بیماری قارچ زدگی ماهیان اب شیرین

قارچ زدگی یکی از بیماری های رایج ماهیان اکواریومیست که دلیل عمده ان عدم رعایت بهداشت در اکواریوم است.ماهی مبتلا رفته رفته لایه پنبه ای شکلی روی بدنش ظاهر شده و بی اشتها تر از معمول به نظر میرسد.در صورتی که در همان ابتدا درمان اغاز شود شانس زیادی برای بهبودی ماهی وجود دارد و در غیر اینصورت قارچ، بیشترین قسمت بدن ماهی را فرا گرفته و ماهی تلف خواهد شد.بهتر است ماهی قارچ زده را سریعا از مخزن خارج کنید و در تانک قرنطینه به درمان ماهی بپردازید و برای پیشگیری از سرایت قارچ ها به سایر ماهیان، منشا تهاجم قارچی را پیدا کنید و حتی المقدور اب تانک را تا نصفه سیفون کرده و از داروی متیلن بلو برای جلوگیری از تهاجم قارچها به سایر ماهیان استفاده کنید

توضیحات کامل در ادامه متن

بیماری قارچ زدگی


قارچ زدگی

قارچهای آکواریوم معمولا بر روی باقیمانده مواد آلی مرده همچون مواد غذایی،تخمهای گندیده و لاشه ماهیها و دیگر موجودات مخزن زندگی میکنند.

عمومی ترین قارچ،ساپرولگنیاست که میتواند بر هر نوع ماهی اثر کند،اما عمدتا در گونه های سردآبی دیده میشود.تهاجم قارچی همیشه فاکتوری ثانوی برای دیگر مشکلات بهداشتی،مانند عفونت انگلی محسوب میشود.

علت آنکه به ماهی هایی که دچار قارچ زدگی شده اند دیگر هیچ کمکی نمیتوان کرد،آن است که قارچ به اندامهای داخلی نفوذ کرده و به آنها شدیدا آسیب رسانده است.به علاوه،فضولات ناشی از تغذیه و رشد قارچها شدیدا سمی بوده و تمامی اندامهای داخلی را مسموم می نماید.

علایم:

۱-رفته رفته کثیف و چرکی برجسته و پنبه ای شکل بر روی پوست،بیشتر بدن ماهی را میپوشاند.

۲-بی اشتهایی

۳-ماهی در آب کندتر از معمول شنا میکند.

۴-ماهی کمرنگ تر از حالت عادی میباشد.

درمان:

الف)تکه ای پنبه در آب خیس کنید،سپس آن را چلانه و در آیودین یا مرکورکروم فرو کنید.ماهی را از مخزن خارج کرده و در یک پارچه خیش قرار دهید.آنگاه پنبه آماده شده را برای پاک کردن و محو قارچ بکار ببرید.سپس ماهی را به مخزن درمان انتقال ساخته،با داروی ویژه موثر بر علیه میکرو ارگانیسم های متعدد درمان نمایید.

توجه:سرمنشا تهاجم قارچی را یافته و آن را برطرف سازید.

برای پیشگیری از گسترش بیماری های قارچی و یا در مراحل اولیه میتوانید ار نمک طعام یا متیلن بلو استفاده نمایید.همچنین جهت جلوگیری از هجوم قارچها به تخم ماهیها میتوانید از متیلن بلو بهره ببرید


ب)معالجه با متیلن بلو

ابتدا جهت ساخت محلول مادر،یک گرم از بلورهای متیلن را در یک لیتر آب حل کنید.

۱-یک میلی لیتر محلول مادر را در یک لیتر آب آکواریوم بریزید.پس از۵ روز،باقیمانده دارو را توسط فیل/تر ذغالی از آب جداسازید.

۲سه یلی لیتر محلول مادر را در یک لیتر آب در ظرفی جداگانه ریخته و ماهی را برای۳ روز در آن قرار دهید

۳.۲۰۰ میلی لیتر محلول مادر را در ظرفی مجزا در ۱۰ لیتر آب ریخته و ماهی را برای ۳۰ دقیقه در آن حمام دهید.

۴جهت جلوگیری از امراض احتمالی از حمل و نقل،۵۰ میلی لیتر محلول مادر را در ۱۰۰ لیتر آب در مخزن قرنطینه بریزید.

۵-برای پیشگیری از امراض قارچی،۳۰ میلی لیتر محلول مادر به ازای ۱۰۰ لیتر آب به مخزن تکثیر بیافزایید.

منبع:بهداشت و بیماریهای ماهیان آکواریومی-تالیف مهندس مهدی ارچینی

قارچ دهان

قارچ دهان ماهیان اب شیرین

نام بیماری :قارچ دهان ( Mouth Fungus )

اگرچه این بیماری قارچی نیست و توسط باکتری Chondrococcus columnaris که باکتری عامل بیماری کلومناریس است ، ایجاد می شود اما به این دلیل به این نام خوانده می شود که همانند قارچ در بدن ماهی ظاهر می شود .

بیماری کرک پشمی یک واژه ی عمومی است که بیش تر برای بیماری های قارچی که در پوست بدن ، باله ها و دهان اثر می کنند به کار می رود که رایج ترین نوع قارچ در این عفونت Saprolegnia و Achyla می باشد .

علائم بیماری :کرک پشمی سفید یا خاکستری رنگ که شباهت زیادی به تکه های رشته ای پنبه دارد در اطراف دهان ماهی رشد می کند که این تومور های سفید بیش تر در جاهایی که قبلاً انگل رشد کرده و یا آسیب دیدگی وجود داشته ظاهر می شوند.

قارچ دهان ماهیان اب شیرین

پیشگیری :

۱-چک کردن منظم میزان آمونیاک ، نیتریت ، و نیترات آب تا در صورت نیاز از افزایش آمونیاک و نیتریت در آب تانک جلوگیری شود . ( با فیلتراسیون درست آمونیاک ، نیترنیت و نیترات محلول آب نمی توانند از حد معمول افزایش یابند)

۲-هرگز بیش از اندازه به ماهی ها غذا ندهید .

۳-هرگز از غذاهای فاسد شده برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

۴-از غذاهای دریایی مثل دافنی ، توبیفکس (Tubifex  ) و … برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

۵-همیشه ماهی های مشکوک به بیماری را در محلول میکسازین ( Myxazin ) قرنطینه کنید .

۶-از کاهش ویتامین در بدن ماهی با استفاده از Vitazin جلوگیری کنید .

توجه :عامل بیش تر بیماری ها استرس بوده که در صورتی که از استرس در ماهی ها جلوگیری شود دیگر شاهد ماهی های بیمار نخواهید بود .

استرس می تواند عامل شیمیایی(pH و نیتروژن ) ، فیزیکی ( دما و کمبود اکسیژن ) ، بیولوژیکی یا زیستی ( غذاهای کم ارزش و کمبود  ویتامین ) و روانی (پرخاشگری سایر ماهی ها و لمس ماهی ها با دست ) داشته باشد که می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد .

جلوگیری از استرس = جلوگیری از بیماری ماهی ها

درمان :

۱کیفیت آب را افزایش دهید و میزان باکتری ها را به وسیله HumAquat کاهش دهید یا برای درمان از میکسازین ( Myxazin ) استفاده کرده و وسایل آکواریوم را خوب بشویید . در طی درمان هم هوادهی و فیلتراسیون تانک را افزایش دهید .

۲-ماراسین ( Maracyn ) ، متیلن آبی ( Methyl Blue ) ، داروی قارچ ( ( Fungus Cure و ضدقارچ جنگلی ( Jungles Fungus Elminator ) در درمان عفونت های داخلی و خارجی موثرند و آنتی بیوتیک هایی مثل ماراسین ۱ و ۲ ( Maracyn I & II ) هم برای درمان قارچ دهان به کار می روند .

۳-استفاده از نمک که در صورتی که همه ی ماهی ها به بیماری مبتلا باشند درمان در تانک اصلی و در صورتی که تعدادی از ماهی ها بیمار باشند درمان در تانک قرنطینه انجام می شود .

توجه :در صورتی که تنها ماهی های مولی شما مبتلا به غشاء ( تار ) سفید خاکستری روی دهان شده اند قبل از درمان ۱۰ تا ۲۰ درصد آب تانک را کاهش داده و ۱۰ درصد آب شور به تانک اضافه کنید .

منبع مطالب قارچ دهان: aqua-quast 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

645 دیدگاه در “بیماری قارچ زدگی ماهیان اب شیرین

 1. Arian

  سلام تروخدا جواب بدین من یک ماهی گلوفیش دارم در یک آکواریوم ازش نگهداری می‌کنم و همه شرایط براش فراهمه دمای آب هم ۲۷-۲۸ هستش ماهی من یک چند روزی میشه چند تا تومور بزرگ روی سرش که همرنگ خودش که صورتی هستش دیدم امروز هم دیدم زیر ابشش هاش یکی زده حالا نمی‌دونم چیکار کنم ؟؟حدود ۲ میلی متر و اینها هست🙏🏻🙏🏻😭😭

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   سلام برای درک بهتر از ماهی تون و درمان سریع تر ازش تعدادی عکس مشخص یزارید

   پاسخ
 2. MuhammadAliKarimi

  سلام عرض ادب
  نکته اول گلد فیش نیازی به بخاری نداره
  عکس واضح تر بدید توی این عکس میخوره کالر ویدو باشه ماهیتون نه گلد فیش

  پاسخ
  1. Arian

   خب این تومور ها برای چی هستند در ضمن در کنار این کالرویدو پلاتی‌مولی هم نگهداری می‌کنم برای همین بخاری گذاشتم الان سوال من اینه این تومور های بزرگ برای چیه؟که روی سر و زیر آبشش هستند همونطور که در عکس هستش

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    عکس ها اصلا واضح نیست و چیزی مشخص نبود که چی هستن ولی تومرها یا جوش یا هر بافت غیر طبیعی میتونه عفونت های مختلفی باشه. میتونه ریشه قارچی داشته باشه. میتونه عوامل باکتریایی باشه یا ….
    کیفیت اب رو بالا نگه دارید. اگه یک داروی جنرال مثل ازو مجیک، تترا جنرال تونیک، سرا امنیپور یا هر داروی جنرال معتبری در دسترس هست استفاده کنید. گاها حمام دادن ماهی با انتی بیوتیک هم اگه ریشه بیماری باکتریایی باشه مفید هست.

    پاسخ
    1. Arian

     میتونیم با نمک حمام بدم برای درمان و منظورتون از آنتی بیوتیک چیه؟

     پاسخ
     1. MuhammadAliKarimi

      سلام عرض ادب
      خیر از نمک استفاده نکنید بر خلاف باور عموم نمک در شرایط خیلی خاص در درمان استفاده میشه و بشدت به پارامترهای صحیح آب ضربه میزنه
      عکس واضح تر نفرستادید اما تا اونجایی که معلومه این تومور از نوع فیبروم هست که ممکنه به علت استفاده مستقیم آب شهری در تانک، استفاده زیاد از محلول و باکتری و سیفون نا منظم و حتی افزایش سن ماهی به وجود بیاد و خیلی ماهی رو درگیر کرده و اکثرا با عمل جراحی و ذوب کردن تومور از بین میره چندان امیدی به بهبود نیست چون بسیار پیشرفت کرده اما اگر اصرار به درمان دارید ماهی رو به قرنطینه ببرید، دما رو روی ۲۶ بزارید، اکسیژن رسانی غلیظ داشته باشید و ۱ گرم داروی Oxytetracycline ۲۰٪ در ۵۰ لیتر آب استفاده کنید و هر ۲۴ ساعت سیفون ۷۰٪ و استفاده مجدد دارو تا ۱۵ روز در زمان استفاده فیلترها رو از تانک خارج کنید و نور تانک خاموش باشه و حتما در قرنطینه این کار رو انجام بدید تا به سیکل ضربه نخوره
      موفق باشید ان‌شاءالله🌹🌹

      پاسخ
 3. معین حسینی

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یه گلدفیش دارم که حدودا ۳ روزه چندین لکه سیاه جلوی ابشش ها و رو هدش در اومده
  این لکه ها دقیقا طی یه شب رو بدن ماهی بوجود اومدن و به نظر میاد در حال رشد باشند
  ماهی از قبل بخاطر مشکل کیسه هوا از بقیه جدا بود و الان هم هیچ ماهی دیگه ای کنارش نیست
  شرایط آب هم خوبه
  مقداری هم آب نمک به آبش اظافه کردم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید که مشکل چیه و چگونه میشه درمان کرد

  پاسخ
  1. معین حسینی

   راستی
   تو اکواریوم دکور ندارم و لکه های نزدیک آبشش شبیه زخمن و که سیاه شده و زخم نیستن

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   لکه های تیره در گلدفیش دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. عمده ترین دلایل وجود امونیاک، تغییرات هورمونی و ژنتیکی یا بیماری های انگلی و حتی داخلی هست.
   فرمودید کیفیت اب خوبه با این حال اگه از اون مطمئن نیستید حتما سیفون داشته باشید و سطح امونیاک و نیتریت رو کنترل کنید. همین نمک برای گلدفیش چندان مناسب نیست و یک تغییر شیمیایی اب محسوب میشه و میتونه این لکه ها رو به وجود بیاره.
   گاها لکه ها طبیعی هستند و در مرحله ای از زندگی گلدفیش ها به وجود میان. اگرچه در صورت زیاد شدن و از بین نرفتنشون باید نگران بود که مشکل دیگه ای وجود داره ولی خب این مورد در برخی گلدفیش ها دیده میشه که تغییر رنگ میدن و برخی از نقاط بدنشون تیره میشه
   بیماری های انگلی و داخلی هم میتونه باعث این مشکل بشه. ضربه خوردن ماهی، با دست یا تور گرفتن ماهی و هر چیزی که بدن ماهی رو تحت تاثیر قرار بده.
   به نظر ابتدا کیفیت اب رو مورد بررسی قرار بدد. سپس تغذیه و کاهش نمک موجود در اب، در صورتی که لکه ها بزرگتر شدن و علائم دیگه ای رو مشاهده کردید عنوان کنید ممکنه یک بیماری ثانویه وجود داشته باشه.

   پاسخ
 4. vahid

  سلام عرض ادب،
  آقا شهریار من یه لوچ دلقک دارم چند وقته رو یکی از چشماش لایه سفید رنگ داره بوجود میاد، غذا میخوره تحرک هم داره،این چشمش بنظر میاد کم میبینه،
  اینو چکار کنم؟ چ غذای بهش بدم چشمش تقویت شه؟ دوستم میگفت فلفل قرمز برای رفعش خوبه درسته؟ نمک اگه مفیده تا همیشه بزنم ب آب؟
  چ مقدار باید زد؟نمک برا لوچ دلقک ضرر نداره؟چون لوچ دلقک خ ماهی حساسیه علکی میوفته میمیره، البته بلک گوست هم تو آکواریوم هست،

  کیفیت آب خوبه همیشه هفتگی یک سوم سیفون میزنم،

  خ ممنون

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   ب جای آ شهریار من پاسخ میدم:
   ابتدا مبحث بیماری های چشمی رو مطالعه بفرمایید.
   بالا بردن کیفیت آب و افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه مقوی به همراه ویتامین آ در مراحل اولیه بیماری رو درمان میکنه.

   پاسخ
 5. امین

  سلام من دوتا ماهی پنکوسی بزرگ سایز دارم که یکیشون جلوی لب پایین یه چیزی شبیه قارچ یا زیگیل داره ، راه درمانشو میخواستم بدونم لطفا کمک کنید

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   احتمالا قارچ دهانی باشه.در مراحل اولیه با بهتر شدن کیفیت آب و متیلن بلو درمان میشه.در مراحل پیشرفته تر استفاده از آنتی بیوتیک توصیه میشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   یه نکته ای هم که بنده اضافه کنم این هست که اگه از غذای ته نشین شده استفاده میکنید و پنگوسی ها پوزشون رو برای خوردن غذا بین شن ها میکشن این مشکل به وجود میاد و لبشون زخمی میشه و عفونت میکنه و مورد حمله قارچ ها یا هر نوع عفونت قارچی یا باکتریایی میتونه قرار بگیره. بهتره نوع غذا رو عوض کنید که بین شن ها نره و یا حتی برای یک مدت بستر رو حذف کنید.

   پاسخ
 6. راحیل

  درود
  من یه ماهی گلدفیش دارم دیشب از آب پریده بیرون نمیدونم چند ساعت بیرون بود صبح که بیدار شدم بدنش خشک بود ولی دمش خیلی کم تکون میخورد انداختمش تو آب کم کم بهتر شد و شروع کرد به شنا کردن ولی الان بعد چند ساعت دو طرف بدنش که فکر کنم یکم زخم شده و قسمت هایی از چشمش روش یک سری قارچ پنبه ای زده که باید دقت کرد تا متوجه شد. میخواستم بدونم چطوری میتونم درمانش کنم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   فعلا کیفیت آب بالا باشه و تغذیه مقوی.
   اگه بعد از دو روز بهتر نشد از متیلن بلو استفاده کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code