شناخت،نگهداری و تکثیر ماهی سورم

سورم یکی از گونه های زیبای اب شیرین است که پرورش و نگهداری این ماهی بسیار لذت بخش و اسان می باشد. نگهداری سورم ها با سایر ماهیان اب شیرین میسر است ولی به صلح جویی این ماهی نمیتوان اعتماد چندانی داشت ولی شک نکنید که ماهی مهاجمی هم نیست و به راحتی با سایر ماهیان آرام با سایز متوسط قابل نگهداریست. با ماهیان جنگجو و قوی جثه مانند پروت یا تگزاس و حتی در برخی موارد اسکار نیز سازگاری نسبی دارد ولی کاملا سازگار نیست و توصیه میشود با این گونه ها با احتیاط و در فضای مناسب نگهداری شوند. در مورد تغذیه نیز سخت گیر نیست و میتوان در کل گفت گونه دوست داشتنی و ایده الی برای نگهداری نزد علاقه مندان به شمار میرود

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری سورم

نام رایج: سورم،سورم زرد، سورم گورخری، سورم سبز

نام علمی: Heros severus

خانواده: Cichlidae (سیکلیده یا سیچلاید)

دمای مناسب نگهداری: ۲۶ الی ۲۸ ذرجه سانتیگراد

پ-هاش: ۶ الی۷

سورم

شناخت: سوروم ها ماهیان نسبتا صلح جو و بومی آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون هستند و میتوانند تا ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر رشد کنند. سوروم ها در چند رنگ زرد طلایی ، زرد مایل به سفید و خاکستری با راه راه سیاه  در بازار یافت میشود. باله های شکمی ماهی بر اثر تغذیه مناسب و حتی تغذیه با بعضی از غذاهای هورمنی به رنگ مسی خواهد شد که بسیار جلب توجه میکند. سورم های خاکستری یا سبز یا گورخری یا هر اسمی که برای انها انتخاب شده طرح بندی جالبی روی بدنشان دارند که بارزترین انها خطوط عمودی سیاه رنگی است که در دوران جوانی بسیار پرنگ و مشخص  هستند و هر چه ماهی بزرگتر و بالغ تر میشود این خطوط کمرنگتر و گاهی مواقع تنها در انتهای بدن انها دیده میشود با این حال باز ماهی قادراست تا این خطوط و رنگ های بدنش را روشن و خاموش کند و در برخی موارد نسبت به محل نگهداری ، استرس و …. این خطوط به صورت پرنگ ظاهر یا کلا محو میشود چشمان این ماهی نیز رنگ شاخصی از قرمز و نارنجی دارد  که حتی میتواند به رنگ سفید یا کلا مشکی هم باشد. اگر بخواهیم در مورد رفتار و خلق و خوی این ماهی صحبت کنیم عقاید مختلفی را باید مورد برسی قرار دهیم زیرا این ماهی در برخی شرایط کمی پرخاشگری از خود نشان میدهند و حتی میتوانند ماهیان بزرگتر و قوی تر از خود را نیز از محل خود دور نمایند و در برخی شرایط دیگر حتی به ماهیانی که به راحتی در دهان انها جا میگیرند کاری ندارند، به هر حال در برخی از منابع کمی درمورد انها تند نوشته اند و انها را به دسته ماهیان مهاجم نسبت داده اند ولی انطور که در مورد انها صحبت میشود نمیتوان قضاوت کرد(البته تا منظور ما از مهاجم و پرخاشگر چه باشد!)

نگهداری:برای نگهداری این ماهی شرایط خاص یا پیچیده ای نیاز ندارید و با برپایی یک شرایط معمولی میتوانید به نگهداری این ماهی با خیال راحت بپردازید. برای نگهداری انها دمای بین ۲۶ الی ۲۸ درجه و pH آب ۶ الی ۶.۵ توصیه میشود که البته دماهای کمی بالاتر و حتی تا ۳۲ درجه و دماهای کمتر تا ۲۲ الی ۲۴ درجه و پ-هاش های کمتر و زیادتر را نیز تحمل میکنند ولی بهترین دما همان ۲۶ الی ۲۸ و پ-هاش ۶ الی ۷ (خنثی) میباشد. تانک نگهداری انها بهتر است حداقل حجمی برابر ۸۰ الی ۱۰۰ لیتر برای یک جفت داشته باشد و دارای مخقیگاه ها و دکور بندی سنگی باشد ، کوزه های سفالی بزرگ  مکان دوست داشتنی برای انها می باشد، بهتر است از گیاهان طبیعی کمتر استفاده کنید زیرا گیاهان طبیعی توسط این ماهی از بین خواهد رفت. این ماهیان را در سنین جوانی به صورت گروهی یا فقط انفرادی با ماهیان دیگر نگهداری کنید زیرا اکثرا دو یا سه سورم جوان در یک تانک تحمل یکدیگر را ندارند و مرتبا مخصوصا هنگام غذا خوردن با هم زد و خورد دارند و قوی تر ضعیف تر را ازار و اذیت میکند، البته باز تاکید میکنم در همه موارد به اینصورت نیست و بستگی به نوع و حجم و دکوراسیون اکواریوم دارد و ممکن است دو سورم جوان نیز با یکدیگر مشکلی نداشته باشند و در صورت مشاهده پرخاشگری به هم  با روش هایی میتوان دو یا سه سورم را نیز در یک تانک به خوبی و خوشی نگهداری کرد و تصمیم گیری با خود شماست. اگر بخواهیم اشاره ای هم به ماهیان سازگار با این گروه داشته باشیم باید بگویم: همانطور که در بالا با این گونه اشنا شدید میتوان انها را میانه خو دانست یا به عبارتی نه انقدر خشن و نه انقدر صلح جو هستند. به هر حال میتوانید سورم را با اکثر ماهیان نگهداری کنید شاید شما دوست داشته باشید سورم را با پروت،بلک گوست،دالر،،شارک، لوچ ها ،بارب ها و …. نگهداری کنید که می توان این انتخاب شما را صحیح دانست و با خیال راحت به نگهداری انها بپردازید حتی سورم شما میتواند با پروت رابطه خوبی را برقرار کند و حتی جفت بخورند. شاید بخواهید سورم را با ماهیان خشن تر مانند اسکار، تگزاس یا سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری کنید که این انتخاب نیز می تواند صحیح باشد اما به شرط اینکه اکواریوم بزرگ و دکور فراوان داشته باشید. اکثرا سورم را با اسکار یا تگزاس یا سایر امریکایی ها سازگار نمیدانند و حق هم دارند. مطمئنا نگهداری چند گونه خشن در یک اکواریوم کوچک و لخت حتما دردسر ساز خواهد شد ولی در یک جای بزرگتر و نزدیک به محیط طبیعی بدون شک مشکلی نخواهند داشت چون ما میخواهیم چند گونه امریکایی را کنار یکدیگر نگهداری کنیم و مطمئنا منعی در ان وجود ندارد بغیر از مورد ذکر شده(فضا + دکور).

تغذیه:سورم ها را می توان با غذاهای بسته بندی شده،غذاهای خشک،کرم منجمد ، دل گوساله ،کرم باغچه، و هر انچه که فکر کنید مانند سبزیجات تازه ای مثل کاهو و اسفناج، و حبوبات مانند نخود فرنگی آب پز پوست کنده تغذیه کرد .

تشخیص جنسیت:باله ی پشتی و مخرجی ماهی نر در مقایسه با ماده نوک تیز تر و اندازه اش هم درازتر از باله ی ماده است که این باله ها در ماهی نر تا نزدیکی باله ی دمی کشیده شده . رنگ نر و ماده در حالت کلی یکسان است اما شاید ماده ها کمی رنگ پریده تر بوده و خطوط آبی رنگ در سر ماده ها خیلی کمتر یا اصلا وجود نداشته باشد. در ضمن رنگ چشم ماهی ماده  پررنگ تر از ماهی نرمیباشد که البته باز اطمینانی به رنگ در تشخیص جنسیت نمیتوان داشت. نشانه ی دیگری  که میتوان به ان اشاره کرد این است که درماهی ماده(بالغ) نقطه های ی تیره رنگی روی باله ی پشتی درست در بالای دومین راه راه خود (بین دومین و آخرین راه راه) دارد.

تکثیر: برای تکثیر سورم شما نیاز به یک جفت بالغ خواهید داشت که با هم جفت خورده باشند این که شما تصمیم بگیرید دو عدد سورم خریداری کنید و با هم جفت شوند و تخم بگذارند شاید بعید نباشد ولی درصد موفقیت جفت خوردن بسیار کم است ، بنابراین یا شما باید یک جفت اماده جفت خورده تهیه کنید یا اینکه  چند سورم تهیه کنید و انها را در کنار هم قرار دهید تا یک یا دو جفت به دست اورید بهتر است تعداد ماده ها بیشتر از نرها باشد مثلا ۳ نر برای پنج ماده البته در خیلی منابع ذکر شده نسبت نرها بیشتر باشد به هر حال تجربه ها در این زمینه متفاوت است و حتی برخی از افراد نسبت بندی را یک ایده منسوخ و غلط میدانند. به هر حال هر روش مزایا یا معایبی دارد. ممکنه است اگر تعداد نرها زیاد باشند با هم درگیر شوند یا حتی برعکس ممکن است ترغیب شوند. تصمیم در انتخاب تعداد برای به دست اوردن جفت به عهده شماست و میتوانید از قسمت نظرات همین مقاله با دوستان دیگر مشورت و نظرسنجی کنید و تصمیم خود را بگیرید. به هر حال شما یا باید جفت اماده تهیه کنید یا جفت خود را از یک گله سورم به دست اورید،خریداری یک نر و یک ماده سورم برای جفت کردن و تکثیر نیز همانطور که اشاره شد بعید نیست ولی شاید مدت زیادی طول بکشد تا با یکدیگر جفت شوند. به هر حال بعد از انتخاب جفت به هر روشی که توانستید بهتر است انها را به یک اکواریوم مجزا منتقل کنید و پ-هاش اب را روی ۵.۵ الی ۶.۵ تنظیم کنید و از غذای زنده و مخصوصا ارتمیا برای تغذیه سورم های خود استفاده کنید. بهتر است در اکواریوم مورد نظر از یک سنگ صاف و در صورت موجود بودن و فضا داشتن یک کوزه سفالی بزرگ را به پهلو قرار دهید، به احتمال خیلی زیاد سورم ها سنگ را به کوزه ترجیح میدهند ولی گاهی هم ممکن است کوزه را به سنگ ترجیح دهند، به هر حال انها شروع به تمیز سازی سنگ و قفل کردن فک ها در هم(لب گرفتن) و زدن باله ها به یکدیگر و تکان های سر و حرکات نمایشی زیادی را انجام میدهند و مرحله خاصی اغاز میشود و ماهی ماده تخم ریزی خواهد کرد و نر اسپرم ریزی و حال نوبت به شماست که بقیه کارها را انجام دهید یعنی پس از تخمریزی مقداری از اب اکواریوم سورم ها را به ارامی و بدون کوچکترین تلاطم و دخالت در کار سورم ها تعویض و ابی تمیز با همان شرایط و دما به اب اکواریومشان اضافه کنید،اضافه کردن داروی متیلن بلو به اکواریوم تخم ها و والدین نسبت به حجم اب برای جلوگیری از قارچ زدگی تخم ها توصیه میشود و در نهایت دو حالت در پیش روی شما باقی میماند اول اینکه والدین را از اکواریوم تخم ها به اکواریوم دیگری منتقل کنید زیرا ممکن است انها به هر دلیلی مانند ترس،استرس،خراب شدن تخم ها و …… تخم ها را بخورند یا اینکه هیچ استرس و شوکی به انها وارد نکنید تا از این کار جلوگیری به عمل اید وانها در اکواریوم باقی بمانند و شما هم با توکل به خدا منتظر هچ شدن تخم ها و تولید انها به لارو باشید.والدین مدتی از بچه ها نگهداری خواهند کرد و تا چند روزی به دلیل وجود کیسه در زیر شکم لاروها نیار به تغذیه ندارند ولی پس از ان باید لاروها را با میگوی ارتمیا که بسیار رایج و مناسب است و باید از قبل تهیه شود تغذیه کنید

در صورت کپی برداری این مطلب منبع (onlypet.ir) را با درج لینک ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,498 دیدگاه در “شناخت،نگهداری و تکثیر ماهی سورم

 1. ناشناس

  سلام دوستان
  من یک سورم دارم ک چند روز پیش یک طرف صورتش زیر چشمش باد کرد و الان دو روزه ک اون بخشی ک باد کرده بود کنده شده و ی جورایی الان تمام گوشتش مشخصه و الان رنگش پریده و بی حال شده
  میشه لطفا علتش رو بگید و راه درمان ممنون میشم ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عفونت های باکتریایی. افزایش کیفیت اب و استفاده از انتی باکتریال های تجاری یا حمام ماهی با انتی بیوتیکی مثل تتراسیکلین.

   پاسخ
 2. Mohamad_shah

  سلام میشه این ماهی رو با اروانا سیلور نگه داری کرد؟ به باله های اروانا اسیب نمیزنه؟ اکواریوم ۱۰۰*۴۰*۶۰ سایزشه

  پاسخ
  1. Parsa Khan

   ماهی نسبتاً آرومیه…
   اما هیچ تضمینی برای عدم درگیری وجود نداره
   اگه شرایط و بودجه‌اش رو دارین، سورم رد اسپاتد بگیرین، آروم‌تره و مناسب تانک موانستره(جمع مکسر مانستر😂)

   پاسخ
 3. M.F

  سلام
  ببخشید ماهی سورم را میشه با سیچلاید های افریقای نگه داشت ؟

  پاسخ
 4. پوریا

  سلام دوستان من جدیدا یه سورم نر خریدم گرین ترور و پروکسیموس هم دارم این سورم ما غذا خوب میخوره ولی دو روزه میاد بالای آب زیر مخزن تاپ فیلتر وایمیسته بار اول فکر کردم مرده ولی نزدیکش شدم سریع فرار کرد رفت پایین ولی باز اومده همونجا کتکم فکر نکنم خورده باشه به نظرتون مشکلی داره؟

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام، سوروم ها معمولا یک منطقه ای رو توی آکواریوم پیدا میکنن و بیشتر اوقات همونجا با کمترین حرکت میمونن. در کل از نظر رفتاری وقتی ماهی مهاجم کنارشون نباشه رفتارهایی مثل فایتر نر دارن و واقعا آروم و بی حرکتن.
   البته مثل فایتر به حالت خوابیده درنمیان و نشونه سلامتشون اینه که کاملا با تعادل و ایستا شنا می کنن. اگر سوروم شما کج میشه یا به حالت خوابیده در میاد احتمال داره بیمار باشه.

   پاسخ
   1. پوریا

    ممنون از پاسختون پس مشکلی نداره چون تعادل داره و کج نیست!

    پاسخ
 5. مقداد

  سلام بر عزیزانی که زکات علمشون که همون یاد دادن به دیگرانه میپردازند. اجرتون با خدا
  سورم پرت گرین تیلور آذرخش تایگر لجنخوار هرکدوم یدونه دارم.
  پرتم چند روزی بود مثل قبل از دست گرین فرار نمیکرد اما خب پرته و خیلی سگ جونه پس اهمیت ندادم.از دیروز بیحال شده و هر ازگاهی تقریبا افقی میشه و میره یه گوشه کز میکنه امروز گرین هم که همه رو میزد همونجوری بیحال شده و یه گوشه کز کرده.ولی وقتی دستمو میبرم سمت ظرف غذاشون همگی حاضر و امادن که بخورن، احتمال میدادم که چون منظم و هفته ای یکبار سیفون نکردم آب مسموم شده واسه همین امروز ۵۰درصد آبو سیفون کردم. و البته هربار سیفون میکنم آب تازه رو با شدت میریزم اون گوشه که ماهیا نیستن. هفته پیش هم جوگیر شدم و چندبرابر معمول نمک دریا ریختم تو ابشون که شاید ضدعفونی بشه. اگر لطف کنید دارو یا محلولی بهم معرفی کنید یا راه خوبی ، بسیاااااار ممنون میشم ازتون

