سیچلاید دوبویسی (تروفئوس ها)

دوبویسی از جمله سیچلایدهای افریقایی دریاچه تانگانیا میباشد که خلق و خوی نسبتا خشنی دارد. دوبویسی ها را بهتر است در گروه های بزرگ در مخازن طویل و صخره ای نگهداری کرد تا کمتر نیروی تحاجمی خود را به کار گیرند. نکته جالبی که میتوان برای این ماهی ذکر کرد اختلاف شکل انها در جوانی و بلوغ است که شاخصترین خصوصیات انها هم به حساب می اید. از نظر تغذیه میتوان از رژیم گیاهی و هم گوشتی استفاده نمود. سعی کنید در تغذیه این ماهی با مواد گوشتی و پروتئینی زیاده روی نکنید. این ماهی پروتئین مورد نیاز خود را از جلبک ها تامین میکند.

برای اطلاعات بیشتر ادامه متن را بخوانید

ماهی دوبویسی


نام علمی: Tropheus duboisi

نام عمومی: دوبوسی،دوبویسی

خانواده: Cichlidae

زیر خانواده:Pseudocrenilabrinae

زیستگاه:دریاچه تانگانیکا افریقا

دما:۲۶ الی ۲۸

پی اچ:۷.۵ الی ۸.۵

تغذیه:گیاه خوار

اندازه بالغین:۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر

شناخت و نگهداری:دوبویسی از خانواده سیچلایدها جزو ماهیان نسبتا خشن اب شیرین است که در اب های دریاچه تانگانیا در افریقا زندگی میکند. نکته جالب توجه در این ماهی اختلاف شکل ماهی های جوان با بالغین میباشد به شکلی که در جوانی ماهی به رنگ سیاه با خال های سفید و در سن بلوغ ماهی به شکلی سیاه رنگ با خط سفیدی در وسط بدن خود است (به شکل ها در زیر توجه کنید). به خاطر خلق و خوی خشن نگهداری ان چندان اسان نیست ولی میتوان در گروه های بزرگ شش تایی به بالا نگهداری شوند. هم تانکی های مناسب برای  انها انواع سیچلایدهای افریقایی مخصوصا سایر سیچلایدهای افریقایی دریاچه تانگانیا مانند فرانتوزا، پانک و …. است. بهتر است برای نگهداری این ماهیان از تانکی طویل با مخفی گاه های صخره ای فراوان استفاده شود.

ماهی جوان

…………………………………………………………………………………………

ماهی بالغ

……………………………………………………………………………………….

توجه:  جنس تروفئوس ها انواع مختلفی را شامل میشوند و همه انها خلق و خوی یکسانی ندارند و همچنین تمامی انها گیاه خوار نیستند (در اینجا فقط دوبویسی “Tropheus duboisi” مورد بحث قرار داده شد) ولی اکثریت انها مشخصاتی مانند انچه ذکر شد دارند. در زیر جهت اطلاع تصویر چند نمونه از انها اورده شده است

تصویر سمت راست: Tropheus sp. af. moorii و تصویر سمت چپ:Tropheus annectens

تصویر سمت راست: Tropheus brichardi و تصویر سمت چپ :Tropheus moorii

تصویر سمت راست: Tropheus polli و تصویر سمت چپ :Tropheus sp. black

 

تصویر سمت راست: Tropheus duboisi و تصویر سمت چپ :Tropheus sp. red

 

اطلاعات بیشتر: انواع تروفئوس ها به همراه توضیحات و تصاویر (نوشته شده توسط ilaman – کاربر onlypet.ir)

تغذیه:شاید یکی از دلایلی که این ماهی گیاه خوار (نه همه ی انها) شناخته شده به خاطر این است که در طبیعت از جلبک ها تغذیه میکنند و بهتر است در تغذیه این ماهی از رژیم گیاهی استفاده شود. در اکواریوم میتوان از انواع غذاهای ماهیان گیاه خوار و اسپیرولینا استفاده کرد. شاید این ماهی را در گروه همه چیز خوارها قرار دهیم بهتر است زیرا انها از غذاهای گوشتی تا خشک و … نیز استقبال میکنند اما دقت داشته باشید استفاده از غذای یکنواخت یا تغذیه دائمی این ماهی با انواع مواد پروتئینی و گوشتی به راحتی ماهی را دچار نفخ شکم خواهد کرد

