شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,619 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. امیرحسین

  من یکی مرغ عشق دارم
  دستیه اگر یکی دیگه بیارم برای جفت شدنش اونم دستی میشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالش کمه.
   ضمنا دو تا مرغ عشق غریبه رو یک مرتبه جفت ندین چون درگیری پیش میاد بهتره یک هفته ده روز در دو قفس جداگانه و جلوی دید هم باشن و بعد از عادت کردن پرنده جدید و آماده بودن هر دو اونها رو در یک قفس قرار بدین و جفت بدین.

   پاسخ
 2. ایلیا

  سلام ممنون که به سوال ها پاسخ میدید اشکالی دارد که من یه مرغ عشق نگهداری کنم و ان را اهلی کنم یا اگه تنها باشه افسردگی میگیره ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ببینید به رسیدگی و وقت گذاشتن زیاد نیاز داره و نباید تنها بمونه. کلا مرغ عشق پرنده مناسبی برای دستی کردن نیست و بهتره به صورت جفت نگهداری بشن. اسمشون رو خودشونه دیگه و باید جفت باشن.

   پاسخ
 3. Mamad

  با سلام
  سه روز میشه یه جفت مرغ عشق خریدم و الان ۲ روزه یک تخم گذاشته برای تغذیه پرنده از ارزن و هویج و کاهو و خیار و سه روز یبار هم تخم مرغ ابپز استفاده میکنم میخاستم ببینم بازم تخم میزاره یا همین یدونه:(((( درباره مولتی ویتامین هم میشه همین قرص جوشان ک برای ادمی هست بهشون داد یا مخصوص پرنده باید تهیه کنم ؟در ضمن نور اتاق هم متوسط هست و قفس در کف اتاق قرار داره.لطفا راهنمایی کنین
  با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله اگر تخمی داخل شکم ماده باشه حتما تخم گذاری میکنه.
   فعلا تخم مرغ رو حذف کنید و زمانیکه جوجه ها به دنیا اومدن مجددا استفاده کنید.
   وقتیکه پرنده تخم گذاشته نباید ویتامین بهش بدین چون ممکنه مست بشه و از روی تخم بلند بشه بهتره قرص جوشان هم استفاده نکنید و از ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید.

   پاسخ
   1. Mamad

    سلام تخم دوم رو گزاشت:)))))))و دامپزشکی رفتم یه قطره بهم دادن ک بوی همینشربتای مشکی بود میخوردیم واسه اهن بود رو میده گفت پنج قطره داخل ابش اضافه کنید و ۲۴ ساعت بزارین تقویتی بخورن و بعد ۲۴ ساعت دوم رو بزارین اب معمولی بخورن الان اونو استفاده میکنم با کاهو و خیار چون گرمه هوا
    راستی یه سوال دیگم داشتم میگم مرغ عشق نره پارچه دور قفس رو میخوره مشکلی نداره‌؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     اینکه پارچه یا چوب یا وسایل رو میجون طبیعی هست و طوطی سانان کلا جونده هستن ولی خب میتونه به خاطر کمبود کلسیوم و املاح مورد نیازش هم باشه.

     پاسخ
 4. سبحان

  سلام و با عرض خسته نباشید در باره ی بیماری تب کریمه کنگو میخواستم بدونم که مرغ عشق هم ممکنه همچین کنه ای داشته باشد یا مبتلا به ای ن بیماری شود ؟ چون من در مطلبی خوانده بودم که همه ی پرنده ها به جز شتر مرغ در برابر این بیماری مقاوم هستند

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر دوست من
   بیشتر مربوط به دامه و گله دارها باید نگران باشن. مرغ عشق و طوطی و پرنده های خونگی با اینجور بیماری ها مواجه نیستن

   پاسخ
 5. سبحان

  و من باید واکسن یا اسپره برای مرغ عشق تهیه کنم ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هیچ اسپری یا دارویی نیاز نیست مگر پرنده دچار پارازیت های پوستی باشه که خب خود مرغ عشق رو اذیت میکنه و مجبور به مداوا هستید و از اسپری و ضدپارازیت های تجاری باید استفاده کنید. مرغ عشق سالم به هیچ قرص و دارو و اسپری ای نیاز نداره.

   پاسخ
 6. حامد معصومی

  سلام
  این بیماری برای چهار پایان هست .تاحال موردی پیش نیومده که پرنده ها بگیرن
  شما لازم نیست واکسن این نوع بیماری بزنی به پرنده
  ولی برای سلامتی بیشتر مرغ عشق ها میشه از واکسن های دیگه استفاده کرد مثل .واکسن ابله و….. که اگه پرنده بگیره سخت در مان میشود وشایدم نشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست خوبم
   ممنون از اینکه تجربیاتتون رو با دیگر کاربران به اشتراک میزارین و در پاسخ دادن به سوالات فعال هستید. فقط خواهشی که داریم برای پاسخ به سوالات از گزینه پاسخ دادن استفاده کنید که پاسخ شما دقیقا زیر سوال کاربر نمایش داده بشه. گزینه “پاسخ” زیر سوالات کاربران قابل مشاهده است. اول رو اون کلیک کنید و سپس پاسخ رو در فرمی که ظاهر میشه ارسال کنید. دقیقا مثل همین پاسخی که بنده الان به دیدگاه شما دادم و زیر نظرتون قابل نمایشه.
   با سپاس

   پاسخ
 7. کورش

  سلام دوستان دوروزه ۱ جفت مرغ عشق خریدم که سابقه ۵تا۶ بار بچه دار شده وقتی خریدم ۱ تخم گزاشته بودوقتی آوردم خونه بعداز۴ساعت یک تخم دیگه گزاشت ولی خیلی ماده میترسه نراول میترسید ولی بعد از چند ساعت خوب شد آیا ماده مشکلی نداره؟ماده یکم تکون تکون میره وبه سختی پرواز میکنه آیامشکلی نداره؟

  پاسخ
  1. MAHDI rezaei

   سلام
   اصلا طرفشون نرید ماده تخم توشکمشه و اگر بهش استرس وارد بشه توشکمش تخم گیر میکنه و شروع بد بدختی میشه اصلا طرفشون نرید بزارید راحت باشن و کوچیک ترین استرس بهشون وارد نشه ماده هم چون تو شکمش تخم داره سنگینه و طبیعیه ک نتونه درست پرواز کنه
   سنشون رو هم نمی دونم والا
   قربان شماMAHDI

   پاسخ
 8. کورش

  ممنون ازراهنمایی تون ولی چند تخم میزارند ؟
  ببخشداگه میشه درمورد تخزیه وبزرگ کردن بچه ها من روراهنمایی کنید
  بعد ازاینکه بچه ها ازتخم بیرون اومدن بعدازچند روزتخم میگزارند؟
  ببخشید سوالام زیاده

  پاسخ
  1. MAHDI rezaei

   سلام
   در مورد تغذیه بچه ها ک باید شما والدین رو تقدیت کنید ک اونها هم ب
   بچه ها رو تقویت کنن به والدین تخم مرغ اب پز میوه ها سبزیجات و…. رو بدید اونها میخورند و با اونها بچه ها رو تغدیه میکنند
   و هروقت مست شن دوباره تخم گزاری میکنن ولی اگه مست شن ممکنه جوجه ها رو خوب بزرگ نکنن و مشکل ایجاد شه تا زمانی ک جوجه ها دون خور نشدن دانه های گرم مثل شادونه را از برنامه غذایی حذف بفرمایید
   و شما هر چقدر دوست دارید سوال بپرسید ما اماده پایخ گویی و ببرای همین کارا اینجا هستیم
   قربان شماMAHDI

   پاسخ
 9. کورش

  ازتون ممنونم توبالا گفته بودن که دانه رو بهش بدین هرهفته چندبار بهش بدم
  تاچند روزدیگر تخم میزارن؟(الان۳ تادارن )
  وبعدازچندروزبچه ها ازتخم میان بیرون؟
  اگه بچه هاازتخم اومدن بیرون بعداز چندروزدانخورمیشن؟

  پاسخ
  1. MAHDI rezaei

   سلام
   دانه ها منظورتون چ رونه ایه !!؟
   اگر دانه هایی مثی ارزن و کتان رو میگید ک باید همیشه در اختیار باشه اما اگر دانه هایی مثل بادام دو میگید ک تو هفته دوسه بار بهشون برید بد نیست چون سنگین کم تر بخورن بهتره
   ۲.اینکه تا چند روز دیگ تخم میزارن به تعداد تخم ها بستگی داره و معمولا روزی یک تخم رو میزاره و نهایت ۴الا۵ تا تخم بزارن مرغ عشق ها پس نهایت دو روز دیگ تخم گزاری تمومه و روی تخم ها میخوابه
   ۳.زمان بیرون اومدن ۱۸ روز بعد از گزاشتن اخرین تخم هست
   ۴.بچه ها در ۶ هفتگی دیگ باید شروع به دون خوردن کنن
   و شما قسمت تکثیر مرغ عشق رو مطالعه کنید اطلاعات خوبی برست میارید
   قربان شماMAHDI

   پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا برای دریافت پاسخ صبر کنید و پست اسپم ارسال نکنید بنده پست بعدی شما رو حذف کردم.
     جوانه گندم تازه رو هفته دو الی سه وعده بهشون بدین کفایت میکنه.

     پاسخ
 10. Mamad

  با سلام
  دوستان یه سوال خیلی فنی داشتم:)) وقتی جوجه های مرغ عشق از تخم بیرون اومدن باید سر لانه رو برداریم؟چون تو چنتا پرنده فروشی که رفتم سر لانه رو برداشته بودن
  با تشکر از سایتتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر همچین کاری نباید بکنید اینکه میبینید برخی لونه ها رو دربش رو بر میدارن برای دیدن بهتر پرنده و نشون دادن به مشتری هست و نه چیز دیگه و البته برخی پرنده ها خودشون در لونه رو میکنن. در منزل بهتره این کار رو نکنید و پرنده در ارامش باشه.

   پاسخ
 11. شیبا

  سلام یک جفت مرغ عشق دارم که ۴ تخم گذاشتن والان ۴روزروش خابیده اول که خریدم تویه قفس ۱۵ هزاری بود ومن یک قفس۸۰ هزاری براش خریدم پرنده فروش گفت بعدازاینکه بچه هاازتخم اومدن بیرون قفس هاروعوض کن ببخشید بچه ها چندروزه شدن قفس هارو عوض کنم؟ وقتی که بچه هاازتخم اومدن بیرون مرغ عشق ماده خودش به بچه هاغذامیده ؟بعدازچندروز دانخور میشن ؟وبعدازچند روزازمادرشان جداش کنم؟ببخشیداگه میشه زود جوابم روبدید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فعلا صبر کنید و دست به قفس نزنید و پرنده ها رو دست کاری نکنید خود والدین به بچه ها غذا میدن بعد از اینکه بچه ها از لونه اومدن بیرون و دونه خور شدن بعدا قفس رو تعویض کنید و نه زودتر
   همین بخش رو مطالعه بفرمایید توضیح داده شده بین ۱۶ الی ۱۸ روز جوجه ها متولد میشن.

   پاسخ
   1. شیبا

    بعدازچند روزدانخورمیشن ؟وبعدازچند روز ازمادرشان جداشون کنم؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     تقریبا ۳۸ الی ۴۰ روزگی که باز بستگی به شرایط داره هر زمان دیدین جوجه ها خودشون دونه میخوررن و از والدین دارن کتک میخورن باید جداشون کنید.

     پاسخ
 12. نگار

  ببخشید مرغ عشق ها چند ماه یکبار گان میکنن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   متوجه سوالتون نشدم درست توضیح بدین ؟؟؟!!!

   پاسخ
 13. کورش

  سوالم اینه که ۱هفته ای هست مرغ عشق ماده روتخم ها خابیده و معمولا روی تخم هاست ولی روی تخم ها مدفوع هست مشکلی نداره؟

  پاسخ
 14. Mahdi

  سلام
  اقا یه سوال من میخواستن مرغ عشق بگیرم و تکثیر کنم بعد تو مغازه قناری گلاستر دیدم از اونم خییلی خوشم اومد جوجه هم بودن خواستن بودنم ک کودوم برا تکثیر بهتره برای من تازه کار
  و من دوبار مرغ عشق و یک بار فنج و یک بار هم عروس داشتم برای من کودوم برای تکثیر بهتره ؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   هر کدوم رو دوست دارید انتخاب کنید. اما خب از نظر تکثیر شاید مرغ عشق و عروس راحتر از قناری تکثیر میشن. نگهداریشون هم ساده تره.

   پاسخ
 15. کورش

  ببخشید من یک کارگاه دروپنجره دارم که سروصداش زیاده مشکلی نیست که مرغ عشق هام روببرم اونجا درضمن مرغ عشقام ۴ تخم دارن و ۸ روزه روش خابیدن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   پرنده ها به محیط عادت میکنن ولی الان که تخم دارن اصلا توصیه نمیشه جابجاشون کنید. اینکارو باید از همون اول انجام میدادین و در حال حاضر جابجاییشون توصیه نمیشه.

   پاسخ
 16. کورش

  بعد اینکه بچه هاازتخم اومدن بیرون بعد از چند روز جداشون کنم ؟
  برای اینکه بچه هازود رشدکنند چه تغزیه وکارهایی بکنم ؟
  بچه ها بعد ازچند ماه جفت می خورند؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بعد از چند روز که اصلا نباید جداشون کنید و باید صبر کنید تا جوجه ها خودشون دون بخورن و مستقل بشن و بعد جداشون کنید. یا در مواقعی اگه دیدید والدین جوجه ها رو میزنن باید جداشون کنید.
   از غذای تخم مرغی استفاده کنید.
   حداقل شش تا هشت ماه طول میکشه تا به بلوغ برسن.

   پاسخ
 17. کورش

  وبعد از چندروز قفسش روعوض کنم؟ لطفا زود جواب دهید

  پاسخ
   1. کورش

    وقتی که خریدم ۱ تخم داشت ویک قفس۱۵ هزاری داشت الان ۱طقفس ۸۰ هزاری براش خریدم پرنده فروش گفت بعدازاینکه جوجه ها ازتخم اومدن بیرون عوضش کن

    پاسخ
 18. Mahdi

  سلام
  والا اقا شهریار منم نظرم روی مرغ عشق بود ولی ….
  یه سوال یه مرغ عشق دیدم ک نر یا ماده بودنش معلوم نبود یعنی رنگ دماغش ابی خیییلی کم رنگ بود وبایه ماده انگارجفت شده بود و ماده رفته بود داخل لونه و بهش غذا میداد از فروشنده هم ک پرسیدم گفت مادست شما نظرتون چیه؟
  ۲.و این گلاستر ها ۳ ماهه بودن میخواستم بدونم ک اگه از سه ماهگی خودم بزرگشون کنم دیگه مشکلس تو جفت شدن نیست یعنی بزارم تو دوتا قفس و‌..‌‌…
  ق. میدونم قیمت دادن قدقنه ولی این دفعه رو زیر سیبیلی زد کنید یه نظری بدید
  اینجا مرغ عشق اماده رو جفتی .۴ میدن
  قناری هارو دوته ای هفتاد
  ایا خوبه ؟؟!؟!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   والا چی بگم! نمیدونم. ممکنه کامل بالغ نشده بودن. به هر حال ندیده چی بگم؟
   جوجه سه ماهه که هنوز خیلی کوچیکن و برای جفت دادنشون حالا حالاها باید صبر کنید.
   اره خوبه. البته مرغ عشق خیلی ارزون تر هم پیدا میشه و بستگی داره چه مرغ عشق و چه نژاد و رنگی باشه.
   به هر حال خوبه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code