شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,170 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. امیر

  سلام
  ۱. هوش عروس بیشتره یا کوتوله برزیلی؟
  ۲ . تفاوت هوشش خیلی زیاده؟
  ۳ . کودومش میتونه با انسان بهتر رابطه بر قرار کنه؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   کوتوله برزیلی رو بهتره جفت نگه دارید. عروس هم جفتش بهتره و راحترن ولی خب میشه انفرادی هم نگه داشت، عروس رابطه بهتری با انسان داره.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   نمیشه در مورد هوش اینطوری نظر داد و بستگی به همون طوطی مورد نظر شما داره ممکنه موردی باشه که عروس با هوش تر باشه و موردی هم ببینید که کوتوله باهوش تر باشه بستگی به استعداد همون پرنده مورد نظر و آموزشی که دیده داره. ارتباط با انسان نیز همینطور هست.
   اما به صورت خیلی کلی میتونم بگم که عروس هلندی خیلی بهتر از کوتوله برزیلی هست.

   پاسخ
 2. امیر

  سلام مرسی از جواب هاتون
  میخوام کف قفسو خاک بریزم البته قفس نیست استنده
  خاک هم از اینها تشکیل شده.خاک برگ ، ورمی کمپوست ، خاک چای ، پرلیت ، سبوس ، عناصر ماکرو و میکرو
  اگه طوطی با خاک ور بره مشکلی براش پیش نمیاد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ببینید اگه خاک مورد استفاده الودگی و انگل داشته باشه و خودتون اون رو تهیه کرده باشید مضره و نباید استفاده کنید. خاک رس رو میتونید حرارت شدید بدید و استفاده کنید. یا ماسه و سنگ ریزه رو بهمین شکل. یا اینکه از محصولات تجاری استفاده کنید که پک شده و قابل اطمینان هستند.

   پاسخ
 3. امیر

  خاک بسته بندی هست
  ورمی کمپوست و خاک جنگل واسه عروس مضر نیست؟
  میخوام کفش گیاه بکارم
  گیاهان غیر سمی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خاک برای طوطی ضرری نداره. گیاه غیر سمی هم مشکلی نداره اما طوطی اون گیاهان رو میخوره و خرابشون میکنه.

   پاسخ
 4. محمد منم

  سلام
  ببخشید پرنده ی من مادر زادی بال راستش مشکل داره و ما که خریدیمش فروشندش گفته دامپزشک گفته درست نمیشه
  ولی گاهی یهوهی شروع به بال زدن مبکنه و تند تند مثل وحشیا الکی بال میزنه
  اگره به بال راستش دست بزنی حساسیت نشون میده ولی برای بال چمش نه
  فکر میکنم در رفته باشه
  چیکارش کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب با این توضیحات مختصر و کم اصلا مشخص نمیشه مشکلش چی هست باید از نزدیک یک فرد مهر و یا دامپزشک اون رو معاینه کنه و نظر بده.

   پاسخ
   1. محمد منم

    ببخشید سوال دیگه اینکه من ۶ ماه پیش خریدمش و حدودا یک سال بیشتر میکنه
    هرچی میگیم دو سه کلمه بیشتر نمیگه
    فقط به من میگه کاکلی بیو
    بعد هر از چند گاهی یه بابا هم میگه
    برادرم زیاد دستش میگیرتش و از اون روز اول رشد انچنانی نکرده میتونه این دلیلش باشه ؟
    ممنون از کمکتون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا پست تکراری ارسال نکنید پست تکراری رو بنده حذف کردم.
     خب به نظر میاد از اول مشکل داشته و شاید حتی رشد سوز هم شده باشه با این حال شاید یکی دو تا کلمه دیگه هم یاد بگیره و کمی بیشتر حرف بزنه اما خیلی پیشرفت چندانی نمیکنه و کاری هم نمیشه براش کرد. البته حرف زدن طوطی بستگی به استعداد خود پرنده سن اون و روش اموزش شما و وقتی داره که شما براش میذارید این رو هم بگم که به صورت کلی عروس هلندی اصلا سخنگوی خوبی نیست و فقط چند کلمه حرف میزنه.

