شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,624 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. SIAVASH

  سلام
  این عروس چند کلمه میتونه حرف بزنه؟شیطونیش چقدره؟از اسکندر بهتره((ملنگو))؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در حد چنگ کلمه مثل ملنگو بستگی به استعداد پرنده و پشتکار شما داره.
   بنظر من از نظر زیبایی از ملنگو بهتره.

   پاسخ
  2. فاعزه

   سلام من تا اون جایی که میدونم ۸-۱۲کلمات را بیشترتکرار می کنند تا حرف بزنند

   پاسخ
  3. صبا

   سلام من یک عروس هلندی ماده لوتینو دارم عروس هلندی ها بسیار شیطون و بازیگوش هستند و دوست داشتنی من در خیلی از سایت ها خواندم که عروس ماده توانایی حرف زدن ندارد ولی درست نیست به نظر من این عروس ها بسیار دوست داشتنی هستند و کلمه های زیادی یاد میگیرند البته اونها رو باید تشویق کرد با جایزه شیطون هستند ولی نه آنقدر که باعٍ اذیت و آزار کسی شوند.

   پاسخ
  4. محمد

   باسلام. میخواستم بدونم کدام نوع عروس بهتره:خاکستری, لوتینو و…. .
   برای سخنگو ودستی کردن عروس جفت خوبه یا تک.

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    هیچ فرقی نداره. ضمنا نمیشه خیلی روی سخنگویی عروس حساب باز کرد. گرچه صداهایی رو تقلید میکنه ولی خب خیلی توقع سخنگو شدن هم ازشون نداشته باشید.
    برای سخنگو کردن هم باید انفرادی نگهدری بشه و اون هم از جوجگی(تازه دون خور شده باشه) و خودتون بزرگش کنید.

    پاسخ
    1. مهدی

     من یه عروس هلندی تازه به بلوغ رسیده رو از یه فروشنده خریدم، گفتش که دستیه و خودش هم از کسه دیگه ای خریده.
     خواستم ببینم چقد طول میکشه تا به صاحب جدید، (یعنی من، عادت کنه؟؟

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      لطفا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
      بستگی به خود پرنده و شرایط جدید و رفتار شم ابا اون داره فعلا دست کاریش نکنید و استرس بهش وارد نکنید.

      پاسخ
      1. محمد

       سلام وممنون از فراهم کردن فضای که می‌شود پرسش و پاسخ داشته باشیم ، بهترین چیزی که برای تشویق عروس هلندی الان موجود هست چی هست ؟
       مرسی

       پاسخ
  5. لطفا جواب بدید

   سلام من یه عروس هلندی نر با رنگ نقره ای دارم من میخوام رامش کنم و سنش هم ۱.۵ سالش هست میگن باید پرهاش رو بزنم و بلدم بزنم ولی وقتی میخوام از قفس بیرون بیارمش تند تند بال میزنه چطوری بگیرمش تا آسیبی بهش نرسه؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    بهتره عروس رو با این سن به صورت جفت نگهداری کنید و دستی کردن این پرنده هم دردسر داره و هم ممکنه به سادگی و در مدت کوتاه دستی نشه. به هر حال مطلب دستی کردن طوطی رو در همین سایت مطالعه کنید کامل روش دستی کردن توضیح داده شده.
    https://www.onlypet.ir/post-854/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B7%D9%88%D8%B7%DB%8C/

    پاسخ
  6. m

   سلام من یه عروس هلندی دارم که کلاغ یا گربه شاید هم هر دو بهش حمله کردن و برای ۴ ساعت گم شده بود الان ۳ روژه هیچی نمیخوره و همش یجا ساکت و بی حرکت وایمسته هیچی هم نمیخوره فقط آب کلا داغون شده قبلا اصلا یک لحظه اروم و قرار نداشت و همش داشت شیطونی میکرد تا الان پیش چند تا دکتر بردیمش و دارو دادن و ویتامین اما نخورد و دوباره بردیمش دکتر گفت باید تزریق انتی بیوتیک و ضد التهاب رو برای ۴ روز انجام بدن الان ۳ روز گذشته و الان دیگه حتی روی پاهاش واینمیسته باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید ایمایل****

   پاسخ
   1. my_ac

    سلام
    اگه سه چهار تا دامپزشک دیدن و دارو تجویز شده و حتی انتی بیوتیکم بهش دادید دیگه کاری نمیشه واسش کرد
    متاسفم، ممکنه از دست بره. دنیا همینه😭

    پاسخ
    1. حبیب501407

     چرا تخم عروس پاریس فاسد میشود لطفا همراهی کنید

     پاسخ
     1. alirezaj

      سلام
      سوالتون رو در پاسخ به یه سوال دیگه مطرح نکنید.
      ممکنه نر ضعیف باشه ولی بیشترین دلیلی که برای فساد دیدم دمای نامناسب و رطوبت نامناسب محیط بود.

      پاسخ
  7. مریم

   خیر ملنگو خیلی بهتره و اصلا نمیشه با عروس مقایسه اش کرد

   پاسخ
   1. ایلیا

    مقایسه طوطی سانان یه کاره کاملا اشتباه هست و بسته به نظر شخصی داره

    پاسخ
 2. نیما ماهی باز

  باسلام
  کم ولی حرف می زند ولی شیطنت وباهوش هست وگازگیر های معروفی هستند وصداشون بعضی مواقع خیلی بد می شه.

