ماهی اسکات (سیلور اسکات ، اسکات سبز و قرمز)

ماهی اسکات در ابهای نیمه شور و تلخ زندگی میکند اما در ابهای شیرین هم سازگاری داشته و نگهداری میشود. بهتر است این ماهی را با سایر ماهیان اب نیم شور مانند مونو، تیرانداز و… نگهداری کنید، البته با ماهیان اب شیرین نیز سازگار است و تصمیم با خود شماست. در نگهداری اسکات ها در کنار ماهیانی با باله بلند خوداری کنید زیرا امکان صدمه دیدن انها از جانب این ماهیان مخصوصا سیلور اسکات ها وجود دارد

به ادامه متن توجه کنید

اسکات

نام های رایج: اسکات “بسته به نوع سیلور اسکات ، اسکات سبز و نام های رایج دیگر

نام علمی: Scatophagus argus

خانواده: Scatophagidae

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش: ۷ الی ۸.۵

اندازه :تا ۳۵ سانتیمتر رشد میکند

اسکات سبز:از چند رنگ شامل سبز ، بنفش ، سیاه ،زرد ، قهوه ای ،و در ناحیه ی شکمی سفید میباشد

اسکات

اسکات سبز

 

سیلور اسکات:بیشتر بدن به رنگ نقره ای با خالهای مشکی با زمینه دم سبز-زرد میباشد

سیلور اسکات

سیلور اسکات

 اسکات قرمز: به اسکات سبز شباهت زیای دارد و روی قوس بالای بدن قرمز و گه گدار زیر گلو و ابشش ها رنگ قرمز مشاهده میشود.

اسکات قرمز

شناخت: این ماهی در واقع یکی از گونه های ماهیان اب نیم شور است که البته در اب شیرین و حتی اب شور نیز قابلیت زندگی و ادامه حیات را دارد. ماهیان اسکات در اکواریوم های اب شیرین بسار دوست داشتنی و پر تحرک هستند و جلوه خاصی به اکواریوم میدهند در بازار ایران دو نوع از انها را میتوان یافت که بسیار رایج هستند، یکی به نام اسکات یا اسکات سبز معروف است و دیگری را سیلور اسکات میخوانند. گه گداری هم نوع قرمز ان که به اسکات قرمز معروف است در بازار یافت میشود البته نام های دیگری هم به انها نسبت داده اند مانند اسکات ابی یا زرد و…. که شخصا نفهمیدم این اسمها به چه دلیل برای انها انتخاب شده است به هر حال اصل و شکل ماهی را در بالا مشاهده کردید و شخصا همین دو نوع را در ایران دیده ام و بیشتر از این در مورد نام  و انواع احتمالی انها بحث نمیکنم. از جمله خصوصیات انها میتوان به باله های زیبای انها اشاره کرد که باله ی بالایی اسکات ها به شکل زیبایی باز میشود البته اکثر اوقات این باله بسته است به شکلی که انگار وجود ندارد و وقت باز شدن مثلا در هنگام ترس یا غذا خوردن و غیره به شکل دندانه دندانه ایست که بسیار هم زیباست