     پاسخ
 5. محمد رضا

  سلام خسته نباشید چنتا سوال راجب عروسم داشتم…
  ۱-چرا انقد علاقه به دندون داره؟؟؟ :/ کافیه یه لحظه دهنم باز بشه از اون سر اتاق پا میشه میاد نوک میزنه به دندونام :| (البته من نمیزارم چون بلخره کثیف کاریه -_- )
  ۲-هروقت خودشو میتکونه کلی پرو پوست خیلی ریز مثل گردو غبار پخش میشه تو هوا… انگار پوستش خشکه.. حمومم میکنه ها ولی بازم همونجوریه
  ۳-پر های دوران طفولیتش کی میریزه؟؟ الان تقریبا ۳ماهشه ولی صورتش هنوز طوسیه روشنه و کاملا سفید نشده…
  ۴-خیلی علاقه به خاروندن سرش داره… ولی سی چهل ثانیه بعدش خمیازه میکشه :/ این یعنی ادامه بدم یا بسه؟؟
  ۵-خیلی خودشو میخارونه… اصلا دستش خالی میشه شروع میکنه به خاروندن خودش مخصوصا وقتایی که بیرون از قفس و پیش منه… از کجا بفهمم شپشک فلان داره یا نه…
  ببخشید طولانی شد؛)

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیلی از سوالات شما کلی بود و نسبیه و بستگی به شرایط و خود پرنده شما داره.
   ۱ – بستگی به نظر خود طوطی شما داره. هر طوطی یک رفتار مخصوص به خودش رو داره.
   ۲ – برای طوطی این مورد کرک و پر کاملا طبیعیه .
   ۳ – بستگی به شرایط نگهداری و نوع تغذیه و فصل سال و دمای هوا داره اما معمولا تا شش ماهگی پرهای اصلی نمایان میشه.
   ۴ – همه طوطی ها به خاروندن سرشون علاقه دارند و حتی جفت ها نیز همین کار ر وبرای جفتشون انجام میدن . اینکه ادامه بدین یا نه بستگی به شرایط داره.
   ۵ – باید این کار رو انجام بده و نشانه سلامت پرنده شما هست.

   پاسخ
 6. محمد منم

  باسلام
  ۱.طوطی من یکسالشه و با این وجود چند کلمه بیشتر نمیگه کلا به من میگه کاکلی بیو و بعد از چند بار بابا میگه چکارش کنم درست حرف بزنه یا کلماتی که میخوام روبگه
  ۲. برادرم کوچیکه و زیاد تو دستش میگردش و بهمین دلیل فکر میکنم کوچیک مونده چطور تقویتش کنم و اینکه ایا بازم رشد میکنه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – اگر عروس هلندی هست قرار نیست بیشتر از این حرف بزنه نهایتا اینها بتونن ده کلمه رو بگن.
   ۲ – اصلا ربطی به برادر عزیزتون نداره خیالتون راحت باشه. اگر طوطی یکساله شده باشه دیگه رشد خاصی نداره و رشدش متوقف شده نهایتا کمی چاق تر بشه.

   پاسخ
 7. محمد منم

  ببخشید ایا هنوزم میشه کارایی مثل شیرین کاری و تربیتی یادش داد
  مثلا بش بگم بیا بعد بیاد رو دستم و از این قبیل کارا

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدن که میشه ولیکن بستگی به استعداد خود پرنده و روش آموزش شما داره.

   پاسخ
 8. محمد رضا

  سلام خسته نباشید. ببخشید میشه کاری کرد که عروس هلندی هرجا میرسه پیپی نکنه؟ -_-
  هردفه میارم بیرون از قفس باید یه دستمال کاغذی بگیرم دستم کثیف کاریاشو تمیز کنم… رو سر ، رو شونه، رو تخت، همه جاااا
  اگه میشه تربیتش کرد لطفا بگین چیکارا باید کرد؟
  ممنون

  پاسخ
   1. محمد رضا

    ممنون.
    یه سوال دیگه داشتم:
    این عروس ما نر هستش البته فعلا سه ماهشه، بعد خواهرشم پیدا کردیم…
    میخواسم بدونم میشه خواهر برادر رو بصورت جفت نگه داشت؟
    واقعیتش اینا از وقتی سرلاکی بودن جدا شدن ولی امروز که بردم پیش خواهرش از در که وارد شدیم بدون اینکه همو ببینن با سوت صدن همو صدا میکردن بعد انداختیمشون تو قفس خیلی جالب بود حرکاتشون.
    بنظرتون میشه جفتشون کرد؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خیر هم خون و خواهر و برادر رو نباید جفت بدین چون یا اصلا جوجه نمیدن و یا جوجه هاشون ناقص و مریض به دنیا میان و عمری نمیکنن خود مولدها نیز زود مریض میشن.

     پاسخ
     1. محمد رضا

      پس بیخیال شم دیگه…خیلی ممنون.
      بابا الان رفتم بخش تکثیرو تولیدمثل عروس رو خوندم پشیمون شدم!! چقد پر دردسرو زمان بره…
      همین یه جفت قناری دیوانم کردن سر تخم گذاشتن و جوجه آوردن…
      خودم سعی میکنم یه همسر ایده آل باشم واسش :/♡
      البته خودشم فعلا بچست هنوز زوده بفکر جفت خریدن فلان باشم…
      خسته نباشید

      پاسخ
 9. محمد منم

  چطور اموزشش بدم
  استعداد یاد گیری داره ولی نمیدونم چطور یادش بدم
  مثلا چطور یادش بدم ادا دراره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بخش دستی کردن طوطی رو مطالعه بفرمایید برای آموزش کارهای خاص خیلی خیلی باید وقت بذارید و خیلی باید با طوطی تمرین کنید و زمان بر هست البته قبلش باید طوطی حسابی با شما صمیمی شده باشه و اهلی باشه.

   پاسخ
 10. حامد

  سلام
  من یک عروس هلندی دستی دارم که از جوجگی خودم بزرگش کردم چند وقت پیش متوجه شدم که پرنده نمیتونه پرواز کنه و میخوره زمین بعد از گرفتنش بدستم متوجه شدم که وقتی بال چپش رو باز میکند احساس درد میکنه و بعد از گذاشتنش به زمین دیدم که بال راست به خوبی و کامل باز میشه اما بال چپ فقط نیمه باز میشه روی بدنش بالها بخوبی جامیگیرن و اصلا افتاده نیست اما روی شونه چپش متوجه یه زائده شدم استخوانی از داخل بدنش تا زیر پوستش بالا اومده اما در شونه راستش نیست احساس کردم که استخونی چیزی از جاش در رفته چیکارش کنم؟ هیچ چیزش شبیه به شکستگی نیست دردش همیشگی نیست و فقط بالش تمیتونه کامل باز کنه خونریزی و یا هیچگونه افتادگی بال هم نداره میتونم کاریش بکنم چون دامپزشکا خیلی پول میگیرن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کار خودتون نیست و باید حتما دامپزشک از نزدیک اون رو معاینه کنه و معاینه هم که رایگان نگاه میکنه و میگه مشکل داره یا نداره.
   چند تا حالت مختلف ممکنه داشته باشه اول اینکه مادر زادی باشه و نشه کاری براش کرد دوم اینکه بالش شکسته باشه و کج جوش خورده باشه که باز هم بهتره دست کاریش نکنید. سوم اینکه دونه چرکی و یا چربی زیر بالش جمع شده باشه که خب این مورد رو دامپزشک میتونه درمان کنه.

   پاسخ
 11. محمد رضا

  شرمنده یادم رفت تو سوال قبلیم بپرسم چه مواد خوراکی ای واس عروس ضرر داره؟
  چون اغلب اوقاتی که من درحال خوردن چیزی باشم کوکوهم دوس داره امتحان کنه.
  مخصوصا بستنی، خیار، برنج، چایی و…
  هی میاد به لبام نوک میزنه که دهنمو واکنم غذا بخوره:/

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برنج بهتره زیاد نخوره چون برنج یبوست میاره. میوه هایی مثل خیار سبز و هندوانه و گوجه رو هم کم و تنوعی بخوره و اگر زیاده روی کنه اسهال میشه البته تخمه تازه هندوانه رو هم خیلی دوست دارند و موردی نداره بهش بدین بخوره.
   ماست هم زیاد براش خوب نیست. میوه و سبزی بهش بدین اما در چیزی زیاده روی نکنید.

   پاسخ
 12. مانیا

  با سلام اگه تو خانه کسی ابله مرغان گرفته باشه اشکال داره به عروس نزدیک شه؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره به پرنده و غذای پرنده و ظرف آبخوری و ظرف دانه خوری پرنده دست نزنه ولیکن در منزل بودن به تنهایی مشکل ساز نمیشه.

   پاسخ
 13. بهار

  سلام خدمت شما
  عروسم به هیچ عنوان حاضر نیست آبتنی کنه تو قفسش ظرف آب گذاشتم نرفت، خودشو گذاشتم تو آب! ولی پرواز کرد و ترسید، با اسپری هم میکنم میترسه و بدش میاد
  به زور هم که نمیتونم بکنم!؟ شما روشی پیشنهاد می‌کنید؟
  آخه خیلی وقته حمام نرفته حدود یکسال! اگه اصلا هیچ وقت نره مشکلی هس؟؟

  پاسخ
  1. مانیا

   دوست عزیز اگه حمام نره خودش اذیت میشه…..یکسال زیاده….مال منم نمی ایستاد مامانم بدنشو اروم میگرفت اپاش میکرد…الان دیگه میبریمش زیر دوش راحتره …اما شما فعلا با اپاش کنید تا عادت کنه فقط به سرش نزنید تا راه نفسش بسته نشه…در فصل گرما هر هفته در سرما هم هر ماه …شستشو دهید بعد عروس رو لای حوله به بیچید نرم بگیریدیش تا دردش نیاد وقتی اب بدنش گرفته شد بزارید تو قفس و با سشوار به فاصله ی۳۰تا ۵۰سانتی متر بگیرید نزدیک نگیرید عروس میسوزه…کم سشوار بگیر میگن خطر داره …حالا بزار خودش خودشو خشک کنه…..حتما حموم ببرش…در ضمن روش شستشو با شماست …میتونی از الان زیر دوش ببریش..

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اصلا هم حمام نکنه هیچ مشکلی نداره و خیلی بهتر هست تا اینکه زورکی حمامش کنید.
   اون روشهایی رو هم که دوست خوبمون فرمودند اصلا استفاده نکنید یعنی حلوه و سشوار و … هرگز استفاده نکنید فقط از آب ولرم استفاده کنید و بذارید در جایی که باد بهش نخوره و خودش خشک بشه سشوار و حوله پرها رو خراب میکنه و حتی خود پرنده رو هم اذیت میکنه.
   بهتره فقط با آب پاش از فاصله مثلا یک متری خیلی کم بهش اب بپاشید تا کم کم عادت کنه و هرگز از زور استفاده نکنید و باعث ترس پرنده نشید بعدا که عادت کنه بله زیر دوش میتونید ببرید داخل تشت و سینک ظرف شویی هم میتونید حمامش بدین ولی الان خیر فقط از فاصله کمی اب به پرهاش بپاشید و حتی اگر اذیت شد بی خیال بشید. بخش استحمام و حمام دادن طوطی رو مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
   1. بهار

    سلام
    من به اشتباه حرف خانم مانیا رو گوش کردم
    عروسم رو گرفتم و زیر شیر آب بردم. البته نترسید و آروم بود ولی خب گرفته بودمش
    بعد با فاصله یک متری با سشوار خشک کردم
    الان با حرف شما نگرانم
    مشکلی براش پیش میاد؟؟
    الان حالش خوبه. اگه ازاین به بعد بگیرم و بذارمش تو یه تشت تا خودش حمام کنه مشکلیه؟؟(بدون سشوار وحوله!؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     زورکی نباید حمامش کنید ضمنا حوله و سشوار باعث خراب شدن و بد حالت شدن پرها میشه و حتی ممکنه مقداری پرریزی کنه. بخش حمام دادن طوطی رو مطالعه بفرمایید.

     پاسخ
     1. مانیا

      نه اصلا مشکلی برای ما پیش نیومده و خیلی هم رضایت داره از این کار هر عروسی فرق میکنه با دیگری…و عاشق سشوار وهیچ مشکلی برای پر هاش نیومده و در ضمن اصلا از ابپاش خوشش نمیاد …و حوله رو دوس داره من تجربه رو بهتون گفتم خانم…..در ضمن اقا مجتبی شاید بعضی از عروس ها دوست دارن دلیل نمیشه استفاده نکرد …خوش باشید

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       شاید خود پرنده دوست داشته باشه ولیکن کار درستی نیست و سشوار پر رو خراب میکنه و حتی باعث ریختن پرهای زیاید میشه و یک مرتبه گرمای زیاید به بدن پرنده وارد میشه ضمنا حوله نیز جالت پرها رو خراب میکنه و حتی چربی پرها رو میگیره .
       ببینید در طبیعت اینها چطوری حمام میکنند اونجا دیگه نه سشوار هست و نه حوله.

       پاسخ
 14. بهار

  سلام آقا مجتبی و آقا شهریار
  خسته نباشید
  میخواستم بپرسم آیا شما درباره مرغ و خروس پاکوتاه مینیاتوری سبرایت اطلاعات دارید؟؟
  مشکلی برام پیش امده
  (واقعا ببخشید که اینجا این سوال رو مطرح کردم چون پرسش من به موضوع این سایت ربطی ندارد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اتفاقا در تالار گفتگو بخش مرغ و خروس هم داریم میتونید در بخش خودش سوال بپرسید در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
 15. بهار

  مرسی میشه لینک اون تالار گفتگو رو بفرستید؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در صفحه نوار ابزار مشکی رنگ بالای صفحه منوی تالار گفتگو نمایش داده شده.
   در سرچ خود سای تهم سرچ کنید براتون میاره.
   این هم لینک مرغ و خروس
   https://www.onlypet.ir/forum/morgho-khorus/

   پاسخ
 16. امیرحسین

  سلام ماله من جیغ میزنه صدای بیسیم میده چکار کنم

  پاسخ
  1. بهار

   سلام. باید اول علت جیغ زدن پرنده تون رو بفهمید شاید به صدایی حساسیت داره و جیغ میزنه یا شاید دوست داره از قفس خارج بشه یا گرسنه هست یا شاید تنها هست و جفت می‌خواد و…
   دلایل زیادی وجود داره. به طور کلی پرنده ها گاهی الکی و بی دلیل هم جیغ میکشند که باید با اون بازی کنید و سرگرم کنید

   پاسخ
 17. شیوا

  سلام
  من یه جوجه عروس هلندی داشتم با سرنگ بهش غذا میدادم بعد از چند روز اومدم دیدم که مرده.بعدش یه جوجه دیگه گرفتم اونم بعد چند روز غذا دادن دیدم بیحال شده و پف کرده بردمش دامپزشکی گفت سرلاک باز بهش دادی گفتم اره بعد یه بسته رو داد با یه ویتامین دو روز بهش دادم وای خوب نشده بود ترسیدم بمیره دادم به یه دامپزشک بزرگشو گرفتم.
  نگهداری جوجه خیلی سخته

  پاسخ
 18. آوا

  جوجه عروس خوب (دونخور) در چه ماهی زیاد پیدا میشه؟ بعد من شنیدم که پلت برای طوطی سرنگی به عنوان غذای اصلی زیاد خوب نیست و باعث کم شدن عمر ، مریضی و کمبود ویتامین و پروتئین میشه درسته؟ بعد برای تنوع در غذای جوجه سرنگی میشه از بیسکوییت مادر ، تخم مرغ پخته و آب میوه و میوه در پلت استفاده کرد و ضرری نداره ؟ سوال بعد اینکه میشه پلت رو به صورت خشک و باز ( دونه پارس )از پرنده فروش ها تهیه کرد و با آب جوش مخلوط کرد و استفاده کرد؟ بخشید سوالام زیاد شد تشکر و سپاس

  پاسخ
  1. کمال

   سلام همیشه موجوده اما اواسط بهار بیشتره

   نه مناسب نیست برای جوجه سرنگی از سرلاک های معتبر استفاده کنید سرلاک های جوجه طوطی در پت شاپ ها موجود هستند از بیسکوییت و ارد و تخم و مرغ و میوه اصلا استفاده نکنید فقط ذرت رو میتونید اب گیری کنید از صافی رد کنید بهش بدید همچنین همیشه سرلاک را با اب گرم مخلوط کنید نه اب داغ و سرد پلت بدرد نمخوره برا کفتر و جوجه مرغه
   منتظر نظر بقیه دوستان باشید……

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همه اینهایی که فرمودین خیلی مفیده مخصوصا تخم مرغ آب پز برای جوجه های چند روزه خیلی مفیده و به رشد اونها کمک میکنه.
   فقط پلت خیلی جالب نیست مگر اینکه از نمونه استارتر که مخصوصا جوجه مرغ های یک روزه هست استفاده کنید . سرلاک هم بهتره مخصوص پرندگان باشه و حاوی شیر و لاکتوز نباشه.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code