شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


3,814 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. علیرضا

  سلام در یک اتفاق معجزه اسا امروز تخم گذاشتن با وجود اینکه فقط دیروز جفتگیری کردن باورش برام سخته حتی به چند نفربا سابقه گفتم باورشون نمیشد . از حالا به بعد وظیفم چیه؟ باید چیکار کنم تا ماده از رو تخم پا نشه به نظرتون اگه تخمهای دیگه ای هم در شکم ماده باشن کی دوباره تخم گذاری میکنه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب مبارکه . شما فقط دست کاریشون نکنید و دست به لونه نزنید و قفس ر وجابجا نکنید و حتی چراغ اتاق رو یک مرتبه روشن خاموش نکنید.
   اصلا داخل لونه رو حتی نگاه هم نکنید.
   معمولا یک روز در میان تخم گذاری میکنه.

   پاسخ
 2. ناشناس

  سلام خدمت شما عروس هلندی من ۱ سالشه به مادرم خیلی وابسته است
  ولی از دیروز که مادرم ناخن کاشته و لاک زده
  نمیزاره نازش کنه و دست بهش بزنه ولی وقتی ازش دور میشه همش جیغ میکشه خواستم ببینم علت بخاطر ناخن ها هستش
  یا دلیل دیگه ای داره با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب ممکنه از ناخن ها بترسه و چون جدید هست بهش عادت نداره. یکم باید بگذره تا به اون هم عادت کنه و شرایط مثل قبل عادی بشه.

   پاسخ
 3. Sobhan

  من طوطیم رو بردم پیش هرکس کفت میمیره و الانم هیچی نمیخوره به نظرتون به صورت دستی تغذیش کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   والا از شرایط کلی پرنده باید بگید و ببینیم چه مشکلی داره اصلا؟ اگه جوجه هست و خودش غذا نمیخوره باید دستی تغذیش کنید. اگه به خاطر بیماری تغذیه نمیکنه باید درمان بشه. یه توضیح کلی در موردش بدید.

   پاسخ
 4. ناشناس

  باسلام
  درباره ی طوطیم دو سوال داشتم.
  عروس هلندیم پارچه‌ی دور قفسش رو میخوره! امروز متوجه شدم که مدفوع‌ش چسبیده بود یعنی نصفش خارج نشده بود.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب اگه از پارچه دور قفس خوشش نمیاد بهتره اصلا اون رو استفاده نکنید یا به نحوی پارچه رو قرار بدید که پرنده نتونه گوششو پیدا کنه و پاره کنه.
   مدفوع پرنده هم رابطه مستقیمی با تغذیش داره. باید دید چی بهش میدید که مدفوعش سفت و چسبنده شده؟ از میوه جات حتما استفاده کنید که دفع واسش ساده تر بشه. حتی اگه میبینید پرهای ریز اطراف مقعد بزرگه و مدفوع بهش میچسبه اونها رو کوتاه کنید.

   پاسخ
 5. ستار

  سلام آقای مجتبی و شهریار من نمیدونم از دست این دوتا عروس هلندیام چیکار کنم بابام یک نر ۲۰ روزه گرفت بزرگش کردیم و شد ۲ سال بابام گفت براش ماده بگیرم ماده هم هر جا گشتم نبود رفتن یکی جوجه ۱۵ روزه گرفتم لوتینو گرفتم نر هم ابلغ بود خلاصه این عروس جوجه شد ۱سال ونیم اصلا هم با نرم ساله جفت نمیشه دوتاشون از هم دیگه بدشون میاد نمی تونم هم ماده عوض کنم خیلی دوستش دارم نر هم همینطور میشه یه راهی بگید که بتونم این دوتا رو جفت بزنم لطفا نر هم همش داره خود ارضایی می کنه بدبخت ماده هم که اصلا نگاهش نمی کنه یک راه حل بدین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   دقیق متوجه نشدم. به هر حال کلی پاسخ میدم. اگه مدت زیادی هست کنار هم هستن و مطمئن هستید نر و ماده هستن و هر دو بالغ هستن(بالای دو سال سن دارن) و با هم جفتگیری نکردن و بینشون درگیری به وجود میاد. تاکید میکنم درگیر میشن بهتره یکی رو عوض کنید. در غیر اینصورت باید شرایط جفتگیری رو فراهم کنید. (داخل یه قفس نگهداری بشن، کمتر باهاشون در ارتباط باشید، لونه حتما داشته باشن، غذای پروتئینی در اختیارشون باشه و ….. تا به فکر جفتگیری و تولید مثل بیفتن)

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   نر اگر خودارضایی میکنه معمولا نر خوبی نمیشه و بهتره ردش کنید بره مگر اینکه به زودی با ماده جفت بخوره غذای متنوع و مقی بهشون بدین داخل یک قفس باشن و لونه استاندارد داشته باشن شاید جفت خوردن.

   پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   یعنی خود ارضایی ؟؟!!! یعنی نر بدون ماده خودش رو ارضا میکنه و کلا عمل خطرناکی هست و ممکنه باعث عقیمی بشه. در پرنده ها مثلا پرنده نر خودش رو به میله نشیمنگاه و یا جایی از قفس میماله و خودش رو ارضا میکنه.

   پاسخ
 6. مهسا

  با سلام
  یه عروس هلندی دارم که تو لک رفته. به گفته ی فروشنده مرواریدی هست و جوجه ی جفت خاکستری و گلباقلی است. روی بدنش لک لک داشت فروشنده گفت بعد پرریزی لک هاش بیشتر و زیبا تر میشه ولی الان پرریزی کرده و پر هاش ریخته و بدون هیچ لکی و ساده هست! بنظر شما فروشنده دروغ گفت و یا بازم لک‌لک در میاره؟ چون زیر پر هاش یک عالمه پر های ریز سفید داره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. اگه پریزی کرده و پرهای جدید کامل شده قرار نیست دیگه تغیر زیادی بکنه. تو پریزی اول رنگ و روی پرنده خودش رو نشون میده ولی دیگه بعد پریزی قرار نیست اتفاقی بیفته.

   پاسخ
 7. مهسا

  ولی پرریزی‌ش تموم نشده
  یعنی دیگه ممکن نیست دوباره لک دربیاره؟ چون قبلا داشت الان دیگه نداره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بعیده. باز صبر کنید نهایتا دو هفته یک ماه دیگه که پرها کامل شد همه چی مشخص میشه. در کل قرار نیست تو پریزی های بعدی تفاوت چشمگیری حاصل بشه و رنگ و خال و پر و روی پرنده چیزی هست که همین الان هم مشاهده میکنید مگر جزئیات خیلی کم در بلوغ و پریزی اون موقع ایجاد بشه اما قرار نیست مثلا عروس خاکستری ساده بشه گل باقلایی!

   پاسخ
   1. مهسا

    با سلام خدمت شما
    ببخشید که باز هم مزاحم شدم. امروز دیدم که زیر پر های طوسی‌ عروس هلندیم یک عالمه پر های لک زرد داره که پر های طوسی جلوش رو پوشانده. بنظرتون پر های طوسیش می‌ریزه؟ البته این پر های زرد فقط روی بالهایش بود

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     دقیق نمیدونم منظورتون چیه. اما چیزی که مشخصه پری که از ریشه سبز شده قرار نیست بدون دلیل بریزه.

     پاسخ
 8. ناشناس

  سلام من دوهفته میشه عروس هلندی ۴ ماه خریدم ولی هیچ صدای از خودش در نمیاره تا وقتی که من براش صدا بزارم اون وقت صداش در میاد و از قفس میاد بیرون بعد چند دقیقه دوباره میره تو قفس ساکت می شینه سر جاش اگر یه روز من صدای براش نزارم ساکت میشینه یه جا فقط موقع غذاخوردن از جاش حرکت کنه پرهاش به صورت پف در میاره میخوابه براش اسباب بازی گذاشتم و دونه های تخم کتان.ارزن .شاه دونه.و… خریدم باهاش حرف میزنم ولی نمیزاره ناز کنم گاز میگیره.این ساکتیش سروصدانمیکنه علتش چی میتونه باشه فروشنده گفت نرهستش

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا تنهاست و هنوز هم به شما عادت نکرده و برای همین بیشتر یه گوشه کز میکنه و ساکت میشینه. باید بیشتر واسش وقت بذارید و با دست تغذیش کنید تا کم کم به شما عادت کنه و تحرکشم بیشتر بشه. زمانی که بزرگتر شد و به محیط و شما عادت کرد سرو صداشم بیشتر میشه و جای نگرانی نیست. فقط ببینید که خوب تغذیه کنه و مدفوعش طبیعی باشه و کلا مشکل بیماری نداشته باشه که کز کردنش به اون مربوط بشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 9. ناشناس

  عروس هلندی ها در چه سن میتونن حرف بزنن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   زیر ۶ – ۷ ماه البته بهتره از یکی دو ماهگی تمرین حرف زدن بکنن البته به صورت کلی عروس هلندی سخنگوی خوبی نیست.

   پاسخ
 10. امیر مهدی

  سلام اقا شهریار یه سوال داشتم میخواستم عروس هلندی بگیرم کدوم رنگ استعداد زیاد و زیبایی بیشتری دارد بین لوتینو و طوسی موندم کدوم بهتره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در مورد استعداد فرقی نمیکنه ولی در مورد زیبایی بستگی به سلیقه خودتون داره و باید ببینید کدوم رنگ رو بیشتر میپسندید.

   پاسخ
 11. امیر مهدی

  پس چرا بیشتر سخنگو ها طوسی اند و چند جا شنیدم که میگن طوسی ها استعداد بیشتری تو حرف زدن دارن تا لوتینو ها

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ ربطی به رنگ اونها نداره اتفاقا بنده هرچی عروس سخنگو دیدم لوتینو بودن.
   به صورت کلی بگم خدمتتون عروس هلندی سخنگوی خوبی نیست. اما چه عروس و چه هر نوع طوطی دیگه ای اصلا رنگش مهم نیست و حتی جنسیت هم که میگن مهم نیست فقط استعداد همون طوطی مورد نظر شما و سن اون و البته روش اموزش شما هست که تاثیر گذاره. برای عروس هلندی باید جوجه سرلاکی و یا جوجه تازه دونه خور شده خریداری کنید و اموزشش بدین تا به حرف بیاد.

   پاسخ
 12. مرضیه

  سلام من قصد دارم یه جوجه عروس بخرم و دارم راجبشون تحقیق میکنم که وقتی میگیرم اذیت نشن میخواستم ببینم تا قبل از اینکه دونه خور بشن بهترین غذا براشون ترکیب زرده تخم مرغ و بیسکوییت و خمیر باگت و آب هست یا همون سرلاک مخصوص خودشون بهتره؟ بعد اینکه اصلا خودشون غذا نمیخورن حتما باید با سرنگ بهشون غذا داد؟ بعد اینکه زیبا ترین نوع عروس هلندی کدوم نوعشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشخصه که سرلاک مخصوص پرندگان بهتره اما غذای تخم مرغی رو هم تنوعی بهشون بدین عالی میشه.
   رتر نیست فقط زرده تخم مرغ بهشو نبدین بلکه هم زرده و هم سفیده رو باید استفاده کنید.
   بستگی به سن جوجه داره و اگر خیلی کوچک باشه اصلا غذا نمیخوره و باید حتما با سرنگ تغذیه بشه به نظر بنده اگر تجربه اولتون هست جوجه تازه دانه خور شده تهیه کنید.
   زیباترین عروس هلندی هم همون هست که شما خودتون ازش خوشتون بیاد و سلیقه ای هست.
   فقط بدونید عروس هلندی بالغ بشه باید حتما جفتش بدین و بهتره تکی نگهداریش نکنید بهتره بالای یک سال سنش شد جفتش بدین.

   پاسخ
 13. hamed

  سلام دوستان عزیز بنده چند سوال داشتم
  من یک جفت عروس هلندی خریدم تقریبان یک سال پیش اون زمانی که خریدم دوتا تخم زیرشون بود و مطمئن بودم که جفتن یک روز کامل زیر نظر داشتمشون و علایم جفت بودنشون رو توی مغازه دیده بودم تا اون موقع تجربه داشتن عروس نداشتم اما قبلنا مرغ عشق تخم دار یا جوجه دار خریده بودم و فکر میکردم مثل مرغ عشق در هر شرایطی روی تخمشون میشینن اما ننشستن و بعد بیست و چهار ساعت یک تخم دیگه گذاشتن ولی بازم ننشستن و عملا تخما خراب شدن منم انداختمشون دور بعد از اون زمان نره خیلی ترسو شده بود و هروقت هر کسی میرفت تو اتاق سریع میرفت و توی لونش قایم میشد من از اون به بعد توجهی بهشون نکردم و یک سالی توی حال خودشون بودن که مدتی قبل خواستم تکثیرشون کنم و هر روز غذای متفاوتی کنار غذای اصلی شون بهشون میدادم اما هیچ نتیجه ای نداد و اصلا از غذایی که میذاشتم نمیخوردن و فقط دان خودشون رو میخوردن از یکی از دوستانم پرسیدم گفت نر به لونه عادت کرده بردار چند ماهی توی قفس بمونه ترسش بریزه بعدش که مست شدن لونه بذار منم برداشتم اما هنوزم همون اش و همون کاسه هست و فقط یه ذره خیلی کوچیک از غذای مکمل میخورن و فقط دان میخورن میخواستم بدونم ایا کار درستی کردم که لونه رو برداشتم؟ و چیکار کنم غذای دیگه هم بخورن؟مرغ عشق هایی که داشتم گاهی وقتی بچه داشتن یک تخم مرغ با زرده کامل رو تو چند ساعت تموم میکردن اینا توی کل یک روز یک دهم تخم مرغ رو هم نمیخورن چیکار کنم؟ اصلا امکانش هست پرنده ترسش بریزه؟ یا همیشه همینطوری خواهد بود؟ در ضمن همیشه و هر روز دان مخلوط بهشون میدم به مرغ عشقام هم همینارو میدادم اما خیلی مست تر بودن و نمیذاشتن لونه رو بردارم و در قفس رو میکندن بدون لونه
  اینطوری دان مخلوط میکنم و غذای دائمی شون هست یک کیلو ارزن + نیم کیلو ارزن قرمز + نیم کیلو تخم کتان مشکلی نیست که توی دان شون؟

  پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    خیر. سایت که غیر فعال نیست و فقط سوالتون رو ندیدیم.
    دلیل عدم جفتگیری و تخم نذاشتن عروس ها لونه نبوده که اون رو برداشتید و بذارید لونه سرجاش بمونه. ممکنه مشکل از محل قفس باشه که در جایی شلوغی هست یا مدام عروس ها رو دستکاری میکنید. یا تغذیه مناسبی ندارن؟
    از هفت تخم استفاده کنید، تخم مرغ رو به صورت رنده شده در اختیارشون بذارید یا با مقداری نان تست و اب جوش میکس کنید و بهشون بدید. از مولتی ویتامین هم استفاده کنید. جوانه دانه ها، سپیا و میوه ها هم فراموش نشه. هر کدوم رو هم که نمیخورن میتونید با غذایی که دوست دارن ترکیب کنید تا کم کم بهش عادت کنن.

    پاسخ
 14. شقایق

  باسلام
  آیا سرما خوردگی من به عروس هلندیم سرایت میکنه؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در بخش سرماخوردگی هم به این سوال پاسخ دادم. احتمالش کمه ولی امکانش وجود داره و برای همین باید احتیاط کنید
   https://www.onlypet.ir/post-1386/%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%af%da%af%db%8c-%d8%b7%d9%88%d8%b7%db%8c-%d9%87%d8%a7-%d9%be%db%8c%d8%b4%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86/comment-page-28/#comment-165881

   پاسخ
 15. مهسا

  من تازه عروس خریدم ولی خیلی وحشیه گاز میگیره
  چیکار کنم تا بهمون عادت کنه

  پاسخ
 16. ناشناس

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  عروس من یک سالشه و از بچه گی باهامون بزرگ شده
  اما جدیدا وقتی از پیشش دور میشیم خیلی جیغ میزنه قبلا هم اینطور بود ولی کمتر
  چاره چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب به شما حسابی وابسته شده و تنها که بشه چاره ای نداره که با جیغ جلب توجه کنه و باعث بشه که شما از کنارش نرید. همین. چاره خاصی نیست. اگه فرصت کافی برای وقت گذاشتن باهاش رو ندارید یه جفت واسش بگیرید تا با اون مشغول بشه.

   پاسخ
 17. Taha

  سلام
  من چند ماه پیش عکس عروسمو گذاشتم(یا به اصطلاحی آپلود کردم) در رابطه با چشمش اونموقع از شما پرسیدم که ماده هست یا نر و جوجه است اصلا یا بالغ که گفتین یه ماده بالغه الان همون عروس چند هفته ای هست که میخونه، خیلی میخونه و اصلا شب و صبح هم نمیشناسه همش میخونه اما ظاهرش منظورم پرای زرد صورتش زیاد فرقی نکرده الان بنظرتون نره یا ماده؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اصولا نرها بیشتر اواز میخونن و احتمال اینکه نر باشه هست، البته ممکنم هست ماده باشه و ریزه خونی بکنه. در کل دقیق نمیشه از روی تصویر نظر داد و فقط میشه حدس زد. از نزدیک هم پرنده ها رو ببینید تا امکان مقایسه بین گله نباشه باز احتمال اشتباه وجود داره. کلا در مورد تشخیص جنسیت چیزی تضمین شده نیست و یکدفعه ماده ای رو میبنید که رفتار نر رو نشون میده یا بالعکس. خودتون ببینید چی فکر میکنید؟ اگه قرص اواز میخونه. قلدری میکنه. جسورتره. لپاش قرمزتر از بقیه هست و …. نره. برعکسش هم ماده هست.

   پاسخ
   1. Taha

    بله نسبت به اونیکی عروس که ماده هست همین ویژگی هارو داره اونیکی اصلا کار جالبی نمیکنه و تحرک زیادی هم نداره و گاهی اوقات ریزه خوانی میکنه که صداش بیرون اتاق نمیاد اما این عروس الان داره انواع صدا رو درمیاره یعنی تو یه دقیقه هم جیغ میزنه هم سوت میزنه اون هم نه یک نوع سوت…. و صداشم تا کوچه میره البته نمیدونم بلندی صدا در دوتا جنس فرق میکنه یا نه فقط یه اطلاعات اضافی دادم
    و یه سوال اضافی هم بپرسم من قبلا یه خاکستری داشتم (اون دیگه واقعا نر بود) خلاصه در عرض شاید کمتر از یه ماه راه قفس و اتاق رو یاد گرفته بود و خودش میرفت، اما این عروس سه چهار ماه هست که هنوز راه اتاقو یاد نگرفته با وجود اینکه اونیکی عروس داره یجورایی صداش میکنه منظورم اینه که با صدا هم نمیتونه مسیر قفسو پیدا کنه، این با این آی کیو و حافظه امیدی به یاد گرفتن کلمه میتونه داشته باشه؟؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     پرنده ها هم فرقی با دیگر موجودات ندارن. یکی استعداد بهتری داره، یکی خجالتیه، یکی جسورتره و …..
     این موارد چیزی نیست که نگرانش باشید. گرچه اگه خیلی سخنگویی پرنده واستون اهمیت داره این موارد هم مهم هست. ضمنا اگه جفت عروس دارید که خیلی روی حرف زدنشون نمیشه حساب کرد و بیشتر مشغول خودشون میشن تا اینکه بخوان تقلید صدا رو به عنوان اشتغال یاد بگیرن!

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code