غذای ماهی

غذا و تغذیه ماهیان یکی از مهمترین و موثرترین مورد در رشد و نمو ،رنگ امیزی،تکثیر و … ماهی میباشد لذا با وجود اینکه ماهیان موجودات کم توقعی هستند و اکثر غذاهایی که در اختیارشان بگذارید را میخورند ولی برای داشتن ماهیان زیبا،شاداب و قوی باید تغذیه انها را مورد توجه قرار دهید. و احتیاجات ماهیان خود را از لحاظ تغذیه بفهمید برای همین منظور در این بخش به معرفی انواع غذاها و کاربرد ان میپردازیم

غذای ماهیان اب شیرین


انواع غذاها :

۱- غذاهای خشک

۲- غذاهای زنده

۳- غذاهای فریز شده

غذاهای خشک : از سایر غذاها استفاده ی بیش تری دارند که اغلب آنها سرشار از ویتامین هستند . بیش تر آنها به شکل پولکی ، قرصی و گلوله ای ساخته می شوند که اگر به دور از رطوبت و نور نگهداری شوند ، مدت زیادی قابل نگهداری هستند .

۱- پولکی : غذایی لایه لایه می باشد که به رنگ های مختلف وجود داشته و بیش تر به عنوان مکمل غذا به کار می رود و به تنهایی ارزش زیادی ندارد ؛ به این معنی که این غذا تنها دارای مقدار کمی پروتئین برای متعادل نگهداشتن وزن ماهی ها بوده و در رشد آنها تاثیر بالایی ندارد . هر رنگ پولکی هم نشانه ی مقدار مشخصی پروتئین می باشد که معمولاً روی جعبه های آنها ذکر شده است .

نکته : از پولکی بیش تر برای تغذیه ی زنده زاها استفاده می شود .

۲- غذاهای گلوله ای : همانطور که از اسمشان پیداست ، بیش تر به شکل گلوله بوده که معروفترین آنها لوفاک می باشد .

لوفاک : غذایی قهوه ای و دانه دانه که بوی ماهی مانده می دهد و سرشار از پروتئین ( حدود ۵۰ % پروتئین ) است . چندین نوع لوفاک در بازار وجود دارد که لوفاک های روشن رنگ ، روی آب می مانند ولی لوفاک های پر رنگ ، معمولاً به ته آب فرو می روند . این غذا تقریباً مورد پسند تمام ماهی ها بوده و برای تغذیه ی اغلب آنها ( چه گیاهخوار و چه گوشتخوار ) مناسب است .

غذاهای رنگی : همانند لوفاک بوده با این تفاوت که نسبت به لوفاک از پروتئین کمتری ( حدود ۳۵ % ) برخوردار بوده و بیش تر به رنگ های قرمز و سبز موجود است . این غذا یکی از مناسب ترین منابع تغذیه برای گلد فیش ها و گیاهخوارانی که از روی آب تغذیه می کنند ، محسوب می شود .

مغز میگو : دانه های ریز نارنجی رنگی که سرشار از پروتئین بوده و به تنهایی قادر به تامین مواد معدنی مورد نیاز ماهی میباشد .

۳- غذاهای قرصی : بیش تر این غذاها با نام پروتئین عرضه می شوند که اغلب از خزه دریایی ( جلبک ) ساخته می شوند . این غذا بیش تر به عنوان مکمل پروتئینی برای زنده زاها به کار می رود ولی برای تغذیه ی گیاهخوارانی مثل کوریدوراس و کت فیش هم استفاده می شوند .

۴- کرم های منجمد شده : از بهترین منابع پروتئین به شمار می روند که با فشرده کردن کرم هایی چون کرم خاکی ساخته می شوند . از رایج ترین کرم های منجمد شده ، می توان به کرم فشرده و کرم قرمز اشاره کرد .

کرم فشرده : کرم های سفید منجمد شده که به صورت مکعب هایی وجود داشته و برای تغذیه ماهی ها می توان آنها را به شیشه چسبانده و یا به صورت پودر شده استفاده کرد .

کرم قرمز ( خونی ) : کرم های قرمز یا خونی یکی از گونه های کرم خاکی هستند که در بازار به صورت منجمد وجود دارند . این نوع هم سرشار از پروتئین بوده و در سلامتی و رشد ماهی ها نقش بسیار زیادی دارد .

۵- تخم میگو : با حدود ۶۰ % پروتئین ، یکی از بهترین غذاهای منجمد به حساب می رود که تقریباً رایج ترین غذا برای تغذیه انواع بچه ماهی ها می باشد .

البته ماهی ها خیلی راغب به تغذیه با تخم میگو به صورت خشک نیستند ولی اگر به صورت زنده مورد تغذیه ی آبزیان قرار گیرند ، بسیار مورد پسندشان بوده و اثری از آنها در آب باقی نمی گذارند .

نحوه زنده کردن تخم میگوی منجمد : ابتدا در یک تانک یا ظرف شیشه ای مقداری آب بدون کلر ریخته و با استفاده از آبگرمکن دمای آن را روی ۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید . سپس علاوه بر قرار دادن یک سنگ هوا در تانک ، به ازای هر لیتر ۲ قاشق سوپخوری در آب نمک بریزید . ( بهتر است از نمک دریایی استفاده شود که هیچ افزودنی مضری ندارد . )

ابتدا مقداری از تخم های منجمد را حدود یک ساعت در آب تازه قرار داده تا رطوبت آنرا فرا گیرد ، سپس آنها را به تانک بریزید . دقت داشته باشید محلی که تخم ها در آن قرار دارند باید روشن باشد ، چون در غیر اینصورت بیش تر تخم ها خراب می شوند .

پس از ۴۸ ساعت بچه میگو ها از تخم در می آیند که برای تغذیه بچه ماهی ها آماده اند .

نحوه تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگوی زنده : پس از در آمدن بچه ها از تخم ، پمپ هوا را خاموش کرده و در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک چراغ قوه در کنار یکی از گوش های تانک قرار دهید . مشاهده می کنید که بچه میگو ها به طرف روشنایی شنا کرده و در آن قسمت جمع می شوند .

در این حالت می توان با استفاده از سرنگ مقداری از آنها را گرفت و سیس روی تکه ای پارچه ضخیم که روی یک لیوان قرار دارد ریخت تا از آب جدا شوند . در این حالت به آرامی آنها را به تانک ریخته تا بچه ماهی ها از آن تغذیه کنند .  این مقدار برای تغذیه ۶۰ تا ۱۰۰ بچه ماهی کافی بوده و هر بچه ماهی حداقل در روز به دو بار تغذیه بدین وسیله نیازمند است .

غذاهای زنده :یکی از رایج ترین غذاهای گوشتخواران به شمار رفته که لذیذ ترین غذای آنها هم محسوب می شود و استفاده از این غذاها سبب رشد و سلامتی آنها می شود .

۱- ماهی زنده : مورد تغذیه ی بیش تر گوشتخوران قرار گرفته و معمولاً از ماهی های ریز رودخانه به این منظور استفاده می کنند . البته بچه های زنده زاها به خصوص گوپی هم دارای چنین کاربردی بوده و معمولاً برای تغذیه ی آنجل ها مورد استفاده قرار می گیرند .

تذکر : هرگز ماهیتان را با ماهی مرده تغذیه نکنید تا عامل مرگ آن ماهی ، سبب مرگ ماهی شما نشود .

۲- کرم خاکی : سبب تقویت رنگ ماهی ها شده و غذای مورد علاقه ی بیشتر گوشتخواران و گلد فیش ها محسوب می شود .

نکته : قبل از تغذیه ی ماهی ها با کرم خاکی ، آنرا کاملاً با آب بشویید .

چون در همه ی فصول نمی توان در جاهایی مانند باغچه به جستجوی کرم های خاکی پرداخت ؛ می توان آنها را جداگانه پرورش داده و سپس به عنوان غذای ماهی ها مورد استفاده قرار داد .

نحوه ی نگهداری و تکثیر کرم خاکی : ابتدا تعدادی کرم خاکی از باغچه یا محلی که دارای خاک مرطوب است پیدا کرده و سپس آنها را در یک جعبه که در آن مقداری خاک مرطوب است قرار دهید .

سپس مقداری از جعبه را درون آب قرار دهید تا خاک ها مرطوب باقی بمانند .

پس از گذشت مدتی ، چون کرم های خاکی دو جنسه بوده و نیاز به نر و ماده ندارند ؛ تکثیر شده و به تعداد مورد نظر شما خواهند رسید .

نکته : برای جلوگیری از خشک شدن خاک که سبب مرگ کرم های خاکی می شود ، هر روز مقداری آب را روی لایه های بالایی خاک بریزید .

۳- لارو پشه : کرم های ریز سفید رنگی بوده که به تسریع در رشد بچه ماهی ها کمک می کنند .

لارو ها معمولاً در بدن پشه ماده و یا پس از تخم ریزی حاصل می شوند که پس از شستشوی آنها می توان ؛ از آنها برای تغذیه ی ماهی ها استفاده کرد .

۴- دافنی ( کک آبی ) : حشره های ریزی ( ۳- ۲.۵ سانتیمتر ) که در دریاچه ها و یا جاهایی که مقداری آب مدت زیادی ساکن است رشد یافته و می توانند  به عنوان یک تنوع در غذای ماهی ها محسوب شوند .

چون دافنی ها در آب گرم از بین می روند بیش تر در فصل بهار و پاییز در آب های سرد یافت می شوند .

۵- کرم های ریز ( کرم پروانه درخت بید ) : به دلیل ریز تر بودن از تخم میگو ، مورد تغذیه ی بچه ماهی های بسیار ریز قرار می گیرند .

نحوه ی تولید کرم پروانه بید : ابتدا درون یک لگن پر از کره نباتی مانده مقداری بلغور جو ریخته و به اندازه ی مورد نیاز ، آب داغ را به این ترکیب اضافه کنید . ( بطوریکه خمیر شود . )

سپس برای مدتی اجازه دهید تا سرد شود و پس از یک روز آنرا کاملاً با هم مخلوط کنید . دو تا سه روز بعد کم کم ، کرم ها رشد کرده و برای تغذیه آماده می شوند .

نکته : پس از مخلوط کردن آنها ، روی آنها را پوشانده ولی چند روزنه در آن قرار دهید تا تبادل هوا بین محیط و ظرف صورت گیرد .

۶- Parmecium : بزرگترین باکتری تک سلولی می باشد ، که با چشم قابل رویت نیست ولی برای رشد ماهی ها ( به خصوص گیاهخواران ) بسیار موثر است .

Parmecium ابتدا باکتری های کوچک موجود در آب را خورده و سپس ماهی ها از آن تغذیه می کنند .

روش تهیه باکتری Parmecium : ابتدا در یک بطری پر از آب بدون کلر ، مقداری خیار خرد شده بریزید . سپس در بطری را بسته و چند روزنه برای تبادل هوا در آن قرار دهید . برای چند هفته ، بطری را در جای گرم قرار دهید تا باکتری ها در آب رشد کنند .

پس از این مدت می توان مقداری از آب بطری را به تانک منتقل کرده تا باکتری ها در تانک هم تکثیر یابند .

نکته : در صورتی که خیار های خرد شده در آب کلر دار قرار گیرند ، تمام باکتری ها نابود شده و در نتیجه خراب می شود .

۷- کرم گیلاس : کرم های سفید رنگی بوده که معمولاً درون گیلاس های رسیده قابل مشاهده هستند . این کرم ها را می توان پس از شستشوی کامل برای تغذیه ی ماهی ها به تانک منقل کرد .

۸- میگو : بی شک میگو یکی از قوی ترین منابع پروتئین به شمار می رود که می توان از این منبع پروتئین برای افزایش سرعت رشد ماهی ها بهره برد .

تذکر : تنها قسمت های نرم بدن میگو را به ماهی ها داده ، و از قسمت های سخت آن استفاده نکنید .

غذاهای فریز شده :بیش تر غذاهای زنده را ، چون مدت زیادی قابل به نگهداری نیستند می توان فریز کرده تا در فصول دیگر هم قادر به مصرف باشند .

۱- جگر و دل گاو ، گوسفند و مرغ : سرشار از پروتئین بوده که می توان پس از فریز کردن ، در هفته چند بار ماهی ها را با آن تغذیه کرد .

نکته : دقت داشته باشید در هر بار تغذیه ، مقدار کافی جگر یا دل به ماهی ها دهید تا سبب نفخ آنها نشود .

تذکر : هرگز یخ غذای فریز شده را توسط آب گرم ، ذوب نکرده و اجازه دهید کم کم با هوای خارج هم دما شود .

۲- دل گاو فریز شده : امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به مواد مورد نیاز هم سریع و راحت تر شده ، تا جایی که دیگر لازم نیست دل گاو را منجمد کرده و می توان از دل گاو فریز شده که به شکل پولکی ساخته شده به این منظور استفاده کرد .

۳- کرم قرمز ( خونی ) منجمد : کرم های قرمز ( خونی ) را هم می توان منجمد کرده و در مواقع نیاز ، از آنها استفاده کرد .

۴- دافنی منجمد : معمولاً دافنی ها مدت بسیار کمی زنده می مانند و در همه ی فصول هم یافت نمی شوند ؛ که می توان در فصول بهار و پاییز که فراوانند ، آنها را منجمد کرده و در سایر فصل ها مورد استفاده قرار داد .

نکته : دافنی فریز شده در بازار موجود می باشد که برای ساکنان شهر ها طراحی شده است .

۵- کرم خاکی فریز شده : به دلیل کمیاب بودن کرم های خاکی در فصول سرد و اهمیت آن در تغذیه ماهی ها ؛ امروزه کرم های خاکی فریز شده در بازار موجود است که جانشینی برای کرم های خاکی زنده می باشد .

