شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


3,937 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. Sobhan

  سلام . من ی هفتس جوجم رو گرفتم ، نمیدونم چرا بدنش بوی بدی میره من قبلا ملنگو داشتم اصلا بود نمیداد نمیدونن چرا این بو میدم حمومشم کردم ولی بازم بو میده راهکاری دارید واسه اینکه بوش از بین بره؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر دوست من و طبیعیه. تا منظورتون از بو چی باشه. اگه داخل کارتن یا هر محفظه بسته ای پرنده نگهداری میشه و هوا نمیخوره بو میگیره. پرنده که بزرگ بشه و پرهاشو خودش تمیز کنه و به موقع استحمامش کنید و در قفس یا محیط باز نگهداری بشه نباید بوی خیلی بدی بده.

   پاسخ
 2. Sara

  سلام.قناری نر و ماده رو چجوری از هم تشخیص بدیم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نر اواز میخونه و ماده فقط ریزه خونی میکنه. اون هم زمانی که بالغ باشن و اماده تولید مثل. راه تشخیص مبتدی و سادش همون اوازه.

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام اینه عروس من خیلی جیغ میکشه باید جی مار کرد هم میارم بیرون جیغ میکشه و همش خوابه دو دقیقه بلند میشه یک غذا میخوره بعد واز میخوابه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اواز خوندن که خیلی طبیعیه و اصلا خوبه و باید خوشحال باشید که پرندتون اواز میخونه و سالمه. به هر حال نگهداری پرنده اینجور چیزها هم داره و نمیشه کلا بدون سرو صدا باشن.

   پاسخ
 4. ریحانه

  سلام
  دلیل بال بال زدن عروس هلندی چیست؟

  پاسخ
  1. ParhamPacino

   سلام
   میتونه از گرما باشه میتونه از نا مطلوب بودن شرایط هوایی محیط باشه یا حشره

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   دوستمون توضیح دادن. بنده هم این نکته رو اضافه کنم که ممکنه طبیعی هم باشه و رفع خستگی کنه یا بخواد تحرک داشته باشه.

   پاسخ
 5. ناشناس

  با سلام
  یه عروس هشت ماهه نر دارم که گاهی ده تا بیست بار پشت سرهم خمیازه میکشه!! خیلی نگرانشم. ممکنه مریض باشه!؟

  پاسخ
  1. ParhamPacino

   سلام
   بعید میدونم مشکلی داشته باشه حالا نمیشه از روی همین نظر داد صبر کنید تگه رفتار دیگع ای نشون داد اونوقت میشه نظر داد چشه ، بنظر من زیاد حساس نباشید

   پاسخ
 6. مانیا

  سلام عرس هلندی من جدیدا به شدت جیغ میکشه و در هر شرایطی جیغ میکشه چه بییرون از قفس چه داخل قفس
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. ParhamPacino

   سلام
   خوب طبیعیه این ذات عروس و طوطی سانانه کلا ، اینکه جدیدا بیشتر شده شاید از محل نگهداریش یا غذاش یا … ناراضیه ؛ در کل عجیب نیست من هم عروس داشتم یه ماه ساکت تر بودن یه ماه شلوغ تر ..

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همانطور که دوستمون فرمودن میتونه طبیعی باشه اما از شرایط نگهداری – بلوغ – تنها بودن و …. هم میتونه باشه ضمنا عروس هلندی تنها باشه و بالغ بشه همینه و زیاد جیغ میزنه و حتی ممکنه دپرس بشه عروس هلندی رو بهتره جفت نگهداری کنید البته اگر تنها هست و جفت نداره نباید یک مرتبه جفتش بدین بلکه باید نر وماده رو یک مدت در دو قفس جداگانه و جلوی چشم هم قرار بدین تا با هم آشنا بشن و بعدا جفتشون بدین.

   پاسخ
   1. مانیا

    سلام ممنون بابت توضیحات کاملتون اگه کلا ما نخوایم واسش جفت بگیریم مشکلی پیش نمیاد

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     عروس هلندی پرنده اجتماعی هست و بهتره جفت داشته باشه چون ممکنه بالغ بشه افسرده بشه و زیاد جیغ بزنه و اذیت کنه و ….

     پاسخ
 7. Sobhan

  سلام من طوطیم زیاد عطسه میکنه ولی اصلا علائم دیگه سرما خوردکی رو تداره هم تحرکش زیاده و نه ابریزش بینی و اینا داره ؛ تغذیشم خوبه هم تخم مرغ ابپز میخوره هم دونه ب نظر علت این عطیه ها چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممکنه نظافت قفسش رو درست انجام ندادین و کرک و پر زیادی داره بهداشت رو رعایت کنید و جلوی در و پمجره و جلوی باد کولر نباشه.

   پاسخ
 8. الناز

  با سلام خدمت شما. ببخشید سوالی راجب به طوطی‌م دار‌م.
  جدیدا در مدفوع عروس هلندی متوجه شدم که همراه با آب تخلیه میشود. نشانه‌ی مریضی ندارد فقط گاهی عطسه میزند

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کمی سرماخوردگی داره و به احتمال زیاد باد سرد بهش میخوره مثلا یا بیرو ناز منزل هست و یا جلوی در و پنجره و یا باد کولر. محل نگهداریش رو کمی گرمتر کنید و غذای متنوع و مقوی بهش بدین و باد سرد بهش نخوره اگر بهتر نشد همین بخش سرماخوردگی رو مطالعه بفرمایید و یا سوال بپرسید در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
 9. Sobhan

  سلام اره کولر توی خونه روشنه حس میکنم ب خاطر اونه الان شبا ک کولر رو روشن میکنیم میبرمش میزارمش ک گرمه و اصلا باد بهش نمیخوره ، چی بهش بدم؟ به جز تخم مرغ هیچی نمیخوره چون جوجس . میشه مولتی ویتامین با همون تخم مرغ قاطی کنم بش بدم؟ چون تا الان ندیدم اب بخوره هرچی هم اب میزارم جلوش نمیخوره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آب باید دائم و ۲۴ ساعته جلوش باشه و هر زمان لازم شد میخوره ارزن درشت و تخمه آفتاب گردان و غذا هم باید دائم جلوش باشه. میوه – سبزی هم تنوعی بهش بدین.

   پاسخ
 10. Sobhan

  هفت تخم براش گرفتم همیشه جلوش هست بعضی مواقه یه نوکی میزنه ، ابش هم ۴ قطره پولتی ویتامین مخصوص پرندگان ریختم براش گذاشتم جلوش ، تخم مرغ اب پز هم جلوش هست و بعضی مواقع هم ذرت بهش میدم دوس داره میخوره . همونجا هم ک گفتم گرمه گذاشتمش تا چند روز بزارمش تا بهتر بشه . به نظرتون جلویه افتاب هم بزارمش؟

  پاسخ
 11. Sobhan

  اقا من طوطیم امروز مدفوعش شل و اویزون بود همینجوری ب مقعدش ب نظرتون ممکنه ماله ذرت باشه یا مریضه؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   حمام افتاب خوبه ولی باید مراقب باشید و در یک محل سایه آفتاب حمام کنه تا گرما زده نشه یک جایی بذارید که سایه هم داشته باشه تا اگر دوست داشت بره داخل سایه ضمنا بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه حمام آفتاب ملایم کافیه.
   فضله چسبناک هم ربطی به ذرت نداره. دقت کنید تخم مرغ آب پز زیاد بیرون نمونه و خراب نشه نهایتا یک نصف روز جلوش باشه.
   این فضله سبز چسبناک اگر ادامه پیدا کرد میتونه خطرناک باشه و شای دنشانه نیوکاسل باشه که متاسفانه درمانی هم نداره البت هاز مصرف زیاد ویتامین هم میتونه باشه نیازی نیست هر روز بهش ویتامین بدین.
   هفته ای یک روز ویتامین بخوره کافیه . اگر مشکوک به نیوکاسل هست و یا موارد دیگه ای هم دیدین حتما با دامپزشک مشورت کنید و باید نوع فضله پرنده رو ببینه و اگر خود پرنده رو هم از نزدیک ببینه و معاینه کنه خیلی بهتره.

   پاسخ
 12. Sobhan

  مرسی از راهنمایی هاتون ، البته فضلش زرد رنگ بود ، ویتامین هم اره زیاد بهش دادم چون حس کردم اب نمیخوره یکم با اب مختلوط کردم و ریختم توی تخم مرغش شاید بخاطر اونه . ولی خب حتما فردا یه دام پزشک هم میبرمش حتما . به نظرتون همش تخم مرغ اب پز میخوره و درکنارش ب مقدار کم میوه یا تخمه و اینا براش بد نیست؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   به نظر بنده نباید بیش از حد به پرنده ویتامین بدید. گرچه مازادش از بدن دفع میشه ولی خب استفاده بیش از حدش میتونه برای پرنده مضر باشه و مشکلات گوارشی رو برای پرنده به وجود بیاره. مخصوصا ویتامین های انسانی رو که به هیچ عنوان بهتره برای پرنده ها استفاده نکنید.
   ضمنا فقط تخم مرغ اب پز هم نباید به پرنده بدید و حتما از دانه ها و جوانه دانه ها هم استفاده کنید. شکل و حالت مدفوع رابطه مستقیمی با نوع تغذیه هم داره و اگه بیش از حد از میوه جات استفاده کنید مدفوع ابکی میشه، یا فقط دانه و تخم مرغ و اینجور چیزا به پرنده بدید مدفوع سفت و اویزون میشه و …..

   پاسخ
 13. parsa

  نموردیمو آنلاین شدن آقا شهریارم دیدیم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شرمنده بنده یه سری مشکلات و گرفتاری داشتم و فرصت نشده بود بیام سایت. به هر حال بنده در حد توان در خدمت هستم ولی خب گاها مشکلاتی پیش میاد که دیگه از دستم کاری ساخته نیست. البته خوشبختانه این سایت به حضور یا عدم حضور بنده وابسته نیست و دوستان زیادی هستن که با عشق و حوصله به همدیگه راهنمایی میرسونن و فرقی نمیکنه بنده انلاین باشم یا سایر دوستان. مهم هدفمون هست که در اون تغیری ایجاد نشده و نمیشه.
   به هر حال….
   با سپاس از توجهتون.

   پاسخ
 14. Sobhan

  سلام . امروز بردمش دامپزشک یه دارو داد برای مدفوع ابکیش کف ۴ روز مصرف کنم بعد ۴ روز دوباره ببرمش برای مشکل تنفسیش ، ی غذای محصوص طوطی های کوچک هم معرفی کرد و گف یه چندوقتی تخم مرغ آب پز براش استفاده نکنم ، ولی طوطی هی بهانه تخم مرغ میگیره پوست از کلم رو کنده دیگه ههم براش تخمه و ارزن و اینا ههم اون غذایی ک دکتر داده بود گذاشتم تا بخوره ولی طوطیم زیاد طرفشون نمیره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ببینید زمانی که پرنده رو بردید دامپزشک و دامپزشک تشخیص داده و دارو تجویز کرده بهتره به حرف دامپزشک اعتماد کنید و کاری رو که گفتن تا اخر انجام بدید تا نتیجه بگیرید. اینکه ما یه چیزی بگیم، دامپزشک یه چیز دیگه و باز مثلا خودتون هم یه کار دیگه انجام بدید به نتیجه مطلوب نمیرسید. بهتره طبق دستور دامپزشک عمل کنید و باهاشون در ارتباط باشید تا پرنده به طور کامل درمان بشه. تخم مرغ هم نمیدونم چه دلیلی داشته که گفته چند وقتی بهش ندید. به هر حال سفیده تخم مرغ ضرری نداره برای پرنده با اینحال حتما دامپزشک موردی بوده و تشخیصی داده که ما از اون بی خبر هستیم و بهتره به حرفشون اعتماد کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 15. Sobhan

  اقا من دکتر گف ۲ قطره از دارو بریز تو دهنش موقعی ک خواستم بریزم کلشک تکون داد فک کنم پرید تو گلوش ، از دیشب تا حالا نمیدونم عطسس یا سرفه هی داره میکنه ینی شاید دقیقه ایی ۷/۸ بار عطسه یا سرفه بکنه چیکارش کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب متاسفانه دارو رفته تو ریه پرنده و کاریش نمیشه کرد و باید صبر کنید تا خودش خوب بشه.

   پاسخ
 16. Sobhan

  خیلی حالش بده بردمش دکتر اونم حرف شما رو زد گفت احتمال اینکه زنده بمونه خیلی کمه از صب تا الان حالش خیلی بدتر شده دیگه هیچی نمیخوره ، خودم باعث مرگش شدم 😔😞

  پاسخ
 17. علیرضا

  سلام و ارض ادب خدمت تمام دستندرکاران . س.الی داشتم سوالم این بود که من یه عروس گلباقالی نر داشتم که ۳ ماه پیش براش یه جفن خاکستری خریدم و تا دو هفته پیش اصلا با هم ارتباطی نداشتن و اصلا بهم کاری نداشتن ولی از دو هفته پیش روابطشون شروع شد بطوری که مدام کنار هم بودن و همدیگرو تمیز میکردنو بهم غذا میدادن و از اونجایی که من تجربه زیادی در نگهداری حیوانات دارم تخمین زدم بزودی جفت گیری کنن و همینطور شد و من امروز دو بار شاهد جفتگیری طولانی مدتشون بودم . سوالم اینه که چن وقت بعد جفتگیری تخمها در شکم ماده تشکیل میشن و ماده تخم میزاره؟ ایا امکان داره تخم نزاره؟ لطفا توضیح بدین . با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای مرتبه اول زمان میبره و ممکنه قرار باشه یکی دو ما صبر کنید تا تخم گذاری کنن اما به صورت کلی در مرتبه های بعدی حدود ده روز بعد از بسته شدن نطفه تخم داخل شکم ماده تشکیل میشه. ببینید بسته شدن نطفه فرق داره تا جفت گیری چون ممکنه بعد از جفت گیری نطفه بسته نشه برای همین ممکنه مرتبه اول مدت زمان بیشتری طول بکشه در نتیجه شما فقط لونه استاندارد براشون بذارید و دست کاریشون نکنید و غذای متنوع و مقوی بهشون بدین و صبر کنید تا تخم گذاری کنن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code