  پاسخ
  1. Pαлhαm

   برای من دور چشماش زرد هست و کل بدنش خاکسری بال هاش سفیدن
   دم هاش هم زرد و سیاه :/
   الان عروس هلندی من مادس یا نره ؟
   جنسیتش چیه ؟
   اصلا هم به اسباب بازی هاش علاقه نشون نمیده -_-

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا وسط سوال سالهای پیش سوال نپرسید و به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب پست بزنید.
    اینطوری مشخص نمیشه یا عکس بذارید و یا روش تشخیص رو از اینترنت مطالعه بفرمایید.

    پاسخ
 3. الهام

  سلام دوستان
  من به این پرنده علاقمند شدم
  جوجه این پرنده حدودا قیمتش چقدره؟
  یه تازه وارد باید به چه چیزایی تو خرید این پرنده توجه کنه؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   جوجه عروس هلندی بستگی به اندازه و نوع نژاد قیمت های مختلفی داره. و من نمیتونم بگم چنده ببخشید !!!!!
   به شما دوست عزیز توصیه میکنم به لینک زیر مراجعه کنید و مطالب و گفتگوهای اون رو بخونید در همین سایت قسمت “تکثیر-و-تولید-مثل-عروس-هلندی” و این هم لینکش :
   https://www.onlypet.ir/post-1168/%D8%AA%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%AB%D9%84-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF%DB%8C/

   پاسخ
   1. Ss

    این درست نیست که باید پر های عروس هلندی رو قیچی کنیم
    اون ها دوست دارند آزاد باشن و داخل قفس ممکنه افسرده بشن
    باید برای اون ها وقت زیادی بزارین
    اگه بخواین به اون صحبت کردن آموزش بدین باید با صدا ی واضح و نازک با اون ها صحبت کنید
    ۰

    پاسخ
  2. Milad

   Salam Gheymatesh Hododan 80 ta 110 tomaN Hastesh Manam Kheyli Inaro Dost daram Age Khasty Komaket Mikonam

   پاسخ
   1. Ss

    این درست نیست که باید پر های عروس هلندی رو قیچی کنیم
    اون ها دوست دارند آزاد باشن و داخل قفس ممکنه افسرده بشن
    باید برای اون ها وقت زیادی بزارین
    اگه بخواین به اون صحبت کردن آموزش بدین باید با صدا ی واضح و نازک با اون ها صحبت کنید

    پاسخ
  3. صبا

   سلام بستگی به نوع آنها دارد مثلا نوع جوجه خاکستری قیمت ۱۲۸هزار تومان دارد و نوع لوتینو ۲۵۰هزار تومان اگر کسی به شما پیشنهاد بالاتری داد تهیه نکنید حتما از سلامتی آنها کاملا مطمءن و این عروس ها را از سن کم بگیرید که هم به شما عادت کند و همدم خوبی برایتان باشد
   در خرید این نوع پرنده باید ببینید اگر پرنده یه جا کز کرده و یا در کف قفس نشسته اصلا تهیه نکنید یا اگر چشمشان خیس باشد(یعنی پر های اطراف چشم و دماغشان)اصلا نخرید
   به همه ی حرف های مغازه دار ها دقت نکنید چون برای آنها فقط فروش مهمه اگر در ناحیه دفع مدفوعشان مدفوع چسبیده باشد نشانه ی بیماریست.

   پاسخ
  4. مهلا

   باید رنگ چشمانش تیره تر و نوکش لطیف تر و پر پرپشتی داشته باشد که افسرده نباشد

   پاسخ
   1. ممممم

    من عروس هلندیم اصلا نمیرقصه و زیاد شاد نیس و

    بدو بابا هم میگه .

    پاسخ
  5. ناشناس

   من جدیدن جوجه دو ماهه رو قیمت کردم ۲۵۰۰۰۰تومن بود ☺ راستی می شه از سایت دیوار همه چیز خرید 😃من عروس هلندی نازمو از دیوار خریدم

   پاسخ
 4. HAMED

  سلام
  برای دستی کردن این پرنده نر بگیریم بهتره یاماده؟
  میشه توی قفس به طول۵۰عرض۳۲ارتفاع۴۰نگهداری کرد؟

  پاسخ
  1. mani 1

   سلام .
   برای دستی کردن در مورد مرغ عشق. مینا و ملنگو و عروس من خودم شخصا با ماده کمتر مشکل داشتم .
   و قفس ۵۰*۳۲*۴۰ که به قفس قناری معروفه مناسب این پرنده نیست و پر ها مخصوصا دم پرنده خراب میشه . و هر چه طول و عرض مخصوصا ارتفاع قفس بیشتر باشه برای این پرنده و در کل طوطی سانان بهتره .
   شاد باشید .

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   نر و ماده هیچ فرقی نمیکنه شخصا هر دو مدل رو امتحان کردم فقط به تجربه و وقت شما و اخلاق و ذات و شخصیت پرنده مورد نظر بستگی داره نه جنسیت.
   در مورد قفس هم که دوست عزیزم توضیح دادن با تشکر از ایشون.

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ار نظر دستی کردن که هیچ فرقی نداره! نه اینکه اصلا نداشته باشه مثلا ماده ها راحت تر راه میان تا نرها. ولی خب به نظر خودم عروس هلندی دستی، نر باشه بهتر از ماده است. نه به خاطر دستی شدن به خاطر چیزای دیگه.
   اره میشه تو این قفس نگهداریش کرد. فقط پرنده انفرادی و دستی رو دائم تو این قفس نگهداری نکنید
   موفق باشید

   پاسخ
  4. سیما

   برای دستی کردن نر خیلی بهتره و برای قفس خیلی کوچیکه

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    لطفا به تاریخ سوالها نگاه کنید و بعدا پاسخ بدین .
    ضمنا برای دستی شدن هیچ فرقی بین نر و ماده نیست.

