گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,547 دیدگاه در “گلد فیش

 1. parsa

  خیلی بی تحرک شده ولی روی غذا خوردنش تاثیری نداشته

  پاسخ
 2. parsa

  ممکنه لخته ی خون توی سرش باشه که داره پرنگ تر میشه؟؟؟????

  پاسخ
 3. parsa

  کم کم داره سیاه میشه لطفا جواب بدین ??????

  پاسخ
 4. ashourimahdi

  سلام
  شاید انگل باشه
  میتونید از مغازه متیلن بلو بخرید و در آب بریزید

  پاسخ
 5. parsa

  امروز رفتم به یه ماهی فروشی عکس ماهی رو بهش نشون دادم یه سیفون و یه زد انگل بهم داد اومدم خونه سیفون رو انجام دادم بعد دارو رو ریختم خدا کنه خوب بشه ??ولی از بی تحرکی در اومده این خبر خوبیه?

  پاسخ
 6. parsa

  سلام امروز یکم نقطه ی سیاهش کم رنگ تر شده حالا کی دوباره داروی زد انگل رو بزنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از هر دارویی باید طبق دستور خودش استفاده کنید الان ما نمیدونیم شما دقیقا چه مارک دارویی با چه نامی دارید اما به صورت کلی اگر تاریخ مصرف نداره و یا آدرس و مشخصات تولید کننده نداره بهتره هرگز استفاده نکنید و از داروی معتبر استفاده کنید.

   پاسخ
 7. parsa

  سلام ببخشید من یه ماهی گلدفیش رد کپ دارم که قسمتی از سرش غیر آدی قرمز شده و بهش توجه نکردم حالا اون قرمزی کمرنگ تر شده ولی روی ان یه چیزی سفید مانند عفونت روی ان قسمت قرمز بوجود آمده و پماهی بی حالا باید چیکار کم لطفارپایخ دهید???

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا قارچ زده و باید از متیلن بلو و یا داروی ضد قارچ معتبر و مرغوب استفاده کنید حتما کیفیت آب رو بالا نگهدارید.

   پاسخ
 8. ناشناس

  یه آموکسیسیلن ۵۰۰ کردم تو آب و بعد از ۸ ساعت یک چهارم آب رو سیفون کردم حالا خوب شده ولی اوک لکه ی لعنتی هست و بی حالش کرده
  امروز هم دوباره این کارو کردم خدا کنه اون قرمزیه خوب بشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز آقا پارسا اولا نباید از آنتی بیوتیک داخل تانک اصلی استفاده کنید دوما حمام دارو فقط یک مرتبه هست و نه هر روز اون هم روزی دوبار کلا یک مرتبه حمام در طول دوره درمان کفایت میکنه و باید صبر کنید تا دارو اثر کنه قرار نیست معجزه بشه.
   اگر از داروهای مخصوص آبزیان استفاده کنید طبق دستور خود دارو باید عمل کنید اما داروهای انسانی رو بهتره در حمام استفاده کنید البته در اینجا منظور آنتی بیوتیک هست چون دارو زیاده و دستور العمل های مختلفی هم دارند.
   از اموکسی سیلین هم بهتره اصلا استفاده نکنید و به جای اون اگر لازم شد از تتراسیکلین استفاده کنید و فقط یک مرتبه به مدت ۳ الی ۵ دقیقه ماهی رو حمام بدین روش صحیح حمام دادن ماهی با دارو و نمک در تالار بیان شده مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 9. parsa

  سلام ببخشید هی مزاحمتون میشم نمی دونم این ماهیا چشونه هی مریض میشن خیلی بیحالند و حرکتی ندارن اما یک دقعه یه لرزش غیر ممکن انجام میدن و سرعتشون رو زیاد می کنن و دو باره بی حال میشن لطفا کمکم کنید چه دارویی استفاده کنم راستی ماهی گلدفیش هام اینجورین و ماهی رامیرزی ام بالا ی دهنش به طور خیر عادی قرمز شده من یه روز نبود به خاطر این ماهی ها استرس نداشته باشم??????

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این رفتار انفجاری و یک مرتبه به دلیل وجود انگل هست حالا یا انگل پوستی و یا انگل داخلی شما باید از داروهای جنرال و یا ضد انگل معتبر استفاده کنید. داروهای جنرال از جمله تترا جنرال تونیک و یا سرا آمنیپور هر کدوم رو که تهیه کنید عالی هستن.
   خب گلدفیش و رامیزی هم اصلا ترکیب خوبی نیست و به زودی رامیزی ها تلف میشن هرچند ممکنه تا اون زمان رامیزی ها دم و باله گلدفیش ها رو بزنن .
   رامیزی ماهی بسیار حساسی هست و به کیفیت آب بالایی نیاز داره در صورتیکه گلدفیش کیفیت آب ر وب هشدت پایین میاره ضمنا گلدفیش سرد آبی هست و رامیزی گرم آبی پس با این حساب نباید انتظار داشته باشید ماهیهاتون سالم باشن چون سطح نگهداری متفاوتی دارند و به هر حال یک گروهی مریض میشن و تلف میشن.

   پاسخ
 10. parsa

  ممنون که چواب دادین امروز میرم میخرم ولی رامیرزی من خیلی آرومه تا حالا کاری با گلدفیش هام نداشته الا ۲ ماهی این رامیرزی رو دارم ولی تا حالا اینجوری نشده کم کک داره لکه های سفیدی هم رو ی بالا دهنش اومده و بالای اب وایمیسته و تعادلشو از دست داده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اون لکه های سفید اگر پنبه مانند هستن میتونه قارچ باشه اما اگر ریز تر از بلورهای نمک و به تعداد زیاد هستن سفیدک هست.

   پاسخ
 11. parsa

  تترا جنرال تونیک رو خریدم امروز ۱۰ سی سی کردم تو آب ول ی را میرزی ام تلف شد ???

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکل از دارو نبوده و ماهی از قبل بیماری داشته.

   پاسخ
 12. parsa

  آره خب الا اون قسمت قرمز ماهی خوب شده میدونید چجوری وقتی دارو رو ریختم دیدم اون قسمت قرمز داره از سرش کنده میشه فرداش دیدم کنده شده و اون قسمت رو فوره در اوردم ولی اون خازش بدنشیون هنوز خوب نشده????

  پاسخ
 13. sh

  با عرض سلام خدمت دوستان گرامی:
  چند تا سوال داشتم که ممنون میشم جواب بدید….اول اینکه من میخوام یک گلدفیش ۱۴ سانتی بگیرم به همراه یک سایز کوچیک همون گلدفیش رد کپ …توی یک تانک ۷۰ – ۸۰ لیتری میشه همین دو تا ماهی رو نگه داشت؟
  ضمنا اینکه داخل آکواریوم باید از بخاری استفاده بشه برای تمام سال ؟ اگه میشه دمای ۲۰ -۲۲ براش خوبه؟
  واقیعتش میخوام ببینم گلدفیش بزرگتر مقاومت بالاتری نسبت به بیماری داره؟ واقیعت این سایز گلدفیش قیمت ۴۰- ۵۰ تومن داره و میترسم زود مریض شه و از هر دو طرف ضرر کنم… و در آخر اینکه من میخوام از آب تصفیه داخل شهر استفاده کنم مشکلی نداره؟ ممنونم….

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر اختلاف سایز داشته باشن ماهی کوچکتر کتک میخوره.
   اگر دما ثابت باشه بله مشکلی نیست و میتونید از بخاری استفاده نکنید اما معمولا از بخاری استفاده میکنن تا دما ثابت بمونه و نوسان نداشته باشه.
   موجود زنده هست و نمیشه گفت کدوم مقاوم تر هست و کدوم ضعیف تر بستگی به خود ماهی داره.
   دستگاه تصفیه آب خانگی اگر بخش املاح ساز نداشته باشه برای ماهی ها خوبه و مشکلی نداره.
   موجود زنده تلفات داره و نمیشه کاریش کرد.

   پاسخ
 14. sh

  ممنونم…منظورم آب تصفیه مغازه ها در داخل شهر هستش….منظور تون از املاح ساز هم نفهمیدم……با گلدفیش زیرا میمونه؟سپاس… ضمنا دمای مناسب برای رد گپ چه دمایی هستش؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اون آب تصفیه ای که ب هفروش میرسه مشکلی نداره.
   معمولا دستگاه های تصفیه آب چند مرحله ای هستند مثلا سه مرحه ای و یا ۵ مرحله ای در انواع ۵ مرحله ای یک بخش املاح ساز وجود داره که املاح اب از جمله کلسیم و … رو زیاد میکنه که برای ماهی ها مناسب نیست. اگر ه مآب تصفیه اماده خریداری میکنید باید از کیفیت آب و سختی اون جهت استفاده برای ماهی ها مطمئن بشید.

   پاسخ
 15. sh

  با سلام آیا صحت داره که به گلدفیش باید غذای زیر آبی داده بشه و اگر با غذای روآبی تغذیه بشه دچار بیماری کیسه هوا و مرگ میشه؟؟؟ منظور از غذای زیر آبی چی هست؟؟ راهنمایی بفرمایید….

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله بهتره غذای زیر ابی بخورن ممکنه هنگام خوردن غذای رو آبی کمی هوا نیز با غذا بلعیده بشه و کمی ماهی گلدفیش رو دچار مشکل کنه البته این مساله فقط برای گلدفیش و کوی پیش میاد و نه سایر ماهی ها.
   غذای زیر ابی هم یعنی اینکه میره زیر آب و روی آب نمیمونه.

   پاسخ
 16. sh

  پس با این حساب من فقط باید از غذای زیرآبی استفاده کنم؟ آیا این غذا مخصوص گلدفیش وجود دارد؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله غذای شرکتی مخصوص گلدفیش وجود داره.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code