولد شده چه در طوطی ملنگو و شاه طوطی بدون پر و بال هستند و پرنده ماده از همان روز ابتدایی تولد انها را تغذیه مینماید. جوجه هایی که هنوز وابسته به والدین هستند و پر و بال ندارند نباید به هیچ عنوان جدا شوند یا به صورت دستی تغذیه شوند چون در اینصورت شانس کمی برای بقا خواهند داشت.

نکته اول: تنها در موارد خاص مانند ضعف یکی از جوجه ها یا مرگ والدین یا دلایل مشابه مجاز به تغذیه دستی جوجه ها خواهیم بود.

نکته دوم: در صورتی که محل زندگی طوطی ها خشک است و از رطوبت کافی برخوردار نیست برای تسهیل در بیرون امدن جوجه ها از تخم ها فضای پاسیو را در روزهای انتهایی مرطوب کنید. برای این منظور میتوانید از دستگاه بخار استفاده کنید یا به شکل سنتی تر در صورت امکان کف پاسیو و اطراف ان را خیس کنید یا با ریختن اب روی پوشال های متعدد و نصب ان بر روی دیوارهای پاسیو این امر را عملی کنید. قرار دادن ظروف استحمام نیز میتواند در این زمان مفید باشد اما ممکن است طوطی ها علاقه ای به استحمام نداشته باشند یا سردی هوا مانع از انجام ان شود.

Parakeet chicks

هیبرید سازی و ایجاد گونه های رنگی

ایجاد گونه های رنگی از سالیان دور مورد توجه پرورش دهنگان بوده و هست که برخی از افراد این عمل را رد و غیر انسانی میدانند و بر این عقیده هستند گونه های به وجود امده از لحاظ نژادی ناخالصند و از نظر ژنتیکی نیز پرندگان دچار مشکلاتی هستند. با این حال برخی نیز این عمل را یک اصلاح نژادی و به وجود اوردن گونه های جدید همانند سایر حیوانات مانند سگ و گربه میدانند و بر این عقیده هستند اگر این اتفاق رخ ندهد هیچ گاه شاهد این همه گونه جدید و خارق العاده نبودیم. در اینجا ما قصد اموزش و ترویج این نوع امیزش ها و هیبرید سازی را نداریم و مبحثی تخصصی و گاها عذاب اور است چرا که جوجه های حاصله همیشه با انچه در ذهن ما میگذرد یکسان نخواهند بود. به هر حال بد نبود اشاره ای به این موضوع هم داشته باشیم تا علاقه مندان در صورت تمایل در این ضمینه نیز مطالعات کسترده تری انجام دهند و به مراجع مختلف دیگر مراجعه نمایند چرا که در این ضمینه تحقیقات فراوانی صورت گرفته و روز به روز شاهد گونه های رنگی در اکثر پرندگان هستیم

Mutations

سخن پایانی نویسنده:  سعی شد در مطلب بالا در مورد تکثیر و تولید مثل دو گونه بارز و شناخته شده طوطی سانان به صورت خلاصه و ساده توضیحات کافی را با جزئیات مورد نیاز بیان کنیم، شاید مطلب بالا بین سایت های فارسی زبان اولین مطلب کامل و به دور از نوشته های صرفا ترجمه و غیر عملی باشد چرا که مطلب فوق با در نظر گرفتن تجربیات یکی از فروشندگان و پرورش دهندگان انواع طوطی و مرغ عشق که به نتیجه رسیده اند و وسواس بیش از حد بنده در نگارش ان منتشر شده است. همچنین بسیاری از نکات تخصصی تر نیز از منابع مختلف مکتوب و علمی بازنویسی شده است. امیدواریم اولا سایر سایت های پارسی زبان بدون درج لینک و نام منبع از مطلب فوق یا بخشی از ان کپی برداری ننماییند و دوما توانسته باشیم با انتشار این مطلب قدمی بسیار کوچک در تشویق پرورش دهندگان به تکثیر و تولید مثل طوطی ها، مخصوصا دو گونه یاد شده برداشته باشیم.

کپی برداری از این مطلب یا بخشی از ان بدون ذکر منبع و دادن لینک به سایت مجاز نیست

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


504 دیدگاه در “تکثیر و تولید مثل ملنگو و شاه طوطی

 1. محسن

  سلام اقا شهریار و اقا مجتبی من با راهنمایی شما تایپک طرقه رو درست کردم اقا مجتبی من یه سوال داشتم طرقه ماده تخم کرده و هر دو به صورت مساوی روی تخم ها میخوابن ولی چون هوا یکم سرد شده میترسم تخم ها جوجه نشه یا اگه بشه جوجه ها بمیرن من توی ایوان خونه نزدیک به سقف ایوان یه لونه مرغ عشق به دیوار چسبوندم و توی اون گنجشک لونه کرده ظهر هم وفتی سقف لونه رو برداشتم دیدم گنجشک هفت تا تخم کرده من تخ های طرقه رو برداشتم و گذاشتم پیش تخم گنجشک ها و چها تا تخم گنجشک ها رو برداشتم و زیر پای فنچ هام گذاشتم و طرقه هارو پیش هم تویه پاسیو ازاد کردم تا بهار دوباره باغچه رو اماده کنم خوش حال میشم بگید کاری که کردم خوب بوده یانه اخه طرقه ماده یکم بیحال بود با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در همون تاپیک هم جواب دادم خدمتتون به نظر بنده اشتباه کردین چون نمیدونید تخم های گنجشک چند روزه بودن و اصلا مدت زمان خوابیدن گنجشک و طرقه روی تخم ها ممکنه با هم متفاوت باشه. خواهشا در همون تاپیک سوالتون رو پیگیری بفرمایید.

   پاسخ
   1. محسن

    بله اشتباه کردم تخم گنجشک ها زیر پای فنچ جوجه شدن و توسط فنچ تغذیه میشن

    پاسخ
 2. امیر حسین

  سلام اقا مجتبی و اقا شهریار ملنگو نر که با شاه طوطی ماده جفت شده بود هفته پیش ۳تا تخم گذاشت که امروز یکیشو چک کردم نطفه داشت تا حالا کسی از شاه طوطی و ملنگو که با هم جفت باشن جوجه گرفته؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   من تجربه ای در این خصوص نداشتم که ملنگو با شاه طوطی جفت بخوره و میتونید منتظر نظر دیگر دوستان باشید که اگه تجربه ای دارن در اختیارتون بذارن. ولی خب امکان پذیره و در منابع معتبر خارجی جستجو کنید تصاویرشون رو احتمالا پیدا کنید و اینکار عملی هست.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بله جوجه میدن و جوجه ها دو رگه میشن یه چیزی بین ملنگو و شاه طوطی میشن. البته دقت کنید نوک بچه ها اگر زیاد کوچک باشه ممکنه ماده نتونه درست بهشون غذا بده چون ماده شاه طوطی هست و نر ملنگو ممکنه کمی سخت باشه بتونه به جوجه هایی که به ملنگو رفتن غذا بده اما شدنی هست و چیز نا ممکنی نیست فقط گفتم مراقب باشید و اگر دیدین جوجه ها گرسنه میمونن دستی هم جوجه ها رو تغذیه کنید و کمک طوطی ها بدین.

   پاسخ
 3. کامی بابا

  سلام خدمت اساتید محترم و ممنون از اینکه وقت میزارید و جواب سولات رو میدید.
  در یه مورد میخوام ازتون مشورت بگیرم لطفا من رو راهنمایی کنید،

  من یه طوطی نر ملنگو چند ساله (تقریبا پنج ساله به گفته صاحبش) که چند کلمه در حدود شش هفت کلمه صحبت میکنه میخوام بگیرم
  از طرف دیگه میخوام براش ماده وحشی بالغ که خیلی کم رام شده در حدی که وقتی میری آب و دون عوض کنی خودش رو به قفس نمیزنه، براش بگیرم حالا چند تا سوال دارم

  ۱. اینا با هم جفت میشن و مراحل جفت اندازی این دو تا رو لطفا برام بگید چطور جفت بندازم

  ۲. من شنیدم وقتی با هم جفت بشن طوطی نر که صحبت میکنه و رامه از صحبت میوفته و صحبت نمیکنه و وحشی میشه، آیا این حرف درسته؟

  ۳. میشه وقتی که اینا با هم جفت هستن باز هم به نر آموزش داد تا کلمات بیشتری یاد بگیره و یا شرین کاری یا بدم

  ۴. اگه هر دو طوطی رو رام بگیرم باز هم جفت میخورن با هم؟ یا نر رو بزارم توی اتاق دیگه و ماده رو بیشتر رام کنم تا بهتر جفت بخورن؟
  لطفا من رو راهنمایی کنید
  ممنون از شما بابت جواب دادنتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – برای جفت شدن طوطی باید ابتدا نر و ماده در دو قفس جداگانه ولی جلوی چشم هم و نزدیک به هم باشن و بعد از اینکه هر دو آماده شدن جفتشون بدین و نمیشه همینطوری یک مرتبه جفتشون رو در یک قفس قرار بدین این طوطی ها که شما فرمودین جفت میخورن ولیکن مشخص نیست چه مدت زمان لازم داشته باشن این دیگه بستگی به خود پرنده و رفتار اونها و شرایط نگهداری داره.
   ۲ – قرار نیست وحشی بشه ولی خب بیشتر به جفتش توجه میکنه تا حرف زدن.
   ۳ – شدن میشه ولیکن باید خیلی وقت بذارید و تجربه داشته باشید و پرنده هم جوان باشه و نه برای یک طوطی ۵ سال به بالا اون هم ملنگو دیگه خیلی کارتون سخت میشه و اصلا بهتر بگم بی خیال آموزش جدید بشید بهتره و صبر کنید تا جوجه دار بشن و جوجه ها رو آموزش بدین.
   ۴ – بله چرا جفت نخورن فقط راه جفت دادن طوطی همون هست که در قسمت اول گفتم خدمتتون.
   باید جلوی دید هم باشن و نمیشه هر کدوم توی یک اتاق باشن و اصلا جفت خوردن ربطی به اهلی و وحشی بودن پرنده نداره فقط در اون محل احساس آرامش کنه و از جفتش استقبال کنه کفایت میکنه.

   پاسخ
 4. amyrhsynp18

  اقا مجتبی سلام من همونیم که هم شاه طوطی ماده را با ملنگویه نر جفت کرده هم تایپک طرقه رو باز کرده بود راستش من یه اتاق بزرگ دارم که انواع پرنده توش هست که وقتی طرقه هارو بردم توی اون اتاق با مابقیه پرندها شروع به دعوا کرد و بزرگ ترین پرنده هم شاه طوطیه و ملنگو جوجه هاشون دیروز به دنیا اومدن و شاه طوطی با بدبختی تغذیه شون کرد راستی جفتگیریشون با بقیه پرنده ها فرق داره ببخشید ولی کنکاو شدم و لازم دونستم بگم شاه طوطی ماده دم خودشو بلند کرد و ملنگد مخرج خودشو به مخرج شاه طوطی چسبون و تکون میداد و نرفت روی کمر ماده میخواستم بدونم اگه جفت گیری اون اینجوریه پس میشه ملنگو ماده را با شاه طوطی نر جفت زد راستی این جوجه ها که عقیم نیستند؟ با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ندیدم بودن این شکلی جفت گیری کنن و مثل بقیه پرنده ها هست البته بیشتر ملنگو ماده رو به جفت شاه طوطی نر میدن ضمنا جوجه ها عقیم نمیشن.

   پاسخ
 5. امیر حسین

  سلام
  اقا مجتبی شما تا حالا از نزدیک دیدین شاه طوطی با ملنگو جفت بشه اونوقت اسم این موجود حاصل جفت گیری شاه طوطی و ملنگو چیه در ضمن ملنگو نر به جوجه هاش بیشتر از شاه طوطی ماده غذا میده ولی شاه طوطی تا بخواد منقاره جوجه رو بگیری خیلی اذیت میشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله شاه طوطی نر رو دیدم با ملنگو ماده جفت شده باشه و بچه هاشون هیبرید میشن و اسم خاص دیگه ای ندارن و به صورت کلی به این بچه هایی که از ترکیب والدین با نژادهای مختلف به وجود میان هیبرید میگن.

   پاسخ
 6. عسل

  سلام
  یک جفت طوطی سبز ملنگو ۴و۵ساله دارم
  طوطی ماده ام ۵ سالشه و کز شده و دائم پرهاش پوش داده شدس
  مدفوعش رو چک کردم دمای بدنش رو چک کردم علائمی از مریضی نبود
  دلیل کز شدنش چیه؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا سردش میشه و یا حشره زده – غذای متنوع و مقوی بهش بدین و فضلش رو چک کنید و ببینید اسهال نباشه. سبزی و میوه بهش بیشتر بدین تا یبوست نداشته باشه باز رفتارش رو زیر نظر بگیرید و موردی داشت بیشتر توضیح بدین در خدمتیم.

   پاسخ
   1. عسل

    سبزی و میوه زیاد بهش میدم جاشون هم اصلا سرد نیست اصلا
    هر روز که خودم میوه میخورم بهش میدم مدفوعش هم اسهالی نیست طبیعیه نگرانشم واقعا
    دمای بدنش هم استاندارده چی شده یعنی؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     با این توضیحات همه چی طبیعیه نهایتا حمامش کنید ببینید بهتر میشه یا نه.

     پاسخ
 7. amyrhsynp18

  اقا شهریار و اقا مجتبی عزیز سلام من ملنگو نر و شاه طوطی ماده ای که به من جوجه دادنو بردم پرنده فروشی ملنگو نر و جوج هارو پرنده فروشه یجور خاصی به جوجع ها نگاه میکرد البته نگفتم دورگس میگفت چرا زیاد شبیه باباشون نیستن خلاصه ملنگو نر و سه تا از جوجه های دورگشو به یه شاه طوطیه نر عوض کردم البته گذاشتمشون تو اتاق پرنده هام که همه ازادن شاه طوطی نر به سپت ماده میره و ماده پرواز میکنه میره یه جایی دیگه ممکنه باهم جفت بخورن با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله جفت میخورن ولی زمان میبره چون هم نر غریبه هست و هم ماده قبلا با یک طوطی دیگه جفت بوده. شاید سال آینده براتون جوجه بدن و یا بعد از عید خیلی خوش شانس باشید تخم گذاری کنن

   پاسخ
 8. نازنین

  سلام من یه ملنگو نر دارم الان پنج سالشه قبلا چون جفت نداشت اعمال جفت گیری رو تا یک سال پیش رو اعضای خانواده انجام میداد به نوعی پدرم رو برای خودش جفت انتخاب کرده بود
  من الان برای میتو یه ماده خریدم دیروز اوردم ماده احتمالا سه سالشه ملنگوی من پنج سالشه
  طوطی نرمن سمت ماده میره ماده تنها واکنشی که نشون میده دهنشو باز میکنه و طوطی من به خاطر این حرکت ازماده دوری میکنه
  توی یه قفسم انداختم باهم دیگه مشکل ندارن حالا اینکه میگید ده روز جدا نگه دارم واسه اینا که داخل قفس مشکل باهم ندارن هم شامل میشه؟بعدش طوطی ملنگو تا چندسالگی قادر به جفت گیری وتکثیر هس یعنی پنج سالگی دیر نیس برای جفت گیری؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب ببینید تا باهم عادت نکنن قرار نیست با هم جفت بشن. از طرفی ممکنه یه موقع بزنه به سرشون و شدیدا با هم دعوا کنن و اگه منزل تشریف نداشته باشید و تحت کنترل نباشن فقط یه فاجعه بزرگ رخ میده. برای همین میگیم ابتدا در دو قفس مجزا باشن تا با هم عادت کنن و بعد کنار هم قرار بگیرن. طوطی ها به راحتی با هم جفت گیری نمیکنن و زمان میبره. حالا برای پرنده های شما هم اگه واقعا مشکلی با هم ندارن و درگیری(حتی جزئی) مشاهده نکردید میتونن کنار هم بمونن تا کم کم باهم عادت کنن و جفت بشن.
   پنج سالگی هم نه دیر نیست و تازه اینا دوسالشون که میشه بالغ میشن و هنوز اول راهن.

   پاسخ
   1. نازنین

    بعدش یه مسئله دیگه اقاشهریار .اینا الان تویه یه قفسن خب طوطی نرم که میخواد بره سمت ماده واسه جلب توجه ماده دهنشو باز میکنه اینم ازترس عقب میکشه یعنی طوطیه من به شدت ترسویه .تو این پنج سالم جفتی نداشته اینکه ماده دهنشو باز میکنه یعنی چی؟معنی اینکار چیه یعنی طوطی منو قبول نمیکنه به عنوان جفت
    بعد یه سوال دیگه ام دارم اینکع این ماده ای که خریدم دیروز بال سمت چپش میلرزه خودشم لرزش بدنش زیاده ولی کاملا اهلی این ماده ودستی .
    امکان داره بالش شکستی داشته باشه؟
    بعد سن ملنگو ماده رو چجوری میتونیم تشخیص بدیم اینی که گرفتم فروشنده گفت نزدیک سه سالشه ولی حس میکنم بیشتره .اگر عکسشو بفرستم میتونین بگین حدودا چندسالشه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     همانطور که آقا شهریار فرمودن بنده هم تاکید میکنم ک هقرار نیس تبه ای نسرعت با هم جفت بشن و شای دتا ۳ – ۴ ماه آینده هم جفت نخورن باید صبر و حوصله داشته باشید همینکه یک مرتبه نر و ماده رو در کنار ه مقرار دادین و با هم کنار اومدن و درگیری ندارن خودش خیلی خوبه و شاید یکی دو ماه دستتون جلو افتاده بقیه موارد کاملا طبیعیه و باید به حال خودشون رهاشون کنید و صبر کنید.
     خب پرنده هنوز به محیط جدید و شما عادت نکرده و بد تر از اون کنار یک طوطی غریبه هم قرار گرفته باید بهش فرصت بدین حداقل یکی دو هفته زمان لازمه تا طوطی تازه وارد به محیط جدید عادت کنه.
     خیر بالای یک سال رو دیگه نمیشه تشخیص داد که چقدر سن داره.

     پاسخ
 9. نازنین

  ببخشید اقا مجتبی نمیشه ای دی تلگرامتون رو بدین تا اگر سوال داشتم بپرسم یابه مشکل خوردم چون توی سایت نمیتونم تندتند بیام تاحالا پرنده جفت هم نداشتم اگر لطف کنید ممنون میشم به جیمیلم بفرسین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر شرمنده تنها راه ارتبطی همین صفحات سایت هست و بنده واقعا بیشتر از این دیگه نمیتونم آن لاین باشم همینطوریش روزی ۲ – ۳ ساعت آن آین هستم و در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ سوالتون رو دریافت میکنید دیگه هیچ راهی وجود نداره شرمنده. البته اگر مطالب سایت رو مطالعه بفرمایید باور کنید هیچ نیازی به سوال پرسیدن هم نیست و بسیاری از مطالب از قبل گفته شده و شاید بالای ۹۰ درصد سوالات دوستان تکراری هست و قبلا بارها پاسخ داده شده.

   پاسخ
 10. نازنین

  ببخشید یه سوال نر اگه اهلی ودستی باشه جفت نمیتونه باشه با ماده ای که براش میخریم؟یا جوجه نمبده نر دستی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ فرقی نداره. هر کدوم از جفت ها که اهلی باشن و هر کدوم که وحشی باشن هیچ فرقی نداره فقط همون دو تا نر و ماده باید همدیگه رو پسند کنن و برای طوطی باید ب اصبر و حوصله جفتشون بدین و صبر داشته باشید و نه یک مرتبه بعد از اینکه در کنار هم قرار گرفتن باز هم بستگی به خود پرنده ها و شرایط داره و ممکنه تا چندین ماه جفت نخورن. طوطی جفت دادین مرغ و خروس که نیستن همون روز اول جفت برن برای طوطی شای دیکی دو ماه زمان لازم باشه تا طوطی غریبه به محل جدیدش عادت کنه.

   پاسخ
 11. عرفان

  سلام وقت بخیر
  من برای ملنگو هام لونه از جنس ام دی اف خریدم .برای کف لونه هم چوب رنده شده ریختم ولی ماده داره میریزه بیرون اونارو.
  چی کار کنم به نظرتون؟ لونه سفالی باید بخرم بزارم یا فرقی نمیکنه؟ ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای کف لونه طوطی هیچی نباید بریزید و ب هصورت طبیعی روی چوب کف لونه تخم گذاری میکنن.
   ضمنا کف لونه باید گود باشه تا همه تخم ها رو در یکجا جمع کنه و ام دی اف مناسب نیست مگر اینکه به نحوی این گودی رو ایجاد کرده باشید اما اگر کف لونه صاف باشه اصلا مناسب طوطی نیست و باید لونه رو تعویض کنید مثلا همون کوزه خوابیده مناسبه و گودری لازم رو هم داره فقط باید هر دو نر و ماده داخل کوزه جا بشن از کنده درخت که داخل اون خالی و گود شده باشه میتونید استفاده کنید.

   پاسخ
 12. amyrhsynp18@gmail.com

  سلام خدمت اقا مجتبی و اقا شهریار عزیز من همون amyrhsynp18هستم منتها جیمیل و رمز جیمیلم رو فراموش کردم مجبور شدم برای سوالام به این قسمت سایت بیام یه سوالی که داشتم این بود من بلبل خرمای ماده وحشی رو که خرید تویه خونه ازاد گذاشتم امروز رفت تویه یکی از لانه مرغ عشق ها ول تا یک ساعت تویه لونه بود خداراشکر تویه این لونه تخم یا جوجه که نبود ولی یک مفت مرغ عشقم سه تا لونه رو برایخودشون میخوان و همینطور میغ میکشیدن و این بلبل هم یه صدایی مثل گلبسر از خودش در میارد ایا میخواد لانه رو صاحب بشه؟ سوال دومم اینیکه من که خونه نیستم مادر و خواهرم گفتن که میخونه و به در و دیوار قفس میپره ایا ممکنه نر نابالغ باشه اخه خمین الان براش سیب و خرما گذاشتم شروع کرد یه چهچه زدن ممنون بابت پاسختون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب بهتره مرغ عشق ها رو از بل بل خرما دور کنید و جدا جدا نگهداری بشن و نه باهم. صاحب شدن لونه رو هم نمیدونم. اگه از لونه خوشش اومده خب قاعدتا لونه رو صاحب میشه و کاریش نمیشه کرد و بهترین راه این هست که از مرغ عشق ها جدا باشه و یه لونه مجزا خودش داشته باشه.
   در مورد جنسیت بلبل خرما هم بنده اطلاعی ندارم و بهتره منتظر نظر دیگر دوستان باشید یا با ایجاد تاپیک مناسب در انجمن زیر منتظر پاسخ باشید
   https://www.onlypet.ir/forum/bulbul/

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   احتمالش هست بلبل خرمای شما نر باشه.
   در مورد لونه هم یک جفت مرغ عشق سه تا لونه رو تصاحب نمیکنن مگر اینکه هر سه لونه در کنار هم و چسبیده به هم باشه باید لونه ها از هم فاصله داشته باشن و هر کدوم جایی باشه تا بین پرنده ها درگیری پیش نیاد.

   پاسخ
 13. Reza

  سلام اقا مجتبی و اقا شهریار.بلاخره بعد نه ماه بلاخره ملانگوهام جفت گیری کردن امروز صب دیدمشون.فقط الان ازتون کمک میخوام براشون چند ماهه یعنی از اول لونه گذاشتم اونام پسند کردن و شبا میرن توش میخوابن ولی کفش گود نیس و تو پستا خوندم که کف لونه گفتین باید گود باشه.میشه عکس از لونه مناسب براشون بزارین تا مثل اون رو براشون تهیه کنم؟

  پاسخ
  1. Taha

   بنظرم خودت می تونی پوشال بذاری لازم نیست عوض کنی البته حرف من معتبر نیست

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خیر هرگز نباید داخل لونه طوطی چیزی بریزید .
    خود لونه باید کفش گود و شیبدار باشه مثلا از کوزه و یا تنه درخت تو خالی استفاده کنید.

    پاسخ
 14. Taha

  البته اگه چیزی نزاری بهتره
  لونه مناسب راحت پیدا میشه فکرنکنم عکس بخواد

  پاسخ
 15. Reza

  اخه تو پستای قبل دوستان گفتن کفش هیچی نریز.چیزی لازم نیس بریزی.تازه وقتی چیزی هم میریزم طوطی ماده همشو میریزه بیرون??

  پاسخ
  1. Taha

   پس بهتره عوض کنی یا خودت سوراخ کنی که البته زیاد جالب نمیشه کنده درخت هم میتونه براش خوب باشه
   یا هم میتونی یه لونه سفالی بگیری ولی مطمعا شو گود داشته باشه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بله کف لونه نباید چیزی بریزید میتونید از کوزه استفاده کنید در سوال قبلتون جواب دادم.

   پاسخ
 16. arash13

  دوستان سلام.دوست من یه ملنگو ماده داره که تازه بالغ شده و توی خونه ازاده و دو هفته پیش زیر کابینت یه تخم گذاشت که بعد سه روز از روش بلند شد و سراغش نرفت.چند روز پیش هم دوباره ۳تا تخم گذاشته و روشون خوابیده.این طوطی جفت نداشته و نداره.سوال اول اینکه بدون جفت قاعدتا تخم باز نمیشه؟و اینکه باید چیکارش کنه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر باز نمیشه و اصلا نطفه نداره که بخواد باز بشه. اگه تخم گذاری سالی یک مرتبه تا دو مرتبه هست موردی نداره ولی اگه پشت سرهم تخم میزاره مشکلات هورمونی داره و باید به دامپزشک مراجعه کنید تا واسش دارو تجویز کنه. چون تخم گذاری پشت سرهم پرنده رو ضعیف میکنه.

   پاسخ
 17. Reza

  سلام و خسته نباشین دوباره،اقا مجتبی و اقا شهریار این ملانگوهای من جفتن جفت گیری دارن الان تقریبا یه ماهه چند بار جفتگیریشونو دیدم ولی هنوز از تخم گذاشتن خبری نیس،بعضی وقتا جفت گیریشون کف قفسه.اخه چرا تخم نمیزارن پس؟؟؟??

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ مشکلی نداره مورد داشتم یکسال جفت بودن و جفت گیری هم میکردن تا تخم گذاری کردن پس نگران نباشید فقط جای کافی داشته باشن و مشکلی در جفت گیری از نظر جا و فضا نداشته باشن و لونه استاندارد براشون بذارید و جابجاشون نکنید تخم گذاری هم میکنن فقط بای دصبر کنید و غذای متنوع بهشو نبدین.

   پاسخ
 18. مریم

  سلام
  طوطی من دوسالشه و ملنگو هست و دقیقا یک ساله که توی خونه ماست.میخوایم برایش ملنگو ماده بخریم تا جفت شن و از تنهایی دربیاد

  به نظرتون کار خوبیه؟
  به ضرر من تموم نمیشه:یعنی با من باز هم دوست هست یا منو ول میکنه و میره با ملنگو جدید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کار خوبی هست به شرط اینکه نخواسته باشید یک شبه جفت رو به دست بیارید و تکثیرشون کنید. این طوطی مدت زیادی انفرادی نگهداری شده و در منزل شما جا افتاده و احتمال اینکه طوطی دیگه رو قبول نکنه هست. بنابراین برخی موارد باید رعایت بشه. مثل اینکه همون لحظه که پرنده جدید رو خریدید کنار طوطی نر قرار ندید و داخل قفس نگهداری بشه و فقط در دید طوطی نر شما قرار بگیره. حتی ممکنه طوطی نر شما عصبی هم بشه و سروصدای زیادی بکنه. به هر حال مشکلاتی هست که کم کم و به مرور زمان رفع میشن و نمیشه به سرعت به نتیجه رسید و اگه در این مورد عجول باشید مطمئنا به هر دو پرنده اسیب میرسه.
   اگه جفت بخورن مطمئنا همونطور دستی میمونه و از شما نمیترسه ولی دیگه بیشتر وقتش رو با جفت میگذرونه تا با شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code