    پاسخ
  5. صبا

   نر و ماده در دستی کرده یکسان اند اگر کسی به شما جز این چیزی گفت بهدلیل نا آگاهی است قفس شما کمی باید ارتفاع و عرض بیشتری داشته باشد که پرنده بتواند با هایش را باز و بسته کند.

   پاسخ
 5. HAMED

  سلام
  من میخوام بچه شو بگیرم که دستی کنم. پس اگه ماده بگیرم خوبه؟
  آقاشهریار شماکه گفتید نربهترازماده است، به خاطر چیزای دیگه مثلا چه چیزایی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر من شما اصلا به فکر جنسیت نباشید و فقط به فکر خرید طوطی سالم و سرحال باشید نه چیز دیگه فقط اگر یکی دارید خب به فکر خرید جفت براش باشید.
   درضمن اگر جوجه باشه که هنوز قابل تشخیص نیست !!!!!!!!!!!!!
   اگر شما وقت بذارید حتی پرنده بالغ رو هم می تونید دستی کنید خودم یک جفت عروس هلندی بالغ و تخم بچه کن رو دستی کردم در صورتیکه همه میگن نمیشه !!!!!!! خیالت راحت عروس هلندی خیلی باهوش و مهربون و اجتماعی هست و اگر باهاش دوست بشی اون هم دوست خوبی برات میشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب من تجربه های بهتری با عروس نر داشتم به طور مثال عروس نر مدام میخونه و صداهای باحالی از خودش در میاره (حداقل اگه حرف زدن هم یاد نگیره) که ماده اینطور نیست و مثل نر نمیخونه. یه مشکل دیگه ای که با ماده داشتم با وجود اینکه دستی و تنها بود مدام تخم میکرد و برام اصلا خوشایند نبود. همین
   البته با نظر اقا مجتبی هم موافقم به فکر جنسیت نباشید سعی کنید یه طوطی سالم و سرحال بگیرید
   موفق باشید

   پاسخ
 6. مریم

  سلام
  من دیروز یکیشو خریدم…دستی نیست.اما جوجه هست البته من که تشخیص نمیدم خود مغازه داره گفت.اینکه میگین دستتونو بگیرین جلوش تا بیاد رو انگشتتون من کلی وقت این کارو کردم نیمد رو انگشتم.دستم خشک شد دیگه…
  چه کارش کنم دستی بشه؟؟؟
  فعلا ازمون میترسه.احساس میکنم به محیط خونمون غریبی میکنه.چون از موقعی که اوردیمش نه ی صدایی داده نه غذایی خورده…میترسم بمیره از گرسنگی.
  راسی یادم رفت بگم که نر هست.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کلا با این روش دستی کردن پرنده مخالفم.
   شما دیروز اون رو خریدین چطور انتظار داشتین بیاد روی دست شما ؟؟؟؟!!!!! اون هم عروس هلندی باید صبر و حوصله داشته باشید شانس بیارید اون رو نترسونده باشید.
   حداقل یک ماه باید صبر کنید و با حوصله و آرامش باهاش رفتار کنید تا با شما آشنا بشه بعد.
   خب نباید دست می کردین داخل قفسش بذارش توی یک اتاق و اصلا طرفش نرو تا چند روز بگذاره و عادت کنه و غذا بخوره.
   عروس هلندی غریبه اگه جلوش بشینی غذا نمیخوره نباید دستکاریش کنید.
   جلوی وزش باید هم نباید باشه محلش نه گرو و نه سر باشه. انواع میوه جات و سبزیجات رو میخوره و ارزن درشت حتما همیشه جلوش باشه خیلی دوست داره. تخمه افتاب گردان – تخم چغندر – تخم کاهو – شاهدانه یه مقدار کم چون گرمه بهش بدین میخوره. ذرت تازه هم که خیلی دوست داره یه تیکه ببرید بذارید جلوش .

   پاسخ
   1. .Mobin.

    اقا مجتبی طوطی من۲ روزه دستی شد اما نمیدونم چرا اروم اروم میاد رو شونم بعد میخواد گوشمو گاز بگیره دلیل داره ؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اینکه زود اهلی شده خیلی خوبه دوست عزیز و اومدن روی شونه و گاز گرفتن گوش شما هم از روی علاقش به شما هست.

     پاسخ
     1. .Mobin.

      من یک سوال دیگه هم داشتم من خودم ۱۲ سالمه دوست دارم طوطی ام بیرون باشه ولی خانواده ام به دلیل کثیف کاری اجازه نمیدن بیرون باشه من باید چکار کنم همیشه یک جا کثیف کاری کنه ؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       طوطی مثل سگ یاد نمیگیره فقط یک جا مدفوع بذاره. فقط برخی جاها مثل رو شونتون یا لونشون ممکنه مدفوع نذاره ولی بقیه جاها مدفوع گذاری و کثیف کاری عادیه.(البته اگه منظورتون از کثیف کاری مدفوعش بود).
       این موردو شما و یا خانواده گرامیتون باید عادت کنن.
       البته یه کارایی هم میشه کرد و مثلا وقتش که میشه بذاریدش رو قفس تا کارشو اونجا بکنه چون بعد از یه مدت اصلا دستتون میاده که الان میخواد مدفوع بذاره یا نه!!. حالا یه جاهایی هم از دستتون در رفت یه دستمال کاغذی خرجشه. خیلی وسواسی هم باشید با یکم الکل ضدعفونی و تمز کنید. نه هم که اصلا چیز خاصی نیست و ادم باهاش کنار میاد

       پاسخ
        1. مجتبی

         سلام
         بنظر بنده بهتره طوطی رو زیاد بیرون از قفس نگهداری نکنید چون در آینده هم برای طوطی و هم برای خودتون دردسر میشه پس فقط روزی یکی دو ساعت از قفس بیاریدش بیرون.
         برای تشخیص زمان گذاشتن فضله هم نمیشه کاری کرد و فقط همون لحظه آخر میشه تشخیص داد که تا به خودتون بیایید کار از کار گذشته.

       1. hana

        سلام ببخشید میدونم به تاریخ سوال باید دقت کنم ولی یه سوال داشتم من یه فیلمی دیدم یه مردی بود رفته بود سفر و به عروس هلندیش گفته بود وقتی دستشویش اومد رو دستمال کاغذی که تو جا یه از ماشین دستشویی بکنه و همین کارم کرده بود
        به نظر شما اینجوری میشه که مام بکنیم
        اگه ادرس سایت درمورد این موضوع
        سراغ دارید اگه زحمتی نیست برانون بفرستید

        پاسخ
        1. حمیدرضا محمدی

         اسم فیلمش چی بود

     2. حمد مهدی

      من یهعروس هلندی دارم که خیلی دوست دارم بیاد رو دست دارم همه ی راه ها هم امتحان کردم ولی نشده انگشتم رو سمت سینش گرفتم گاز گرفته چوب گرفتم چوب رو از دستم کشید داخل چیکار کنم خیلی شیطونه می خوام کاملا رام شه تازه میزار نازشم کنم از انگشتم هم عذا می خوره پلی از دستم نمی خوره

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       سلام
       این که خیلی خوبه و پرندتون تقریبا دستیه. فقط رو دست نمیاد که اونم کم کم میاد و جای نگرانی نیست. میتونید با غذا ترغیبش کنید تا بیاد روی دستتون.

       پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    جان من ۱۰۰ تا عروس خریدین دمت گرم .
    اگر سوالی داشتین خوشحال میشم درخدمتتون باشم ولی لطفا وسط سوالات سایر دوستان سوال نپرسید و در صفحه آخر بپرسید و به تاریخ ها هم دقت بفرمایید.

    پاسخ
  2. طلا

   برای تربیت این پرندهی زیبا بایداورابااب ولرم خیس کرده وا ورا روی دست خود قرار دهی وبرای غذا دادن به
   اوبرنج پخته خوب است

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    نه دوست عزیز نباید از این روش استفاده کنید فقط با صبر و کمی وقت گذاشتن بهتر جواب میده تا پرنده رو خیس کنید و به زور بگیرید و اصلا چرا خیس کنید چون نتونه بپره ؟؟؟!!!۱
    اصلا این روش مناسبی نیست و بنده مخالف این روشهایی هستم که فروشنده ها تجویز میکنن و فقط برای دستی کردن و فروش پرنده خوبه نه برای یک پرنده خونگی که خودتون میخواهید ازش نگهداری کنید. چون همیشه پرنده یه ترسی از شما توی دلش میمونه و از روی اجبار میاد پیش شما نه از روی علاقه و میل.

    پاسخ
  3. علی

   سلام میگم من یه عروس هلندی ماه نژاد خاکستری دارم میخواسم براش یه جفت بخرم
   سوال من اینه که فرقی نداره از چه نژادی بگیرم

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    لطفا به تاریخ سوالات دقت کنید و در جای مناسب سوال بپرسید.
    خب در طبیعت فقط عروس های هلندی با هم رنگ و هم نژاد خودشون جفت گیری میکنن ولی در قفس وضع فرق میکنه و همه نژادها به جفت هم میرن ولی خب بچه ها دو رگه میشن و یا جوجه ابلق میدن که برخی از جوجه ها اتفاقا زیبا هم میشه ولی خب جوجه بی ریخت هم توش پیدا میشه و ممکنه جوجه خوبی بدست نیاد.

    پاسخ
 7. مریم

  اگه بعد از ۱ماه دستی نشد چی؟؟؟
  پرنده فروشه گفت اگه میخوای ۱روز بزارش پیشه من دستیش میکنم پست میدم.ولی من ترسیدم ی بلایی سرش بیاره تا دستیش کنه.گفتم خودم دستیش میکنم.الانم کاریش نداریم.همش تو خونه آزاده.ولی هیچی نمیخوره.هیچی.یعنی الان ۲۴ ساعته تو خونمونه ۱دونه ارزن هم نخورده.میترسم بمیره…

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بعد از یه ماه که دستی میشه ایشالا. اونم عروس هلندی!! ولی خب اگه نشد هم بیشتر وقت میزارید و ایشالا دستی میشه. پس نگران نباشید! عروس هلندی پرنده ای نیست که مثلا بگیم بد دسته و به این راحتیا دستی نمیشه بلکه پرنده ایه که گونه های وحشیشم تو مغازه های پرنده فروشی ترسی از دست انسان ندارن. بهترین روش برای جلب اعتماد پرتده تارف کردن غذا از پشت میله ها هست. در قسمت دستی کردن طوطی تمام موارد نوشته شده لطفا مطالعه کنید. سعی نکنید پرنده رو یک شبه دستی کنید و برای دستی کردن باید وقت و حوصله به خرج بدید. اگه حوصله و وقت ندارید بهتره تا دیر نشده پرنده رو پس بدید و با یه مبلغ بالاتر یه عروس دستی خریداری کنید که خدا میدونه چطور دستی شده (همونطور که میدونید روش هایی وجود داره که میشه سه سوته پرنده رو دستی کرد که توصیه نمیکنم)
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بله به راحتی میشه پرنده رو دستی کرد ولی اصلا نباید استفاده کنید و حداقل صاحبش نباید این کار رو بکنه چون دیگه اون پرنده ای که شما میخواهید نمیشه.
   اینکه غذا نمیخوره طبیعیه و ترسیده خدمتتون عرض کردم بذاریدش داخل یک اتاق تنها باشه و طرفش نرید همچین غذا بخوره.
   خودم عروس هلندی خریدم ۲ روز و نیم هیچی نخورد و حتی پرنده ماده افتاده بود کف قفس ولی به غذا اومد فقط باید ترسش بریزه و نباید دست کاریش کنید.
   خیالتون راحت عروس راحت دست آموز میشه فقط شما صبر کن فوقش یک ماه بشه دو ماه چی میشه واقعا اگر نمیتونید صبر کنید هرگز طوطی نگهداری نکنید چون اینطوری پرنده رو می کشید و خودتون هم دپرس میشید.
   باور کنید یک جفت عروس تخم بچه کن داشتم ۶ ماه وقت برد تا دست آموزشون کردم در صورتیکه همه میگن طوطی اگه جفت باشه دست آموز نمیشه ولی اینها خیلی باحال بودن می پریدن میومدن روی شونه من و دست می دادن و …
   به هر حال باید حوصله داشته باشید و هرگز عجله نکنید شما حاضر نیستین پرنده رو یک روز نبینید تا غذا بخوره حالا اگر قرار باشه یک ماه اینطوری صبر کنید فکر نکنم بشه.

   پاسخ
  3. ناشناس

   عروس من یک هفته ای دستی شد.اما این یک هفته قدر پنج شش ماه واسش وقت گذاشتم.بذارید به محیط خونتون عادت کنه.خودش می افته رو غذا.
   مال منم دو روز اول میترسید و هیچی نمیخورد.
   از پشت میله غذا بذارید رو انگشتتون و بهش بدید.

   پاسخ
 8. مریم

  خب چه کار کنم دستی بشه؟؟؟از اول شما چه کار کردین؟؟؟
  باشه دیگه طرفش نمیرم…
  البته الان بهتره دیگه یکم غذا خورد.همینطورم آزاده تو خونه واسه خودش همه جا میچرخه.
  وقتی هم غذا میبرم نزدیکش (میچسبونم به نوکش) فقط نگاش میکنه هیچ عکس العمل دیگه ای نشون نمیده.
  فقط مرحله ب مرحله بم بگین چه کار کنم که دستی بشه.
  در ضمن قیمت دستیش با غیر دستیش یکی بود.فقط پرنده فروشه دستی نداشت که من دیگه اینو خریدم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کار خوبی کردین که این رو خریدین درسته الان عصبی شدین ولی بعدا خیلی لذت بخشه خودتون دستیش کنید.
   دوست عزیز چرا غذا رو می چسبونید به نوک پرنده ببخشید مثلا ما گفتیم از اتاق هم برین بیرون تا غذا بخوره باور کنید روش شما کاملا اشتباه هست و هرکی شما رو راهنمایی کرده اشتباه گفته اول باید پرنده با شما آشنا بشه خونه رو بشناسه ترسش بریزه بعد برین بهش غذا بدین نه همون روز اول همه مطالب این سایت هم بعد از جا افتادن پرنده هست فکر کنم این مورد رو لازم باشه در مقاله تاکید کنیم.
   باور کنید بنده تا یکی دو هفته هیچ کاری نکردم و فقط به اونها آب و دون میدادم و خیلی جالب خودشون با من دوست شدن و باید اینطوری باشه که پرنده به شما علاقه پیدا کنه در مورد طوطی این اتفاق خیلی زود میوفته فقط باید بفهمه که شما کاریش ندارید همین.

   پاسخ
 9. negar

  سلام.من ۲ماه پیش عروس هلندی ماده با یه جوجه عروس عوض کردم.چون نرشو می خواستم…
  اون موقع نمی دونستم که این جوجه ای رو که خریدم از نژاد ابلقه.از قیافش خوشم اومد!!!!
  حالا نمیدونم نر یا مادست؟آخه میکن شبیه هم هستن!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  از کجا بفهمم که نر؟؟؟کاملا دستی شده.اردیبهشت ۹۲ بود که خریدمش

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   از رنگ پرهای گوش و سر و صورت پرنده باید تشخیص بدید. سختم هست. نقش و نگار دم هم اگه داشته باشه کمک بزرگیه
   ماده صورت ساده تری داره و پرهای کوش قرمز کمرنگه و زیر پرهای دمش خط خطیه (نه در همه گونه ها) عروس نر صورت رنگین تری داره و پرهای گوش قرمزتره و دم ساده ای داره
   ضمنا عروس نر سر و صدای بیشتری داره و اوازم میخونه

   پاسخ
  2. ناشناس

   اگرلپ هایش به رنگ نارنجی پررنگ باشد نراست

   پاسخ
 10. negar

  درسته.صورتش زرد. دمش هم زرد :زیر دمش یه سری خطوط خاکستری داره اما کم هستن.
  در طول روزم اگه زیاد تنهاش بذارم جیغ های کوتاه میزنه که وقتی میرم پیشش میخواد بیاد رو دستم و آروم میشه.اما نمیخونه!!!! نمیدونم باید چکار کنم؟ شما میدونید که قیمت جوجه کاسکو چقدره؟ از کجا میشه جوجشو که هنوز درست پر در نیورده پیدا کرد ؟؟؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید..

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نمیدونم والا. شاید نر باشه. اگه میتونید عکس بذارید شاید بهتر بشه تشخیص داد. یا اصلا چیکار به نر و مادش دارید؟ قصد تکثیر دارین؟
   به هر حال…..
   قیمت رو باعث شرمندگی ولی نمیگم چون هر شهری فرق داره و باز هر مغازه ای هم یه چیزی میگه. ضمن اینکه سن و سال کاسکو هم تو قیمت دخیله.
   اصلا در مورد کاسکو چنین ریسکی نکنید. جوجه ای که پر در نیورده واقعا خریدش ریسکه

   پاسخ
 11. negar

  آخه نرها میتونن صحبت کنن اگه باهاشون کار کنی…چطور میتونم عکسشو واستون بفرستم؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه صحبت کردن طوطی هیچ ربطی به نر و ماده بودن اون نداره و اصلا این حرف رو قبول ندارم .
   در مورد صحبت کردن طوطی همه چی بستگی به سن و استعداد خود پرنده و وقت گذاشتن شما داره و نه چیز دیگه.
   ضمنا عروس هلندی چه نر و چه ماده هر چقدر وقت بذارید به حرف نمی یاد مگر اینکه جوجه باشه و حداقل سنش کمتر از یکسال باشه اگر سنش بیشتر باشه خیلی خیلی احتمال حرف زدنش کمه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   عروس سوت زدن رو راحت یاد میگیره ولی حرف زدن خیلی سخته اگرچه محال نیست
   به هر حال…….
   واسه عکس گذاشتن برید به ادرس زیر و عکستون رو اپلود کنید و لینک اون رو برامون بذارید. اگه با اپلود کردن اشنا نیستید راهنمای سایت رو مطالعه کنید
   https://www.onlypet.ir/upload/user

   پاسخ
   1. فندق وبلوط

    سلام من یه سوال داشتم چجوری عروس هلندی جفت را روی انگشت بیاوریم

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     عروس های جفت نیازی به دستی شدن ندارن و بهتره ارامششون رو برای تولید مثل فراهم کنید تا اینکه خواسته باشید دستیشون کنید.
     لطفا از گزینه پاسخ برای پرسش سوال استفاده نکنید.
     با سپاس.

     پاسخ
  3. Elyas

   سلام
   من سه روز که میشه یه عروس خریدم ولی بیحاله وتوی قفس یه جا کز کرده و میلرزه نمیدونم مریض شده یافعلا اینجوریه ولی ترسیدم وخوشم نمیاداصلا اینجوری باشه باید چیکارکنم؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خواهشا به تاریخ سوال و جواب ها نگاه کنید و وسط سوال جواب دیگران سوال نپرسید.
    خب احتمالا هنوز غریبه هست و ترسیده بهتره زیاد طرفش نرید و تنها آب و غذا بهش بدین و دست کاریش نکنید تا به محیط جدید عادت کنه.

    پاسخ
   2. ناشناس

    نگران نباشید اون هنوز به شما عادت نکرده بعد یه مدت درست میشه البته شما هم باید باهاش حرف بزنید

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام دوست ناشناس. سوالاتی که پاسخ دادین یکم قدیمی هستن و لطفا به تاریخ سوالات دقت کنید و در صورت تمایل به پاسخگویی سوالات جدید و بروز رو پاسخ بدید
     با سپاس

     پاسخ
  4. سینا

   ببخشید من یه سوال از شما دارم؟ من دوتا عروس گرفتم ولی هنوز جفت نخوردن میتونم تربیت یا بهش حرف زدن یاد بدم هشت یا نه ماهش

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    شدن که میشه ولی برای اموزش باید از هم جداشون کنید و دستی بشن و در کل کار صحیحی نیست. بهتره از نگهداری جفت لذت ببرید.

    پاسخ
  5. ناشناس

   سلام من قصد خرید عروس هلندی دارم اما بنظر شما اون روش غذا دادن به جوجه یکم بیرحمانه نیس؟

   پاسخ
   1. Iman

    سلام بین سوال و جواب های ۴ سال پیش لطفا سوال نپرسید بی رحمانه نیست نگران نباشید البته یه چیزی هم بگم باید مراقب باشید با احتیاط بدید چون ما یه جوجه داشتیم اشتباهی شلنگش رو کردیم داخل بخش تنفسی و غذا رو تخلیه کردیم و جوجه بی گناه رو به کشتن دادیم

    پاسخ
 12. donbal

  سلام
  ببخشید این پرنده را میشه برای پی پی کردنش اموزشش داد؟از میان طوطی سانان کدام نوع را میشه برای پی پی کردنش اموزش داد تا وقتی در محیط خانه ازاده هر جایی پی پی نکنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه اصلا نمیشه چون پرنده در هر جایی که شد فضولات خودش رو رها میکنه و این خصوصیت پرنده ها هست و هیچ آموزشی هم نمیشه داد چون در طبیعت قبل از پرواز پرنده این کار رو میکنه تا سبکتر بشه و بعد از پرواز هم مواد زائد بدنش رو اینطوری دفع میکنه و کاریش هم نمیشه کرد و در خیلی مواقع دست خودش نیست که بخوا کنترل کنه.

   پاسخ
 13. شیما

  سلام من یه عروس خییییلی ناز دارم عاشقشم میخواستم بپرسم میشه ببرمش سفر نمیدونم باید چیکار کنم میترسم اگه ببرمش چیزیش شه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه دوست من. بهتره این کار رو تا مجبور نشدید انجام ندید. همینجا بدید یه نفر از اشناها واستون نگهداری کنن. سفر و گرما و سرما و تو معرض باد و استرسی که به پرنده وارد میشه ممکنه بهش اسیب برسونه. مطمئنا خود پرنده هم راحتره بمونه تا بیاد سفر
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بنده هم موافق با این کار نیستم.
   حتی ممکنه پرنده فرار کنه

   پاسخ
 14. اميد

  سلام ممنون از سایت مفیدتون من دیشب دوتا عروس گرفتم یکی صدفی یجی همسرش زرده کمرنگه بدنش به سفید میزنه گونهای جفتشون نارنجی پررنگه البته زرده ی کم پرنگتره صدفیه سرصداش بیشتره کدومشون نره کدوم ماده?درضمن ی دختر ۳ساله دارم که خیلی کنار قفسشون میشینه باعثاذیتشون نمیشه?بعد چندوقت دستیشون کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مبارک باشه .
   معمولا اونکه گونه های پر رنگ تری داره باید نر باشه ضمنا صدای نرها هم بیشتره.
   فعلا تا ۲۰ روز و یا یک ماه آینده صبر کنید تا ترسشون بریزه ضمنا اگر زیاد جلوی اونها باشید چون غزیبه هستن ممکنه اصلا هیچ غذایی نخورن و حتی آب هم نمیخورن پس مراقب باشید حتما غذا بخورن.

   پاسخ
 15. اميد

  سلامه دوباره و ممنون از پاسختون عروسهام غذا میخورن فقط کمی ترس دارن که فک کنم عادیه اگه جاشونو تغییر بدم در طی روز براشون مشکلی پیش ماد?امروز که میخواستم براشون غذا بزارم اون نره دهنشو باز کرده بود و میخواست حمله کنه که غذاشونو گزاشتمو رفتم کنار. بعضی وقتاهم که باهاشون صحبت میکنم قشنگ گوش میدن وغی زیاد توجه نمیکنن راستی لطفا. چندتا اسم پیشنهاد بدین برا اسمشون موندم هانی و همای چطوره?

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اسم نمیدونم هرچی خودتون دوست دارین این پیشنهادی هم دادین جالب بود خوبه.
   نه نباید پرنده رو زیاد جابجا کنید مخصوصا الان که غریبه هست اول بذار یه گوشه آروم وقتی به شما عادت کرد بعد در طول روز مثلا دو بار جابجا بشه مشکلی نداره.
   بعد از یکی دو ما میتونید پرهای اونها رو کوتاه کنید و در قفس رو باز کنید تا بیان بیرون.

   پاسخ
 16. گیسو

  سلام من موندم عروس بگیرم یا مرغ عشق؟
  ۱. دستی کردن کدوم آسون تره/کدوم زود تر باهام دوس میشه؟
  ۲. دو تا از دوستام مرغ عشق داشتن مال یکیش هم تخم خودش رو می خورده و هم فرار کرده/ مال اون یکی هم فرار کرده می گه تو باکن بود یه دفه دیدم نیس. الان یه کفتر خریده که تو دستشویی پارکینگ شون نگه می داره یه عروس و یه دونه هم طوطی آفریقایی خریده با هم تو ی یک قفس نگه می داره عروس بی چاره اروم یه جا نشسته بود ولی طوطی همش می پرید اینور اونور
  ۳. کلا من چه حیوونی بگیرمممممم؟ تا حالا با حیوون دیگه ای هم تجربه داشتید؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب سلیقه و تصمیم خودتونه. اگه تصمیم بر دستی کردنه عروس هلندی ایده ال تره و مرغ عشق رو بهتره جفت بگیرد و با وجود اینکه دستی میشن بیخیال اینکار بشید. همون عروس خوبه
   حقیقتا نظری در مورد دوستتون ندارم. مسئله مربوط به ایشونه و صحبت در موردش شاید صحیح نباشه
   به نظر بنده اصلا حیوون نگیرید. باید یه دلیل و حس و علاقه ای باشه تا بتونید از حیوان خانگیتون نگهداری کنید. جز این اگه هست دلیلی نداره حیوان خانگی تهیه کنید. اگه اون دلیل و حس و علاقه رو داشته باشید هم که مشخصه چی میخواین و چی نگهداری کنید و جای سوال نمیمونه.
   موفق باشید

   پاسخ
  2. imannaddafi

   با اجازه دوستان
   اگه میخوای یه برنده داشتته باشی فقط من بهت مرغ عشق رو بیشنهاد میکنم ولی اگه دستی کردن برندست من بهت کاکاتیل (عروس هلندی) رو بیشنهاد میدم و البته جوجه برای شما جوجه تازه دون خور شده خوبه چون میدونم گوشتی رو میکشی اونوقت یه حیوون اماده به تربیت دست امووز خوب داری و حرف میاد اگه نر باشه که خیلی بهتر حرف میاد هرچند که مرغ عشق هم سخن گوی خوبی هست و حرف میاد ولی باید باهاش کارشه

   پاسخ
  3. طلا

   به نظرمن عروس بگیری بهتراست چون مرغ عشق حدود ۴تا۵متر می پردوگرفتنش اسون نیست ولی عروس ۱تا۲مترمی پردوخیلی اروم راه میرود.
   عروس هلندی بگیر

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    ممنون که جواب دادین ولی لطفا به تاریخ سوالات هم دقت بفرمایید.

