غذای ماهی

غذا و تغذیه ماهیان یکی از مهمترین و موثرترین مورد در رشد و نمو ،رنگ امیزی،تکثیر و … ماهی میباشد لذا با وجود اینکه ماهیان موجودات کم توقعی هستند و اکثر غذاهایی که در اختیارشان بگذارید را میخورند ولی برای داشتن ماهیان زیبا،شاداب و قوی باید تغذیه انها را مورد توجه قرار دهید. و احتیاجات ماهیان خود را از لحاظ تغذیه بفهمید برای همین منظور در این بخش به معرفی انواع غذاها و کاربرد ان میپردازیم

غذای ماهیان اب شیرین


انواع غذاها :

۱- غذاهای خشک

۲- غذاهای زنده

۳- غذاهای فریز شده

غذاهای خشک : از سایر غذاها استفاده ی بیش تری دارند که اغلب آنها سرشار از ویتامین هستند . بیش تر آنها به شکل پولکی ، قرصی و گلوله ای ساخته می شوند که اگر به دور از رطوبت و نور نگهداری شوند ، مدت زیادی قابل نگهداری هستند .

۱- پولکی : غذایی لایه لایه می باشد که به رنگ های مختلف وجود داشته و بیش تر به عنوان مکمل غذا به کار می رود و به تنهایی ارزش زیادی ندارد ؛ به این معنی که این غذا تنها دارای مقدار کمی پروتئین برای متعادل نگهداشتن وزن ماهی ها بوده و در رشد آنها تاثیر بالایی ندارد . هر رنگ پولکی هم نشانه ی مقدار مشخصی پروتئین می باشد که معمولاً روی جعبه های آنها ذکر شده است .

نکته : از پولکی بیش تر برای تغذیه ی زنده زاها استفاده می شود .

۲- غذاهای گلوله ای : همانطور که از اسمشان پیداست ، بیش تر به شکل گلوله بوده که معروفترین آنها لوفاک می باشد .

لوفاک : غذایی قهوه ای و دانه دانه که بوی ماهی مانده می دهد و سرشار از پروتئین ( حدود ۵۰ % پروتئین ) است . چندین نوع لوفاک در بازار وجود دارد که لوفاک های روشن رنگ ، روی آب می مانند ولی لوفاک های پر رنگ ، معمولاً به ته آب فرو می روند . این غذا تقریباً مورد پسند تمام ماهی ها بوده و برای تغذیه ی اغلب آنها ( چه گیاهخوار و چه گوشتخوار ) مناسب است .

غذاهای رنگی : همانند لوفاک بوده با این تفاوت که نسبت به لوفاک از پروتئین کمتری ( حدود ۳۵ % ) برخوردار بوده و بیش تر به رنگ های قرمز و سبز موجود است . این غذا یکی از مناسب ترین منابع تغذیه برای گلد فیش ها و گیاهخوارانی که از روی آب تغذیه می کنند ، محسوب می شود .

مغز میگو : دانه های ریز نارنجی رنگی که سرشار از پروتئین بوده و به تنهایی قادر به تامین مواد معدنی مورد نیاز ماهی میباشد .

۳- غذاهای قرصی : بیش تر این غذاها با نام پروتئین عرضه می شوند که اغلب از خزه دریایی ( جلبک ) ساخته می شوند . این غذا بیش تر به عنوان مکمل پروتئینی برای زنده زاها به کار می رود ولی برای تغذیه ی گیاهخوارانی مثل کوریدوراس و کت فیش هم استفاده می شوند .

۴- کرم های منجمد شده : از بهترین منابع پروتئین به شمار می روند که با فشرده کردن کرم هایی چون کرم خاکی ساخته می شوند . از رایج ترین کرم های منجمد شده ، می توان به کرم فشرده و کرم قرمز اشاره کرد .

کرم فشرده : کرم های سفید منجمد شده که به صورت مکعب هایی وجود داشته و برای تغذیه ماهی ها می توان آنها را به شیشه چسبانده و یا به صورت پودر شده استفاده کرد .

کرم قرمز ( خونی ) : کرم های قرمز یا خونی یکی از گونه های کرم خاکی هستند که در بازار به صورت منجمد وجود دارند . این نوع هم سرشار از پروتئین بوده و در سلامتی و رشد ماهی ها نقش بسیار زیادی دارد .

۵- تخم میگو : با حدود ۶۰ % پروتئین ، یکی از بهترین غذاهای منجمد به حساب می رود که تقریباً رایج ترین غذا برای تغذیه انواع بچه ماهی ها می باشد .

البته ماهی ها خیلی راغب به تغذیه با تخم میگو به صورت خشک نیستند ولی اگر به صورت زنده مورد تغذیه ی آبزیان قرار گیرند ، بسیار مورد پسندشان بوده و اثری از آنها در آب باقی نمی گذارند .

نحوه زنده کردن تخم میگوی منجمد : ابتدا در یک تانک یا ظرف شیشه ای مقداری آب بدون کلر ریخته و با استفاده از آبگرمکن دمای آن را روی ۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید . سپس علاوه بر قرار دادن یک سنگ هوا در تانک ، به ازای هر لیتر ۲ قاشق سوپخوری در آب نمک بریزید . ( بهتر است از نمک دریایی استفاده شود که هیچ افزودنی مضری ندارد . )

ابتدا مقداری از تخم های منجمد را حدود یک ساعت در آب تازه قرار داده تا رطوبت آنرا فرا گیرد ، سپس آنها را به تانک بریزید . دقت داشته باشید محلی که تخم ها در آن قرار دارند باید روشن باشد ، چون در غیر اینصورت بیش تر تخم ها خراب می شوند .

پس از ۴۸ ساعت بچه میگو ها از تخم در می آیند که برای تغذیه بچه ماهی ها آماده اند .

نحوه تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگوی زنده : پس از در آمدن بچه ها از تخم ، پمپ هوا را خاموش کرده و در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک چراغ قوه در کنار یکی از گوش های تانک قرار دهید . مشاهده می کنید که بچه میگو ها به طرف روشنایی شنا کرده و در آن قسمت جمع می شوند .

در این حالت می توان با استفاده از سرنگ مقداری از آنها را گرفت و سیس روی تکه ای پارچه ضخیم که روی یک لیوان قرار دارد ریخت تا از آب جدا شوند . در این حالت به آرامی آنها را به تانک ریخته تا بچه ماهی ها از آن تغذیه کنند .  این مقدار برای تغذیه ۶۰ تا ۱۰۰ بچه ماهی کافی بوده و هر بچه ماهی حداقل در روز به دو بار تغذیه بدین وسیله نیازمند است .

غذاهای زنده :یکی از رایج ترین غذاهای گوشتخواران به شمار رفته که لذیذ ترین غذای آنها هم محسوب می شود و استفاده از این غذاها سبب رشد و سلامتی آنها می شود .

۱- ماهی زنده : مورد تغذیه ی بیش تر گوشتخوران قرار گرفته و معمولاً از ماهی های ریز رودخانه به این منظور استفاده می کنند . البته بچه های زنده زاها به خصوص گوپی هم دارای چنین کاربردی بوده و معمولاً برای تغذیه ی آنجل ها مورد استفاده قرار می گیرند .

تذکر : هرگز ماهیتان را با ماهی مرده تغذیه نکنید تا عامل مرگ آن ماهی ، سبب مرگ ماهی شما نشود .

۲- کرم خاکی : سبب تقویت رنگ ماهی ها شده و غذای مورد علاقه ی بیشتر گوشتخواران و گلد فیش ها محسوب می شود .

نکته : قبل از تغذیه ی ماهی ها با کرم خاکی ، آنرا کاملاً با آب بشویید .

چون در همه ی فصول نمی توان در جاهایی مانند باغچه به جستجوی کرم های خاکی پرداخت ؛ می توان آنها را جداگانه پرورش داده و سپس به عنوان غذای ماهی ها مورد استفاده قرار داد .

نحوه ی نگهداری و تکثیر کرم خاکی : ابتدا تعدادی کرم خاکی از باغچه یا محلی که دارای خاک مرطوب است پیدا کرده و سپس آنها را در یک جعبه که در آن مقداری خاک مرطوب است قرار دهید .

سپس مقداری از جعبه را درون آب قرار دهید تا خاک ها مرطوب باقی بمانند .

پس از گذشت مدتی ، چون کرم های خاکی دو جنسه بوده و نیاز به نر و ماده ندارند ؛ تکثیر شده و به تعداد مورد نظر شما خواهند رسید .

نکته : برای جلوگیری از خشک شدن خاک که سبب مرگ کرم های خاکی می شود ، هر روز مقداری آب را روی لایه های بالایی خاک بریزید .

