کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

کوریدوراس ها از ماهیان صلح طلب و ارام اب شیرین میباشد که بسیار دوست داشتنی هستند و به خاطر مزایای ویژه ای که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تا کنون چندین و چند گونه از انها معرفی شده و در کشور ایران هم به این ماهی توجه شده و به صورت رایج موجود است. کوریدوراس ها جزو گربه ماهیان بوده و میتوان از انها انتظار تمیز سازی کف را داشت “البته نه به عنوان بک لجن خوار” انواع انها بسیار ارام و صلح طلب میباشند و با اکثر ماهیان گیاه خوار میتوان نگهداری شوند انها زندگی اجتمایی را ترجیع میدهند و در گروه لذت بیشتری میبرند

به ادامه متن توجه کنید

نامهای رایج : کوریدوراس ، کوری، کف خوار،گربه ماهی زره دار……..

نام علمی:Corydoras

خانواده:Callichthyidae و زیرخانواده: Corydoradinae

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ هاش: ۶ الی ۷.۵

حداکثر اندازه: ۵ الی ۶ سانتیمتر

طول عمر: حدودا ۳ الی ۴ سال

شناخت: کوریدوراس ها در خانواده گربه ماهیان جای میگیرند و در مناطق جنوبی امریکا و پاناما زیست میکنند. انها بسیار صلح جو و ارام میباشند و ازارشان به کسی نمیرسد. از لحاظ شکل ظاهری شما با یک ماهی کوچک چند سانتی روبرو هستید که با وجود اینکه تنوع رنگی زیادی ندارد ولی جذاب به نظر میرسد. بدن کوچک ماهی ، سیبیلک های روی چانه و صلح طلبی انها از جذابیت های ویژه این ماهی به شمار میروند و سازگاری انها با اکثر ماهیان صلح جو انها را به یک ماهی ایدال اکواریومی بدل کرده است. این تمامی ویژگی های کوریدوراس ها نیست و میتوان به موارد دیگری هم اشاره کرد. انها میتوانند ار سطح اب اکسیژن بگیرند و در اب های کم اکسیژن هم دوام بیاورند، به شرایط اب سختگیر نیستند و کاملا سازگارند،برای کنترل حلزون کاربردی هستند و ……..

نگهداری: نگهداری این ماهی در شرایط معمول هر اکواریومی بسیار اسان است. انها بسیار کم توقع هستند و همین که کمی به انها سرویس بدهید راضی خواهند بود. جثه کوچک انها نگرانی های شما را برای تهیه آکواریوم حجیم و سایر مسائل کم میکند. انها در اکواریوم های کوچک تا متوسط به خوبی رشد میکنند و خوشحالند. مانند اکثر گربه ماهیان بیشتر شب کارند و  کوریدها هم با وجو د اینکه روزها هم گه گاه شنا میکنند ولی در روز نیاز به مخفیگاه برای پنهان شدن دارند. اگر میخواهید اکواریوم خود را دکربندی کنید حتما از کوزه های سفالی و مخفیگاه های مناسب استفاده کنید. با وجود اینکه انها ماسه کف را بیشتر از شن های درشت و سنگ ریزه میپسندند ولی با این حال مانعی برای انها وجود ندارد با این وجود اگر از ماسه های ریز کف استفاده کنید لذت بیشتری را از جولان ماسه ها خواهند برد. کوریدوراس ها سازگاری فوق العاده ای با اکثر ماهیان گیاه خوار و صلح جو دارند و میتوانید به راحتی با ماهیان گیاه خوار نگهداریشان کنید ولی توصیه میشود هیچ گاه با ماهیان گوشتخوار و بزرگ جثه نگهداری نشوند چون قاعدتا یا طئمه میشوند یا اسیب میبینند. فکر کنم نکته خاص دیگری باقی نمانده باشد مگر اینکه شما از درپوش اکواریوم استفاده نکنید که ان را هم کوشزد میکنم که حتما از درپوش استفاده کنید چون انها گه گدار به سطح اب امده و حتی از هوای خارج اکسیژن میگیرند و ممکن است به هر دلیلی مانند فشار فیلتر و …… به بیرون پرتاب شوند.

تغذیه: شاید تصور کنید که انها مانند گربه ماهیان لجن خوار از لجن و جلبک های چسبیده به شیشه و ته مانده غذای سایرین تغذیه میکنند و دیگر احتیاج به غذای دیگری ندارد، اگر بر این باور هستید سخت در اشتباهید زیرا با وجود اینکه انها از ته مانده غذای سایر ماهیان استفاده میکنند ولی احتیاج به غذای مکمل دارند تا بتواند به زندگی خود ادامه دهند. انها را میتوانید با کرم خونی،کرم توبیفکس و غذاهایی که ته نشین میشوند تغذیه کنید. هیچگاه از انها انتظار کارایی یک لجن خوار را نداشته باشید گرچه لجن خوارها هم نیاز به غذای اضافی دارند. اگر میخواهید انها را تکثیر کنید غذای زنده برای اماده سازی انها توصیه میشود “میگوی ارتمیا یکی از این غذاهای مقوی است”

تکثیر: تکثیر انها امکان پذیر است و با وجود اینکه خیلی ها فکر میکنند اسان است بنده به این راحتی صحبت نمیکنم و به جای کلمه اسان است از کلمه کمی سخت است استفاده میکنم به هر حال شما برای تکثیر ابتدا باید انها را از نظر جنسیت از هم تشخیص دهید

تشخیص جنسیت: ماهی ماده بزرگتر و تپل تر از ماهی نر است و همچنین باله های شکمی گرد و پهن تری نسبت به نرها دارد.

برگردیم به امر تکثیر ، شما ابتدا نیاز به کوریدوراس های بالغ دارید تا بتوانید تکثیر موفق داشته باشید سن بلوغ انها از یک تا دو سال متغیر است و بسته به تغذیه و شرایط نگهداری دارد. شما همچنین نیاز به یک اکواریوم متوسط تا بزرگ دارید که کف ان از ماسه نرم پوشیده شده باشد و با گیاهان طبیعی دکربندی شده باشد. در زمان تکثیر شما باید تغذیه را به نحو احسند انجام دهید و از غذاهای گوشتی و زنده در رژیم انها استفاده کنید. از دیگر احتیاجات ابی برای تکثیر کوریدوراس ها دما و پ-هاش اب میباشد که دما را بهتر است تا ۲۲ درجه و حتی کمتر کاهش دهید و پ-هاش را هم تا ۶ الی ۶.۵ پایین بیاورید. کم و زیاد کردن دو درجه ای دما بین رنج  ۲۰ الی ۲۲ درجه تا حد زیادی انها را به تکثیر ترغیب میکند. به هر حال بعد از مدتی که ممکن است این مدت بسیار به طول بینجامد ماهی نر و ماده شنای بیشتری میکنند و ماهی نر دنبال ماهی ماده میکند و حتی به هم میچسبند و بعد از ان ماده در مکانی مناسب مانند برگ گیاه یا لبه فیلتر یا کوزه و یا هر جای مناسبی که صلاح بداند تخم ریزی میکند که تخم ها هم کم کم گذارده میشود و در هر بار فقط چند تخم گذارده میشود. تعداد تخم ها به سن و دفعات تکثیر ماهی بستگی دارد و شاید تعداد انها به عدد ۱۰۰ برسد. در این زمان یعنی بعد از تخم ریزی بهتر است کوریدهای مولد را از اکواریوم خارج کنید و قسمتی از اب انها را تعویض کنید و داروی متیلن بلو به اب بیفزایید تا از قارچ زدگی تخم ها جلوگیری شود. بعد از چند روز (تقریبا ۳ الی ۴ روز) تخم ها باز شده و نوزادن را مشاهده میکنید. در این زمان بهتر است قسمتی از اب را تعویض کنید و سعی کنید اب را برای انها کریستاله کنید. چند روز اول نوزادان احتیاج به غذا ندارند و در کف اکواریوم پنهان میشوند ولی بعد از ان نوزادان شروع به شنای ازاد میکنند و باید انها را با غذاهایی مانند میگوی ارتمیا تغذیه کرد

این مطلب در onlypet.ir ارائه شده و کپی برداری از ان با ذکر نام و دادن لینک به منبع مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


206 دیدگاه در “کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

 1. alinoos

  در صورت دیدن اولین حلزون در تانک حدودا چقدر طول میکشه متوجه بشیم همون یکی بوده یا خیلی دیگه هستن و شاید تخم گذاری کرده؟حدودا بگید اگه زمان دقیقی نداره.برای انتخواب کف خوار میخوام.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ زمان خاصی نیمشه گفت شاید همون یکی باشه و با تلف شدن اون تمام بشه و یا طی چند هفته چندین برابر بشن پس بستگی به شرایط و هزار تا آیتم داره و نمیشه تخمین زد چقدر زمان میبره.

   پاسخ
 2. بهمن

  سلام
  من توی آکواریومم گلدفیش دارم دو تا لوچ کاماندو هم داشتم که خیلی به دم گلدفیش ها حمله میکردند که مجبور شدم خارجشون کنم . اگه کوریدوراس بگیرم این مشکل رو دارم یا کوردوراس اینجوری نیست.تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کوریدوراس آزاری نداره مگر اینکه توسط گلدفیش خورده بشه دقت کنید کوریدوراس به کیفیت آب حساسه و نمک هم نباید به آب بزنید.

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام میشه فقط دو تا کوریدوراس نگهداشت؟یا حتما باید زیاد باشن!؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شدن که میشه و حتی یه دونه هم میتونید نگهداری کنید ولی در گله شادابترن و تحرک بیشتری دارن و بهتر تغذیه میکنن. اصولا در گروه پنج شش تایی به بالا ازشون نگهداری میشه.

   پاسخ
 4. Rmin

  سلام میتونم کوریدوراس رو در اکواریوم افریقایی ها نگه دارم!؟با شرایط سازگاره؟برای تانک افریقایی چ کت فیشی خوبه؟

  پاسخ
 5. Mammad.Esfahani

  سلام
  میشه کوریداس رو با لجن خوار و کت برنزی نگه داشت؟

  پاسخ
  1. بنیامین

   بله میشه و مشکلی نیست البته اگه لجن خوار خیلی بزرگ باشه ممکن هست مشکل پیش بیاد

   پاسخ
 6. ARMAN

  آیا کوریدوراس ها با گوشتخوار ها می ماند؟ مانند:فلاور هورن/پرت/دماسونی/سیلور شارک و غیره…

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر به راحتی کوریدوراس ها خورده خواهند شد. ضمنا فلاور رو باید به صورت تکی نگهداری کنید و نه در تانک عمومی.

   پاسخ
 7. Amir

  سلام میخوام ببینم آکواریوم ۱۰۰سانتی با آکواریوم ۸۰سانتی در رشد ماهی مثل پن گوسه تفاوت قابل توجهی ایجاد میکنه؟
  منظورم اختلاف سایز آکواریوم هست
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   حجم اک هرچی بیشتر باشه بهتره ولی این مقدار زیاد تاثیری نداره.

   پاسخ
 8. Amir

  واینکه به نظر شما چه تعداد ماهی گوشتخوار برای آکواریوم که گفتم مناسب هست ماهی مثل پن کوسه واسکار

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ترکیب پنگوسی و اسکار که ترکیب خوب و موندگاری نیست دوست عزیز و حتما ماهی ضعیف تر کشته میشه.
   چه پنگوسی معمولی و چه پنگوسی شکاری و باله بلند هیچ کدوم مناسب نگهداری در کنار اسکار نیستن.
   تعداد ماهی نیز بستگی به نوع دکور آک – حجم آب – نوع و سایز ماهی ها داره.

   پاسخ
 9. Amir

  آکواریوم من ۸۰/۳۰/۴۰ هست مثلا میشه ردتیل با پنگوسی توش نگه داشت الان دوتا پنگوسی دارم یکی ۲۵ودیگر ی ۱۵سانت حالا میشه این ترکیب رو کنار هم داشت مشکلی پیش نمیاد با تشکر لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 10. Amir

  آکواریوم من ۸۰/۳۰/۴۰ هست مثلا میشه باردتیلپنگوسیپنگوسیداشت مشکلی پیش نمیاد با تشکر لطفا راهنمایی کنید چون ۲تا پنگوسی دارم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا هر سوالی رو در جای خودش بپرسید.
   از نظر ترکیب ردتیل با پنگوسی با همدیگه سازگاری دارند ولیکن در این آک ۸۰ سانتی جای هیچکدوم از این ماهی ها نیست و بنده توصیه نمیکنم.

   پاسخ
 11. محمد رضا

  سلام وقت بخیر ایا این ماهی جلبک خوار خوبی هست؟ میشه برای کنترل جلبک استفااده کرد مثلا جلبک bba برای ۴۵ لیتر اب چهف تعداد این ماهی کافیه اکواریم پلنت هست یه کنترل کننده جلبک خوبی میخوام به غیر از سیامی و امانو تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در حد سیامی و جلبک خوار چینی نیست ولیکن کف اک رو تمیز میکنه. کوریدوراس رو بهتره گله ای و حداقل ۴ تا به بالا نگهداری کنید.

   پاسخ
 12. بهمن

  سلام
  کوریدوراس با آجل مونو یا آنجل تایگر سازگاره؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. اصلا ترکیب مناسبی نیست. کوریدوراس رو با ماهیای صلح جو و هم رده باید نگهداری کنید. مثل تتراها و رنگین کمان ها و برخی بارب ها و برخی شارک ها و برخی لوچ ها و …..
   مونو ها رو هم باید با گونه های لب شور نگهداری کنید یا از اونها به صورت اختصاصی نگهداری کنید

   پاسخ
 13. MOHAMMAD. gh

  سلام کوریدوراس من وقتی ماهی ها نزدیک کف میشن بعضی وقت ها بهشون حمله میکنه چشه؟؟ ماهی هامم مولی. گوپی. آنجل. زبرا هستن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   طبیعی هست و اگه گاهی اوقات این اتفاق میفته موردی نیست. سعی کنید کف رو با دکور شلوغ تر کنید تا درگیری ها کمتر بشه. ضمنا مولی و انجل هم سازگاری مناسبی باهم ندارن.

   پاسخ
 14. MOHAMMAD. gh

  سلام یه کوریدوراس کنار ماهی های دیگه دارم توی آک ۵۰لیتری میتونم یکی یا دوتا دیگه کوریدوراس اضافه کنم؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله موردی نیست. فقط باید کف اکواریوم حسابی دکور باشه که با هم درگیر نشن یا اگه درگیری پیش میاد بتونن فرار کنن و قایم بشن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code