شناخت و نگهداری کاکادوها

کاکادوها از راسته طوطی سانان میباشند و به دلیل زیبایی خاص خود هر علاقه مندی را به خود جذب میکند. کاکادوها یا کاکاتو یا به نام رایج ان در ایران یعنی باراتا ها دارای یک ویژگی منحصر به فرد هستند که در اکثر یا بهتر بیان کنم در تمامی انها  این ویژگی وجود دارد و ان “تاج یا کاکل روی سر” میباشد که به هنگام تحریک شدن اعم از خوشحالی، ترس، جلب توجه و …. ان را برافراشته و در انصورت جلوه زیبایی از یک طوطی دوست داشتنی را خواهید دید. در ایران و بعضی کشورهای دیگر اکثر فروشندگان کاکادوها را به نام باراتا میشناسند که فکر کنم دلیل ان فیلم بسیار قدیمی بوده که در ان یک کاکادو به نام باراتا نقش افرینی میکرده و از همان جا به این نام رایج معرف شده “شاید هم دلیل دیگری داشته باشد” دیدگاه شما در این مورد چیست؟؟

شناخت و نگهداری در ادامه متن

کاکادو کاکل زرد

شناخت کاکادوها: کاکادو به علت هوش فوق الاده و طبیعت فعال و شادابی که دارند، به صورت یکی از محبوبترین پرندگان زینتی درامده اند. بارزترین نشانه یک کاکادو تاج یا کاکل روی سر میباشد که گه گاه ان را برافراشته میکند و در انواع مختلف انها این کاکل در اشکان مختلف وجود دارد. منقار قوی، جثه نسبتا بزرگ نسبت به سایر طوطی ها و روابط صمیمی انها از دیگر مشخصات بارز کاکادوها میباشد.

کاکادو ها طوطی های استثنایی هستند که بیشتر جنبه آکروباتیک بودنشان جذابیت داشته تا سخن گوییشان که البته در بعضی از انواع انها سخنگوهای با استعداد هم یافت میشود. انها عموما سفید با کاکل زرد نیستند و انواع انها با رنگ و شکل و شمایل مختلف یافت میشوند و حتی بعضی از گونه ها در خطر انقراض قرار دارند و محافظت شده میباشند

نگهداری: با توجه به صدای ناهنجار ، جثه بزرگ و منقار قوی انها که می توانند به وسایل مختلفی اسیب وارد کنند، نگهداری انها اسان نخواهد بود. با وجود این اگر توجه کافی به این پرنده دارید، به شما علاقه زیادی نشان می دهد و به پرنده ای بسیار رام و اهلی تبدیل می شود و وابستگی شدیدی به صاحبش دارد. در صورتی که به این پرنده توجه کافی نشود به عارضه کندن پرها دچار می گردد و در صورت بروز این حالت، برطرف کردن ان بسیار دشوار خواهد بود. کاکادوها در همه حال چه خوشحالی و چه ناراحتی و یا برای جلب توجه کردن همیشه جیغ های وحشتناکی می زنند که همین جیغ ها طرفداران انها را کم کرده! “به راستی مغز ادم می لرزه هنگامی که کاکادو جیغ میزنه” درکل اگر شما وقت کافی برای سپری کردن با پرنده دارید اقدام به خرید کنید در غیر اینصورت یا شما از دست پرنده کلافه خواهید شد و یا پرنده از دست شما و قاعدتا این رفتار عاقبت خوشی نخواهد داشت. به هر حال در صورتی که وقت کافی ندارید و تمایل به نگهداری این پرنده دارید بهترین کار نگهداری جفت است که شامل هزینه سنگینی خواهد شد.

جیره غذایی: تخمه و دانه های دیگر مانند بادام و پسته همراه با میوه و سبزیجات. اگر از کاکادوهای بزرگ نگهداری میکنید دادن گردو و بادام سخت به صورت درسته هم مانعی نخواهد داشت. در کل جیره انها همان دانه های مختلف مانند تخمه، بادام، بادام زمینی و حتی بعضی از دانه های ریز مانند تخم کتان و ارزن میباشد که حتی کاکادوهای بزرگ هم قادر به پوست کردن و خوردن این دانه های کوچک هستند. در رژیم انها حتما از میوه و سبزیجات مانند سیب و کاهو استفاده کنید و برخی حبوبات پخته هم گه گاه در اختیارشان قرار دهید تا در صورت تمایل از انها هم استفاده کنند. راز موفقیت در جلای پرهای کاکادوها تامین کلسیم و مواد معدنی و ویتامین هاست که در همان میوه و سبزیجات یافت میشود ولی با وجود این دادن مکمل های تغذیه و حتی سپیا به کاکادوها مانعی نخواهد داشت و در صورت نیاز میتوانید انها را نیز تهیه کنید

توجه: اکثر کاکادو های اهلی سر میز باشما غذا خواهند خورد و میتوان هر چیزی را به انها داد به غیر از چیزهایی که دستگاه گوارش طوطی ها را دچار اختلال میکند مانند پنیر، نمک ،ادویه جات و ….

تعیین جنسیت: پرنده ماده بالغ از روی عنبیه قرمزش قابل تشخیص است و نرها چشمانی سیاه دارند.(برای اطلاعات بیشتر به قسمت انواع کاکادوها مراجعه کنید)

تکثیر: کاکادوها به راحتی با هم جفت میخورند و تکثیر انها نسبتا اسان است و بعضی از انها به راحتی تکثیر میشوند. برای تکثیر نیاز به یک جفت اماده که با هم جفت خورده اند و یک پاسیو داخلی یا خارجی نیاز دارید. لانه تکثیر بهتر است از کنده توخالی به صورت عمودی یا غارهای کوچک مصنوعی تهیه شود. تکثیر کاکادوها با اکثر طوطی ها یکسان است و میتوانید در قسمت تکثیر طوطی ها به صورت کامل مطالعه فرمایید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

103 دیدگاه در “شناخت و نگهداری کاکادوها

 1. Amir

  ممنون از پاسختون خب من شاه طوطی داشتم جیغ زیاد میکشید جیغ های بلندی هم میکشید کاکادو نسبت به شاه طوطی جیغش خیلی بلند تره یا یه اندازس؟

  پاسخ
  1. parhamplant

   تقریبا بشتر از شاه طوطی هست ، ولی به این توجه کنید هر پرنده ای با بقیه متفاوته حتی با هم نژاد خودش و اینکه پرنده چه اندازه دستی باشه هم مهمه در قضیه

   پاسخ
 2. محمدهادی

  سلام بنده چندین ساله کاکادو گوفین دارم , شهریور نوه مون هم به دنیا اومد , جیغ های این بچه ها و تمامی حیوانات و مخلوقات معنی داره , هر جیغ رو باید بدونید معنی اش چیه که بعد از مدتی متوجه میشید مثل خانواده ی ما که دیگه الآن وقتی طوطی هامون جیغ می زنند می فهمیم که غذا میخوان و غیر به غیر از معانی دیگه ای که داره و طوطی شرایطی که داره رو مطلوب نمی دونه دو نوع جیغ هم هست که گاهی در ناراحتی و در شادی میزنه با تمام این تفاسیر اگر رسیدگی تون به طوطی یا هر نوع پرنده یا حیوانی کامل باشه و رهاش نکنید و به دنبال این باشید که دردش چیه کلا زیاد جیغ نمی زنند اما در کنار خوبی های زیادی که دارند این جیغ هم کنارش هست , بدون شک امثال بنده که یک عمر با اینحال که عاشقانه از حیوانات مراقبت کردیم بدون شک مورد بازخواست الهی در آخرت قرار میگیریم که حکمش شاید خیلی هم بد نباشه , اما اگر حیوانی گرفتید که زیاد جیغ میزنه بدونید که نتونستید براش پدری یا مادری کنید و هر جیغ اش که صبح تا شب میزنه یک لعنت واقعی برای ما است , دوستان سوال کرده بودند مدفوع طوطی طوطی نجس نیست و نماز داره ما هم خیلی مذهبی هستیم مادر اون بنده خدا دچار بیماری وسواسه که بعد از مدتی حل میشه ان شاء الله , در کل ببینید بنده چه شرایط مطلوبی برای طوطی هام ایجاد کردم که حتی جوجه هم آوردند هرچند که خسارت زیادی می زنند ولی در کل باید با دامپزشک متخصص پرندگان مجرب در ارتباط باشید و نکات بسیار زیادی که فلسفه روانشناختی شون هست رو بهش آگاهی پیدا کنید , متشکرم.

  پاسخ
 3. مهیار

  سلام من یک طوطی کوتوله ی فیشر دارم خیلی شیطونو موذی هس دستیهمیخواستم از تون بپرسم اگه یه کاکتدو از کوچیکی نگهداری کنم و طوطیمو یعنی اوخت که نه ولی یه جورایی از اول همو ببینید و کاکادوم بزرگ شه باهم مشکل بر میخورند یانه اخه طوطیمون حد اقل از صبح تا شب ازاده میخواستم نظرتونو بپرسم ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله طوطی ها نسبت به همدیگه حسادت میکنند و کار شما رو سخت میکنه. بهتره جفت براش تهیه کنید و دو سه هفته نر و ماده در دو قفس جداگانه ولی جلوی دید ه مباشند تا پرنده تازه وارد به محیط جدید عادت کنه و بعدا کم کم جفتشون بدین.

   پاسخ
 4. ی

  سلام باید چجوری یه طوطی از تخم دراومده ی کاکادو رو بزرگ کنیم من هیچی دراین باره نمی دونم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب سوال قبلی شما چون وسط سوالات چند سال قبل بود بنده حذفش کردم.
   تغذیه جوجه یکی دو روزه و زیر یک هفته تجربه لازم داره و کمی سخته به هر حال بخش تغذیه جوجه طوطی رو مفصل مطالعه بفرمایید توضیح داده شده.

   پاسخ
 5. .

  سلام ممنون از سایتتون.
  ببخشید من ی تخم نطفه دار کاکادو گالا گرفتم که تو دستگاه جوجه کشی و ی روز دیگه در میاد الان من سوالم اینه که چجوری باید تغذیش کنم ،منظورم اینه که سرلاک رو چند ساعت یکبار بهش بدم ؟
  ایا نصفه شب هم می خواد بهش بدم؟
  لطفا ی توضیح کامل در مورد سرلاک دادن به جوجه ی روزه بدید ممنون

  پاسخ
  1. یاکوزا

   سلام
   نظر من اینه ، ارزن یا غذا خود طوطی رو بگیر آب‌پز کن بعد بزار سرد بشه بعد خوب له شون کن بعد یکم آب بش اضافه بعد با آمپول بشون بده فقط مواظب باش خدا نکرده خفه نشه یکم بزرگتر شد می تونی به غذاش ویتامین اضافه کنی ، ویتامین مخصوص پرنده ها .

   پاسخ
  2. pooria_429

   سلام با کمال احترام من با نظر دوستمون جناب “یاکوزا” مخالفم . بنظرم آب پز کردن میتونه مواد مورد نیاز رو تا حدی از بین ببره و ارزن تنها به هیچ عنوان برای جوجه ای که هیچ منبع انرژی دیگه ای نداره مناسب نیست و بنظرم یک طوطی کاکادو ارزش یک سرلاک درجه یک خارجی رو داره . در مورد چگونگی اینکار هم ویدئو های زیادی در سطح اینترنت هست که جوجه یک روزه رو بزرگ میکنن . بنظرم خیلی زودتر باید به فکر آماده شدن میوفتادین ولی بهرحال اینکار اگر بدون تجربه انجام بشه کمی ریسک بالایی داره . بهر حال شما تمام تلاش خودتون رو بکنید که از اون نازنین به خوبی محافظت بشه.موفق باشید

   پاسخ
  3. سهیل

   حتما باید از سرلاک مخصوص طوطی سانان از یک برند درجه یک معتبر تهیه و استفاده کنید.
   جوجه شما با وجود سرلاک هم شانس کمی برای زنده موندن داره ولی با دادن ارزن یا غذای بی کیفیت همون شانس کم رو هم از بین می برید.
   بسیار سخته جوجه یک روزه طوطی رو بزرگ کردن ولی اگه بزرگ بشه دیگه این طوطی عجیب و غریب باارزش و دستیه، امیدوارم با موفقیت این امر رو به سرانجام برسونید

   پاسخ
 6. .

  دوستان من سرلاک هاگن کانادا گرفتم از ی هفته پیش.
  من پرسیدم چند ساعت یکبار بدم و ایا چون ی روزه هست می خواد نصفه شبم بدم یا نه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نصف شب که نیازی نیست و خود طوطی هم اون موقع شب پرنده رو تغذیه نمیکنم اما خب دیدم اینکارو برخی از افراد انجام میدن ولی به نظرم در صورتی که ساعت خاموشی خیلی بلند مدت نباشه لزومی نداره
   شما در طول شبانه روز نیازه حداقل چهار پنج بار جوجه رو تغذیه کنید و زمانش هم رو با بررسی چینه دان پرنده میتونید متوجه بشید. به محض اینکه چینه دان پرنده خالی یا نزدیک خالی شدنه نیازه مجددا تغذیه بشه.

   پاسخ
 7. lord fish

  ببخشید چون جایی برای این سوالم پیدا نکردم اینجا میپرسم.
  ایا مرغ مینا هم وقتی جوجه هست سرلاک باید بدی بهش یا چیزی دیگه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله. میتونید از سرلاک های مخصوص یا غذای دستساز نرم شده استفاده کنید. دستگاه گوارش مرغ مینا قویه و مشکلی مثل انسداد روده و اینجور چیزا خیلی کم پیش میاد.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code