تشخیص جنسیت:سخت قابل تشخیصند اما به دلیل اینکه در برخی از منابع نوع تشخیص جنسیت ذکر شده بود بنده هم عینا روش ان را ذکر میکنم” ماده ها پوزه گرد تری داشته و کمی دهانشان به بالا متمایل است نرها بزرگتر بوده و نوار پهن تری از ماده دارند و سریعتر از ماده رشد کرده و به بلوغ میرسند”

تولید مثل:این ماهی مانند اکثر سیلیکیده های افریقای دهانپرور می باشد که ماده ها در هر بار ۱۰ الی ۲۰ عدد تخم و یا لارو ماهی را در دهان خود پرورش میدهند و فاصله میان هر تخمریزی در حدود ۳۰ الی ۴۵ روز می باشد

ضمیمه: ویدیو های تروفئوس دوبویسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


541 دیدگاه در “سیچلاید دوبویسی (تروفئوس ها)

 1. ناشناس

  گفتید که از هویچ وکاهو استفاده کرد باید هویج وکاهو راپخت

  پاسخ
 2. hanif

  بله کاهو رو فقط قسمت نرمش رو جدا کن ،بشور ۱ دقیقه تو آب جوش بذار بعد بده بخورن هویج رو هم بپز ریز کن بده

  پاسخ
 3. Hamid Reza

  سلام
  چرا در بعضی دبوسی ها نوار رنگ دورشون سفیده و بعضی ها زرد ؟
  آیا باید غذای رنگدانه دار استفاده شود ؟
  « با تشکر »

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این بستگی به مدل و نژاد دبوسی داره مثلا در بعضی ها این نوار قرمز رنگه و بخاطر نوع ماهی هست نه غذای رنگ با غذای رنگ نمیشه رنگ این نوار رو عوض کرد ولی میشه شفافتر و براقترش کرد.

   پاسخ
 4. مینا

  سلام
  من ۲ تا ماکرو ابی و ۲ تا دوبویسی داشتم. چند روز پیش چند دقیقه در آکواریوم باز بود بعدش دیدم یکی از ماکروهام که اون یکی ماکرو همیشه دنبالش میکرد پریده بیرون.
  امروزم وقتی اومدم خونه دیدم یکی از دوبویسی ها که کوچکتر بود کلی کتک خورده باله ها و دمش روی بدنش . جداش کردم اما حالا بر عکس روی آبه(به صورت افقی) یعنی شکمش روی آبه. تو ابشم نمک و متیلن بلو ریختم. باید چکار کنم اصلا کاری میشه کرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   متاسفم ماهی شما کیسه هواش مشکل پیدا کرده و امکان درمانش ضعیفه شاید تا همین الان ……. .
   حالا اگر تا فردا زنده موند یه گزارشی از رفتارش بدین درخدمتتون هستم.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   متاسفانه به دلایل ضرباتی که بهش وارد شده احتمالا مشکل کیسه هوا پیدا کرده. بهتره کاری به کارش نداشته باشید تا یکی دو روز اینده. اگه خوب شد یا رو به بهبوده که هیچ ولی اگه داره زجر میکشه راحتش کن. ضمنا اگه بر اثر ضربه نبوده و منشاء ویروسی یا باکتریایی داشته میشه با تتراسیکلین یا مترونیدازول اون رو درمان کرد. چون ماهی نسبتا گرون قیمتیه برای درمان تمام تلاش خودتون رو انجام بدید، نتیجه ندارد راحتش کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 5. مينا

  سلام صبح دیدم ماهیم مرده. دوست دارم بدونم چرا اینطوری شد؟ چون تو آکواریمم مخفی گاه زیاد داشتم وقتی ماهی های دیگه دنباش میکردن قایم میشد. چرا یکدفعه اینطوری شد. در ضمن فکر میکنم شکمشم ورم داشت یا شاید به خاطر اینکه روی آب برعکس شده بود و شکمش رو به بالا بود اینطور احساس میشه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   پیش میات دوست من. دیگه کاری نمیشه کرد…… گفتم احتمالا ضربه خورده. ضمنا ممکنه ضربه هم نباشه و به خاطر یه بیماری ویروسی یا باکتریایی بوده. چرا اینطور شده رو راحت نمیشه فهمید مگر اینکه توسط متخصص کالبدشکافی بشه و ازمایشات زیادی روش صورت بگیره
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خب طبیعیه حدص زدم و قبلا خدمتتون گفتم ممکنه تا حالا …. منظورم از این نقطه ها همین بود.

   پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نه ایشالا
   یکم اب رو سیفون کنید و اگه تا به حال به اکواریوم نمک اضافه نکردید، مقداری نمک بدون ید به اب اکواریوم اضافه کنید (۵۰ تا ۶۰ گرم در صد لیتر اب)
   همین.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. مینا

  ولی من ۲ روز قبلش آبو سیفون کرده بودم نمک هم ریختم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز چرا نگرانید خودتون فرمودین اون ماهی کتک خورده اینطوری شده بله ماهی شما مریض شده و مرده ولی بیماریش واگیردار نبوده خیالتون راحت قبلا هم خدمتتون عرض کردم کیسه هواش مشکل پیدا کرده البته کیسه هوا به دلیل بیماری مسری هم مشکل پیدا میکنه ولی از شما چیز دیگه ای بوده و جای نگرانی نداره. جلوتر گفته بودم ممکنه ماهیتون تلف بشه.

   پاسخ
 7. ناشناس

  سلام ببخشید میشه دوبوسی با اوراتوس داشت

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره اکثر سیچلایدهای افریقایی رو میشه کنار هم نگهداری کرد. البته در یه تانک صخره ای و بزرگ چون به هر حال با هم کم و بیش درگیر میشن و مخفی گاه واجبه
   موفق باشید

   پاسخ
 8. 3m

  کنار تگزاس پرت کالیکو و گرین ترور می تونم یه دونه نابالغشو نگهداری کنم و به این ترکیب آیا اسکار می تونم اضافه کنم یا نه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوبوسی با این ماهی ها که فرمودین مشکلی نداره ولی اسکار هم اگر سایز بندی رو رعایت کنید و اسکار زیاد بزرگ نباشه برای مدتی موردی نداره اما بعدا چرا دردسر میشه.
   اگر اسکار کوچک باشه از ماهی های شما کتک میخوره و اگر همین اسکار جون سالم بدر ببره و بزرگ بشه از خجالت همه در میاد و اگر هم اسکار از اول بزرگتر باشه بعد از جا افتادن اسکار مشکلات شما شروع میشه فقط یه اسکار در سایز متوسط (نسبت به سایز بقیه ماهی ها) رو یه مدت میتونید نگهداری کنید.

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام دوستان
  من یه تانک مالاوی راه انداختم
  میخوام بهش دوبویسی و دماسونی اضافه کنم.میخوام گروهی نگهشون دارم
  از هرکدوم چندتا بگیرم ؟و اینکه حدود قیمت دوبویسی چقده؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه اکواریوم بزرگه و مخفی گاه حسابی دارید از هر کدوم هر چند تا که دوست دارید بخرید. اصولا زیر شش ، هفت تا با هم دعوا میکنن و اگه اکواریوم خلوت باشه و دکری و مخفی گاه نداشته باشید یکی یکی ماهیاتون رو از دست میدید. میتونید از هر کدوم یه دونه هم بخرید. ضمنا دوبویسی سیچلاید مالاوی نیست و متعلق به دریاچه تانگانیاست و سایز کوچیکش از دماسونی کتک میخوره. اگه هنوز سیچلایدی تهیه نکردید میتونید از فرانتوزا کنار دوبویسی نگهداری کنید که ترکیب خیلی خوبیه و کاری به هم ندارن
   موفق باشید

   پاسخ
 10. ناشناس

  خیلی دنبال این ماهی گشتم اصلا پیدا نمیشه
  کل نواب رو زیر و رو کردم نیست همه میگن وارداتیه
  جایی رو سراغ ندارین بتونم پیدا کنم؟۲۰ تا میخوام.
  قیمتش حدودا چقده؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تعجب کردم پیدا نکردین همین هفته پیش ۳۰ – ۴۰ تا توی آکواریوم فروشی در کرمان دیدم باید تهران راحت تر گیر بیاد !!!!!!!!!!!

   پاسخ
   1. ناشناس

    شاید باورتون نشه آقا مجتبی ولی من کل راسته اتوبان نواب رو رفتم و اومدم پیدا نکردم.
    حتی یکی از فروشنده ها گفت ۶ ماهه گیرش نیومده
    اونایی که دیدین چه نژادی بود و قیمتش چقد بود؟سایزش چقد بود؟
    ممنون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اونها دوبوسی معمولی بودن ۳ تا ۴ سانت بودن و خیلی گرون هیچ وقت قیمت نگفتم ولی استثنائن میگم ۲۵ هزارتومان!!!!!!!!!!!

