باله پری – کت فیش خاردار یا خرگوشی!

باله پری نام رایج و عمومی یکی دیگر از گونه های خانواده بزرگ کت فیش ها است که البته اکثر علاقه مندان انها را به نام رایج کت فیش خاردار یا خالدار و حتی گربه ماهی خرگوشی می‌شناسند. خوشبختانه به صورت فراوان در بازار کشور یافت میشوند اما متاسفانه به همان فراوانانی اطلاعات کافی در موردشان موجود نیست. به هر حال امیدواریم با انتشار این مطلب خلاء اطلاعات مورد نیاز علاقه مندان به این ماهی را پر کرده باشیم.

 featherfin_1

نام علمی: Synodontis eupterus

نام رایج: باله پری، باله پری جیغ جیغو، کت فیش خالدار، کت فیش خاردار، گربه ماهی خرگوشی، کت فیش خرگوشی و …

خانواده: گربه ماهیان و جنس سینودونتیس (cat fish – Synodontis)

زیستگاه: آفریقای مرکزی

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۷ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب: ۷ الی ۸.۵

سختی مناسب: ۸ الی ۲۰ درجه  المانی (dgh)

حداکثر سایز: ۳۰ سانتیمتر

طول عمر: معولا ۸ تا ۱۰ سال ولی در برخی منابع تا ۲۵ یا ۲۹ سال نیز گزارش شده است

شناخت: باله پری جیغ جیغو (featherfin squeaker) یا سینودونتیس باله پری (Synodontis eupterus) یکی از گونه های کت فیش از جنس سینودونتیس است. این گونه، از گربه ماهیان آفریقایی به شمار میرود که در نیل سفید، ولتا، رودخانه های نیجر و در حوزه رودخانه چاد یافت میشود. باله پری جیغ جیغو برگردان نام لاتین و رایج featherfin squeaker است، البته با عذرخواهی از همه علاقه مندان به ماهی و اکواریوم و تمام بازدیدکنندگان این مطلب این اسم برگردان شده است چرا که با جستجو در منابع فارسی یا اطلس های اکواریومی که در اختیار داشتم نام فارسی این ماهی با تعجب فراوان که در کنار نام لاتین این ماهی قرار داشت کت فیش خاردار، خالدار یا کت فیش خرگوشی ذکر شده بود! به هر حال آنچه در خصوص نام این ماهی روشن است و در تمام منابع انگلیسی از ویکی پدیای انگلیسی تا سایت های معتبر ماهی و اکواریوم برون مرزی ذکر شده است featherfin squeaker میباشد که با استفاده از یک دیکشنری دستی، انلاین، نرم افزار یا …… به شکل زیر تحلیل میشود

Feather: معنی عمومی – پر، پر و بال، لباس | اصطلاحات دامپزشکی – پر

Fin: معنی عمومی – بال ماهی، پرک، بال | اصطلاحات دامپزشکی – باله ماهی

Squeaker: معنی عمومی — جیک زدن، صدای شبیه جغذ یا موش، جیغ و فریاد کردن و ….

حال اگر به معانی بالا نیز توجه ای نداشته باشیم و کلا دیکشنری و فرهنگ های لغت ها را کنار بگذاریم میتوانیم به توضیحاتی که برای انتخاب اسم این ماهی در منابع مختلف لاتین داده شده است دقت کنیم: دلیل انتخاب نام باله پری به خاطر باله پشتی فوق العاده و پرمانند این ماهی ذکر شده است و همچنین جیغ جیغو (squeaker) به دلیل توانایی تولید صدا و نویز برای برقراری ارتباط با دیگر همنوعان، یا اخطار به رقیبان خود در هنگام تخمریزی بیان شده است که این اسامی در کنار هم میتواند نام رایج این ماهی (featherfin squeaker) را تشکیل داده باشد. با این حال ما اسراری به استفاده از این نام یا اصلاح اسامی رایج و جا افتاده ماهی و اکواریوم نداریم و مطمئنا در ملیت ها و گویش های مختلف اسامی رایج و عمومی ماهیان میتواند دچار تغیرات گسترده ای شود. بنابراین با توجه به اینکه این ماهی در کشور عزیزمان به نام کت فیش خاردار معروف است و گاها ان را کت فیش خرگوشی نیز مینامند ما هم تا پایان این مطلب از همین اسامی که در کشورمان رایج است استفاده خواهیم کرد. از طرفی شاید دلایل قانع کننده و محکمی نیز برای انتخاب این اسامی وجود داشته باشد (مانند تیز بودن باله ها و شباهت انتهای باله ها به خار- “خاردار” یا خال های زیبای این ماهی- “خالدار” یا شباهت انها به خرگوش – “خرگوشی” یا حتی ممکن است اسامی از منابع دیگری برگردان شده باشد)

گربه ماهیان خاردار یا خالدار یا خرگوشی یا هر نامی را برای انها در نظر گرفته اید میتوانند در محیط طبیعی تا ۳۰ سانتیمتر رشد نمایند. همانطور که پیش تر نیز بیان شد انها میتوانند با کشیدن باله های سینه ای به هم ایجاد صدایی شبیه صدای جغذ یا موش یا جیک جیک تولید نمایند که این صدا بیشتر در هنگام تخم ریزی برای فرار دادن رقبا تولید میشود. انها بیشتر در آفریقای مرکزی شامل رودخانه های نیجریه، چاد، سودان، غنا، مالی، نیجر، و کامرون یافت میشوند و اکثرا تمایل دارند در کف و کنار صخره ها و غارها زیست نمایند. گربه ماهی های جوان باله پری یا خاردار رنگ امیزی روشن تری نسبت به انواع بالغ و بزرگ دارند و گاها با گونه Synodontis nigriventri (گربه ماهی وارونه) اشتباه گرفته میشوند

نگهداری: حداقل حجم اکواریوم مناسب برای نگهداری یک گربه ماهی باله پری یا خاردار با اندازه کامل، ۵۰ گالن (معادل ۱۸۹ لیتر) است. کف اکواریوم بهتر است بسیار نرم و با استفاده از ماسه و سنگ ریزه های ریز و نرم بستر سازی شود و همچنین از کنده های طبیعی و صخره های غار مانند برای دکوراسیون و ایجاد مخفی گاه های متعدد استفاده شود. این شرایط و دکوربندی تا حد زیادی میتواند به محیط طبیعی و زیستگاه این ماهی شباهت داشته باشد. نورپردازی اکواریوم این گربه ماهی همانند بسیاری از هم خانواده های خود باید کم نور و با محیط های سایه روشن ایجاد و نورپردازی شود. از نظر شرایط فیزیکی و شیمیایی اب سخت گیر نیستند و شرایط معمول یک اکواریوم را بخوبی میپذیرند. گربه ماهیان خاردار جزو ماهیان خشن محسوب نمیشوند ولی لزوما صلح جو نیز نیستند و ممکن است بسیاری از ماهیان کوچک از نظر این کت فیش تنها به به عنوان یک جیره غذایی محسوب شوند و برخی ماهیان کند و بی دست و پا را نیز به عنوان میزبان خود قرار دهند. میتوان این گربه ماهی را به صورت انفرادی یا گروهی نگهداری کرد یا حتی با توجه به زیستگاه این ماهی و شرایط فیزیکی و شیمیایی مورد نیازاشان انها را در اکواریوم های سیکلیدهای افریقایی نگهداری نمود(البته نه همه سیکلیدهای به شدت مهاجم)

تغذیه: همه چیز خوار هستند و در طبیعت از لارو حشرات و تا حدودی از جلبک ها تغذیه میکنند. در اسارت میتوان انها را با انواع غذاهای خشک و تر تجاری ابزیان تغذیه کرد

تشخیص جنسیت: به راحتی قابل تشخیص نیست با این حال ماده ها معمولا بزرگ تر و شکمی قطورتر از نرها دارند.

تولید مثل: اطلاعات کامل و دقیقی در مورد تکثیر و تولید مثل انها در اکواریوم های خانگی یافت نشد و ظاهرا در اکواریوم های خانگی تولید مثل نمیکنند یا تولید مثل موفقیت امیزی ندارند

 کپی برداری از این مطلب تنها با ذکر نام و دادن لینک به منبع (OnlyPet.ir) مجاز میباشد

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


99 دیدگاه در “باله پری – کت فیش خاردار یا خرگوشی!

 1. امین

  من یکی دارم حدود سه بنده اندازش تغذیش هم خوبه با گوپی و مولی و بلک گوست نگه میدارم خیلی هم شادابه لارو حشرات رو هم خیلی تیز میقاپه
  تا حالا ندیدم ماهی رو اذیت کنه بنظرتون جداش کنم زود بزرگ میشه یا کم رشده؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه دقیقا همین ماهی بالا باشه که یکم بزرگ بشه گوپی ها رو میکشه! با بلک گوست موردی نداره و هر دو شب گرد هستن ولی با گوپی و مولی ترکیب جالبی نیست.
   تغذیه و اکواریوم بزرگ در سایز گرفتن ماهی تاثیر گذاره

   پاسخ
 2. کریم

  سلام من تو اکواریومم یه اسکات و یه اسکار ده سانتی و سه تا پنج تا شش سانتی دارم دیروز یه لجن خوار حدودا دوازده سانتی و یک دونه از این کتفیشا خار دار گرفتم .آیا برای بقیه ماهی ها دردسر ایجاد میکنه. ردش کنم بره؟

  کت خاردار حدودا پنج شش سانته

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کت خاردار موردی نداره اما باید اسکات رو رد کنید بره چون با اسکار و کت فیش سازگاری نداره.
   اسکات با اسکار درگیر میشه در ضمن اسکات ماهی آب لبشور هست اما نمک برای کت فیش مضره.

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام ‘ من دوتا اسکار کوچیک دارم ۲تا کت فیش اسپورت۱کت خرگوشی که از اسکارا یکم بزرگتره و ۳تا پولی که یکیش تقریبا ۱۰سانته اون دوتا ۵سانته ‘ پیش هم مشکلی براشون درست نمیشه؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا ترکیب خوبی نیست و به زودی پولی ها تلف میشن و بهشون غذا نمیرسه.
   کت خرگوشی اگر بزرگتر بشه در طول شب پولی ها رو اذیت میکنه و حتی اسکارها رو نیز شب ها میزنه و روی بدن اسکارها رو زخم میکنه .

   پاسخ
 4. Uosef..s

  سلام ببیخشید ی سوال داشتم خدمتتون
  من یدونه از این کت خرگوشی هارو دارم از کف دست کوچیک تره هم غذا میخوره هم مخفیگاه داره تقریبا ۲ ساله دارمش میخواستم بدونم میشه یکی دیگه همین سایزی ب تانک اضافه کنم؟؟?
  همو اذیت نمیکنن ؟؟
  اخه ی پنکوس شکاری هم سازش خودشو در حد مرگ میزد?اخرشم کشتش
  مرسی??

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   به احتمال قوی با هم درگیر میشن. مگر نر و ماده باشه و مخفی گاه و فضای کافی داشته باشید در غیر اینصورت به مشکل میخورید.

   پاسخ
 5. mohammad civil

  سلام من یکی گرفتم دو بند انگشت بود الان تقریبا ۲.۵ بندی شده . تا دیشب داخل تانک قرنطینه بود حدود دو هفته داخل تانک سنگ ریزه نیست . غدا که می ریختم مثل جاروبرقی همه رو سریع میکشید بالا . محل استراحت مخفیگاهشم میرفت وارونه زیر بخاری که افقی نصب بود . دیشب انداختمش توی تانک اصلی . اولش گفتم خجالتیه چون توی تانک قرنطینه سریع میرفت قایم میشد ولی دیشب به زور پلیکو ی کمی از خودش بزرگتر رو داشت از مخفیگاه ش بیرون می کرد . و هر جا که کوریدوراس ها هم هستن داره رد میشه یکم دنبالشون می کنه و فراری شون میده . درصورتی که پلیکو . کوری ها و جلبک خوار چینی اصلا بهم کاری ندارن کنار هم خیلی مسالمت امیز دارن زندگی می کنن . حالا برای اینکه این خرگوشی اروم بگیره چه کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
   1. amir hossein

    سلام این ماهی با چ ماهی میشه نگهداشت میشه چند تا مثال بزنید
    برا مثال گوپی و مولی

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     گوپی و مولی رو که میتونه بخوره یا بهشون اسیب جدی بزنه. با ماهیای متوسط تا بزرگ نگهداریش کنید. مثل بارب و شارک و دالر و لوچ و بلک گوست و این دست ماهیا.

     پاسخ
     1. amir hossein

      سلام این ماهی رو میشه با دسته ماهیان گوشتخوار مثل پنکوسی نایف ردتیل و….. نگهداری کرد

      پاسخ
 6. Mammad.Esfahani

  سلام
  این ماهی رو با چه ماهی های گیاه خواری میشه نگهداری گرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با ماهی های صلح جوی کوچک قابل نگهداری نیست و باید با ماهی صلحجوی بزرگ نگهداریش کنید از جمله پنگوسی معمولی – سورم – دالر برگ – سیلور شارک بزرگ – و ماهی هیای که بزرگتر از خودش باشن.

   پاسخ
 7. mohammad civil

  سلام یک سوال برام پیش اومده؟ یک فروشنده میگفت اینا بزرگ شن دندون در میارن میچسبن به ماهی های دیگه.
  راست میگفت . الان سرعت رشد کت خرگوشی من زیاده از لجن خوارم هم کمی بزرگ تر شده اولش سر صخره که محل مخفی شدن لجن خوار بود دعوا داشت براش یک مخفیگاه گرفتم حالا جفتشون باهم میرن داخلش .
  ماهی هام ۵ تا کوریدوراس+۳گوپی+انجل بالغ ۳تا+ لجن خوار چینی ۱ عدد + ۴ تا دم شمشیری
  به نظرتون بزرگ شه ماهی های دیگه رو یخوره؟
  برای کوری ها میترسم . ردش کنم ؟
  اگر بخوام به کسی بدم با چه ترکیبی سازگاره که به ماهی های طرف اسیب نزنه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله درست گفته و بزرگتر بشه ماهی های ریز شما رو حتما میخوره.
   کوریدوراس – کوپی و هر ماهی رو که داخل دهانش جا بشه میخوره.
   کت باله پری بزر حتی با سیچلاید و اسکار هم سازگاره ولی با ماهی های شما خیر.

   پاسخ
 8. ناشناس

  میشه با دوتا بلوالکتریک دوتا ماکروی زرد یه دونه کالیکو و یک کت اسپورت نگه داشت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر به تعداد سیچلایدها دکور و مخفیگاه داشته باشید و آک جا داشته باشه بله میشه.

   پاسخ
 9. pm18

  سلام دوستان عید همگی مبارک
  میخوایتم بدونم میشه از این نوع کت پیش پلی پتروس و گار و کت شکلاتی و شاید هم نایف(نایف قطعی نیست)میشه استفاده کرد ماهی های فوق سایز ریز دارند کت خاردار هم سایز ریز جوری ک اندازه دهن پولی نشه میخرم ؟

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام عیدشماهم مبارک
   خیر چون فایده ای نداره و وقتی ماهیان شما بزرگ بشن توسط ماهی های گوستخوار خورده میشن.
   موفق باشید.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اگر سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید و مخفیگاه کافی داشته باشن مشکلی پیش نمیاد.

   پاسخ
 10. hosseindj124

  سلام من یک جفت ازین ماهی رو دارم که ازبچگی بزرگشون کردم الان ۲۰سانتی هست یکشون چندروزی میشه شکمش خیلی چاق شده ورنگش پریه وتندتند نفس میکشه میخواستم بدونم مریضیش چیه وچه درمانیی داره

  پاسخ
 11. سینا

  سلام این ماهی با کدوم لجن خوار سازگاری داره؟ سرعت رشدش بالاس اخه میگید بزرگ بشن اذیت میکنن اگه یک کوچیک ۱.۵بندی بگیرم میسازه با اسکار پروت و پولی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کت باله پری با کت فیش پلیکو بزرگتر از خودش مشکل خاصی نداره.
   ولی خب اسکار با پولی سازگاری نداره و البته کت باله پری هم با پولی سازگاری خوبی نداره.

   پاسخ
 12. سپهر

  سلام.
  این ماهیو میشه با اسکار و پرت(همینهایی که روشون تتو میکنن) و سیلور دالر و سورم و یه لجن خوار بزرگ نگه داشت؟
  اسکار بخاطر رنگ بندی قشنگی که داره؛ من هم اسکار تایگر هم اسکار کرم و هم اسکار مسیشو برداشتم.اسکار کرم رفت پیش کت و بد کتک خورد.تایگر هم یکم دمش ریش ریش شده.اسکار مسی هم با کتک آوردم تو آکواریم ولی میترسه از کت.از قرار معلوم کت به اسکار میچربه ولی پرت زورش به همه میره.با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سیلور دالر با پروت و اسکار قابل نگهداری نیست. ضمنا سورم نیز از اسکار کتک میخوره.
   کت باله پری اگر کمی کوچکتر باشه ومخفیگاه هم داشته باشه مشکلی با اسکار نداره هرچند کت شب گرد هست و ممکنه در طول شب حساب اسکارها رو برسه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code