تغذیه قناری

تغذیه یکی از مهمترین عوامل در رشد و نمو،رنگ امیزی،اوازخوانی،تکثیر و….. قناری است.داشتن قناری اواز خوان و سرحال تنها با تغذیه صحیح امکان پذیر میشود.قناری در هر دوران نیاز به تغذیه خاصی دارد و رعایت نکردن ان، قناری و شما را دچار مشکلات خاص خود میکند. ولی موضوع تغذیه به این  معنی نیست که نگهداری قناری کاری دشوار و طاقت فرساست و تنها داشتن اطلاعات کافی و رعایت اصول نگهداری و تغذیه که بسیار اسان است برای نگهداری این پرنده زیبا کافیست.در ادامه متن سعی شده  کامل ترین اطلاعات در مورد تغذیه قناری برای علاقه مندان قرار داده شود

به ادامه متن توجه کنید

تغذیه قناری

تغذیه قناری

اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است. تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – شلغم – کلم – کاهو خرفه – ترب و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج  – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند .

بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود که غذای پرورشی محصوب میشود. ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد و افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .

اشنایی با طبیعت دانه ها:

دانه ها با طبیعت گرم

تخم کتان : این دانه جزء غذای اصلی پرنده است ،نام دیگر این دانه دانه قناری است . این دانه طبیعت گرم دارد وحاوی انواع ویتامین ها و کربو هیدرات ها و املاح معدنی می باشد . این دانه خاصیت داروئی برای قناری دارد و باعث بر طرف شدن آسم و سرماخوردگی است .

تخم شلغم : این دانه طبیعت گرم دارد و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد . مصرف این دانه در زمستان بسیار مفید است .

تخم منداب : طبیعت گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده. مصرف آن مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می شود پس بهتر است قبل از تخم گذاری پرنده این دانه به دستور غذائی آن اضافه شود .

تخم گشنیز : این دانه نیز طبیعت گرم دارد و اشتها آور است وبرای درمان پرنده های ضعیف بسیار مفید است (پرنده هائی که سینه خود را باخته اند و اصطلاحا سینه کاردی شده اند) این دانه نیز ضد انگل میباشد .

شاهدانه : این دانه طبیعت بسیار گرم دارد جزء دانه های چرب نیز محسوب می شود وباعث افزایش تحرک و مستی در قناری می شود استفاده نا به جا از این دانه بسیار خطرناک است پس بهتر است با توازن خاص مصرف شود .

دانه ها با طبیعت سرد

ارزن : این دانه طبیعت سرد و خشک دارد ، این دانه ،دانه ایست قلیائی وسرشار از ویتامین و پروتئین است ،این دانه منبع غنی از ویتامین برای قناری است پس بهتر است در تمامی فصول سال این دانه را در دستور غذائی داشته باشیم

تخم کاهو : این دانه نیز طبیعتی سرد دارد ودارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمیزکنندگی دستگاه گوارشی دارد . این دانه را می توان داروئی برای انگل روده نیز به حساب آورد .

تخم کلم قمری : طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر دستگاه گوارشی است .

تخم اسفرزه : دارای طبیعت سرد بوده و دارای املاح معدنی و سرشار از ویتامین است .

دانه ها با طبیعت معتدل

تخم چغندر : این دانه دارای طبیعت معتدل بوده و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است .

اشنایی با میوه ها و سبزیجات ، خواص انها و طبیعتشان

برگ کاهوی بدون رطوبت: تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست می باشد. برگ کاهو طبیعتی سرد دارد.

برگ تازه و جوان اسفناج: طبیعتی معتدل داشته و تامین کننده آهن و ضد یبوست می باشد.

برگ و ساقه کرفس: طبیعتی گرم داشته و حاوی سدیم ، پتاسیم و کلسیم می باشد و به مقدار کم به قناریها داده می شود.

برگ گشنیز تازه: طبیعتی سرد داشته و حاوی ویتامین C و A و املاح معدنی می باشد.

