ده اشتباه متداول در نگهداری از طوطی سانان

در حال گشت و گذار در این دنیای مجازی بودم که مطلبی برای بنده جلب توجه کرد و انصافا، هم مطلب اموزنده بود و هم از خواندن این مطلب با این نوع نگارش لذت بردم.همانطور که از تیتر پست پیداست موضوع در مورد طوطی هاست و شاید به همین دلیل هم برای این قسمت مناسب دیده شده است.برای مشاهده به ادامه متن بروید

به ادامه متن توجه کنید

۱۰ اشتباه متداول در نگهداری از طوطی سانان
نویسنده: دکتر امیرپاشا مقدسی

۱- تماشاچی همیشگی فوتبال:در هنگام پخش مسابقه فوتبال با اشتیاق تمام تخمه آفتابگردان می خورید، اما این اشتیاق حداکثر ۹۰ دقیقه ادامه دارد و یقینا اگر دو مسابقه پشت سر هم باشد، کم کم تا یک ماه از تخمه متنفر می شوید…اما طوطی ها، این تماشاچیان همیشگی فوتبال، به جبر صاحبان خود، همیشه در حال شکستن تخمه آفتاب گردان هستند! استفاده از تخمه آفتاب گردان به عنوان غذای اصلی طوطی ها، یکی از متداول ترین اشتباهاتی است که صاحبان طوطی مرتکب آن می شوند. طوطی ها برای حفظ سلامت و زیبایی به رژیم غذایی کامل و سالمی نیازمند اند. ترکیبی از انواع دانه ها، میوه ها، سبزیجات، استخوان، تخم مرغ، مکمل های غذایی ویژه پرندگان و در نهایت آفتاب گرفتن کافی، عواملی است که می تواند مشکلات تغذیه ای و بروز کمبود های ویتامینی و مینرالی را در طوطی ها به حداقل برساند. استفاده از تخمه آفتاب گردان نه تنها تامین کننده نیازهای اولیه بدن نیست، بلکه مشکلاتی همچون چاقی (به دلیل روغن موجود در تخمه آفتابگردان) و بی میلی به دیگر مواد غذایی را به همراه خواهد داشت. پس از همین امروز در تصحصح رژیم غذایی پرنده خود بکوشید و با صبر و شکیبایی کم کم او را به خوردن مواد غذایی دیگری نیز عادت دهید. البته ایجاد تنوع غذایی به معنی خوراندن کلیه خوراکی های موجود به پرنده نمی باشد. برخی مواد غذایی مثلا نمک و ادویه، روغن، شکلات، میوه آووکادو و… برای طوطی ها زیان آور است.

۲- قهوه خانه: شاید بسیاری از قهوه خانه ها در محیطی پر درخت و جنگلی بنا شده باشند، اما الزاما هر آنچه در این قهوه خانه ها ارائه می شود سازگار با ذات جنگل نشینان نیست! بسیار دیده می شود که برخی افراد به طوطی خود چای سرد شده، نوشابه و… می دهند. شاید پرنده شما نیز از این نوشیدنی ها استقبال کند اما مسلما این استقبال مجوز ادامه این اشتباه نیست. همانطور که بارها شنیده ایم، نوشیدن چای در انسان می تواند موجب کمبود آهن شود. این مسئله در طوطی ها نیز کاملا صادق است، تا بدان حد که روش درمان طوطی هایی که دچار افزایش آهن (هموکروماتوز) می باشند خوردن چای است. از طرفی سرد بودن چای برای ما انسانها معنی متفاوتی با پرندگان دارد. چه بسا چایی که از نظر ما سرد شده است موجب ایجاد جراحت در دهان، مری و چینه دان پرنده شود. درباره نوشابه های گازدار نیز خود قضاوت کنید، قطعا مضرات خوردن این نوشیدنی ها نیاز به بحث کارشناسانه ندارد!

۳- دارالتادیب: شاید با زور و تله و طعمه و پول بتوان یک طوطی را از جنگل های آن سوی دنیا به خانه خود کشاند اما با هیچ ترفندی به جز محبت و تحمل و تشویق نمی توان دل یک طوطی را شکار کرد. طوطی ها و به ویژه طوطی های بزرگ جثه ای همچون طوطی های خاکستری (کاسکو)، نسبت به اعمال مستبدانه از جانب صاحب خود حساس اند و علیرغم تصور صاحبان خود، در صورت مواجهه با این گونه رفتارها نتایج معکوسی همچون عدم دست آموز شدن، عدم اعتماد دائمی و گاهی تهاجم را بروز خواهند داد. اگر می خواهید طوطی خود را دست آموز کنید همواره باید تا آنجا پیش روید که پرنده دچار هیچ گونه تشویشی نشود. اگر در فاصله یک متری او موجب جیغ کشیدنش می شوید فاصله خود را بیشتر کنید، اگر در هنگام نزدیک شدن به او، با دیدن دستان شما دچار وحشت می شود، دستان خود را در پشت بدن پنهان کنید. به طور کل در هنگام دست آموز کردن یک طوطی همواره این جمله را مد نظر قرار دهید: خانه شما دارالتادیب نیست و این شما نیستید که تصمیم می گیرید، طوطی است که باید به شما اجازه بدهد، هر کجا تصمیم و خواست شما حاکم شد، یک قدم از پرنده خود دور تر شده اید.

۴- موشک جواب موشک: اگر طوطی ها جیغ نمی زدند، شاید امروزه جای سگ ها را در خانه انسان ها گرفته بودند. انس و الفت و استعداد خارق العاده طوطی ها از یک سو و جیغ های ناخوشایند و گوش خراش اکثر آنها از سویی دیگر، ترکیب پیچیده ای را به نام “طوطی های خانگی” ساخته است. اما مسئله این است: آیا فقط طوطی شماست که مسبب این جیغ هاست؟ خیر! تجربه ثابت کرده است که بسیاری از جیغ کشیدن ها ناشی از رفتارها و واکنش های نامناسب صاحبان طوطی هاست. چه رفتارهایی؟ بی توجی بیش از حد از یک سو، و توجه و واکنش های جذاب از سوی دیگر! وقتی شما نسبت به طوطی خود بی تفاوتید او برای جلب توجه شروع به جیغ زدن می کند، و وقتی شما به قصد ساکت کردن او بر سرش فریاد می زنید و واکنش های تند نشان می دهید و در حقیقت موشک به جای موشک رها می کنید، او از اینکه توجه شما را به خود جلب کرده است بسیار بسیار لذت می برد! پس همیشه او جیغ می زند تا شما فریاد بزنید و او احساس کند که مورد توجه است. برای ساکت کردن طوطی خود بهتر است او را به حال خود رها نکنید و از طرفی فقط مواقعی به او توجه کنید که اعمال ناشایستی مانند جیغ زدن یا ریختن غذا را انجام نمی دهد. بدین روش پرنده می آموزد که جایزه ساکت بودن “مصاحبت” است.

۵- حمام عروس: برخی با افتخار از اشتباهات خود حرف می زنند و نمی دانند این اشتباهات عواقب عذاب آوری را برای پرنده و صاحب خود به همراه خواهد داشت. یکی از این اشتباهات شستن پرنده زیر دوش آب و با استفاده از شوینده هایی همچون شامپو است که متاسفانه در بین بسیاری از دارندگان طوطی های بزرگ دیده می شود. قطعا این حمام عروس علاوه بر احتمال وقوع مسمومیت (به دلیل قابلیت جذب بالای پوست در پرندگان)، می تواند شرایط را برای وقوع مشکلات پوست و پر نیز فراهم سازد. اگر از تغییر فلور پوست و وقوع عفونت های پوستی، تخریب پرها به دلیل مواجهه با مواد شیمیایی و اصطکاک ناشی از شستشو نیز چشم پوشی کنیم، هرگز نمی توان از خشکی پوست، خارش و نتیجتا افزایش احتمال پرکنی و حتی آسیب رسانی به پوست توسط خود پرنده چشم پوشی کرد. برای شستن طوطی ها استفاده از یک آب پاش و آب گرم (نه داغ) کافی است، البته استفاده از همین روش نیز فقط در فصول گرم و آن هم در محیط های دور از پنجره، کولر و دیگر خنک کننده ها توصیه می شود.