۶- میگو : همانطور که گفته شد میگو سرشار از پروتئین بوده و از این رو به چندین شکل مختلف ( تخم میگو ، مغز میگو ، میگوی زنده و … ) مورد استفاده قرار می گیرد . اما تولید هر کدام نیاز به مراقبت ها و صرف زمان زیادی دارد ؛ که به جای آنها می توان از میگوی فریز شده استفاده کرد .

تذکر : هرگز ماهی زنده ای که بدون دخالت شما ، در آب مرده است را فریز نکرده و به ماهی ها ندهید .

چند غذای ویژه :

۱- برای تغذیه گلد فیش ها می توان از مقدار کمی سیب زمینی آب پز شده و سبزیجات پخته شده ( به مقدار کم ) استفاده کرد .

۲ – غذایی مخصوص گوشتخواران : یک تکه دل گاو ، یک تکه جگر مرغ ، میگو ، آرد جو و مقدار کمی نخود فرنگی یا کاهو پخته شده را در یک کیسه بریزید . سپس آنها را کاملاً با هم مخلوط کرده و پس از آن به تانک منتقل کنید .

نکته : اگر در جگر یا دل مورد استفاده ، تکه ای از چربی ملاحظه شد ، آنرا جدا کرده و سپس با سایر غذاها مخلوط کنید .

غذاهایی که نباید به ماهی ها داده شود :

۱- چربی حیوانات ۲- ادویه ۳- نان ۴- گوشت سفید یا قرمز

تهیه غذا از دل گاو:

مواد لازم برای تهیه غذا از دل گاو:

دل گاو ۱ عدد

۲۵۰ گرم اسفناج آب پز

۲۵۰ گرم میگو

سبوس گندم

ژلاتین

پودر سیر(اختیاری)

چربی های دل را بخوبی تمیز کنید و سیاهرگ های آن را جدا کنید.این کار در صورتی که دل کمی یخ زده باشد راحت تر خواهد بود.دل را تکه تکه کنید و بصورت مکعب های ۲ سانتیمتری تقسیم کنیدتا کار غذا ساز شما را راحت کند.تکه های دل را داخل مخلوط کن یا غذا ساز بریزید.دل را تا زمانی که تکه ی بزرگی دیده نشود خرد کنید.ولی هرگز آن ها را بصورت مایع و یا خمیری شکل در نیاورید.زیرا ماهی ها به ساختار فیبری گوشت نیاز دارند.حال گوشت ها را در ظرف جداگانه ای بریزید.

کمی میگو رابپزید(خیلی کم) و سپس داخل غذا ساز بریزیدو خرد کنید. اسفناج ( آب پز ) را آب کشی کنید و به میگوی ریز ریز شده اضافه کنید.یک فنجان از سبوس گندم به مخلوط میگو و اسفناج اظافه کنید و هم بزنید.بعد از اینکه خوب مخلوط کردید این مخلوط را کنار بگذارید. ۱۵ گرم ژلاتین را به آب داغ اضافه کنید تا ژلاتین ور بیاید.

ژلاتین،مخلوط میگو و دل را مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه به حال خود بگذارید. با یک قاشق بزرگ مواد حاصل را در پاکت فریزر بریزید ولی خیلی پر نکنید.بسته ها را در فریزر قرار دهید.

برای استفاده بسته را از فریزر بیرون بیاورید و به تکه های مناسب تقسیم کنید و داخل آکواریوم بیندازید.


نقل از:http://worldfish.blogfa.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,769 دیدگاه در “غذای ماهی

 1. mahdi

  اسکارم که ۱۷ سانته و دهنش خیلیییی بزرگ باز میشه اگه نصف ماهی بر تو دهنش و بعد ۳ الی ۴ دقیقه کالشو بخوره چیزی میشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکلی نیست ولی اگر ماهی طعمه کوچکتر باشه و راحت تر خورده بشه بهتره.

   پاسخ
 2. AHZ

  سلام. من برای ماهی هام کرم فشرده خریدم. هر چند روز یکبار بهشون بدم؟ چقدر بدم؟ محدودیتی داره یا میتونن هر روز بخورن.
  ماهی هام: ۵ مونو ۳ اسکات ۱ پینک ۱ دلفینی ۱ کت لجن خوار

  پاسخ
  1. AHZ

   ببخشید روزی چند وعده براشون مناسبه. آخه اسکات ها همیشه گرسنه آن و اگر من کل قوطی غذا رو خالی کنم در عرض ۵ دقیقه همشو میخورن!!! ?

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   کرم وغذای گوشتی رو هفته ای دو وعده مصرف کنید و نه بیشتر.
   ماهی هرچی بهش غذا بدین میخوره و ظاهرا همیشه گرسنه هست اما روزی دو وعده و حتی یک وعده غذایی کم کفایت میکنه.

   پاسخ
 3. pedram 7

  سلام یعنی میشه به گلد فیش و لجن خوار کرم خاکی هم داد؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!۱

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای تنوع هفته ای یکی دو وعده موردی نداره.

   پاسخ
 4. Mahdi

  سلام
  از مدل تترا چه نوع غذایی مناسب زبرا و مولی هست؟
  ریز یا درشت بهتره؟
  بعد اگه از یک غذای مارک دار و ۲ غذای معمولی استفاده کنم ، مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هر غذایی که داخل دهان ماهی جا بشه میخوره و مشکلی نداره.
   حداقل از یک غذای مرغوب و مارک دار در طول هفته استفاده کنید مشکلی نداره. حالا دو نمونه غذای معمولی هم برای تنوع در کنارش استفاده میکنید مساله ای نداره.

   پاسخ
 5. محمد

  سلام خسته نباشید
  برای سیچلاید های آفریقایی و آمریکایی چه غذایی بگیرم که کیفیت خوبی داشته باشه ورو رنگ ماهی تاثیر بزاره؟
  غذا منجمد خوبه به همراه یک غذا خشک؟
  چند وعده غذا بدم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   غذای منجمد برای سیچلاید آفریقایی جالب نیست و یا حداکثر هفته ای دو وعده غذای منجمد و یا گوشتی بخورن اون هم خیلی کم.
   در کل برای رنگ ابتدا استعداد خود ماهی مهمه و بعد کیفیت آب و شرایط نگهداری و سپس کیفیت و تنوع غذایی . سعی کنید حداقل از سه نمونه غذای مختلف استفاده کنید.
   روزی یک وعده و یا حداکثر دو وعده غذا دهی کفایت میکنه.

   پاسخ
 6. محمد

  سلام خسته نباشید
  مشکلی ایجاد میشه برا ماهی اگه غذا فلاور باکس بخوره؟ چون کنارش پرت و گرین ترور و ماکرو دارم
  غذای رنگ فلاور رو رنگ بقیه ماهیام تاثیر داره؟

  پاسخ
  1. (amir(fj

   سلام
   نه خیر مشکلی نداره ک بقیه هم بخورن.
   فقط ب صورت ی وعده در روز مصرف کنید و درکنارش انرژی زا هم مصرف کنید.
   تأثیر رنگ هم داره.من ک ب اسکات میدادم تاثیر داشت.
   کلا تاثیر مثبت داره اما در روز یا دوررزی ی وعده

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    غذای انرژی فقط اسمش انرژی هست و برای تنوع و هفته ای دو وعده خوبه و نه بیشتر و هیچ تاثیری هم روی رنگ نداره.

    پاسخ
 7. AHZ

  با عرض سلام.
  من دو روز پیش یه غذای استیج دیسکس که پروتئین بالایی داره و رنگش سیاهه خریدم. روش نوشته مخصوص رشد دیسکس! فروشنده گفت چون پروتئین بالایی داره هر روز بهشون نده!
  من همین که بار اول بهشون دادم اسکات هام تا ۲۴ ساعت خیلی کم تحرک شدن و حتی یکیشون دو وعده غذا نخورد!! ? اما مونو ها اتفاقا خیلی پر تحرک تر شدن و حتی یکیشون که یک ماه بود حسابی غذا نمیخورد یه دلی از عزا درآورد و از همه بیشتر خورد.
  نمیدونم مشکل از کجا بود که اسکات ها اینطوری شدن!؟
  دیشب یک ساعتی قطعی برق هم داشتیم شاید اون هم تاثیر گذار بوده!
  راستش رو بخواید میترسم دوباره اون غذا رو بدم بخورن! مطمئنم که غذا مشکلی نداره! به نظر شما هر چند وقت یکبار بهشون بدم بخورن!؟
  یک روز در میان به مقدار کم خوبه؟ آخه اگر تا حالا اسکات مخصوصا از نوع سبز و قرمز داشته باشید میبینید که مثل جارو برقی غذا رو میدن تو دهنشون و اصلا مثل سیچیلاید ها مکث نمیکنن و میرن سراغ بعدی!!! اصلا یه وضعی. از طرفی هم مونو ها باید به اندازه کافی غذا گیرتون بیاد. تا مونو ها سیر بشن اسکات ها اینقدر میخورن که شکمشون گنده میشه!!!!
  چی کار کنم!!!؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   غذا از چه برندی هست؟ استیج؟
   اصولا غذایی که برای دیسکس تهیه میشه اگه از برند معتبری باشه کیفیت بالایی هم داره و به خاطر غذا نبوده(البته این غذایی که شما دارید رو نمیدونم و به طور کلی عرض کردم). ضمنا دیسکس و سیکلیدهای امریکایی رژیم غذاییشون پروتئینی هست و موردی نداره. میتونید تو هفته دو تا سه بار هم استفاده کنید. البته اگه از برند معتبری هست. من اسمی که بردید رو نشنیدم تا حالا!!! استیج؟ رنگ سیاه؟ بیومار خودمون نیست به اسم استیج میفروشن؟