۳- لارو پشه : کرم های ریز سفید رنگی بوده که به تسریع در رشد بچه ماهی ها کمک می کنند .

لارو ها معمولاً در بدن پشه ماده و یا پس از تخم ریزی حاصل می شوند که پس از شستشوی آنها می توان ؛ از آنها برای تغذیه ی ماهی ها استفاده کرد .

۴- دافنی ( کک آبی ) : حشره های ریزی ( ۳- ۲.۵ سانتیمتر ) که در دریاچه ها و یا جاهایی که مقداری آب مدت زیادی ساکن است رشد یافته و می توانند  به عنوان یک تنوع در غذای ماهی ها محسوب شوند .

چون دافنی ها در آب گرم از بین می روند بیش تر در فصل بهار و پاییز در آب های سرد یافت می شوند .

۵- کرم های ریز ( کرم پروانه درخت بید ) : به دلیل ریز تر بودن از تخم میگو ، مورد تغذیه ی بچه ماهی های بسیار ریز قرار می گیرند .

نحوه ی تولید کرم پروانه بید : ابتدا درون یک لگن پر از کره نباتی مانده مقداری بلغور جو ریخته و به اندازه ی مورد نیاز ، آب داغ را به این ترکیب اضافه کنید . ( بطوریکه خمیر شود . )

سپس برای مدتی اجازه دهید تا سرد شود و پس از یک روز آنرا کاملاً با هم مخلوط کنید . دو تا سه روز بعد کم کم ، کرم ها رشد کرده و برای تغذیه آماده می شوند .

نکته : پس از مخلوط کردن آنها ، روی آنها را پوشانده ولی چند روزنه در آن قرار دهید تا تبادل هوا بین محیط و ظرف صورت گیرد .

۶- Parmecium : بزرگترین باکتری تک سلولی می باشد ، که با چشم قابل رویت نیست ولی برای رشد ماهی ها ( به خصوص گیاهخواران ) بسیار موثر است .

Parmecium ابتدا باکتری های کوچک موجود در آب را خورده و سپس ماهی ها از آن تغذیه می کنند .

روش تهیه باکتری Parmecium : ابتدا در یک بطری پر از آب بدون کلر ، مقداری خیار خرد شده بریزید . سپس در بطری را بسته و چند روزنه برای تبادل هوا در آن قرار دهید . برای چند هفته ، بطری را در جای گرم قرار دهید تا باکتری ها در آب رشد کنند .

پس از این مدت می توان مقداری از آب بطری را به تانک منتقل کرده تا باکتری ها در تانک هم تکثیر یابند .

نکته : در صورتی که خیار های خرد شده در آب کلر دار قرار گیرند ، تمام باکتری ها نابود شده و در نتیجه خراب می شود .

۷- کرم گیلاس : کرم های سفید رنگی بوده که معمولاً درون گیلاس های رسیده قابل مشاهده هستند . این کرم ها را می توان پس از شستشوی کامل برای تغذیه ی ماهی ها به تانک منقل کرد .

۸- میگو : بی شک میگو یکی از قوی ترین منابع پروتئین به شمار می رود که می توان از این منبع پروتئین برای افزایش سرعت رشد ماهی ها بهره برد .

تذکر : تنها قسمت های نرم بدن میگو را به ماهی ها داده ، و از قسمت های سخت آن استفاده نکنید .

غذاهای فریز شده :بیش تر غذاهای زنده را ، چون مدت زیادی قابل به نگهداری نیستند می توان فریز کرده تا در فصول دیگر هم قادر به مصرف باشند .

۱- جگر و دل گاو ، گوسفند و مرغ : سرشار از پروتئین بوده که می توان پس از فریز کردن ، در هفته چند بار ماهی ها را با آن تغذیه کرد .

نکته : دقت داشته باشید در هر بار تغذیه ، مقدار کافی جگر یا دل به ماهی ها دهید تا سبب نفخ آنها نشود .

تذکر : هرگز یخ غذای فریز شده را توسط آب گرم ، ذوب نکرده و اجازه دهید کم کم با هوای خارج هم دما شود .

۲- دل گاو فریز شده : امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به مواد مورد نیاز هم سریع و راحت تر شده ، تا جایی که دیگر لازم نیست دل گاو را منجمد کرده و می توان از دل گاو فریز شده که به شکل پولکی ساخته شده به این منظور استفاده کرد .

۳- کرم قرمز ( خونی ) منجمد : کرم های قرمز ( خونی ) را هم می توان منجمد کرده و در مواقع نیاز ، از آنها استفاده کرد .

۴- دافنی منجمد : معمولاً دافنی ها مدت بسیار کمی زنده می مانند و در همه ی فصول هم یافت نمی شوند ؛ که می توان در فصول بهار و پاییز که فراوانند ، آنها را منجمد کرده و در سایر فصل ها مورد استفاده قرار داد .

نکته : دافنی فریز شده در بازار موجود می باشد که برای ساکنان شهر ها طراحی شده است .

۵- کرم خاکی فریز شده : به دلیل کمیاب بودن کرم های خاکی در فصول سرد و اهمیت آن در تغذیه ماهی ها ؛ امروزه کرم های خاکی فریز شده در بازار موجود است که جانشینی برای کرم های خاکی زنده می باشد .

۶- میگو : همانطور که گفته شد میگو سرشار از پروتئین بوده و از این رو به چندین شکل مختلف ( تخم میگو ، مغز میگو ، میگوی زنده و … ) مورد استفاده قرار می گیرد . اما تولید هر کدام نیاز به مراقبت ها و صرف زمان زیادی دارد ؛ که به جای آنها می توان از میگوی فریز شده استفاده کرد .

تذکر : هرگز ماهی زنده ای که بدون دخالت شما ، در آب مرده است را فریز نکرده و به ماهی ها ندهید .

چند غذای ویژه :

۱- برای تغذیه گلد فیش ها می توان از مقدار کمی سیب زمینی آب پز شده و سبزیجات پخته شده ( به مقدار کم ) استفاده کرد .

۲ – غذایی مخصوص گوشتخواران : یک تکه دل گاو ، یک تکه جگر مرغ ، میگو ، آرد جو و مقدار کمی نخود فرنگی یا کاهو پخته شده را در یک کیسه بریزید . سپس آنها را کاملاً با هم مخلوط کرده و پس از آن به تانک منتقل کنید .

نکته : اگر در جگر یا دل مورد استفاده ، تکه ای از چربی ملاحظه شد ، آنرا جدا کرده و سپس با سایر غذاها مخلوط کنید .

غذاهایی که نباید به ماهی ها داده شود :

۱- چربی حیوانات ۲- ادویه ۳- نان ۴- گوشت سفید یا قرمز

تهیه غذا از دل گاو:

مواد لازم برای تهیه غذا از دل گاو:

دل گاو ۱ عدد

۲۵۰ گرم اسفناج آب پز

۲۵۰ گرم میگو

سبوس گندم

ژلاتین

پودر سیر(اختیاری)

چربی های دل را بخوبی تمیز کنید و سیاهرگ های آن را جدا کنید.این کار در صورتی که دل کمی یخ زده باشد راحت تر خواهد بود.دل را تکه تکه کنید و بصورت مکعب های ۲ سانتیمتری تقسیم کنیدتا کار غذا ساز شما را راحت کند.تکه های دل را داخل مخلوط کن یا غذا ساز بریزید.دل را تا زمانی که تکه ی بزرگی دیده نشود خرد کنید.ولی هرگز آن ها را بصورت مایع و یا خمیری شکل در نیاورید.زیرا ماهی ها به ساختار فیبری گوشت نیاز دارند.حال گوشت ها را در ظرف جداگانه ای بریزید.

کمی میگو رابپزید(خیلی کم) و سپس داخل غذا ساز بریزیدو خرد کنید. اسفناج ( آب پز ) را آب کشی کنید و به میگوی ریز ریز شده اضافه کنید.یک فنجان از سبوس گندم به مخلوط میگو و اسفناج اظافه کنید و هم بزنید.بعد از اینکه خوب مخلوط کردید این مخلوط را کنار بگذارید. ۱۵ گرم ژلاتین را به آب داغ اضافه کنید تا ژلاتین ور بیاید.

ژلاتین،مخلوط میگو و دل را مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه به حال خود بگذارید. با یک قاشق بزرگ مواد حاصل را در پاکت فریزر بریزید ولی خیلی پر نکنید.بسته ها را در فریزر قرار دهید.

برای استفاده بسته را از فریزر بیرون بیاورید و به تکه های مناسب تقسیم کنید و داخل آکواریوم بیندازید.


نقل از:http://worldfish.blogfa.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,769 دیدگاه در “غذای ماهی

 1. sky watcher

  دوستان غذایی که برای ماهی های گیاهخوار مثل فایتر – آنجل _ زبرا و … مناسب باشه که هم مواد معدنی بدنشون رو تامین کنه هم بشه به صورت روزانه ازش استفاده کرد چی پیشنهاد میکنین در حال حاضر از این غذا های گرد سبز و قرمز میدم بهشون بهتره که به تنوع غذایی شون چی اضافه کنم ؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب با یه غذا نمیشه همه نیازهای ماهی رو تامین کرد. از ارتمیا استفاده کنید، گاها میگوی خشک نرم کنید و بهشون بدید، از پولکی استفاده کنید. از غذاهای تجاری مناسب ماهیاتون که در بازار موجوده استفاده کنید. تا هم تنوع غذایی داشته باشن و هم همه نیازهاشون تامین بشه.

   پاسخ
 2. جواد

  سلام
  من دو تا ردلاین با دو تا رنگین کمان نئون دارم
  بعد نیمیدونم چرا یکی از اون رد لاینا اصن غذا نمیخوره برعکس اون دوتا رنگین کمان ها که خیلی میخورن
  اون ردلاینه نه تنها غذا نمیخوره بلکه بقیه ماهیا رو هم میزنه چی کنم
  یه مشکله دیکه هم دارم من شیشه آکم پر از جلبک های قهوه ای رنگ شده و حتی یکم رو بستر و هم گرفته با شیشه پاک کن پاکشون کردم ولی هی میان از وقتیهم که این جلبکا اومدن
  ردلاینا چشاشون زده بود بیرون تا که آب و سیفون کردم و خوب شد بیرون زدگی اما انگار یکی از ردلاینا یه چشمش کور شده و اون یکی هم که غذا نمیخورد و همه رو میزنه اصن انگار هیجا رو نمیبینه ولی چشاش از نظر ظاهری خوبه حتی بهشون برای اولین بار ارتمیا دادم که فقط رنگین کمان ها خوردن و رد لاینا انگار نه انگار که ارتمیا تو آبه فک کنم نمیبینن غذا رو یا چییی؟؟؟؟ همه ارتمیا که ریختمو فقط رنگین کمانا خوردن
  ولی یکی دو تا ارتمیا خوردن ردلاینا ولی مثه اینکه نمیبینن بعد یکدفعه میبینن و یدونه میخورن
  مشکل چیه لطفا کمممممممممممممممک کلا ماهیا پوکیدن:(
  خیلیم ممنون از سایت عالیتون ببخشید برا طولانی شدن سوالام((((((((((((((((((((((:

  پاسخ
  1. Mehdi.221

   سلام نه ماهیاتون کور نشدن البته بغیر از اون یکی که انگاری خودتون مطمئنید برابه کاهش در گیری میتونید تعدا دیگه ای از همین نوع ماهیا اضافه کنید اونی که هم غذا نمیخوره یا انگل روده گرفته یا از غذا خوشش نمیاد که این احتمال بیشتره یا از همون دم و باله بقیه تغذیه میکنه و میلی به غذاتون نداره غذارو عوض کنید و تنوع غذایی داشته باشید
   برایه جلبک ها هم باید بگم که آکتون رو در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار ندین چون عامل اصلیش نوره خورشیده
   برایه از بین رفتن اونها هم از محلول ضد جلبک استفااده کنید و موقتا نور آکتون رو کاهش بدین

   پاسخ
   1. جواد

    خیلی ممنون
    خوب من یعنی الان ۳ تا رد لاین دیگه بگیرم اونی که دم و باله میزنه دیگه نمیزنه ؟؟؟
    بعد ماهی دیگه میتونمم چی بگیرم که بسازه با اینا حجم آکم ۵۰ لیتر حدودا مربعی

    پاسخ
    1. Mehdi.221

     سلام ماهی هایه هم خانواده بهتره البته خیلی از ماهی هایه دیگه هم میتونید بگیرید مثله لوچ ها و … ولی توجه کنید از ماهی هایه باله بلند در کناره باربها نگهداری نکنید اون ماهیتونم که دم میزنه شرایطش بهتر میشه