برگ تیزک شاهی: طبیعتی گرم دارد و حاوی ویتامین C ، کلسیم و ید بوده و ضد آسم می باشد.

برگ تیزک آبی: همان خاصیت تیزک شاهی را دارد اما مقدار ید آن بیشتر می باشد و در درمان برونشیت و آسم بسیار مفید است.

سیب درختی شیرین: طبیعتی معتدل دارد و سرشار از ویتامینهای گوناگون بوده و در درمان یبوست و اسهال مفید است.

گلابی: طبیعتی معتدل داشته و مملو از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد.

پرتقال شیرین: طبیعتی معتدل دارد و حاوی ویتامین C و املاح معدنی می باشد و در بهبود و درمان بیماری آسم و سرماخوردگی و برونشیت میتوان از آن استفاده کرد.

هویج تازه: طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنی و رنگدانه است که جلا دهنده پرهای قناری می باشد.

چنانچه مقداری پوست خشک شده ی تخم مرغ را کوبیده و هر ۱۵ روز کمی از آن را به قناریها بدهید باعث می شود تا علاوه بر صحت مزاج ، قناریها ی ماده در فصل تخم گذاری ، تخم بدون پوسته نگذارند و به یبوست نیز مبتلا نشوند.

تغذیه را میتوان به چند دسته تقسیم بندی کرد:

۱)تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی)

۲)تغذیه دوران بلوغ (غیر از زمان پرریزی)

۳)تغذیه دوران پرریزی (تولک)

۴)تغذیه دوران بیماری

۵)تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی (تغذیه رنگی)

۱)تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی): این دوران دوران بسیار مهمی از لحاظ تغذیه است این پرنده بسیار آسیب پذیر و شکننده است وباید به خوبی از آن مراقبت شود .در این دوران علاوه بر دانه های اصلی که همان کتان و ارزن هستند هفته ای دو مرتبه هفت تخم به مقدار کم در اختیارشان قرار دهید . ((البته باید متذکر شوم که جوجه ها تا قبل از یک ماهگی توسط پدر و مادرشان تغذیه می شوند)) از ابتدای تولد حتما با غذای نرم باید تغذیه شوند تا زمانی که مطمئن شوید کاملا میتوانند از تمامی غذاها استفاده کنند.از هفته چهارم می توان به پرنده میوه و سبزیجات هم داد از یک ماهگی میتوان جوانه دانه ها را نیز به پرنده داد که خود سرشار از ویتامین است

تهیه دان نرم: این غذا متناسب با تعدادقناریها باید ساخته شود به طوری که تا قبل از ۲۴ ساعت مصرف شود ودر این مدت باید در یخچال نگهداری شود و مقداری در اختیار جوجه ها قرار بگیرد که تاحدود چهار الی پنج ساعت مصرف شود و در طول روز سه مرتبه تعویض شود تا فاسد نگردد.

ابتدا تخم مرغ را پس شستشوی کامل به مدت نیم  ساعت در آب می جوشانیم سپس پوسته آن را جدا نموده و آنرا آسیاب می کنیم تا پودر شود تخم مرغ را رنده میکنیم به طوریکه به حالت خلال درآید، به اندازه حجم تخم مرغ هویج رنده میکنیم (قبل از رنده کردن هویج آنرا شسته و به طور کامل خشک میکنیم) و به تخم مرغ اضافه میکنیم  آرد سوخاری  + پودر پوسته تخم مرغ را به مخلوط اضافه میکنیم و در دسترس قناری ها قرار میدهیم برای اینکه مخلوط نرم ما کامل شود بهتر است مقداری پودر بادام و پسته نیز به مخلوط اضافه کنیم و از هفته دوم در اختیار قناری ها قرار دهیم

۲)تغذیه دوران بلوغ (غیر از زمان پرریزی): در این دوران دان قناری را میتوان به نسبت زیر در اختار قناری قرار داد

در فصل گرما : سه واحد تخم کتان+ نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم کلم قمری