     پاسخ
 11. rezareza

  سلام خدمت دوستای گل ونازم
  من تازه عضو شدم.
  ترکیب ماهی هامو سه روز پیش عوض کردم ودیگه ماهی های بزرگ نگهداری نمیکنم گفتم اینجا مطرح کنم ببینم چطوره در آینده مشکل ساز نیستن چون الان همشون ریزه پیزه هستن یک ونیم سانتی متری هستن.الان هشت ماکرو دارم که قبلا خودم پرورش دادم به علاوع سه تا دیماسونی وچهار تا دبوسی یه پانک ویه مارمالاد وشارک دم قرمز ویه لجن خوار اسپرت بزرگ ویه دونه آنجل مونو.به جز لجن خوار همه اینا هم اندازه ویک دست هستن.به نظر شما چطوره.در آینده زیبا میشه.جدال نمیشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فعلا و تا آینده ای نزدیک خیلی خوبه !!!!!!!!!!
   اینکه گفتم آینده ای نزدیک فقط بخاطر دیماسونی ها بود چون حسابی پای کارشون نیست.
   هم ممکنه با هم و بقیه ماهی ها بسازن و هم ممکنه اینقدر هم رو بزنن تا فقط یک دیماسونی زنده بمونه و هم ممکنه سه تایی دست به یکی کنن و از پس بقیه بربیان !!!!!! حالا با این اوصاف دیگه من چی بگم پس بهترین راه حل اینه که فقط صبر کنید و ببینید چی میشه.
   اما بقیه ماهی هاتون کاملا با هم سازگارن فقط ممکنه آنجل مونو کمی شیطنت کنه که اون هم چون کوچک هست زیاد مهم نیست.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   اکواریوم رو حسابی صخره چینی کنید (البته باید اکواریومتون فضای کافی داشته باشه) اون شارک و انجل مونو هم خارج کنید و به جاش چند تا مالاوی دیگه بگیرد. وقتی اکواریوم درست دکربندی بشه سیچلایدهای افریقایی اگه درگیر هم شدن اتفاق خاصی نمیفته که دمار از روزگار هم دیگه در بیارن. چون درگیری بین سیچلایدهای افریقایی تقریبا که نه حتما وجود داره. البته سیچلاید پانک مثلا با دوبویسی میونه بدی نداره
   موفق باشید

   پاسخ
 12. rezareza

  راستی میتونم به این ترکیب سه تا فرانتوزا هم اضافه کنم؟تا یادم نرفته اینم بپرسم.دبوسی میتونه از خودش مقابل ماکرو ودماسونی مراقبت کنه.چون ماکرو که خودم قبلا داشتم ماهی نسبتا وحشی.دیماسونی هم که شما میگید وضعش بده.نظرتون چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره میتونید. فرانتوزا با دوبویسی و پانک سازگاره و میونه خوبی با هم دارن یعنی همگی از دریاچه تانگانیا هستند و با هم سازگاری نسبی دارن. دماسونی با فرانتوزا کاری نداره ولی با دوبویسی بارها دیدم کل کل کنه با پانک هم همینطور ولی نه به شدت دوبویسی. اگه اکواریوم صخره و دکر داشته باشه دوبویسی به راحتی فرار میکنه و یکم که بزرگتر شد باور کنید بقیه ماهیا دیگه بهش کاری ندارن و همون دماسونی که یه روز اذیت میکرده دیگه فراری میشه. اصولا تا وقتی دوبویسی کوچیکه و خال خالیه یکم اسیب پذیره ولی وقتی بزرگتر شد و داره خط میفته رو بدنش(هنوزم خال داره) دیگه تمام
   ضمنا تو جیره غذایی این ماهیا حتما از اسپیرولینا استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 13. rezareza

  ممنون از راهنمایی قشنگتون.تقریبا خیالم راحت شد.مشکلی پیش بیاد مزاحمتون میشم مثل همیشه.شمام موفق باشید

  پاسخ
 14. ilaman

  سلام خسته نباشین
  برای ذوبویسی یک بندی چه غذای تجاری رو توصیه می کنین؟الان فقط بهشون بیومار میدم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   یک نوع غذا هیچ فایده ای نداره حتما و حتما تنوع غذایی رو رعایت کنید و در طول هفته حداقل از سه نوع غذا استفاده کنید توجه داشته باشید که تنوع غذایی بهتر هست تا اینکه فقط از یک نوع غذای مرغوب استفاده کنید.
   میگوی خشک – کرم خونی خشک – بیومار – اسپیرولینا – غذای پولکی – غذای سیچلاید – کرم خونی منجمد – غذای دست ساز گوشتی و …. و یک روز هم هیچ غذایی بهشون ندین و رژیم غذایی داشته باشن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   غذاهای حاوی اسپیرولینا بهترین غذا واسه دوبویسیه. اگه خواستید مثال بزنم شرکت جی بی ال یه گزینه فوق العاده داره مخصوص ماهی اب شور و سیچلایدهای افریقاییه. اتفاقا عکس دوبویسی هم روش کشیده کنار جراح و سایر ماهیا حالا اسمشو یادم نیست از فروشنده بپرسید بازم خواستید بگید اسمشو پیدا کنم و بهتون بگم
   کرم خونی به دوبویسی ندید یا هفته ای فقط یک مرتبه

   پاسخ
  3. hanif

   بادرود
   دوستان تمام نکته ها رو فرمودند تجربه بنده در این مورد استفاده از غذا های حاویه اسپیرولینا بهترین گزینه هستش استفاده از میگو و کرم خونی رو +گوشت اصلا توصیه نمیکنم چون دستگاه گوارش این ماهی به حدی کوچیکه که نمیتونه این غذا ها رو به راحتی هضم کنه من سر این تجربه یه دبوسیه نازم رو از دست دادم
   بهترین غذا های تجاری که من استفاده کردم تروپیکال اسپیرولینای ۳۶درصد هستش که به صورت گرانول و پولکی موجوده غذای بعدی تروپیکال مالاوی که اونم به شکل پولکیه سومین غذا هم تترا دیسکس که همه این غذا ها رو دبوسی با اشتها میخوره و به شکل قابل توجهی سایز میاره من یه روز در هفته هم بهش تروپیکال هربیور سیچلاید میدم !!
   در کل این ماهی در منابع به جلبک خوار که همون اسپیرولیناس معروفه که مشخصا به خاطر شکل منحصر به فرد دستگاه گوارش این موجود زیباست
   موفق باشید

   پاسخ
 15. ilaman

  سلام
  ممنون از بابت راهنمایی هاتون در مورد غذا
  خواستم بدونم نژاد های دیگه ای که عکسشونو گذاشتین هم وارد ایران میشه؟
  من فقط ازین معمولی هاش دیدم
  مرسی

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اکثر اون نژاد ها و میشه گفت شاید همه شون توی ایران باشه اما خیلی گرون هستند من خودم چند تا نژادش رو داشتم ولی متاسفانه نتونستم تکثیر کنم.

   پاسخ
   1. ilaman

    سلام.میشه توضیح بدید که چرا نتونستید دوبویسی هاتون رو تکثیر کنید؟چندتا داشتین؟
    من الان ۶ تا دوبویسی تقریبا ۱.۵ بندی دارم.شاید ازشون بتونم یه جفت بگیرم
    ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدین.مرسی ی

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اگر توی تانک اختصاصی باشن و به صورت تک گونه نگهداری بشن تکثیر سختی ندارن اما از مال من هم تعدادشون زیاد بود و هم در تانک دسته جمعی بودن و همه رو فکر کنم ۱۰ – ۱۲ تایی بودن درست یادم نیست دادم به یکی از دوستان و کلی راهنمایی کردم چطوری تکثیر کنه ولی اون تکثیر نکرد که هیچ بلکه همه رو بکشتن داد که جاش اینجا نیست و نمیشه بیشتر توضیح بدم.
     باز اگر سوال خاصی دارید در خدمتم.

     پاسخ
 16. Hamid Reza

  سلام
  من یک آکواریوم سیچلاید دارم که همه ی ماهی ها رو از ۴-۵ سانتی خریداری و بزرگ کرده ام.
  یکی از ماهی های زیبای من دوبوسی است که تقریبا ۹ سانتی شده ( رشدش سریع بود ) اما الآن ۱۰ روز است که غذا نمی خورد ، ظاهرا که هیچ مریضی دیده نمی شود در ضمن خیلی ضعیف شده و بقیه ماهی ها می زننش.
  به نظر شما مشکل چی می تونه باشه ؟
  حیف اگه از دستش بدم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ببینید شکمش ورم نکرده؟. به نظرم از غذاهایی مثل گوشت و کرم خونی و …. استفاده کردید که اینطور شده یا اینکه دچار بیماری انگل روده ای شده. راه درمانش هم استفاده از یه داروی تجاری مثل jbl spirohexol در صورت اینکه مشکل انگل روده باشه هست
   بله واقعا حیفه اگه از دست بره. پس سریع تر با یه داروی تجاری معتبر درمان رو شروع کنید. اگه هنوز تمایلی به غذا خوردن نشون میده از داروی garlic guard استفاده کنید و با غذا ترکیب کنید و بهش بدید بخوره
   موفق باشید

   پاسخ
   1. Hamid Reza

    ممنون از پاسخ
    شکم ماهی ورم نکرده بلکه زیر شکمش از گشنگی فرو رفته و نوار دورشم مشکی شده.
    با داروی generaltonic مشکل بر طرف نمیشه ؟ چون فروشندش می گفت زد انگل هم است.

    پاسخ
    1. hanif

     با درود
     دوست من همیشه سعی کنید به دبوسی غذاهای سبک و حاویه اسپیرولینا بدید و از دادن غذا های دیگه خودداری کنید (مخصوص این ماهی غذاهای زیادی ساخته شده )
     در مورد دارو هم جنرال تونیک جواب میده ولی لینک زیر رو مطالعه کنید و به دقت اجرا کنید :http://www.onlypet.ir/forum/aquarium-forum-eight/معرفی-انواع-دارو-ها-کاربرد-و-نحوه-استف/
     گاریک گارد هم اگر غذا خوردن رو شروع بکنه موثره !!!
     موفق باشید

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     دوست عزیز ده روز برای غذا نخوردن ماهی خیلی زیاده و شما باید خیلی زودتر از این بفکر درمانی می افتادین و همین الان جداش کنید و سریع درمان رو شروع کنید و سعی کنید از غذای زنده و بچه ماهی براش استفاده کنید در غیر اینصورت همین یکی دو روز آینده ماهی رو از دست میدین.

     پاسخ
     1. Hamid Reza

      دوبوسیم مرد و بنده الآن در حال سوگواری می باشم.

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       متاسفم.
       قبلا خدمتتون عرض کردم که درمان این ماهی دیر شده و اون رو از دست میدین که متاسفانه همین طور شد.
       البته زیاد نگران نباشید و از این تجربه تلخ به خوبی در سایر موارد استفاده کنید و جون بقیه ماهی ها رو نجات بدین.
       الان بنده برای همین اینجام تا تجربیات تلخ منو کسی تکرار نکنه و جون این موجودات دوست داشتنی به خطر نیوفته و بشه خدمتی به اونها و به صاحبانشون بکنیم.

       پاسخ
 17. rezareza

  سلام دوستان عزیز.آقا ماهیای من که قبلا گفته ریزه پیزه هستن حالا دیگه بزرگ شدن خوشبختانه تلفات هم کم دادم فقط یک ماکرو یه دوبویسی اونم چون یکم کوچیک تر از بقیه بودن مردن.اما الان هرچی ماهی اضافه میکنم به دوروز نکشیده هیچیش باقی نمیمونه و شبا نابود میشه.اینا باهم عادت کردن برا هم دیگه خطر ساز نیستن؟؟؟اگه لازمه بگید تا فیلمشونو بفرستم که نظر کلی بدید..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب این ماهی ها به هم عادت کردن و با هم درگیری ندارن ولی اگر ماهی جدید اضافه کنید از خجالتش در میان و سخته ماهی جدید به این ترکیب اضافه کنید مگر اینکه با شیشه ۱۰ روز ماهی جدید رو از بقیه جدا کنید تا به هم عادت کنن بعدا شیشه رو بردارید ضمنا در خرید ماهی جدید باید سایز بندی رو رعایت کنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیالتون راحت دیگه نمیتونید ماهی جدید اضافه کنید مگر از خانواده خودشون با سایز بزرگتر و اکواریومتون هم بزرگ و دکربندی شده باشه. سیچلایدهای افریقایی وقتی جا بیفتن سخته ماهی جدید رو قبول کنن
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code