اسکات

نگهداری: اولین قدم برای نگهداری اسکات ها از زمانی شروع میشود که شما قصد بر خرید این ماهی می کنید زیرا ابتدا باید اب و شرایط مناسب انها را در اکواریوم خود پیاده سازی کنید بنابراین زمانی که برای خرید این ماهی اقدام میکنید از اب و شرایط ابی که ماهی در ان نگهداری میشود اطلاع کسب کنید ، بهترین کار این است که از فروشنده شرایط ابی فعلی انها را بپرسید تا احتمالا در هنگام انتقال به اکواریوم خود شوکی به انها وارد نشود زیرا این ماهی از ماهیان اب لب شور است و ممکن است مغازه دار از ابی با این کیفیت استفاده کرده باشد بنابراین از فروشنده بخواهید تا شما را راهنمایی کند. بعد از تنظیم شرایط اکواریوم خود اقدام به خرید این ماهی کنید و برای اینکه انتقال ماهی به اکواریوم بی عیب و نقص انجام شود و ریسکی در پی نداشته باشد بهتر است در حین هم دما شدن اب کیسه ماهی با اب اکواریوم شما مقداری از اب کیسه را برداشته و دور بریزید و مقداری از اب اکواریوم خود را به کیسه بیفزایید و حدود ۵ دقیقه صبر کنید و مجددا این کار را تا سه یا چهار مرحله انجام دهید و سپس انها  را به اکواریوم خود انتقال دهید.بعد از انتقال میتوانید کم کم شرایط ابی که مورد نظر شماست را بر روی اکواریوم خود پیاده سازی کنید و اسکات ها نیز به ان عادت کرده و خود را با شرایط جدید تطبیق میدهند. اسکات ها به صخره ها و مخفیگاهای سنگی علاقه مندند بنابراین استفاده از دکورهای صخره ای در اکواریوم برای این ماهی بسیار خوشایند است. شاید در روزهای اول نگهداری و یا هنگامی که استرس زده بشوند یا اینکه از محیط خود رازی نباشند و شاید دلایل دیگر مانند شرایط نامناسب اب و… رنگ انها که زمینه ای سبز رنگ دارد یا در سیلور اسکات ها که زمینه ای نقره ای دارند سیاه رنگ میشود شاید در برخی مغازه های اکواریومی هم اسکات هایی که این چنین باشند دیده اید به هر حال با ایجاد شرایط مطلوب برای انها مجددا به رنگ طبیعی خود باز خواهند گشت. نکته دیگری که برای نگهداری این ماهی باقی میماند انتخاب هم تانکی برای انهاست که گزینه های زیادی در پیش رو خواهید داشت بنده شخصا توصیه میکنم این ماهی را در اب لبشور با سایر ماهیان لب شور نگهداری کنید با این حال در صورت تمایل به نگهداری با ماهیان رایج اب شیرین، صلح جویان ضریف و نحیف مانند انجل را خط بزنید و بیشتر از ماهیان قوی جثه و معمول مانند سورم،پروت،پنکوسی و نایف و …. استفاده کند. شاید بهترین گزینه ها برای نگهداری این ماهی در بهترین شرایط هم گروه های خود که در اب لب شور زندگی میکنند باشد و ما هم چنین توصیه ای داریم: مانند مونو، ماهی اب پاش،سوماترا و…. به هر حال تصمیم گیری با شماست و بستگی به تعداد ماهیان و ماهیان انتخابی شما دارد البته این نکته را همینجا گوشزد میکنم تا مشکل احتمالی برای شما ایجاد نشود و این نکته این است که این ماهی یک ماهی مهاجم و درنده نیست ولی یک ماهی گیاه خوار و ارام و فوق العاده صلح جو هم نیست بارها دیده شده به ماهیانی که دارای باله بلند و زیبا هستند اسیب میرسانند و تا انها را نکشند دست بردار نخواهند شد. با ماهیان دیگر هم گه گاه شاید به شوخی شیطنتی را انجام دهند ولی مسئله ساز نخواهد بود بنابراین سعی کنید از ماهیانی کنار انها استفاده کنید که اول جثه متناسبی با اسکات ها داشته باشند و دوم انکه از حق خود بتوانند دفاع کنند مانند اکثر سیکلید ها و ماهیان معمول اب شیرین.

امیدوارم مطالبی که برای نگهداری ارائه شد کافی باشد

تغذیه: انواع غذاهای خشک ، گوشتی و منجمد از غذاهاییست که میتوان به این ماهی داد البته غذاهای زنده کوچک مانند بچه های گوپی یا مولی و حتی میگوی ارتمیا مورد علاقه این ماهی میباشد. میتوان از کاهو یا اسفناج نیز برای تغذیه این ماهی استفاده نمود

تشخیص جنسیت: این ماهی ها دارای شکمی سفید هستند که در ماده ها این لکه سفید فقط در زیر باله ها ی پائینی میباشد و لی در نرها از زیر آبششها شروع شده و تا مخرج تناسلی ادامه میابد.البته اطمینان زیادی با این روش تشخیص جنسیت وجود ندارد

تکثیر: برای تکثیر به شرایط ویژه ای نیاز است زیرا این ماهی در کل در اب های لب شور زنگی میکند و تکثیر ان هم در همان اب ها میسر است و انطور که به نظر میرسد تکثیر انها در اکواریوم کاری سخت دشوار یا محال است

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده و کپی برداری از ان تنها با ذکر منبع به صورت لینک مجاز میباشد


این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,089 دیدگاه در “ماهی اسکات (سیلور اسکات ، اسکات سبز و قرمز)

 1. میلاد

  سلام خسته نباشین . ممنون بابت سایت خوبتون . یه سوال داشتم خدمتتون . اکواریوم من ۱۰۰ لیتریه . ماهی ها ، دوتا تگزاس بالنی . یه سیچیلاید گورخری. یه پروت. یه دالر .یه انجل مونو . همشون سایز کوچک کمتر از ۱۰ سانتیمتر هستن. بجز پروت. اون فک کنم دوازده سانتی بشه با این ماهیا میتونم گرین اسکات اضافه کنم ؟؟ چه سایزی و چنتا ؟ بازم ممنون .

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام بهتره اسکاتها رو حذف کنید و یا اختصاصی لبشور بزنید چون این ترکیب چندان جالب نیس.و حتما در آینده دچار مشکل میشید.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اسکات و آنجل مونو ماهی آب لبشور هستند و مناسب این ترکیب نیستند ضمنا دالر هم در این ترکیب کشته میشه و بهتره زودتر ردش کنید بره.
   دالر رو با این ترکیب نمیشه نگهداری کرد و کتک میخوره و جدای از اون دالر رو نباید تکی نگهداری کنید و بهتره حداقل ۳ تا باشن چون ماهی اجتماعی هست و تنهایی خوب تغذیه نمیکنه و استرس داره .

   پاسخ
 2. بنیامین

  تو تانکی که انابیاس و جاوا هست . میشه اسکات نگه داشت یا این گیاه ها رو خراب می کنه ؟!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اسکات به راحتی گیاهان شما رو میخوره. ضمنا اسکات ماهی آب لبشور هست و باید درصد نمک آب رو افزایش بدین که برای گیاه مضر هست.

   پاسخ
 3. آران

  سلام دوستان من یک ماهی اسکات سبز دارم چند هفته است که سه تا از ماهیان من که دوتاشون سیجلاید مالاوی و دیگری سیجلاید ببری است اسکات من را میزند به حدی که حالا پوستش سفید شده من باید چکار کنم مرسی.???

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب اسکات با ماهیاتون سازگاری نداره. حداقل از نظر شرایط زیستی که اصلا سازگار نیست. بهتره جداش کنید یا در حالت بهتر ردش کنید و فقط از سیکلیدهای افریقایی نگهداری کنید. اسکات و کلا ماهیای لب شور رو بهتره در اکواریوم اختصاصی لب شور با گونه های هم رده نگهداری کنید.

   پاسخ
 4. امین

  سلام. من یک تانک۱۶۰ لیتری دارم. یک جفت سیلور اسکات، یک عدد اسکات سبز، و یک جفت اسکات قرمز کوچیک، یک انجل مونو، یک سیچیلاید گوره خری و یک لجن خوار دارم. یکی از اسکات قرمز ها یک مقدار اون دیگری رو اذیت میکنه. میخواستم ببینم میتونم به جای یکی از اسکات قرمز ها دوتا لوچ دلقک بیارم.ایا لوچ با این ترکیب مشکلی نداره؟ و همچنین با توجه ب این که اسکات قرمز ماهی کمیابو ارزش داری هست ایا این کار عاقلانه هست؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ببینید بهتره که الان که بیس اصلی اکواریوم ماهیای لب شور هستن دیگه ماهیای دیگه ای رو اضافه نکنید. میتونید تعداد اسکات ها و مونوها رو افزایش بدید و بالای پنج شش تا ازشون نگهداری کنید. اینجوری هم رقابت زیاد میشه و درگیری ها هم کمتر میشه و هم تانک اختصاصی ماهیای لب شور دارید و میتونید برای شادابی ماهیا از مقداری نمک دریایی هم استفاده کنید. همون لجن خوار و گورخری رو هم رد کنید.
   باز این نظر بنده بود و تصمیم نهایی با خودتون هست.

   پاسخ
   1. امین

    ممنون اقاشهریار بابت پاسخ سریعتون. یعنی اقا شهریار با توجه به حجم من تعداد ماهیا زیاد بشن کیفیت اب پایین نمیاد؟

    پاسخ
    1. Saghari

     اون دیگه بستگی به فیلترا سیونتون داره

     پاسخ
 5. محمد P

  سلام
  کاش لااقل راجع به نگهداری این ماهی هم یه توضیحی اضافه کنید تا به این شکل مزاحم نشیم و کاربرا سریع به پاسخ برسن. اینکه این ماهی باید مثل آنجل مونو تو گروه باشه یا بهتره تک نگهداری شه؟ من یه دونه گرین اسکات خریدم و کنار مونو و سورم و پرت و گرین ترور و پلی (از هر کدوم ۲-۳ تا دارم) هستش. اکثر اوقات یه گوشه آکواریوم رو به پایین با زاویه ۴۵ درجه هستش. البته معمولا وقتی نور آکواریوم رو خاموش میکنم اینطوری گوشه گیر میشه. وگرنه غذا هم عالی میخوره. گفتم شاید بخاطر تنها بودنش باشه. نظر اساتید چیه؟یکی دو تا دیگه باید اسکات بخرم یا نه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اسکات رو ه ممیشه تکی و هم گروهی نگهداری کرد و مثل آنجل مونو نیست که حتما بالای ۵ تا باشن میشه ۳ – ۴ تا اسکات داشت هباشید فقط همگی باید هم سایز باشن و هم زمان به آک اضافه بشن.

   پاسخ
 6. مهدی

  بیخشید من میخوام ماهی های گوشت خوار بریزم شما چه ماهیانی رو پیشنهاد میکنید با تشکر

  پاسخ
  1. Mohammadnori

   سلام بنظر من براشروع این ترکیب ها خوبن
   اسکار پروت

   گوره خری ماکرو فرانتوزا

   سه نوع ماکرو (سفید و زرد و آبی)

   و سیکلید های آفریقایی

   پاسخ
   1. alireza.s

    سلام
    داداش اسکار رو با ماکرو نگهداری که دخلشون میاد??
    به نظرم ماهی های آمریکایی باید باهم باشن و آفریقایی ها هم باهم باشن و قاطیشون نکنیم تو یه تانک
    ماهی هم بخوای چی بریزی بستگی به علاقه و شرایط خودت داره.
    ولی میتونی مثل خودم با جوئل و ماکرو و اوراتوس و لجنخوار و گوره خری شروع کنی
    همونطور که دوستمونم اشاره کرد میتونی اسکار و پرت و تگزاس و لجنخوار روهم بگیری البطه ممکنه تگزاس یکم پرت رو اذیت کنه

    پاسخ
    1. Mohammadnori

     سلام من برا این فاصله گزاشتم ترکیبا رو جدا کنم
     هر ترکیب جدا شده

     پاسخ
     1. alireza.s

      آها
      اشتباه خوندم پس
      کاملا درست فرمودید

      پاسخ
 7. سروش

  سلام
  من دوتا ماهی اسکات که رنگشون هم قهوه ای خال خالی هست دارم
  که یکیشون مدام سرشو تکون میده و یه گوشه مونده،غذا هم نمیخوره
  تقریبا ۲ روز هست که چیزی نخورده.
  من توی اب نمک هم۱۰ دقیقه گذاشتم ولی افاقه ای نکرده
  توروخدا اگه راهی هست که بشه درمونش کرد بگید.ممنون

  پاسخ
   1. AGHA POORIA

    شاید مریض شده و عوامل زیادی بر مریض بودنش دلالت میکنه
    ولی ممکن هست جفت نر یا ماده باشن و بخاطر قلمروطلبی ماهی ضعیفنر اون گوشه میمونه…

    پاسخ
    1. سروش

     متاسفانه یکیشون دارفانی رو وداع گفت

     پاسخ
     1. AGHA POORIA

      متاسفم
      بهتره نر و ماده باشن تا اسی زیادی بهم وارد نکنن

      پاسخ
     2. شهریار (onlypet.ir)

      بد اب به اب شدن و شرایط اب فعلی با شرایط زندگی و اب قبلی که داشتن خیلی متفاوت بوده. ماهی دچار شوک و اسیب جدی شده. به اب نمک بدون ید یا نمک دریایی بزنید. یه برگ کاهو هم بندازید رو اب تا از اون تغذیه کنن. احتمال داره اونایی که هستن جون سالم در ببرن.

      پاسخ
 8. امیر حسین

  با عرض سلام و تشکر فراوان به خاطر سایت فوق العاده تون.من حدود دو هفته پیش یه اسکات سبز گرفتم.تا چهار پنج روز که تو لک بود.بعدش که یخش اب شد پدر همه ماهی هام رو دراورد از بس که باله هاشون رو گاز می گرفت.چند روز پیش یه سری تزیینات برای اکواریومم گرفتم،فرداش که اومدم سر اکواریوم دیدم لای یکی از وسایل خیلی بد گیر افتاده بود.به بدبختی درش اوردم(یکی از تیغ هاشم به دستم خورد،تا چقدر وقت می سوخت)،چند قسمت از بدنش پوستش رفته بود(عمیق نیست،مثل زخم هم نیست).الان حدود سه روزه هی میره یه جا قایم میشه و هیچی نمیخوره.به نظرتون خوب میشه یا الفاتحه

  پاسخ
 9. حمید

  سلام
  یکسالی هست که آکواریوم ۵۰۰ لیتری اسکارهامو اهل محترم خانواده تبدیل کردن به این

  دوتا اسکات سیلور

  یه دونه اسکات سبز

  یه مونو تایگر

  چهارتا سیلور شارک

  چهارتا بارب تایگر

  دوتا سورم

  دوتا پنکوسی گیاهخوار

  یه لوچ دلقک

  یه کت لجن خوار

  یه نایف هم بود که به روز و اصرار خودم ردش کردم رفت چون هیچ جوره راه نداشت و کلاً پارازیت بود

  تقریباً ترکیب جا افتاده و درگیری خاصی نیست. البته سبزه گهگاهی گیر به سیلورها میده ولی حاد نیست

  مشکل اینه که سه چهار ماه هست که اسکات های سیلور دور دهانشون جوش قرمز زده و یکیشون یکماهه جوشه تبدیل به قرمزی کل لبش شده. البته کماکان غذاخورن. چکار کنم رفع بشه این مشکل؟؟؟

  روی بدن مونو تایگر هم یکماهی هست دونه قارچی شکل صورتی رنگ زده

  بنظرم نمک آب هم در حد لب شور نیست و کمه نمکش

  ماهیها همه کوچیک بودن ولی توی این یکسال مخصوصاً سه تا اسکات رشد خفنی داشتن و بزرگ شدن. بین ۱۵ تا ۲۰ سانتن

  ماهی فقط اسکار

  پاسخ
  1. Rezatohidi_fish

   بنظرت ترکیبه خوبیه??اونا لب شورن اینا شیرین زمین تا آسمون فرق دارن

   پاسخ
  2. Mohammadnori

   سلام دوست عزیز
   ترکیب که نابوده
   یا باید گوشتخوار نگه دارین یا لبشور یا گیاهخوار
   اون جوش ها هم فک کنم به خاطر کیفیت پایین بوده
   سیکلو طی کنین و کیفیت اب بالا باشه و داروی جنرال تونیک بزنین
   اون قارچم با جنرال تونیک حل میشه
   ترکیب حتما اصلاح شه

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   اسکات ها به اب شور مزه نیاز دارن. کیفیت اب رو بالا ببرید و مقداری نمک بدون ید یا نمک دریایی (یک گرم در لیتر) به اب اضافه کنید مشکل برطرف میشه. اگه جوش ها بهتر شدن که هیچ در غیر اینصورت یک حمام نمک و تتراسیکلین به اسکات ها بدید مشکل برطرف میشه و جوش ها خشک میشه.
   کلا هم یه تجدید نظر کلی در مورد ترکیبتون باید داشته باشید. حداقل ماهیای لب شور رو خارج کنید و در یه تانک دیگه نگهداری کنید.

   پاسخ
   1. حمید

    درود
    ممنون. ترکیبش رو من نچیدم. تنها کاری که تونستم بکنم رد کردن نایف بود. بقیه رو هرچی گفتم سازگار نیستن و باید اصلاح بشن کسی بهم گوش نگرفت. گفتم بذارمشون به حال خودشون

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     تصمیم با خود شماست ولی خب اگه سلامت ماهیا و شادابیشون واستون اهمیت داره بهتره در مورد ترکیب تجدید نظر کنید و حداقل اسکات ها و مونوها رو هم رد کنید برن.

     پاسخ
 10. mojtabadn

  سلام با تشکر از سایت خوبتون ماهی اسکات رو تنهایی نگه دارم مشکلی پیش میاد و ایا این ماهی هم باید گروهی نگه داشت

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مطمئنا نگهداری گروهی ازشون توصیه میشه. انفرادی هم باشه مشکلی پیش نمیاد ولی شادابی در گروه رو نداره. ممکنه استرس داشته باشه و اوایل اصلا تغذیه نکنه. بنابراین بهتره حداقل شش هفت تا ازشون نگهداری کنید چون دوتا هم باشن دردسره و یکی دیگری رو مدام میزنه.

   پاسخ
 11. Mahdi.Ms

  سلام
  چند روز پیش دوتا سیلور اسکات گرفتم دیشب هم رفتم بجای نایف و تگزاسم ی گرین اسکات بزرگ گرفتم دیشب سیلورام گرین رو یکم ماچ میکردن حالا امروز صبح اومدم دیدم که رفته پشت فیلتر قایم شده و یکی از باله های شکمیش هم چسبیده و یکیش بازه و یکم هم کج کوله شنا میکنه اون دوتا اسکات کوچیکه خیلی سرحالن این بیچاره رو همش یکم تهدیدش میکنن بعد اونم سری دوباره میره پشت فیلتر قایم میشه چیکار باید بکنم برای گرین اسکات بزرگ ی باله شکمیش که چسبیده و میره پشت فیلتر قایم میشه میشه براش کاری کرد سری لطفا جواب بدید مرسی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب حسابی کتک خوره و اسیب دیده. بهتره یه مدت با شیشه از سایرین جدا بشه و خوب تغذیش کنید و سرحال که اومد کنار سایرین باز رهاش کنید. اگه مجددا درگیری مشاهده شد بهتره ردش کنید. ضمنا اگه تانک اختصاصی اسکات هست از مقداری نمک بدون ید یا بهتر نمک دریایی در اب اکواریوم استفاده کنید.

   پاسخ
 12. Mahdi.Ms

  سلام ببخششید دوباره مزاحم شدم دوتا از سیلور اسکات هام لب هاشون زخم شده ولی گریین اسکات که بزرگ تره سالمه علتش چیه و میشه درمانش کرد دیشب دما رو هم بالا بردم و نمک هم اضافه کردم به دلیله سرد بودن اب میتونه باشه یا نمک نداشتن اب؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عفونت های باکتریایی یا قارچی هست. میتونید ماهی رو حمام نمک و تتراسیکلین بدید و بعد هم منتقل بشه به اب تمیز که مقداری نمک بدون ید یا دریایی هم بهش زدید(یک گرم در لیتر) به امید خدا مشکل برطرف میشه. راه دیگه استفاده از داروهای تجاری انتی باکتریال یا حتی جنرال هست. مثل سرا امنیپور یا تترا جنرال تونیک
   موفق باشید

   پاسخ
 13. Mahdi.Ms

  راستی وقتی اسکاتام مدفوع میکنن پودریه یعنی یکهو ی پودر رو ول میکنن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تغذیشون چیه؟ غذاشون رو با عصاره سیر ترکیب کنید و بهشون بدید. اگه عفونتی در دل و روده ماهی باشه برطرف میشه. البته ابتدا بفرمایید از چه غذایی استفاده میکنید. ممکنه واسه نوع غذایی باشه که بهشون میدید؟

   پاسخ
 14. Mahdi.Ms

  غذاشون بیوماره با ی غذای خشک رو ابی که ماهی فروشه میگفت که خودش درست کرده و بهش ماهی زده و فلان که گفت برای رنگ خوبه

  پاسخ
  1. Mahdi.Ms

   غذای رو ابیش رو فقط دو روز در هفته میدم

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    ممکنه از نوع تغذیه باشه اما باز غذای خشک رو در عصاره سیر خیس کنید و بهشون بدین خیالتون راحت میشه.

    پاسخ
 15. امید

  سلام داداش من تو چابهار یه ماهی اسکات صید کردم حدودا ۲۵ سانتی میشه به نظرت میشه خوردش یا بندازمش تو آشغالی .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از گوشتش اطلاعی ندارم فقط میدونم باله پشتی این ماهی سمی هست. اگر در منطقه هستید از اهالی بومی منطقه سوال کنید بهتر راهنماییتون میکنن.

   پاسخ
 16. Behnamb3

  اقا گفتی چابهار داغ دلم تازه شد
  من پارسال رفته گواتر یه منطقه‌ی زیباییه کنار چابهار ۵تا اسکات گرفتم با لنسر،
  یکی از یکی خوشگلتر و بزرگتر که من تاحالا توی هیچ اکواریوم و مغازه ای اسکاتایی به این درشتی و زیبایی ندیدم هنوز،خلاصه چون نمیشد بیارمشون با خودم دیگه به ناچار و با دلی پر درد خوردیموشون و خوشمزم بودن اتفاقا!!

  پاسخ
 17. ناشناس

  سلام . حدود ۱۵ تا اسکات به اندازه ۲ بند انگشت وارد آکواریوم ۳۰۰ لیتری کردم. واسه غذا همشون میان ولی انگار همشون کم کم دارن بدنشونو میلرزونن. غیر طبیعیه بنظرم‌. نمی دونم چون تازه وارد اکواریوم شدن یا کوچیکنن اینطورین. یکیشون هم بدنشو میماله به صخره ها. یه پرت هم از قبل داشتم که از وقتی اسکات ها رو وارد کردم باله هاش یه خوابیده.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید کیفیت آب رو بالا نگهدارید و سیکل اب رو طی کنید و غذا به اندازه بهشون بدین و زیاده روی نکنید معمولا خوب میشن اما اسکات ماهی اب لبشور هست و بهتره حتما نمک بدون ید به آب بزنید و درصد نمک رو کمی افزایش بدین بهتر میشن.

   پاسخ
 18. محسن

  سلام مرسی راهنمایی تون. ۳۰ درصد از‌ آب‌ رو سیفون کردم، نمک هم اضافه کردم. ولی تاثیر اون چنانی نداشت. دقت کردم دیدم چندتا شون دونه های شکر رو بدنشونه که دما اوردم نزدیک ۳۲. دوتا سوال دارم: تا ۷ روز یا ۱۴‌روز دما رو ۳۲ باشه؟ خروجی جریان آبی که تاپ فیلتر از داخل آکواریوم میده، همه اسکات ها میان جلوش، دوبار جاشو عوض کردم نمیدونم خوششون میاد جلو جریان آب باشن یا مشکلی خاصی دارن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   سفیدک گرفتن و خوب کاری کردید دما رو افزایش دادید. بله تا روزی که سفیدک به طور کامل از روی بدن پاک نشده که دما ۳۲ باشه. یک هفته بعد از اون هم دما بالا بمونه و بعد کم کم دما رو کاهش بدید. ضمنا اگه فقط اسکات تو اکواریوم دارید حتما نمک دریایی در اب داشته باشید که هم برای از بین بردن سفیدک مفیده و هم اسکات ها احساس بهتری در این شرایط ابی دارن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code