تکثیر و تولید مثل عروس هلندی

تکثیر عروس هلندی ها تا حد زیادی اسان است و حتی میتوان  انها را در قفس تکثیر کرد. عروس ها والدین خوبی بوده و با صبر و حوصله جوجه های خود را به نحو ماهرانه ای بزرگ میکنند. رمز موفقیت در تکثیر عروس هلندی ها داشتن یک جفت سالم و مطمئن میباشد. در ادامه متن هر انچه که برای تکثیر عروس هلندی ها لازم بوده بیان شده است.

به ادامه متن توجه کنید

تکثیر عروس هلندی: تکثیر عروس ها در ایران خوشبختانه با موفقیت همراه بوده و رنگ های مختلفی از این پرنده تکثیر یافته است. اما به دلیل جفت گیری های نامناسب، هیبرید سازی و سایر عوامل بعضی از انها عقیم هستند و توانایی تولید مثل را نخواهند داشت. یعنی تخم ها به جوجه تبدیل نخواهد شد. در صورتی که جفت جوان، سالم و نژاد دار تهیه کنید شانس تکثیر موفق پرنده به بالاترین حد خود میرسد زیرا عموما انواع نژاد دار عقیم نیستند و تخم ها به جوجه تبدیل می شود و عروس هلندی ها نیز والدین خوبی بوده و مراحل تکثیر را از ابتدا تا انتها به خوبی انجام میدهند

برای تکثیر پرنده به وسایل گرانقیمتی نیاز نیست و تنها فراهم کردن شرایط و وسایل تکثیر که در زیر اشاره میشود کافی است

۱) تهیه عروس هلندی های جوان و جفت خورده (بهتر است پرنده خریداری شده به صورت جفت خریداری شود، اگرچه عروس هلندی ها به سرعت با هم جفت میخورند ولی مدت زمانی طول میکشد تا اماده تکثیر شود، از طرفی ممکن است جفت انتخابی شما همدیگر را نپسندند. بنابراین انتخاب عروس های جفت خورده می تواند انتخاب هوشمندانه تری باشد)

۲) تغذیه مناسب برای اماده ساختن عروس ها جهت تکثیر

۳) فراهم کردن شرایط و وسایل تکثیر

۱) تهیه عروس هلندی های جوان و جفت خورده: بهتر است عروس هلندی های خریداری شده جوان و بالغ باشند. سن بلوغ عروس هلندی ها بین ۱.۵ الی ۲ سال است. همچنین بهتر است مدتی از جفت  گیری انها گذشته باشد. مزیت تهیه جفت عروس هلندی این است که شما مرحله اولیه تکثیر را پشت سر میگذارید. به دلیل اینکه جفت کردن دو پرنده  ان هم به انتخاب شما کمی مشکل است و شاید پرنده ها همدیگر را نپسندند یا مدت زمان زیادی طول بکشد تا با هم جفت بخورند. بهتر است از پرنده فروش جفت مطمئنی را درخواست کنید. بهترین عروس ها انهایی هستند که قبلا امتحان خود را پس داده باشند که قیمت نسبتا بالایی دارند. توصیه بنده این است که با رنگ خاکستری شروع کنید تا احتمال عقیم بودنشان یا مسائل ژنتیکی در تولید مثل نداشته باشید.

۲)تغذیه مناسب برای اماده ساختن عروس ها جهت تکثیر: باید عروس ها را برای تکثیر موفقیت امیز تقویت کرد استفاده از دان تقویتی و غذای نرم در این زمان بسیار مسمر ثمر می‌باشد

تهیه دان نرم یا غذای مکمل حیوانی و چند نکته: تخم مرغ شناخته شد ترین غذای نرم و مکمل محسوب می‌شود برای همین می‌توان سفیده تخم مرغ اب پز را با مقدار کمی زرده به همراه بادام و هویج رنده کرد و در اختیار پرنده قرار داد. اکثر عروس ها از هویج استقبال میکنند ولی ممکن است بعضی از انها هویج را دوست نداشته باشند که باید از مخلوط تخم مرغ حذف گردد. شاید اضافه کردن سینه مرغ اب پز بدون هیچ گونه ادویه جات غذای نرم و تکمیلی ما را کامل تر از پیش کند. عروس ها به سینه مرغ هم علاقه دارند با این حال در دادن سینه مرغ به پرنده ها زیاده روی نکنید چرا که میتواند مشکلات گوارشی را برای پرنده ها به وجود آورد.

دان ساده و معمولی پرنده نباید قطع شود و به روال عادی باید با این دان که شامل کتان و ارزن درشت است تغذیه شوند و تنها باید غذای نرم پروتئینی به رژیم روزانه پرنده اضافه گردد. گاها استفاده از برخی حشرات و کرم های تجاری مانند میل ورم یا سوپر ورم برای تامین نیازهای پروتئینی پرنده برای تولید مثل می تواند بسیار مفید واقع شود.

دانه های تکمیلی که میتوان در اختیار پرنده قرار داد همان مخلوط هفت تخم است که احتمالا در رژیم عادی پرنده نیز گاها استفاده میکنید ولی در زمان اماده سازی برای تولید مثل می توانید این مخلوط را به صورت روزانه نیز در اختیار پرنده ها قرار دهید. بادام رنده شده یا خورد شده هم میتواند غذای تکمیلی پرنده را تکمیل تر کند. تخمه افتابگردان هم که به حتم تا به حال به پرنده میدادید و نباید ان را قطع کنید

استفاده از جوانه دانه ها و سبزیجات و میوه جات در این زمان برای تامین ویتامین های مورد نیاز عروس ها و تقویت نطفه نر اجباری است. برخی از عروس ها از خوردن میوه جات و جوانه دانه ها امتناع می کنند. در این صورت استفاده از مکمل های تغذیه‌ای تجاری شامل مولتی ویتامین ها می تواند بسیار مفید باشد. از جمله مکملی که برای تولید مثل و تقویت نطفه پرندگان استفاده میگردد مکمل ad3e است که به صورت تجاری عرضه میگردد.

استفاده از کف دریا(سپیا) در این زمان توصیه میشود.

بهتر است غذای  نرم را در رژیم عادی پرنده به مقدار کم و مثلا هفته ای یک بار قرار دهید و به محض دیدن علائم جفتگیری و اماده بودن، تغذیه با غذای نرم را به طور روزانه شروع کنید.

۳)فراهم کردن شرایط و وسایل تکثیر: این قسمت مهمترین و حیاتی ترین قسمت محسوب می‌شود به این معنی که فراهم اوردن شرایط مطلوب مساوی است با تکثیر موفقیت امیز و در غیر اینصورت چیزی جز عدم موفقیت و نا امیدی نصیبتان نخواهد شد

قفس پرنده: از بزرگترین قفسی که دارید یا می‌توانید تهیه کنید استفاده نمایید. شاید ازادی پرنده و نگهداری در پاسیو یکی از رموز موفقیت باشد. البته عروس هلندی ها را میتوانید در قفسی با ابعاد ۱۰۰*۶۰*۵۰ هم تکثیر کرد

قوطی تکثیر: یکی از مهمترین عوامل در تکثیر موفق عروس هلندی انتخاب قوطی تکثیر است. بعضی عروس ها روی فضای باز هم تخمگذاری میکنند ولی اکثر انها به محلی سرپوشیده برای تولید مثل نیاز دارند. متاسفانه اکثر قوطی‌های تکثیر موجود در بازار مناسب مرغ عشق هستند تا عروس ها بنابراین دقت داشته باشید برای انتخاب قوطی به سایز ان توجه ویژه ای داشته باشید. اگر هم تمایل به تهیه قوطی های تولید مثل تجاری ندارید می‌توانید قوطی تکثیر را خودتان بسازید.

قوطی تکثیر مناسب حداقل طولی برابر با ۲۵ سانتیمتر و ارتفاعی برابر با ۱۵ سانتیمتر دارد که باید در کف آن نیز محل تو رفته‌ای برای جلوگیری از لیز خوردن تخم ها داشته باشد، همچنین می‌تواند چوبی یا پلاستیکی باشد. بعضی از عروس ها از چوب، الیاف و پوشال استقبال میکنند، در حالی که بعضی دیگر به چیز دیگری جز گودی کف لانه نیاز ندارند و ترجیح می‌دهند بدون وجود الیاف تخم گذاری کنند. بهتر است الیاف و پوشال را نیز به همراه قوطی تکثیر در اختیار عروس ها قرار دهید زیرا در صورت عدم علاقه مشکلی پیش نخواهد امد و خودشان انها را بیرون می‌ریزند یا در صورتی که مورد توجهشان باشد از ان استفاده می‌کنند.

بعد از تهیه قوطی تکثیر و قفس مناسب بهتر است قوطی تکثیر را در محلی مناسب در داخل قفس یا خارج از قفس نصب کنید و همچنین قفس پرنده را  در محلی ارام که نور روز ان محل را روشن و تاریکی شب ان محل را تاریک کند قرار دهید ( البته استفاده از نور مصنوعی مشکلی را پیش نخواهد اورد و منظور این بود که مثلا تا ۱۲ شب چراغ پرنده روشن نباشد)

مرحله اخر جفتگیری و تولید مثل: با وجود اینکه عروس هلندی ها با یکدیگر جفت هستند ولی جفتگیری زمان تکثیرچیز دیگریست و ممکن است مدتها به طول انجامد تا پرنده شروع به تولید مثل و تکثیر کند ولی اکثر انها با شرایط مناسب، در فصل بهار خود را اماده تکثیر میکنند. دقت داشته باشید پرنده ها در اسارت ممکن است فصول را با شرایط محیطی خود بسنجند و الزاما فصل بهار تنها فصل تولید مثل عروس ها در اسارت نیست. حتی در فصل زمستان و در صورت فراهم بودن شرایط محیطی مناسب عروس ها اقدام به تولید مثل میکنند.

مراحل کار به این صورت است که شما عروس هلندی های اماده را از همان ابتدا در قفس مناسب به همراه قوطی تکثیر قرار میدهید، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که انها مرتبا در قوطی تکثیر رفت و امد دارند و حتی ممکن است ماده داخل قوطی بماند. کم کم عمل جفتگیری و لقاح انجام شده و عروس ماده تخم گذاری میکند، نرها و ماده ها هر دو روی تخم میخوابند، با این حال جنس ماده بیشترین وظیفه و نقش را برای خوابیدن روی تخم ها ایفا میکند. اگر بخواهیم وظایف را به صورت تقریبی تقسیم بندی کنیم، می‌توان گفت صبح ها وظیفه خوابیدن روی تخم ها به عهده نر و طول شب به عهده ماده باشد. یا حتی هنگام تغذیه هر یک دیگری روی تخم ها میخوابد. حتی هر دو را می تواند دید در کنار هم روی تخم ها نشته اند و این مورد در عروس های مختلف یکسان و دقیق و پیش بینی شده نیست.

در نهایت بالاخره پس از گذشت ۱۹ تا ۲۲ روز جوجه ها سر از تخم بیرون اورده و والدین بخوبی از انها مراقبت میکنند.

نکته های بسیار مهم و تکمیلی:

۱) تغذیه دان تقویتی و نرم را تا شروع شدن تخم گذاری ادامه دهید و بعد از تخم گذاری دان تقویتی را قطع کنید یا به میزان کمی در اختیار پرنده ها قرار دهید و با تولد نوزادان تغذیه با دان تقویتی را مجددا شروع کنید. دلیل اینکار برای جلوگیری از تحمیل انرژی مازاد به پرندگانی است که می خواهند با ارامش کامل روی تخم ها بخوابند.

۲) در روزهای ۱۸ الی ۲۲ روز پس از تخم گذاری محیط پرنده ها را کمی مرطوب کنید یا لااقل کاسه ابی در قفس قرار دهید تا در صورت نیاز ابتنی کنند.  رطوبت هوا در تسهیل بیرون امدن جوجه ها از تخم کمک خواهد کرد. عموما پرنده ها به طور طبیعی برای این منظور ابتنی می کنند با این حال می توانید از دستگاه بخور، حوله خیس یا قرار دادن ظروف ابتنی برای مرطوب کردن محیط استفاده نمایید.

۳) فصل تکثیر عروس ها از بهار تا اوایل تابستان است و بهتر است در این زمان مبادرت به تکثیر کنید. اگرچه در اسارت فصول برای پرنده ها مفهوم انچنانی ندارد و نسبت به شراطی محیطی واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند و ممکن است در فصول دیگر یا هر زمان که شرایط را مناسب ببینند شروع به تولید مثل کنند

۴) در تکثیر عروس هلندی ها عجول نباشید و بهتر است بعد از خرید عروس ها تا چند ماه به انها اجازه دهید تا با محیط کاملا اشنا و اداپته شوند.