     پاسخ
     1. جواد

      سلام دوباره
      یه سوال اون ردلاینم که غذا نمیخورد دم میزد و رنگ و رو نداشت غذا رو میخوره ولی از دهنش میندازه بیرون به قول خودمون تف میکنه بعد من گفتم شاید غذا رو دوست نداره کرم خونی با ارتمیا هم دادم بازم نخوردو تف کرد …….حالا فهمیدم که مدفوع اون سه تا ماهیا دیگگه رو با مدفوع خودشو میخوره و اینو تف نمیکنه …..
      دلیلش چیه آیا انگل روده ای گرفته یا چی ؟؟؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       سلام
       اگه غذا نمیخوره و رنگ روشو از دست داده یا حتی حرکات ناگهانی انجام میده دچار بیماری های انگلی هست. مخصوصا انگل روده ای؟ علامت مشخصه انگل روده ای هم عدم تغذیه و مدفوع نازک و و شفاف و آویزون به ماهی هست.

       پاسخ
       1. جواد

        فقط غذا نمیخوره و رنگ و روشو از دست داده ولی مدفوع نازک شفاف آویزن نداره پس چیه همون انگله ؟

        پاسخ
        1. Mehdi.221

         سلام خب شما درمان همون انگل روده ای رو پیش بگیرید احتنالا بهتر میشه ضرری نداره

 3. mehdi.f

  یه سوال.لوفاک یه اسم دیگ هم داره.اون چیه؟

  پاسخ
 4. sh.kh

  سلام
  آیا این غذا ها خوبن؟اکثرشون پروتئینین و میترسم یه موقع ماهیام نفخ کنن.از کدوم کمتر از کدوم بیشتر استفاده کنم؟در کنار این ها هفته ای یبار دل و یبار کرم خاکی استفاده می کنم.
  http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1495971852521.jpg
  ماهیامم اینان
  ۶تا ماکرو پینک و دوتا ماکرو کبالت آبی
  http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1495971853512.jpg
  ۴ سورم و ۶ پروکسیموس و ۲ گرین ترور
  http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1495971853643.jpg
  یک جفت گورخری با فرزندان
  http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1495972072121.jpg
  یک جفت جوئل
  http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1495971854225.jpg
  یک جفت فلاور باکس با تخم ها
  این فلاورا چرا اینقد کم تخم گذاشتن تعداد تخماشون به بیستا هم نمیرسه؟
  http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1495971853894.jpg
  تمام این دم و دستگاه هم توی زیر زمین خونست.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اسپیرولینا و سیکلید کالر و شریمپ(میگو انرژی) عالین و میتونید بیس غذایی ماهیاتون قرار بگیرن. باقی غذاها رو ندید یا کمتر بدید. مثل بیومار و باقی انرژی ها….
   دل رو هم اصلا ندید به نظرم. یا خیلی کم و هفته ای یک مرتبه. دقیقا روزی که روز بعدش میرن رژیم یک روزه دل رو مصرف کنید.

   پاسخ
 5. مهدی

  سلام من چند روز پیش غذای کرم خونی انرژی سیزده هزار تومن خریدم ولی الان تو کامنتا دیدم گفتید غذای برند فقط باید استفاده کنید.یعنی ازین غذاهای انرژی که میگن ساخته چین و بسته بندی ایرانه نباید استفاده کرد؟قیمتشون هم پایینه ادم به شک میوفته

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه اینکه اصلا استفاده نکنید. برای تنوع غذایی و هفته ای یکی دو وعده استفاده کنید خوبه ولیکن بیشتر استفاده نکنید مخصوصا کرم خونی رو نباید زیادتر از این استفاده کنید.

   پاسخ
 6. Mehrshad

  سلام.من یک جفت جوئل فیش خریدم که از قبل جفت بودن.الان یک روزه دارمشون.به نظر ماده شکمش پره و تخم داره.رنگشون هم قرمز خیلی کم رنگ با خطوط ابی هست.می خوام به جز غذای خشک غذاهای دیگه هم بهشون بدم
  ۱کرم های منجمد شده را از کجا می شه خرید؟قیمتش چنده؟چجوری باید به ماهی ها داد؟؟
  ۲چه غذایی به جز خشک ها بهشون بدم که تقویت بشن و براشون مفید باشه؟
  ۳کاهو و خیار و هویج را اگر هفته ای یک وعده همینطوری روی اب بندازم اشکال نداره؟
  لطفا جواب بدین ممنون

  پاسخ
  1. sh.kh

   سلام
   شاید شکمش پره در هر حال من خودم یک ماه یک جفت جوئل دارم با اینکه شکم ماده تخم داره اما تخم نمیزاره.
   ۱-از مغازه های آکواریومی اکثرا دارن.
   ۲-غذا هایی مثل دل یا میگو حتی کرم خونی البته به مقدار کم و هفته ای یکی دو وعده
   ۳-بهتره یکم کاهو رو بجوشونید. در مورد خیار و هویج هم من تا حالا به ماهیام ندادم منتظر نظرات سایر دوستان باشید.

   پاسخ
   1. sh.kh

    بازم سلام
    خوب باید حرفمو اصلاح کنم بالاخره امروز تخم گذاشتن البته معلوم نیست مثل دفعه قبل بخورنشون یا نه.

    پاسخ
  2. Mehrshad

   سلام.من همین امروز پیغام بالا را دادم..ماهی جوئلم تخم گذاشت.حالا چیکار کنم؟می خوام دل مرغ+کاهو+سویا+سیر با هم مخلوط کنم بزارم تو فریزر و هفته ای یک بار بهشون بدم خوبه؟اب کثیف می شه خیلی؟چیکار کنم کثیف نشه ممنون

   پاسخ
   1. sh.kh

    سلام
    خوش بحالتون جوئلای من دوباره با اینکه هیچ استرسی بهشون وارد نکردمو متیلن بلو هم به آب اضافه کردم باز تخماشونو خوردن اونم در عرض چند ساعت!!!(آخه چرا؟)
    بهتره از دل گاو استفاده کنید آب رو هم خیلی کثیف نمیکنه به شرط اینکه از سیستم فیلتراسیون خوبی استفاده بکنید و به مقداری بدید که غذا سریع خورده بشه.برای تغذیه بچه ماهیام روز اول از آّب سبز و بعد از آرتمیای هچ شده استفاده کنید.

    پاسخ
 7. Mehrshad

  حالا من برای جوئل هام غذای دستی درست کردم.البته کم درست کردم.دل مرغ+سویا+کاهو+سیر+فلفل قرمز .اینا را همه به مقدار کم مخلوط کردم و در فریزر‌گذاشتم برای جوئل هام.فقط هفته ای یک بار فقط یه ذره بهشون بدم مشکل نداره؟یا دو هفته یه بار دو وعده یا یک وعده؟لطفا راهنمایی‌کنید
  حالا من متین بلو نزدم به اب چون نیاز نیست قبلا هم که گوره خری داشتم تخم هاش بدون متین بلو هچ شد.بعد اب سبز چیه؟قیمت چقدره و از کجا باید بخرم ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا برای دریافت پاسخ صبر کنید.
   از این غذا هفته ای یک یا دو وعده خیلی کم مصرف کنن کافیه و سایر وعده ها رو باید غذای شرکتی مرغوب بهشون بدین.
   حتما باید متیلن بلو بزنید حالا یک مرتبه شانسی تخم ها هچ شده ولی در اکثر موارد بدون متیلن بلو تخم ها قارچ میزنه.
   آب سبز رو باید خودتون درست کنید که در سایت توضیح داده شده داخل خود سایت سرچ کنید براتون میاره.
   http://www.onlypet.ir/post-3465/%D9%81%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%BE%D9%84%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%88%D9%86-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D9%81%D9%88%D8%B2%D9%88%D8%A6%D8%B1%D9%87%D8%A7/

   پاسخ
 8. پرویز

  سلام می خواستم ببینم میشه به فایتر یا ماهی قرمز، لیسه(حلزون بدون لاک) داد؟

  پاسخ
 9. امیر

  سلام من یه غذای top fish tropical دارم متاسفانه کیسه رطوبت گیرش پاره شده و تمام چیزای توش ریخته تو غذا و پخش شده فروشنده گفت نده بشون. به نظر شما میشه جداش کرد؟؟؟ اگه میشه میشه به ماهی داد به عنوان یه غذای مکمل

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   راستشو بخواین نمیدونم. با این حال یکی از همین کیسه ها رو از قوطی غذاهای خودم برداشتم ببینم چیه. دیدم روش نوشته خورده نشه و شامل مواد جذاب بی ضرر هست و از این حرفا!
   حالا نمیدونم اگه بتونید اون مواد رو از غذا جدا کنید فکر نکنم خود غذا واسش مشکلی پیش اومده باشه ولی خب مستقیما اون موارد نباید خورده بشه.
   http://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1499617728781.jpg
   باز منتظر نظر دیگر دوستان هم باشید

