شناخت و نگهداری طوطی خاکستری (کاسکو)

کاسکوها بدون شک با استعدادترین پرندگان به شمار میرود و طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. کاسکویی که درست نگهداری و تربیت شده باشد میتواند به خوبی کلمات را بیان کند و حتی کلمات را درجای خود استفاده کند. شاید این پرنده بین طوطی سانان زیباترین نباشد ولی بدون شک بااستعدادترین طوطی در خانواده طوطی سانان به شمار میرود. در این قسمت سعی شده با کاسکو بیشتر اشنا شویم و روش صحیح نگهداری ان را بیاموزیم

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: کاسکو (طوطی خاکستری) با نام علمی Psittacus erithacus در غرب و مرکز آفریقا زندگی می کند. این طوطی دارای دو نژاد کنگو و تیمنه می باشد. نژاد کنگو دارای جثه ای بزرگتر و دارای پرهای دم روشن تری نسبت به تیمنه می باشد. طوطی خاکستری آفریقایی از اکثر طوطی ها بزرگتر می باشد، طول بدن نژاد کنگو ۱۲ تا ۱۴ و نژاد تیمنه حدود ۱۰ اینچ می باشد هر دو نژاد دارای دمهای خیلی کوتاه و قرمز رنگ میباشند که در نژاد تیمه رنگ دم مایل به قهوه ای میباشد و اگر چه نسبت به سایر طوطی ها دارای پر و بال رنگارنگی نیستند اما به واسطه هوش و قدرت سخن گویی بالا بسیار مورد توجه می باشند

طوطی خاکستری در طبیعت بسیار اجتماعی می باشد این پرندگان بدلیل داشتن امنیت بالاتر و همچنین علاقه به همنشینی با سایر همنوعانشان بصورت گله ای زندگی می کنند. این احساس دوستی می تواند در یک پرنده خانگی به دوستی با انسان تبدیل شود به طوریکه پرنده به راحتی عصبانیت یا ناراحتی صاحبش را تشخیص و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد وگاهی این روابط به قدری عمیق میشود که تحمل دوری از صاحب خود را حتی یک لحظه نداشته و در صورت بی توجهی باعث افسردگی و عارضه پرکنی میشود که درمان ان کار چندان راحتی نیست.

طوطی خاکستری (کاسکو)

خرید کاسکو: در صورت تصمیم به خرید طوطی خاکستری بهترین گزینه انتخاب طوطیی است که از زمانی که جوجه بوده از مادر جدا شده و توسط یک انسان تغذیه شده است. چنین پرنده ای به راحتی به انسان خو گرفته و به او اعتماد می کند. بسیار کم اتفاق می افتد که آنها نسبت به صاحب جدید خود حالت تهاجمی داشته باشند با این حال دقت کنید که جوجه باید به سنی رسیده باشد که به تنهایی غذا بخورد در غیر اینصورت پرنده برای رفتن به یک محیط جدید خیلی جوان است یک پرنده فروش آگاه هیچگاه چنین پرنده جوانی را نمی فروشد. طوطی خاکستری می تواند یک دوست حیرت انگیز برای صاحبش باشد که می تواند جذابیتهای زیادی برای صاحبش ایجاد کند طوطی و صاحبش می توانند مدتهای زیادی با هم سرگرم باشند اما همانند دیگر حیوانات خانگی، کلید این کار توجه به پرنده است. طوطی خاکستری زمانی طولانی زندگی می کند و می تواند برای صاحبش زندگی شادی را بوجود آورد.

برای خرید طوطی خاکستری به نکات زیر توجه کنید:

۱)خریدار بیتجربه کاسکو بهتر است یک کاسکوی جوان که از جوجگی با انسان بزرگ شده تهیه کند و یا حداقل یک جوجه کاسکو نیمه رام برای نگهداری انتخاب کند

۲)برای تشخیص اینکه کاسکو جوجه است یا بالع بهترین راه رنگ چشمهای کاسکو میباشد که تا قبل از ۴ ماهگی خاکستری تیره و تا حد زیادی مایل به سیاه، از ۴ ماهگی تا ۶ ماهگی خاکستری و از ۶ ماهگی تا ۹ ماهگی از خاکستری روشن به سفید کمرنگ که از خصوصیات کاسکوهای جوان بالغ میباشد است تغیر میکند هر چه سن کاسکو از ۹ ماهگی به بالا رود رنگ چشمها کاملا سفید و کم کم به رنگ زرد و پرتقالی تبدیل میشود

۳)بهتر است در هنگام خرید از یک فرد با تجربه کمک بگیرید و او را باخود به پرنده فروشی ببرید تا به شما در امر خرید کمک کند

۴)از مغازه دار بخواهید درباره گذشته پرنده برای شما توضیح دهد. تابیشتر با پرنده اشنا شوید(البته بعضی از پرنده فروشان وجدان کاری را کنار گذاشته و اطلاعات غلط در اختیار شما قرار میدهند پس هنگام خرید دقت کنید پرنده را از کجا تهیه میکنید)

نکاتی در مورد خرید پرنده سالم

۱)به وضعیت ظاهری پرنده نگاه کنید پرنده سالم حواسش به محیط کاملا جمع بوده به صورت استوار بر روی میله ایستاده و به شما نگاه میکند و ممکن است در صورت اهلی نبودن مبادرت به کشیدن قار قار کند (البته در زمان استراحت پرنده روی یک پا ایستاده و حداقل یکی از چشمها را میبندد که این نشانه بیماری نیست)

۲)فضله پرنده یکی از مواردی است که میتواند در سلامت پرنده به ما کمک کند. فضله پرنده نباید شل و  ابکی باشد و یا رنگ ان از سبز و سفید به رنگ قهوهای یا قرمز در امده باشد (البته در زمان استرس ممکن است پرنده مدفوع ابکی داشته باشد ولی شما به کل فضله های داخال قفس نگاه کنید و تصمیم بگیرید)

۳)پرنده حالتی پف کرده و بیحال نداشته باشد

۴)چشمها کاملا شفاف عاری از هرگونه اب اوردگی و کثیفی در اطراف چشم باشد

۵) پرهای پرنده کاملا سالم و شفاف ،بدون خوردگی یا پرکنی باشد

۶)ناخنها بیش از حد بزرگ و کج و معوج نباشد

۷) منقار پرنده سالم و روی هم قرار داشته باشد و رشد اضافی نداشته باشد

۸)انگشتان پاها کاملا سالم دو تا به جلو  و دو تا به عقب و عاری از پینه یا گوشت اضافی باشد

۹)مقعد پرنده پف کرده یا قرمز رنگ نباشد و حالتی عادی داشته باشد

با رعایت کردن نکات بالا و استفاده از تجربه افراد مجرب میتوان انتظار داشت تا پرنده خریداری شده سالم و سرحال باشد

نکات عمومی در نگهداری کاسکو: بدلیل زندگی اجتماعی، این پرنده به محبت و توجه زیادی نیاز دارد، بی توجهی به حیوان باعث ایجاد افسردگی و اضطراب در این پرنده می گردد. پرنده ای که مورد بی توجهی قرار گرفته اغلب شروع به کندن پرهای خود میکند. این طوطی به صاحبی که برای رابطه با او اشتیاق دارد نیاز دارد، در صورتی که وقت کافی برای گذراندن با این پرنده ندارید از خرید آن صرفنظر کنید. دلیل شهرت این پرنده هوش باور نکردنی آن است، آلکس، طوطی ای که توسط دکتر Irene Pepperberg آموزش داده شده می تواند کارهایی در حد یک کودک چهار ساله از قبیل تشخیص رنگ ، شکل و تعداد اشیا انجام دهد توانایی سخن گوئی این پرنده افسانه ایست. طوطی های خاکستری توانایی یادگیری بیش ازچند صد لغت را دارند همچنین می توانند بسیاری از این لغلات را فهمیده کاملا درست استفاده نمایند علاوه بر این می توانند هر صدائی را که می شنوند از قبیل صدای تلفن یا یک پرنده دیگر و هر نوع صدایی را تقلید کنند.

آموزش دادن به پرنده به واسطه هوش و حس کنجکاوی اش بسیار شیرین است. اگر می خواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید ان را به وضوح ادا کنید و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهد که شما می خواهید او این لغت را تکرار کند. برای اینکه پرنده اسم یک شی مثلا بیسکوئیت را یاد بگیرد آنرا در دستتان بطوری که پرنده آنرا ببیند نگاه دارید سپس کلمه را بوضوح ادا کنید. کلمه را در یک جمله بکار برید مثلا بگوئید دوست داری؟ بعد بیسکوئیت را به او نشان داده و بگوئید بیسکوئیت. اجازه دهید پرنده بفهمد در مورد چه صحبت می کنید. همیشه یک صاحب مسئولیت پذیر باشید، هیچگاه به پرنده لغات اشتباه یاد ندهید، همیشه اسباب بازیهای متنوعی را در اطراف و داخل قفس پرنده قرار دهید تا حوصله حیوان سر نرود، در غیر اینصورت پس از مدتی پرنده مشکلات رفتاری پیدا خواهد نمود. با تغییر دادن اسباب بازیها و بازی کردن با حیوان، پرنده را همیشه فعال نگاه دارید. این پرنده از میوه های تازه ، سبزیجات ،غله ،میوه های مغزدار وبذر گیاهان تغذیه می کند.در صورتی که از غذای آماده استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که این غذا مخصوص طوطی های بزرگ بوده و همچنین غذای خریداری شده تازه باشد. این پرنده می تواند گل کلم ،هویج، اسفناج ،ذرت و تقریبا هر نوع سبزیجاتی را بخورد و اصلا نگران تکه تکه کردن این سبزیجات نباشید آنها دارای منقار بسیار قوی می باشند، اجازه دهید خود پرنده غذایش را تکه تکه کند. در مورد میوه ها هم همینگونه رفتار کنید ،پرنده به راحتی می تواند یک سیب یا پرتقال را تکه کرده و بخورد ، اجازه دهید پرنده از منقار خود استفاده کند بعلاوه با این کار می تواند مدتی سرگرم باشد. دادن غذاهای انسان از قبیل نان به پرنده ایرادی ندارد ولی دقت کنید که پرنده نباید غذاهایی از قبیل شکر،روغن حیوانی ، شکلات ، کافئین و نمک بخورد. طوطی خاکستری اصلا پرنده کوچکی نیست هرچند دم بلندی مثل یک ماکائو(آرا) ندارد اما به یک قفس نیاز دارد که بتواند بالهای خود را از هم باز کند و همچنین از دیواره آن بالا رود. میله ای که در قفس برای نشستن پرنده تعبیه می شود باید حد اقل دارای قطر یک سانتیمتر باشد تا پرتده به راحتی بر آن بنشیند. بخاطر داشته باشید که این پرنده یک طوطی بزرگ است و طوطی ها جویدن را دوست دارند این بدین معنی است که اگر قفس پرنده را نزدیک یک کار شیک چوبی یا پارچه ای قرار دهید پرنده نسبتا سریع آنرا از بین می برد. این خطای پرنده نیست جویدن جزئی از وجود این پرنده است. طوطی های خاکستری حدود ۴۰ تا ۶۰ سال زندگی می کنند. این طوطی پرنده سالمی است و بسیار کم بیمار می شود شایع ترین بیماری این پرنده پر کنی می باشد که به یک بیماری جسمی یا روانی دلالت می کند. این بیماری زمانی آشکار میشود که پرنده بصورت جدی شروع به کندن پرهای خود می کند حتی می تواند نقاطی از بدنش را کاملا بی پر کند. طوطی های خاکستری تنها پرندگانی نیستند که مبتلا به این بیماری می شوند ولی به هر حال یکی از پرندگانی هستند که به این بیماری دچار می شوند. اگر پرنده شما این رفتار را از خود نشان داد به سرعت به یک دامپزشک مراجعه کنید تا در صورتی که پرنده مشکل جسمانی داشته باشد تشخیص داده شود. بیماریهای جسمانی می تواند شامل یک بیماری انگلی،یک آلرژی غذایی یا کمبود مواد غذایی باشد در صورتی که هیچکدام از علائم بیماری جسمی وجود نداشته باشد احتمالا پرنده به یک بیماری روحی دچار شده است که از دلایل اصلی آن می توان ترس یا تنهایی را نام برد

حمام دادن کاسکو: در طبیعت کاسکوها زیر باران دوش می گیرند و اگر نیاز به حمام گرفتن داشته باشند و مدتی باران نباریده باشد، معمولاً لب رودخانه ها آب تنی می کنند. کاسکوها پس از آب تنی، چندین بار بدن خود را با شدت تکان می دهند و بال می زنند تا مقدار زیادی از آب بدنشان به اطراف پاشیده شود و سپس به کمک منقار خود مشغول پَر آرایی می شوند. کاسکو نیز مانند پرندگان دیگر می تواند سر خودش را از طرف چپ و راست تا ۱۸۰ درجه بچرخاند. بنابراین در هنگام خشک کردن بدن و پَر آرایی، به راحتی می تواند تمام سطح بدنش را با منقارش آبگیری و خشک کند و نسبت به آراستن پرهای خود اقدام کند.

در انتهای دنبالچه کاسکو یک غده مولد چربی وجود دارد که کاسکو با منقارش از آن غده، چربی می گیرد و تمام پرهایش را چرب و درخشنده می کند. چربی مالیده شده به پرها به همراه چربی طبیعی پوست، به علت قرار داشتن در معرض هوا و دمای بدن، دایماً در حال خشک شدن و تغییر ماهیت است. کاسکو در هر روز حدود یک سوم اوقات خود را مشغول خاراندن نقاط مختلف پوست و شوره برداری از آن می کند و متعاقب چند دقیقه خاراندن، تکان شدیدی به بدن خود می دهد و به این ترتیب، چربی های خشک شده و پوسته های کَنده شده از بدنش جدا می شود. این ذرات به قدری سبک است که تا مدتی در هوا معلق می ماند. کاسکو متعاقب هر بار خاراندن بدن و تکان دادن خود، مجدداً از غده چربی انتهای بدنش، چربی می گیرد و چربی تازه را به پرهای خود می مالد و آن ها را درخشان و تازه می کند. این عمل کاسکو، در واقع رعایت نظافت و بهداشت طبیعی پوست و پرها است که باعث تمیز و درخشنده ماندن پرها و پوست بدن کاسکو می شود و به این عمل پَر آرایی گفته می شود.

وقتی از کاسکو در خانه نگهداری شود، با دور افتادن از محیط طبیعت و محروم شدن از حمام گرفتن در زیر باران یا احتمالاً در کنار آب های جاری، شما بایست هفته ای یک بار در زمستان و دوبار در تابستان کاسکو را حمام دهید تا پرهایش همواره حالت شادابی، لطافت و درخشندگی را حفظ کند.

برای حمام دادن کاسکو، هر فرد ممکن است شیوه خاصی را اعمال کند و این کار قاعده خاصی ندارد. فقط باید مراقب بود که به کاسکو آسیب نرسد، سرما نخورد و دچار استرس نشود.

حمام دادن کاسکو در اولین بار: قفس کاسکوی خود را به آرامی به داخل حمام ببرید. دوش سیار را برداشته و کمی اب به نزدیک قفس و سینی کف بریزید سعی نکنید به صورت ناگهانی یا غافلگیرانه اب را به سمت کاسکو بپاشید

کاسکوی شما ممکن است  در چند نوبت اول، مانند بچه ها از حمام گرفتن خوشش نیاید و ممکن است مقاومتی از کم تا شدید در مقابل ریخته شدن آب به بدنش نشان دهد. اما اغلب کاسکوها  به زودی به حمام گرفتن عادت می کنند. به ویژه اگر سعی کنید آرامش کاسکو حفظ شود و اعتمادش نسبت به شما جلب شود. همین طور که شما مشغول به آب ریختن به سینی و قفس هستید، کاسکو شما بیشتر آماده ریخته شدن آب روی خودش میشود. در نوبت های اول که کاسکو عادت به حمام گرفتن ندارد، فقط به پاشیدن آب ولرم روی بال ها، پشت و پرهای آن اکتفا کنید. آب را ملایم به بدن کاسکو بپاشید و از دست زدن به بدن یا تلاش برای ریختن آب به زیر بال های کاسکو خودداری کنید. اگر کاسکو زیاد بی تابی می کند، حمام دادن را هر چه زودتر به اتمام برسانید؛ یعنی فقط ظرف ۲۰ ثانیه مقداری آب به تمام نقاط بدن به جز سر کاسکو بپاشید. سپس برحسب شرایط هوا از لحاظ میران گرمی و سردی، اجازه دهید کاسکو خودش را خشک کند(قرار دادن کاسکو در زیر تابش نور همراه با داشتن سایه بسیار مناسب است)

کاسکوی شما در هر نوبت که حمام داده می شود، از نوبت قبل کمتر بی تابی می کند و به تدریج از حمام گرفتن لذت می برد و کار شما بسیار آسان و لذت بخش می شود. البته در خصوص حمام گرفتن نیز رفتار کاسکوها یکسان نیست، ولی بیشتر آن ها پس از مدتی به خوبی از حمام گرفتن لذت می برند و خودشان را در اختیار شما قرار می دهند. در صورتی که پرنده اهلی باشد و به شما اجازه دست زدن به پرهایش را بدهد بهتراست زیر بالها و زیر دم را هم به بالا گرفته و اب بپاشید

نکته: باید به خاطر داشته باشید که حمام دادن کاسکوی وحشی باعث می شود که طول مدت اهلی شدن آن کمتر شود و با صاحب خود زودتر صمیمی شود. در خصوص حمام دادن کاسکوهای وحشی به نکات زیر توجه کنید:

۱) کاسکویی که برای اولین بار به خانه ای وارد می شود (خانۀ اولین صاحب)، وحشی محسوب می شود. این کاسکو تا این زمان هیچ تجربه ای از حمام گرفتن ندارد.

۲) کاسکو را پس از وارد کردن به منزل خود، تا مدت ۳ هفته حمام ندهید تا در خانه شما آرامش بگیرد و اعتمادش نسبت به شما جلب شود.

۳) در پایان هفته سوم، آن را به حمام ببرید و پس از نظافت قفسش، به آرامی و به مدت بسیار کوتاه دوش آب ولرم را (به جز سرش)، به طرف بدنش بگیرد. کاسکو در این هنگام قار می کشد. برای جلوگیری از به هیچان درآمدن کاسکو، در سه نوبت اول حمام دادن، هر ۱۵ ثانیه به مدت ۵ ثانیه آب روی کاسکو بپاشید و سه بار پاشیدن آب روی نقاط مختلف بدن کاسکو را تکرار کنید. یا یکبار به مدت حدود ۲۰ ثانیه به آن آب بپاشید و حمام دادن را تکرار کنید. پس از عادت کردن کاسکو به حمام گرفتن، بی تابی آن تمام می شود و شما می توانید مدت بیشتری آب به بدن کاسکوی وحشی بپاشید. همچنین در هر زمان که کاسکو در مقابل پاشیدن پرفشار آب به بدنش بی تابی نکند، می توانید  آب را به فشار مناسب (فشاری که کاسکو را ناراحت نکند)، به بدن کاسکو بپاشید.

نکته: برای خشک شدن کاسکو بهتر است این کار به صورت طبیعی توسط خود طوطی انجام شود بهتر است شرایط ان را با هوای محیط (نه سرد و نه گرم محیا سازید) در صورت لرزیدن کاسکو و شرایط اب و هوایی بد میتوانید کاسکو را با سشوار خشک کنید ولی باز هم تاکید میکنم بهتر است پرنده خودش پرهایش را خشک کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

474 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی خاکستری (کاسکو)

 1. یاسمن

  سلام.
  کاسکوی من یک سال پیش توی محیط سرد قرار گرفت و سرمای بدی خورد جوری که جیغ های بدی میزد و یهو از و قفس پرت میشد روی زمین. جاشو گرم کردیم و دکترش گفت یکمی عسل توی آبش بریزیم. امروز دوباره همون اتفاق براش افتاد و جیغ کشبد و از روی قفس افتاد. بازم جاشو گرم کردیم اما موقع خواب تا خواستم پارچه روش بندازم از روی چوبش افتاد. دیگه پارچه روش ننداختم ولی همینطور هی میفته حس میکنم بیناییش کم شده چون وقتی توی قفس تاب میخوره نمیتونه جای پاشو تشخیص بده و میفته. لطفا کمک کنید چیکار باید بکنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب نباید طوطی رو در محل سرد قرار بدین.
   حتما محل نگهداری رو گرمتر کنید و از غذای نرم برای تغذیش استفاده کنید چون ممکنه دانه های سفت رو هم نتونه بخوره.
   جوانه گندم تازه – تخم مرغ آب پز – میوه – سبزی براش خوبه.
   سعی کنید بهش استرس وارد نکنید.
   عسل برای تقویتش خوبه ولی برای درمان سرماخوردگی کاری نمیکنه بهتره از بابونه گرم که با عسل شیرین کردین به جای آب استفاده کنید.
   اگر علائم سرماخوردگی داره باید از آنتی بیوتیک استفاده کنید .
   فعلا محلش رو گرم کنید تا زنده بمونه بقیه باشه برای بعد در خدمتتون هستیم.
   ضمنا ببخشید دیر جواب دادم خواهشا برای دریافت پاسخ صبر کنید پست بعدی شما رو بنده حذف کردم.

   پاسخ
 2. یاسمن

  سلام مرسی بابت راهنماییتون
  این مشکل که از روی قفس میفته و عدم تعادلش موقع سرماخوردگی طبیعیه و واسه همه ی کاسکو ها اتفاق میفته؟
  یه سوال دیگه هم داشتم، کاسکو یا هر پرنده ای اگه شبا روشو نندازیم نمیتونه بخوابه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   وقتی ما خودمون سرما میخوریم ببین چه حالی میشیم اینها دیگه پرنده هستن ؟؟!!! راستش رو بگم خدمتتون خیلی شانس اوردین کاسکو شما هنوز زنده هست چون در این حالت پرنده و مخصوصا طوطی و قناری خیلی زود تلف میشن .
   پس ریسک نکنید و اجازه ندین مجددا سرما بخوره .
   اینکه روی قفس رو بپوشید یا نه ربطی به توانایی خوابیدن نداره مثلا تو طبیعت پس چطور میخوابن فقط نکته مهمی که داره اگر روی قفس رو بپوشید پرنده با آرامش بیشتری میخوابه و کمتر میترسه و حتی باد و سرما هم بهش نمیخوره و چیزی اذیتش نمیکنه.

   پاسخ
 3. رضوانه

  سلام ببخشید من یک سال یک کاسکو خریدم. فقط می گذارد که ناز کنیم جز بادام زمینی و چیزهای که دوست دارد چیزی از دست نمی گیرد و حتی نمی زارد دست به پاش بزنیم گاز می گیرد اگر چیزی بهش بدیم میگیرد و می اندازد یا سرش را می اورد که ناز کنیم. بیشتر تا طرفش می روی سرش رو پایین می کند که ناز کنیم.فکر کنم بعد از یک سال هنوز رام نشود ه باشه. الان مدتی که ظرف تخمه رو از تو قفس بر داشتم بازم به جز بادام هیچی از دست نمی گیرد. ممنون می شوم بگین چکار کنم. چون ما که به این نتیجه رسیدیم که این اطلا رام نمی شود. در صمن ایا امکان دارد از ما ترسیده باشه چون ما روزی که خریدیم فروشنده گفت باهاش کار کنین یک هفته رام می شود ما از همان روزی که خریدیم چند بار دست داخل قفس کردیم که بگیریم و ناز کنیم امکان دارد از این کاری که ما در روزهای اول که خریدیم انجام دادیم هنوز از ما می ترسد. ایا این کاسکو رام می شود چون هنوز بعد از یک سال جز ناز کردن روی دست نمی اید و چیزی هم نمی گیرد از دست. ممنون از شما..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه دیگه از این رام تر بشه ؟؟؟!!! خب نباید دست به پای کاسکو بزنید مشخصه اجازه نمیده و فقط میتونید سرش رو ناز کنید همین و بس البته همه اینها بستگی به اخلاق پرنده شما داره مثلا الان بنده کاسکویی ارم بیشتر از ۲۰ ساله دارمش ولی باز نمیتونم دست به پاش بزنم فقط هر زمان دوست داشته باشه خودش دستت میده اگر هم دوست نداشته باشه دست به پاش بزنی عصبی میشه حالا فکر کن بخواهی ناخنش رو کوتاه کنی ؟؟؟!!!
   هرگز و هرگز و هرگز نباید به طوطی گرسنگی بدین همیشه باید غذا و اب جلوی طوطی باشه این کار اشتباهی هست که ظرف غذا رو برداشتین اگر کاسکو با شما قهر کنه مشکل پیدا میکنید سعی کنید شما طبق نظر اون رفتار کنید تا با شما دوست باشه قرار نیست اون طبق نظر شما رفتار کنه ؟؟؟!!
   آره خوب میشه فقط اشتباهات بزرگ رو مثل استفاده از زور و گرسنگی دادن و اجبار رو نباید استفاده کنید تا به شما عادت کنه و از روی علاقه کاری انجام بده نه از روی اجبار ؟؟!!
   خیلی ببخشید اون فروشنده حالیش نبوده این طوطی هست نه سگ تازه اگر سگ هم بود برای خیلی از نزادهای سگ هم نمیشه از زور و گرسنگی دادن استفاده کنید چون هیچ وقت یادش نمیره ؟؟!!

   پاسخ
 4. رضوانه

  ممنون از شما. پس چطور می توانیم روی دست بیاریم.چون اگر دست هم طرفش ببریم که پاش رو دست بزاریم گاز می گیرد. ببخشید که اینقدر سوال می کنم چون واقعا ما از این کاسکو دیگه داریم نا امید می شویم که بتوانیم روی دست بیاریم. در ضمن اگر صداش کنیم به اسمش واکنش نشان می دهد و به طرف صداسرش را می چرخد. سنش هم فکر کنم باید سه سال بیشتر باشه چون رنگ چشمش طوسی کم رنگ هست. ایا امکان دارد حرف هم بزند. یا سنش زیاد هست. ببخشید اینقدر سوال می کنم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر رنگ چشمش طوسی هست هنوز دو سال نداره و جای کار زیاد داره.
   اگر سفید بود میشد گفت سه سال داره و اگر زرد بشه بالای سه چهار سال سن داره.
   خب شما نباید زورکی پرنده رو مجبور کنید بیاد روی دستتون هر زمان که روی قفسش نباشه دست چپ رو ببرید جلوی سینش و به آرومی نگهدارید تا خودش بیاد روی دستتون باید ببینی طوطی شما روی دست چپ میاد یا راست این خیلی مهمه و هیچ کس هم توجه نمیکنه بنده فکر میکنم کاسکوی شما روی دست چپ بیاد ضمنا روی دست همه نمیاد ببین با کی راحت تره همون شخص امتحان کنه حتما سرحال باشه میاد روی دست.
   سعی کنید زیاد باهاش حرف بزنید و بازی کنید تا بیشتر باهاتون دوست بشه کم کم خودش میاد طرف شما و خودش از سر و کول شما بالا میره ولی استفاده از زور جواب عکس میده.

   پاسخ
 5. رضوانه

  سلام ببخشید چکار کنیم که کاسکو به غیر از تخمه و بادام چیزهای دیگه هم بخورد طوطی ما جزء ذرت. و انگور. تخم بادام زمینی هیچی دیگه نمی خورد. اگر تخم هم نزارم و چیز دیگه مثل کلم. یا هویچ باشه اصلا طرفش نمی رود حتی اگر از صبح تا شب چیزی نخورد.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب طبیعیه دانه ها و غذاهایی رو که تا بحال نخورده کمی سخت قبول کنه اما نباید هرگز بهش گرسنگی بدین بلکه باید اینقدر جلوش بذارید تا بخوره سعی کنید همیشه تنوع غذایی داشته باشه و از هر چیزیکه دوست نداره دیگه بهش ندین اینها دقیقا مثل ما آدم ها هستن شاید پرنده شما مثلا هویج دوست نداره حالاشما نباید دیگه هویج بهش بدین زور که نیست دوست نداره بخوره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   خب پرنده به هر چی که عادت کرده میل نشون میده. میتونید جوانه دانه ها، سیب رو هم امتحان کنید. بعید میدونم تخمه رو هم نخوره و بادام کنارش نباشه حتما تخمه رو میخوره. از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان هم استفاده کنید. سپیا هم واسش بذارین. دیگه مشکلی نیست.

   پاسخ
 6. رضوانه

  سلام.خیلی ممنون از شما آقا مجتبی وآقا شهریار .ببخشید اگر سن کاسکو از سه سال بیشتر باشه ایا امکان دارد حرف بزند .و امکان دارد یک کاسکو هیچ وقت روی دست نیاد .چون این کاسکو ما بعد از یک سال که داریم هنوز اگر دست داخل قفس کنی و به خواهی برش داری گاز می گیرد .یا گاهی تا کنار قفس می رویم یک گوشه روی میله های قفس میرود که دستی بهش نخورد .من قبلا یک کاسکو داشتم بعد از یک سال روی دست می امد و خیلی زود رام شد و به حرف امد .ببخشید که زیاد سوال می کنم چون دیگه داریم از رام شدن این کاسکو نا امید می شویم .با تشکر از شما که سوالات ما رو می خوانیین .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله میتونه حرف بزنه و ممکنه روی دست نیاد و دوست نداشته باشه.
   هزار سال هم اون رو داشته باشی نباید دست کنی داخل قفس و اونجا طوطی رو بگیری چون قلمرو اون هست و اجازه نمیده بالای ۲۰ سال یک کاسکو دارم هنوز نمیتونم تو قفسش بگیرمش ولی بیرون هرکاری دلم بخواد میکنم اما داخل قفس و روی قفس وضع فرق میکنه.
   قبلا هم گفتیم هر طوطی اخلاق خودش رو داره و اشتباه میکنید طوطی ها ر وبا هم مقایسه میکنید اگر ده تا کاسکو بخرید ده مدل رفتار مختلف دارن.

   پاسخ
 7. نسرين

  سلام. پر ریزى طوطى رو چطور باید از پرکنى تشخیص بدم؟؟؟ تو دو هفته کاسکوم سه تا پرش کنده شده . فقط دیدم پرش به نوکش بود و داشت میخوردش!!! چند تا از پرهاى روى بالش رو هم خورد کرده. میترسم پرکن شده باشه. تازه وارده و جوجه. یه سالشه تقریباً.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   پر کنی این نیست دوست عزیز در پر کنی طوطی دائم به خودش ور میره و پرهاش رو محکم میکنه و تعداد پرهای کنده شده زیاده و معمولا پرها خونی میشن و یا پرهای تازه کنده میشن و …..

   پاسخ
 8. نسرين

  یعنى این کنده شدن پرها طبیعیه و دوباره درمیاد؟ پرهاى سر بالش که خودش کنده چى؟؟ اونم دوباره درست میشه؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه خودش اقدام به کندن پر میکنه یا پرها رو میجوه و تیکه تیکه میکنه خب ابتدای پرکنی هست و باید وقت بیشتری واسش بذارین یا وسایل اشتغال در اختیارش بذارین تا بازی کنه و با اونها ور بره.
   پریزی طبیعی با اینکه طوطی خودش پر رو بکنه(در بیشتر موارد پر رو میجوه و پرها تیکه تیکه شدن) فرق میکنه. این رو خودتون به راحتی میتونید تشخیص بدید، مخصوصا اگه دیدین که خود پرنده پرش رو جویده یا کنده که خب مشخصه.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همه پرها مجددا در میاد نگران نباشید فقط دقت کنید ببینید پر کنی هست یا پر ریزی.

   پاسخ
   1. نسرين

    یه مدت کمى پرهاى سر بالش رو میکند و تیکه تیکه میکرد الان دیگه نمیکنه. ولى پرهایى که این چند وقت دیدم به نوکش بود پرهاى درسته و کامل بود که داشت باهاشون بازى میکرد.به نظر شما پر کن شده؟؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     نه دوست من چطوری با این توضیحات تشخیص بدیم پر کن شده یا نشده معمولا طوطی با پرهای بزرگ ریخته شده بازی میکنه و دلیل نمیشه که خودش اونها رو کنده باشه مگر اینکه با چشم ببینید که پرهاش رو میکنه مخصوصا پرهای بزرگ رو نه کرک ها رو .

     پاسخ
 9. رضوانه

  سلام. ببخشید اینقدر سوال می کنم. پس چطور از قفس بیرون بیاریم .خیلی به قفس وابسته هست . اینطور ی همیشه باید داخل قفس باشد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر دوست من. شما در قفس رو باز بذاری خودش از فضولی میمیره و بالاخره میاد بیرون. اینطوری نیست که دستتون رو ببرین داخل قفس یا پرنده رو مجبور کنید که از قفس خارج بشه. شاید یکی دو روز اول نیاد بیرون و فرقی واسش نکنه که درش بازه ولی بالاخره خارج میشه چون کلا طوطی و کاسکو موجودات فضولین.
   برای دستی شدنش هم میتونید با غذا دادن به صورت دستی به پرنده اعتمادشو جلب کنید.

   پاسخ
 10. محمدرضا

  سلام آقا شهریار و آقا مجتبى. تو پست هاى قبلى عرض کرده بودم خدمتتون که تازه یه کاسکوى یک ساله گرفتم. الان چهار ماهه دارمش هنوز باهامون اوکى نشده و یه کم میترسه. میخواستم قفسش رو عوض کنم خواستم بدونم مشکلى براش پیش نمیاد و اذیت نمیشه یا حالا براى اینکار زوده؟ اگه زوده کى اینکارو بکنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه مشکلی واسش پیش نمیاد مگر با دست پرنده رو بگیرین یا با زور بخواین بفرستید تو قفس جدید که خب اذیت میشه و دستی شدنش هم به تاخیر میفته. سعی کنید قفس جدید رو کنار قفس قبلی بذارین و درهای قفس رو باز کنید تا خود پرنده جابجا بشه. در اینصورت مشکلی پیش نمیاد.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   با آقا شهریار موافقم فقط اضافه کنم عجله نکنید و اگر چند روزی برای انتقال از قفس قدیم به قفس جدید زمان برد مهم نیست فقط پرنده رو اذیت نکنید و بذارید با قفس جدید آشنا بشه و بره روی قفس بشینه و یا خودش بره داخل قفس بعد قفس خودش رو بردارید و دیگه جلوی دیدش نباشه با این حال ممکنه یکی دو روز هم به فکر قفس قبلی باشه و کمی بی تابی کنه که خوب میشه.

   پاسخ
 11. نسرين

  سلام. میشه به کاسکو تخمه آفتابگردون تازه که از گل چیده شده داد یا براش بده؟؟

  پاسخ
 12. سیدمهران

  سلام من خونمون کردستان اگه بخوام ی جوجه کاسکو بگیرم از کجا باید بخرم قیمت جوجه کاسکو حدودا چقدر هس

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   باید از پرنده فروشی های شهرتون بپرسید یا صبر کنید یکی از همشهری هاتون که سوالتون رو میبینه پاسخ بده. قیمت جوجه کاسکو هم شهر تا شهر و مغازه به مغازه فرق میکنه. از یک و چهارصد به بالا

   پاسخ
 13. سردار

  سلام. من یه کاسکوى یک سال و نیمه دارم که هنوز رام نیست. یه کمى باهام خوبه در حدى که از دستم غذا بگیره و کنار قفسش بشینم خیلى نترسه ولى رام نیست. چند وقت پیش صبح که بیدار میشد خیلى بامزه حرف میزد و صداهاى باحال در میورد ولى الان نزدیک یک هفته است دیوونه شده از صبح که روشو برمیدارم مثل کلاغ غار غار میکنه دیگ هم از اون صدا با مزه ها نمیده. بعضى وقتا میخوام کلشو بکنم اینقدر صداى غار غارش زیاد و بده. هیچ چیزى هم کنارش تغییر نکرده که ازش بترسه و غار غار کنه کلاً خل شده. تو رو خدا بگید چکارش کنم که غار غار نکنه. ?

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر میاد توجه شما بهش کمتر شده و برای همین غار میکشه بیشتر باهاش بازی کنید خوب میشه.

   پاسخ
 14. سردار

  چجورى باهاش بازى کنم، تو قفسه و بیرون نمیارمش. ولى وسیلهء بازى تو قفس براش گذاشتم. خودمم در روز هر وقت برسم کنار قفسش میشینم و باهاش حرف میزنم. دیگه چکار میتونم بکنم؟؟ به نظر شما اگه ببرمش پرش رو بچینم و در روز یکى دو ساعت بیارمش بیرون از قفس بهتر میشه؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   همین که کنارش باشین. غذا و وسیله بازی از پشت میله ها بهش بدین و باهاش حرف بزنید خیلی خوبه. ضمنا همونطور که فرمودید بهتره پرهاش کوتاه بشه و پرنده از قفس خارج بشه (اگه مقداری دستی شده و از دست غذا میگیره)، حتی اگه امکانش هست و میتونید شرایط رو فراهم کنید بدون اینکه پرهای پرنده کوتاه بشه از قفس خارج بشه(چون من کلا زیاد موافق کوتاه کردن پر پرنده نیستم و نظرم شخصیه). بالاخره چه پر کوتاه بشه چه نشه تا اخر عمرش که نمیتونه اونجا بمونه چون در اینصورت نه شما لذت پرنده دستی و ازاد تو خونه رو میبرین و نه پرنده لذت ازادی.

   پاسخ
 15. سردار

  سلام. طوطیم رو تازه از قفس آوردم بیرون ولى نمیره تو!!! چیکارش کنم که راحت بره قفس؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   قفس رو نزدیک پرنده بذارین میره داخل قفس یا حداقل روی قفس میشینه. اگه هم نرفت بالاخره برای تغذیه و اشامیدن اب وارد قفس میشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 16. سردار

  از روى قفسش پایین نمیومد ولى تو قفسم نمیرفت، حتى واسه غذا و آب خوردن. انگار یادش میره گشنشه!!! رو قفس با دست بهش تخمه دادم خورد. به سختى هم فرستادمش تو قفس تازه یادش افتاد گشنشه. هر دفعه قرار باشه اینجورى بفرستمش تو اذیت میشه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه کم کم عادت میکنه. ضمنا زمانی که دستی بشه و بیاد روی دستتون منتقل کردنش به قفس هم خیلی ساده میشه.

   پاسخ
 17. حسین

  سلام
  من یه کاسکو ۲.۵ ساله که ۳۰ کلام حرف میزنه پیدا کردم خیلی پراش ریخته صاحبش گفت چون یه مدت نبودم دادمش نگهبان شرکت و پراش ریخته ولی گفت خودش نمیکنه از دست غذا میگیره ولی رو دست نمیاد ایا میشه دستیش کنم ؟ ایا ارزش خرید داره ؟خوبه؟
  قیمتش تقریبا مفت میده ۱ تومن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظرم طوطی با همچین پیشینه ای رو خریداری نکنید ؟؟!!! ببینید این یه مدت تنها بوده و افسردگی داره و از کجا معلوم پرهاش رو نمیکنه و خودش میریزه تازه خودش هم اینقدر شدید پر ریزی داشته باشه از بیماری هست چون کاسکو اینطوری لخت نمیشه و کل پرهاش رو طی ۳ الی ۴ سال تعویض میکنه نه در یک سری تو لکی ؟؟؟!!!
   بعد از کجا میدونید برخورد نگهبان و صاحب قبلیش با طوطی چی بوده شاید عادات بدی داشته باشه و یا فحش یاد گرفته باشه و یا افسردگی گرفته و …. پس بنظر بنده بی خیال بشید و یا نصف این قیمت اگر داد ازش بردارید یک میلیون نمی ارزه اشتباه نکنید.

   پاسخ
   1. حسین

    جناب من خریدم انصافا پرنده خوبیه پراش در بیاد زیر ۲ میلیون نیس.خیلی واضح حرف میزنه .علاوه بر دم قرمز رو بالش هم یکم پر قرمز هست
    فقط این پرنده وحشتناک جیغ میزنه. خیلی بد منم که قبلا گفته بودم تنهاست این پرنده پیش ملنگو گذاشتم تا شب نیستم احتمالا زیاد جیغ میزنه؟ تو اپارتمانم هستم مشکل ساز میشه؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     اگه پراش دربیاد و از افسردگی و پرکنی نباشه.
     جیغ ها هم اکثرا به خاطر تنهایی، یا جلب توجه یا عصبی بودن پرنده هست و مطمئنا تو اپارتمان برای همسایه ها ازار دهنده است

     پاسخ
 18. احمدرضا

  سلام من یه کاسکو دارم که۴ سالشه حدود دوساله پیش منه.
  رابطش با من خیلی خوب و فوق العادس . همه جوره تحویلم میگیره. از ۵۰ متری صدامو بشنوه سوت میزنه
  خیلی خوب و سالم و سرحاله. تنها مشکلی که هست قبلا خیلی حرف میزد الان خیلی کم حرف میزنه ولی سرحال و بازیگوشه.برای این که دوباره حرف بزنه چکار کنم. دوباره عرض میکنم کاملا سرحال و بازیگوشه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کاملا طبیعیه قبلا بیشتر باهاش بازی میکردین ولی الان سرتون شلوغه و کمتر با کاسکو بازی میکنید و وقت کمتری پیشش هستین.
   در نگهداری طوطی همیشه برعکس میشه زمانیکه طوطی تازه وارد هست و نیاز به آرامش و استراحت داره همه باهاش بازی میکنن ولی زمانیکه جا میوفته تقریبا تکراری شده و کمتر مورد توجه قرار میگیره پس بیشتر باهاش حرف بزنید .
   ضمنا کاسکو شما در دوران بلوغ هست و ممکنه زیاد هم جیغ بزنه پس سرگرمش کنید.

   پاسخ
   1. احمدرضا

    آقا مجتبی سلام و ممنون از راهنماییتون
    باور کنین همونجور که قبلا بهش توجه میکردم الان هم همونجوری و حتی بیشتر بهش توجه و رسیدگی میکنم اما حرف زدنش خیلی کم شده فقط بعضی وقتا که تو ماشینه شروع به حرف زدن میکنه لطفا راهنمایی کنید.
    ضمنا از کجا معلوم میشه که در دوران بلوغه و علائمش چیه
    بازم ممنون که وقت میذارین برای جواب دادن

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     معمولا بین سه تا چهار سالگی کاسکو بالغ میشه و چون فرمودین حدودا چهار ساله هست گفتم داره بالغ میشه و این جیغ زدنش برای همینه.
     راستی مگه کاسکو ر وتو ماشین میذارید و با خودتون جایی میبرید اگر اینطوره بهتره هرگز جابجاش نکنید چون ممکنه بترسه و یا بیمار بشه و حتی ممکنه عادت کنه و جیغ زدنش هم برای همین باشه و دوست نداره توی خونه باشه.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *