شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,625 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. ناشناس

  در ضمن من مرغ عشقام اصلا تخم مرغ نمیخورن نگاهشم نمیکنن چندبار امتحان کردم

  پاسخ
 2. حمید

  سلام .
  میخوام بدونمزمانی که جوجه ها سر از تخم بیرون میارن باید مرغ عشق نر رو از قفس بیرون اورد یا نه باید تمام مدت تو قفس بمونه از اول تخم گذاری تا بالغ شدن پرنده….
  چون مرغ عشق های من که تا بچشون ۲ یا ۳ هفتش میشد باباهه بچه هاشو میکشت دیوونه؟؟؟؟منم جداشون میکردم تا ماده صدای نر رو میشنید خودشبچهاشو میکشت؟؟؟؟دیوونم کردن هر دوتاشونو ول کردم به اسمون یه جفت دیگه خریدم منتظرم ببینم ایناچه میکنن؟؟؟؟

  پاسخ
  1. محمدرضا آریاپور

   سلام نرو نباید جدا کرد تا زمانی کن جوجه ها بتونن آب و دونه بخورن.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز اشتباه کردین چرا پرنده ای رو که در قفس زندگی میکنه پروازش دادین خب دونه گیرش نمی یاد و تلف میشه ؟؟؟!!!!
   در کل تحت هیچ شرایطی البته به جز بیماری خاص نباید جفت مرغ عشق مولد رو از هم جدا کنید.
   اون جوجه ها هم که نر میکشتشون شاید مریض میشدن و یا خیلی ضعیف بودن و ….

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   خب این به خاطر اینه که مجددا جفت میخوان تولید مثل کنن و بچه ها مزاحم هستید. در این زمان نه باید نر رو جدا کرد و نه ماده بلکه باید بچه ها رو از والدین جدا و در یه قفس مجزا پرورش داد. با این کار خیال والدین هم راحت میشه و مجددا جفت گیری و تخم گذاری میکنن

   پاسخ
 3. حمید

  واقعا از همتون ممنونم که جواب سوالمو دادین اگه میشه کمی بیشتر راجع به این موضوع توضیح بدین ممنون میشم ….
  چون نمیخوام در مورد این جفت جدید که خریدم اشتباهی کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فکر میکنم آقا شهریار توضیحات کاملی دادن و همون رو مطالعه بفرمایید کافیه .

   پاسخ
 4. niloofar

  سلام دوستان یه مشکل برام پیش اومده در مورد پای مرغ عشقم امروز متوجه شدم مرغ عشق نرم پای راستش یه کوچولو تیک میزنه یعنی همونطوری که ایستاده یه پاش حالت پرش داره نمیدونم چطوری توضیح بدم که متوجه منظورم شید حالش که خیلی خوبه ورجو ورجه هم زیاد میکنه فقط همینکه میبینم یه پاشو همش تکون میده یا انگشتاشو بازو بسته میکنه یه مقدار نگرانم کرده ممکنه مشکلی واسه پاش پیش اومده باشه؟همش پای راستش در جا میزنه فقط هم پای راستشو اینطوری میکنه باید چیکارش کنم حتی وقتی خوابه باز پاشو همونطور تکون میده میترسم خدایی نکرده مشکل جدی پیدا کرده باشه

  پاسخ
 5. niloofar

  البته ناگفته نمونه ظاهر پاهاش سالمه یعنی هیچ نوع تغییری از لحاظ شکل و ظاهری تو پاهاش به چشم نمیاد البته کف پاهاشو چک نکردم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید کف پای پرنده رو هم نگاه کنید اما بنده فکر میکنم اگر آبتی کنه مشکلش حل میشه فکر کنم یه حشره ای چیزی داره اذیتش میکنه.

   پاسخ
 6. niloofar

  دوستان عزیز عذر میخوام دوباره مزاحم شدم قبلا خدمتتون عرض کرده بودم که توی لونه مرغ عشقام خیلی کثیف شده انگار توشو گچ پاشیده باشی الان که دوباره توشو نگاه کردم دیدم اوضاع خیلی خرابه خیلی کثیف شده این سلامتی جوجه هارو به خطر نمیندازه مریضشون نمیکنه چون اصلا نمیتونم توی لونه رو تمیز کنم چون مطمئنم با اینکار یا بچه هاشون میکشم یا ممکنه مادهه دیگه سراغشون نره ترجیح میدم اصلا دست به لونشون نزنم اشکال نداره همینطور بمونه تا پر در آوردن تمیزش کنم؟
  نمیرن یه وقت سرو کلشون انکار گرد پاشیده شده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   واقعا بنده نمیدونم مشکل شما چی هست بهتره یا منتظر سایر دوستان باشید و یا به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 7. monarm

  سلام .مرغ عشقو میشه مثل طوطی دستی کرد و چیزی به جفتشو یاد داد یاچون جفتن ارتباط برقرار نمیکنن با آدم.اگه پراشونو کوتاه کنیم اذیت میشن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   مرغ عشق رو هم میشه دستی کرد ولی خب کسی زیاد از این کار استقبال نمیکنه و واسه مرغ عشق ها هم بهتره به صورت جفت نگهداری بشن. جفت وحشی هم به سختی دستی میشن یا بهتر بگم اصلا دستی نمیشن مگر اینکه از کوچیکی با انسان بزرگ شده باشن.

   پاسخ
 8. mona

  سلام .میشه مرغ عشق و تک داشته باشیم؟یعنی جفت نداشته باشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نه دوست من
   مرغ عشق حتما باید جفت باشه. دلیلی نداره مرغ عشق رو انفرادی نگهداری کنید مگر در موارد خاص که دستی باشه یا قصد اموزش داشته باشید یا …. که حسابش فرق میکنه. مطمئنا مرغ عشق انفرادی تو قفس و بدون توجه افسرده میشه و از بین میره
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اگر قصد دستی کردن مرغ عشق رو دارید باید ابتدا یک جفت بخرید و بعدا جوجه های اونها رو دستی کنید نه خود جفت رو.
   ضمنا همانطوریکه آقا شهریار فرمودن مرغ عشق رو تکی نگهداری نکنید که تلف میشه.

   پاسخ
 9. mohsen

  سلام عرض میکنم خدمت شما عزیزان یه سوال داشتم خدمتتون بنده مرغ عشقام بچه دار شدن دوتاش در اومد امروز توی لونشونو نگاه کردم متوجه شدم بقیه تخما ظاهرأ خراب هستن یکیشم که سوراخ شده یعنی کلا شیکست توی لونشونم بد جور کثیف شده مشکلی نیست لونشونو در بیارم اون تخمای خرابو بندازمو یه مقدارم تمیز کنم توشو بعد دوباره جوجه هارو بذارم سر جاش؟
  امروزم یکی از جوجه ها از توی لونه افتاد کف قفس فکر کنم اینقدر ورجو ورجه کرد که از توی لونه افتاد پایین نره و ماده هم دورش میپلکیدن بیچاره ها ترسیده بودن که بچشون آسیبی بهش نرسه برشگردوندیم توی لونه فقط میخوام بدونم از توی لونه میفتن پایین ممکنه دستو پاهاشون آسیب ببینه؟
  مخلص شما.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   ۱- نمیدونم چرا دستکاری کردید. به هر حال نه نیازی به اینکار نیست و بدتر ممکنه هم جوجه ها رو بکشید و هم والدین بترسن و دیگه بچه ها رو تغذیه نکنن یا هزار مشکل دیگه پیش بیاد. بذارید به حال خودشون باشن. حقیقتا اینم بگم که درسته مرغ عشق به بچه هاش حساسه و خیلی والدین خوبی هستند و شاید هیچ مشکلی پیش نیاد ولی خب توصیه میشه زیاد دستکاریشون نکنید ولی خب اگه اوضاع واقعا خرابه چاره ای نیست.
   ۲- والا با خوندن قسمت دوم کامنتتون متحول شدم و دیگه واقعا نمیدونم چه جوابی بدم یه جوری دستی دستی انگار جوجه ها دارن از بین میرن. ببینید اگه لونتون استاندارد باشه و مناسب مرغ عشق نباید جوجه ها بیفتن بیرون؟ به هر حال بله ممکنه نسبت به فاصله لونه تا کف و سایر اتفاقاتی که میفته اسیب ببینن. محفظه لونه باید مناسب باشه و ورودی لونه تا کف مقداری فاصله داشته باشه که پرت نشن بیرون
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز بنده با نظر دوست خوبم آقا شهریار موافقم فقط یه نکاتی رو اضافه کنم به مطلب ایشون.
   ۱ – هرگز لونه مرغ عشق و هیچ پرنده دیگه ای رو نباید دستکاری و تمیز کاری کنید مگر خیلی خیلی کم و جزئی چون ممکنه بوی لونه عوض بشه و دیگه روی تخم ها و جوجه ها نخوابن و جوجه ها رو تغذیه نکنن مخصوصا اینکه بخواهید لونه رو از قفس هم بیارید بیرون که دیگه هرگز به جوجه ها غذا نمیدن مگر موارد خیلی استثنایی.
   اون تخم شکسته رو هم دست نزنید شاید هنوز جوجه داخلش زنده باشه و بیاد بیرون البته اگر خود جوجه اون رو سوراخ کرده باشه ولی اگر طور دیگه ای هست دیگه جوجه داخلش تلف شده.
   ولی همون مرتبه که دست زدین به لونشون باید تخم های خراب رو خارج میکردین.
   بنظرم این جوجه خودش بیرون نیوفتاده احتمالا یا مریض بوده و انداختنش بیرون و یا اینکه میخواستن تخم ها رو بندازن بیرون این افتاده بیرون به هرحال حالا که دست کاریشون کردین بدون اینکه لونه رو بردارید فقط سقف لونه رو بردارید و تخم های خراب رو بیارید بیرون و دیگه هیچ کاری نکنید.
   ضمنا سعی کنید هیچ وقت هیچ وقت عصر و یا شب دست به لونه پرنده نزنید و حداقل صبح و یا ظهر این کار رو بکنید این هم هزار و یک دلیل داره که بماند.
   ۲ – بله اگر جوجه بیوفته بیرون احتمال آسیب دیدنش هست.

   پاسخ
 10. mohsen

  ممنون دوستان از توضیحات کاملی که دادید یک دنیا ممنونم
  ولی راستش من لونه مرغ عشقامو در آورده بودم یعنی کامل از قفس اورده بودمش بیرون البته این در صورتی بود که هنوز هیچ اطلاعی در مورد توضیحات شما نداشتم فقط به محض اینکه لونه رو در آوردم مادر پدرشونو جای دیگه ای گذاشتم گفتم شاید جلو اونا به جوجه هاشون دست نزنم بهتر باشه و راستشم بخوایین نه تنها لونه رو خالی کردم بلکه متأسفانه با آب هم شستمش و بعد خشکش کردمو جوجه هارو گذاشتم توش و لونه رو گذاشتم توی قفس که ظاهرأ خدا به من یا شایدم به اون جوجه های زبون بسته رحم کرده چون مادرشون پسشون نزده همچنان میره توی لونه سراغشون فقط ممکنه از الان به بعد یهو جوگیر بشه و بچه هارو رها کنه؟ من پریشب اینکارو کردم ولی تا امروز مادره مرتب میره توی لونه و بهشون سر میزنه.
  و در مورد افتادن جوجه که گفتید شاید مریض بوده خودشون انداخته باشنش ، نه خدارو شکر سالمه چون از اون روزی که افتادو دوباره گذاشتمش توی قفس دیگه نداختنش بیرون جوجۀ خیلی پرجنب و جوشیه خیلی لول میخوره قبلا هم میددم همینطور که ورجو ورجه میکنه میاد تا دم دهانه لونه که مادهه سریع میومد میبردش ته لونه که یه موقع نیاد بیرون چون بزرگم شده الان فکرمیکنم ۸ یا ۹ روزش شده دیگه یه کوچولو هم پراش داره در میاد ولی نه خیلی
  من فقط لونشونو گذاشتم کف قفس که اگه دومرتبه بچه افتاد پایین صدمه نبینه مشکلی نیست لونه کف قفس بمونه؟
  ویه چیزه دیگه مرغ عشقای من ۵ تا تخم گذاشته بودن ۲ تاش که جوجه شد یکیشم که سوراخ بود یکیش هم که همچنان توی لونست که فکر نکنم دیگه جوجه شه و یکی دیگشو نیست غیبش زده ممکنه خورده باشنش یا خوردش کرده باشن؟
  و در مورد آبشون میخواستم بپرسم من به جای آب معمولی یا آب تصفیه خونگی آب معدنی بهشون میدم مشکلی نیست؟
  و در نهایت خیـــــــــــلی عذر میخوام بابت طولانی شدم صحبتام امیدوارم بنده رو عفو کنید. به خدا دیگه مزاحم نمیشم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه دوست من جوگیر نمیشن. قبلا هم تو کامنت قبلیم توضیح دادم که مرغ عشق ها خیلی به بچه هاشون حساسن و والدین خوبی هستند ولی خب توصیه میشه دستکاریشون نکنید. دیگه به شانسه، یه مرغ عشق میترسه و تجربه نداره و دفعه اولشه و جوجه رو پس میزنه و یکی هم مثل مرغ عشق شما، جلو چشماش بچه هاشو شکنجه کنی و خودشو این قفس اون قفس کنی و ….. باز بیخیال جوجش نمیشه. حتی میشه یه جوجه مرغ عشق دیگه هم گذاشت پیشش بزرگ کنه(این مورد رو شخصا دیدم). این که از این
   نه مشکلی نیست دیگه نمیخواد لونه رو جابجا کنید. البته بازم میگم توصیه میشه لونه تو ارتفاع قرار بگیره تا والدین احساس امنیت کنن و استرس نداشته باشن که خب تو قفس و تو ارتفاع و تو محیط خونه و … زیاد حساس نشید و مانعی نیست
   اب معدنی هم خوبه و مشکلی نیست. ولی من بودم اب تصفیه رو میدادم و اب معدنی رو خودم میخوردم.(شوخی کردم)
   دوست من محسن جان عزیز. برای سوال پرسیدن شما نه بدهکارید نه ما طلبکار و وظیفه این سایت همینه که بتونیم پاسخگو باشیم. شما هر چقدر سوال با هر تعداد کارکتری خواستی بپرس. ما هم بلد باشیم در حد توانمون در خدمتیم
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز خوشحال میشیم درخدمتتون باشیم اگر قراره دیگه نیایی جواب ندم ها ؟؟؟؟!!!
   خب بنظرم خیلی شانس آوردین که چیزی نشده و به بچه ها غذا دادن نه دیگه مشکلی انشاالله پیش نمیاد خیالتون راحت اگر قرار بود مساله ای باشه برای همون روز و ساعات اول بود نه الان.
   خدا رو شکر مشکلی نداشتین .
   ولی خب یه وقتایی چیز دیگه ای میشه مثلا بنده مرغ عشق داشتم که فقط لونه شون رو برداشتم و اصلا از قفس خارجش هم نکردم روش خیلی کثیف بود و سبزی ریخته بود اونها رو برداشتم و تمیزش کردم همین ها و اصلا هم دست توش نکردم ولی مرغ عشق ها دیگه نرفتن توی اون لونه ؟؟؟!!!! فکر کن تازهتخم هاشون هم خراب شده بود و قرار بود دوباره تخم کنن ولی دیگه اون لونه رو نخواستن تا رفتم لونشون رو عوض کردم یا یه وقتی ماده مریض بود لونه رو گذاشتم کف قفس تا راحت تر بره داخل دیگه زد همه جوجه ها رو کشت یه وقتایی هم میشه جوجه یک جفت دیگه رو بذاری زیرشون و بزرگش میکنن و یا کلی دست کاریشون میکنی هیچی نمیشه کلا اینطوریه دیگه. مثلا مرغ عشق داشتم که بندنش حشره زده بود همه وسایل قفس رو آوردم بیرون و با الکل ضد عفونی کردم و حتی داخل لونه رو بعد که گذاشتم رفتن روی تخم ها خوابیدن البته اونها رو خیلی قدیم داشتم و واقعا عادت کرده بودن و کارشون بیست بود یادشون بخیر. کلا الان مرغ عشق ندارم.

   پاسخ
 11. mona

  سلام خسته نباشید.ما یه جفت مرغ عشق خریدیم که فروشنده میگفت تقریبا۷-۸ماهشونه ..الان که تو محیط جدیدن میترسن؟تا کی باید طرفشون نریم؟اگه میشه یکم راهنمایی کنید .ممنونم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب نه قرار نیست دائم بترسن و مشکلی داشته باشن. اصولا وقتی پرنده به یه محیط جدید میاد تمام واکنش های اطرافش، خاموش و روشن شدن چراغ، صدا های اطراف، افرادی که میان و میرن و …. همه و همه جدیدین و واسشون تازگی داره و ممکنه از برخی از این واکنش ها هم بترسن و اصولا چند روز که بگذره همه چیز براشون عادی میشه و راحترن و به عبارتی به محیط عادت کردن. فقط این چند روز تا جا بیفتن بهتره بیش از حد دستکاریشون نکنید و دائم به فکر سرک کشیدن و دستکاری قفس و غیره نیفتید که بیش از حد دچار استرس نشن. همین. قرار نیست طرفشون نرین یا کار خاصی انجام بدید نه الان نه بعد. قرار نیست مثلا وقتی عادت کردن بریم باهاشون بازی کنیم یا قفسشون رو مدام جابجا کنیم یا …. هر کاری الان میکنید بعدا هم باید انجام بدید. در اخر برای اینکه خیالتون راحت بشه باید بگم اصولا وقتی پرنده شروع به تغذیه کرد و اب و دون خورد دیگه حله
   موفق باشید

   پاسخ
 12. mona

  سلام مرسی از اینکه راهنمایی میکنید.من این مرغ عشقایی که خریدم فروشنده گفت ۷-۸ماهشونه بنظر خودمم هم باید زیر ۱سال باشن اما اگه بگبین از کجا میتونم سنشونو تشخیص بدم ممنون میشم.فروشنده گفت آبی نر وزرد مادست اگه در مورد تشخیص جنسیت تو این سنی که دارن راهنمایی کنین ممنون میشمو در آخر اینکه به نظرم ماده کیم بژرگتر از نر هست البته شایدم اشتباه میکنمولی ایرادی نداره که ماده بزرگتر باشه؟ بازم واقعا از لطفتون ممنونم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای مرغ عشق بنظر بنده زیاد مهم نیست ولی چیزیکه مهمه اینه که خودشون هم روبخوان.
   راستش در مورد تشخیص سن پرنده که واقعا نمیشه هیچ حرفی زد خیلی وقتا میشه از روی تجربه فقط یه حدسی زد اون هم نه دقیق مثلا خودم یه وقتی یه حدسی زدم با کلی ادعا همچین رفت تو پاچم که کلا در این زمینه دیگه هیچ حرفی نمیزنم بذار داستانش رو بگم بخندین.
   یه کبوتر خارجی کمیاب که چی بگم نایاب خورد به تورم خب بعد کلی بررسیش کردم اصلا کلی متخصصم برا خودم چی فکر کردین بعد گفتم خب این خیلی سن داشته باشه دو سالش بیشتر نیست به فروشنده گفتم گفت نه کی گفته این جوجه یه ساله هست و …. گفتم این غلط کرده اینا دو ساله هستن و کلی پول دادم و اینا رو خریدم بعدا که رفتن تو لک و پر ریزی کردن دیدم پلاک دارن و متولد دبی هستن و چشمت روز بد نبینه متولد سالی بودن که وقتیکه نگاه کردم دیدم اینا ۱۴ سالشونه ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!! وای میگفتم اینا چرا تخم نمیکنن تازه فکر میکردم نکنه فروشنده درست گفته و اینا هنوز جوجه هستن و درست هم صداشون در نمی یاد !!!!!! آخ آخ نگو پلاکی رو که میزنن به مچ پا این فروشنده های نمیدونم چی بگم …… این رو نشده بود بچینن کشیده بودنش بالا تا روی رون پرنده وقتی پر ریزی کرد تازه دیدمش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

   پاسخ
 13. mona

  ای بابا آقا مجتبی شما دیگه چرا؟؟؟ البته همین رکبایی که ادم میخوره باعث میشه تجربش زیاد بشه .ولی شما واقعا باتجربه هستین و از اینکه وقت میزاارین اینجا وراهنمایی میکنین واقعا ممنونم

  پاسخ
 14. mona

  سلام ببخشید مرغ عشق ماده ام همش چرت میزنه یعنی از صبح این جوری شده بعدشم همش زیر دمشو با نوکش میزنه به نظر شما مریض شده؟:-(

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فکر نمیکنم مریض باشه حالا شاید یه روز خسته باشه و یا کسالت داشته باشه ولی اگر فرداش هم همینطور بود دیگه حتما مریضه.

   پاسخ
 15. mona

  سلام ببخشید پست قبلی واسه من هست یادم رفت اسم بنویسم ببخشید میشه بگین چرا مرغ عشقا خودشونو پوف میدن یعنی گاهی پف میکنن ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر در زمان استراحت و خواب پف میکنن که طبیعی هست ولی اگر در طول روز کسل و بی حال و کم اشتها باشه و پرهاش هم پف کنه مریضه و در همه پرندگان صادقه. علت این بیماری هم سردی هوا – نمناکی محل نگهداری – بیماری انگلی – عفونت و …. هست.
   باید علتش رو پیدا کنید تا بشه درمانش کرد فقط جاش رو گرم نگهدارید و اگر شد روزی ۲۰ – ۳۰ دقیقه در اتاق و نه در هوای آزاد حمام آفتاب ملایم بگیره معمولا خوب میشه مگر بیماری خاصی داشته باشه.

   پاسخ
 16. mona

  اتاقی که توش هستن یکم خنک تر از خو نست .اگه شبا رو قفسشون پارچه بکشم که سردشون نشه ایرادی داره؟ ماده بیشتر از نر خودشو پف میده گاهی وقتی سوت میزنم واسشون خودشونو پف میدن اما ماده بیشتر ،بازی هم میکنه اما احساس میکنم نره سر حال تره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب پس سردشونه و تا مریض نشدن باید یا اتاق رو گرم کنید یا ببریدشون یه جای گرمتر و نباید در معرض وزش باد و سوز سرما باشن چون اگر اینجوری باشه زود تلف میشن .
   نه روی مرغ عشق پارچه نکشید چون میترسه و زیاد هم فایده ای نداره باید محلش رو گرم کنید فقط همین زودتر هم این کار رو بکنید صبح و شب هم نداره در غیر اینصورت تلف میشن .

   پاسخ
 17. mona

  دمای خونه ۳۰-۳۱هست ولی فکر کنم دمای اتاقی مرغا هستن ۲۳-۲۸باشه سرد واسشون؟جا شون جاو پنجرست وتو حیات پرنده هست که میخونه انام میخونن باهاشون عوض کنم جاشونو؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه دمای ۲۳ تا ۲۸ خوبه و مشکلی نداره فقط جلوی پنجره هستن ممکنه سوز سرما بهشون بخوره و این بده.

   پاسخ
 18. رامین

  سلام قبل از هرچیز تشکر میکنم از شما بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدید و از همه مهمتر بابت رسیدگی به سوالات ما یک دنیا سپاس
  راستش چندتا سوال مختلف داشتم که دونه به دونه مطرح میکنم :
  ۱- من مرغ عشقام صاحب ۴ تا جوجه شدن بزرگترینشون الان ۱۲ روزش میشه دارم لحظه شماری میکنم واسه بزرگ شدنشون که انشالله به مرحله ای برسن که دیگه بتونم دستیشون کنمو اونارو تو دست بگیرم میخواستم بدونم الان که ۱۲ روز از تولد اولیش میگذره چقدر دیگه مونده تا از لونه بیرون بیادو بنده هم بتونم در کنار والدینش خودمم بهش غذا بدمو بهش توجه کنم تا بهم عادت کنه؟ به بیان دیگه حالیش کنم که مثه بابا و مامانش نباید ازم بترسه و اهلی بشه
  ۲- در مورد غذا دادن به جوجه ها من ویدئویی رو دیدم که یه خانومه یه ماده ای رو با سورنگ به جوجه ها میداد یعنی در کنار اینکه جوجه ها از طریق والدین تغذیه میشدن خود صاحبشونم یه ماده ای شبیه به شیرو موز رو دیدین چه جوریه البته رنگشو میگم ، همونو با سورنگ به جوجه ها میداد میخواستم بدونم چه نوع غذایی رو میشه به این صورت به جوجه ها داد؟ آخه دلم میخواد وقتی بزرگتر شدن خودمم بهشون غذا بدم ولی به خاطر کوچیک بودنشون فکر نمیکنم بتونن غذارو بصورت کامل بخورن معمولا جوجه ها از غذای نیمه هزم شده والدین تغذیه میشن کلا میخوام بونم وقتی دیگه به مرحله ای رسیدن که بتونم از قفس درشون بیارم خودم چی میتونم بهشون بدم که یه موقع براشون سنگین نباشه و مشکل ساز نشه واسشون؟
  ۳- ممکنه چون والدینشون اهلی نیستن هرچقدر هم که بهشون توجه کنم بچه ها تحت تأثیر والدین قرار بگیرنو هیچوقت اهلی نشن ؟ یعنی تلاش من نتیجه ای نده چون مرغ عشقای بزرگ رو میگن یا دستی نمیشن یا به سختی دستی میشن ولی جوجه هایی که از بدو تولد با خود آدم خو بگیرن به راحتی اهلی میشن واقعأ همینطوره که میگن؟
  ۴- من چندوقت پیش رفتم پیش یه پرنده فروش که یه ظرف آب دیگه بگیرم واسه پرنده هام وقتی گفتم بچه دار شدن اونم گفت وقتی بزرگتر شدن باید از والدین جداشون کنید و یه قفسای کوچیکی رو نشونم داد و گفتش که باید وقتی جوجه ها بال و پر در آوردنو دیگه راه افتادنو از لونه دیگه خارج شدن باید همچین قفسی براشون بگیردو از پدر مادر جداشون کنید میخواستم بدونم به همین صورت باید عمل کنم یعنی حتمأ باید از همون قفسا بگیرم براشون در این صورت دیگه پدر و مادراشون بهشون غذا نمیدن خودم باید بدم ؟
  ۵- و یه چیز دیگه مرغ عشقا حتی اگه دستی هم بشن بازم گاز میگیرن؟ و یا ممکنه در فضای آزاد مثلا خارج از خونه ببرمشون بازم فرار کنن ؟ من خیلی هارو دیدم مرغ عشقاشونو همراه خودشون بیرون هم میبرن و فرار نمیکنن.
  و در نهایت ممنون از زحمات شما و عذر میخوام بابت پرحرفی کردم چون راستش قبل از اینکه واسه هر عملی نسبت به پرنده هام بخوام اقدام کنم ترجیح میدم مطمئن شم بعد وارد عمل شم و به جر وب سایت شما به جای دیگه ای اعتماد ندارم بازم تشکر .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – معمولا از ۲۸ – ۳۰ روزگی کلا مستقل میشن ولی از ۱۴ تا ۱۶ روزگی هم میتونن از لونه بیان بیرون و شما میتونید غذاشون بدین. ولی غذای آبکی ندین و زیاد هم غذاندین و خفشون نکنید دستی نشه خیلی بهتر از اینه که کلا نیست بشه.
   ۲ – هیچی ؟؟!!!
   این هیچی فکر کنم جواب خوبی بود ببینید در قسمت طوطی توضیح داده شده که به جوجه ها چه غذایی بدین و همون غذا رو میشه به جوجه مرغ عشق ها هم داد اما این کار رو نکنید ببینید اگر غذای ابکی میدین دیگه والدین بی والدین این رو جدی میگم ها جوجه رو نذارید زیر پای پدر و مادرش اونا میخوابن روش و یا پاشون رو میذارن رو جوجه و این کار طبیعیه و هیچ مشکلی در حالت عادی نداره ولی وقتیکه غذای آبکی بدین اون غذا از تو حلق جوجه میزنه بیرون و خفه میشه به همین راحتی و اون جوجه هایی رو که اینطوری تغذیه میکنن دیگه تا اخرش زیر پای والدین نمیرن. دوست عزیز جون همون جوجه هایی که دوستشون داری تا ۲۸ روز صبر کن بعد از اون هم ارزن رو بگیری جلوش خودش میخوره و بذاری تو دهنش میخوره دیگه هیچ مشکلی هم نداره فقط یه کمی هم آبش میدی دیگه تموم.
   ۳ – نه اینجوری نیست بلکه ممکنه والدین هم اهلی بشن . ولی باید قفس جوجه ها رو جدا کنید.
   ۴ – شما هر قفسی رو که دوست داشتین بخرید هیچ فرقی نمیکنه.
   اونها خودشون غذا میخورن قربان دیگه نیازی به غذا دادن شما نیست توی همون سن ۳۰ تا ۳۵ روزگی و حتی زودتر ممکنه ماده بخواد دوباره تخم بذاره و همه جوجه ها رو میندازن از لونه بیرون و غذاشون هم نمیدن و کتکشون هم میزنن و اگر جداشون نکنید شاید جوجه ها رو بکشن.
   ۵ – بله ممکنه گاز بگیرن ولی نه بدون دلیل یا از سر شوخی و یا از ترس و …
   حتما فرار میکنن هیچ پرنده ای رو نمیشه ببرید بیرون و فرار نکنه مگر اینکه واقعا خنگ باشه ؟؟؟!!! فقط کبوتر فرار نمیکنه تازه اون هم نه هر کبوتری و نه در هر جایی کبوتر باید جلد بشه تا همونجا بمونه.
   خیالتون راحت همون مرغ عشقی که تا حالا فرار نکرده یه روزی فرار میکنه طوطی و همه پرنده ها فرار میکنن اصلا شک نکن مگر اینکه پرهاش رو بچینی و نتونه فرار کنه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code