شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,170 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. Mr.Unknown

  سلام و عرض خسته نباشید.
  یک مسئله عجیب برای بنده پیش اومده
  عروس هلندیم از ۳۰ روزگی پیش خودم بوده و الان تقریبا ۶۰ روزش هست و ۳ ماهشه.
  عروس هلندیم از امروز عصر ( میشه تقریبا گفت از امروز صبح ) یهویی خیلی بی‌حال و کسل و خواب آلود شد.
  عطسه می‌کرد یه چند روزی اما اون به دلیل این بود که موقع تمیز کردن پر هاش پرش می‌رفت در بینی اش و اصلا نشانه ای از سرماخوردگی نظیر آبریزش چشم و بینی و ..‌ نداشت و همین الان هم نداره.
  جلوی باد مستقیم کولر و اسپلیت هم نبوده و در گرما و … هم نبوده.
  مدفوعش هم به دلیل خوردن سبزی و میوه هایی نظیر خربزه سبز بود هرچند سرلاک هم می‌دادمش. ( مدفوعش از همون اول سبز بود )
  امروز کلا یه خورده بی‌حال بود اما نه زیاد اما از عصر شک کردیم که چرا این خیلی می‌خوابه و امشب که رفتیم سراغش بی‌حال و خواب آلود بود.
  نوکش هم کامل بسته نیست و دو قسمت نوکش از هم فاصله داره اما به هر حال دهنش رو باز نمی‌کرد و همش خواب آلود بود.
  فلج نوک هم نداشت چون یه گازهای خفیفی می‌گرفت.
  به هر حال هرطوری بود کمی جوشانده بابونه به زور دادیمش با کلی بدبختی البته !
  الان حالش یه کمی بهتره اما هنوز کسل هست.
  نمی‌دونم باید چیکار کنم ؟
  خیلی ناگهانی حالش این طوری شده و نمی‌دونم علتش واقعا چی می‌تونه باشه …
  پرنده های قبلیم هم بعضا ناگهانی همین اتفاق براشون می‌افتاد.
  واقعا نگرانم که چه اتفاقی داره میفته
  چیکار باید بکنم ؟

  پاسخ
 2. Mr.Unknown

  مورد بعد که توی کامت قبلی یادم رفت بگن اینکه بعد از دادن جوشانده گهگاها صدای خس خس می‌ده هرچند بعید می‌دونم جوشانده رفته باشه تویه نایش ولی خب بعد از دادن جوشانده هم چندتا سرفه کرد.
  تنفسش صدا دار نیست اما گهگاها وقتی نزدیکش می‌شم یه واکنشی می‌ده و خس خس می‌کنه.
  نوکش هم حالت نیمه باز داره.
  چیکار می‌تونم براش بکنم ؟
  نگرانشم …

  پاسخ
  1. Mr.Unknown

   پرنده الان خدارو شکر بهتره اما هنوز تا حدودی حالت بی ‌حالی رو داره.
   دهنش دیگه تا اون حدی که در کامنت های قبلی گفتم نیمه باز نیست و بهتر شده.
   بازیگوشی های قبلیش برگشته.
   مورد بعد هم اینکه بعضی وقت ها سرش رو میاره بالاتر، نوکش رو حسابی باز می‌کنه و گردنش رو در همین حین به طور سریع تکون می‌ده
   یه جا در مورد این رفتار خونده بودم اما نگفته بود دلیلش چیه.

   به نظر شما در ادامه چه اقداماتی باید انجام دهم ؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خب خربزه نباید بهش میدادین.
    خس خس سینش هم از عفونت هست.
    اگر دیگه خربزه و انگور و این دست از میوه ها رو مصرف نکنه باید بهتر بشه ضمنا اگر دیدین راحت غذا میخوره و خس خس سینش کمتر شده نیاز به دارو نداره فقط یک حمام کوتاه مدت افتاب بگیره البته در یک محیط سایه آفتاب و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه حتما سایه در اختیارش باشه تا اگر گرمش شد بتونه بره داخل سایه و گرما زده نشه.
    اگر بهتر نشد باید درمان با آنتی بیوتیک رو شروع کنید یک کپسول تتراسیکلین در یک لیتر آب برای یک روز البته هر ۱۲ ساعت باید داروی تازه براش درست کنید.

    پاسخ
    1. Mr.Unknown

     سلام مجدد.
     تشکر از راهنماییتون
     الان خداروشکر دیگه خس خس سینه نداره.
     الان خودش می‌تونه تا حدودی غذا بخوره و تخم ارزن و هندوانه ( البته منظورم تخم هندوانه هست ) رو میشکونه و می‌خوره.
     فقط هنوز علت اون رفتار که بعضی وقت ها از خودش نشون میده رو نمی‌دونم ( همون که سرش رو بالا می‌گیره و دهنش رو کامل باز می‌کنه و سرش رو سریع تکان میده … آیا چیزی در گلوش گیر کرده یا عفونت داره یا مشکل چیز دیگه ای هست ؟ )
     برای تقویتش که از این بی‌حالی در بیاد چه چیزهایی خوبه ؟
     من خودم کاهو و جعفری و هویج و ارزن و گندم خیس خورده و در کنارش سرلاک هم به عنوان مکمل می‌دادمش.

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      ممکنه یک حالتی شبیه به خمیازه باشه که طبیعیه.
      همینها خوبه کم کم که بزرگتر شد ذرت تازه هم بهش بدین. از دانه های مخلوط مرغ عشقی نیز استفاده کنید.

      پاسخ
 3. ناشناس♥

  با عرض سلام خسته نباشید
  میخواستم اینو بدونم که آیا این درسته عروسی که پاهای صورتی و لطیف داشته باشه جوجس؟عروس من پاهاش طوسیه و کمی کدر میخواستم ببینم یعنی بالغه؟؟؟نهایتا چقد سنش میتونه باشه؟؟
  تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله تقریبا درسته و عروس های زیر ۸ – ۹ ماه پاهای روشن تری دارند.
   معموا سن پرنده رو نمیشه دقیق حدس زد و فقط همینطوری میشه یه چیزهایی گفت اما نه دیگه در این حد که ندید بشه نظر داد.

   پاسخ
 4. ناشناس

  سلام
  جوجه حاصل از عروس خاکستری نر با لوتینو زرد ماده چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیلی نمیشه دقیق و تضمین شده گفت که چی از اب درمیان ولی احتمال داره که جوجه ها به نسبت خاکستری و لوتینو بشن. یا کلا اگه نژاد ها خالص باشن یکهو دیدی لوتینو تولید کردید. اصلا چیزی تضمین شده نیست.

   پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر از روی عکس نمیشه چیزی گفت.
   اینکه بشه چیزی یاد بگیره یا خیر به استعداد خود پرنده و روش اموزش شما بستگی داره.

   پاسخ
 5. امیر

  سلام ۲ تا سوال داشتم
  ۱-دوتا عروس دارم بالغن بعضی موقع روی میله نشسته یه دفع شروع میکنه تن تن بال میزنه ولی پرواز نمیکنه بعضی موقعه ها بالاشو باز میکنه جیغ میزنه احتمال داره حشره ای زیر بالش داشته باشه؟من که نگاه کردم زیر بالشو چیزی ندیدم.

  ۲-قطره انرژی معدنی(مینرال پاور) بعد از باز شدن باید تو یخچال نگهداری شه؟بیرون باشه خراب میشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – طبیعیه و چون داخل قفس هست بالهاش خسته میشه و این حرکت رو انجام میده.
   ۲ – اگر در دمای بالای ۳۰ درجه نگهداری بشه احتمالا خراب میشه باید طبق دستور خود محصول عمل کنید.

   پاسخ
 6. امیر

  سلام مرسی از جوابتون
  موقع بال زدن انگار حالت ترسیدن داره

  ۲ . شوفاژ که روشن بشه برای پرنده ضرر داره؟یجا خوندم وسایل گرمایشی گازی تولید میکنن که برای پرنده ضرر داره شوفاژ هم اونجوریه؟

  پاسخ
 7. a.alipour

  سلام
  هیچ اشکالی نداره چون شوفاژ با آب گرم فضا رو گرم نگه میداره و فقط آبگرمکن که آب رو گرم میکنه شاید اون گازو تولید کنه که اون هم معمولا داخل فضای خونه نیست…

  پاسخ
 8. ناشناس

  سلام خسته نباشید.
  میشه به عروس هلندی خمیر نون بربری و برنج و ماکارانی پخته داد؟

  پاسخ
  1. ایلیا

   ماکارانی رو اب پز من شنیدم میدن بد نیست ولی خمیر نون رو ندی بهتره برنج هم پخته چربی داره و باعث کبد چرب پرنده میشه برنج هم نده

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   از خمیر که اصلا استفاده نکنید اما از نان – برنج پخته بدون چربی و ماکارونی بدون چربی ب هصورت تنوعی و کم هفته ای یک مقدار خیلی کم استفاده کنید موردی نداره. دقت کنید برنج زیاد مصرف کنید یبوست میاره.
   ارزن – تخمه آفتاب گردان – ذرت تازه – دانه مخلوط و میوه و سبزی و غذای متنوع دائم جلوشون باشه.

   پاسخ
 9. ایلیا

  فقط یادتون باشه مهمترین غذای عروس هلندی ارزنه بعد تخم کتان هفت تخم هم اگه هفته ای یک بار در اختیارشون قرار بگیره خوبه چون چربی زیادی داره

  پاسخ
 10. Mani

  به نظرتون نگهداری از ملنگو آسون تره یا عروس هلندی؟؟؟
  اولویتهام ۱. صدای کمی داشته باشه ۲. کمتر گاز بگیره ۳. زیاد باهام صمیمی بشه
  آیا عروس هلندی حتما باید به صورت جفت نگهداری بشه ؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   عروس هلندی رو بهتر هجفت نگهداری کنید.
   تقریبا در یک رده هستند بستگی به همون طوطی مورد نظر و رفتار شما با اون داره. ا نظر سر و صدا هم یکسان هستند.

   پاسخ
  2. نگار

   سلام روزتون بخیر.آیا عروس هلندی دوماه ونیمه یاسه ماهه رو میشه دستی کرد؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    بله به صورت کلی طوطی زیر یک سال سن داشته باشه راحت تر دستی و اهلی میشه البته همه چی بستگی به رفتار شما با اون و خاطره پرنده از رفتار انسانها داره و اگر اذیت نشده باشه و استرس شدید نداشته باشه مشکلی نداره فقط صبر و حوصله شما رو لازم داره. بخش دستی کردن طوطی و سایر سوال و جواب های اون بخش رو مفصل مطالعه بفرمایید.

    پاسخ
 11. محمدرضا

  سلام من یه عروس هلندی حدودا دوساله ماده دارم ک دوماهه خیلی مست شده و تو دوماه ۷ تا تخم گذاشته هر سری خواستم براش جفت بگیرم متاسفانه موقعیتش جور نشد بخاطر مسافرتو این چیزا الان میخوام براش جفت بگیرم و سوالم اینه که جفتش باید سنش چقدر باشه ایا باید همسن براش پیدا کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید یک نر اماده براش تهیه کنید نکته مهم اشنا کردن نر و ماد هبه هم و مورد پسند همدیگه قرار گرفتن توسط اونها هست.
   باید نر و ماده یک مدت در دو قفس جداگانه اما جلوی دید و نزدیک به هم باشند و بعد از اینکه پرنده تازه وارد به محیط اشنا شد و نر و ماده با هم آشنا شدند و آماده جفت گیری بودند به هم در یک قفس معرفی بشن و نباید در کنار هم قرار دادن دو تا طوطی غریبه عجله کنید حداقل دو سه هفته ت ایک ماه زمان لازمه تا با هم آشنا بشن.

   پاسخ
 12. حـ‍‌؁ـا مـ؁ـد αquα

  سلام
  من امروز عصر عروسیمو با اسپری حمومش دادم
  آب ولرم بود ولی از سر شبی چندتا عطسه زده
  میخام بدونم کار خاصی باید براش انجام بدم یا نه
  سر شبی رفته بودم پرنده فروشی که چندتا وسیله بازی بگیرم براش مشکلش رو گفتم یک پودر سفید داد گفت تا ۴ روز اندازه پشت ناخن بریز تو آبخوریش و هر ۲۴ ساعتم عوض کن آبو
  فک کنم اسم پودر رو گفت tnt
  راستش دیدم هیج مارک و نشونی نداره ندادم بهش
  گفتم اول از شما اساتید بپرسم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اون پودر اگر واقعا پودر tnt باشه یک ویتامین مخصوص پرندگان هست و مشکلی نداره البته ربطی هم به عطسه زدن نداره . شما فقط محیط پرنده رو گرم کنید همین. زمانیکه پرنده رو حمام میدین تا وقتیکه کامل خشک میشه باید در جایی باشه که باد بهش نخوره و کمی گرم باشه. فقط دقت کنید پرنده گرما زده نشه و آب گرم بهش اسپری نکنید. همون آب ولرم خوبه.

   پاسخ
 13. نگار

  سلام شبتون بخیر.من میخوام یه جوجه عروس هلندی بگیرم ک تازه دون خورشده باشه.اماتوسوال وجواباکه میخوندم شماحتماتاکیدداشتیدکه بایدجفت باشه‌.من تقریبا۲۴ساعته توی خونه هستم و کاملامیتونم مراقب پرنده باشم بااین حال حتمابایدجفت باشه؟ودیگه اینکه ازکجامیشه تشخیص دادکه پرنده جوجه وزیر۶ماه هست؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده عروس هلندی بالغ و یک ساله که بشه باید جفت داشته باشه.
   ببینید عروس هلندی یک پرنده اجتماعی هست و قرار هم نیست شرایط شما دائم ثابت باشه بالاخره شرایط تغییرمیکنه و نمیشه دائم در کنارش باشید پس بهتره وقتیکه بالغ شد براش جفت تهیه کنید تا هم پرنده اذیت نشه و هم خودتون.
   برای تشخیص اینکه جوجه هست یا نه باید تجربه داشته باشید بهتره یک جوجه بخرید و با دست غذاش بدین.

   پاسخ
   1. نگار

    ممنون ازراهنماییتون.اگه بادست بهش غذابدم مشکلی پیش نمیادچون بی تجربه هستم دراین زمینه دچارمرگ ومیرنمیشه؟ ویه سوال دیگه اینکه آیا ملنگو هم بایدحتما جفت باشه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ملنگو رو میشه تکی نگهداری کرد .
     اگر در سایزی باشه که بتونه غذا بخوره مشکلی نداره اما زیاد جوجه و ریز نباشه.

     پاسخ
 14. نگار

  سلام.ببخشید مدفوع طبیعی عروس هلندی چه جوری هست؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سبز و سفید. کلا سه بخشه. مقداری سفیده، مقداری سبز و مقداری اب که قاطی مدفوعه
   روم سیاه. این شکلیه:
   https://www.onlypet.ir/upload/user/box/03/157029708345181.jpg
   البته سبزش میتونه تیره تر باشه یا به قهوه ای بزنه. بستگی به نوع غذایی داره که میدید و نمیشه همیشه یک رنگ و یک شکل باشه.

   پاسخ
   1. نگار

    واقعا ممنون.حسابی گیج بودم.یه پرنده میخواستم بگیرم که جسارتا مدفوعش زرد وکمی شل بود.خوب شد نخریدم.من سه چهارسال پیش باراهنمایی شما وآقای مجید یه آکواریوم راه انداختم وحالا دنبال خرید عروس هلندیم.واقعا خسته نباشید

    پاسخ
 15. نگار

  چطورمیتونم یه عکس بدارم تا ببینید و نظرتون روبگید؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   از روی عکس نمیشه قضاوت کرد ولی سالم به نظر میاد، پف کرده هم نیست. یعنی پف مریضی خیلی با این پف فرق داره
   اگه غذا میخوره سالمه و ظاهرش که اینجور نشون میده👍
   حالا قیمتش چنده🤑

   پاسخ
   1. ناشناس

    یادم رفت بگم از دیوار و اینترنت پرنده و موجود زنده نخرید. حتما پرنده و کلا حیوون خونگی رو باید از نزدیک ببینید. جنس یا شی نیست که از روی عکس بخریدش

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همانطور که دوستمون فرمودند حیوون زنده رو باید از نزدیک ببینید و خرید کنید و از روی فیلم و عکس هرگز خرید نکنید. حتی از دیوار هم میخواهید خرید کنید با فروشنده شرط کنید اول پرنده رو ببینید و بعد خرید کنید ضمنا فضله پرنده رو هم باید ببینید. با این حال بهتره از فروشگاه خرید کنید چون پرند ارامش بهتری داره و بهتر میشه تشخیص داد سالمه یا نه.

   پاسخ
 16. نگار

  سلام.یه عروس خاکستری دیدم ک صورتش کاملا زرد بود،اما پرهاش مثل جوجه ها نامرتبه وکوچیک هم هست وبه اندازه عروس بالغ نیست.صاحبش میگه۳ ماهه هست.اما چون صورتش زردهس شک کردم.از کجا مطمئن شم که چن ماهه اس؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر صورتش رنگی شده به احتمال زیاد بیشتر از سه ماه داره و بالغ شده اما چون رشد سوز شده و غذای خوبی نخورده پرهاش کامل رشد نکردن و این پرنده اصلا مناسب نیست.

   پاسخ
   1. نگار

    سلام.من یه عروس سه ماهه گرفتم.شب اول ک اومد خوب بود.حتی بعدیه ساعت غذا هم خورد.اما امروز یکم پراش رو پف کرده و چرت میزنه.البته صب غذا خورد وآوازم خوند یکمم بازی کرد.طبیعیه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ظاهرا که مورد خاصی نداره فقط دقت کنید ساعت خوابش درست باشه اینها به صورت طبیعی با غروب آفتاب به خواب میرن و با طلوع آفتاب بیدار میشن پس نباید تا نصف شب بیدرا بمونه نهایتا ساعت نه شب به بعد باید بخوابه.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code