   پاسخ
   1. AHZ

    رنگش شبیه بیومار هستش ولی دراز_درازه. برندش چینبه خوبه اما قیمتش هم کم نبود. برای ۱۰۰ ml رش ۱۵۰۰۰ تومن پول دادم. تروپیکال هم همین قیمت بود. از بسته بندی با کیفیت و پلم شدش و بوی غذا معلوم بود که جنسش خوبه.
    با این شرایط هر دوره روز بدم به ماهی هام خوبه؟
    من قبلا به ماهی هام بیومار معمولی میدادم مشکلی نبود و فقط یکم بعد غذا تحرکشون کم میشد.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     شاید بیش از اندازه بهشون غذا میدین که بعد از غذا خوردن تحرکشون کم میشه شاید هم شب بهشون غذا میدین.
     نباید اینقدر به ماهی غذا بدین تاشکمش متورم بشه نهایتا غذا رو در جاهای مختلف بریزید تاهمه بخورن.

     پاسخ
     1. AHZ

      سلام. آخه اگر کم هم غذا بدنم هم اسکات ها و هم مونو ها با هم درگیر میشن. البته در گیری در حد زخمی شدن بدن نیست و فقط کمی باله های کناری اسکات ها کمی ریش میشه؟ چون اسکات ها معمولا به آون ناحیه ضربه میزنن. به بار تصمیم گرفتم ۲۴ ساعت بهمون غذا ندم! از آون موقع اسکات ها درگیریها شدید شد؟
      از اون موقع سه بار بهشون کاهو دادم. وقتی کاهو میخورم خیلی سر حالا ترن. فقط کم سطح آب کثیف میشه.
      راستی مونو و اسکات ها شب ها استراحت نمیکمن!!! من قبلا ماهی داشتم همچون استراحت میگردم و میخوابیدن! مثلا اسکار هام کلا به پهلو دراز میکشیدن و میخوابیدن! اما ظاهرا این خواب ندارن!

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       چرا این ماهی ها نیز استراحت میکنن اما معمولا چون در محیط زندگی طبیعی اونها آب جریان داره پس قرار نیست دراز بکشن کف تانک بلکه هیمنطوری وسط آب استراحت میکنن .
       در مورد غذا دهی و سایر شرایط چون بستگی به وضعیت تانک شما داره باید خودتون بهترین تصمیم رو بگیرید.

       پاسخ
 8. محمد

  سلام. من ماهیای گیاه خوار دارم (چشم چراغی، تترا جواهر، تترا نئون، زبرا، گورامی دارف و…) برنامه غذایی شون به این ترتیبه که: یک روز در هفته بهشون غذا نمیدم و بقیه روزهای هفته بیومار میریزم براشون و هفته ای دو مرتبه هم کرم خونی خشک (روزهایی که کرم خونی میدم خیلی کم بیومار میریزم) و هفته ای یک مرتبه هم غذای رنگ به مقدار کم…
  خواستم بدونم این برنامه خوبه یا ایراد داره؟ ممنون میشم اگر کمکم کنید…

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتره بجای بیومار از غذایی با برند معتبر مثل تترا یا سرا که متناسب با ماهیاتون هم هست استفاده کنید. در کنارش بیومار هم بدید، ارتمیا هم بدید، پولکی هم بدید تا تنوع غذایی هم داشته باشن.

   پاسخ
 9. شايان

  سلام من یه غذای تترا سیچلاید خریدم میخواستم بدونم میشه اون رو به ماهی هام بدم و ایا این که زیر ابی هست یا رو ابی ؟ماهی هام ٢ تا انجل پاندا بالغ ٣ تا لجنخوار ١ شارک کرم ٣ تا گورامی پرل و آبی ١ لوچ دلقک ١ پنگوسی گیاه خوار

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   روی بسته بندی غذا مشخصات اون قید شده .
   اما میشه به سایر ماهی ها هم بدین البته به شرط اینکه سایز دهانشون باشه
   معمولا غذای سیچلاید ها زیر آبی هست باز ببینید روی بسته بندی چی نوشته.

   پاسخ
 10. AHZ

  سلام.
  کرم فشرده خشک شده بصورت حبه ای برای ماهی های من هر چند وقت یکبار خوبه؟ خیلی دوست دارن و همشون با اشتها میخورن!
  ماهی هام: مونو۵،اسکات۳، سوروم۴، فایل موس۲

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هفته ای دو وعده استفاده کنید.

   پاسخ
   1. AHZ

    باید فط یک حبه بیندازم یا چند تا ؟
    آخه به نظرم یک تکه به اندازه یه حبه قند به کجای ماهی های من میرسه ؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بستگی به سایز و اشتهای ماهی های شما داره .

     پاسخ
     1. AHZ

      آخه ماهی های من مخصوصا اسکات ها خیلی پر خورن اگر بستش رو یکجا بریزم تو آب همه رو بی سرعت میخورن!

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       قبول ولیکن شما نباید بیش از اندازه بهشون غذا بدین نهایتا دو تا قرص کافیه.

       پاسخ
 11. امیرحسین

  سلام یه غذا گرفتم به نام غذا رنگ

  ک دونه هاش درشت بودن و اسیابشون کردم بنظرتون این غذا رو هر روز به ماهیا بدم یا زمان خاصی دارن?
  دونه های صورتی سبز و قهوه ای بودن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر غذای رنگ فله ای و بدون مارک خریدین بنظر بنده بهتره استفاده نکنید و یا حالا که پول دادین و خریدین هفته ای دو وعده استفاده کنید و نه بیشتر.
   این غذاها جنبه تجاری داره و برای ماهی خونگی مفید نیست اگر ماهی شما استعداد رنگ داشته باشه و کیفیت آب و شرایط نگهداری خوب باشه و غذای با کیفیت و متنوع بخوره خودش خوش رنگ میشه هیچ نیازی هم به غذای رنگ نیست.

   پاسخ
 12. SLRY

  با سلام من یک آکواریوم نسبتا بزرگ با حجم ۷۰ لیتر دارم و ماهی گلدفیش دارم گلدفیش کله شیری و حدود ۳ سال هست دارمش من همیشه بهش غذا مثل سبزیجات مانند کاهو نخود فرنگی شوید و یا چیزای دیگه و بیشتر اوغات نان لواش می دادم اما بعد از اینکه آکواریوم رو کلا پیاده کردم و از نو راه انداختم ماهیم هیچ غذایی نمی خوره کسی می دونه چی کار کنم چون می ترسم از گشنگی بمیره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بدترین غذایی که بهش دادین نان و اون هم نان لواش بوده.
   الان سیکل آب به هم خورده و کیفیت آب خوب نیست الان آب شفاف هست ولیکن خواص شیمیایی آب هم مهمه حتما یک سوم از آب رو سیفون کنید و سیکل آب رو طی کنید و نان هم هرگز به ماهی ندین.

   پاسخ
 13. Emperor amir

  سلام خواستم ببینم چی بدم به لجنخوار به جر غذای خشک بدم بخوره

  پاسخ
  1. MAHDI rezaei

   سلام
   به نظرم غذا های مخصوص لجن خوار در بازار هست ولی اگه نیود از همون غذا های ماهیای دیگه هم تغذیه میکنه یا یه برگ کاهوره خوب بشور یک دقیه در اب داغ بزار بعد بده بخوره
   قربان شماMAHDI

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   غذای مخصوص کت فیش و کاهو که دوستمون هم فرمودن و اضافه کنم که کدوی سبز آب پز هم میتونید استفاده کنید کدوی سبز رو با پوست ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آب پز کنید و با کارد چند قسمت کنید و داخل آب بندازید البته کدو کیفیت آب رو پایین میاره که با استفاده از فیلتر مناسب اصلاح میشه ولی برای کت فیش غذای مقوی هست الابته باید کم کم به این غذاها عادت کنه تا بخوره و یا در شب بیاد و بخوره فقط مراقب کیفیت آب باشید یک نوع غذای گیایه دست ساز هم در تالار گفته شده که بسیار مناسب کت فیش و ماهی کف خوار هست.

   پاسخ
  3. m.sh

   سلام
   با اجازه از اساتید محترم
   بهترین غذا هارو دوستان معرفی کردن اما از دل مرغ (با همون فرمولی که دوستان معرفی کردن ) هم میتونید استفاده کنید فقط ممکنه روی رفتار کتتون تاثیر بزاره

   پاسخ
 14. daniel

  سلام
  دوستان میخواستم یه غذای گوشتی تجاری بگیرم ولی نمیدونم کدوم و بخرم لطفا راهنمایی کنید.کرم خونی منجمد-کرم خونی خشک یاآرتیمیای منجمد از بین این سه تا کدومشون رو تهیه کنم بهتره.ماهیا هم ۵تا اسکات دارم و فقط میخوام هفته ای یک وعده استفاده کنم.این غذا های منجمد و خشک میتونن ناقل انگل باشن یا فقط اگر زیاد استفاده کنی باعث بیماری میشه؟
  ممنون پیشاپیش سال نو مبارک?❤

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطفتون پیشاپیش عید شما هم مبارک.
   خب اگر قراره هفته ای یک و حداکثر دو وعده استفاده کنید اصلا مهم نیست از هر کدوم دوست داشتین خریداری کنید ببین کدوم ارزون تره.
   معمولا این غذا ها مشکلی ندارن ولی مصرف زیاد اونها برای برخی ماهیان مشکل ساز میشه.
   به صورت کلی مارک و شرکت تولید کننده غذا و تاریخ مصرف او ننیز خیلی مهمه.
   اما تو این نمونه غذاهایی که شما فرمودین آرتمیا از همه بهتره و بعد کرم خونی منجمد و آخر سر کرم خونی خشک ( توبیفکس) و البته میگوی خشک هم بعد از آرتمیا خوبه ولی در مصرف میگو هم نباید زیاده روی کنید و ممکنه پوست میگو باعث ناراحتی گوارشی برخی گونه ها بشه.

   پاسخ
 15. فاطي

  سلام ببخشید که مزاحم میشم لطفامیشه بگین که برای تزیین اکواریومم ازچه چیزی استفاده کنم که ماهی هام بیشتر ازشون خوشش بیاد

  پاسخ
  1. متین

   سلام ماهی چی دارید بگید اگر گیاه خوار باشه میتونی شن و گیاه مصنوعی یا گیاه طبیعی مقاوم و چندتا مخفی گاه بزارید

   پاسخ
 16. behnam

  سلام
  ببخشید من به ماهی هام دل گاو میدم میخواستم سوپر ورم بخرم به نظرنتون کدوم برای ماهی ها بهتر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   هر دو عالین و خب ترجیحا دل به خاطر الودگی های کمترش و راحت تر بودن نگهداری و استفادش گزینه مناسب تری هست البته نمیشه ارزش غذایی بالای سوپر ورم رو هم نادیده گرفت. از نظر ارزش غذایی سوپر ورم گزینه ایده ال تری هست.
   ضمنا دقت داشته باشید که استفاده از دل و کرم و کلا غذاهای پروتئینی برای همه ماهیا مناسب نیست. شما نگفتید برای چه ماهی ای قراره استفاده کنید

   پاسخ
 17. امیر

  با سلام میخاستم بگم که من باغچمون کرم خاکی داره اگه اونا رو تکثیر کنم و بدم ماهی هام بخورن اتفاقی براشوو نمیوفتده مثلا یه وقت کرم خاکی سمی باشع؟؟؟درضمن غذاهای پولکی هم میدم بهشون!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به نوع ماهی شما داره.
   البته کرم خاکی رو باید یک روز در آب نگهداری کنید تا شکمش خالی بشه و بعدا استفاده کنید.

   پاسخ
 18. یه بی تجربه

  سلام.من میخواستم بدونم میتونمم به ماهیام(فنکوس شکاری.دالر.نایف.وشارک)گلد فیش بدم.نکته دیگه اینه یه وقتایی بهشون گلد فیش بدم گلد فیش اگه مریضی داشته باشه مشکلی ایجاد نکنه؟.ولی گلد فیش خیلی سر حال بازم میترسم بهشون بدم.من ماهیام غیر از غذای خشک هیچی تا حالا نخوردن میشه یه غذایی بهم معرفی کنیدکه بی مریضی باشه راحتم گیر بیاد.به غیر از گلد فیش میتونم ماهی رود خونه بهشون بدم از یکی پرسیدم گفت قبلش یه حمام نمک+متلین بلو بهشون بده بعد بنداز تو تانک کمک کنید بگید چیکار کنم ببخشید که خیلی پر حرفی کردم.

  پاسخ
  1. FRIEND OF FISH

   آقای عزیز گلدفیش ارزش غذایی نداره و ممکنه ناقل بیماری ماهی باشه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   پنگوسی شکاری حتما شارک و دالر شما رو میکشه و میخوره.
   اگر ماهی طعمه یا غذای زنده خودش بیماری داشته باشه حتما بیماری رو منتقل میکنه.
   از غذای دست ساز گوشتی که روش تهیه اون در تالار گفتگو هست میتونید بهشون بدین اما قبل از اینکه پنگوسی شکاری گوشت بخوره حتما ترکیب ماهی هاتون رو اصلاح کنید تا همه رو نکشته.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code