طوطی ماهی (ماهی پروت)

ماهی پروت یا طوطی ماهی شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های اب شیرین دیده میشود. حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو و حتی مهاجم، طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است
به ادامه متن توجه کنید
طوطی ماهی

.

نام های رایج: پروت،طوطی ماهی (بسته به رنگ میتوان نامگذاری متفاوتی برای ان داشت مثلا پروت خونی ،پروت سه خط و …..)

نام علمی: ندارد (پروت یک گونه هیبرید است و نامگذاری علمی نشده است)

خانواده : Cichlidae سیکلیده (سیچلایدها)

منشاء ( زادگاه ) : بطور طبیعی در دسترس نیست و زادگاهی ندارد.

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب:۶.۵ الی ۷.۵

اندازه بالغین :  ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر

تغذیه : همه چیز خوار است. بطور عمده از غذای پولکی و حبه ای (پلت pellet )،غذاهای خشک ، لوفاک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده میکنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی منجمد و غذاهای گوشتی نیز استفاده میکنند.

خلق و خو: صلح جو میباشد ولی تا حدودی هم قلمرو طلب است، خصوصا به هنگام تولید مثل و این قلمرو طلبی در تانک های جمعی گاها مشکل ساز میشود.

محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق (بیشتر د رکف و میانه)

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

شناخت: دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ان ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است و تا حدودی هم نایاب میباشد.نوع دوم که بسیار محبوب میباشد با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود که در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . پروت فیش قرمز یکی از گونه هایی است که توسط بشر به وجود آمده است (Man-Made Hybrid). با توجه به اینکه این ماهی بوجود آمده  دست بشر است زیستگاه اصلی و بومی ای ندارد. والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستند ولی به نظر می رسد که گونه هایی چون سورم (Heros Severom) ،سیچلاید میداس (Midas Cichlid)و … پدر و مادر این ماهی باشند. زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجی، زرد، قرمز، گلبهی و صورتی و همینطور رنگهای نا پایدار هورمونی که با غذاهای رنگی پایدار میمانند، همانند آبی، سبز، سبز یشمی و زرشکی عرضه می شوند. رنگهای قرمز پر رنگ ، سرخابی رنگ، صورتی رنگ ، زرد رنگ و پرتغالی در حقیقت اصلیترین رنگهای ماهیان پروت هستند. به غیر از این رنگها رنگهای دیگری همچون آبی و سبز یشمی و سبز روشن و زرشکی در ماهیان پروت دیده میشود. این رنگها پایداری نداشته و هرچه ماهی بزرگتر بشود این رنگها جای خود را به همان رنگهای اصلی که ذکر شد میدهند البته رنگهای اصلی ماهیان پروت پایدار میباشد. میتوان پروت هایی که رنگ های طبیعی ندارند را با غذاهای خاصی تغذیه کرد تا نهایتا مدت بیشتری رنگ غیر طبیعی انها پایدار بماند. ولی با گذشت زمان آنها تغییر رنگ داده و مثلا یک پروت آبی رنگ و یا یشمی رنگ هرگز در آن رنگش پایدار نبوده و بی رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خریداری پرت آندسته از پرتها را خریداری نمائید که رنگ اصلی ماهیان پروت را دارا هستند.

نگهداری: برای نگهداری پروت به اکواریوم زیاد بزرگ و شرایط خاصی احتیاج ندارید ولی حداقل شرایط را برای ماهی فراهم کنید بهتر است حداقل حجم اکواریوم در نظر گرفته شده برای یک جفت ماهی پروت ۸۰ لیتر باشد.دمای اب این اکواریوم را روی ۲۶ الی ۲۸ درجه که نه تنها برای ماهی پروت مناسب است بلکه برای اکثر سیچلایدها و ماهیان دیگر هم گروه دمای ایده الیست تنظیم کنید البته این ماهی دماهای کمی پایینتر یا بالاتر را نیز تحمل خواهد کرد (محدوده ۲۲ الی ۳۲). پ – هاش مناسب برای این ماهی با توجه به اینکه این ماهی در طبیعت وجود نداشته ولی با توجه به والدین اصلی که از خانواده سیچلاید های امریکایی میباشند پ-هاش ۶ الی ۷.۵ میتواند پ-هاش ایده الی باشد. مانند اکثر سیچلاید ها علاقه وافری به پناه گاه و محل هایی برای مخفی شدن دارند و بهتر است برای تزئین مخزن آنها از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت میشوند استفاده نمائید.هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید چون پروت را میتوانید هم با صلح جویان متوسط تا بزرگ و حتی گونه های مهاجم نگهداری کنید. شاید نگهداری پروت با سورم تجربه جالبی باشد چون حتی ممکن است با هم جفت بخورند و تولید مثل نماییند البته پروت با بعضی سیچلاید های نر مانند میداس یا حتی فلاور هورن نیز قابلیت جفتگیری دارد به هر حال هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید که با هم و با ماهی پروت سازگار باشند

تغذیه: انواع غذاهای خشک مثل لوفک میتواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. شما میتوانید هفته ای لااقل یکبار و در صورتی که شرایط ان را دارید یک در میان به انها دل گوساله و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده بدهید. شما میتوانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پرت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند. کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی میباشد و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها میشود. شما همچنین میتوانید مقداری دل گوساله را با اسفناج یا کاهو چرخ کنید و در بسته بندی های کوچک به ماهی بدهید. برای تقویت رنگ ماهیان پرت خود میتوانید از غذای مخصوص پرت و غذاهای هورمونی سیکلید ها استفاده نمائید این غذاهای آماده در بسته بندیهای کوچک و بزرگ در بازار و آکواریوم فروشیها یافت میشوند این خوراکهای مخصوص معمولا چینی، تایوانی و یا ساخت آلمان هستند که میتوانید در روی بسته بندی کشور سازنده ان را ببینید بعضی غذا ها هم به سفارش ایران از چین ساخته میشود به هر حال تصمیم گیری با خود شماست و تنها میتوانم عرض کنم بهترین غذاهای خشک ماهیان سیچلاید را کشور آلمان تولید میکند و البته به خاطر مرغوبیت قیمت آن هم بیشتر از انواع دیگر است.این غذاهای آماده رنگ ماهیان شمارا تقویت کرده و شفاف و پررنگ میکند. این غذاهای هورمنی باعث شادابی ماهیان شما نیز میشود اگر چه پروت خود را به صورت طبیعی تغذیه کنید بسیار شایسته تر میباشد و همان شادابی و رنگ اصلی ماهی را میتوانید به صورت طبیعی نیز به دست اورید “باز هم تصمیم با خود شماست”

تکثیر: پروتها ماهیان عقیمی هستند و اگرچه در آکواریوم تخم گذاری میکنند اما ماهی نر قادر به بارور کردن تخمها نمیباشد. آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمیباشد تکثیر میکنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید. حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از تخم ها نگهداری می کنند تا سرانجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,070 دیدگاه در “طوطی ماهی (ماهی پروت)

 1. Eng.mahdiii

  سلام
  اساتید ی پرت تتوشده دوماهه به ترکیب اضافه کردم
  اولاش کتک میخورد حسابی ومیرف قایم میشد
  حالا جدیدا ی پرت دیگه اضافه کردم
  قدیمیه برای جدیده شیر شده میزنتش حسابی
  قدیمیو دو سه روز توهمون آک سوا کردم بنظر افسرده شد ولی تا ولش کردم مثه قبل حمله کرد
  چیکارکنم بتونم هردورو کنارهم اروم نگه دارم؟؟؟؟
  ی سوال دیگه دارم
  دوتا اسکار دارم کنار خوب بودن
  الان چند روزه به هم حمله میکنن وحشتناک قبلا اینطورشدن ی مدت سو ا کردم خوب شدن ۶ماه باز ک انجام دادم اینبار خوب شد
  اینو چ کنم؟؟

  پاسخ
 2. حسنHTB

  سلام
  کار خاصی نمیشه کرد یه پست گذاشتم تو بخش سازگاری ماهی ها (تکنیک سازگاری)مطالعه کنید یکمی کمکتون میکنه وگرنه دست من و شما نیست که باهم خوب بشن

  پاسخ
 3. PARSA

  با سلام توی یه آکواریوم ۵۰ لیتر ی که طول ۵۰ و عرض ۳۰ باشه چند تا پرت کوچیک میتونم بخرم؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نمیدونم در یه پست دیگه بود به شما گفتم یا خیر. به هر حال مجددا تکرار میکنم ۵۰ لیتر اکواریوم مناسب گونه های صلح جوی کوچیکه و نباید از ماهیای بزرگ جثه و مهاجم نگهداری کنید. با این حال تصمیم با خود شماست. میتونید یه جفت پروت نگهداری کنید ولی سر جا و قلمرو باهم دعوا میکنن.

   پاسخ
 4. PARSA

  یه سوال دیگه دارم
  وقتی میگند یک جفت پرت یعنی یک جفت پرت بالغ و بزرگ ۲۰ سانتی متری
  یا میگن یه جفت یعنی ۲ تا پرت کوچیک

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   پروت بالغ و بیست سانتی که خیلی سخت بتونید در ۵۰ لیتر نگهداریشون کنید و فضای خیلی کمی وجود داره ولی خب به صورت موقت میشه ازشون نگهداری کرد ولی به صورت دائمی خیر.
   قبلا هم عرض کردم اکواریوم شما بیشتر مناسب گونه های صلح جو هست مثل رنگین کمان ها، تتراها، بارب ها، کوریدوراس و ….

   پاسخ
 5. alireza az

  سلام
  پروت با ماهی ترور سازگاره ؟
  مثلا یک جفت پروت با گرین ترور
  یا مثلا یک پروت با یک ترور

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بله موردی نداره. البته همه رو باهم به تانک معرفی کنید. دکور و مخفیگاه هم داشته باشید. فضای کافی هم باید برای قلمرو هر کدوم وجود داشته باشه در غیر اینصورت درگیری و مرگ و میر…..

   پاسخ
   1. alireza az

    شهریار جان آک چندان بزرگی ندارم بنظرم در حد دو تا سه ماهی کفایت کنه
    من الان یدونه ترور نر دارم که قلمرو گرفته
    با اضافه کردن مخفیگاه پروت ماده اضافه کنم ؟
    امکان داره جفت بخورن؟ حالا تکثیر نشدن هم نشدن فقط جفت باشن که درگیری تقریباحداقل بشه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اره پروت ماهی دیوونه ای هست و از پس خیلی از ماهیای بزرگتر از خودش هم برمیاد. فقط حتما حتما یک هفته اول با یه شیشه در همون تانک اصلی جدا بشه که کامل جا بیفته. بعد شیشه رو بردارید. ضمنا دکور هم حتما حسابی بزارید که درگیری پیش اومد بتونه مخفی بشه.
     اگه ترور نر باشه و پروت ماده بله احتمالش هست. البته پروت بیشتر با سورم و تگزاس و فلاور اینجور ماهیا جفت میشه و کمتر دیدم با ترور جفتگیری کنه با این حال شاید…..

     پاسخ
 6. Rezatohidi_fish

  و تا یادم نرفته ترکیبم بگم :۴عدد نئون ابی۵عدد نئدن مشکی۲عدد تترا جواهر باله بلند نرو و ماده ۲عدد گورامی دارف ۲عدد کت پوزه بوته ایی دو بندی دو عدد جلبک خوار چینی یا همون کت برنز ۳عدد کت اتو چهار انجل پلاتینیوم ۱انجل التوم غیر اصلی سوارتل کوی۳عدد سوارتل آناناسی(پین اپل)۴عدد دو عدد پلاتی بالن ۲عدد پلاتی باله مشکی ۲عدد گوپی فول بلاد ۳عدد گوپی فول رد ۱عدد گوپی تایلندی آکوا زیاد داشتم اما قبلیم ۱متر بود الان این ۶۰*۳۵*۵۰شصت طول پنجاه ارتفاع سی و پنج عرض حدودا ۶۰و خورده ایی هم لیتر هستش عکس هم میزارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب این همه ماهی به درد همون اکواریوم یک متری میخورن ولی در اکواریوم فعلی هم میشه ازشون نگهداری کرد ولی کیفیت اب به سرعت پایین میاد. احتمال اینکه دم و باله های گوپی هم توسط سایرین زده بشه هست.

   پاسخ
   1. Rezatohidi_fish

    اتفاقا باهم مچ شدن و هیچ کاری باهاش ندارن فقط ی موقع ۵تا کیلی فیش داشتم یکیشون تترامو کشت یکیشونم زد ب گوپیم همرو دادم رفت کیلیارو و آنجلم دادم رفت😥

    پاسخ
 7. Mohammad ka

  سلام
  میشه ماهی پرت رو کلا تو یک آک نسبتا کوچیک تکی نگهداری کرد و ماهی دیگه ای رو اضافه نکرد ؟؟
  غمگین نمیشه ؟

  پاسخ
  1. Saghari

   سلام
   خوب اگه دوست دارید پرت نگه دارید وجا ندارید بهتره برید سراغ خانوادشون مثلا پرت کوتوله که توی اک های کوچیک هم دووم میارن

   پاسخ
 8. Amin

  سلام من یکی از ماهی هام یه دوهفته ای هست پشت بالش دوطرف قرمز شده همشم می‌ره کف به شکل مرغ میشینه یعنی رو بغل نمیخابه که بگم مریض باشه شاید نیست !نمیدونم دوتا ماهی هم بیشتر تو آکواریم نیست یکیش همین‌.که اینجور شده یکی دیگه سالمه این که مریض شده شاید . مطمعن نیستم مریضه .شکمش یه خورده پایینش قسمت رحم باد کرده یه خورده کوچک دوستم میگه احتمالن داره تخم ریزی می‌کنه وحشی هم شده سایزش هم متسوط هست بزرگ نیست خیلی وقته دارمش مسه مرغ سنگا کنار میزنه می‌ره توشون میشینه گفتم با نمک بدون ید تو سطل بزرامش شاید مریض باشه فعلن دست نزدم گفتم شاید مریض نباشه باید چه کنم؟؟چجوری میشه نرو ماده گیشون تشخیص داد ؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   دقیق پشت بالش رو متوجه نشدم کجاسب و به چه صورته. خود باله یا ریشه باله ها؟. قرمز شدن به معنای خون مردگی یا رنگ گرفتن باله ها؟.
   این موارد رو مشخص کنید چون یکی میتونه به خاطر کیفیت پایین اب به وجود اومده باشه و ریشه باله ها و دهان ماهی قرمز شده باشه و یکی دیگه هم که خود باله رنگ گرفته باشه کاملا طبیعی هست.
   بزرگ شدن شکمش هم اگه هر روز بزرگتر میشه و ماهی تحرک نداره و حتی فلس های ماهی برگشته بیماری اب اوردگی شکم هست که جستجو و مطالعه کنید.
   اگه هم چال کنده و تغذیه میکنه و شرایط عادی داره هم به احتمال قوی نزدیک به تخم گذاری هست. فقط دقت کنید که در تخم گذاری شکم ماهی خیلی قرار نیست بزرگ بشه و فقط کمی برامده میشه.

   پاسخ
   1. Amin

    سلام مرسی . آره دقیقن زیر بالش کنار آب شش دو طرف قرمز شده یه خط قرمز سرخ رنگ افتاده نه کیفیت آب هم عالیه فقط این ماهیم اینجور شده شکمش هم یه قد یه نخود ورم داره خیلی کوچک ورم داره من زیاد حساسیست به خرج میدم حساسم رو ماهیام. نه عزیز ماهیم هم اصلن دهنش قرمز نیست فقط پیش آب شش هاش هشت .اگه قرارهدتخم بزاره چند روز طول میده ؟؟تخم ریزی کنه آره شرایطش عادی هست یه خورده وحشی بازی در میاره .تو قلمرو خودش میزنه به ماهی دیگه بعضی وقتا هم نمیزنه ..

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اگه قرار به تخم گذاری باشه یکی دو روز بیشتر طول نمیکشه و محلی رو تمیز میکنن و دیوونه بازی در میارن و تخم هم میریزن. ببینید اگه ماهی رفتار طبیعی داره و از همه مهم تر تغذیه میکنه موردی نیست و صبر کنید و همه چی طبیعیه. اما اگه قرمزی ها داره بیشتر میشه و ماهی هم بیحال شده حتما از یه انتی باکتریال تجاری برای درمانش استفاده کنید. چون این زخم هایی که فرمودید یا به خاطر کیفیت پایین اب و بالا رفتن سموم در اب هست یا بیماری های باکتریایی. مخصوصا اگه شکمش هم هر روز بیشتر بزرگ میشه شک نکنید که ماهیتون بیماره.

     پاسخ
 9. i

  سلام
  من یه جفت پرت دارم
  تخم گذاری کردن همش رو خوردن ولی یکیش مانده چه کار کنم
  علتش چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب عیبی نداره و اگه تخم ها هم میموندن قرار نبود که هچ بشن چون طوطی ماهی نر عقیمه و نمیتونید تکثیرشون کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code