تکثیر ماهی اسکار

در قسمت شناخت و نگهداری اسکارها در مورد انها به طور کامل بحث شد و روش صحیح نگهداری و تغذیه نیز ذکر شد حال در این قسمت به تکثیر این گونه از سیکلید ها (ماهی اسکار) خواهیم پرداخت. امید است مطالب ارائه شده برای علاقه مندان مفید واقع شود

به ادامه متن توجه فرمایید

ماهیان اکواریومی-اسکار

تکثیر:

طرز تشخیص جنسیت:

ماهی نر:

۱-نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.

۲- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

۳- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

ماهی ماده:

۱- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.

۲- قوز روی سر کوتاه تر است.

۳- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

لوله جنسی اسکار

برای تکثیر و پرورش اسکار نکات مهم و فراوانی را باید همواره در نظر داشت

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آنها خواهید بود. اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. تخمهای اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ای رنگ و هر عدد آن تقریباً اندازه یک عدد ماش است. در کف آکواریم بهتر است یک تخته سنگ صاف قرار دهید. ( بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. سنگهای گچی یا آهکی تخمها را فاسد می کنند)

آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد. به مولدین باید غذای مناسب داده شود. بهترین غذا برای آنها غذاهای زنده مثل ماهی رودخانه، بچه قورباغه و آبزیان کوچک هستند. روزانه یکبار کاملاً آنها را خوب سیر کنید و غذاهای اضافی را از آب خارج نمایید و مقداری از آب را تعویض کنید. ( بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. چون سیر می شوند و بیشتر از آن میل به خوردن ندارند، از طرفی دوست دارند هیچ مزاحمی در آکواریمشان نباشد. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند. بتدریج اکسیژن آب اشکال پیدا می کند و آلودگی آب باعث تلف شدن جفت اسکار شما خواهد شد) چنانچه غذای زنده در اختیار نداشتید می توانید دل گاو یا گوسفند را تمیز کنید و به اسکارها بدهید.

اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند خیلی زود سنگ کف را بعنوان محل تخم ریزی انتخاب می نمایند و شروع به تمیز کردن ان می کنند. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. ابتدا با بیرون آمدن لوله تخم ماهی ماده از زیر شکمش که تقریبا به اندازه ۳ میلیمتر خارج می شود و شکل لبه آن گرد و چاق است شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نرم هم خارج می شود که شکل لبه آن زوکی شکل است.نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند. ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند در این هنگام ماهی نر با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند و به همدیگر اعلام رضایت می کنند. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود. حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت.

تکثیر اسکار

شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب به تلاطم می افتد و اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید.

تکثیر اسکار

بعد از اتمام تخم ریزی ماهیها شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند، در اینحالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نر شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا از قبل داخل آکواریوم فیلترگذاشته باشید

از اینجا به بعد به چند طریق می توانید از تخمها محافظت کنید

۱-ماهیهای مولد را به آرامی به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید.

۲-سنگ تخمها را بآرامی به آکواریومی که شرایط مناسب دارد منتقل کنید.

۳- ماهی ها در کنار تخم ها باقی بمانند که ریسک بزرگیست و به احتمال فراوان تخم ها خورده میشوند

چنانچه از تخمها مقدار زیادی توسط حرکات ماهیها در نقاط دیگر آکواریوم پاشیده شده است و امکان جابجایی تخمها نیست، در اینصورت بهتر است ماهیهای مولد را از آنجا به آکواریوم آماده دیگری بآرامی انتقال دهید (آکواریوم باید از قبل کاملا آماده و مهیا شده باشد)

چنانچه تخمها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده اند. می توانید بآرامی سنگ تخمها را به آکواریومی با مشخصات آب تخمها که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. در هر دو حالت تفاوتی وجود ندارد و معمولا نتیجه یکسان حاصل خواهد شد. چیزی که مهم است باید حتما تخمها از دسترس ماهیها دور شوند و آنها را با شرایط و اصول صحیح نگهداری کنید. برای آکواریوم تخمها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، چنانچه آب تخمها شیری رنگ است علاوه بر استفاده از فیلتر در آکواریوم مقداری از اب را نیز به ارامی تعویض کنید. سپس به آب تخمها داروی متیلن بلو اضافه می کنیم. هجوم و حمله قارچها به تخمها باعث فساد آنها می شود و برای اینکه آسیبی به تخمها وارد نشود حتما توصیه میشود از متیلن بلو استفاده کنید. بعضی اوقات تخمها آنقدر نزدیک به هم و گاهی هم روی یکدیگر چیده شده اند که چنانچه یک تخم مورد هجوم قارچها قرار بگیرد خیلی سریع بقیه تخمها هم با لایه های ابری سفید رنگی پوشیده می شوند، که در واقع مورد هجوم و حمله قارچها قرار گرفته اند و بدین صورت باعث فساد تخمها خواهد شد. بصورت تجربی بدست آمده است که اگر هر روز مقداری از آب تعویض و مقداری داروی متیلن بلو تازه حل شده به آب تخمها اضافه شود بسیار ایده ال خواهد بود، همچنین در مواقعی که شرایط آکواریوم تخمها وضعیت خوبی ندارد میتواند این عمل بسیار مفید باشد

از آنطرف دیگر ماهیهای مولد هستند که باید آنها را بآرامی انتقال دهید و آکواریوم آنها مرتب و منظم باشد. تغذیه در تخم ریزی برای مراحل بعدی آنها نقش مهم و سرنوشت سازی دارد. باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. آنهایی که به مولدین اسکار فقط ماهی رودخانه می دهند باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه ماهیهای رودخانه ای ممکن است حامل امراض و بیماریهایی باشند که با ورود آنها به آکواریوم مولدین خیلی زود محیط آنها را آلوده میکنند. بنابراین حتما باید از سلامت ماهیهای رودخانه‌ای اطمینان حاصل کنید و دوم اینکه می توانید به ماهیهای رودخانه ای غذاهای مقوی و انواع ویتامینها و املاح مورد نیاز را بدهید. سپس با در اختیار گذاشتن ماهیهای رودخانه ای برای اسکارها آن ویتامینها و املاح مفید را به ماهیهای اسکار مولد انتقال دهید که باعث تقویت و رشد و سلامت آنها شود.

خب حالا باز می گردیم به آکواریوم تخمها

تخمها در آکواریومی قرار گرفته اند که اولا آب آن شفاف، زلال و تمیز است و سختی آب تخمها بین ۵ تا ۸ درجه DH است. در اینصورت معمولا سه روز که بگذرد تخمها می ترکد و شروع به باز شدن میکند. از روز چهارم لاروها روی سنگ در حالیکه از سر چسبیده به تخته سنگ هستند دم تکان می دهند که تعداد تخمهای باز شده بر روی تخته سنگ مشخص می شود. کم کم از سنگ جدا می شوند و با یک شنای کوتاه دوباره به کف می افتند. بهتر است ارتفاع آب را حداکثر به ۱۵ سانتیمتر برسانید و اکسیژن آب به اندازه کافی باشد و تغییرات فیزیکوشیمیایی نداشته باشید. لارو اسکار در زیر شکمش دارای کیسه زرده مجهز و کاملی است که تا چهار روز غذایش را تأمین می کند. توجه کنید چنانچه آب بر اثر تجزیه تخمهای فاسد شده آلوده باشد، لاروها بی حال و کسل می شوند و متابولیسم (جذب کیسه زرده) بخوبی انجام نمی گیرد و ممکن است لاروها تلف شوند. در اینصورت باید اقدام به تعویض آب لاروها کنید(آب باید آماده و مهیا باشد).

در این مدت چهار روز بعد از تولد هیچ غذایی نباید به لاروها بدهید تا کیفیت اب پایین نیاید. چنانچه تعداد لاروها زیاد است بهتر است آنها را در چندین آکواریوم پخش کنید و فضای کافی برای رشد و فعالیت آنها با توجه به تمام نکات ضروری واجب در مورد نگهداری آنها را انجام دهید. می دانید بهترین غذا برای لاروهای تازه از تخم در آمده می تواند نوزادان میگو باشد که باید از قبل تدارک دیده باشید. مقدار نوزادان میگو را باید به حساب بریزید زیرا اگر اضافه تر وارد آکواریوم لاروها بریزید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین می میرند و در آب تجزیه می شوند و باعث آلودگی و فساد آب می شوند و در نتیجه این آلودگی ها به لاروها اثر می کند و باعث تلفات آنها خواهد شد. بنابراین غذا دادن لاروهای اسکار باید با دقت و حوصله انجام شود. چنانچه اکسیژن محلول در آب لاروهای اسکار کم باشد خیلی زود دچار عوارض و تلفات زیادی خواهند شد که اگر کمبود اکسیژن در آکواریوم لاروها را سریعا تأمین نکنید خیلی از لاروها تلف خواهند شد. در مواردی که تشخیص می دهید آب لاروها آلوده شده است بهترین راه علاج جابجایی بچه ماهی ها به مکان جدید و با آب سالم و تمیز و آماده است یا حداقل مقداری از آب آنها را باید تعویض نمائید و مقداری هم داروی متیلن آبی یا داروهای مناسب درمانی به آب اضافه کنید.

توجه: هر چه سطح وسیعتری برای تعداد کمتری لارو اسکار در نظر بگیرید درصد خطاهای شما کمتر مشکل ساز میشود و دیرتر باعث تلفات آنها خواهد شد و در نتیجه تعداد بیشتری از آنها دوران لاروی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند.

بعد از ۱۵ روز که دوران لاروی اسکارها تمام می شود مقاومت آنها بیشتر خواهد شد و به دوران بچه ماهی وارد می شوند در این مرحله مقاومت بیشتری دارند. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها را باعث خواهد شد که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند در حالیکه اگر در اوایل زندگی لاروها و در دوران بچه ماهی کلیه نکات گفته شده را رعایت کنید قطعا چنین عوارضی برای ماهیها بوجود نخواهد آمد. مسئله مهم دیگر که باید گفته شود سوء تغذیه بچه اسکارها است. تغذیه نامناسب و اشتباه باعث می شود اسکارهای گرسنه به همدیگر حمله کنند و در وحله اول چشم هم جنسان خودشان را می خورند. بنابراین بعد از مدتی اکثر بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور شده اند. اگر تمام نکات و اصول تکثیر و پرورش اسکارها را بخوبی رعایت کنید در آنصورت پرورش اسکار برایتان خیلی آسان خواهد بود. دقت کنید همیشه برای اسکارها باید فضای کافی در نظر بگیرید تا آنها با نشاط و سرحال باشند و خیلی سریع و زود رشد کنند. زنجیره کنترل و مراقبتهای ویژه را که شامل اکسیژن کافی، نور کافی، تغذیه مناسب و مقوی با غذاهای زنده، آب سالم و تمیز، فیلتر مناسب، جلوگیری از بروز حوادث مانند ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع DH آب، PH آب، درجه حرارت آب و کنترل و پیشگیری امراض و بیماریها که همه این عوامل را باید بدقت توسط شما رعایت و منظم باشد. در هر صورت چنانچه با هر حالت غیر عادی که منجر به تلفات بچه اسکارها مواجه شدید باید تشخیص صحیح بدهید که:

۱- یا آب آلوده شده است.

۲-آیا غذا دادن اشکال دارد.

۳-آیا درجه حرارت آب اشکال پیدا کرده است.

۴-آیا DH آب تغییر کرده است.

۵-آیا به ماهیها شوک وارد کرده اید.

۶-آیا ماهیها در خطر ابتلاء به یک بیماری هستند.

و…..

بعد از تشخیص، سریعا اقدام به برطرف ساختن مشکل کنید و پیشگیری لازم برای جلوگیری از ادامه تلفات آنها را بعمل آورید.

موفق باشید

در صورت کپی برداری لینک onlypet.ir را یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,050 دیدگاه در “تکثیر ماهی اسکار

 1. ghomeyshi

  از روی غوز سر و لبهای حیوون نمیشه تشخیص درستی داد و شاید افرادی که واقعا با اسکار اشنا هستن بتونن . اونم تا درصد قابل قبولی . نه کاملا
  بهترین راه نگاه کردن به مخرج ماهی هست . البته ماهی باید اقلا ۱۰-۱۱ ماهش باشه
  ضمنا معمولا نرها خوشگل تر و خوش رنگ و آب تر هستن
  موفق باشین

  پاسخ
 2. ya hidar

  سلام دقیقا باید تخم ماهی ها چه رنگی باشند الان دوباره ماهیام تخم دادن یه سری صورتی هستند یه سری سفید یه سری تیره

  پاسخ
 3. شایان

  تخم ماهیهای اسکار باید قهوه ای اندازه یه ماش باشند!!!
  موفق باشید

  پاسخ
 4. ya hidar

  سلام
  اقا مجتبی شما که با تجربه ای جواب بده
  من ماهیام ۳ بار در مدت کوتاهی تخم ریزی کردند ولی به دلایلی که قبلا تو سوالاتم مطرح کردم در نیومدن در ضمن در بار سوم تخم هاشون ریز تر شده آیا صلاح هست اونا رو از هم جدا کنم مشکلی پیش نمیاد آخه من حدود یه ماه خونه نخواهم بود و میترسم با تخم ریزی مجدد ماهیام ضعیف بشن بعدش مشکلی نخواهد بود و دوباره تخمریزی خواهند کرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز ماهی مولد رو به هر دلیلی نباید از هم جدا کنید و یا جابجا کنید .
   اما یه موضوع مهم اینجا هست که شما هم درست فرمودین ماهی ضعیف میشه ولی مشکل اینه که ماهی جفت خورده حتی بعد از جدا سازی هم ممکنه یک و یا دو مرتبه تخم ریزی کنه مثلا ماده پروت و تگزاس کوتوله رو به جفت هم داده بودم ولی بعد از جدا کردن هم ماده پروت به تنهایی و بدون نر تخم ریزی می کرد تا ردش کردم رفت و نشد جلوی تخم ریزی اون رو بگیرم تازه از تخم ها هم مراقبت می کرد واقعا نمیدونم با جدا سازی اینها چه اتفاقی میوفته اما اون چیزی رو که مطمئن هستم اینه که بعدا بین جفت ها درگیری پیش میاد و حتی ممکنه دیگه با هم جفت نخورن چون اسکار خیلی بحثش با بقیه ماهی ها فرق میکنه ؟؟!!!!

   پاسخ
 5. ya hidar

  اقا مجتبی میشه محیط رو جوری کرد که تخمریزی نکنن دما رو ببری پایین یا یه کار دیگه البته نمیخوام اسیب ببینن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببینید میشه کارهای عجیب غریب کرد ولی خدا رو خوش نمی یاد و اصلا یادتون هم نمیدم ببخشید.
   دوست عزیز شما ماهی مولد به این خوبی دارید که با کمی تغذیه خوب و متنوع میتونید مدت ها از اونها نگهداری کنید و کلی درآمد هم داشته باشید و واقعا حیفه این فرصت رو از دست بدین و اصلا لذت تکثیر خیلی زیاده و این لذت رو نباید از دست بدین .
   قبول دارم ممکنه وقت – امکانات و شرایطش رو نداشته باشید و براتون اعصاب خورد کن بشه ولی باز سعی خودتون رو بکنید.
   برای اسکارها از اون غذای دست ساز که در مقالات برگزیده تالار دستورش هست تهیه کنید و تنوع غذایی و حتی مولتی ویتامین رو هم اگه داشته باشید دیگه ضعیف نمیشن و فقط باید یه فکری برای هچ شدن تخم ها بکنیم و اون هم اگه کیفیت آب بالا باشه و غذا به اندازه بدین و متیلن بلو هم مصرف کنید درصد موفقیت زیاده .
   ضمنا در زمان تخم ریزی باید از غذاهای خشک استفاه کنید مثلا غذای دست ساز ممکنه توی آب پخش بشه و ذرات ریز غذا روی تخم ها بشینه و علی رغم فراهم نمودن کلیه شرایط ایده آل همه تخم ها رو خراب کنه پس باید دقت زیادی به این موارد ریز داشته باشید.
   فیلتراسیون خوب – آب تازه – استفاده از چراغ ” یو وی ” در فیلتر در هچ شدن تخم ها خیلی موثر هست.

   پاسخ
 6. ya hidar

  ببخشید این لینک رو هم ببین اولین تخمریزیشونه صبح بیدار شده بودم دیدم تخم دادن نظرت در بارشون چیه
  http://www.aparat.com/v/GZaIv

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ماشاالله .
   من خودم خیلی اسکار رو دوست دارم و واقعا لذت بردم مبارک باشه.
   ممکنه این سنگ آلوده باشه و حتما اگه همیشه روی این سنگ تخم ریزی مکنن حتما اون رو بجوشونید تا آلودگی نداشته باشه.

   پاسخ
 7. ya hidar

  از یه نفر شنیدم که نباید آب شهر تو آکواریوم بریزیم چون برا تخم ها ضرر دارن و توصیه کرد از آب تصفیه استفاده کنم شما چیزی در این باره شنیدید؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آب تصفیه خانگی خیلی مفیده اما بشرط اینکه تصفیه بخش املاح ساز نداشته باشه و یا اون رو از مدار خارج کنید.
   در این صورت آب مناسبی دارید یعنی سنگین نیست ولی باید از متیلن بلو حتما استفاده کنید.

   پاسخ
 8. ghomeyshi

  دوست گرامی من همیشه اطلاعات و تجربه ی شمارو مخصوصا در مورد داروها و مواد شیمیایی تحسین میکنم و تو سایت زیاد ازتون خوندم . اینو واسه تعارف نگفتم و واقعا به اطلاعات دارویی شما احترام میذارم
  یه مورد هم عرض کنم . من تا جایی که اطلاعات ناقص خودم میگه ( Conditioner ) به فارسی به موادی ( جامد – مایع – گاز ) یا شرایطی ( حرارت یا برودت – فشار – و سایر فاکترها ) گفته میشه که یه فرآیند رو تسریع میبخشه . با توجه به این موضوع ، محلول های باکتری ساز و یا قرصها و کپسولهایی مانند باکتوزیوم هم کاندیشنر هستن برای فرآیند باکتری سازی . بازم اگه من اشتباه میکنم شما زحمت بکشین اطلاع رسانی کنین . اما در اینکه آب شهر یا آب RO فاقد باکتری هستن با شما موافقم

  پاسخ
  1. Hanif

   در ابتدا عرض کنم که شما جناب قمیشی درست میفرمایید ولی مواد جامد و مایع و یا گاز شامل موجودات زنده نمیشن باکتری سازها باکتریهایی زنده ای هستند که طی یه فرایند بیولوژیک روند رشد و حیاتشون کند میشه تا برای مدت خاصی قابل نگهداری باشن از این لحاظ عرض کردم موجودات زنده شامل اجرام بیولوژیک میشن نه اشیاء

   پاسخ
   1. ghomeyshi

    نه نه نه من منظورم از ( جامد – مایع – گاز ) تو بخش تعریف واژه ی کاندیشنر بود و ربطی به باکتری نداشت . فکر کنم بد توضیح دادم . فقط خواستم بگم واژه ی کاندیشنر یه تعریف و یه طیف بزرگی رو شامل میشه که یه بخش کوچکش تو بحث ما جا داره

    پاسخ
    1. Riahi Fazlolah

     سلام بر دوست دوست داشتنی خودم
     من هم از شما تشکر میکنم که به این خوبی در مباحث شرکت میکنین و امیدوارم بتونیم از شما چیز های بیشتری رو یاد بگیریم

     پاسخ
 9. ya hidar

  سلام
  من بعد از ۴ بار تخمریزی ماهیام به این نتیجه رسیدم که نر اسپرم نمیریزه
  وقتی نر اسپرم میریزه آب شیری رنگ میشه؟
  ایا ممکن است ماهی نر من عقیم باشد با تو جه به اینکه از ۵ سانتیش دست خودم بوده الان ۲ ساله دارمش
  آیا ممکن ماهی نرم هنوز آمادگی نداشته باشه و بعد از چند ماه تولید اسپرم اون شروع بشه
  ممنون از دوستان

  پاسخ
  1. میثمva

   سلام
   ماهی شما الان اماده نیست شما هر دو رو خوب تغذیه کنید به نتیجه میرسید و ربطی به عقیم بودن نداره
   موفق باشید

   پاسخ
   1. ناشناس

    یعنی ماهیم رو عوض نکنم و فقط تغذیش کنم به عقیم نبودن ماهی نر اطمینان داشته باشم عفونت و بیماری باعث عقیم شدن اونها نمیشه ؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     دوست عزیز شما از کجا متوجه شدین ماهی نر شما عقیمه ؟؟؟!!!!
     درسته همه جا گفته شده بعد از اسپرم پاشی آب شیری رنگ میشه ولی واقعا اگه فیلتراسیون خوبی داشته باشید این اتفاق نمی افته.
     اگه تخم ها خراب میشن مشکل از جای دیگه هست و کاملا مشخصه تخم ها بارور میشن یا نه اگه تخم ها زرد و یا نارنجی شفاف بودن یعنی بارور شدن و بعدش اگه سفید میشن یعنی اینکه قارچ زدن و شرایط نگهداری شما اشکال داشته نه ماهی بیچاره !!!!؟؟؟؟

     پاسخ
     1. ya hidar

      سلام آقا مجتبی
      میگید از کجا میگم نر عقیمه بهت میگم آب ساکنه ولی اسپرم دیده نمیشه
      تخم ماهیام بعد ۱ روز سفید میشن و طی تحقیقاتم تا ۳عامل باعث این میشه
      ۱اسپرم نریختن ماهی نر
      ۲قارچ زدن و محیط آلوده
      ۳آب سنگین و وجود املاح زیاد در آب(کلسیم پتاسیم و غیره)
      چون تو کاشون زندگی میکنم و آب کیفیتش مناسب نیست از آب تصفیه استفاده کردم و محیط هم تمیز بود ولی بازم تخم ها سفید شدن !!!

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       به احتمال ۹۹ درصد قارچ زدن شک نکنید مگر اینکه در همین شرایط یک ماهی دیگه رو تکثیر کنید و تخم ها هچ بشن بنده و سایر دوستان هم همین مشکلات رو داریم و اگه از متیلن بلوی مرغوب و خارجی طبق دستورش مصرف نکنید حتما تخم ها قارچ میزنن و حالا هر چقدر هم آب تمیز باشه فرقی نمیکنه.

       پاسخ
 10. H-S

  سلام دوستان
  سوالی از خدمت دوستان عزیز به خصوص متخصص ماهی اسکار آقا مجتبی داشتم و اون هم اینکه ماهی اسکار در گله تخم ریزی نمیکنه ؟ به این خاطر پرسیدم چون من ۶ تا اسکار دارم الان یک ماهی نر و ماده با هم جفت شدن و نزدیک دو هفته هست دارن کاشی سفیدی که براشون گذاشتم رو تمیز میکنن ولی از تخم ریزی خبری نیست و این رو هم بگم که ماهی نر لولش مقداری زده بیرون ولی لوله ماده بیرون نزده . حالا با این توصیفات من چکار میتونم بکنم که ماهی ماده به تخم ریزی ترقیب بشه؟
  نکته : سن ماهی نر و ماده یک اندازست تقریبا ۱۵-۱۶ ماهه و اندازشون هم تقریبا ۲۵ سانته
  با تشکر از همه دوستان

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرا اگه ماهی ها آماده باشن توی گله هم تخم ریزی میکنن فقط ممکنه همه رو بزنن بکشن و خیلی وحش تر از قبل میشن !!!!
   بنظر بنده هنوز ماهی ماده شما آماده نیست .
   اگه با شیشه از بقیه جداشون کنی و یا بقیه رو از اینها جدا کنی در آرامش بهتر نتیجه میده البته ماهی مولد رو تا بشه نباید جابجا کنید حالا اسکار یا سایر ماهی ها فرقی نمیکنه ماهی مولد نباید جابجا بشه و نباید دستکاریش کنید.
   بنظرم ماهی های شما هنوز جوان هستن وباید شانس بیارید در این سن تخم ریزی کنن معمولا از دو سال به بعد تخم ریزی میکنن .
   اما یه نکته رو به یاد داشته باشید ممکنه تا یکسال دیگه هم همین رفتار رو داشته باشن و هیچ وقت تخم ریزی نکنن و شاید اصلا دعواشون بشه و به تفاهم نرسن واقعا اسکار ماهی جالبی هست و همه چی دست خودشون هست تا همه شرایط فراهم نباشه جفت نمیشن و تخم ریزی نمیکنن یه وقت هم میبینی رفتن یه جای دیگه یواشکی تخم ریزی کردن همه رو سرکار گذاشتن و …

   پاسخ
   1. میثمva

    سلام
    اقا مجتبی کامل گفتن
    اینا رو اگه میتونید به یه اکواریم انتقال بدین تا تنها باشن این در سریع تر تخم ریزی کردن خیلی کمک میکنه بعد با یه شیشه از هم جدا کنید تا هم دیگه رو ببینن تا هر دو اماده بشن بعد شیشه رو بردارید دیگه ممکنه تخم ریزی اتفاق بیوفته
    موفق باشید

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     نه دوست عزیز جفت اسکار رو که نباید از هم جدا کنید چون اگه این کار رو بکنید نه تنها در تخم ریزی تاثیر نداره بلکه ممکنه دیگه جفت هم نشن و کلی درگیری پیش بیاد . اون شیشه برای وقتی هست که هنوز جفت نشدن و یا دارن جفت میشن اینها جفت هستن و دارن آماده تخم ریزی میشن.

     پاسخ
 11. ناشناس

  ببخشید امکانش هست که تخم ها رو در آکواریوم جفت بگذاریم بمونه
  یا باید تخم ها و مولدین رو از هم جدا کنیم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همه چی بستگی به شرایط آکواریوم و مولد ها داره ممکنه والدین همون اول تخم ها رو بخورن و ممکن هم هست از تخم ها مراقبت کنن و حتی از لاروها هم مراقبت کنن که این دومی در اسکار احتمالش بیشتر هست و تا شنای آزاد از بچه ها مراقبت میکنن ولی بعدا اونها رو میخورن.
   ولی نمیشه ریسک کرد فقط ببین اگر از تخم ها مراقبت میکنن دیگه دستکاریشون نکن و فقط به آب متیلن بلو بزن تا تخم ها قارچ نزنن. نکته جالب اینکه فقط تخم های خراب رو میخورن.

   پاسخ
   1. میثمva

    سلام
    به نظر من جدا کنین بهتره البته باید والدین رو جدا کنین نه تخم ها رو
    بعد جدا کردن والدین یه ۲۰درصد اب رو عوض کنین و متیل بلو هم بزنید و یه سنگ هوای ملایم هم کنار تخم ها بزارید
    موفق باشید

    پاسخ
 12. ya hidar

  سلام ماهیامدوباره تخم گذاشتن البته دیروز متیل بلو زدم ۲۰ درصد اب رو هم عوض کردم ولی یه دونه از تخم ها سفید شده و غشاش از بین رفته چکنم که بقیه اینجوری نشن ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شما باید قبل از زدن متیلن بلو سیفون می کردین.
   اگر تخم ها قارچ زدن باید مجددا متیلن بلو مصرف کنید تا بقیه قارچ نزنن ولی اگر دیدین ده درصد اونها قارچ زد معمولا دیگه همه قارچ میزنن و اصلا شرایط آب مناسب نیست و یا متیلن بلو مرغوب نیست حداقل از ضد قارچ های شرکتی و مرغوب استفاده کنید.

   پاسخ
  2. ghomeyshi

   یه دونه دوتا مشکلی نداره . معمولا ماهی نر نمیتونه همه ی تخمهارو بارور کنه و گهگداری از تخمها از دستش در میره و تخمهایی که بارور نشن تو یکی دو روز اول سفید میشن . زیاد نگران نباشید . اگه تا کمتر از ۱۰% تخمها سفید بشن طبیعیه و قائدتآ همین موردی رو داره که عرض کردم اما اگر بیشتر شد جای نگرانی داره . ضمنا اگه کار قارچ باشه نهایتا تا ۴۸ ساعت دیگه تمام تخمها از بین میرن . با نظر دوستمون هم موافقم . یک بار که از متیلن بلو ایرانی استفاده کردم تمام تخمها سفید شدن و برای تست دفعه ی بعد دقیقا تو همون شرایط قرار دادم تخمها رو و فقط از متیلن بلو آلمانی استفاده کردم و نتیجه ی کاملا مثبتی داشت

   پاسخ
 13. ناشناس

  سلام
  آقا خسته شدم عاشق اسکارم بعد ۶ماه و۶ بار تخم ریزی دریق از یه تخم هچ شده!
  ۲۰ تومن پول دارو! اب سختیش خوب دیگه چیکار میتونم بکنم
  همسایمون اصلا نمیدونه سیفون یعنی چی! جوئل فیش داشت اکواریومش پر از بچه ماهی شد مزیت اون فقط اکواریوم بزرگشه
  میشه یه راهنمای فوت و فنی بگید تا ماهم لذت تکثیر رو ببریم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز ممکنه همسایه شما از فیلتر سطلی استفاده میکنه و داخل فیلتر چراغ یو وی داره این هم فوتش !!!!!
   ببینید هرچقدر آکواریوم بزرگتر باشه آب دیرتر خراب میشه ضمنا ممکنه شما داروی خوبی مصرف نکردین.
   شک نکنید مشکل از متیلن بلو و یا زمان نامناسب مصرف دارو بوده ببینید شما باید یک روز قبل از تخم ریزی متیلن بلو مصرف کنید و یا حداکثر یک ساعت بعد از تخم ریزی و اگر دیرتر مصرف کنید دیگه هیچ فرقی نمیکنه و معمولا تخم ها خراب میشن و یا تا اون موقع خراب شدن.
   ممکنه شنها و یا سنگی که ماهی ها روی اون تخم ریزی میکنن خوب نیست مثلا یا آهکی هست و یا گرانیت به هرحال ممکنه سنگ آلوده باشه و انگل داشته باشه و باید اون رو بجوشونید.

   پاسخ
  2. میثمva

   سلام
   یه بار فقط این قسمت رو دقیق بخونید همه چی دستتون میاد
   توجه کنید بعد تخم ریزی باید شرایط فراهم کنید و تخم ها رو به خوبی مراقبت کنید خب هزاران کار هست که باید بعد تخم ریزی انجام بشه اسکر ماهی وسواسیه نسبت به تخم ریزی پس قرار نیست همیشه تخم ها هچ بشن دقیقا بر خلاف جوئل فیش.
   بعد تخم ریزیی باید والدین رو جدا کنید و به مقدار لازم (۳۰%)اب اکواریم رو سیفون یا تعویض کنید بعد به مقدار لازم متیل بلو و نمک به اب اضافه کنید یه سنگ هوای ملایم کنار تخم ها قرار بدین بعد تخمریزی اصلا نباید تخم ها رو دستکاری کنید و حتی دستتون رو هم نباید تو اب کنید
   دلیل بعدی براتون اینه که شاید تو تاننکتون انگل داشته باشید که باعث سفید شدن تخم ها میشه یا سنگی که برا تخم ها قرار میدین الوده هست یا کلا نر نمیتونه تخم ها رو بارور کنه یا اگه ماهیا رو بعد تخم ریزی جدا میکنین شاید زود این کارو میکنین یعنی قبل از اسپرم پاشی نر.
   و خیلی موارد دیگه کلا شرایط رو باید برا اسکار فراهم کنید و اصلا به جوئل فیش و همسایتون توجه نکنید چون این دو نوع ماهی با هم فرق دارن
   موفق باشید

   پاسخ
 14. ناشناس

  سلام دوباره
  همسایمون فقط یه فیلتر معمولی داره! از هیچ داروی هم استفاده نکرده هر ۶ ماهی یه بار کل اب رو عوض میکنه!!!
  چندتا سوال
  ماهی اسکار با جوئل چه فرقی داره چون دهان پروره تخماش در میان
  لامپ یو وی رو میشه همینجوری استفاده کرد ؟
  لامپ یو وی از کجا تهیه کنم ؟ تاثیرش در چه حده چطوری بفهمم لامپ یو وی هست یا نه؟
  داروی به جز متیل بلو هم هست که بهش بشه اعتماد کرد ارزون باشه در حد ۱۵ یا ۲۰ تومن و در دسترس باشه
  از کجا بفهمم متیل بلو م اصله یا نه

  پاسخ
  1. ghomeyshi

   شما یه متیلن بلوی مرغوب آلمانی بگیرین کمتر از بیست تومنه !!
   پودرش رو بگیرین . عین پنی سیلین پودریه و تو همون شیشه ها . از مارک ” مرک ” آلمان بخرین عالیه . تاثیر متیلن بلو تو هچ شدن تخمها کاملا مشهوده . ضمنا اسکار چون خیلی تحرک میکنه و روی کف هم تخم میذاره خیلی احتمال داره کثیفی و فضولات روی تخمها بریزه . شما اگه بعد ۲۴ ساعت یه دونه هم تخم دیدین که سفید نشده و به رنگ ماشی هست و یه جنبنده ی خیلی خیلی ریز توش تکون میخوره ، حتی یه دونه ، بدونین مشکل از ماهی نر نیست و شما تو هچ کردن تخمها درست عمل نمیکنین اما اگه هیچوقت حتی یه دونه از تخمها رو با این شرایط ندیدین به ماهی نر خودتون شک کنین . ضمن اینکه ممکنه اصلا هر دو ماهی ماده باشن .
   بعد از تخم ریزی سنگ تخمهارو خارج کنین و تو یه تانک کوچپک با شرایط خوب ، آب تازه و بدون طی شدن چرخه ، ترجیحا آب جوشیده و متیلن بلوی مرغوب و یه شعله ی کوچک اکسیژن . امکان نداره جواب نگیرین اگه تخمها بارور شده باشن

   پاسخ
   1. میثمva

    سلام
    یه جاهایی با اقای قمیشی مخالفم
    اول اینکه هیچ وقت از پودر متیل بلو استفاده نکنین چون واقعا سمیه و برا ماهی و حتی خود شما مضره
    دوم اینکه بعد تمام شدن تخمریزی اصلا نباید تخم ها رو جابه جا کنید که عامل اصلی هچ نشدن تخم هاست و باید حتما والدین رو جدا کنید
    موفق باشید

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام دوست من
     راحت با بلورهای متیلن میشه محلول مادرش رو درست کرد و اگه به درستی با اب ترکیب بشه هیچ مشکلی نداره

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اتفاقا آقای قمیشی درست گفتن هم در مورد متیلن بلو (البته خودم گفتم سمیه ولی اگر ماسک بزنید و پودرش رو تنفس نکنید هیچ موردی نداره )
   هم در مورد تخم ها :
   ببینید ممکنه همیشه نتونید ماهی مولد رو جابجا کنید پس به راحتی میشه تخم ها رو انتقال داد که اتفاقا درصد هچ شدن هم بالا میره فقط کار حساسی هست و توصیه نمیشه افراد مبتدی اینکار رو بکنن !!!!! اما اگر شرایط آب خوب باشه – آب هم دما و استریل و دارای متیلن بلو دیگه هیچ مشکلی پیش نمی یاد.
   چراغ یو وی رو از آکواریوم فروشی ها تهیه کنید تاثیر زیادی داره اما مصرف زیادش همه باکتری ها رو از بین می بره. ضمنا به نور اون هم نباید نگاه کنید چون اشعه یو وی برای چشم ضرر داره البته اگر مستقیم به چشم بتابه ضرر داره.
   فعلا به ماهی نر اصلا شک نکن.

   پاسخ
 15. ناشناس

  سلام اقای قمیشی
  من تو کاشون زندگی میکنم اکواریومی ها متیل اصل ندارن داروخانه ها هم متیل ندارن لوازم ازمایشگاهی ها دارن اما صد گرمی که خیلی گرونه
  چند وقت پیش از یه شرکت که تو کاشون هست متیل گرفتم که نشد مشکل من تهیه دارو هست نمیشه جایگزینی معرفی کنید!
  تا حالا بعد از۶ بار چیزی تو تخم ها ندیدم تکون بخوره

  پاسخ
  1. میثمva

   سلام
   کلا پودر متیل بلو رو بیخیال بشید هم گرونه هم مضر
   متیل بلو مخصوص اکواریم البته نوع مرغوبش تو مغازه های اکواریم موجوده و از اونا تهیه کنید و استفاده کنید هیچ مشکلی هم نیست
   در ضمن یه نکته رو هرگز فراموش نکنید که قرار نیست همیشه مشکل از متیل بلو باشه هزاران عامل تو هچ شدن تخم ها دخیله
   موفق باشید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   از اکواریومی ها یه داروی ضد قارچ تجاری خریداری کنید. ماشاالله پت شاپ های انلاین هم که زیادن و اگه تو شهرتون پیدا نکردید خب به صورت انلاین خریداری کنید

   پاسخ
  3. مجتبی

   سلام
   به سوال قبلیتون هم پاسخ دادم مطالعه بفرمایید.
   اگر متیلن بلو پیدا نکردین تخم ها رو منتقل کنید به یه آب هم دما و استریل مثلا آبی که از قبل جوشیده و خنک شده البته خنک که نه هم دما با آب آکواریوم ضمنا مقدار خیلی کمی هم پرمنگنات پتاسیوم از قبل در اون آب حل کرده باشید فقط یه مقدار کم در حدی که کمی آب قرمز رنگ بشه نه زیاد.
   ضمنا متیلن بلو حتما هست یه کم بگردین پیدا میکنید.
   از داروهای ضد قارچ معتبر از شرکت های تروپیکال – تترا – آزو و … استفاده کنید که واقعا این داروها کمیاب تر از متیلن بلو هستن.

   پاسخ
 16. ghomeyshi

  دوست من چه اصراری داری ؟ کی گفته متیلن بلو سمی و خطرناکه ؟ متیلن بلو ۲ مدل داره که در حالتهای اکسید شده و احیا شده وجود داره که بی رنگ و آبی رنگ هستن . هیچکدوم هم سمی نیست . میدونین چرا قدیما تو داروخانه ها موجود بود ؟ چون برای بیماری آفت داخل دهان تجویز میشد . فقط نباید بلعیده میشد . حتی در تحقیق های جدید هم ثابت شده که برای درمان بیماریهای مغزی مانند تحلیل بافتهای مغز و آلزایمر و پارکینسون و غیره استفاده میشه . بهتون قول میدم سمی نیست . البته در صورت استعمال ممکن است عوارضی داشته باشه مانند سرگیجه و تهوع . اما سمی نیست . تازه اینارو برای پودرش عرض میکنم و مایعش تقریبا اثری نداره بخاطر دوز خیلی پایین . در ضمن من مدتهاست دارم از پودرش استفاده میکنم و زیاد هم به دست و بالم مالیده و شستم و مشکلی نداشتم . بنظرم ممکنه شما با ضد قارچ ها اشتباه گرفته باشین . ضمنا من هیچ کجا نگفتم پودرش رو بریزن تو تانک . روی شیشه ی همون پودر درج شده که با چقدر و چه نسبتی از آب ترکیب بشه و نهایتا چقدر از مایع حاصله برای چند لیتر تانک استفاده بشه . یه دونه از این شیشه های پنی سیلینی تقریبا ۳ لیتر مایع متیلن بلو میده که هر سی سی اون برای ۱۰ لیتر تانک کفایت میکنه . در مورد هزینه هم اشتباه میکنین . یه شیشه ی آلمانیش به شما ۳ لیتر متیلن بلوی عالی میده که قیمتش ۱۰ تومن میشه . شما ۳ لیتر از این ایرانیای بی اثرش هم بخواین بخرین حساب کنین چندتا بطری میشه و چقدر باید پول بدین . لااقل چندین برابر باید پول بدین برای تقریبا هیچی . در مورد در آوردم تخمها هم بازم باشما مخالفم . البته در تئوری شاید درست این باشه که تخمها جابجا نشن اما چندین ایراد داره . اول اینکه تسلط کامل روی تخمها ندارین . دوم اینکه به هیچ وجه نمیتونین کیفیت آب رو در حد عالی نگه دارین . تو تانک اصلی ممکنه انگل و باکتری و بیماری و فضولات ماهیای دیگه و جلبک ها و آمونیاک و هزارتا عامل دیگه باشه و با تلاطم آب کلی آشغال و خاک و خل بلند میشه و روی تخمها میشینه اما وقتی تخمهارو خارج کنین تو یه تانک خیلی کوچک هم که نگه دارین میتونین تسلط کامل روی تخمها و کیفیت آب داشته باشین . ضمنا اگه منظورتون اینه که تخمها در مجاورت هوا نباشن ، من توی ۴-۵ روزی که تخمها هچ میشن روزی ۲ بار سنگ تخمها رو بیرون میارم و چک میکنم ببینم تخمها داخلشون لارو هست یا چندتاشون سفید شده . هر دفعه هم اقلا ۴۵-۵۰ ثانیه بیرون هستن و مشکلی هم تا الان نداشتم . دیگه بعید میدونم غیر از دیسکس ، چیزی از آنجل حساس تر باشه . البته در روی کاغذ موافقم که بهتره تخمها از آب بیرون نیاد .
  خدمت دوست عزیز با عنوان ناشناس هم عرض کنم که ۱۰۰ گرم برای یه مغازه هم زیاده . شما ۳-۴ گرم داشته باشین تا ۲-۳ سال اقلآ نیازتون رو تامین میکنه . اگه پیدا نکردین داروی ” آکریفلاوین ” هم تاثیر مشابهی داره و ضد قارچ بسیار قوی و عالیه . این رو توی داروخانه های دامی هم پیدا میکنین و تاثیرش عالیه . وایتکس و فرمالین ۳۷% هم جوابگوئه اما بهتون توصیه نمیکنم ازش استفاده کنین به دلایلی . پرمنگنات هم همونطور که دوستمون گفتن خوبه اما به مقدار خیلی خیلی کم باید استفاده بشه و خودش هم ممکنه به تخمها آسیب بزنه . تو تمام آکواریوم فروشی ها این داروها پیدا میشه . حالا ممکنه هر فروشنده ای یه اسم خاصی بهش بگه . پیدا نکردین هم به دستور دوستمون تو یه ظرف کوچک آب جوشیده بریزین و تخمها رو داخلش بذارین .
  همه ی این صحبتها در صورتی مفیده که تخمهای ماهیاتون بارور شده باشه و در غیر اینصورت آب در هاون کوبیدنه . اگه حتی یه دونه از تخمها هچ شد یا لااقل بعد ۱-۲ روز یه جنبنده ای توش دیدین یا یه چیز مو مانند کوتاه از تخم بیرون زد بدونین روش شما مشکل داره وگرنه به ماهیاتون باید شک کرد .
  ببخشید زیاد شد

  پاسخ
 17. ناشناس

  سلام
  چه درگیری و اختلاف عقایدی پیش امده اینجا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ممنون چیزهای زیاد یاد گرفتم
  باید بگم آقای قمیشی من به کمبود اسپرم ماهی نر یا نبودش شک دارم آخه فیلتر هم خاموششه ۲ ساعت از نگاه کردم هیچ ترشحی نداشت ماهی نر حداقل من ندیدم فقط خودش رو میلغزوند رو تخم ها یه دونه از تخم ها هم این علامت های باروری که شما گفتید رو نداشت
  میخواهم یه جفت ماکرو بگیرم ببینم تخم بدن تو همون آکواریوم هچ میشن یا نه تا محیط و شرایط آکواریومم رو چک کنم ببینم مشکل کجاست نظر شما؟
  ماکرو خوبه؟
  در مورد آکریفلاوین هم توضیح بدید

  پاسخ
  1. ghomeyshi

   سلام
   دوست من اختلاف نظر رو موافقم اما درگیری رو خیر . اینجا همه با هم رفیقیم . بگذریم
   تا جایی که من میدونم ترشح خاصی که شما با چشم بتونی رویت کنی کلا ندارن . یعنی خارج شدن تخم از بدن ماده رو با چشم به سادگی میشه دید اما در مورد نر خیر . اگر هم که خودش رو روی تخم ها میلرزونه قائدتا داره کار خودشو انجام میده و احتمال ماده بودن هر دو ماهی هم منتفیه . فقط دقت کنین وقتی که بعد ۲ ساعت کارشون تموم میشه و بیحال و خسته میشن ببینین یه لایه ی شبیه به کف شیری رنگ روی آب دیده میشه یا خیر و بعد فیلتر رو روشن کنین . البته به این مورد که عرض کردم خیلی هم اعتمادی نیست اما بهرحال یکی از علائم اینه که نر کار خودشو درست انجام داده .
   شما سری بعد که ماهیاتون خواستن تخم بریزن از یه روز قبل بیاین اینجا و مو به مو شرایط رو بنویسین و طبق نسخه ای که دوستانمون تجویز میکنن عمل کنین . من همچنان فکر میکنم مشکل از نر نباشه . ضمنا چون اسکار روی سطح کف تخم میریزه و خیلی راحت میتونه گرد و غبار و کثیفی روی تخم ها بنشینه ، برای خراب شدن مستعد تر هستن نسبت به بقیه ماهیا .
   در مورد ماکرو هم عرض کنم هیچ ربطی به اسکار نداره و کلا ۲ نوع تکثیر متفاوت دارن . از ماکرو هر کسی با هر امکاناتی میتونه بچه بگیره چون دهان پرور هستن و تقریبا شما هیچ کاری نمیکنین اما بچه گرفتن از اسکار و آنجل و دیسکس و فرانتوزا و این گونه ماهیا کار سختیه . وگرنه چیزی مثل ماکرو و گوپی و اینارو ولشون کنی هم خودشون زیاد میشن .
   آکریفلاوین هم مانند متیلن بلو یه دارو هست . کارش صرفآ قارچ کشی هست و بسیار بسیار قوی و کارآمده و کسانی که مغازه ی آکواریومی هم دارن برای درمان ماهیاشون از این دارو استفاده میکنن به جای داروهای شرکتی و تو سالنها و مزرعه های تکثیر ماهی هم بطور وسیعی استفاده میشه و خیلی عالی و قویه اما برای ابعاد یه تانک ، باید دستتون به کار با دارو قدری آشنا باشه و با احتیاط کار کنین اما باز هم مشکلی نداره و اگر پیدا کردین حتما بخرین . بیس خیلی از داروهای شرکتی ضد قارچ هم نگاه کنین از همین اکریفلاوین تشکیل میشه . فروشگاه های لوازم آزمایشگاهی هم دارن و شما ۴-۵ گرم بیشتر نیاز ندارین .
   شما لطف کنین یه عکس از نمای کلی تانک ، یه عکس از سنگی که روش تخم میریزن و مو به مو شرایط تخم هارو از لحظه ی اتمام تخم ریزی تعریف کنین ببینیم ایراد از کجاست . ضمنا برام بنویسین که چقدر طول میکشه تا تخم ها سفید بشه و اینکه آیا همشون باهم سفید میشه یا مثلا یه تعدادی امروز یه تعدادی فردا یه تعدادی پس فردا و اینکه آیا تخم ها از نواحی مختلف سفید میشن یا نه . مثلا یکی پایین سنگ یکی بالای سنگ یکی وسط سنگ . اینو دقیق توضیح بدین . منتظر نظر سایر دوستان عزیز هم باشین