۶- تالار عروسی: آیا تا کنون فکر کرده اید که قبل از کشف آیینه طوطی ها هر روز صبح صورت خود را چگونه مشاهده می کردند؟! جواب این سوال نامشخص است اما به لطف بشر هوشمند امروزه آیینه کار را برای طوطی ها آسان کرده است. پس از سپری شدن حمام عروس (بند پیشین)، طوطی به قفسی آورده می شود پر از آینه ها و زنگوله های قد و نیم قد که به حق در جلال و شکوه کم از تالار عروسی ندارد! اما همواره اختراعات انسان عوارض ناخوشایندی را نیز به همراه دارد. چه بسا طوطی هایی که در این تالار پرشکوه در هنگام بازی با آینه دچار زخم های شدید شده اند و چه بسیار طوطی هایی که به دنبال بلع گوی داخل زنگوله ها انسداد دستگاه گوارش و یا مسمومیت با فلز مربوطه را تجربه کرده اند. پس اگر می خواهید قفس طوطی خود بیارایید، از اجسام طبیعی (مثلا چوب، میوه ی کاج و…) و یا از آینه های استیل و دیگر اسباب بازی های استاندارد و مخصوص طوطی ها استفاده کنید.

۷- سلول انفرادی: طوطی ها کفش نیستند که بتوان آنها را دوتا دوتا در جعبه هایی به ابعاد خودشان نگهداری کرد. آن چیزی که معمولا دارندگان طوطی از آن به عنوان قفس یاد می کنند بیشتر شبیه به یک سلول انفرادی است. چگونه انتظار دارید خانه یک پرنده از وسعت یک جنگل تا حد یک قفس ۴۰-۵۰ سانتی متری تنزل پیدا کند و باز هم طوطی سرحال و سالم باقی بماند؟ بسیار شنیده می شود که اگر طوطی را در قفسی کوچک محبوس کنید پرنده از فرط خستگی و کسالت زبان به سخن می گشاید و یک شبه چند مثنوی از مولوی را از بر می خواند! خوب پس امتحان کنید! اما احتمالا اولین مثنوی که روایت خواهد کرد مثنوی “طوطی و بازرگان” است!

۸- صندلی داغ: به جز مبل و صندلی و راحتی و تخت خواب، قطعا چندین و چند مدل نشمنگاه دیگر نیز برای ما انسان ها طراحی شده است اما با این حال، شیوع مشکلات دست و پا و کمر بیداد می کند. حال از طوطی های بیچاره ای که کل شبانه روز خود را بر روی میله های سقف قفش سپری می کنند و فقط در هنگام تغذیه روی چوب نشیمنگاه داخل قفس می نشینند و پس از سیر شدن، از ترس بسته شدن درب قفس، به سرعت آنجا را ترک می کنند و دوباره خود را به میله های سقف می رسانند چه انتظاری می توان داشت؟ اگر می خواهید راه رفتن طوطی تان از آنچه در حالت طبیعی می بینید خنده دار تر (و البته تاسف برانگیز تر) نشود، در خارج از قفس، نشیمگاهی با چوب های طبیعی درختانی که از غیر سمی بودنشان اطمینان دارید تهیه کنید و چوب های داخل قفس را نیز با چوب های مناسب جایگزین کنید.

۹- مطالعه آزاد: تا دیروز روزنامه های خوانده شده را راهی سطل زباله می کردید و حال که طوطی خریده اید آن را برای کف قفس نگه می دارید. به این می گویند استفاده بهینه از مواد غیر قابل استفاده. اما کمی صبر کنید! شاید اینبار ضرر اینکار بیش از منفعت آن باشد. چرا؟ خوب به دلیل نوشته های موجود در روزنامه! البته نه به این دلیل که ممکن است زبان طوطی شما پس از خواندن فجایع صفحه حوادث بند برود! بلکه به دلیل جوهر به کار رفته در نوشته ها و تصاویر موجود در روزنامه. طوطی شما دیر یا زود یاد می گیرد که از پاره کردن و جویدن روزنامه های کف قفس لذت ببرد و این مسئله می تواند مسمومیت های حاد و یا مزمنی را به همراه داشته باشد (به دلیل ترکیبات موجود در جوهر). پس روزنامه های خوانده شده را از این پس مجددا به سطل بازیافت بریزید و برای کف قفس طوطی خود از کاغذ های کاهی و ارزان قیمتی که فاقد نوشته می باشند استفاده کنید.

۱۰- سیزده به در: آیا می دانید تا به امروز نحسی سیزده به در گریبانگیر چند تن از دارندگان طوطی شده است؟! قطعا تعداد آنها قابل شمارش نیست چون اغلب دارندگان طوطی اهل دل اند و دوست دارند در هنگامی که خود از طبیعت لذت می برند طوطی خود را نیز در این لذت سهیم کنند. پس همراه با فلاسک و زیرانداز و منقل، طوطی خود را نیز به دل طبیعت می برند و گمان می کنند که چون پرندشان دست آموز است و یا پرهایش چیده شده، امکان فرار کردن آن وجود ندارد. اما گاه با عبور ناگهانی اولین اتومبیل و یا وزیدین اولین باد شدید، چهره اعضای خانواده دیدنی می شود که با حسرتی عمیق و چشم هایی اشک آلود، به طوطی عزیزشان که در آسمان در حال پرواز کردن و دور شدن است خیره مانده اند. همیشه به این نکته توجه کنید که اکثر پرنده ها  با بال های قیچی شده نیز قادر اند در صورت وجود جریان هوای مناسب، مسافت زیادی را پرواز کنند و دستی ترین طوطی ها نیز ممکن است به دلیل ترس از عوامل گوناگون، ناخواسته و بر حسب غریزه، اقدام به پروازهای بی بازگشت کنند که عاقبت اکثر این پروازها به گرسنگی، سرما زدگی و گاه مرگ پرنده منجر خواهد شد. پس هرگز طوطی خود را در محیط های باز و ناشناس از قفس بیرون نیاورید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

81 دیدگاه در “ده اشتباه متداول در نگهداری از طوطی سانان

 1. ناشناس

  من هیچوقت عروس هلندی ها مو از خونه بیرون نبردم ولی بیشتر روز بیرون قفس هستن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تا منظور شما از بیرون از خونه کجا باشه مثل اروی بالکن و تراس و یا روی حیاط البته وقتیکه داخل قفس هستند مشکلی نداره اما به مسافرت و گردش خیر نباید پرنده رو بیرون ببرید.

   پاسخ
 2. Mary

  سلام.خسته نباشید من پنج روزی هست که ی طوطی گلباقلی خریدم تقریبا میشه گف ۲ماهش هست از موقعی که اوردمش کم غذا میخوره و فقط خودش رو میزنه به قفس و ازم میترسه من قبلا طوطی دو ماهه داشتم خیلی خوش خوراک بود زود باهام دوست شد ولی نمیدونم‌ چرا طوطی جدیدم زیاد باهام دوست نمیشه همش هم تا ساعت ها ی جا میشینه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   طوطی که خریدید چی هست؟ عروس هلندی؟ اگه عروس هست تازه به دون خوردن افتاده و شاید نیاز به سرلاک هم داشته باشه که خب با توجه به ترسی که از شما داره امکان دادن سرلاک بهش وجود نداره. در این سن هم طبیعیه که هنوز پرنده جنب و جوش و تحرک زیادی رو نداشته باشه. بهتره زیاد دستکاریش نکنید و از دور و پشت میله های قفس باهاش حرف بزنید تا کم کم به شما عادت کنه.

   پاسخ
 3. ایدا

  میتونیم طوطی رو ب مسافرت ببریم؟ اگ میشه چ شرایطی لازمه نمیتونم پیش کسی بزارمش

  پاسخ
  1. علیرضا

   سلام
   نه ممکنه هزار درد و مرض بگیره بزاریدش پیش یه آدم مطمئن و بهش بگید چیکار کنه چیکار نکنه البته ممکنه به خاطر این که ولش کردید رفتید پرکن بشه!!!به نظرم یه طوطی دیگه واسش جور کنید که جفت بشن بعد با خیال راحت برید
   موفق باشید

   پاسخ
 4. مائده

  سلام اگه برای کوتوله برزیلی صدای هم نوعانش رو بزاریم مشکلی داره؟ تنهاس وتازه اوردیمش خونه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکلی نداره اما این گونه از طوطی رو بهتره تکی نگهداری نکنید.

   پاسخ
 5. امیرعلی

  سلام طوطی من تا دیروز خیلی خوب بود ولی امروز چشم چپش رو نمیتونه باز کنه اصلا چکار باید کنم!؟داره کورمیشه ؟تو گوگل چیزی پیدانکردم لطفا راهنماییم کنید ؛بخوام خودم بازش کنم چجوری باید انجام بدم؟!البته یه هفتس خریدمش و فک کنم ۶یا۷ماهش باشه

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   اگر آبریزش و عطسه علائم سرماخوردگی رو هم داره به این دلیل هست که چشمش اینجوری شده اگر هیچ علائم دیگه ای نداره چشمش عفونت کرده برای درمان عفونت یک سوم قرص
   تترا سایکلین رو در ۲۰۰ میلی متر آب حل کنید و هر ۶ ساعت یه قطره بریزید روی چشمش اگر بعد یه هفته خوب نشد از قرص اکسی تترا سایکلین استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 6. fater77

  سلام ببخشید
  عروس من نمیخوابه و فقط هم رو جا دونیش میشینه هیچ جا دیگه هم نمیره من خیلی نگران بی خوابیشم و اینکه باید برای ۲۴ ساعت برم به جایی مهمونی چون تازه وارده تو خونمون تو بخشای دیگه براتون گفتم نمیدونم تنها بذارمش یا با خودم ببرم خونه ای که دارم میرم مهمونی و برای مشکل خوابش هم پارچه هم انداختم ولی نخوابید چیکار باید بکنم؟
  بازم یه دنیا ممنونم که همچین پیج خوبی دارید و به داد من میرسید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   وقتی شما تشریف نداشتین و مهمانی بودین چطور متوجه شدین پرنده نخوابیده خب با صدای ورود شمکا دوباره بیدار شده.

   پاسخ
 7. ali.mns

  اگه تو تاریکی باشه میخوابه و تا زمانی که روشنایی باشه نمیخوابه.
  سعی کنید تا ساعت قبل از ۱۲ شب اتاق پرنده رو تاریک کنید یا اگه امکان تاریکی اتاق به خاطر پرنده نیست یه پارچه تیره رنگ بندازید رو قفسش تا داخل قفس تاریک باشه این خودش میخوابه.
  شما پرنده رو تازه اوردید انتقال دادن اون موجب استرس بیشتر میشه و دیرتر خو میگیره به محیط شما به نظرم بهتره جا بجاش نکنید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به صورت طبیعی بای دب اطلوع آفتاب بیدار بشه و با غروب آفتاب بخوابه نهایتا ۹ شب بخوابه و نه ساعت ۱۲ شب.

   پاسخ
 8. fater77

  به مدت ۲۴ ساعت تو خونه تنها باشه اشکال نداره؟ یعنی با خودم نبرمش بهتره؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فقط یکی دو مورد خاص پیش بیاد اشکالی نداره و تنها باشه بهتر از اینه که از خونه بیرون ببرید و یا ببرید مهمانی چون اینطوری بیشتر استرس میگیره و اذیت میشه و خودتون هم اذیت میشید.

   پاسخ
 9. ali.mns

  بهتره یکی باشه یکی دو دفعه بهش سر بزنه ولی اگه دان و اب مقار نیاز کنارش باشه فک نکنم مشکلی براش پیش بیاد.
  پرنده هایی که به محیط و ادم خو گرفتن با انتقال به محیط جدید از استرس و ترس چن روزی به حال خودشون برنمیگردن چه برسه به پرنده ای که نه اهلی شده و نه به محیط فعلیش خو گرفته :(
  من پرنده نگه نداشتم ولی مطالعه داشتم که اینارو میگم. باز منتظر نظر افراد با تجربه تر باش :)

  پاسخ
 10. سمیه

  سلام ببخشید من تازه یه طوطی ملنگو خریدم ده روزی میشه ولی هنوز میترسه ازمون قفسو باز کردم امروز غذاشم گذاشتم بیرون ولی هی جیق میزنه نمیاد بیرون چیکار کنم توروخدا حس میکنم داره افسرده میشه. فروشنده گفت یک سالشه نمیدونم دیگه

  پاسخ
  1. lord pet

   اول که مبارک باشه.
   نگران نباشید افسرده نمیشه زمان میبره تا دستی بشه شما هم نباید کاری بکنید که از شما حس نا امنی داشته باشه

   پاسخ
 11. ........

  سلام من عروس هلندی ۲ ما هو نیمشه و از ساعت ۹ به بعد هر شب صدا میکنه وقتی بیرونه قفسه وقتی داخل قفس میکنیمش بازم یزره صدا میکنه و توی تاریکی صداش تموم میشه ایا دلیل از بی خوابیه؟ و اینکه دیروز سرما خورده بود بهش قرص چرک خشک کن دادم یعنی پودرشون کردم و داخل ابش ریختم من از کجا متوجه بشم که قرص عمل کرده و حالش خوب شده؟ و اینکه اصلا توی لونه اش غذا و اب نمیخوره و وقتی که غذاش رو میارم بیرون سریع شروع میکنه به خوردن و خیلی گشنشه اما من میخوامدعادتش بدم که توی لونه غذا بخوره چیکار کنم؟؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ابتدا در مورد صدا دادن پرندتون ممکنه از چیزی ترسیده باشه یا نخواد بره داخل قفس و این جیغ و داد کردنش طبیعی هست. هیچ پرنده ای پس از ازادی و دوست نداره باز برگرده داخل قفس و طبیعیه جیع و داد کنه. البته اگه یک روند درست رو طی کنید و متوجه بشه هر شب ساعت ۹ قراره بره داخل قفس و بخوابه و صبح میاد بیرون عادت میکنه و سروصداشم کمتر میشه و موردی نیست. همچنین اگه زمانی که میره داخل قفس برای خوردن غذا و اب و مثلا در قفس رو ببندید و زندانی بشه باز طبیعیه که اصلا نخواد بره داخل قفس غذا و اب بخوره. اگه پرنده دستی هست بهتره یک درخت خزیدن یا میله نشیمنگاه در مکانی از خونه واسش در نظر بگیرید.
   اما در خصوص استفاده از چرک خشک کن و سرماخوردگی باید بگم ابتدا چطور متوجه شدید سرماخورده و چرا از چرک خشک کن استفاده کردید؟ چه علائمی داشته؟ الان که استفاده کردید علائم برطرف شده؟

   پاسخ
   1. ........

    دستشوییش ابکی بود و سبز رنگ و توی روز میخوابید فیلمش رو برای اون مغازه ای که ازش خریدم فرستادم اون گفت مریضه و چرک خشک کن رو توی ابش حل کنم و بهش بدم وقتی که دادم دوروز بعدش حالش بهتر شد ولی بازم بعضی موقع ها توی روز میخوابه

    پاسخ
 12. ........

  ببخشید من یه عروس هلندی دوماهه گرفتم یک سگم دارم ولی وقتی سگ هست عروس هیچی نمیخوره و وقتی میره شروع میکنه به خوردن ربطی به سگ داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه ازش بترسه. نگهداری پرنده ها کنار سگ و گربه بستگی به عوامل مختلفی داره. اگه سگ یا گربه تلاشی برای گرفتن پرنده انجام بده یا سگ پارس ناگهانی کنه و پرنده بترسه ممکنه با حضور اون احساس نا امنی کنه و برای همین تغذیه نکنه، صداش در نیاد و …. در بسیاری از موارد هم سگ و پرنده زندگی مسالمت امیزی دارن(البته با حضور صاحب و کنترل اوضاع)

   پاسخ
 13. Tannaz

  نگرش عمیقتان را بسیار بسیار پسندیدم کلمات طوری کنار هم قرار گرفته اند که مرا ترغیب به ادامه میکرد گویی آنچه درونتان وجود دارد را بیان کرده اید و متنی بدون نقص را به بیننده تحویل داده اید سپاسگذار دستان و افکار و روحتان که اینگونه صداقت را شرح داده اید.

  پاسخ
 14. الناز

  سلام من یک طوطی برزیلی نر دارم که ۳ سالش هست میخواستم بپرسم برای جفتگیری آماده است؟؟

  پاسخ
 15. Schistura pridii

  سلام دوستان خسته نباشید من یک سوال برام پیش اومده آیا طوطی ها از پوشیدن لباس یا هودی خوششون میاد آخه من بار ها دیدم که صاحب های طوطی برای طوطی شون میرن هودی میخرن و اگر طوطی از هودی خوشش نمیاد میشه بهش عادت داد که از هودی خوشش بیاد ؟؟🌺🌺🌺

  پاسخ
  1. Matin 1387

   نه اصلا خوشش نمیاد
   دوست عزیز خوش اومدن یاد دادنی نیست پرنده توی اون لباس اذیته نمیشه که یک کاری بکنین خوشش بیاد

   پاسخ
 16. ناشناس

  سلام من دو تا عروس هلندی نر دارم یکی آهویی و اون یکی هم خاکستری و هر دو تاشون ۳ سالشون هست و اصلابا هم دیگه ارتباط خوبی ندارند و همش برای همدیگه قلدر بازی در میارن
  میخواستمبدونم من الان جفت براشون بخرم آیا جفتگیری میکنن یا نه بخاطر سنشون میگم یکم بالا نیست؟
  و اینکه من تا حالا بهشون غذا شرکتی ندادم اما یکجا خوندم بهترین غذا براشون غذا شرکتی هست که اگه درست یادم باشه اسمش پلت بود که مخصوص پرنده ها هست آیا ممکنه که بهش حساسیت داشته باشند؟
  و اینکه براشون ماده گرفتم بزرگ تر باشه سنش یا کوچکتر؟
  راستی چطور جفتشون بدم پسر داییم یک نر اهلی داشت و رفت یک ماده وحشی براش خرید و همون روز اول اونارو انداخت داخل یک قفس
  و الان یک سال میگذره و هنوز اونا جفت گیری نکردن اما مادش یک بار تخم گذاشت ولی همراه تخم خون هم اومد از بدنش و تخم هم نطفه نداشته
  و اون ماده اش را برای مدتی برای من آورد نر خاکستریم را که میزد و نرم هم از اون میترسید با نر آهویی هم انداختمش اول اون را هم میزد و اونم ازش میترسید اما بعد از مدتی اون ماده سرش را میاورد پایین و از نر آهوییم میخواست نازش کنه اما نر من اونو میزد و میرفت
  واینکه میشه بگید که ماده های چه نژادی را برای نر هام بخرم ؟

  ببخشید پیام اینقدر طولانی شد
  و لطفا به تمام سوال هام پاسخ دهید

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code