۵) دان تقویتی را در رژیم معمول پرنده به صورت کم و هفتگی قرار دهید و در زمان تکثیر با دیدن علائم جفتگیری برای تکثیر غذای تقویتی را روزانه در اختیار عروس ها قرار دهید. استفاده از مکمل های تغذیه ای می‌تواند نقش بسزایی در تکثیر موفق عروس ها داشته باشد.

موفق باشید

در صورت کپی برداری منبع مطلب (onlypet.ir) با درج لینک ذکر شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,199 دیدگاه در “تکثیر و تولید مثل عروس هلندی

 1. میر حامد

  با سلام به شهریار عزیز
  شهریار جان من دوتا عروس طوطی از یکی از فامیلامون امانت گرفتم میخاستم راهنماییم کنی تا بتونم تکثیرشون کنم اخه تو صاحب قبلیش یه بار ۵ تا تخم گذاشتن ولی در نیومده گفتیم یه بار هم من امتحان کنم انشا الله شاید اینبار در بیاد. راجع به طوطی ها اگه برات بگم اینکه نر خاکستریه و ماده زرده نر بعضی وقتا سر ماده رو میخارونه ولی ماده تا میاد سره نرو بخارونه نر جیغ میزنه معلوم نیست شایدم سرشو گاز میگیره که جیغ میزنه خلاصه طوطیام رابطه خوبی با هم ندارن میترسم کار به طلاق بکشه بعضی وقتام دعواشون میشه و اینکه ماده تقریبا اهلیه و بیشتر از نر با ادما انس میگیره و رو شونه ادم هم میاد از دست غذا میگیره ولی رو دست نمیاد وقتی دستمو میگیرم جلوش میخاد گاز بگیره ولی هیچوقت محکم گاز نمیگیره حالا این منو طوطیهام اینم راهنماییبهای شما خوشحال میشم اگه برام مرحله به مرحله توضیح بدی تا شاید بتونم از اینا جوجه بگیرم نمیدونم چرا اصلا جفت گیری هم نمیکنن اخه تو بازار بیشتر عروس طوطیها با هم جفت گیری میکنن ولی اینا اصلا و ابدا لطفا منو راهنمایی کن
  میخاستم اینم بگم که این عروسایه من از صبح تاشب دارن پراشونو تمیز میکنن وقتی رفته بودم تا براشون دونه بگیرم صاحب مغازه بهم گفت وقتی میخای همومشون بدی یکم جوش شیرین بریز تو اب بعد با اب پاش بپاش روشون به نظرت اینکارو بکنم یا نه واینکه یکم هم شاهدانه خرید نمیدونم بدم بخورن برا تخم گذاشتن یا نه
  و اینکه اینا زیاد عادت به سبزیجاتو اینجور چیزا ندارن چطو بهشون عادت بدم تا کاهو الینجور چیزا بخورن
  منظور از پودر صدف و کف دریا چیست
  من صدف دریایی که از شمال جمع کردم دارم یعنی اونارو باید پودر کنم یا اینا یه چیز دیگست که پرنده فروشا میفروشن لطفا توضیح دهید

  onlypet.ir

  سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه میر حامد جان
  کم پیدا بودی
  در مورد عروس هلندی و تکثیرش که مقاله بالا هست و میتونید بهش مراجعه کنید و تقریبا مرحله به مرحله نوشته که چطور تکثیر کنید.
  تکثیر عروس هلندی
  در مورد دعوا کردنشون هم باید دید واقعا نر و ماده و جفتن که میگید هستن ، چون میشه دوتا ماده هم مثل یه جفت رفتار کنن و حتی تخم بزارن ولی خوب کم پیش میات ولی محال نیست. رابطه ی خوبی که ماده با ادما داره هم تو دعوا کردنشون بی تاثیر نیست و ممکنه اصلا میلش به ادما بیشتر از هم نوع خودش باشه و به همین خاطر با هم دعوا دارن. میتونه دلایل دیگه ای هم داشته باشه مثلا ماده اماده نباشه و یا بالعکس ، دعوی سر چیزی یا قلمرو طلبی یکیشون و ……
  قفسشون رو بزرگ در نظر بگیرید یا ازاد بذاریدشون تا دعواها کمتر بشه و میله نشیمنگاه هم به تعداد بزن که سر چیزای الکی دعواشون نشه و به قول شما کار به طلاق و طلاق کشی نکشه. رابطه انسانی رو با عروس ها کمتر کن و مثلا یکیشونو نیار روی شونه و اون یکی داخل قفس باشه چون قاعدتا شما میخواید تکثیر کنید نه اینکه نر رو هم اهلی کنید و رابطه انسانی میتونه تو عدم تکثیرشون تاثیر گذار باشه
  منظور از کف دریا یا سپیا یه نوع ماهی مرکب خشک شده هست که باید از پرنده فروشی ها تهیه کنید و اینطور نیست که صدف رو پودر کنید و بهش بدید
  در مورد خاروندنشون هم اگه واقعا چیزی بین پرهاشون نیست مثل شپشکی چیزی و خاروندن طبیعی هست که هیچ و استحمام معمولی با اب و یه اسپری اب پاش کفایت میکنه و نگران خاروندنشون نباشید. اگه واقعا اینجور چیزی هم بود یعنی چیزی بین پرهاشون هست به نظر من اصلا با جوش شیرین و شامپو بچه و …. که خیلی ها توصیه میکنن حمامش نکنید و یا ببریدش دامپزشک یا اینکه برید پرنده فروشی و اسپری مخصوص این چیزا رو بگیرید و بزنید. من شخصا تجربه ای از شستن با جوش شیرین ندارم و نمیدونم عاقبتش چی میشه و نمیتونم کمکی بکنم فقط میدونم با این چیزا بدتر میشه که بهتر نمیشه مخصوصا اگه شامپو بچه باشه. خاروندن در طول روز و پر پر زدن طبیعیه و نباید چیز خاصی باشه و اگه میخواید استحمام کنید هم با همون اب خالی کفایت میکنه
  شاهدونه هم مشکلی نداره میتونید بهش بدید و تو مخلوط دانه مثل تخم افتابگردان، ارزن، کتان و ….. بهش ارائه بدید نه اینکه مجبور به خوردن شاهدونش کنید
  از تخم مرغ و بادام رنده شده هم در رژیم غذاییش برای اماده سازی استفاده کنید
  میوه جات و سبزیجات هم فراموش نشه که میگید بی میلی میکنه به خوردنش، میتونید از میوه هایی مثل سیب و هویج استفاده کنید و از سبزیجاتی مثل کاهو که واقعا دوست دارن. در صورتی که نخورد اون رو به صورت رنده شده مثلا با تخم مرغ و یا خمیر نان باگت و….. مخلوط و بهش ارائه بدید که احتمالا میخوره. اگه باز نخورد حتما لازم نیست سبزی یا میوه خاصی بهش بدید و کافیه ویتامین های مورد نیازش تامین بشه حالا به هر چی حتی مولتی ویتامین
  موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ
  1. حسین

   سلام می خواستم بپرسم کسی که جوجه عروس هلندی برای آموزش دادن وسخن یاد دادن میخواهد بهتر است یک جفت عروس هلندی بخرد تا برایش جوجه کنند یا از همان اول یک عروس جوجه بخرد

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    در هر دو صورت نتیجه یکی هست. فقط جفت بگیرید تا جوجه کنن و جوجه بزرگ بشه و …. خودش یه راه طولانی و پر دردسر هست. به هر حال باید ببینید خودتون تمایل دارید عروس جفت داشته باشید و تکثیر کنید یا نه فقط یه عروس دستی نیاز دارید.
    لطفا از اخر مطالب و فرم مربوطه سوال رو ارسال کنید و از گزینه پاسخ برای ارسال سوال استفاده نکنید.

    پاسخ
    1. مهسا

     سلام وقت بخیر عروس من ۴ تا تخم گذاشت در نیومد جوجه هاش دوباره ۳ تا دیگه هم گذاشته ولی هنوز در نیاورده چیکارشون کنم

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      زمانیکه دوره خوابیدم ماده روی تخم ها تمام شد و خودش کامل از روی تخم ه ابلند شد تخم ها رو بردارید و زودتر از این زمان دست به تخم ها نزنید و بذارید ماده یک دوره کامل روی تخم بخوابه حتی اگر تخم ها خراب هست چون اگر تخم ها رو زودتر بردارید ماده زودتر تخم گذاری میکنه و ضعیف میشه و احتمال نطفه داشتن تخم ها کم میشه.
      اما در مورد تخم هایی که جوجه نشده حتما همه تخم ها رو بشکنید و ببینید داخلش جوجه و یا رگه های خونی هست یا نه چون ممکنه مشکل از لونه باشه و خود مولد ها سالم باشن.
      ضمنا اگر مولدهای شما خواهر و بردار باشن نباید انتظار تولید مثل ازشون داشته باشید.

      پاسخ
     2. کیانوش

      ۳ دلیل وجود داره .اینکه تخم ها نطفه ندارند، باید قطره تقویت نطفه adeبخری برای عروس هلندیتون . یا شرایط نگهداری تخم ها نامناسبه ، یا هوای اتاق گرمه یا رطوبت کمه و یا زیاده . ویا اینکه هر دو عروس هلندیتون ماده هستن . از تر و ماده بودنشون حتما حتما مطمعا شو . امیوارم موفق بشی .

      پاسخ
     3. آریا

      سلام
      بنده آریا هستم. آیا شما جای مطمعن یا شخص مطمعنی را سراغ دارید که جفت سالم و صد در صد مولد ازش بخریم ؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       خیر. جایی که نمیشه معرفی کرد و در خرید موجود زنده همیشه ریسک هایی وجود داره.
       لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید
       با سپاس.

       پاسخ
   2. حمید کمالی

    سلام وقت بخیر یک جفت عروس هلندی دارم تمام شرایط مقاله ی شمار رعایت کردم عمل جفتگیری هم انجام میشه منتها تخم ها جوجه نمیشن که احتمال میدم نر نطفه دار نیست بنظرتون نر رو عوض کنم یا داروی خاصی پیشنهاد میدید ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا هب تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
     جفت عروس هلندی رو بهتره از هم جدا نکنید.
     تخم ه ارو بشکنید و ببینید نطفه داره یا نه.
     این احتمال هست که نر و ماده هم خون و خواهر و برادر باشند.

     پاسخ
   3. کیانوش

    بستگی به خودت داره که چی بخوای . ولی پرورش و جوجه کشی نیازمند رسیدگی هستش.

    پاسخ
  2. ناشناس

   سلام ببخشید عروس هلندی چقدر طول میکشه تا دوباره جفت بخوره واسه بار اول جفت خوردن تخمشون پوچ بوده میخوام بدونم چق طول میکشه واسع بار دوم؟؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    اگه خیلی مست و اماده باشن پس از اینکه از تخم های قبلی نتیجه نگرفتن پشت سرش جفت گیری میکنن و دوباره تخم میزارن در غیر اینصورت ممکنه شش ماه بعد و حتی بیشتر یا حتی زمانی که شما شرایط رو با تغذیه مناسب و دما و شرایط فیزیکی ایده ال واسشون فراهم کردید مجددا تخم بذارن. در این خصوص چیزی تضمین شده و مشخص نیست.

    پاسخ
  3. کیانوش

   سلام . اینکه میگید شب تا صبح هم و میخوارونن دلیلش اینکه یا شپش داره و یا استحمامش دیر به دیر انجام میشه . برو داروخونه دامپزشکی بگو قطره ضد شپش برای عروس هلندی میخوام ، یه قطره است یک ماه یکبار بریز پشت گردنشون(روی پوست گردن). دلیل اینکه آروم نیست مطمعا باش اینه . و اگه میبینی که با هم نمیسازن ۴۰ روز جداشون کن و در طول این ۴۰ روز بهشون حسابی برس و مستشون کن و بعد جفت بنداز . البته از نر و ماده بودنشون هم مطمعا شو .

   پاسخ
  4. فاطمه

   سلام خسته نباشید. من به جفت عروس هلندی دارم که حدودا ۳ ماه و خورده ای هست خریداری شون کردم و تمام شرایط هم رعایت کردم و جفت گیری هم میکنن اما تخم نمیزارن. میشه لطفا راهنمایی کنید چه کارهای دیگه ای باید انجام بدم؟

   پاسخ
 2. میر حامد

  سلام ممنون از راهنماییتون راستش در نر ماده بودنشون شکی نیست چون یه بار تو صاحب قبلیش که حرفش مورد اعتماده ۵ تا تخم گذاشتن و حتی جفتگیری هم میکردن راجع به خاروندنم نه هیچی لای پرهاشون نیست لی نمیدونم چرا رابطه خوبی با هم ندارنفکر کنم همون ماله اهلی بودن ماده است اخه ماده بیشتر نرو از خودش دور میکنه راستش چند روز پیش یه قوطی ام دی اف (کلبه)براشون خریدم وصلش کردم به قفسشون نر رفت توش یکم اواز خوند برگشت بیرون ولی نه از جفت گیری خبر ی هست نه چیزه دیگه نمیدونم به خدا توکل الان با قفسشون گذاشتمشون بالا کمدم که خودم وخانوادم کمتر باهاشون برخورد داشته باشیم و دره قفسم سعی میکنم باز نکنم با اینکه خیلی برا بیرون اومدن بی تابی میکنن نمیدونم حالا اینکارام مثبته یا نه

  onlypet.ir

  سلام
  بهترین کار اینه که رابطه انسانی رو باهاشون کم کنید مثلا فقط برای غذا دادن و سرویس دادن و دیگه ماده رو کنار خودتون نیارید. اگه خیلی بیتابی برای بیرون اومدن میکنن و قبلا ازاد بودن و برای شما ممکنه یا محیطی دارید که بتونید ازادشون بذارید این کار رو انجام بدید در غیر اینصورت اشکال نداره بذارید کنار هم تو قفس باشن کاری بجز این فعلا نمیتونید بکنید و شما که نمیتونید به زور وادار به تکثیرشون کنید. احتمالا با این کم محلی از طرف شما جفت مشغول هم میشن و بالاخره جفت گیری و تکثیر میکنند
  موفق باشید

  پاسخ
  1. ali

   سلام خسته نباشید من یه جفت عروس خریدم ماده بی تابی میکرد اشیانه گذاشتم اول نر میرفت تو اشیانه بعد ماده بعد هر ذو .موقع تخمگذاری که شد ماده شروع کرد نر را بزنه و تو اشیانه راه نده .در اشیانه را باز کردم دیدم پر از پره حالا یک ماه گذشته تخم نگذاشته و فقط پر میریزه باید چکار کنم اشیانه را برذارم یا صبر کنم

   پاسخ
   1. طوطی

    سلام
    من دو تا کوتوله دارم که خواهر برادرن اینا جفت شدن تخم گذاشتن امکان اینکه جوجشون بیمار باشه هست؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و بین سوال دوستان سوال نپرسید.
     بله احتمالش هست جوجه خوبی ندن و یا اصلا جوجه ها در تخم تلف بشن.

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      مربوط به ژنتیک میشه و هیچ ربطی به آدم و غیر آدم نداره و هم خون با هم خون بچه های خوبی نمیدن برای چی این همه جفت میخرید تخم و بچه نمیکنن ؟؟؟!!!!

      پاسخ
   2. علیرضا گلستانه

    سلام آقا شهریار میگم من یه عروس هلندی لوطینو دارم یک سالشه نرهم هست والعان تازه فهمیدم که قسمتی از پرهای پایین تنش ریخته ولی توکه زده که دربیاد ولی خواستم بپرسم آیا مشکلی داره چرا این جوری پرهاش ریخت آیا بیماری داره و سالم سالمم هست

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     اگه پرها ریخته باشه و به عبارتی پرنده پرها رو نکنده باشه مشکلی نیست. مخصوصا تو این فصل که پریزی پرنده ها طبیعی هست. سعی کنید از یک رژیم مناسب با کلسیوم کافی به پرنده بدید تا پرهای تازه بخوبی رشد کنه.

     پاسخ
 3. میر حامد

  با سلام دوباره راستش فکر کنم بالای کمد جواب داده اخه همین دو دقیقه پیش که میخاستم بیام اتاقم یهو که وارد اتاقم شدم دیدم دارن با هم جفگیری میکنن (نر سوار شده بود پشت ماده و اواز میخوند)دوتا سوال داشتم یکیش اینکه مطمئن بشم که نرو ماده هستن یعنی دوتا ماده که با هم اینچنین بازی نمیکنن ودومی اینکه چقدر طول میکشه تا تخم بزارن اخه من یجورایی عجله دارم

  onlypet.ir

  سلام دیگه مطمئن باشید که نر و ماده هستند و میتونن اماده تکثیر هم باشن و شما باید به این کار ترغیبشون کنید یعنی غذای نرم تخم مرغی رو شروع کنید، آرامش کامل براشون محیا کنید، قوطی تکثیری که گذاشتید رو جابجا یا دستکاری نکنید و منتظر بمونید. دقیق معلوم نیست چند روز طول بکشه تا تخم بذاره و بهتره که عجله نداشته باشید ببینید ماده داخل و خارج قوطی میشه یا نه.
  سعی کنید به تکثیر با تغذیه و ارامش ترغیبشون کنید و از جابجا کردن و ….. هم خوداری کنید

  پاسخ
  1. صنم

   من یه سوال دارم آیاپرنده ماده میتونه با بچه خودش جفتگیری کنه خوب جواب بدبد

   پاسخ
   1. yashar esfahani

    با سلام
    از شدن که میشه اما تخم و جوجه های سالم نخواهید داشت و توصیه میکنم این کار رو نکنید . شما باز هم منتظر نظرات اساتید سایت باشید .
    موفق باشید

    پاسخ
   2. مجتبی

    سلام
    دوست عزیز سوال تکراری شما رو بنده حذف کردم ببخشید. ضمنا هنگام سوال پرسیدن به تاریخ سوالها دقت کنید و در صفحه آخر سوال خودتون رو مطرح بفرمایید تا بعدا خودتون بتونید سوال خودتون رو پیدا کنید اینطوری وسط سوالات دیگران خب برای خودتون هم سخت میشه.
    خب جفت گیری که میتونن بکنن اما شما نباید هم خون رو به جفت هم بدین خواهر و برادر و بچه و والدین رو نبای دبه جفت هم بدین چون یا تخم ها نمیبنده و جوجه نمیشه و یا جوجه ها ناقص میشن و یا اینکه جوجه های خیلی ضعیفی میدن که عمری هم نمیکنن و حتی ممکنه خود پرنده هایی که جفت دادین مریض بشن در کل خیلی از جفت هایی که میبینید جوجه خوب نمیدن به احتمال زیاد هم خون رو به جفت هم دادن پس باید به این موضوع خیلی دقت کنید.

    پاسخ
  2. سعید

   سلام میخواستم بدونم چند وقت بعد از جفت گیری ماده تخم میزاره؟

   پاسخ
 4. میر حامد

  باز سلام
  راستش شهریار جان این طوطیای من دیگه جفت نمیرن دره قفسشونم که بازه میان بیرون قفس رو بالای کمد(قفسو گذاشتم بالای کمد) و هروقت گرسنشون یا تشنشون شد میرن قفس لونه هم که به قفس وصله چند باری توشو سر زدن ولی از تخم خبری نیست میخاستم بپرسم با همون یه بار جفتگیری تخم میزارن یا نه واینکه نگفتی تقریبا چقدر طول میکشه از جفت گیری به بعد تخم گذاشتنشون

  onlypet.ir

  سلام
  ببینید قرار نیست هر وقت شما خواسته باشید اینا جفت گیری کنن و بعدشم تکثیر، اگه اینطور بود که ما اراده کنیم و بعدشم اونا تخم و جوجه میکردن که دنیای طوطی ها گلستون بود و قیمتشون میشد دونه ای هزار تومان. شما باید شرایط رو براشون محیا کنید، تغذیه رو به خوبی انجام بدید اون ها هم کم کم که به محیط عادت کردن و اگه فصلشون بود تکثیر میکنن. البته دیگه طوطی های خونگی فصل تکثیر و اینا سرشون نمیشه و هر وقت خودشون بخوان تکثیر میکنن. ممکنه اصلا تو سال تکثیر نکنن و نمیشه گفت چرا
  رابطه انسانی شما با طوطی ماده میتونه کاری بکنه که تکثیر نکنن. میتونه تشویق کننده هم باشه ولی من میگم رابطه رو قطع کن و بزار جفت بیشتر مشغول هم باشن و تغذیه و شرایط رو محیا کن تا تشویق بشن
  به هر حال نظر من این بود
  موفق باشید

  پاسخ
 5. میر حامد

  راستی این ماده شیطون از ادم دست بر نمیداره هی میاد رو کتو کول من این برا تخم گذاشتنشون و رابطشون بد نیست که؟

  onlypet.ir

  تو سوال قبلی جواب دادم. دیگه طوطی اهلی همینه. اگه اهلیه چه کار بهش داری تکثیر کنه بزار خوش باشه و از اهلی بودنش لذت ببر.

  پاسخ
 6. Ali

  با سلام
  من میخواستم عروس هلندی بگیرم اما نمیدونم یکی بگیرم یا یه جفت اگه میشه راهنماییم کنین
  ممنون میشم

  onlypet.ir

  سلام
  میخواید دستی باشه یا نه وحشی؟؟، وقت نگهداری عروس دستی رو دارید یا نه؟؟. به هر حال بستگی به خودتون داره، اگه تنها بگیرید باید بهش برسید و دستی بشه و با شما ارتباط برقرار کنه و باید براش وقت بذارید. در غیر اینصورت خریداری جفت در قفس بهترین کاره
  موفق باشید

  پاسخ
 7. مجتبی

  سلام
  ممنون جالب بود عروس هلندی رو اگه وقت ندارین زیاد و روزی چند ساعت با هاش باشین هرگز تکی نخرین و حتما جفت بخرین تازه هر دو تاشون رو اگه وقت بزارین می تونین دستی کنید همه میگن طوطی باید تک باشه ولی عروس هلندی فرق می کنه جفت هم باشه دست آموز می شه.

  پاسخ
 8. حامد

  سلام دوست عزیز
  من یک سال پیش یه جفت مرغ عشق تهیه کرده و سپس متوجه شدم و عوض کرده ویک جوجه گرفتم بعد از مدتی بزرگ شده و نر از آب در اومد
  سپس عوض کرده و این بار قطعا ماده می باشد
  رابطه ی نر قبلیم با ماده ی جدیدم که حدودا یک ماه و نیمی هست خریدمش تقریبا خوبه.مثلا سر همدیگرو می خارانن یا دعوا نمی کنن
  گاهی اوقات نره می خونه و میخواد بره روی ماده بایسته و ماده اجازه نمیده یا فرار می کنه
  در ضمن لونه هم براشون گذاشتم
  هر دوتاشون دوتایی یا یک در میون داخلش می رن.

  به نظرتون امکان جفتگیری وجود داره

  در پایان نره کاملا دستیه و ماده نیز دستی نیست ولی اصلا گاز نمیگیره
  نر هم گاز نمی گیره.

  چرا ماده از جفت گیری نر فرارمی کنه؟

  پاسخ
 9. حامد

  ببخشید منظورم عروس هلندی بود دوست عزیز
  اشتباها نوشم مرغ عشق

  پاسخ
 10. شهریار (onlypet.ir)

  سلام……..
  ماده هنوز اماده نیست و تازه به محیط وارد شده و هنوز جا نیفتاده. نر به خاطر دستی بودن و پیشینه ای که در محل خودش داره به خودش این اجازه رو میده که ماده رو فرا بخونه و بخوات جفتگیری انجام بده ولی ماده هنوز اماده نیست و به محیط عادت نکرده. یه مدت که بگذره و خوب تغذیه بشن و شرایطشون از محیط گرفته تا محل نگهداری و ….. تغیر نکنه شروع به چفتگیری میکنن. ماده هنوز شرایطش رو نداره باید کمی صبور باشید، شاید عروس هاتون تا شش ماه اینده هم تخم نذارن ولی اگه تحمل داشته باشید و مکانشون رو دائما تغیر ندید، یه فضای بزرگ با تغذیه حیوانی در اختیارشون بذارید و رابطه انسانی رو کمتر کنید سریع تر اماده جفتگیری میشن و ماده هم اماده میشه.
  موفق باشید

  پاسخ
 11. مجتبی

  سلام
  اصولا طوطی و مخصوصا عروس هلندی پرنده نجیبی هست یک جفت عروس هلندی نزدیک دو سال داشتم به جز روزهای آخر هرگز جلوی من جفت گیری نمی کردن و اگه اتفاقی من می دیدم فرار می کردن می رفتن داخل خونه شون پس نباید انتظار داشته باشی ماده ای که جدید گرفتین جلوی چشم شما اجازه جفت گیری بده بزار تنها باشن خودشون کارشون رو بلدن نمی خواد شما نگاه کنی مزاحم شدی دیگه.
  ذرت تازه – کاهو – تخم کاهو برای جفت گیری و تخم ریزی خوبه.
  موفق باشید.

  پاسخ
  1. reza

   اصلاهم این طوری که شما عرض میکنید نیست برارد
   من ۱۴جفت عروس دارم و هر کودومشونم جلو جشمم جفت گیری کردن اصلا هم خجالتی نیستن موقعی که سفره غذارو میچینیم دوتا از عروسام که از جوجه گی خودم بزرگ کردم میان سر سفره و با ما غذا میخورن …
   همه بلایی هم که فکرشو بکنی سرشون اودم حتی به یکیشون به جای پرواز رقص یاد داده بودم هم خودش میخود هم میرقصید فقط کافی بود دوتا بشکن میزدی و یه دو بیت براش میخوندی بقیشو خودش حفظ بود…

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    برای طوطی که اهلی و خونگی باشه بله حرف شما قبوله ولی برای طوطی که هنوز به صاحبش عادت نداره اینطور نیست.

    پاسخ
 12. میرحامد

  سلام عروس هلندیهارو دادم رفت به صاحبشون چون میخام خودم یه جغت بخرم و اونارو تکثیرشون کنم
  الان یه جفت تو بازار هست ماده فکر کنم دارچینیه ونر خاکستری میخاستم بدونم اگه بچه دار بشن بچه هاشون چه مدلی در میاد واینکه معمولا جوجه های کدوم نژاد بهتر در میادویاهردوشون باید از یه نوع باشن یا میتونم نر و ماده رو هر کدوم از یه نوع بخریم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   مبارک باشه البته اگه خریدید
   نه دلیلی نداره که حتما جفت یه نوع باشه. ترکیب جفت های مختلف میتونه باعث به وجود اومدن نوع دیگه ای بشه که بعضی وقتا اصلا ربطی به والدین هم ندارن و برمیگرده به شجره نامه والده. گاها به وجود اومدن پرندگان عقیم هم معضل این نوع تکثیر هست. نوع جوجه ها به شجره نامه والدین بر میگرده و حتمی نیست و ممکنه نژادی به وجود بیات که اصلا شباهتی به والدین نداره. ولی احتمالی که میدم ترکیب خاکستری که نوع نره و دارچینی که ماده هست جوجه های خاکستری میده البته نه همه جوجه ها
   نژاد خاکستری بیشتر با موفقیت روبرو هست و تکثیر میشه. احتمال پوچ شدن تمام تخم ها یا یکی دو تاش مخصوصا دفعه اول زیاده
   موفق باشید
   خدانگهدار

   پاسخ
   1. GAMAL HELALI

    سلام من یک جفت عروس تازه خریدم که ماده از نر سنش بزرگتره وهرچی نره ادا واطفار وشعر براش میخونه ماده کم محلی میکنه ونر رو میزنه آیا باید ماده رو عوض کنم وجوانتر بگیرم یا صبر کنم الان یک هفتست که خریدمشون وبا هم یا تکی هم وارد لونشون میشن

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     نه دوست من هنوز زوده. حداقل یکی دو ماه صبر کنید بعد پرنده رو عوض کنید. اگه صبر نداشته باشید هیچ وقت به نتیجه نمیرسید. ضمنا اینا اگه دعوا کنن قشنگ مشخص میشه و درگیریشون شدیده. اینا با هم راه میان و به زودی میبینین تخم گذاشتن

     پاسخ
     1. اذین

      سلام من ی جفت عروس هلندی دارم بار اول تخمش پوچ شد بار دوم چهارتا تخم کرد هر چهارتا جوجه شد .الان جوجهاش یک ماهشونه .دوباره ماده تخم کرده باید جوجهارو جداشون کنم

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       خواهشا به تاریخ سوالات دقت کنید و در جای مناسب و صفحه آخر سوال بپرسید.
       بله باید جوجه ها رو جدا کنید تا مولدها اماده تخم گذاری بعدی بشن و جوجه ها مزاحمتی ایجاد نکنن.

       پاسخ
       1. شایان

        سلام‌ من دوتا عروس دارم یکی سه ساله یکی دوسال.مادم تخم‌ میذاره و هر دو اماده جفتگیری هستن اما جفت نمیشن.قبلا یه بار مادمو عوض کردم چون جفت نمیشدن اما باز هم تخمشون بدون نطفس جالبه رو تخم ها میشینن اما در نمیاد.جفتشون کاملا دستین لطفا راهنماییم کنید چجوری جفتشون کنم.ممنون

        پاسخ
        1. کمال

         سلام به تاریخ سوال دقت کنید !!!!
         دفعه بعدی که تخم گذاشتن تخم رو حدودا ده روز بعد از اینکه نشستن روش یکیشو بردارید تکنیک نوربینی را امتحان کنید نوربینی یعنی مثلا یه شمع رو توی اتاقی تاریک قرار بدید تخم رو مقابل نور شمع قرار بدید معمولا جسمی دیده میشه اون جسم جوجس و مشخصه که تخمها هرز نیستن و باید به مراقبت و سرکشی و فضولی شما به پرندگان اشاره کرد که به خاطر استرس تخم هارو نیمه کاره رها میکنند و اگر دیدید که تخم خالی است و فقط نور شمع بازتاب میشود تخم ها هرز هستند و باید نر رو تعویض کنید!!!!!!من پیشنهادم اینه کلا با یکی توافق کنید و کسی که جفت مولد داره باهاش جفتتون رو طاق بزنید البته سعی کنید فیلمی از جفت مولدشون بگیرید و مطمعن باشید که جفت مولد میخرید

 13. sam

  باسلام به دوست عزیز بهتر است به جای جغد مرغ عشق بگیری میگن که قدیمیا جغد بد یومنی می اورد.به وبلاگ ما یک سر بزنhttp://talae.persianblog.ir/

  onlypet.ir

  سلام
  اسمتون عوض شده. فکر کنم نیما بودید
  در ضمن دوستمون نمیخوان جغد بگیرن بلکه میخوان “جفت” عروس هلندی بگیرن و خطای نگارش بوده
  موفق باشید
  خدانگهدار

  پاسخ
  1. میرحامد

   نه بابا جغد کیلو چنده میخام یه جفت عروس طوطی بخرم

   پاسخ
 14. میرحامد

  سلام امروز صبح که بیدار شدم دیدم کف قفس عروسام یه تخم وجود داره با اینکه براشون لونه گذاشتم هر دوشونم تو لونه هستن بیشتر وقتا.تخم کف قفس بود دوتاشونم درونلونه بودنمنم تخمو گذاشتم تو لونه الان نمیدونم چیکار میکنن باهاش
  لطفا راهنمایی بفرمایین این اولین تخمشون بود فکر کنم شب گذاشتنش

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   احتمالا شب بوده و عروس ماده بیرون بودن و تخم رو گذاشته همونجا. بهترین کاری که کردید همین بوده که تخم رو گذاشتید تو لونه. تخم های بعدی رو تو لونه میزارن و این یکی از دستشون در رفته یا اگه لونه شرایط خوبی نداره تخمه از لونه افتاده بیرون یا این تخم از فبل بوده و از لونه انداختنش بیرون که بعیده. تخم های بعدی رو مطمئنا تو لونه میزارن و روی این تخم هم که گذاشتید توی لونه به همراه بقیه که میزارن میخوابن
   موفق باشید

   پاسخ
 15. میرحامد

  سلام شهریار جان ممنون از راهنماییتون راستش عروس نر باز تخمو انداختش بیرون ولی عروس ماده میاد هی نگاهش میکنه(وقتی من تخمو گذاشتم داخل عروس نر داخل بودبعد نیم ساعت انداختش بیرون)به نظرتون چیکار کنم کاری نکنم راستش به فکرم اومد تخمو بردارم نگهش دارم بعد اینکه چند تا تخم گذاشتن بزارم پیش بقیه تخما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب هنوز دارن خونه رو اماده میکنن. بذار راحت باشن. این تخمه هم اگه مطمئن هستی تازه گذاشتن و از قبل نمونده بذار یه جای گرم و تاریک مثل لای پنبه و اگه تا یکی دو روز دیگه تخم گذاشتن اونم قرار بده بغلشون به امید خدا……
   خدانگهدار

   پاسخ
 16. میرحامد

  با سلام دوباره راستش عروسایه من پودره چوبارو میندازن بیرون از لونه منم میخام کف لونه پشم شیشه بزارم به نظرتون فکره خوبیه یا نه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه کف لونه رو نمیخوات چیزی بزاری، همین که گودی کمی واسه جای تخم داشته باشه کافیه، اگه چیزی هم بذاری میندازن بیرون. لازم نیست چیزی بذاری. دارن لونه رو اماده میکنن. احتیاج به الیافی چیزی هم ندارن.

   پاسخ
 17. مجتبی

  سلام
  این تخم خراب شده که انداختن بیرون و یا اینکه شما لونه رو دستکاری کردی و باعث ناراحتی اونها شدی کف لونه چیزی لازم نداره حالا من نمی دونم چه لونه ای گذاشتی و نوع لونه خیلی مهمه از کنده درخت تو خالی و یا کوزه سفالی می تونی استفاده کنی فقط باید کفش گود باشه تا تخم ها یک جا جمع بشن چون ممکنه یه کم خنگ بازی در بیارن و یکی از تخم ها بیرون بمونه در ضمن نباید بترسن چون ممکنه تخم ها رو بشکنن و یا حتی بچه ها رو بکشن یه راز مهم برات بگم حال کنی
  تخم چغندر و تخم کاهو – کنف – کتان شاهدانه قاطی کن بده بخورن توی آبشون هم عسل بریز ببین چی میشه گندم جوانه زده و ذرت تازه هم بده بخورن تعداد تخم ها و دفعات تخم گذاری به حد جالبی افزایش پیدا می کنه خودم داشتم پنج تا و یه بار هم شش تا تخم گذاشت در صورتی خیلی هنر کنن ۳ تا ۴ تا تخم می کنن راستی دانه ذرت تازه اگه نداشتین دانه خشک رو از ۲۴ تا ۴۸ ساعت خیس کنید بعد بپزید و بدین بخورن نخود و لوبیا رو هم بعد از ۲۴ ساعت خیس خوردن بپزید و بدین بخورن

  پاسخ
 18. میر حامد

  با عرض سلام
  اقا این یه جفت عروس من از وقتی تخم گذاشتن مدفوعشون خیلی زیاد شده یعنی یکجا چند برابر قبل مدفوع میکنن خودشم ابکی که بوی بدی هم میده لطفا راهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این که مدفوعشون رو یکجا و بزرگ میذارن کاملا عادیه. اونا مدفوعشون رو نگه میدارن یعنی تو لونه نمیذارن و وقتی میان خارج از لونه حالا برای غذا ، اب و ….. مدفوع رو یکجا دفع میکنن و کاملا طبیعیه. سعی کنید الان که روی تخم میخوابن از غذاهای سبک و راحت برای تغذیه استفاده کنید. یعنی تخم مرغ و عسل و …. که هنگام اماده سازی بهشون میدادید الان بهشون ندید. غذاهای فوق العاده سنگینیه و برای همین فضله گذاری اذیت میشن.
   موفق باشید
   خدانگهدار

   پاسخ
   1. samaneh

    سلام
    وقتتون بخیر
    عروس من هفت الی هشت سری تخم داده
    هر دوره هم چهارتا تخم میزاره
    ولی تا الان دوتاشون بیشتر جوجه نشدن
    تازه همین دوتا رو هم با زور قطره تقویت قوای جنسی دادن?
    چکار کنم؟؟??

    پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       از تخم مرغ سفت شده استفاده کنید، مولتی ویتامین به پرنده ها بدید، از جوانه دانه ها استفاده کنید، مقدار کمی عسل بهشون بدید، نمیدونم از هفت تخم استفاده کنید و …. تا اماده بشن.

       پاسخ
       1. ندا

        سلام وقت بخیر ما قبلا یه عروس هلندی داشتیم ماده که بعد براش یه نر گرفتیم تا حالا چندین بار تخم گذاشتن دو ماه طول میکشید اما جوجه نمیشد یکساله این روند ادامه داره الانم مادهه ضعیف شده نمیدونیم ازهم جداشون کنیم یانه.

        پاسخ
        1. شهریار (onlypet.ir)

         سلام
         ممکنه روند اماده سازی جفت خوب نیست و نطفه نر ضعیفه؟ یا خوب جفتگیری صورت نمیگیره(مکان های نشیمن نامناسب، پرهای اضافی دور مقعد یا بی تجربگی جفت؟)
         یکبار برای اماده سازی از مولتی ویتامین و جوانه دانه ها استفاده کنید و غذای تخم مرغی هم بهشون بدید و در صورت امکان پرهای ریز اطراف مقعد پرنده ها رو کوتاه کنید ببینید نتیجه میده یا نه؟ اگه نتیجه نداد ابتدا نر رو عوض کنید و در صورتی که باز نتیجه نداد ماده رو هم عوض کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *