تولک یا پر ریزان قناری

تولک یا پریزان یک امر طبیعی است که در اکثر پرندگان از جمله قناری وجود دارد و در این دوران قناری ها یا سایر پرندگان پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید تعویض میکنند. اگرچه دوران پرریزی یا تولک به عنوان بیماری به حساب نمی اید ولی به دلیل ضعیف شدن پرنده در این دوران به بیماری ها حساس خواهند بود همچنین دردوران تولک، قناری ها اواز نمیخوانند و نباید این امر را بیماری تلقی کرد به هر حال باید به پرنده توجه بیشتری داشت و مراقبت های لازم را انجام داد.

به ادامه متن توجه کنید

پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین میگردد. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت شش الی هشت هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد.لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع به همراه ویتامینها و املاح معدنی و مواد دیگر است. لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید.

نکاتی که هنگام پرریزان باید رعایت کرد:

۱)در زمان پرریزان یا تولک بهتر است پرنده را در محیطی گرم در حدود ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد نگهداری کرد

۲)قناری ها را بهتر است از یکدیکر جدا کرده و در قفس در جای ساکت و ارام قرار داد و از جابجایی قفس خوداری کرد

۳)ابتنی روزانه برای پرنده ضروری است بنابراین ظروف استحمام به طور روزانه در اختیار پرنده قرار گیرد

۴)استفاده از رژیم خاص تغذیه ای در این زمان ضرورریست تغذیه دوران تولک به شرح زیر است:

خارج نمودن تمامی غذاهای گرم از رژیم غذایی قناری(بجز تخم کتان)هفته ای سه بار و هر بار پنج قطره مولتی ویتامین مخصوص قناری از طریق آب آشامیدنی به قناری خورانده شود، دادن سبزیجاتی چون برگ اسفناج ، برگ کلم ، برگ کاهو و میوه جاتی مانند سیب در این زمان به طور روزانه ضروری است قرار دادن مقدار کم هفت تخم به صورت هفتگی در این زمان مناسب است ،استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و … برای تامین ویتامینها و مواد الی بسیار مناسب است برای تهیه جوانه ها به به موضوعات سایت مراجعه کنید

تولک بی موقع:در این حالت قناری خارج از فصل مربوط دچار تولک می شود و علل اصلی ان را میتوان عدم رعایت تغذیه صحیح پرنده و یا یک بیماری دانست. نگهداری غیر اصولی،تغییرات شدید دما، خاموش و روشن شدن چراغ اتاق قناری، تابش مستقیم نور بر روی قفس قناری ،تغذیه غیر اصولی و تغیر یک مرتبه ای تغذیه،کمبود ویتامینها و یا…..  میتواند از علل تولک بی موقع باشد

در صورتی که پرنده بی موقع تولک رفت باید علل اصلی ان را شناخت و برطرف کرد شاید تغذیه غنی و فراهم کردن شرایط مطلوب مانند ابتی ،دادن وتامینها و هر انچه که در مورد تولک در بالا ذکر شد به پرنده کمک کند تا به سرعت این دوران اگرچه خارج از وقت بوده را پشت سر گذارد.حال اگر انکه تولک بی موقع بر اثر بیماری مانند کنه یا انگل ها و پارازیتها و یا هر بیماری باشد باید علت را پیدا کرده و به درمان بیماری پرداخت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


712 دیدگاه در “تولک یا پر ریزان قناری

 1. وحید

  سلام،سه ماهی میشه یه جفت گرفتم،جدا هستن،هر چی ماده شیطون و رو فرم هستش،نر اصلا اینطور نیست،همیشه خوابه،مگه تو لک رفتنه سه ماهه هم داریم؟!!! و اینکه جلو و چپ و راست نوکش زده بیرون،مثل پوست اندازی،مگه نوک هم پوست میندازه؟!!! خلاصه خیلی غیر طبیعیه.
  راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   حتی بیشتر هم میتونه طول بکشه اگه در دوران لک به پرنده رسیدگی نشه و غذای مناسبی دریافت نکنه. از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید و از میوه و جوانه دانه ها هم بیشتر استفاده کنید، ظروف استحمام واسه پرنده بذارید و صبر کنید ببینید چی میشه

   پاسخ
 2. محمد

  سلام خدمت همه دوستان یه نر جیور دارم که قبلا خوب میخوند ولی چند روزی هست که به نظرم رفته تو لک فقط برا ماده جیک میزنه وخیلی ریزه وکم میخونه امروز یه نر قرضی آوردم تو خونه که حسابی قرص میخونه میخوام به خوندن تحریک بشه به نظرتون کارم درسته یا اشتباه واینکه چیکار کنم از این حالت سریع بیاد بیرون؟ ممنون از همگی

  پاسخ
  1. alirezaj

   خب حیوون رفته تو لک اون هم تو چله تاستون!به تغذیه و نظافتش اهمیت ویژه بدهید و از نکات مقاله بالا حداکثر استفاده رو ببرید.اجازه بدهید ریتم پرریزان دوره خودش رو طی کنه در غیر اینصورت با به هم خوردن تو لکی با مشکلات جدی و نخواندن حیوون تا آخر عمرش مواجه میشوید.

   پاسخ
 3. محمود

  قناری نر با چند بار جفت گیری میتونه تخم را بارور کنه مرسی

  پاسخ
 4. محمود

  آقا شهریار ممنون که جواب دادین .من از یه جفت قناریم ۲تا لونه جوجه گرفتم بعد یهویی نر رفت تو پر ریزی .بعد نر را جدا کردم ویه نر آماده مست انداختم پیش ماده دو روز با هم بودن سه بار من دیدم که جفت گیری کردند .بهد نر را جدا کردم و نر خودشو انداختم پیش ماده .به خاطر همین پرسیدم یه نر با چند بار جفتگیری میتونه تخم را بارور کنه .حالا ۳تاتخم گذاشته به نظر شما داداش گلم جواب میده یا نه ؟ با تشکر از شما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   احتمالا یه دونه از تخم ها نطفه داشته باشه. تا تخم اخر میزاشتید کنارش بمونه که همه تخم ها نطفه دار باشن. یا کلا نر جدید رو میزاشتید پیشش بمونه و چرا دوباره جابجاش کردید؟

   پاسخ
 5. محمود

  آخه داداش گلم جفت خودش داشت عجیب اذیت میشد خودشو چنان به قفس میکوبید اصلا من کپ کردم گفتم الانه که خودشو بکشه . یه جورایی خودمم دلم براش سوخت مستحق همچین ظلمی نبود اون هم از طرف من

  پاسخ
 6. احمد

  سلام
  خسته نباشید .من یه قناری دارم که لک رو پشت سر گذاشته سفت داشت میخوند مسته بعد از دو هفته الان ریزه خونی و کوتاه بلند و یکم میخونه هر سه رو با هم میزنه پرهاش هم خیلی حساس شده تا بیام براش دونه بزارم با یکم تکون خوردن میوفتن الان کاملا دومش افتاده نظر شما چیه؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره تقویتش کنید و غذای متنوع بخوره مثلا دانه مخلوط همچنین میوه و سبزی تخم مرغ آب پز نیز بهش بدین و هفته ای یک روز از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان بهش بدین بعدا که خوب شد ماهی یک روز بهش ویتامین بدین کفایت میکنه.

   پاسخ
   1. احمد

    الان یکم جلو سرش افتاده فقط میتونم بپرسم دوباره که تو لک نیوفتاده یا این بخاطر تغذیس ؟!!چون من نزدیک دو هفته س که به پرنده خوب نرسیدم فقط چند بار بهش سیب دادم با مقدار کم سبزی.!

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     از مولتی ویتامین استفاده کنید. سپیا هم حتما در اختیارش بذارید. ممکنه پرنده ضعیف شده و پریزی داره. ممکنم هست به خاطر جیره غذایی نامناسب و خشک بودن هوا یا گرمی و …. پریزی داره

     پاسخ
     1. احمد

      از دیروز تا حالا فقط دو بار شروع کرد به خوندن صداش هم ضعیفه انگار صداش گرفته.اما خیلی سر حاله ..مولتی ویتامین چند قطره براش بزارم تو اب؟؟؟سپیا چی هس ؟میشه یکم توضیح بدید تا حالا نشنیدم چون من تو این کار تجربه ندارم قناری هدیه بهم دادن ..و در اخر خیلی ببخشین که عزیتت کردم بخاطر کمک هم خیلی ممنون..

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       سلام
       از مولتی ویتامین طیور استفاده کنید و طبق دستور مصرف محصول عمل کنید. مولتی ویتامین انسانی برای پرنده ها خوب نیست.
       سپیا یا کف دریا رو میتونید از عطاری ها و پرنده فروشی ها تهیه کنید و قسمتی از بدن یه نوع ماهی مرکب هست و کلی خاصیت داره(سرشار از املاح معدنی)

       پاسخ
 7. M.B

  سلام من یه جفت قناری دارم که مادش از پریروز شروع به پر ریزی کرده حدود ۲۰ تا پر تو قفس میشه وسرشم هم یکم کچل شده چیکار کنم از نر جدا ش کنم یا نه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اینطوری که نمیشه بگیم جداش کنید یا نه ؟؟!! خودتون باید شرایط پرنده رو ببینید مثلا آیا تخم و جوجه داره و یا آماده تخم گذاری هست و اصلا پرنده مست هست یا نه خلاصه خودتون باید تشخیص بدین که الان میشه از جفتش جداش کرد یا نه شاید ماده بعد از بزرگ کردن جوجه ها رفته باشه تو لک و آماده تولید مثل هم نیست بله در این شرایط میشه از جفتش جداش کنید در غیر اینصورت خیر بهتره الکی از هم جداشون نکنید. توضیح کاملی از شرایط نگهداری بدین تا بشه بهتر شما رو راهنمایی کنیم.

   پاسخ
 8. erfan

  قناری من ماده ام رفته تو لک فقد دمش رفته یه چند تا از پرای سینش بعد از اون موقع دیگه پراش نریخته

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکلی نداره به مرور پرهای دمش در میاد. فقط با غذای متنوع تقویتش کنید و هفته ای یک روز مولتی ویتامین مخصوص پرندگان بهش بدین.

   پاسخ
 9. سینا

  سلام
  آیا قناری باید بعد از هر بار جفت انداختن و جوجه بزرگ کردن از هم جدا کنیم؟؟
  و اینکه من یه جفت قناری دارم که جوجه هاشون ده روزی میشه که رو تیرک میشینن و ماده الان دو تا تخم گذاشته و سالم و سر حال هست و نر هم بدون هیچ مشکلی سالم تر از همیشه هم میخونه و هم جوجه ها رو تغذیه میکنه و نژادشون هم تیمبرادو هست.
  به نظرتون ولشون کنم تا باز جوجه های جدید بزرگ کنن و یا این که جداشون کنم و تخم ها رو بشکنم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر. بهتره زمانی که خواستید جداشون کنید که فصل به سمت گرما رفته باشه که دوران تولک رو هم در زمان مناسب بگذرونن. الان کسی جدا نمیکنه و بیشتر جفت میندازن.

   پاسخ
   1. سینا

    پس یعنی دو بار جوجه بزرگ کردن پشت سر هم مشکلی نداره؟؟؟
    چون از هرکی پرسیدم میگه اولین باره به همچین چیزی بر میخورم.

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     خیر. دوبار که عادی و طبیعیه. اکثر پرنده هایی که تو قفس نگهداری میشن و از شرایط تغذیه خوبی برخوردارن و امادگی بالایی دارن پشت سرهم تخم و جوجه میکنن.

     پاسخ
     1. سینا

      ممنون از راهنماییتون
      فقط میخواستم بدونم آیا میشه تخم قناری با تخم سینه سرخ عوضشون کنم
      جوجش بزرگ میکنن؟؟
      رنگ تخم ها هم خیلی فرق نداره

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       اگر سن تخم ها با همدیگه یکی باشه بله میتونید جابجا کنید ولیکن دلیلی نداره بذارید هر کدوم از تخم های خودشون نگهداری کنن ضمنا پست های قبلی شما رو مطالعه کردم و اگر قناری شما شرایط نگهداری خوبی داشته باشه تا ۵ – ۶ مرتبه پشت سر هم تخم گذاری کنه باز مشکلی براش پیش نمیاد فقط اگر نر ماده رو بزنه میتونید نر رو مقوتا جدا کنید و در قفسی چسبیده به قفس ماده قرار بدین . ضمنا سعی کنید همینطوری الکی جفت قناری رو از هم جدا نکنید چون قناری همینطور اگر آماده نباشه جفتش بدین میره تو لک و اذیت میشه همینطور هم اگر آماده باشه و از جفتش جداش کنید دپرس میشه. حتی اگر ماده آماده باشه و جداش کنید بدون نر هم تند تند تخم گذاری میکنه و اینطوری بیشتر ضعیف میشه و از بین میره.

       پاسخ
       1. سینا

        خیلی ممنونم بابت راهنماییتون
        تخم سینه سرخ که گفتم از تو کوه میخوام بیارم که تخم ها فقط دو روز زودتر از قناری گذاشته شده که من دوتاش آووردم گذاشتم زیر قناری و دوتا تخم قناری گذاشتم زیر سینه سرخ ها ببینم چی میشه

        پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

معادله امنیتی (تشخیص انسان از روبات) !