در فصل سرما: سه واحد تخم کتان+نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم شلغم

میوه و سبزیجات هفته ای دو بار و دانهای تقویتی (هفت تخم) هفته ای یک بار به مقدار کم به طوری که در همان روز مصرف شود در اختیار پرنده قرار گیرد

۳) تغذیه دوران پرریزی (تولک): نکات زیر در تغذیه قناری میتواند به تسریع و تولک موفقیت امیز پرنده شما کمک کند

۱)خارج نمودن تمامی غذاهای گرم از رژیم غذایی قناری (بجز تخم کتان)

۲)هفته ای سه بار و هر بار پنج قطره مولتی ویتامین از طریق آب آشامیدنی به قناری خورانده شود(از قطره مولتی ویتامین انسانی هرگز استفاده نشود چون چرب بوده و باعث بیماریهای روده ای در پرنده میشود)

۳)استفاده از سبزیجاتی چون برگ اسفناج ، برگ کلم ، برگ کاهو (اول شسته و پس از خشک شدن به اندازه یک انگشت به یک قناری بدهید)

۴)استفاده از تخم کاهو ،تخم خرفه ،تخم اسفرزه و تخم کلم قمری

۵)استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و … برای تهیه جوانه ها به قسمت موضوعات سایت مراجعه شود)

۴)تغذیه دوران بیماری: در این دوران باید از داروهای متناسب با بیماری استفاده شده و دوره درمان را کامل کرده و دستور مصرف دارو رعایت شود. دمای محیط را باید مد نظر قرار داد.در اکثر بیماریها مخصوصاً در بیماریهای روده ای تا بهبودی کامل قناری ، میوه و سبزیجات و دانهای اضافی را از جیره غذایی قناری حذف کرده و فقط از کتان استفاده شود.

۵)تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی (تغذیه قناری های رنگی): تغذیه مواد رنگی به قناری از این نظر اهمیت دارد تا پرهای قناری که پس از دوره پر ریزی ، در حال تشکیل و رشد هستند ، رنگ سیر و درخشنده پیدا نمایند.تغذیه مواد رنگی چند روز قبل از شروع دوره تولک باید شروع شده تا خون قناری از مواد رنگی اشباع شده و بتواند آن را به نسوج پرهای جدید در حال رشد برساند. بنابراین بهتر است از اول تیرماه ، هفته ای یکی دو مرتبه غذای رنگی به قناریهایی که لازم است داده شود.

برای تغذیه قناری با مواد رنگی ابتدا غذای تخم مرغی یا همطراز آن را تهیه کرده و به ازای یک قاشق چایخوری غذای تخم مرغی ، دو قاشق چایخوری غذای رنگی اضافه نمایید و آنرا بخوبی مخلوط کنید. در صورتی که از غذای رنگی تجاری مانند(Insensive Red ) استفاده می کنید طبق بروشور آن عمل نمایید.

در دوره تولک ، غذای رنگی باید روزانه به قناری داده شود. در موقع پرریزی قناری ، میزان غذای رنگی اضافه شده به غذای تخم مرغی باید سه قاشق چایخوری باشد. با شدت یافتن پر ریزی قناری میزان غذای رنگی به چهار تا پنج قاشق غذا خوری می رسد. البته این میزان به مدت کمی ادامه می یابد و با گذشت دوره بحران پرریزی قناری ، میزان آن به مرور کم می شود. بهترین طریق استفاده از مواد رنگی رعایت نظم و ترتیب در زیاد و کم کردن میزان آن در تغذیه قناری می باشد. برای با دوام و ثابت کردن رنگ پرهای قناری بعد از دوره تولک ، باید یک حبه کوچک از (( کریستال سولفات دوفر )) که بزرگتر از یک شاهدانه نباشد در هفته ، دو یا سه مرتبه در آب آشامیدنی پرنده حل نموده و برای جلوگیری از ابتلا پرنده به یبوست ، یکروز پس از دادن سولفات دوفر ، ۱۲ قطره گلسیرین به آب آشامیدنی قناری اضافه نمود یا اینکه هفته ای یک بار هویج یا فلفل دلمه قرمز داد(استفاده زیاد فلفل برای قناری مضر است)