   پاسخ
 10. صادق

  سلام. من یه مقدار کاهو برای مصرف شخصی خریده بودم و با مواد شوینده شسته بودم و گذاشته بودم یخچال… بعد از دو روز یه تیکه از همون کاهو رو زیر آب شستم و چند ثانیه تو اب جوش انداختم و بعد انداختم برای جلبک خوار چینی و اون هم ازش خورد! ولی بعد از چند روز مرد! خواستم ببینم کاهویی که بذای تغذیه ماهی استفاده میکنیم نباید با مواد شیمیایی شسته شده باشه؟!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   مواد شوینده مخصوصا اگه اثاری از اون روی غذا بمونه که خب برای موجود حساسی مثل ماهی کشنده هست. البته فکر نمیکنم دلیل مرگش به خاطر مواد شوینده بوده چون بالاخره کامل شستشو دادید و تو خود اکواریوم رفته و کامل خیس خورده و …. با این حال ممکنه یکی از دلایل مرگش این مورد هم بوده.

   پاسخ
 11. صادق

  سلام. خسته نباشید. یجایی تو یه سایتی دیدم نوشته بود حتی اگر روی بسته درج شده که بود تا دو سال مونده تا انقضا شما باید بعد از چهار ماه از اون غذا برای ماهیتون نریزید! آیا درسته این حرف؟

  پاسخ
  1. بنیامین

   نه آقا درست نیست .الان خیلی از آکواریوم فروشی ها کلا غذای تاریخ گذشته می فروشند البته نه همه …
   من یه سری کرم منجمد خریدم سه سال از تاریخ انقضاش گذشته بود یعنی پنج سال قبل تولید شده بود و وقتی هم متوجه شدم و بردم پس بدم قبول نکرد .اما من به ماهی هام دادم مشکلی بوجود نیومد ماهی هام ریز و گیاهخوار بودن .
   ولی شما غذایی که بسته بندی هست داری میگیری حتما به تاریخش نگاه کن و اگه تاریخ نداشت نگیر چون شما داری بابتش کلی پول میدی . شاید غذای تاریخ گذشته بدی همون لحظه ماهی نمیره ولی مطمئنا اثر منفی می زاره

   پاسخ
 12. محمد

  سلام‌ میخاستم برای غذای دست ساز از دل مرغ استفاده کنم که راحتتر گیر میاد ولی این مرغا رو با هرمون و دارو بزرگ میکنن این مشکلی نداره؟

  پاسخ
 13. محمد

  این غذای دست سازی که اقا مجتبی تو تالار معرفی کردن میشه به گوپی داد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   برای اماده سازی برای تولید مثل بله. به مقدار خیلی کم.
   بیشتر این غذای دست ساز برای سیکلیدها مناسبه تا زنده زاها.

   پاسخ
 14. محمد

  ممنون اقا شهریار در حال حاضر هفته ای دو سه بار بهشون میدم یعنی شما میگین ندم؟

  پاسخ
 15. محمد

  سلام خسته نباشید. ببخشید آرتمیا چی هست؟ میشه به تترا و گوپی داد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ارتمیا یه نوع میگو هست و نوع هچ شده و تازش برای تغذیه نوزاد ماهیا بسیار کاربردی هست. به تتراها و گوپی و خیلی از ماهیا هم میشه داد. انواع منجمد و خشک و …. این غذای مقوی هم وجود داره که به ماهیای بزرگ هم میشه داد.
   مطلب زیر رو مطالعه کنید.
   http://www.onlypet.ir/post-275/

   پاسخ
 16. amir

  سلام و خسته نباشید …
  من یه اک دارم که ماهی های مولی و گوپی نگهدارس میکنم و ی مدل غذا میدم اسمش لوفاک میخوام ماهی هارو تکثیر کنم و دوست دارم تغذیه خوبی داشته باشن …میشه بهم ی مدل غذای دیگه معرفی کنین که بهشون بدم اسمشو بگین بی زحمت

  پاسخ
 17. alirezaj

  سلام اصولا غذاهای شرکتی مخصوصا تترا و تروپیکال و هیکاری غذاهای خوبی هستند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code