شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

800 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. حمزه

  سلام من میخواهم به جفت کوتوله بخرم نمیدونم کدوم گونه شو بگیرم البته میخواهم ازشون جوجه کشی کنم اگه خدابخواد ممیشه راهنمایی کنین.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر منظورتون رنگ های مختلفش هست که هیچ فرقی نمیکنه و هرچی که دلت خواست و دوست داشتی بخر فقط سالم و سرحال باشه و جفت خورده باشن و اینطوری نباشه از توی گله یه نر و ماده جدا کنه بگه بیا اینم جفت کوتوله اینا بهتره از قبل با هم جفت باشن و درگیری هم نداشته باشن.

   پاسخ
 2. ماهک

  سلام.من ۵ ساله که یک طوطی برزیلی با رنگ ابی و سفید دارم اما متاسفانه ۳ سال هست که پاهاش فلج شده.اوایل خیلی با روغن زیتون پاهاشو ماساژ دادم ولی خوب نشد .حتی پیش ی دامپزشک هم بردمش و گفت دیگه به حالت اول بر نمیگرده.هنوز بعد ۵ سال با اینکه همه فضای خونه را میشناسد اما بازهم با من یا افراد خانواده غریبی میکنه.البته یکم خودخواه هم هست.مثلا اگه از کسی خوشش نیاد یا از توی کوزه(به عنوان لانه ازش استفاده میکنه)بیرون نمیاد ویا اونقد رو به سمت فرد مورد نظر جیغ میکشه تا اینکه مخاطبش میدان را خالی کند.بهخاطر فلج بودنشمیترسم براش جفت بگیرم.هرروز واسش آهنگ میزارم و یا براش صدای طوطی برزیلی میزارم و خیلی علاقه و عادت کرده.آیا من میتونم یک پرنده دیگه هم داشته باشم که طوطی را اذیت نکنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب همه اینها بخاطر تنهایی اونه.
   اما هر پرنده ای که بخرید یکی از اونها اذیت میشه و ضعیف تره کتک میخوره.

   پاسخ
 3. ali

  سلام.ماله من ماده پر روی سر نرو میکنه/ این حکمش چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   حکمش اینه که یا نر و ماده نیستن و یا نر هنوز آماده نیست .

   پاسخ
 4. parham

  ببخشید من تو بندر انزلی زندگی می کنم وهمین طوری که می دونید اونجا مرطوبه می خواسم بپرسم رطوبت برای این طوطی مشکلی ایجاد نمی کنه؟

  پاسخ
  1. Anna

   سلام
   نه دوست عزیز اینا تو مالزی و تایلند زندگی میکنن که جنگل های بارونی دارن من از اینا تو مالزی خیلی دیدم ایران کلاغه مالزی از ایناست

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اتفاقا خیلی هم برای شهر شما خوبه هم این کوتوله ها ( فیشر) و هم عروس هلندی .

   پاسخ
 5. parsa

  سلام من یه کوتوله فیشر دارم که سبز رنگو می خوام با یه صورت هلویی لوتینو جفت کنم راسته که می گن ای نوع جفت گیری جوجه هایشون رو عقیم می کنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه دوست عزیز کی گفته این حرف ها رو ؟؟؟؟!!!!!
   قبلا هم به این سوال شما جواب دادم شما با خیال راحت اینها رو با هم جفت بزن. فقط یک مدت توی دو تا قفس جدا از هم باشن تا هم رو ببینن و با هم آشنا بشن و بعدا جفتشون بدین.

   پاسخ
 6. آرمین

  سلام من می خوام یک جفت فیشر بخرم ولی به خاطر سر و صداش دارم پشیمون می شم.بعد منظورتون از سر و صدا چیه؟یعنی ثانیه به ثانیه چه چه می کنن یا نه وقتی بهشون استرس وارد میشه این کار رو می کنن یا کلا هر وقت دلشون خواست؟
  با تشکر از زحمات شما

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرا توی سه دقیقه دو تا سوال تکراری پرسیدین ؟؟؟؟!!!
   خب برای دریافت پاسخ باید حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید شانسون الان سوال بدون پاسخ نداشتیم و سوال شما رو زود جواب دادم مطمئن باشید به همه سوالات بترتیب پاسخ داده خواهد شد ضمنا اون سوالتون رو هم بنده حذف کردم.
   دوست عزیز مگه چیه که دائم صدا بده ؟؟؟!!! تلویزیون و یا رادیو که نیست همش صدا داشته باشه و اصلا هیچ موجودی اینطوری صدا نمیده ولی خب اینها پر سر و صدا هستن و صدای تیزی هم دارن بهتره صداشون رو توی مغازه گوش کنید و ببینید اگر روی اعصاب نیستن بعدا بخرید چون اگر پرنده رو خریدین دیگه مفت برش میدارن ؟؟!!
   اینها صبح که بیدار بشن یه کم صدا میدن و بعدا هر وقت بخوان بازی کنن و یا دلشون بخواد صدا میدن مثلا خودم که داشتم خوشبخاتنه صدای صبح زودشون قابل تحمل بود و مثلا کله سحر صدا نمیدادن و خوب بود مثلا ۶/۵ – ۷ صبح ما داشتیم میرفتیم بیرون اینها به صدا اومده بودن و بعد از بیدار شدن ما صدا میدادن ولی ظهرها رو اعصاب من بودن و ساعت صداشون با خواب من جور نبود ساعت ۲ ؟؟!! ولی خب عصرها و شب ها که اصلا مشکلی نداشتن.
   البته همه اینها نسبی هست و برای هر کدوم فرق میکنه ممکنه از شما یه جور دیگه و یک ساعت دیگه صدا بدن.

   پاسخ
 7. ناشناس

  سلام،ببخشید یکی از کوتوله هام سرما خورده می تونید به من کمک کنید چطوری حالش رو بهتر کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید محلش رو گرم نگهدارید .
   روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در فضای بسته اتاق بهش حمام آفتاب ملایم بدین.
   یک کپسول تتراسیکلین رو داخل یک لیتر آب حل کنید و ظرف آبخوریش ر وبا این آب پر کنید و به مدت ۲۴ ساعت جلوی پرنده بذارید.
   دو روز صبر کنید باز اگر خوب نشد که بعید هست و باید خوب بشه باید یک قرص آدل کولد سرماخوردگی بزرگسالان رو داخل ظرف آبخوریش حل کنید و به مدت ۱۲ ساعت (نصف روز) جلوش بذارید تا بخوره.

   پاسخ
 8. parsa

  سلام،چند هفته هست که برای کونوله ماده م جفت گرفتم،خیلی با هم خو گرفتند نوک می گرن و سر همدیگه رو می خارونن اما درگری شون خیلی زیاده نره پای ماده رو می کشه به طرف خودش و ماده هم نوکش رو میگره ومی کشه.حکمش چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چطوری جفتشون دادین ؟؟
   همینطوری نر رو خریدین و گذاشتین توی قفس ماده ؟؟
   خب باید اینها رو حداقل یک هفته توی دو تا قفس در نزدیکی هم قرار میدادین تا با هم آشنا بشن و بعدا جفتشون کنید و اینها هنوز جفت نشدن و ممکنه آمادگی جفت گیری ندارن و دیگه نباید جداشون کنید و صبر کنید تا درست بشن.

   پاسخ
 9. مهرداد

  باسلام من یک جفت برزیلی که یکیشون از نژاد صورت حلویی و دیگری ماداگاسکاراست دارم که ماداگاسکاره ماده است به تازگی غذاش خیلی کم شده و دایم نوک خودشو با قفس می ساید نمیدانم مشکلش چیه و چه کمکی میتونم بهش بکنم بیشتر زمانشم رو هم در لونه است که قبلا اینطوری نبود

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینکه میره داخل لونه ممکنه زمان تخم گذاریش شده.
   اما کم شدن غذاش رو بای دبررسی کنید مثلا ممکنه غذاش کثیفه و یا ظرف دانه خوری بو میده و یا منقارش بلند شده و هزار مورد دیگه که باید بررسی بفرمایید.

   پاسخ
 10. احمد

  سلام
  یه طوطی برزیلی نر دارم که و قتی خریده بودم رنگش یکدست طوسی یشمی بود و الان حدودا دو ماهه بالای منقارش به اندازه نیم سانتیمتر تغییر رنگ داده و نارنجی شده سنشم داره به یک سال نزدیک میشه خواستم بدونم علتش چیه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   علت خاصی نداره ممکنه این رنگ طبیعی خودش باشه.

   پاسخ
 11. علي

  سلام به همه
  یه سوال من دوتا طوطیی فیشر گرفتم از مغازه طرف میگفت مولدند درواقع ۴ ماهشونه و خواهر و برادر هستند و به عنوان جفت به من دادند
  آیا این جفت بودن مشکلی پیش نمیاره ؟
  میشه از اینها جوجه کشید یا نه؟
  یه سری طوطی داشت که پاکستانی بودند و میگفتند عقیم اند منم این دو تا رو گرفتم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در مورد جفت بودنشون نه مشکلی پیش نمیاد
   شدن میشه ولی ممکنه جوجه ها ناقص بشن یا اصلا تخم ها به جوجه تبدیل نشن.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بنظرم اینها رو ببر پس بده ؟؟؟
   چون هنوز جوجه هستن و اون فروشنده الکی گفته مولد هستن اینها هنوز جفت هم نشدن بعد چطور مولد شدن ؟؟؟؟
   تازه خواهر و برادر رو که جفت نمیدن و اگر هم جفت بخورن یا تخم گذاری نمیکنن و یا جوجه ناقص میدن و یا جوجه ها تو تخم تلف میشن و …. به هر حال جوجه خوبی نمیدن بازم گفته اینها مولد هستن ؟؟؟؟؟!!!!!!

   پاسخ
 12. ناشناس

  سلام
  اولا طوطی برزیلی ۶-۸ ماهگی تازه بالغ می شوند بعد مغازه دار به شما گفت مولدند
  واگر هم که جفت باشندکه میگید خواهر برادرند بچه هاشون مشکل پیدا می کنند
  مطمنی که گفت ۴ ماهشونه

  پاسخ
 13. علي

  سلام
  اره گفت چهار ماهشونه
  سه تا بودند که خواهر برادر بودند
  این دو تا رو جدا کرد به من داد
  گفتم یه سری دیگه هم داشت دونه ای ۹۰ یا ۱۰۰ هم میداد ولی به گفته خیلیها و خودش عقیم هستند
  البته تو مغازه اش یه قسمتی داره که رفتم دیدم پدر و مادر این ها رو و دو جفت دیگه رو که روی تخم و جوجه بودند ولی اونها رو گرون میداد و میگفت این سه جفتی که رو تخم و جوجه اند یک جفتشون خواهر برادرند و جوجه دادند . !!!!!
  الان موندم چه کنم !!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  خانمم از اینها خوش اومده!!
  نه گاز میگیرند نه جیغ می زننند . تو خونه هم کلی شیطونی می کنند . سرگرم شدن بچه ها
  کلا آزادند تو خونه تو همین چند روز
  ولشون میکنی برمیگردند تو قفس خودشون
  میشه بعدا دو تای دیگه گرفت و انداخت کنار اینها که با هم جفت شن ؟
  البته خیلی وقته میگردم جفت خوب هنوز پیدا نکردم اینها رو هم چون مغازه داره چند تا پرنده دیگه گرفتم و خوب بود ازش خریدم
  این اولین دفعه بود که طوطی برزیلی میخرم و هیچ اشنایی ندارم
  بازم ممنونم از راهنماییهاتون دوستان عزیز
  تشکر فراوان از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره میشه بعدا دو تا دیگه گرفت و جفت انداخت. همینطوری قرار نیست یه جفت بگیرین و بندازین کنار اینها و خودشون باهم عوض کنند. باید جفت انداخت
   ضمن اینکه یه بار بذارین تخم بذارن شاید نیازی به هیچ کدوم از این کارها نداشت. به حرف فروشنده ها هم نمیگم توجهی نکنید ولی خب اعتماد صد در صد هم نمیشه داشت. البته باز نه همشون
   موفق باشید

   پاسخ
 14. بهار

  میشه از طوطی کوتوله به تنهایی نگهداری کرد ؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شدن که اره میشه ولی اگه قراره تنها و تو قفس نگهداری بشه راحت افسرده میشه. طوطی کوتوله وابسته هست به جفت و حتما به صورت جفت نگهداری کنید مگر اینکه فکر دستی کردن و نگهداری کنار خودتون و اینها رو داشته باشین که اونم طوطی کوتوله گزینه مناسبی نیست.
   پس جواب در اصل نه هست ولی غیرممکن هم نیست. توصیه میشه جفت نگهداری کنید

   پاسخ
 15. بهار

  ممنون از جوابتون
  آخه من یه پرنده ایی میخوام که نگهداری آسونی داشته باشه و بشه از اون به تنهایی نگهداری کرد ( یعنی قصد دستی کردنشو دارم ) و همینطور امکان نگهداری از پرنده های بزرگتر مثل کاسکو رو ندارم . من از عروس هلندی خیلی خوشم اومد که ظاهرا اونم نمیشه به صورت تکی نگهداری کرد . شما چی رو پیشنهاد میدید ؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سهره.
   یا طوطی ملنگو همین طوطی سبزها – مینا .

   پاسخ
 16. احمد

  با سلام آقا مجتبی
  قبلا خدمتتون گفته بودم یک جفت طوطی برزیلی صورت هلویی دارم یکیشون در اثر تغذیه ای که تومغازه داشت مرد و مجبور شدم برای طوطی نرم یک ماده بگیرم نمیدونستم که باید تو قفس جدا بگذارمشون الان متوجه شدم مادم ماداگاسکار هست و توی این سه ماه که خریدمش هر روز رفتار نسبت به نر خشن تر شده دائم پاهای نر رو گاز میگیره و نمیگذاره از ما غذا بگیره و اون دائما درحال فراره ماده الان چاق شده و نرم روز به روز لاغر میشه طوطی نرم رو خیلی دوست دارم آروم و مهربونه میگذاره گاهی نوکشو ناز کنیم اما اون ماده ازموم غذا میگیره و گازهم میگیره حالا میخوام برای اینکه نر رو زحمی نکنه یک مدت قفسشون رو جدا بکنم این کار رو بکنم؟
  چه مدت جدا باشن ؟
  باید همدیگرو ببینن . البته همدیگرو تمیز میکنن و نوک گیری هم دارند

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله باید حتما از هم جداشون کنید تا نر حسابی تقویت بشه و در این مدت بهش جوانه گندم تازه – ذرت تازه – تخم مرغ آب پز و یک ۲۴ ساعت مولتی ویتامین در ظرف آبخوریش بریزید.
   ضمنا دو تا قفس رو اگر شد اصلا به هم بچسبون و دائم جلوی دید هم باشن و بتونن از بین دو قفس به هم غذا بدین.
   بنظرم بعد از یک هفته دوباره جفتشون بده ببین چی میشه ولی حتما جداشون کن تا نر ضعیف تر از این نشده و یا تلف نشده.

   پاسخ
 17. احمد

  سلام،از وقتی جداشون کردم نره خیلی خوب غذا میخوره وآرامش داره مدام ازمون دونه میگیره.فقط یه روز که قدشوبلندکرده بود متوجه شدم پرهای دور پاش کم شده وکلا پرهای سینش هم کم پشت شده خالی نیستا کمن قبلا پر بود اون یکی ام پرپره اما این پرهاش روهم نمیخوابه بترسه یا دونه بگیره چرا ولی مثل اون مرتب نیست خودشو هی تمیز میکنه ولی پری نمیکنه،پاهاش که اینجوری شده میگم نکنه پرریزی شروع شده ولی پری کف قفس نیست.راستی بالای پرهای بزرگش کمی کثیفه اثر فضله است اشکال ندا ه خودم تمیزش کنم.؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همه چی طبیعیه نگران نباشید.
   خب اون پرهای کثیف رو هم خودتون تمیز کنید نه چه اشکالی داره.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code