   پاسخ
  2. میثمva

   سلام
   دوست عزیز اینجا همه نظر خودش رو میده و قرار نیست اینجا با هم جنگ کنیم خب قطعا تجربه و شناخت اقای قمیشی میگه که متیل بلو سمی نیست و تجربه بنده هم یه چیز دیگه رو میگه خب اگه بشه با هم کنار میاییم و یکی حرف دیگری رو قبول میکنه و اگه نشد هم که هیچ و تصمیم با شماست شما دو نظر متفاوت رو شنیدید و تصمیم گیرنده نهایی شما هستید
   اما باز بنده در روی حرف خودم هستم بسیاری از افراد اشنا با متیل بلو از سمی بودن این ماده سخن میگن و منم حرفشون رو قبول دارم دیگه نمیدونم اقای قمیشی چه نظری دارن
   در مورد جا به جا تخم ها هم باید بگم که باز این کار اشتباهی هست خارج کردن تخم از اب و دست زدن به سنگ تخم ها بیشتر به تخم ها صدمه میزنه در ضمن اقای قمیشی اگه اصولی کار بشه قرار نیست که تو اکواریم همیشه انگل یا قارچ باشه!!
   موفق باشید

   پاسخ
  3. میثمva

   سلام
   اما سوال شما
   دوست عزیز قبلا خدمتتون گفتم که عوامل بسیاری در خراب شدن تخم ها دخیله
   شاید ابتون کیفیت لازم رو در زمان تخم ریزی نداره و قبل اینکه سیفون کنید تخم ها خراب میشن
   یه جا خونده بودم که دمای زیاد هم باعث خراب شدن تخم ها میشه مخصوصا الان که دما زیاده
   شاید هم ماهی نرتون واقعا اسپرم پاشی رو انجام نمیده و کلا نره خنگیه
   شاید سنگی که برا تخم ریزی میزارید الوده باشه
   اقای قمیشی لطف کردن کامل گفتن شا یه عکس کلی و لحظه به لحظه کار های بعد تخم ریزی رو بگید تا بیشتر بررسی بشه
   خب ماکرو اگه علاقه داشته باشید خوبه و راحت اما اگه صرفا برا امتحان میخواید بخرید ماهیان بهتره از جمله گوره خری داریم اما به نظر من تخم ماکرو خیلی راحت تر از اینا هچ میشه و سختی خاصی نداره در ضمن خب هچ بشه یا نشه برا شما کمکی در مورد ماهی اسکار نمیکنه اسکار شرایط خاص خودش رو داره
   در مورد آکریفلاوین هم اقای قمیشی گفتن اما به نظر من نیازی به این دارو نیست و متیل بلو اونم نوع محلولش کافی و کار سازه
   موفق باشید

   پاسخ
  4. مجتبی

   سلام
   ببینید قرار نیست همون لحظه اول شما علائم حیاط رو در تخم ها ببینید این توضیحی که آقای قمیشی دادن برای دو روز بعد از تخم ریزی هست.
   ضمنا اصلا هیچ لزومی نداره شما اسپرم ماهی نر رو ببینید و حتی در خیلی موارد کف هم روی آب تولید نمیشه برعکس اون چیزی که همه در مورد اسکار میگن حداقل بنده در مورد اسکارهای خودم ندیدم.
   پس نباید به ماهی نر شک کنید.
   در مورد انتقال تخم ها موافقم فقط نباید تغییرات دمایی داشته باشن حتی میتونید اونها رو با آب نمک شستشو هم بدین ولی همه این کارها تجربه خاص خودش رو میخواد و کلی فوت و فن داره.
   در مورد متیلن بلو باید بگم بله سمی هست ولی به قول آقای قمیشی اگه بلعیده بشه !!!!! پس سم هم اگر خورده نشه هیچ مشکلی نداره .
   محلول رقیق متیلن بلو اینقدر ها هم سمی نیست ولی پودرش چرا و نباید اون روتنفس کنید و غبار اون نباید وارد حلق و بینی شما بشه.
   مثلا پرمنگنات هم سمی هست ولی برای شستن میوه و سبزیجات ازش استفاده میکنن پس حتما باید دز دارو رو رعایت کنید.
   ضمنا آقای قمیشی توضیحات خوبی دادن لطفا بهشون توجه کنید.

   پاسخ
 18. ناشناس

  واقعا باور نمیکردم یه سایت مثه شما پیدا کنم خیلی کاربرای باحال حرفه ای و با تجربه توشون هست من حال ندارم سوال تایپ کنم شماها چه حالی دارید!!!دم همتون گرم
  به روی چشم همه ای توضیحات رو خوندم ماهی ها آماده نیستن یه هفته یا دو هفته دیگه معلوم نیست دوباره کی تخم میدن از همه مراحل عکس میگیرم تا شما ایرادی دیدید بگید
  ماکرو هم ولش کنید متیل بلو رو هم زیاد فکرش رو نکنید (آخرش سمیه یا نه) ولش بابا
  آقا مجتبی آقای قمیشی آقا میثم ممنون و بازم ممنون
  بعدا چندتا عکس از اکواریوم و شرایط ماهی هام میزارم اگه یه دوربین خوب گیرم بیاد!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه دوست عزیز با متیلن بلو از این شوخی ها نکنید و نمیشه اون رو ولش کنید و بی خیال بشید درسته گفتم سمیه ولی حتما باید طبق دستور خود دارو مصرف کنید تا تخم ها هچ بشن در غیر اینصورت سعی الکی میکنید و وقت خودتون و ماهی ها رو تلف میکنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   اول از همه نظر لطفتونه. در مورد متیلن بلو و سمی بودن و نبودنش که دوستان نظرات خوبی دادن ولی خب اگه یه قاعده کلی رو در نظر بگیرید همه داروهای استفاده شده واسه ماهی و اکواریوم یه جورایی سمی هست. داروهای مختلف رو نگاه کنید محتویاتشون شامل اکریفلاوین، مالاشیت گرین، پرمنگنات، فرمالین و …. هست که خب همگی سمی هستند. شما بگیرید متیلن بلو هم سمی هست ولی قرار نیست که ما اونا رو نوش جان کنیم یا تنفس کنیم یا …… ضمنا دوزی که استفاده شده مطمئن و بی خطر هست و شما برای استفاده همه احتیاطات لازم رو انجام میدید پس قاعدتا مشکلی نیست. بسیاری از داروها روشون درج شده با پوست و چشم تماس نداشته باشه. در صورت تماس سریعا محل رو با اب شستشو بدبد و …. پس احتیاط کنید ولی استفاده هم بکنید. مثلا متیلن بلو یه اصل مهم در هچ کردن تخم ها و عدم قارچ زدنشونه. حالا اگه بگید سمیه و اصلا استفاده نکنید تخم ها قرار نیست هچ بشن و قارچ میزنه مگر اینکه خیلی خوش شانس باشید و شرایط ویژه ای تو اکواریومتون حکمفرما باشه
   موفق باشید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code