  پاسخ
  1. (SINA)

   سلام
   علّت افقی شدن ماهی به دلیل عملکرد نادرست مثانهٔ شنای ماهی هست.
   سریع ماهی های پرت و گرین رو به یک مخزن قرنطینه منتقل کنید، اینطوری راحت تر می تونید ماهی های بیمار رو درمان کنید بدون اینکه نگران باقی ماهی ها باشید، درمان ماهی می تونه روز ها طول بکشه، حتماً پارامتر های آب رو بررسی کنید و کیفیت آب سالم رو در مخزن حفظ کنید، برای بهبود سریع باید بزارید چند روز ناشتا بمونه و بعد از غذا هایی با فیبر بالا برای تغذیه‌ش استفاده کنید. ممکنه عامل باکتریایی هم باشه پس به همین دلیل از آنتی بیوتیک های خوبی مثل مینوسیکلین و اریترومایسین برای درمانش استفاده کنید.
   در ضمن نمک برای لجن خوار هم به شدّت مضره

   پاسخ
   1. مقداد

    خیلی ممنونم که ج دادی.
    کامنتای قبلو خوندم که گفتن غذا با فیبر بالا بهشون بدید و یک سری چیزارو پیشنهاد کردن.
    من کدوسبز سویا فلفل دلمه ای سیر نخودفرنگی ذرت پخته باهم ریختم توی مخلوط کن. چندساعت گذاشتم فریزر. بعد بهشون دادم خوردن. الان میگی دیگه بهشون غذا ندم تا چند روز؟

    پاسخ
    1. (SINA)

     بله برای درمان باید چند روز ناشتا بمونن، ۳ روز کافیه، بعد ۳ روز علاوه بر غذا هایی با فیبر بالا، بهشون نخود پخته بدید.

     پاسخ
     1. مقداد

      جسارتا اخرین سوال،
      حمام نمک یا تتراساکلین لازم نیس؟اگر هست چقد تترا بریزم توی اب؟

      پاسخ
      1. (SINA)

       بله لازمه، ۲۵۰ میلی گرم تتراسایکلین به ازای هر ۴۰ لیتر آب به مخزن اضافه کنید، قبل از افزودن ۵۰٪ آب رو سیفون کنید، دارو رو ۷ روز پیاپی استفاده کنید و باید هر ۲۴ ساعت یکبار تجدید بشه.
       نمک هم مقدار کمی به مخزن قرنطینه باید اضافه کنید.

       پاسخ
       1. مقداد

        نظرت درباره داروی مالاشیت گدین چیه؟

        پاسخ
 6. Hr

  سلام. دوتا سورم سبز گرفتم امروز حدود یک دقیقه از هم لب گرفتن با هم جفت شدن یا باید بیشتر از این کارا بکنن تا بشه گفت جفت شدن؟ ظاهرا در بزرگترین سایزشون نیستن چون یه سورم زرد هم دارم حدودا سه چهار سانت از این دوتا بزرگتره. و اینکه اگه جفت بشن باید جداشون کنم؟ چقدر وقت بعد از جفت گیری تخم میذارن؟ میتونم فردا براشون آکواریوم جدید جور کنم یا دیره؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   هر موقع دو تایی یک قلمرو برای خودشون انتخاب کردند میشه گفت جفت شدند و باید برن تو آکواریوم تکثیر

   پاسخ
   1. Hr

    ممنون. و اینکه امروز دیدم لب یکیشون یکم زخم شده طبیعیه دیگه بعدا خوب میشه؟

    پاسخ
    1. alirezaj

     کیفیت آب بالا باشه قارچ نزنه خوب میشه

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code