بیماری قارچ زدگی ماهیان اب شیرین

قارچ زدگی یکی از بیماری های رایج ماهیان اکواریومیست که دلیل عمده ان عدم رعایت بهداشت در اکواریوم است.ماهی مبتلا رفته رفته لایه پنبه ای شکلی روی بدنش ظاهر شده و بی اشتها تر از معمول به نظر میرسد.در صورتی که در همان ابتدا درمان اغاز شود شانس زیادی برای بهبودی ماهی وجود دارد و در غیر اینصورت قارچ، بیشترین قسمت بدن ماهی را فرا گرفته و ماهی تلف خواهد شد.بهتر است ماهی قارچ زده را سریعا از مخزن خارج کنید و در تانک قرنطینه به درمان ماهی بپردازید و برای پیشگیری از سرایت قارچ ها به سایر ماهیان، منشا تهاجم قارچی را پیدا کنید و حتی المقدور اب تانک را تا نصفه سیفون کرده و از داروی متیلن بلو برای جلوگیری از تهاجم قارچها به سایر ماهیان استفاده کنید

توضیحات کامل در ادامه متن

بیماری قارچ زدگی


قارچ زدگی

قارچهای آکواریوم معمولا بر روی باقیمانده مواد آلی مرده همچون مواد غذایی،تخمهای گندیده و لاشه ماهیها و دیگر موجودات مخزن زندگی میکنند.

عمومی ترین قارچ،ساپرولگنیاست که میتواند بر هر نوع ماهی اثر کند،اما عمدتا در گونه های سردآبی دیده میشود.تهاجم قارچی همیشه فاکتوری ثانوی برای دیگر مشکلات بهداشتی،مانند عفونت انگلی محسوب میشود.

علت آنکه به ماهی هایی که دچار قارچ زدگی شده اند دیگر هیچ کمکی نمیتوان کرد،آن است که قارچ به اندامهای داخلی نفوذ کرده و به آنها شدیدا آسیب رسانده است.به علاوه،فضولات ناشی از تغذیه و رشد قارچها شدیدا سمی بوده و تمامی اندامهای داخلی را مسموم می نماید.

علایم:

۱-رفته رفته کثیف و چرکی برجسته و پنبه ای شکل بر روی پوست،بیشتر بدن ماهی را میپوشاند.

۲-بی اشتهایی

۳-ماهی در آب کندتر از معمول شنا میکند.

۴-ماهی کمرنگ تر از حالت عادی میباشد.

درمان:

الف)تکه ای پنبه در آب خیس کنید،سپس آن را چلانه و در آیودین یا مرکورکروم فرو کنید.ماهی را از مخزن خارج کرده و در یک پارچه خیش قرار دهید.آنگاه پنبه آماده شده را برای پاک کردن و محو قارچ بکار ببرید.سپس ماهی را به مخزن درمان انتقال ساخته،با داروی ویژه موثر بر علیه میکرو ارگانیسم های متعدد درمان نمایید.

توجه:سرمنشا تهاجم قارچی را یافته و آن را برطرف سازید.

برای پیشگیری از گسترش بیماری های قارچی و یا در مراحل اولیه میتوانید ار نمک طعام یا متیلن بلو استفاده نمایید.همچنین جهت جلوگیری از هجوم قارچها به تخم ماهیها میتوانید از متیلن بلو بهره ببرید


ب)معالجه با متیلن بلو

ابتدا جهت ساخت محلول مادر،یک گرم از بلورهای متیلن را در یک لیتر آب حل کنید.

۱-یک میلی لیتر محلول مادر را در یک لیتر آب آکواریوم بریزید.پس از۵ روز،باقیمانده دارو را توسط فیل/تر ذغالی از آب جداسازید.

۲سه یلی لیتر محلول مادر را در یک لیتر آب در ظرفی جداگانه ریخته و ماهی را برای۳ روز در آن قرار دهید

۳.۲۰۰ میلی لیتر محلول مادر را در ظرفی مجزا در ۱۰ لیتر آب ریخته و ماهی را برای ۳۰ دقیقه در آن حمام دهید.

۴جهت جلوگیری از امراض احتمالی از حمل و نقل،۵۰ میلی لیتر محلول مادر را در ۱۰۰ لیتر آب در مخزن قرنطینه بریزید.

۵-برای پیشگیری از امراض قارچی،۳۰ میلی لیتر محلول مادر به ازای ۱۰۰ لیتر آب به مخزن تکثیر بیافزایید.

منبع:بهداشت و بیماریهای ماهیان آکواریومی-تالیف مهندس مهدی ارچینی

قارچ دهان

قارچ دهان ماهیان اب شیرین

نام بیماری :قارچ دهان ( Mouth Fungus )

اگرچه این بیماری قارچی نیست و توسط باکتری Chondrococcus columnaris که باکتری عامل بیماری کلومناریس است ، ایجاد می شود اما به این دلیل به این نام خوانده می شود که همانند قارچ در بدن ماهی ظاهر می شود .

بیماری کرک پشمی یک واژه ی عمومی است که بیش تر برای بیماری های قارچی که در پوست بدن ، باله ها و دهان اثر می کنند به کار می رود که رایج ترین نوع قارچ در این عفونت Saprolegnia و Achyla می باشد .

علائم بیماری :کرک پشمی سفید یا خاکستری رنگ که شباهت زیادی به تکه های رشته ای پنبه دارد در اطراف دهان ماهی رشد می کند که این تومور های سفید بیش تر در جاهایی که قبلاً انگل رشد کرده و یا آسیب دیدگی وجود داشته ظاهر می شوند.

قارچ دهان ماهیان اب شیرین

پیشگیری :

۱-چک کردن منظم میزان آمونیاک ، نیتریت ، و نیترات آب تا در صورت نیاز از افزایش آمونیاک و نیتریت در آب تانک جلوگیری شود . ( با فیلتراسیون درست آمونیاک ، نیترنیت و نیترات محلول آب نمی توانند از حد معمول افزایش یابند)

۲-هرگز بیش از اندازه به ماهی ها غذا ندهید .

۳-هرگز از غذاهای فاسد شده برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

۴-از غذاهای دریایی مثل دافنی ، توبیفکس (Tubifex  ) و … برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

۵-همیشه ماهی های مشکوک به بیماری را در محلول میکسازین ( Myxazin ) قرنطینه کنید .

۶-از کاهش ویتامین در بدن ماهی با استفاده از Vitazin جلوگیری کنید .

توجه :عامل بیش تر بیماری ها استرس بوده که در صورتی که از استرس در ماهی ها جلوگیری شود دیگر شاهد ماهی های بیمار نخواهید بود .

استرس می تواند عامل شیمیایی(pH و نیتروژن ) ، فیزیکی ( دما و کمبود اکسیژن ) ، بیولوژیکی یا زیستی ( غذاهای کم ارزش و کمبود  ویتامین ) و روانی (پرخاشگری سایر ماهی ها و لمس ماهی ها با دست ) داشته باشد که می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد .

جلوگیری از استرس = جلوگیری از بیماری ماهی ها

درمان :

۱کیفیت آب را افزایش دهید و میزان باکتری ها را به وسیله HumAquat کاهش دهید یا برای درمان از میکسازین ( Myxazin ) استفاده کرده و وسایل آکواریوم را خوب بشویید . در طی درمان هم هوادهی و فیلتراسیون تانک را افزایش دهید .

۲-ماراسین ( Maracyn ) ، متیلن آبی ( Methyl Blue ) ، داروی قارچ ( ( Fungus Cure و ضدقارچ جنگلی ( Jungles Fungus Elminator ) در درمان عفونت های داخلی و خارجی موثرند و آنتی بیوتیک هایی مثل ماراسین ۱ و ۲ ( Maracyn I & II ) هم برای درمان قارچ دهان به کار می روند .

۳-استفاده از نمک که در صورتی که همه ی ماهی ها به بیماری مبتلا باشند درمان در تانک اصلی و در صورتی که تعدادی از ماهی ها بیمار باشند درمان در تانک قرنطینه انجام می شود .

توجه :در صورتی که تنها ماهی های مولی شما مبتلا به غشاء ( تار ) سفید خاکستری روی دهان شده اند قبل از درمان ۱۰ تا ۲۰ درصد آب تانک را کاهش داده و ۱۰ درصد آب شور به تانک اضافه کنید .

منبع مطالب قارچ دهان: aqua-quast 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


418 دیدگاه در “بیماری قارچ زدگی ماهیان اب شیرین

 1. ناشناس

  ماهی گلدفیش من حدود یک سالی هست که این حالت پنبه ای شکل رو بدنش هست اما چیزیش نشده و سالمه. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ آیا اینم قارچه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   یک سال که خیلی زیاده و اگه قارچ بود احتمالا کل بدنش رو باید میگرفت. ممکنه طبیعی باشه و اصلا قارچ یا بیماری نباشه.

   پاسخ
 2. ناشناس

  واسه من یه ضدقارچ دادن که رنگش بنفشه و روش نوشته محتوی ظرف رو در صد لیتر آب بریزیدظرف به اندازه یک لیوان سر پر مایع توش هست. برای اینکار باید لجن خوار رو بیارم بیرو ن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا پرمنگنات پتاسیوم هست. برای چی میخواین این دارو رو استفاده کنید؟ برای قارچ بهتره از متیلن بلو استفاده کنید. گرچه پرمنگنات هم در این مورد جوابگو هست ولی خب محلول تخصصی درمان قارچ همون متیلن بلو هست. برای استفاده از متیلن بلو با مقدار مجاز نیازی به خارج کردن ماهی از اکواریوم نیست. (تاکید میکنم مقدار مجاز)

   پاسخ
 3. ناشناس

  ماهی های گلدفیش باله های بالاییشون خوابوندن و تکونش نمی دن مثل اینکه پوسیده باشن آکواریومی هم این مایع ضدقارچ رو داده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شاید اصلا کیفیت آب پایینه و نیازی به دارو نباشه باز عکس بذارید در خدمتیم. از شرایط هم کامل توضیح بدین.

   پاسخ
 4. minas

  سلام
  چند روزی هست روی باله و دهان ماهی تترا نئون حالت پنبه ای شکل و سفید شده نمیدونم قارچ هست یا سفیدک ؟ بیشتر شبیه قارچ هست مثل عکس بالا . ۳۰% آب رو سیفون کردم و طی چند روز دما رو بالا آوردم تا ۳۰ درجه خوبه ؟؟ برای اینکه کوریدوراس دارم نمک اضافه نکردم باید متیلن بلو هم اضافه کنم به آکواریوم ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه قارچه راه درمانش متیلن بلو هست. اگه سفیدکه که خب راه درمانش بالابردن دماست. تشخیص سفیدک ساده است و تمام بدن ماهی رو بلورهایی مثل نمک میگیره. ولی قارچ به صورت توده پنبه ای شکل ظاهر میشه. ابتدا بیماری ماهی رو تشخیص بدید و راه درمانی مناسب برای همون بیماری رو اتخاذ کنید.

   پاسخ
   1. minas

    سلام
    مرسی از راهنمایی همون قارچه چون به صورت توده کوچیک پنبه هستش روی باله و دهان ماهی. دما رو بالا بردم و سیفون کردم ولی متیلین بلو شرکتی پیدا نکردم !!

    پاسخ
    1. حـ‍‌؁ـا مـ؁ـد αquα

     سلام
     برای قارچ بالا بردن دما فایده ای نداره
     سیفون رو خوب کاری کردید.فعلا میتونید به ازای هر لیتر آب نیم گرم نمک بدون ید بریزید تا متلن بلو پیدا کنید
     میتونید اینترنتی هم سفارش بدید
     یا از دارو های وسیع الطیفی مثل تتراجنرال تونیک استفاده کنید

     پاسخ
 5. diiimah

  سلام ، خسته نباشین .
  یکی از ماهیای تانک (سورم) دو طرف باله پشتیش (بالایی) چند تا برجستگی (هرزگاهی سفید ، پنبه ای نیست) به وجود اومده . از بغل اصلا معلوم نیست فقط از روبرو میشه تشخیصش داد . تحرک و اشتها و رنگ ماهیم مثل همیشه هست . شرایط تانکم خوبه . ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ
  1. alirezaj

   خب اگه پنبه ای نیست شاید سفیدک هستش هر چند قارچ گاهی نقطه نقطه ظاهر میشه و بعد بزرگ شده و پنبه ای میشه که درمانش سخت میشه.از یک گرم نمک در لیتر غفلت نکنید و. یک سیفون ۳۰ درصدی هم بزنید و اگه بازهم ظاهر شدند از درمان دارویی استفاده کنید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

معادله امنیتی (تشخیص انسان از روبات) !