طرز تهیه غذای رنگی: یک قاشق چایخوری فلفل قرمز شیرین را با ده قاشق چایخوری بیسکویت (یا آرد سوخاری) ، تخم مرغ آب پز رنده شده و هویج رنده شده،مخلوط نمایید و قدری عسل یا شکر به آن اضافه کنید. برای تحریک قناری به خوردن این غذا میتوانید چند دانه خشخاش بر روی آن بپاشید.

توجه: از این غذا متناسب با تعداد قناریهایتان تهیه کنید به طوری که قبل از سه روز(درصورتی که در یخچال و در ظرف در بسته نگهداری شود) تمام شود و آنقدر از این غذا در قفس بگذارید که قبل از غروب تمام بشود.

موارد دیگر که در تغذیه قناری مورد استفاده قرار میگیرد

سپیا: استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

176 دیدگاه در “تغذیه قناری

 1. فائزه

  سلام خسته من یه ماده قناری دارم که دمش کلا کنده شده فقط چندتا کوتاه مونده اگه دمش رو بکنم بهتر در میاد یا نه؟! به تغذیش مرتبط هست یا نه ؟ممنون میشم اطلاعاتتون رو در اختیارم بذارید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر دست کاریش نکنید و اون پرهایی که ریخته خودش در میاد قرار نیست همین پرهایی رو هم که داره بکنید. چون در زمان در اوردن پر جدید پرنده ضعیف میشه و نیاز بیشتری به کلسیم و ویتامین داره در نتیجه دیگه پرهای سالم رو نکنید و پرنده رو ضعیف تر نکنید و فقط غذای متنوع و مقوی و ویتامین در اختیار پرنده بذارید. ضمنا در ویتامین و مکمل زیاده روی نکنید در این وضعیت فعلی هفته ای یک روز ویتامین بخوره کافیه.

   پاسخ
 2. حسن

  سلام خسته نباشید ما یه قناری به گفته پرنده فروش که جوجه هست خریدیم
  الانم که تیر ماه هست تغدیه اش هم هفت تخم و کتان هست با هفته ای دوبار کاهو الان میخام بدونم برای لک رفتنش تغذیه اش رو چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همین غذا رو ادامه بدین.
   علاوه بر کاهو از برگ اسفناج نیز استفاده کنید سیب درختی – هویج هم بهشون بدین.

   پاسخ
 3. حسن

  و اینکه میشه دو جوجه چهار ماهه را باهم در قفس جدا ولی نزدیک هم اموزش داد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در دو قفس جداگانه باشن بله موردی نداره.

   پاسخ
 4. علی

  با سلام
  لطفا یه برنامه غذایی یک سال قناری را بدید
  با تشکر از سایت خوبتون.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دانه مخلوط هفت تخم – میوه – سبزی ماهیانه یک روز هم از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید.
   قرار نیست در طول فصل های مختلف غذای قناری رو تغییر بدین نهایتا زمانیکه رفت تو لک ( پر ریزی ) میوه و سبزی بیشتر بهش بدین و دانه های با طبع خیلی گرم رو کمتر بدین.
   وقتی هم جوجه داشت از تخم مرغ آب پز و جوانه گندم تازه نیز استفاده کنید.

   پاسخ
 5. سهیل

  با سلام خدمت دوستان من یه قناری دارم سرحال و شاداب و آواز خون و تخم کتان و ارزن و تخم خرفه و دو روزی یکبار بهش سیب درختی میدم به نظرتونواین تغذیه برا قناری خوبه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خوبه موردی نداره فقط سبزی از جمله اسفناج – کاهو – جعفری بهش بدین از هویج – موز نیز استفاده کنید.

   پاسخ
 6. 109mojtaba

  آقا مجتبی من co2دست ساز دارم و وقتی کار میکنه پمپ هوا هم همراش روشن هست آیا مشکل داره ؟

  پاسخ
  1. پارسا

   هر سوالی رو تو بخش خودش بپرسید
   بعد مشکل داره شما این همه هزینه کنی بعد پپ بذاری خنثی میشه اونوت

   پاسخ
 7. حسن

  با سلام بنده دو عدد جوجه قناری در حال اموزش دارم حال قفس اینا بقل هم است به طوری که هم را میبینند به نظرتون قفسشونو دور بزار که همو نبینن؟؟؟؟
  با تشکر از سایت خوبتون🙏🙏

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده زیاد مساله مهمی نیست و زیاد تفاوتی نمیکنه و بستگی به رفتار خود پرنده های شما داره البته در این مورد بین علما اختلاف نظر زیاده و برخی اعتقاد دارند که نباید همدیگه رو ببینند و برخی اعتقاد دارند که باید همدیگه رو ببینند. به نظر بنده بهتره همدیگه رو ببینند و حتی اگر نر و ماده هم باشند باید نسبت به هم دید داشته باشند.

   پاسخ
 8. Amir

  ایا جوجه قناری که از تخم بیرون میاد تا یه ماه باید تخم کتان و ارزن قناریو برداریم که به جوجه هاشون ندن یا همین غذای نرم گذاشتن براشون کافیه خیلی ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نباید ارزن و تخم کتان رو بردارید بلکه باید دانه مخلوط و غذاهای متنوع بعلاوه غذای نرم بهشون بدین اگر غذاهای اصلی رو بردارید که مولدها ضعیف میشن ضمنا غذای نرم هم اصلا ندادین مهم نیست و با همون دانه های مخلوط هم میتونند بچه هاشو نرو بزرگ کنند اما تنوع غذایی و غذای مقوی مهمه.

   پاسخ
 9. امیر

  سلام، دلیل بلند شدن نوک قناری چی میتونه باشه؟ چجوری میشه کوتاهش کرد؟ نشیمن گاه قناری از جنس چوب هستش و البته از کف دریا هم استفاده میکنم ولی فایده ای نداره. یه سوال دیگه: قناری من یکم سرما خورده و یه جورایی عطسه میکنه و امروز هم اصلا نحونده چیکارش کنم ؟ در ضمن بدنشم یه جور بوی عجیبی میده انگار مثلا ۵ ماهه حموم نکرده، تو این فصل میتونم آب بذارم حمام کنه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بلند شدن نوک با همون کف دریا درست میشه ولیکن اگر خیلی زیاد بود که بد شکل شده و یا درست نمیتونه دانه بخوره باید با ناخن گیر تیز کوتاهش کنید البته باید فرد ماهری این کار رو انجام بده و فط بخشی رو کوتاه کنه که خون داخلش نباشه و خون ریزی نکنه خیلی کم باید سر تیزی نوک رو بزنید.
   پرنده شما عفونت کرده بله میتونه حمام کنه و قرار نیست تو فضای باز حمام کنه داخل منزل باشه و با دسرد بهش نخوره.
   به صورت کلی باید پرنده جایی باشه که جلوی در و پنجره و نزدیک وسایل گرمایش و سرمایشی نباشه.
   حالا که سرما خورده دمای محیط رو گرمتر کنید غذای متنوع و مقوی بهش بدین جوانه گندم تازه و میوه و سبزی و غذاهای نرم بیشتر بهش بدین ت اراحت تر بخوره یک کپسول تتراسیکلین انسانی ۲۵۰ رو داخل یک لیتر اب حل کنید و ظرف ابخوری رو با این آب پر کنید و ۲۴ ساعت جلوی پرنده باشه و هر ۱۲ ساعت داروی تازه بهش بدین البته بسته به شد تبیماری ۲۴ ساعت تا سه روز دارو مصرف کنه و بیشتر از این دارو ندین و صبر کنید تا خوب بشه.
   بعد از پایان دوز دارو ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس داخل حلق پرنده رو بو کنید اگر دیدین همچنان بو میده و زرد و چرکی هست باید قطره جنتامایسین انسانی که قطره چشمی هست به صور تخوراکی روزی ۳ قطره بهش بدین البته جنتامایسین و تتراسیکلین هر دو آنتی بیوتیک هستند و مصرف هم زمان اون میتونه برای قناری کشنده باشه و حتی مصرف بیش از اندازه هم کشنده هست مراقبت کنید داروی زیادی بهش ندین اینها داروی انسانیه داریم برای یک پرنده کوچک و سوسول مثل قناری تجویز میکنیم. اگر قناری نژاد دار و گرون قیمتی هم هست با دامپزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 10. مهدی

  سلام بر شما آقای مجتبی
  چند تا سوال داشتم از شما
  ۱اینکه چه زمانی قناری بخریم خوبه منظورم فصل خرید داره یا نه یا چه زمانی خوبه برای یک تازه کار چطوری قناری باشه بالغ باشه جوان باشه جوجه باشه
  ۲چه سنی و ماهی اقدام به جفت کردی قناری کنیم
  ۳ اگه میشه اگه امکان داره یک جدول برنامه غذایی با نظر خودتون بزارین سایت ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید بخش های مختلف قناری رو از سایت مطالعه بفرمایید.
   هر زمان که قناری سالم و سرحال دیدین میتونید خریداری کنید مهم نیست.
   فقط در اوج گرما بهتره قناری رو جفت ندین مگر اینکه از قبل جفت باشند.
   برای شروع بهتره یک قناری جوان آواز خون بخرید نه زیاد جوجه باشه که آواز نخونه و نه زیاد پیر باشه. برای تغذیه هم همین بخش رو مطالعه بفرمایید. سایر سوال و جواب های دوستان رو نیز مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 11. قناری

  سلام من میخوام قناری نر بخرم تکی نگه دارمش اگه مست هم بشه میخوام تکی نگه دارم مشکلی براش پیش نمیاد

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   خیر موردی نداره.فقط تکثیر لذت خاص خودشو داره.از طرفی حس حیوان دوستی آدم ناراحت میشه!
   راستی در بخش مناسب این سوالو نپرسیدید.

   پاسخ
 12. مهدی

  سلام دوباره ببخشید دوباره مزاحم شدم یکی از دوستام در یک اتاق میخواددر فصل جفت گیری پنج جفت قناری جفت کنه این قناری ها فقط با رو به روی خودشون جفت میشن که در قفس دیگه هست جفت میشن یا اگه مثلاً یه ماده روبه روی دیوار یه نر ببینه اون طرف یه نر دیگه احتمال هست با اونا بخواد جفت شده ولی با روبه روی خودش جفت نشه اگه اینطوری بشه میشه با قرار دادن ماده ها در سمت راست و نر در سمت چپ که با فاصله یک متر به حالت دو ستون از این امر جلو گیری کرد که یک دیگه رو نبینم ممنون از تمام زحمات شما

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هر نر و ماده ای که نسبت به هم دید داشته باشند ممکنه با هم جفت بشن در نتیجه شما باید طوری قفس ها ر وقرار بدین که فقط و نر و ماده انتخابی شما نسبت به هم دید داشته باشند
   در چنین شرایطی حتی قسمتی از قفس رو با روزنامه و یا پارچه پوشش میدهند تا دید نر و ماده نسبت به سایر قناری ها محدود بشه و نرو ماده مد نظر خودتون با هم جفت بخورند.
   البت هقفس ها رو طبیقه ای هم میشه قرار داد مثلا ی کنر و ماده رو جلوی دید هم بذارید و قفس نر و ماده بعدی رو زیر قفس اونها قرار بدین مثلا قفس نر دومی رو زیر قفس ماده اولی بذارید و ماده دومی زیر قفس نر اولی بذارید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code