فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها جزو شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی هستند که به عنوان غذای لارو ماهیان مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که اطلاع دارید لارو بسیاری از ماهیان برای رشد و نمو نیاز به غذای مقوی و زنده دارند و به خاطر جثه و دهان کوچکشان قادر به تغذیه هر نوع غذایی نیستند و به همین دلیل برای تغذیه از موجودات بسیار ریز میکروسکوپی مانند انفوزوئرها، روتیفرها یا فیتوپلانکتون ها استفاده میشود

به ادامه متن توجه کنید

اب سبز

اکثر تکثیر کنندگان با تجربه از اهمیت موجودات زنده و ریز میکروسکوپی در رشد و نمو لارو برخی از ماهیان اطلاع دارند در صورتی که برخی از تکثیر کنندگان خانگی یا کم تجربه غذاهای شناخته شده تر مانند ارتمیا را به عنوان غذای لارو ماهیان میشناسند و کمتر اسم فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها، روتیفرها و …. را شنیده اند. باید دقت داشت که همه ماهیان قادر به تغذیه ارتمیا در چند روز اول پس از جذب کیسه زیر شکم نیستند و نیاز است این دسته از ماهیان با غذاهای بسیار ریز تغذیه شوند تا کمی سایز بگیرند و سپس از غذاهای بزرگتر مانند ارتمیا و ….. استفاده شود. اکثر ماهیان کوچک اب شیرین مانند فایتر، گورامی، خانواده زبراها، تتراها، برخی بارب ها و …. پس از تولد قادر به دریافت ارتمیا نیستند و حتما برای بقا نیاز به غذاهای بسیار ریز دارند و در اینجاست که اهمیت این موجودات ریز و میکروسکوپی مشخص میشود

ابتدا در مورد شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی که برای تغذیه لاروها استفاده میشوند به چند تعریف میپردازیم

فیتوپلانکتون ها: فیتوپلانکتون ها (Phytoplankton) دسته ای از پلانکتون ها هستند که قادر به خودپروردگی میباشند و قادرند با استفاده از نور خورشید فتوسنتز کنند و غذا تولید نمایند که این غذا هم به مصرف خود و هم به مصرف موجودات دیگر میرسد. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر تعداد بسیار زیادی از آنها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن کلروفیل) یا به رنگهای دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند. ضمنا دسته ای دیگر از پلانکتون ها، زئوپلانکتون ها هستند که از فیتوپلانکتون ها تغذیه میکنند (منبع: ویکی پدیا).

انفوزوئرها: انفوزوئرها یا مژه دارن (infusoria) یک اصطلاح گروهی برای موجودات بسیار ریز ابزی میباشد مانند جلبک های تک سلولی، مژک دارن، تک یاخته ها و …. که در استخرها یا برکه های اب شیرین وجود دارند. حداکثر تراکم انها در فصل بهار است ولی در سایر فصول و حتی زمستان هم یافت میشوند. برخی از گونه های انها به صورت گروهی زندگی میکنند و معمولا با رنگ زنگ زدگی در سطح اب دیده میشوند(۲۰۰۰,yani et al) (منابع: ویکی پدیا و ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

حال پس از اشنایی با فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها در ادامه به روش های پرورش انها میپردازیم

روش های پرورش فیتوپلانکتون ها: برای تولید فیتوپلانکتون ها میتوان مقداری اب دیکلره که در ان مقداری کود حیوانی استفاده شده است را در مجاورت نور خورشید قرار داد تا پس از چند روز شاهد سبزی اب و تولید فیتوپلانکتون ها باشیم. با توجه به اینکه فیتوپلانکتون ها مواد معدنی اب را دریافت میکنند و از طریق نور و فتوسنتز به بقا ادامه میدهند میتوان مقداری از اب اکواریوم که حاوی مواد معدنی و مناسب برای کشت فیتوپلانکتون ها میباشد را در مجاورت نور قرار داد تا به همان نتیجه، یعنی تولید فیتوپلانکتون ها و اب سبز برسیم. باید دقت داشت دمای اب قرار گرفته در مجاورت نور نباید بیش از حد بالا برود، همچنین استفاده از ظرف شفاف و با دربی گشاد و باز برای تولید اب سبز توصیه میشود. وجود شعله کم اکسیژن، باکتری های مفید و نیترات و همچنین دی اکسید کربن در تولید اب سبز نقش بسزایی را ایفا میکنند، طبق تجربه اکثر افرادی که در تولید اب سبز به موفقیت رسیده اند از اب سیفون شده اکواریوم استفاده نموده اند و افرادی که از اب لوله کشی برای تولید اب سبز استفاده نموده اند یا موفق نشده اند یا موفقیت دیرهنگام داشته اند.

با وجود اینکه بسیاری از تکثیر کنندگان اب سبز را جزو بهترین گزینه برای تغذیه لاروهای کوچک میدانند در برخی از منابع و در گفتگوهای علمی از عدم هضم این غذا برای برخی از لاروها نیز مطالب زیادی نقل شده است. به هر حال انچه که مسلم است برای تغذیه لاروها از قدیم الیام تا به امروزه و حتی در محصولات تجاری از اب سبز به عنوان یک غذای مناسب برای سایز گیری لاروهای کوچک یاد شده است و تکثیر کنندگان هم از این روش سالیان سال لاروهای خود را بزرگ کرده اند

روش های پرورش انفوزوئرها برای تغذیه لاروها: برای تولید انفوزوئرها میتوان مقداری غذای پوسیده داخل ظرف اب ریخته و ان را در مجاورت هوا قرار داد و پس از چند روز اقدام به استحصال انفوزوئرها نمود. برای این منظور میتوان یکی دو برگ کاهو را زیر نور افتاب یا روی رادیاتور شوفاژ خشک کرده و پس از خرد کردن انرا روی سطح ظرف اب مورد نظر پاشید. میتوان کاهو، اسفناج و سایر برگ ها را نیز به صورت خام بکار برد ولی تا وقتی که این برگ ها به خوبی در اب پوسیده و تخمیر نشوند، رشد و نمو انفوزوئرها شروع نخواهد شد. حلزونها با خوردن گیاهان و دفع ان به صورت نیم هضم شده ، رشد و نمو انفوزوئرها را سریع مینمایند.

روش دیگر تولید انفوزوئرها ریختن اب جوش روی علف خشک و نگهداری ان برای مدت چند روز میباشد. در این روش نیز میتوان به مقدار زیاد از این غذای زنده برای نوزاد ماهی ها تهیه نمود. در اب استخر ماهیان گرمسیری که نیز کود دهی صورت می پذیرد همزمان با تولید فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها نیز تولید میشوند که در هر استکان اب این استخر مقدار زیادی انفوزوئرها وجود دارد که البته به سبب وجود انواع الاینده ها و انگل ها اینکار توصیه نمیشود.

اگر بخواهیم تولید انفوزوئرها را در داخل اکواریوم تکثیر ماهی که قرار است به زودی لارو در ان ظاهر شوند، افزایش دهیم، میتوان یک یا دو تکه کاهوی پوسیده در داخل ان قرار داد. با این کار نه تنها اب اکواریوم خراب نخواهد شد بلکه به اندازه کافی غذای زنده ریز برای نوزادها تولید و تامین خواهد شد، بدون شک اگر کاهوی پوسیده زیادی در اکواریوم ریخته شود باعث الودگی اب ان و در نتیجه مرگ و میر احتمالی نوزادها خواهد شد (۲۰۰۰,yani et al) (منبع: ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

در اخر یک سوال: آیا بغیر از روش های بالا محصولی تجاری برای تسریع و تولید انفزوئرها و فیتوپلانکتون ها برای تغذیه لاروها موجود است؟؟

پاسخ این سوال یک بله بزرگ است. شرکت های معتبر اکواریومی برای تغذیه لاروها محصولات فوق العاده ای را معرفی کردند که حاوی تمام نیازهای بچه ماهیان برای رشد و نمو است. به طور مثال محصول sera micron  که در ادامه معرفی میشود جزو محصولات شناخته شده میباشد که به سادگی بدون دردسرهای تولید فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها میتواند مورد استفاده قرار گیرد. دقت داشته باشید قصد ما از معرفی این محصول تاکید یا تبلیغ بر این برند و محصول ان نیست و فقط به عنوان نمونه این محصول موفق برای علاقه مندان معرفی شده است و تصمیم گیری در خرید و انتخاب برند مورد نظر به عهده شماست.

  

.

توضیحات sera micron به نقل از بروشوز محصولات سرااین محصول یک غذای کاملا پودری ایده ال برای تمام بچه ماهی های انواع تخم گذار تا اندازه ۶ میلیمتر بوده و تحریک کننده رشد میباشد. از این غذا جهت تغذیه ارتمیای کشت شده (از روز سوم به بعد) نیز استفاده گردیده همچنین جهت تغذیه بی مهرگان اب شور نیز مناسب میباشد.

 

 

کپی برداری با درج تمامی اسامی و منابع یاد شده در مقاله بالا و درج لینک منبع(onlypet.ir) مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

338 دیدگاه در “فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

 1. مجتبی

  سلام
  خیلی مطلب جالب و مفیدی بود فقط اضافه کنم که یه غذای بچه ماهی هم شرکت اوشن فری زده که اون هم غذای خیلی خوبی هست به نام super BABY از شرکت OCEAN FREE

  پاسخ
 2. ghomeyshi

  خیلی مفید و کامل بود . خسته نباشید

  پاسخ
  1. moein

   سلام.ببخشید واسه لارو ماهی اسکار بعد از جذب شدن کیسه زرده میشه از ارتمیا استفاده کرد یا باید با اب سبز تغذیه بشن؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
    بله از آرتمیای تازه هچ شده میتونید استفاده کنید البته بستگی به سایز بچه ماهی ها هم داره اما معمولا بچه های تازه به دنیا اومده اسکار در سایزی هستند که بتونند ارتمیایی که همون روز هچ شده رو بخورند.

    پاسخ
 3. مجتبی

  سلام
  دوستان شرمنده اون لینک و دیدگاه ها رو بنده حذفشون کردم چون هم یه سایت دیگه بود و هم اینکه مربوط به این بخش نبود. البته همین پست رو هم بعدا یادم باشه حذفش میکنم.

  پاسخ
 4. مجتبی

  سلام
  دوستان خیلی خیلی ببخشید در اینجا حق هیچگونه تبلیغی به هیچ سایتی داده نمیشه و اون پست رو هم بنده حذف کردم.

  پاسخ
 5. فراز

  سلام
  ممنون مثل همیشه مفید و کامل بود فقط یک سوال:
  sera micron رو میشه به جای آب سبز به بچه فایترا داد؟
  با تشکر.

  پاسخ
   1. ناشناس

    سلام من واسه اب سبز ۱ برگ اسفناج انداختم تو یکی از این شیشه های اب معدنی که با اب اکواریوم پر شده خوبه ؟
    یک سوال دیگه واسه لارو های گوپی هر چند وقت یکبار و چقدر باید از اب سبز بریزیم؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     برای بچه ماهی های زنده زا اصلا آب سبز لازم نیست.

     پاسخ
     1. ناشناس

      واسه تغذیه بچه های گوپی باید از چی استفاده کنم ؟ البته بجز ارتمیا خشک

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       غذایی که به گوپی های بزرگ میدید رو پودر کنید و استفاده کنید. هر غذایی رو میشه پودر کرد و بهشون داد
       غذاهای تجاری با برندهای مختلف مثل تترا، جی بی ال، سرا و … هم برای این منظور تو بازار هست که میتونید تهیه کنید

       پاسخ
 6. محمدرضا آریاپور

  سلام چطور میشه اینا از بین برد چیزی هست که بخورشون یا ی کار آسون برای از بین بردنشون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز اینا رو مخصوصا درست میکنن برای تغذیه بچه ماهی ها.

   پاسخ
 7. مسعودساس

  سلام و خسته نباشید.
  چند تا سوال داشتم.
  ۱-من برای درست کردن آب سبز مقداری از آب آکواریوم رو تو بطری نوشابه خانواده ریختم که به نصفه هم نرسید. آیا همین مقدار کافیه؟ احتیاجی به ریختن کاهو در داخل آب هست؟
  ۲- بطری رو گذاشتم پشت پنجره ولی با وجود فصل سرما سر ظهر هم به زور گرم می شه. جای دیگه ای می تونم نگه اش دارم.
  ۳- در بطری رو کاملا ببندم و چند تا سوراخ ایجاد کنم یا در بطری رو اصلا نبندم.؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه نیازی به ریختن کاهو نیست. گرچه میتونید مقداری کاهو رو بذارین روی شوفاژ تا خشک بشه و خورد کنید روی سطح اب تا به سبز شدن اب سرعت ببخشید.
   پشت پنجره بهترین جاست ولی نباید اب بیش از حد سرد بشه یا حتی یخ بزنه، همینطور نباید بیش از حد گرم بشه. ضمنا درب بطری حتما باز باشه، حتی اگه از یه ظرف دهنه گشاد استفاده کنید که چه بهتر. فقط تو این فصل با این نور و هوا نباید انتظار داشته باشید سریع اب سبز بشه. ضمنا نفرمودید اب سبز رو واسه چی میخواین تا شاید راه حل بهتری هم وجود داشته باشه و پیشنهاد بدیم

   پاسخ
   1. مسعودساس

    الان یه جفت فایتر دارم. تو مرحله ی جفت گیری هستند. خواستم زودتر به فکر آب سبز باشم. البته من مبتدی هستم و این اولین باره که می خوام از فایتر بچه بگیرم.
    یکی دو تا سوال هم داشتم که تو قسمت مربوط به فایتر ازتون می پرسم.
    خیلی بزرگوارید آقا شهریار

    پاسخ
 8. آرمین

  سلام
  یک سوال داشتم…
  چرا نمیشه از این غذا برای بچه گوپی ها استفاده کرد؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدن که میشه کسی نگفت نمیشه ولی برای بچه گوپی فایده ای نداره و گوپی ها باید غذاهای دیگه ای بخورن تا سیر بشن این غذا برای بچه ماهی های تخم گذار هست که خیلی ریز هستن و نمیتونن غذاهای درشت تری رو بخورن تا دو سه روز از این غذا بهشون میدن ولی ماهی های زنده زا نیازی ندارن با این غذاها تغذیه بشن.

   پاسخ
   1. آرمین

    سلام
    من برای این گفتم چون غذا رو براشون خرد می کنم ولی نمی خورن.برای همین دنبال یک غذای خوب هستم غیر از دافنی و آرتمیا چون نمی تونم تهیه ی کنم.
    لطفاً میشه در این مورد کمی کمکم کنید…!!!

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     پس غذای مخصوص بچه ماهی تهیه کنید از غذاهای شرکتی مرغوب معمولا غذای بچه ماهی هم تولید میکنن.
     یا اینکه همین غذاهای پولکی رو خرد کنید روی آب حتما میخورن.

     پاسخ
     1. آرمین

      پس می رم پولکی میخرم.اگر نخوردن دیگه کاری به کارشون ندارم.

      پاسخ
 9. پوریا

  با سلام
  نوشته ی اقا شهریار خیلی عالی بود .
  تنها من موندم به چه ماهیایی میشه اب سبز داد؟؟
  با تشکر.

  پاسخ
  1. ghomeyshi

   لارو ماهیایی که لارو کوچک دارن مثل فایتر و آنجل

   پاسخ
 10. شيرازي

  شایسته است از کتاب آکواریوم ماهیهای آب شیرین نوشته دکتر حسین عمادی به عنوان منبع اصلی مقالات هم نام برده شود

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر قربان اصلا چنین چیزی نیست که اون کتاب به عنوان منبع اصلی مقالات باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
   بله اون کتاب خوبی هست ولی منبع ما نبوده و اگر هم باشه زیر همون مطلب منبعش ذکر شده پس شما نگران منابع ما نباشید کلا اگر یک سایت فارسی پیدا کردین که اندازه ما قانون کپی رایت رو رعایت میکرد و به کاربراش برای رعایت مقررات گیر میداد حتما بفرمایید ما اینجا رو تعطیل میکنیم.

   پاسخ
 11. ناشناس

  با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بدونم بعد یه هفته غذادهی به لاروها آب آکواریوم بچه ماهیا به شدت کثیف میشه چطوری باید با وجود این همه لارو آب ماهی رو عوض کرد نمیشه که دونه دونه اونارو جدا کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز چرا یک سوال رو در چند جا مطرح کردین خب باید صبر کنید تا جواب بدیم خدمتتون بنده اون سوالهای تکراری رو حذف کردم.
   شما نباید که کل آب رو تعویض کنید بلکه فقط باید به آرومی یک سوم از آب رو سیفون کنید و آب هم دما و بدون کلر اضافه بفرمایید توجه کنید هرگز کل آب رو تعویض نکنید. بهتره بخش چرخه آب رو مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 12. پویا

  سلام ممنون از حرف های خوبتون من یک سوال ددارم برای هربار بچه گیری چه چیزی باید کف اکواریوم ریخت وچگونه باید ان هارا تغذیه کنیم من تمام لارو هام میمیرن حتی وقتی که از ان غذا ها میریزم اب سبز راستی چگونه باید از اون موجودات بزرگتر مثل ارتمیا درست کنیم ..ممنون از نظرتون با تشکر ممنون از حرفاتون خیلی گلی ..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   درباره آرتمیا که مفصل بحث شده لطفا مطالعه بفرمایید.
   خب باید ببینید به چه دلیلی لاروها تلف شدن از گرسنگی بوده از تغییرات دمایی تغییر شرایط آب و … از نمک زیاد و یا از مصرف داروی الکی و بی مورد و نامرغوب و هزار مورد دیگه.

   پاسخ
 13. حسن

  سلام من چهطوری می توانم از دست اب سبزی که در اکواریومم درست شده خلاص شوم خیلی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدت نور رو کاهش بدین.
   هفته ای یک سوم از آب رو سیفون کنید.
   غذا به اندازه مصرف کنید و فیلتراسیون مناسبی هم داشته باشید.
   اگر شیشه ها و وسایل جلبک زدن از ضد جلبک مرغوب استفاده کنید.

   پاسخ
 14. حسن

  همه ی گزینه ها رو می توانم رعایت کنم به جز فیلتراسیون اخه رفتم یه مغازه تو پلاسکو قیمت یک فیلتر اسفنجیش به اندازه یه پرت کوچک بود و من هم نخریدم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز اشتباه نکنید درسته قیمت فیلتر از ماهی گرون تر هست ولی خیلی به صرفه میشه چون همش ماهی بخرید و تلفات بدین بهتره یا یک فیلتر خوب با چند تا ماهی سالم داشته باشید.

   پاسخ
 15. davood akbari

  سلام خوبای سایت
  اقا مجتبی آقا شهریار
  من ۳ روز آب سبز درس کردم تو دبه ی ماستهای بزرگ که دبش شفاف نیس اگه دقت کرده باشین من کاهوی تازرو ۳ ۴ تا انداختم توی اون دبه از اب آکواریومم استفاده کردم الانم تو تراس زیر نور آفتابه در دبه بازه ولی به جز کدر شدن آب و لزج شدنش سبز شدنی من نمیبینم آیا اشتباه کردم و دوباره باید از اول شورو کنم
  اگه بگین ممنون میشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   از ظرف شفاف استفاده کنید. زیر نور مستقیم خورشید هم قرار ندین چون دمای اب بالا میره و از جلبک خبری نخواهد بود. شما مقداری از اب اکواریوم یا اب سیفون شده اکواریوم رو تو یه ظرف شیشه ای قرار بدین و بذارین زیر نور بعد از یک هفته تا ده روز اب سبز رنگ میشه. همین اب کدر هم الان ممکنه پر از انفوزوئر باشه. گزینه بهتر استفاده از محصولات تجاری هست

   پاسخ
 16. davood akbari

  سلام آقا شهریار
  بخدا کل تهرانو زیرو رو کردم کل منطقه ی ماهیی فروشارو گشتم sera micron پیدا نکردم اصلا نیس تو‌ تهران نمیدونم چرا اگه‌ باشه ۱۰۰٪ میگیرم اگه بازم چیزی هست که بجای سرا بدم بگید بگیرم

  پاسخ
 17. حسن

  سلام
  من می توانم بعد از اینکه ماهی ها تخم هارو بار ور کردند بیست لیتر از همان ابی که داخلش تخم ریزی کردند را به یک تانک بیست لیتری بریزم و بعد سنگ تخم هارو از اب بیرون بیارم و بگذارم داخل همان بیست لیتر اب و در همان دقیقه که تخم هارو جابجا کردم داروی ضد قارچ بزنم و یک ساعت بعد یک و نیم لیتر اب سبزی که خودم درست کرده ام به اب اضافه کنم هنوز تخم ها همان جا هستند یک هو اب سبز بریزم تو تانک مشکلی پیش نمی اید اگر مشکل پیش می اید این اب سبز را کی منتقل کنم خیلی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به محل تخم ها که نباید آب سبز منتقل کنید دوست عزیز اینطوری که تخم ها قارچ میزنن ؟؟؟!! اصلا چه لزومی داره ؟؟؟!!! شما آب سبز رو باید برای تغذیه لاروها استفاده کنید نه تخم ها تازه یکی دو روز اول تولد لاروها به همون آب سبز هم نیازی نداره و از کیسه زرده زیر شکمشون تغذیه میکنن و بعد از اینکه شروع به شنای آزاد کردن باید آب سبز رو شروع کنید و اون زمان لاروها و البته دیگه لارو نیست و بهتر بگیم بچه ماهی ها به تغذیه نیاز دارند.
   خب اون داروی ضد قارچ هم اگر همین رو روی دارو نوشته به هیچ دردی نمیخوره و باید متیلن بلو مرغوب استفاده کنید یا ضد قارچ معتبر خارجی.

   پاسخ
   1. AmirAbbas86

    سلام دوستان من هر دفعه که اب سبز درست میکردم
    بوی گندیدگی می اومد
    این دفعه من گیاه هارو پختم تا سریع تر له بشه و غذا زودتر برای
    فیتو پلانگتون ها و انفزوئر ها تامین بشه
    حالا از شما دوستان عزیز یک سوال دارم
    این دفعه به جای بوی گندیدگی بوی ترشیدگی گرفته
    ایا خراب شده اب چیکارکنم
    لطفا اگر تاحالا درست کردید و دیدید بوی ترشیدگی بگیره جواب بدید ممنون

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *