شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,027 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. امیرمهدی‌.

  سلام
  یه سوال در مورد علاقه این پرنده به رنگ قرمز
  مطمئنید به رنگ قرمز علاقه داره ؟
  چون وقتی هر چیز قرمزی میبینه عکس العملش نسبت به اون چیز بیشتر شبیه یه دشمن دیرینست و گاز می گیره یا مثلا یه توپ قرمز براش گذاشتم و همش انگار داره باهاش کشتی می گیره و همش سعی می کنه گازش بگیره ولی نمی تونه در آخر هم تسلیم می شه

  پاسخ
 2. pam

  به نظر من نمیشه گفت از یه رنگ خوششون میاد ولی طوطی های من هر کدوم یه جور سلیقه دارن (:

  پاسخ
 3. عارف

  سلام من یک جفت طوطی برزیلی داشتم که چند هفته پیش جنس ماده به علت گیر کردن تخم و دیر متوجه شدن تلف شد الان نر رو تخم ها میخوابه ولی فکر نکنم تخم ها بگیرن (۴ تخم) حالا اینا به کنار پرنده عادت کرده که کف قفس دستشویی نکنه و تا نیاریمش بیرون خودشو نگه میداره . چیکار کنم که تو قفس دستشویی کنه؟ چون همه جارو به گند میکشه در ضمن نیمه رام هست و نمیشه زیاد بهش دست زد ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   عموما پرنده ها تو لونه دستشویی نمیکنن ولی کف قفس مشکلی ندارن. منظورم اینه که داخل قفسشون فضله میزارن ولی وقتی میرن داخل لونه چوبی اونجا دیگه نه.
   پرنده شما اگه به اینصورت عادت کرده الان کار خاصی نمیشه کرد. مگر قفسش رو بزرگتر کنید و تغییراتی داخل قفس دید و چوب بیشتری مخصوصا در ارتفاعات قفس بزنید تا شاید این عادت رو رها کنه.

   پاسخ
 4. Mahi

  سلام خسته نباشید،یه جفت کوتوله برزیلی دارم که چند وقت پیش ۴تا گذاشتن ولی بعد از تخم گذاری ماده حالتش تغییر کرد نفس نفس میزنه چشماش نیمه باز میکنه تو این فاصله تخم یکی یکی شکستن ولی اخری خوردن از وقتی شروع به تخم گذاری کردن غذای تقویتی گرفتم مولتی ویتامین ومیترال الان ماده یه تیکه سر سینه اش پراش ریخته بردمش فروشگاهی که خریدمش گفت یا از کمبود کلسیمه یا ایدز پرندگان گرفته نظر شما چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   من دقیقا متوجه نشدم. ببنید اینکه ماده نفس نفس میزده ممکنه تازه تخم رو گذاشته و این حالت طبیعی بوده یا اینکه یک تخم دیگه داره و نتوسته بزاره و در شکمش چرخیده و سایر مسائل.
   موردی هم که برای تخم ها پیش اومده ممکنه دلیلش همون کمبود کلسیوم باشه یا اینکه مولدها تجربه کافی رو نداشتن یا …. دقت کنید شما قبل از تخم گذاری باید پرنده ها رو اماده کنید نه اینکه زمانی که تخم گذاشت بهشون مولتی ویتامین و غذای تقویتی بدید. اینکار بدترین کاره و باعث میشه ماده نتونه روی تخم بخوابه و انرژی اضافی و بیخودی رو به ماده تحمیل میکنید. از طرفی باعث میشه نر و ماده وسط فرایند تکثیر و بزرگ کردن جوجه ها باز تحریک بشن و مستی کنن و جوجه ها رو بزنن یا بکشن و بخوان مجددا تولید مثل کنن. بنابراین تا قبل از تخم گذاری هر کاری در مورد تغذیه و دان تقویتی و …. انجام بدید خوبه. اما در بازه ای که ماده تخم داره و نیازه روی تخم ها بخوابه نباید دیگه غذای سنگین و تخم مرغ و دان تقویتی و مولتی ویتامین و … بدید تا جوجه ها دو سه روزه بشن. بعد باز میتونید شروع کنید.

   پاسخ
 5. مجتبی مقدسی

  سلام.
  من یه جفت کوتوله جوان دارم که از یک پدر و مادر و همچنین از یک کپه هستن.
  آیا جفت شدن اینا مشکلی داره؟؟؟ منظورم اینه که جوجه هاشون سالم در میان یا ضعیف و ناقص میشن؟
  چون تو مرغ عشق این مسئله رو دیدم ولی میگن تو کوتوله مشکلی نداره.
  ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عموما بهتره جفت ها هم خون نباشن. ممکنه هیچ مشکلی پیش نیاد ولی گاها هم مشکلات ژنتیکی میتونه به وجود بیاد و جوجه ها ناقص بدنیا بیان یا ضعیف و کوچیک. به هر حال توصیه میشه چه مرغ عشق چه هر پرنده ای رو هم خون جفت ندید ولی خب خیلی ها هم جفت میدن و مشکلی به وجود نمیاد. چه در مرغ عشق و کوتوله و چه سایر موجودات.

   پاسخ
 6. سعید

  هیچ پرنده ای به با نمکی فیشر کوتوله نیست…..مرسی خدا از این خلقتت😊.

  پاسخ
 7. مجتبی مقدسی

  سلام.
  خسته نباشید.
  خواستم بدونم آیا استفاده از میل ورم برای جفت کوتوله برزیلی، در دوره باز شدن تخم ها (جوجه داری) کار درستیه؟ مثلاً بجای سفیده تخم مرغ.
  جفت خیلی به تخم مرغ علاقه نشون نمیدن، وقتی میخوان جوجه ها رو تغذیه کنن با چه جایگزینی میشه تقویتشون کرد؟

  راستش من تا بحال از میل ورم استفاده نکردم و هیچی دربارش نمیدونم .

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   استفاده ازش هیچ موردی نداره. حداقل خودم استفاده کردم. تخم مرغ هم رو میتونید به صورت ترکیبی با غذایی که دوست دارن استفاده کنید. اون موقع میخورن. ضمنا همه طوطی ها هم عاشق میل ورم نیستن و ممکنه اصلا اون رو نخورن. این رو هم در نظر داشته باشید.

   پاسخ
   1. مجتبی مقدسی

    ینی منظورتون اینه که در دوره جوجه داری از میل ورم استفاده کردید؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خیر. میل ورم رو برای تغذیه استفاده کردم. اما مشکلی نداره برای دوران جوجه داری هم استفاده کنید به شرط اینکه اصلا بخورن. من عرض کردم ممکنه استقبال نکنن اما اگه استقبال کنن یک منبع غنی پروتئینی هست. مولدها به همراه دان و سایر… میخورن و جوجه ها رو تغذیه میکنن و عالی هست.

     پاسخ
 8. 1400

  سلام دوستان،
  طوطی برزیلی من خ تمایل ب خوردن مدفوع خودشون دارن، قفسم فضله گیر نداره، روزی سه بار بخاطر این قضیه مجبورم کفی قفس رو بشورم،
  اینا آیا بدنشون کمبود چیزی داره ک این کار رو میکنن؟؟؟
  ممنون،

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   بله وقتی کمبود مینرال داشته باشه این کارو میکنه .از سپیا و ویتامین حتما استفاده بفرمایید.

   پاسخ
   1. 1400

    سپیا همون کف دریا هست؟استفاده میکنم اینو،
    در رابطه با ویتامین چی پیشنهاد میدید؟نمیدونم چی باید تهیه کنم،
    ممنون،

    پاسخ
    1. alirezaj

     بله سپیا همون کف دریاس.
     یه دوز از مولتی ویتامین استفاده کنید.خوراکی قطره در آب مخصوص پرندگان مناسبع اگه نشد اطفال هم خوبه فقط باید مدام در روز تعویض آب داشته باشید تا پرنده اسهال نشه و دونش رو هم متنوع کنید.شاید فقط عادت ب مدفوع خوری داره.

     پاسخ
 9. ناشناس

  سلام ببخشید من یک طوطی دیدم خیلی ازش خوشم اومده میرقصه و کارهای دیگه ولی چمشاش کامل باز نیست و تقریبا ۶۰ ۷۰ درصد چشمش بازه به نظر شما مشکلی داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   چه نژادی هست؟ به هر حال بهتره این طوطی خریداری نشه مگر قصد درمان داشته باشید. چون قطعا چشم نیمه باز دلیلی داره. یا مادرزادی هست که کاریش نمیشه کرد یا دچار عفونتی چیزی هست و باید درمان بشه و …

   پاسخ
 10. مجتبی مقدسی

  سلام.
  خسته نباشید ، من یه جفت کوتوله دارم که از اول ماه تخم گذاشتن و ماده روشون می خوابه.
  مشکلی که دارم اینه که جفتم اصلا تخم مرغ نمیخورن.
  خواستم بدونم موقع تولد جوجه ها چه چیزی می تونم جایگزینش کنم که پروتئین داشته باشه و برای جوجه ها هم مفید باشه.
  غیر از ارزن کتان که همیشه هست، جوانه گندم ، سیب ، کاهو و تخمه رو خوب می خورن، بقیه چیزا رو نه. اگه موقع تولد جوجه ها جوانه گندم بدم مشکلی پیش نمیاد؟؟ چون گرم هست و ممکنه مست بشن دوباره؟
  جوانه ماش و عدس چطوره؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   از میل ورم میتونید استفاده کنید. مکمل های مخصوص طوطی سانان به صورت پلت، محلول در اب و … به صورت تجاری هم هست. اگه پرنده ها تغذیه کافی با همین دانه ها و میوه جات داشته باشن و تونستن تخم بزارن و جوجه ها از تخم بیرون اومدن حتما نیاز نیست برای بزرگ کردن جوجه ها تغذیشون تغییر کنه و مثلا پروتئین دریافت کنن یا …. با همین دون روتین که تغذیه کردن هم جوجه ها بزرگ میشن. اگرچه نباید نقش مکمل ها و پروتئین حیوانی رو در توپر شدن جوجه ها انکار کرد ولی خب حالا نه تخم مرغ خوردن و نه میل ورم و نه مکمل در دسترس بود قرار نیست اتفاق بدی بیفته و باز جوجه ها بزرگ میشن.

   پاسخ
 11. pam

  سلام یه سوال داشتم چینه دان (فکر کنم) پرنده های من باد کرده انگار بالغن عادیه!؟

  پاسخ
 12. ΡARSA

  سلام یه طوطی صورت هلویی دارم که جدیدا میاد بیرون یه تیکه کاغذو میکنه و میذاره لای پر های عقبیش جنسیتش رو میشه از رو این فهمید ؟ چه دلیلی داره این کار؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این کار رو عموما پرنده ماده انجام میده و کاغذ و الیاف رو برای لانه سازی بین پرهای خودش قرار میده. اگه لونه داشته باشه کاغذها رو میبره داخل خونه. به هر حال این رفتار طبیعی هست و اینکارو انجام میدن. بیشتر هم جنس ماده.

   پاسخ
 13. Saman-ht

  سلام وقتتون بخیر
  یه سوال داشتم من یه جفت طوطی کوتوله دارم مشکلی نداره قفس طوطی رو کنار پنجره بذارم ؟
  کنار پنجره طوطیم خیلی سرحال و شاداب تره و بیشتر اواز می خونه و اینکه از وقتی که افتاب درمیاد بیدار میشن و با غروب افتاب میرن تو لونشون می خوابن ولی مکان های دیگه که بود تا چراغ و روشن نکنم بیرون نمیان و از اونور تا چراغ خاموش نشه نمیرن تو خونه بخوابن
  تو یکی از مقاله های سایت اگه اشتباه نکنم سرماخوردگی بود نوشته بودید که مقابل جریان هوا نباشه
  سپاس

  پاسخ
 14. امیر

  سلام و عرض ادب
  این قفس های معمولی که فکر میکنم به قفس قناری مشهور باشه
  سیم های نازک و طول ۵۰ سانتی‌متر و دوتا در کوچک در دوطرف داره.
  برای طوطی ایمن هست؟
  چون من تو سایت های مختلف و کتاب خواندم فلز روی برای پرنده خطرناکه و اگر توسط طوطی خورده بشه باعث مسمومیت میشه و احتمالا جنس این قفس ها باید گالوانیزه باشه.
  طوطی هم زیاد از میله ها بالا میاره و با منقارش میله هارو میگیره.
  آیا این قفس ها مناسب هستند؟

  پاسخ
  1. کامران

   این نوع قفس که مشخصات دادید برای عروس هلندی و طوطی کوتوله و مرغ عشق مناسبه اما برای ملنگو و بقیه طوطی ها خیر مناسب نیست
   بهترین جنس و سیف ترین قفس نوع استیل یا اهنی با روکش کروم هست. قفس های رنگ شده هم هست که افتضاحه و رنگشو طوطی میکنه

   پاسخ
 15. امیر

  سلام
  من میخواستم یه جوجه دونخور صورت هلویی بخرم بعد ما هر دو سه ماه یکبار که به مسافرت میریم چون دستی هست اونم ببرم مسیر هم ۵ ساعت هست.
  سوالم این هست: با ماشین که میریم این روکش صندلی و پلاستیک داخل ماشین اینا بو میده مثل بقیه ماشین ها، بوش یه خورده زیاده اگه طوطی رو ببرم این بو ها براش خطرناک هست؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتره این جابجایی صورت نگیره و گزینه مناسبی نیست پرنده رو ببرید مسافرت، با این حال اگه زمان زیادی میمونید و کسی نیست که از پرنده شما مراقبت کنه با رعایت مسائلی مثل اینکه باد نخوره به پرنده، تو محیط ازاد پرندتون فرار نکنه، در معرض دود و هوای الوده و … قرار نگیره میتونید پرنده رو جابجا کنید.
   در مورد بخش دوم سوالتون هم والا روکش و پلاستیک داخل ماشین که بو نمیده؟ یعنی اگه بویی هم میده نباید شما اون رو بفهمید و اذیتتون کنه. به هر حال اگه خودتون اذیت نمیشید و برای سلامتی خودتون مشکلی نداره برای پرنده هم نداره.

   پاسخ
 16. میلاد

  سلام خدمت ادمین های سایت ممنون از اطلاعات تجربی و دقیق .
  من سوالم این بود که من یک جفت برزیلی خریدم ۸تا تخم داشت که پنج تاش نطفه بسته بود حالا سوال اولم این هست که آیا به نظر شما اینا رو تخم ها میخوابند؟اخرین تخم را هفدهم گذاشته و از اون موقع خوابیده روشون تو این مدت که رو تخم ها خوابیده به غیر از دان اصلی چه چیزهایی میتونم بهشون بدم چون بنده تجربه نگه داشتن قناری داشتم ولی برزیلی را نمی‌دونم و اولین باره ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب خودتون فرمودید که روی تخم ها خوابیدن و اگه نطفه هم داشته بنابراین احتمال جوجه شدنش هم هست. روزهای اخر محیط رو مرطوب کنید که جوجه ها بتونن پوسته تخم رو بشکنن.
   برای تغذیه هم غذای گرمی و غذایی که باعث تحریکشون میشه تا خارج شدن جوجه ها از تخم استفاده نکنید. مثلا غذای نرم تخم مرغی رو بهش ندید. دانه های گرم رو کمتر کنید. در دادن میوه جات زیاده روی نکنید که پرنده اسهال بشه و همین.

   پاسخ
 17. میلاد

  آقا شهریار آقا داوود آقا مجتبی کسی نیست جواب سوال بالایی ما را بده

  پاسخ
  1. م.یگانه

   آقا مجتبی که به ندرت میاد اما آقا شهریار هر هفته یک سری میزنه. کمی صبور باشید حتما جواب میدن اما در مورد تغذیه برزیلی داخل سایت مطلب بود و من قبلا استفاده کردم. مثل قناری خیلی حساس به غذا نیستند و معمولا همان دان اصلی هم کفایت میکنه. من شخصا از تخم بلدرچین که داشتم استفاده می کردم و خیلی هم استقبال می کردن. حالا باز آقا شهریار بیاد اطلاعات بیشتری میدن.

   پاسخ
 18. میلاد

  سلام خدمت اساتید محترم آقا شهریار عزیز آقا شهریار من برزیلی هام دم تخم کردنشون بود که من آوردم تو کف لونه پوکه چوب ریختم کف لونه خیلی صاف بود به خاطر اون الان ماده میاد کف قفس تخم می‌کنه دوبار تخم کرده هردو هم شکستن میخواستم بدونم دلیلش چیه که تو لونه تخم نمیکنه ماده اینم بگم بسیار عصبی هست و به سختی می‌ذاره آب و دونش را عوض کنم به دستم حمله می‌کنه چرا؟

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *