شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


727 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. امیر

  مرسی آخه تو یه سایت فرق طوطی پاکستانی با داخلی رو نوشته میگفت از زیر یه اشعه رد میشن عقیم میشن بعد پر هاش وسطا شکسته نمیتونه قشنگ پرواز کنه خودش درست میشه یا باید قیچی کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از این حرفهای الکی زیاد میگن شما توجه نکنید عقیم کردن پرنده کلی هزینه داره و به این راحتی نیست. البته به همین راحتی اشعه هست ولیکن هزینه زیادی داره و این کار رو انجام نمیدن مگر برای گونه های خیلی خاص. پرهای شکسته نیز در زمان پر ریزی میریزه و پر جدید در میاره.

   پاسخ
 2. سعید

  سلام من ۲ تا طوطی دارم یکیشون (فروشنده گفت ماده است) یه جورایی میشینه کف قفس و اون یکی که فروشنده گفت نر هست به صورت برعکس‌ (پاهاش روی گردن ماده ) میره رو کمرش دلیلش چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب مشخصه دلیلش جفت گیری هست البته ممکنه فضای کافی در اختیار ندارن و قفس کوچک هست و یا نشیمنگاه مناسبی ندارن باید جای کافی داشت هباشن تا بتونن جفت گیری کنن.

   پاسخ
 3. امیر حسین

  سلام خدمت دوستان عزیز ایا میتوان کوتوله برزیلی را با مرغ عشق جفت زد و یک گونه هیبرید از این دونوع طوطی سان گرفت

  پاسخ
 4. احسان

  سلام
  ببخشید من میخواستم جوجه ی گوشتی این نوع طوطی رو خریداری کنم که کاملا دست اموز خودم بشه
  ولی درمورد این که میگید جفت باید باشن من چه جوری میتونم دو تا جوجه ی گوشتی خریداری کنم که نر و ماده باشن که بعدا جفت بشن ؟؟؟
  اگه راهی هست ممنون میشم بگید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اصولا این پرنده ها نباید تنها باشن و نیاز به همدم دارن. تا زمانی که جوجه هستن هم مهم نیست حتما نر و ماده باشن. بزرگ که شدن میتونید باز جفت واسشون تهیه کنید. ضمنا خواستید یه دونه بخرید و دستیش کنید هم اگه وقت کافی دارید و پرنده تنها نمیمونه میتونید انفرادی ازش نگهداری کنید. همدم پرنده میشه شما. مخصوصا اینکه از جوجگی با شما بزرگ بشه.

   پاسخ
 5. احسان

  سلام دوباره
  مرسی از پاسخ کاملتون
  سوال دیگم اینه که طوطی برزیلی بهتره یا ملنگو ؟؟؟؟.
  و این که ملنگو هم باید تنها نباشه عین برزیلی؟؟؟؟
  اخرین سوالم این که قیمت جوجه گوشتی این دو نوع طوطی رو اگه میدونید محبت کنید بگید.
  بازم ممنونم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   والا بهتر و بدتر نداره. اگه قصد نگهداری انفرادی دارید بهتره ملنگو تهیه کنید.
   قیمت رو باید از فروشنده ها سوال کنید و قیمت نداریم.

   پاسخ
 6. *

  من یه سوال داشتم !
  من میخوام طوطی برزیلی تک بخرم . میشه یک طوطی برزیلی نگه داشت ؟ یه وقت نمیمیره .

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتره جفت باشن و این پرنده ها تنهایی رو تحمل نمیکنن. برای همین هم بهشون میگن جدایی ناپذیر. اگه وقت کافی واسه پرنده ندارید، قراره تنها بمونه و از همه بدتر دستی نیست قید نگهداری انفرادی رو بزنید.

   پاسخ
 7. امیر

  سلام میشه مرغ عشق رو با طوطی کوتوله نگه داشت (از هر کدوم یه جفت) توی یک قفس من یج دیدم یه قفس بزرگ بود ۵۰ اینا مرغ عشق رو با ۱۰ تا برزیلی با ۱۰ تا عروس کنار هم بودن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   فقط در پاسیو یا قفس های بزرگ امکان پذیره. برای مرغ عشق و کوتوله ها هم باید میله های مجزا برای نشیمن در نظر بگیرید. همچنین قوطی تکثیر مجزا. کاری به فروشنده ها و کارهای عجیب و غریبی که انجام میدن نداشته باشید. تعداد پرنده ها زیاده، فضا کم دارن و به سرعت هم پرنده ها فروش میرن یا جابجا میشن و مشکلی پیش نمیاد ولی در خونه و نگهداری دائمی اونها در قفس کوچیک ممکنه مشکلاتی رو به وجود بیاره.

   پاسخ
 8. ناشناس

  سلام مرسی نه فروششنده نبود پارک شهر بود این باغ وحشه یه قفس بزرگ ارتفاع تقریبا ۳ متر بود این اتاق بود طوطی برزیلی چند روزبعد جفتگیری تخم میزاره ؟

  پاسخ
 9. امیرمهدی

  سلام
  از دوستان خاهش دارم من رو کمک کنن
  من دنبال یه پرنده
  خوشکل
  جسه بزرگ
  و بسیار با مزه
  و زود اهلی میگردم
  میخواستم یک پرنده با این مشخصات بهم معرفی کنید
  عروس هلندی هم زیاد داشتم یکم برام تکراری شده و لی اگه پرنده دیگه ای نبود مجبورم دوباره عروس بگیرم
  درضمن قیمتش زیر ۶۰۰باشه یا همون ۶۰۰باشه
  از همه دوستان خواهش میکنم کمک کنن از این دوراهی در بیام ممنون.

  پاسخ
  1. amin.nt

   سلام
   بهترین گزینه برای شما طوطی لوتینو هست یا مرغ مینا

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   همه چی رو نمیشه باهم داشت. هم زود اهلی بشه، هم خوشکل باشه و …. خونه و لوزام و جسم نیست که. باید ببینید چه شرایطی برای نگهداری پرنده دارید و گزینه مناسب رو انتخاب کنید. همه طوطی ها هم باهوشن، هم بامزه و هم خوشکل

   پاسخ
 10. ناشناس

  با سلام.بنده یک جفت فیشر دارم.جفت گیری هم میکنن..ولی مطمئن نیستم نر و ماده باشن.احتمال داره نباشن و جفت گیری کنن؟یا اینکه به بلوغ نرسیده باشن؟
  بخاطر این شک دارم چون هنوز تخم نذاشتن.الان در حدود ۶ ماهه دارمشون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله رفتار جفت رو ممکنه دو ماده هم باهم نشون بدن. حتی یک جفت ماده داشتم که باهم تخم هم گذاشتن و روش خوابیدن!! به هر حال احتمالش وجود داره که هر دو ماده باشن یا …..

   پاسخ
 11. امیر

  ,سلام ۲تا سوال داشتم
  ۱.فصل جفتگیری پاییزه ولی برای من الان جفتگیری میکنن
  ۲.راسته اگه خواهر برادر باشن تخم نمیزارن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ۱- در اسارت هر زمانی که فکرشو بکنید ممکنه تخم گذاری کنن و متاسفانه در اسارت با شرایط نگهداری که دارن ممکنه کلا اصلا فصل ها واسشون بهم بخوره.
   ۲- تخم میزارن ولی این احتمال وجود داره که جوجه ها ناقص متولد بشن یا جوجه های خوبی ندن.

   پاسخ
 12. پروانه

  من طوطی برزیلی ندارم ولی داداشم دامپزشکی میخونه ومیگه جیغ جیغش زیاده ۲بارم رفتیم بازارپرندگان همونی که ******.ولی من سروصدایی ازایناندیدم ولی همسایمون ۲تاداره جیغ جیغ میکنه میخوام بپرسم چرااونجاجیغ جیغ نمیکردن واینکه قراره عروس هلندی بگیرم بنظرتون عروس بهتره یاکوتوله

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا آدرس ندین بنده طبق قوانین سایت پست شما رو ویرایش کردم ببخشید.
   خب جیغ زدن و سر و صدا کردن پرنده که طبیعیه و نمیشه موجود زنده صدا نده حالا یکی شرایطش خوبه کمتر صدا میده یکی بیشتر صدا میده البته اینطوری هم نیست و بیشتر بستگی به خود اون پرنده داره و بعدا شرایط نگهداری. ببینید شما ده تا طوطی از یک گونه داشته باشید مثلا ده تا کوتوله داشته باشید ده جور رفتار مختلف دارن و همه دقیقا کپی هم نیستن.
   اما در مورد صدا دادن عروس و کوتوله باید بدونید که تقریبا در یک رده هستند و قرار نیست یکی آروم تر باشه مگر شخصیت همون طوطی مورد نظر شما کمی آروم تر باشه.

   پاسخ
 13. احسان

  سلام دوست عزیز
  ببخشید میخواستم بدونم برای یه جوجه ی برزیلی ۲۰روزه چند گرم سرلاک بخرم که تا دونخور شدنش تموم نشه؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا سرلاک باید بدون شیر و بدون لاکتوز باشه و یا سرلاک مخصوص طوطی بخرید.
   دوما بستگی به میزان خوراک و اشتهای پرنده شما داره و نمیشه دقیق گفت چقدر بخرید.

   پاسخ
 14. محمد

  سلام من کوتولم دیروز متوجه شدم ک یه تخم کرده امروزم دیدم همون یه دونه تخم بود اینا جریانشون چجوریه و کی میشینن رو تخم بلافاصله بعد از تخم کردن؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر. همه تخم ها رو میزارن و بعد روی اونها میخوابن. البته برخی طوطی ها از همون اول روی اولین تخم گذاشته شده میخوابن که اصلا خوب نیست و در نهایت جوجه ها با اختلاف یک روز نسبت به تخم های بعدی متولد میشن و احتمال تلف شدن جوجه های ضعیف تر در اینصورت هست.

   پاسخ
 15. ناشناس

  سلام دوستان میشه کمکم کنید من سایت شمارودیرپیداکردم وتازه فهمیدم که طوطی کوتوله نباید تک بمونه و هیچکس بمن همچین چیزی نگفته بود من نمیتونم یه جفت بخرم ینی نه شرایطشو دارم و نه پولشو حالاباید چیکارکنم؟
  ینی مجبورم بفروشمش؟ بعد این پرنده هیچوقت دستی نمیشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به صورت کلی بهتره کوتوله رو جفت نگهداری کنید چون پرنده ای اجتماعی هست و تنهایی افسرده میشه اما خب بسته به شرایط تکی هم میشه تا مدتی ازش نگهداری کرد مخصوصا تا زمانیکه بالغ نشده باشه مشکلی نداره. الان هم هر زمان دیدین پرنده داره اذیت میشه و یا مدت زیاید در منزل تنها هست خب باید ردش کنید بره ضمنا کوتوله رو میتونید دستی کنید که باز بستگی ب هخود پرنده و میزان ترس اون از شما و روش اموزش و وقتی داره که شما براش میذارید بخش دستی کردن طوطی رو مطالعه کنید.
   بهتین حالت برای دستی کردن کوتوله اینه که جوجه خونگی رو دستی کنید مثلا جفت داشته باشید و جوجه های اونها رو دستی کنید.

   پاسخ
   1. ناشناس

    از راهنمایی هاتون خیلی خیلی مممنونم.
    ببخشید ینی اگه تخم بزارن بعد اینکه جوجه ها از تخم درامدن باید اوناروبرداشت و ب روش های گفته شده تو سایتتون بهش غذا داد بعد طوطی کوتوله ناراحت و عصبانی نمیشن که تخماشونوبرداشتم و دارم بهشون غذا میدم
    ببخشید دراین رابطه میشه بیشترراهنمایی کنید چون میدونین من هرچی باخودم فکر میکنم خیلی خیلی طوطیمودوست دارم و نمیتونم بزارم دست کس دیگه ای باشه شاید ناراحت بشه از اینکه این تغییرات وسرگردانی توزندگیش اتفاق افتاده برای همین فکرکنم بااین حال باید براش هرجوری شده ی جفت تهیه کنم برای همین میگم آیا اجازه دارم ک ب جوجه ها دست بزنم و بهشون غذا بدم بعد چجورگی میشه جوجه هارو دستی کرد؟ لطفا کمک کنید من بخداهیچی بلد نیستم این سایتتون مورد اطمینان ترین جاییه ک من میتونم از شما کمک بگیرم و هیچکی رو ندارم ک کمکم کنه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     نیازی به اینکار نیست و خود والدین بچه ها رو بزرگ میکنن. در صورتی کاری که فرمودید درسته که خود والدین جوجه ها رو بزرگ نکنن و اونا رو بندازن بیرون یا بچه ها رو بزنن که در اینصورت باید دستی جوجه ها رو بزرگ کنید.
     جوجه ها زمانی که دون خور شدن یا نزدیک دون خور شدن هستند میتونید دستیشون کنید و با دست بهشون غذا بدید تا به شما هم عادت کنن.

     پاسخ
 16. aliarn

  سلام آیا کوتوله می تواند حرف هم بزند و اگه متونه عروس هلندی بیشتر حرف میزنه یا کوتوله

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هم عروس هلندی و هم کوتوله هیچ کدوم سخن گوی خوبی نیستند هر دو باید از جوجگی باهاشون تمرین کنید تا به حرف بیان اما در مقایسه با هم عروس هلندی به نسبت کوتوله برزیلی بهتر حرف میزنه که باز بستگی به شرایط و خود پرنده هم داره.

   پاسخ
 17. Price

  سلام من دیروز برای کوتوله ماده خودم یه دونه نر وایت فیس خریدم الان گذاشتمش تو یه قفس جداگانه تو مغازه خیلی سرحال وخوب بود .بعد که آوردم خونه کمی کسله و چرت میزنه ولی هم چشماش هم پاهاش سالمه فقط یکم پراش ژولیده و کثیفه و به حرکات آدم واکنش نشون می‌ده وقتی میری طرفش.. حالا نمی‌دونم چرا جنب و جوش نداره وکسله نمی‌دونم شاید بخاطر اینه که جاش عوض شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب تازه پرنده رو اوردید. ممکنه اصلا این پرنده در مغازه جفت داشته و الان از جفتش جدا شده و دپرسه. یه مدت بذارید بگذره و فقط بهش سرویس اب و دون بدید و واسش مزاحمتی ایجاد نکنید تا کم کم به محیط جدید عادت کنه. حتما هم در دید هم قرار بگیرن و صدای هم رو بشنون تا بعد جفتشون بدید.

   پاسخ
 18. Memol

  سلام‌من‌یه طوطی برزیلی آبی خاکستری دام.۳ماهش هست و نوکش به تازگی خیلی درشت‌شده.و گاهی اوقات به شدت گاز میگیره.نمیدونم چکارش کنم.خوشحال باشه یهو‌حمله میکنه دست وپارو گاز میگیره.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب کوتوله برزیلی بالغ که باشه بهتره جفت داشته باشه چون پرنده اجتماعی هست و تنهایی عصبی میشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code