شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,547 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. دیسکس

  سلام
  آکواریوم فروشی گفت پاکو پیرانا هست و بله پاکو هست ممنون من خیلی آروانا دوست دارم بخاطر اون تو ۳۰۰۰ لیتر فقط یک آروانی ۳۰ سانت به اضافه لجن خوار۳۵ سانت نگه داری کنم
  ممنون

  پاسخ
  1. syna

   سلام
   خب اگه پاکو هست مشکلی نداره و میتونید کنار ماهی هاتون نگه داری کنید

   پاسخ
 2. دیسکس

  سلام میتونم یک آروانای ۱۰ سانت تو ۳۰۰۰ لیتری که گفتم نگه دارم به اضافه یک عالمه دیسکس چون هم تو اینترنت دیدم آروانا رو با دیسکس نگه میدارن هم تو آکواریوم فروشی ها ممنون

  پاسخ
  1. MuhammadAliKarimi

   سلام عرض ادب
   با رعایت اصول پی اچ که برا دیسکس و آروانا مشترکن بین بازه ۵.۸ تا ۶.۸ هست و رعایت اصول سایز موردی نیست آروانا حدود ۱۳ سانت خریداری بشه و دیسکس کم کم ۳ اینچ یا ۳.۵ اینچ
   در ضمن شنای یک ماهی وسط رو مثل دیسکس باعث میشه آروانا در سایز کوچک نترسه و به علت ترس پرش نداشته باشه و به خودش آسیب نزنه و بسیار مفیده از این نظر
   موفق باشید 🌹🌹

   پاسخ
 3. syna

  سلام
  خب اروانا از رنگ دیسکس میترسه و درکل سازگار نیستند
  ولی خب میتونید نگهداری کنید ولی ریسکی هست
  در ضمن در اکواریوم دیسکس نباید شن و سنگ باشه همینطور اب دیسکس نباید کثیف بشه دیگه باید اینها رو رعایت کنید
  اگه دوست داشتید یک فیلم از اکواریومتون بگیرید و در‌چند رسانه سایت بزارید تا ببینیم و لذت ببریم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مواردی که گفتید الزامی نیست. یعنی تبدیل به باید یا نباید کردنش سخته. مثلا در اکواریوم دیسکس هم میتونه شن وجود داشته باشه و هم سنگ و …. درسته شن و سنگ یکسری معایب میتونه در حفظ بهداشت اکواریوم ایجاد کنه ولی کلی مزایا هم داره. خود دکور و شن کف باعث میشه دیسکس استرس کمتری داشته باشه. بنابراین در مورد شن و دکور نمیشه گفت نباید یا باید وجود داشته باشه. اما مثلا در مورد کثیفی که فرمودید نباید صادقه.

   پاسخ
 4. وحید

  سلام دوستان..
  آیا میتونم یه اروانای شش بندی رو در کنار لوچ دلقک و بلک گوست نگهداری کنم؟؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. (SINA)

   سلام
   آروانا نسبت به بلک گوست بسیار سریع تر رشد میکنه و اگه بلک گوست در دهن آروانا جا بشه بلافاصله آروانا اون رو می خوره ، لوچ دلقک هم نباید با آروانا نگهداری کنید ، لوچ دلقک و آروانا ممکنه چند ماه با هم خوب کنار بیان ولی یکباره آروانا می تونه لوچ دلقک رو هم بخوره . آروانا رو باید به صورت تکی نگهداری کنید .

   پاسخ
 5. wikiphp

  سلام.
  من یک آروانا سیلور داشتم و یکی دیگه هم اضافه کردم ولی دومی توسط اولی چند بار اذیت ضد و داخل اکواریوم جداگانه گذاشتم ولی احساس میکنم کمی اذیت شده و غذا نمیخوره. برای رفع این مشکل باید چکار کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب دو اروانا در یک اکواریوم قابل نگهداری نیستن و دعوا میکنن. ارونایی که اذیت شده هم ممکنه چند روز تغذیه نکنه. بهتره در یک محیطی قرار بگیره که احساس امنیت کنه و استرسی بهش وارد نکنید. اگه ماهی تعادل داره و شنای طبیعی داشته باشه به سادگی با دور شدن استرس مجددا تغذیه میکنه. اما اگه ضربه شدیدی خورده و تعادل نداره یا یک گوشه ثابت مونده خب بحثش فرق میکنه.

   پاسخ
   1. wikiphp

    نه شما می‌کنه ولی خب یکمی باله هاش مقدار کمی از هم جدا شدن. امشب هم کمی محلول ویتامین مارک سرا ریختم که کمی تقویت بشه و استرس کمتر بشه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اون باله ها ترمیم میشن و موردی نداره ولی در نهایت باید ردش کنید یا در یک اکواریوم مجزا نگهداری کنید چون نمیتونید دو اروانا رو کنار هم نگهداری کنید مگر بالغ باشن و در مخازن بزرگ به فکر تکثیر و اینجور چیزا باشید که خب برای ماهی اروانا واقعا تکثیرشم سخته.

     پاسخ
 6. koroshvatani

  سلام من بلاخره تصمیمم رو گرفتم و می‌خوام به تانک یک آروانا سیلور اضافه کنم خواستم درمورد دکور و این چیزا توضیح بدین بهم و بگین بهترین غذا واسش چیه درکل کمی توضیحات درمورد دکور (میدونم نباید زیاد بالا باشه چون زخم میشه) و طرز نگهداری و مخفیگاه بهم توضیح بدیم ممنون میشم

  پاسخ
  1. -paradox

   سلام
   تغذیه و شرایط نگهداری اون با پولی تقریبا یکی هست
   آب تانک یه مقدار رو به اسیدی باشه
   تغذیه هم میگو و میکس دل و میلورم و غذا های شرکتی معتبر
   دکور چوب هم بهترین دکور هست واسش ولی خودتونواشاره کردین مبتدی خیلی بالا باشه
   از تغذیه زنده توی تانک دکور دار هم خودداری کنید چون قطعا اروانا اسیب میبینه

   پاسخ
   1. Matin 1387

    اقا امیر شرایط تغذیه ای شون اونقدر هم شبیه هم نیست نه اونقدر که نشه کنار هم نگه داری کرد ولی حداقل ۳۰ درصد تغذیه پولی و اروانا فرق داره با هم مثلا
    اروانا بیشتر از پلی به چربی حساسه
    اروانا رژیم غذایی اصلیش حشرات هستند دقیقا به همین دلیل پرش های بلند دلره و تو سطح ابه خودتون اینو میدونید
    اما پلی چون کف ابه از ماهی ها و شاید هم سخت پوستان مثل لابستر تغذیه میکنه برای همین به این خوبی استتار میکنه کلا فرم بدن هر موجود زندا ای به تغذیه اون ارتباط داره

    پاسخ
 7. koroshvatani

  من راستش دکور سنگ زدم و آک داره کار می‌کنه فردا میرم و یک آروانا میخرم با کمی کرم که به أروانا بدم و برای پولی ها میکس دل راستی من تانکم در نداره دو تا پایه داره بالاش با مهتابی با این حال سفارش بدم بعد آروانا بخرم یا احتمال پرشش زیاد نیست که تا هفته دیگه در سفارش بدم؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   احتمال اینکه بپره خیلی زیاده چون تازه وارده و استرس داره
   اول در پوش یخرین بعد اروانا رو

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اکواریوم اروانا حتما نیاز به درپوش داره یا سطح اب از سطح اکواریوم باید خیلی پایین باشه وگر نه احتمالا ۲۴ ساعت بعد ارواناتون رو کف زمین پیدا کنید.
   دکور هم بهتره برای اروانا یا در نظر نگیرید یا دکوری نباشه که اروانا گیر کنه یا به خودش اسیب بزنه.

   پاسخ
 8. -paradox

  خوب حواستون به دکور سنگی باشه که ممکنه اروانا خودشو ضخمی کنه
  مخصوصا اوایل وردود ممکنه حرکات انفجاری ناشی از استرس داشته باشه که کار بده دست خودش

  بله احتمال پرش کردنش هم زیاده،شما احتیاطا از این تلق های کارتون پلاست شفاف بگیرید و روشون سنگ بزارید تا اروانا نیوفته بیرون

  پاسخ
 9. koroshvatani

  دوستان من آروانا رو گرفتم با یک در و همه چیز عالیه ولی خواستم بدونم که چجوری غذا خورش کنم میگو و دل گاو رو امتحان کردم نخورد چون استرس داره اینطوریه؟

  پاسخ
 10. koroshvatani

  سلام دوستان من تو تانکم ۱ سیلور آروانا ۱ سوروم و ۲ تا پولی نگهداری میکنم آکواریومم خیلی خلوته خواستم ببینم چه ماهی میتونم اضافه کنم که تو چشم باشه و به آکواریوم زیبایی بده

  پاسخ
  1. Sadra

   سلام آقا کوروش
   یکم توضیحات بیشتر بده راجب آکواریوم مثلا ابعاد چقدر؟ دکور چجوریه؟سایز ماهیات چنده؟
   بعدشم فکر نکنم خوب باشه ماهی دیگه اضافه کنید ولی باز توضیحات کامل بدید شاید بشه یه کارایی کرد

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   یک اروانای سیلور بالغ بیش از ۶۰ سانتیمتر طولشه و جلوه خاصی به یک اکواریوم ۱.۵ متری بدون هیچ دکور و ماهی دیگه ای میده. ترکیب اروانا با سایر ماهیا اصلا گزینه خوب و ایده الی نیست و برای همین تاکید میشه اگه طرفدار این ماهی هستید اروانا رو انفرادی نگهداری کنید و اگه به فکر تانک جمعی هستید دور اروانا رو خط بکشید. اروانا رو با خیلی از ماهیا در سنین مختلف میشه نگهداری کرد، حتی یک اروانا رو تا ده دوازده سانت بشه به راحتی با انجل هم میتونید نگهداری کنید ولی در نهایت سازگار نیست. لوچ، کت فیش، سیکلیدهای اروم مثل سورم، ماهیای معمولی مثل دالر و … رو هم با اروانا در سنین مختلف نگهداری میکنن با این حال هیچ کدوم گزینه صد درصدی و سازگار با اروانا نیستن. شاید بهترین گزینه برای نگهداری کنار اروانا سفره ماهی هست که اونم شرایط خاص خودش رو داره، از نوع بستر سازی تانک تا تغذیه کردنشون و …

   پاسخ
 11. Matin 1387

  سلام
  حق با اقا صدرا هست ابعاد رو بدبد که بهتر بشه نظر داد
  در ضمن اقا صدرا بالا تر رو بخونید یک اطلاعاتی هست
  بهترین کار اینه که یک یا دو تا سورم اضافه کنین بعد اگر جا داشتین هنوز گرین ترور و فرانتوزا هم گزینه های بدی نیستن ولی فرانتوزا با سورم یکم ممکنه مشکل دار بشه
  درکل یکی از این دوتا رو انتخاب کنین
  اروانا پلی چندتا سورم و یدونه ترور
  اروانا پلی و فرانتوزا هر چند تا جا دارین

  پاسخ
 12. koroshvatani

  سلام دوستان برای اسیدی شدن آب آکواریومم میتونم از کاتاپا استفاده کنم و بزارم تو تانک یانه اگه نه چطوری میتونم آب رو اسیدی کنم؟
  آروانا.سورم.پولی

  پاسخ
  1. -paradox

   سلام
   محلول های بلک واتر و برگ کاتاپا و چوب میتونن آب رو اسیدی بکنن

   پاسخ
  2. 30mahi

   بله میتونید …
   ولی برای پولی توصیه نمیشه

   پاسخ
 13. koroshvatani

  سلام دوستان یک سوال فوری داشتم از امروز به. از ظهر متوجه شدم که باله های آروانام پر پر شده و نمیتونه شما کنه و فقط یک جاست و با فشار آب می‌ره اینور و اونور چیکار کنم تمامی باله های هم خوردگی پیدا کرده بخاطر سورم هستش یا پولی ها فکر کنم سورم چون جدیدا دنبالش میکرد لطفا جواب بدین 🙏🙏

  پاسخ
  1. 30mahi

   پولی گمون نکنم…
   فعلا آروانا رو جدا کنید و تیمارش کنید

   پاسخ
  2. -paradox

   سلام
   قطعا کار سوروم هست
   اروانا رو جدا نکنید،یه شیشه جدا کننده بزارید و اروانا رو قسمت کم فشار شیشه بزارید
   کیفیت آب رو بالا نگه دارین تا قارچ نزنه
   انشالله اوکی بشه

   پاسخ
 14. koroshvatani

  سلام من سورم رو گذاشتم تو اون یکی آکم الان آروانا هه داره شما می‌کنه حالش خوبه ولی خیلی ترکیده شد😭😭😭 سورم رو پس میدم بنظرتون میتونم ۲ تا پیکاک باس بخرم یا یدونه گار یا هیچی نگیرم همین ۲ تا پولی و آروانا خوبه؟

  پاسخ
  1. syna

   سلام
   پیکاک به درد نمیخوره راحت پولی رو میخوره
   به نظرم یه فلوریدا بیارید .

   پاسخ
  2. -paradox

   خوب خدا رو شکر اروانا خوبه
   تقویتش کنید که سریع باله هاش درست شه
   از نظر من این همه ماهی دراز(گار پولی اروانا) خسته کننده میشن
   دوتا پرکسیموس،یا فرانتوزا،بلو الکتریک آکارا،بلو جک دمپسی اینا هم قابل اطمینان هستن هم قشنگن و تانک رو از مود خسته کننده در میارن

   پاسخ
   1. koroshvatani

    سلام باله های ترمیم شدن🥰🥰 خیلی خوشحالم،میخوام ۲ تا جک دمپسی بگیرم با ۲ تا بلو آکارا

    پاسخ
    1. -paradox

     آقا کوروش
     جک دمپسی معمولی نه هاااا
     بلو جک دمپسی رو باید بگیری،این معمولی ها خشن هستن،
     جک دمپسی بلو ماهی آرومیه،مثل بلو آکار و پروکسیموس،فقط قیمتش یکم بالاس،۲ بندی حدودا ۱۲۰ تومن😁

     پاسخ
     1. koroshvatani

      ممنون آقا امیر مرسی ک گفتید وگرنه فکر کنم دوباره این اتفاق میفتاد😅❤️

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       قبلا خدمتتون عرض کردم. بازم میگم که نگهداری اروانا کنار دیگر ماهیان اخر و عاقبت خوبی نداره. اروانا رو باید انفرادی نگهداری کنید. این بهترین و ایده ال ترین حالت برای نگهداری ارواناست.

       پاسخ
  3. NaghibiHami

   سلام اروانا سریع باله هاش ترمیم میشه . درمورد پیکاک چون هیجانی و پرخوره برای غدا دادن به بقیه ماهیاتون به مشکل میخورین و البته بخاطر حرکات سریعش حواس اروانا رو متوجه پایین میکنن و چشم اروانا اسیب میبینه .موفق باشین

   پاسخ
  4. NaghibiHami

   ببخشید تو تایمی که باله ش داره خوب میشه اب رو تمیز نگه دارید که قارچ نزنه حیوون

   پاسخ
 15. مرتضی

  سلام و خسته نباشید.افتادگی خیلی کمه چشم آروانا خوب میشه؟راهی داره دوستان؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   برای افتادگی چشم اول از همه باید دلیل رو برطرف کنید
   احتمالا غذای چرب به ماهی تون میدید که بهتره قطع کنیدش بعد باید یک کاری کنید که توجهش به بالا بیشتر بشه نور رو هم باید یکم ملایم تر کنید اگه خیلی شدیده همین نور باعث میشه ماهی بیشتر به پایین نگاه کنه چون نگاه کردن به بالا چشمشو اذیت میکنه
   بهتره تاپیک افتادگی چشمو بخونید اونجا کامل توضیح داده شده

   پاسخ
 16. M

  سلام آروانا ی من حدود ۱۵ سانته حدودا کی آروانام ۲۵ سانت میشه تغذیه از غذای خشک سرا استفاده میکنم چون لب غذای گوشتی نمیزنه دل گگاو دادم نخورد آرتمیا دادم نخورد دافنی دادم نخورد میگو دادم نخورد ولی در عوض عاشق اون غذای خشک سرا هست و لب به غذای دیگه نمیزنه اکواریمم ۳۵۰۰ لیتر هست و در کنار آروانا ۱ ردتیل ۷ سانت ۳ دراگون ۷سانت و ۱ ردتیل دراگون ۶ سانت و لجن خوار ۱۰ سانت
  ممنون

  پاسخ
 17. امیرعلی

  سلام اروانا سیلور در ماه چقدر رشد می کند
  تا چند ماه می توانم یک آروانا را در آکواریوم با حجم صد و دوازده لیتر نگهداری کنم ابعاد طول۱۰۰ عرض ۳۵ ارتفاع ۳۲

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این از اون سوالاست که جواب دقیقی واسش وجود نداره. بستگی داره به تغذیه و شرایط نگهداری ماهی.
   اروانای تا ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر رو میتونید در این اکوریوم نگهداری کنید. یک ارونا عموما پس از شش هفت ماه نگهداری به این سایز میرسه.

   پاسخ
 18. M.F

  سلام
  ببخشید اروانا و اسکار و سورم کوچک با ماکرو و دماسونی و الکتریک بلو و دلفینی بالغ را با هم تو اک بزرگ با دکر صخره می توان نگه داریم ؟

  پاسخ
  1. syna

   سلام
   خیر اصلا.
   اسکار اروانا رو از زیر میزنه و با بقیه ماهی ها هم سازگار نیست .همینطور اروانا تا کوچیک هست توسط ماکرو و دیماسونی کتک میخوره و وقتی که بزرگ شد اونا رو میخوره .

   پاسخ
   1. M.F

    سورم چطور ان هم با افریقایی ها سازگار نیست ؟

    پاسخ
    1. 30mahi

     با فرانتوزا یا دلفینی یا بریچاردی شدنیه…
     اما با دماسونی ، ماکرو و … نه خیر

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code