چیدن یا کوتاه کردن بال طوطی

چیدن بالهای طوطی اساسا کار درستی نیست ولی گاهی اوقات چیدن بالها نسبت به رها سازی طوطی بالدار ارجعیت دارد. چیدن بالهای طوطی های بزرگ شاید معقول باشد ولی کوتاه کردن بال طوطی های کوچک شدیدا رد شده و توصیه نمیشود و پرنده کوچک زیاد اسباب مزاحمت شما را ایجاد نخواهد کرد و در منزل با پریدن یک یا دو بار اوضاع در و دیوار و شیشه ها را خواهد فهمید و خود را کنترل میکند البته چیدن بالها میتواند به هر دلیلی مانند جلوگیری از فرار پرنده ،اهلی کردن پرنده و یا هر دلیل دیگری انجام گیرد که بحث ما هم در این قسمت همین مورد است

به ادامه متن توجه کنید

کوتاه کردن بال طوطی ها و سلب امکان پرواز برای انها میتواند خاطره ناخوشایند به حساب بیاید.متخصصیین نیز چیدن بالهای طوطی را اساسا رد میکنند و اصولا سلب امکان پرواز از پرنده را نمیتوان کار صحیحی دانست. از طرفی دیگر با چیدن بالها این توانایی برای همیشه از پرنده سلب نشده و در پرریزان بعدی پرهای جدید جای پرهای چیده شده را خواهد گرفت.

به هر حال تجربه نشان داده که برقراری ارتباط با امازونها و طوطی های خاکستری وارداتی که بالهایشان چیده شده اسان تر است. شاید دلیل دیگری هم  برای چیدن بالها برای طوطی های بزرگ در منزل عدم پرواز انها در محیط باشد که در هر پرواز به دلیل کوچک بودن محیط و شتابی که پرنده خواهد گرفت ممکن است باعث مرگ پرنده یا خسارات وسایل و اساسیه شود. بنابرین چیدن بالهای طوطی های بزرگ به منظور ایجاد رابطه صمیمی تر و همچنین جلوگیری از پرواز پرنده در منزل و حتی جلوگیری از فرار کردن پرنده به محیط ازاد میتواند معقول باشد اکثر طوطی های بزرگی که بالهایشان جیده شده را میتوان روی درخت خزیدن نگهداری کرد مخصوصا امازونها که علاقه وافری به بالا و پایین رفتن از درخت دارند اگر خواسته باشیم یک نتیجه گیری از چیدن بالهای طوطی های بزرگ داشته باشیم چیدن بالها بهتر از زندانی کردن پرنده در قفس یا رها کردن پرنده بالدار در منزل است

همانطور که چیدن بالهای طوطی های بزرگ به نچیدنشان ارجعیت دارد اما به طور قطع دلیلی برای برای چیدن بال طوطی های کوچک وجود ندارد و سلب امتیاز پرواز برای طوطی های کوچک معقول نیست. پرنده کوچک با پرواز در محیط حس خوبی هم به شما خواهد داد و هم باعث تحرک پرنده خواهد شد چون طوطی های کوچک مانند عروس هلندی ها یا جدایی ناپذیرها بیشتر علاقه دارند پرواز کنند تا روی درخت بخزند. به هر حال نظریه ای هم هست که چیدن بال طوطی های کوچک یکی از راه های دستی کردنشان است. در هر صورت من چیدن بال طوطی های کوچک را منع میکنم . اصلا این کار را صحیح نمیدانم.

چیدن صحیح بال طوطی ها:چیدن بال طوطی ها را باید به شخص ماهری واگذار کرد اما به هرحال خود شما نیز میتوانید این کار را انجام دهید چیدن بالها باید به طوری صورت گیرد که زیبایی پرنده از بین نرود و بالهای چیده شده در دید نباشد بهترین روش جا گذاشتن چند شاه پر اولی و چیدن شاه پرهای میانیست (شکل پایین صفحه) درمورد بعضی طوطی ها که در پرواز استادند و قدرت بالایی در پرواز دارند این کار باید بیشتر انجام شود یعنی تعداد شاه پر بیشتری چیده شود (کاکادو ها،ارا،شاه طوطی،طوطی خاکستری) چیدن بالهای پرنده به دلیل نامطلوب بودن ان نزد طوطی ها بهتر است به شخص دیگری بدون وجود شما صورت گیرد چون طوطی ها، مخصوصا انواع اهلی ،باعث این کار را شخصی میداند که بالهایش را چیده و خاطرات بد به سختی از ذهن طوطی ها پاک میشود.(نویسنده: به ندرت این اتفاق خواهد افتاد که طوطی ها یا حتی طوطیی مثل کاسکو که کاملا اهلی باشد از شما به خاطر این کار دوری کند و شما را نبخشد بنابراین خود شما هم میتوانید این کار را انجام دهید ولی برای طوطی های وحشی که در حال اهلی شدن هستند این قضیه کاملا برعکس است) به هر حال در چیدن بالها احتیاطات لازم مانند استفاده از دستکش چرمی یا پیچیدن طوطی در حوله برای جلوگیری از گاز کرفتن طوطی در هنگام چیدن بالها توصیه میشود. این نکته هم قابل ذکر است که همیشه کمتر بهتر از بیشتر است پس در چیدن بالها زیاده روی نکنید طوطی شما بعد از چیده شدن بالهایش باید در اولین پرواز با بالهای چیده شده به ارامی به زمین بشیند و سقوط نکند. نکته دیگری هم قابل ذکر است که طوطی های در حال تکثیر سلب امتیاز پرواز مساوی با سلب تکثیر انهاست چون از بالها برای عمل جفت گیری و تعادل داشتن در ان زمان استفاده میکنند

روش های دیگری در مورد نحوه چیدن بال طوطی ها (چیدن یک درمیان بال ها، یا چیدن شاه پرهای اولیه و چیدن کامل شاه پرها و…..)  وجود دارد که از ذکر ان به خاطر اصولی نبودن یا کارایی پایین این روش ها نوشته نخواهد شد. ” ما میخواهیم پرنده ای زیبا و شاداب داشته باشیم “

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

256 دیدگاه در “چیدن یا کوتاه کردن بال طوطی

 1. ناشناس

  سلام من یک مرغ عشق دارم که پرهاشو قیچی کردن الان پرهاش درمیاد یا نه

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام بله اگه قیچی شده باشن با تغذیه خوب و مناسب مجدد رشد میکنه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   پرها اگه قیچی شده باشه رشد نمیکنه دوست من. باید صبر کنید پرنده پریزی کنه و پرهای جدید جایگزین بشه یا اینکه پرها کشیده بشن و بعد پر جدید جاش سبز بشه. خود پر چیده شده به هیچ عنوان رشد نمیکنه. به عبارت دیگه پر باید از ریشه بیفته(در پریزی پرنده) و پر جدید جاش سبز بشه.

   پاسخ
   1. pooria_429

    منظور من همین بود فقط بد بیانش کردم

    پاسخ
 2. کوروش

  من سه تا پر اثلی مرغ عشق مو که باعث میشه پرواز کنه رو زدم آیا دز میاد.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه چیدین باید صبر کنید تا پریزی بعدی و بله پرها میفتن و پر جدید جاشون سبز میشه. اگه کشیدید هم باز بله سبز میشه جاش و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 3. نیما

  سلام من عروس هلندی ام رو تقریبا وقتی دو ماهش بود پر هاش رو کوتاه کردم الان یه سالش شده ولی هیچکدوم از پر هاش رو نکنده که بخواد در بیاد و فقط پر های کامل و نو اش رو که تو شون خون هست رو میکنه
  وقتی هم که پر میزنه معمولا اون سه تا پر های بزرگ اول بال هاش هی کنده میشه
  دیگه طوری شده که حتی از ارتفاع بیست سانتی هم میترسه پبره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید. شاید محل اتصال پرهای تازه دچار خارش و عفونت هست که اینکارو میکنه یا مشکل دیگه ای داره. اینجور موارد رو به راحتی نمیشه تشخیص داد و اقدامی کرد مگر دامپزشک پرنده رو کامل معاینه کنه و ببینه مشکل چیه.

   پاسخ
 4. هانی

  سلام خسته نباشید
  من یه عروس هلندی نر دارم در حال لونه گرم کردن هست بهد داشتم پر هایش رو کوتاه میکردم تکون خورد اشتباهی او نیست زرد تو عکس رو بزدم ولی نه زخم شد نه خون اومد خواستم بدونم دوباره در می آید؟

  پاسخ
 5. Farshad

  سلام من پر طوطی عروس تو ۳ ماهگی ب علت شکسته شدن کسیدم ولی الان تقریبا۱ ماه بیشتر شده ک فقط یک پر از دو شاه پری ک کشیده بودم در اورده ؟ بنظرتون اون یکیشاه پرش در میاد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه محل ریشه پر کور نشده باشه بله. بررسی کنید ببینید جوانه زده و وضعیتش به چه صورته متوجه میشید.

   پاسخ
 6. محمود افخمی

  سلام من یه طوطی ملنگو دارم که ۳ ماهی هست خریدمش به گفته فروشنده الان ۶ یا ۷ ماهه است اتفاقی که افتاده اینکه شروع به پر ریزی کرده و پر هاشو نمی کنه بلکه پر ریزی داره و خودشو خیلی می خوارونه و جدیدا خیلی صدا میده و عادت داره بیاد بیرون قفس خیلی زود هم اهلی شد رو دستم میاد ورو شونه ها میاد ولی با انگشت هام مشکل داره و می ترسه الان نگران پر ریزیش هستم که عادیه یا نه و سر و صداهاش که فکر کنم به توجه بیشتری نیاز داره و یا اینکه می خواد بیرون قفس باشه

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   ممکنه شپش داشته باشه یا انگل دیگه ای که اره اذیتش میکنه ولی تو این فصل تو لکی تقریبا باید تموم بشه و حیوون شروع به درآوردن پر جدید بکنه.به هر حال به قسمت تغذیه طوطی سانان سایت سری بزنید.
   یه مورد تو کف قفس هم دنبال کنه و شپش یا موجود مزاحم بگردید.شاید مشکل حل شد.

   پاسخ
 7. پرفسور

  سلام چطوری بال دلیجه را کوتاه کنم و چطوری هم یادش بدم بیاد و بره اهلی شده میاد رو دست رو سر رو شانه و بوس هم میده

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در مورد پرندگان شکاری اطلاعی ندارم ولی فرقی نداره و از همین راهنما برای کوتاه کردن بال همه پرنده ها میتونید استفاده کنید. اما خب برای این پرنده حتما به دستکش و کمک گرفتن از شخص دیگه و … هم نیاز دارید.

   پاسخ
   1. 120

    کاش یه فروم در مورد پرندگان شکاری و قوش بازی اضافه کنید

    پاسخ
    1. alirezaj

     سلام
     چرا پرندگانی و حیواناتی که ذاتشون وحشی هست رو باید در منزل نگهدارید و دستی کنید؟این کار هم خلاف عرف و انسانیت هست هم خلاف قانون.دلیجه هم یه حیوون وحشی هست که باید تو طبیعت زندگی کنه.نه یه حیوون قفسی که تو طبیعت از بین بره.
     به شدت با این کار شما مخالفم و فک میکنم منع قانونی هم داره.از مدیریت تقاضا دارم پیگیری بشه.

     پاسخ
    2. 120

     خب با اینکه خودمم زیاد موافق نیستم . (و این کار خب غیر قانونیه)
     ولی قوش بازها یکسری قوانین دارن ، پرنده رو تو قفس نمی زارن، تو محیط آپارتمانی نمی زارن ، بعد هم اون رو جوجه نمی گیرن ، چون اگر جوجه بگیرن اون دیگه قابلیت رهاسازی نداره و قوش بازها اون رو تو فصل زاد و ولد رها می کنن تا نسلش به خطر نیفته .
     و فقط برای یک مدت کوتاه اون رو نگهداری می کنن .
     اونایی که تخم پرنده هارو می دزدن یا تا ابد ازشون نگهداری می کنن مرامشون جداست .
     ولی در نهایت چون بله منع قانونی داره جرمه و مقادیری جریمه داره .
     بنابراین این کار نباید انجام بشه .

     پاسخ
  2. 30MAHI

   ضمنا یعنی چی اهلی شده ؟ دلیجه بوس میده؟ مطمئنین دلیجس؟؟؟؟
   مگه داریم ؟؟؟؟؟
   دوست عزیز کارتون اشتباه هست چون حیوون قابلیت رهاسازی در فصل و زاد و ولد نداره !
   بعد هم تو آپارتمان که نگه نمی دارید ؟؟؟؟؟؟؟؟ دوست عزیز نگهداری این پرندگان راه و رسمی داره طوطی که نیستن !!!!!
   بعد هم کارتون صحیح اصلا صحیح نیست منع قانونی داره

   پاسخ
 8. 120

  اضافه کنم که چیدن پر دلیجه اصلا کارصحیحی نیست و دلیجه حتی اگر پیش خودتون هم باشه باید ببریدش گردش .
  اگر پرنده رو جوجه نگرفتید و تو سن پرواز و شکار صید شده ببرید تو طبیعت رها کنید

  پاسخ
 9. حمید

  سلام،وقت شما بخیر و سپاس از اطلاعات عالیتون در سایت. من یه گرینچیک دارم بالهاش رو یه دامپزشک چید و چون زیادی کوتاه کرد پرنده قادر به پرواز در اندک ارتفاعی هم نبود. با پیشنهاد فروشنده و توسط خودش یالهای یک سمتش و کشید تا زودتر رشد کنه(به علت درد زیاد گفت بال دیگه رو دو سه روز دیگه بیار) ولی الان بعد از یک روز دپرس و تندخو شده و بالش هم کامل درون بدنش قرار نمیگیره(بیرونتر وایمیسته) و بالش رو هم نمیتونه اصلا باز کنه. بفرمایید که طبیعیه این؟ و اینکه الان دیگه میترسم ببرم تا پرهای کوتاه شده بال دیگش رو هم بکشه. خیلی ناراحتم کرده، میگید چکار کنم؟ممنونم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب مشخصا پرنده وقتی گرفته میشه کلی استرس میکشه و مدتی این ترس رو داره که دوباره شما بگیریدش و این اتفاق واسش بیفته. از طرفی مهمترین ابزار پرنده که پرواز هست هم گرفته شده و طبیعیه که دپرس باشه.
   به نظرم نیاز نبوده بالش رو بکشید دیگه. درسته زودتر سبز میشه ولی اگه پرها جوان بوده که درد زیادی هم کشیده. نمیدونم اگه چک کردن و داخل ریشه پر خون نبوده که هیچ وگر نه که کمی خونریزی هم داشته و خیلی بده و میتونه محل ریشه کور بشه. از طرفی فرد تجربه نداشته باشه میتونه به کتف پرنده اسیب بزنه و الان واقعا نمیدونم چی بگم. برای کوتاه کردن هم باید دو الی سه شاهپر اول رو جا گذاشت و اصلا بهش دست نزد که هم زیبایی پرنده هنگام جمع کردن بال ها حفظ بشه و هم اینجوری قدرت پروازش کم نشه. به هر حال کاری هست که شده و نمیدونم واقعا چی بگم.

   پاسخ
 10. علی

  سلام عروس هلندی دوماهه رو میتونم قیچی کنم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   شدنش میشه ولی نکنید بهتره.حیفه.ممکنه تو رشدش تاثیر منفی بگذاره.

   پاسخ
 11. امیدر

  عروس هلندی که چند تا از پرهاش قیچی شده ، خودش شاپرهای سالمش را هم خورد و نصف کرده.
  این کارش نگرانم کرده
  دوباره اینا میریزن و مر سالم در میاره؟؟
  یا اینا رو کامل در بیاریگ
  ممکنه راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   معمولا تو پررزیان خودش میریزه و دوباره رشد میکنه البته میشه کشید تا دوباره رشد کنه ولی ممکنه طوطی قهرک کنه یا به خاطر استرس دچار مشکلات دیگه بشه.

   پاسخ
 12. حدیث

  سلام من یه عروس هلندی حدود ۸ ماه دارم که صاحب قبلیش شاه پر هاش و چیده و فقط بال های کوچیکش مونده البته فک کنم با قیچی کوتاه کردن
  پر سمت راستش اوضاعش خوبه و شاه پر ها دوباره داره در میاد اما پر سمت چپش مدام زخمه و وقتی میخارونه خونریزی میکنه من واقعا خیلی نگرانشم ممکنه پر ها در نیان؟ چون میلشون خونیه و اینکه اگه ریشه چیده شده باشن چه اتفاقی می افته؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا پرها رو کامل ببینه و مشخص بشه محل خونریزی از کجاست؟ از ریشه است یا از ساقه پر؟ شاید نیاز باشه کامل پر رو جدا کنه و محل زخم رو تمیز و ضدعفونی کنه و مشکلش حل میشه یا شایدم از ساقه پر باشه و موردی نداره.
   ببینید پرها جوان بوده و داخلش خون هست. پرها رو چیدن و احتمالا بد هم اینکارو کردن. اگه زیاده روی کرده باشن خب خونریزی پیش میاد. حتی گاهی پرنده ای که پرش چیده شده تو پرواز اولیه یا ضربه ای که میخوره پرها دچار خونریزی میشن.
   پرها در میان به شرط اینکه خونریزی متوقف بشه و محل ریشه پر به اصطلاح کور نشه.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code