    پاسخ
 17. گیسو

  مرسی من تاحالا فقط دو تا ماهی (که مردن) و دو تا لاک پشت گوش قرمز نگه داشتم که اونم یکیش از همون روز اول که خریدم غذا نخورد مرد اون یکی پنج شش سالی که هنوزه که هنوزه زنده اس ولی پیشم نیس که حد اقل با اون سرگرم بشم ی جای دیگس سالی ۱ یا ۲ بار می بی نمش یعنی تجربه هام همینان
  حیوونایی که خودم دوس دارم (به جز پرنده) سنجاب و گربه هستند می شه بگید با حیوونای دیگه ای به جز پرنده تجربه داشتید یا نه؟

  پاسخ
 18. گیسو

  چرا بهم جواب نمیدین؟ به سوال قبلیم دیگههههه
  راستی باید این عروسا یا مرغ عشق هارو حمومم برد لزود جواب بدید

  پاسخ
  1. imannaddafi

   گیسو کمی صبر داشته باش بابا نکنه فکر کردی حیوون رو میشه تو ۲ روز تربیت کرد سنجاب به دلیل کثیفی زیاد زدت میکنه گربم بی تجربه ای دنگ فنگ زیاد داره یه جفت مرغ عشق بالغ بگیر داشته باش بابت تغذیه و… به بخش مربوطه برو

   پاسخ
   1. pegah

    من با این حرف شما موافق نیستم . من خودم الان ۴ ساله که سنجاب دارم .الان تقریبا ۳.۴ روزه که عروس هلندی گرفتم .عادتیم شده چون خودم بهش غذا میدم .اما بازم سنجاب یه چیزه دیگست. راستی ۱سوال الان چند روزه که سنجابم با ۱ موش هم زیستی می کنه یعنی موش داره باهاش زندگی می کنه و هی میره و میاد .می خوام بدونم ضرری نداره واسه سنجابم؟ یه کم نگرانم که مریض نشه یا گازش نگیره زخمیش کنه . می شه راهنماییم کنین؟َ

    پاسخ
    1. ناشناس

     سلام من حدود دو سال است که یک طوطی هلندی گرفته ام ولی میخواستم بدانم چرا اینقدر بازیگوش است ؟!

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز برای جواب گرفتن حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید همیشه که در سایت نیستیم ولی سعی بر این هست زودتر جواب بدیم.
   دوست گرامی بنده هم با آقا شهریار موافقم و اصلا بهتر هست هیچ حیونی نگهداری نکنید دوست ندارم ناراحت بشید ولی جدی گفتم باور کنید تا خودتون علاقه نداشته باشید با هیچ حیونی نمیتونید کنار بیایید و هرچی که باشه براتون دردسر میشه ولی اگر علاقه داشته باشید و برین دنبالش و اول مطالعه کنید و ببینید اصلا شرایط نگهداری رو دارید یا نه یه وقت هست شما یک ویلای بزرگ دارید و فیلهم میتونید داشته باشید ولی یک وقت هم ممکنه در آپارتمان هستین و اصلا امکان هیچ حیونی رو ندارید.
   ضمنا علاقه خودتون و اطرافیان خیلی مهمه .
   مرغ عشق رو که نباید حمام برد و اگر یه ظرف آب جلوش بذارید و اگر دوست داشته باشه خودش آب تنی میکنه ولی همین کار رو با عروس هلندی و یه ظرف بزرگتر انجام بدین اما اگر دوست داشته باشید میشه با آبپاش به روی عروس هلندی آب پاشید .

   پاسخ
   1. imannaddafi

    خانوم گیسو با حرف مجتبی موافقم چون دفترچه خاطرات خوبی رو حیوون هم نداری و من روم نشد بگم

    پاسخ
    1. محمدعلي

     سلام من می خواستم بدونم عروس هلندی چه غذایی می خوره در ضمن بعضی مغازه ها جفت عروس رو دارن اشکالی نداره من تکی بخرم

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      ارزن، کتان، تخمه، هفت تخم، میوه و سبزیجات، تخم مرغ. همه چی میخوره.
      بهتره جفت خریداری کنید. عروس یه پرنده کاملا اجتماعیه و تنهایی رو تحمل نمیکنه.

      پاسخ
      1. yunes

       سلام دوستان …خسته نباشید… من یه عروس خریدم.. همین دو ساعت پیش…. ابلغ اهویی… خیلی خوشگله…۴ ماهشه قشنگ میاد رو دست… بوس میده… خیلی دستیه… خیلیم باحاله.. ولی نمیدونم چرا از وقتی اوردمش خونه تو قفسش یه سره پف میکنه… اخه تو مغازه خیلی سر حال بود… ب نظر شما خوابش میاد یا مشکلی داره! ؟!؟!؟

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        همه چی طبیعیه و معمولا یکی دو هفته زمان لازم هعروس به محیط جدیدش عادت کنه و فعلا نباید زیاد دست کاریش کنید چون حتی ممکنه تغذیه هم نکن هپس بذار آروم باشه و عجله نکنید.
        لطفا سوالتون رو در جای مناسب و صفحه آخر مطرح کنید.

        پاسخ
        1. علی ترابی

         پرنده هلندی میخوام بخرم یک ساعت بیشتر نمی توانم براش صرف کنم ،ایا اگر دوتا پزنده در کنار هم می توانند به هم کمک کنند که افسرده نشوند۲_ در دو سه روز اول نحوی غذا دادن وتماس با پرنده چگونه باید باشد،اندازه قفس چقدر باشد، آیا می توان در دو سه روز اول در منزل دیگر نگهداری وبعدآ به محل اصلی منتقل نمود البته سن پر ندها در روزهای اول دانه خوری است
         تشکر
         ——————————-
         پاسخ (شهریار onlypet.ir):
         سلام
         شما پرنده جفت بخرید نیم ساعت هم نمیخواد وقت واسشون بذارید و فقط بهشون سرویس بدید مثل اب و دون و بهداشت قفس کفایت میکنه
         مشکلی در جابجایی هم وجود نداره. از همون اول هم دون و ابی که قبلا بهشون میدادن رو بدین. مثل هفت تخم و کتان و تخمه و میوه جات و ….

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *