سیچلاید ایرانی

سیچلاید ایرانی یکی دیگر از گونه های خانواده بزرگ سیچلاید هاست که کاملا وطنیست و در کشور عزیزمان کشف شده و به ثبت رسیده است. این ماهی دقیقا جزو دسته ماهیان اب شیرین نیست ولی به اب شور هم تعلق ندارد بنابراین بین این دو یا همان اب لب شور جایگاه مناسبی برای این سیچلاید وطنی است. در ادامه قصد ما شناخت این ماهی وطنیست که زیاد مورد توجه قرار نگرفته و شاید در بازار اکواریومی هم به دلیل کمیاب بودن شناخته شده نباشد. به هر حال امیدوارم این مقاله مورد توجه قرار بگیرد

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Iranocichla hormuzensis

نام رایج: سیچلاید ایرانی

خانواده: سیکلیده (سیچلایدها)

زیستگاه: جنوب ایران (هرمزگان) رودخانه مهران , سرزده و رسول

دمای مناسب نگهداری: ۲۸ الی ۳۰ درجه سانتیگراد . این ماهی دماهای خیلی پایین و دماهای بالا را در فصول مختلف میتواند تحمل کند و به راحتی در این دماها زیست نماید

اندازه: تا ده سانتیمتر میرسند

شناخت و نگهداری: همانطور که در بالا هم اشاره شد این ماهی کاملا وطنیست و توسط دکتر برایان کد در سال ۱۹۷۶ شناسایی و به ثبت رسیده است. جالب اینجاست محققان ایرانی در این مورد هم نقشی در کشف و ثبت نمودن این ماهی نداشته اند.

در این مقاله نمیتوانم اطلاعات کاملی از نگهداری و تغذیه و ….. انها در تانک های کوچک خانگی بدهم زیرا این ماهی کمیاب است و شخصا در بازار اکواریومی این ماهی را ندیده ام و تا بحال از انها نگهداری نکرده ام. به هر حال قصد اینجانب فقط شناخت این ماهی بوده و برای همین در زیر قسمتی از مقاله ای که در پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران منتشر شده را برای علاقه مندان قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد. در ضمن دوستانی که اطلاعات کاملی در مورد این ماهی دارند یا شخصا از این گونه نگهداری کرده اند میتوانند مقالات خود را ارسال کنند یا در قسمت دیدگاه همین پست نظرات خود را قرار دهند. ضمناً در صورتی که فروشگاهی در ایران این ماهی را برای فروش عرضه میکند را میتوانند معرفی کنند

قسمتی از مقاله ی پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران در مورد سیچلاید ایرانی: سیچلاپد ایرانی در اقلیم گرمسیری آبهای جنوبی کشورمان یافت می‌شود. این سیچلاپد بومی در رودخانه‌های مهران ـ سرزده و رسول دراستان هرمزگان بین منطقه چهار برکه و تنگه والان توسط دکتر برایان ‌کد در سال ۱۹۷۶ شناسایی و ثبت شده است.

این ‌گونه نادر (Rare) و کمیاب محصور در جریان آب‌های سطحی شور و شیرین با رسانایی ۶/۱ میکروموس می‌باشد که در سایر نواحی شور نیز با درجه هدایت ۸۰ـ۲۵/۱ زندگی می‌کند.

محیط زیست این ماهی معمولاً بطور کامل آفتاب‌گیر همراه با گرمای ثابت، بستر گلی و مقدار کمی هم فون گیاهی غیر جلبکی می‌باشد. همچنین دمای آب این محیط هم در زمستان ۵- درجه و در تابستان هم تا ۴۵+ درجه گزارش شده است. سیچلاپد ایرانی شفافیت آب از کدر (گل‌آلود) تا روشن و بی‌رنگ را تحمل می‌کند.

در مورد خصوصیات کلیدی این ماهی هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ـ تعداد کل مهره‌ها: ۳۰ـ ۲۸
ـ تعداد خارهای آبشش: ۱۹ـ۱۴
ـ فلس‌های دور ساقه دمی: ۲۰ـ۱۶
ـ طول استاندارد: در نمونه ماهی بالغ حدود cm۷/۹ـ ۵ و در نمونه‌های جوانتر حدود cm۲/۳ـ۲
ـ متوسط زمان لازم برای ۲ برابر شدن جمعیت: ۴/۴ ـ ۴/۱ سال

از لحاظ ریخت شناسی آرواره‌های بالا و پایین ماهی با هم برابر هستند، دهان اندکی مایل و پوزه از نیمرخ به جلو کشیده شده است. باله سینه‌ای و شکمی کوتاه بوده و به باله مخرجی نمی‌رسند.

محتویات معده پنج نمونه از این ماهی با طول استاندارد (cm۹ـ۱/۴) نشان می‌دهد که رژیم غذایی سیچلاپد ایرانی تنها شامل جلبک‌ها، دیاتومه‌ها و دتریوس‌ها می‌باشد.

جنس‌های نر و ماده در اوایل فروردین در آبهای پس زده رودخانه مهران که در این زمان درجه حرارتش بین ۳۳ـ۲۶ درجه سانتیگراد دارد در عمق یک و نیم متری آماده تولید مثل می‌شوند. این ماهی در هر دوره بین ۳۸ـ۳۶ عدد تخم می‌گذارد که طول متوسط تخم‌ها ۶/۳ میلی‌متر و قطرشان بطور متوسط ۵/۲ میلی‌متر است. ماهی ماده با حمل نوزادان در دهان خود نقش بسیار مؤثری در حفظ نسل این‌گونه در برابر خطراتی از قبیل آلودگی‌های نفتی دارد جالب است که Axelrod بیولوژیست معروف، یکی از علل محدود شدن این ماهی به ایران را وجود آلودگی‌های نفتی منطقه بر می ‌شمارد که مانع از پراکنش ماهی می‌شود این ماهی گمنام در کشور ایران، برای بیولوژیست‌های اتریش، فرانسه، آمریکا، تایوان، چین و کانادا به عنوان گونه نادر و با ارزش (از لحاظ ژنتیکی و اینکه گونه خاص و آکواریومی با قابلیت رنگ ‌پذیری بالا می‌باشد) بسیار شناخته شده است. نمونه‌های زنده و غیر زنده این ماهی را می‌توان در موزه ملی ونکوور کانادا، موزه تاریخ ملی لندن، آکواریوم عمومی شهر نپتون آمریکا، موزه تاریخ ملی آمریکا و همچنین در دانشگاه کالیفرنیا مشاهده کرد حال این سؤال پیش می‌آید که جای این گونه بومی در مراکز تحقیقاتی کشور ایران کجا است. نهاد مسئول برای حفظ این ذخیره ارزشمند شیلات است یا محیط زیست و یا شاید هم علاقه‌مندان و محققین، مقالات ارزشمندی در مورد سیچلاپد ایرانی توسط ( Hureau- ۱۹۹۱ (Anon-۱۹۹۸),( Axelerod۱۹۹۶) (Eschneyer–۱۹۹۳) (Koli Varjo-۱۹۹۴),( coad –۲۰۰۴) در سالهای مختلف منتشر شده است.

جالب است که بدانیم دکتر برایان کد ماهی‌شناس معروف کانادایی اخیراً در کشور اتریش موفق به تکثیر این گونه بومی ایران در آکواریوم شده است.  دکتر کد در سایت اینترنتی خود آورده است که در ماه می سال ۲۰۰۶ (اردیبهشت ۱۳۸۵) ما تعداد ۲۵ عدد سیچلاپد ایرانی وحشی آداپته شده به آکورایوم و همچنین بیست لارو که در فوریه ۲۰۰۶ (بهمن ۱۳۸۴) به دنیا آمده‌اند داریم. وی عنوان کرده است که آماده انتقال این ماهی به مراکز تحقیقاتی دیگر کشور ها می‌باشد. و جالب‌تر اینکه دکتر کد در بخشی از نوشته‌هایش از کارگران افغان که به او در صید این ماهی کمک رساندند تقدیر و تشکر کرده است!

وبسایت برایان کد: http://www.briancoad.com

نقل از پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران

ضمیمه: تصاویر ارسالی توسط کاربر Rostami


     

       

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

33 دیدگاه در “سیچلاید ایرانی

 1. مهدی جعفرزاده

  سلام دوست عزیز
  از زحمات شما برای تهیه و قراردادن این مطالب در سایت متشکرم

  (فکر کنم تا حالا از تمامی مطالب یک نسخه برداشتم چون همش عالی بود ** اگر یک وقت بکاپ خواستی در خدمتم **)

  پاسخ
 2. محمدرضا

  سلام
  متشکر از مطالب فوق و ای کاش در کشور خودمان این تحقیقات صورت میگرفت

  پاسخ
 3. محمودی

  درود مهندس
  باتشکرازمطالب خوب وپرمحتویی که در ویالگ قرار داده اید.
  سیچلاید ایرانی(هرمزیست)درهرمزگان موجود می باشدوازاین نوع ماهی در اکواریوم به تعداد فراوان دارم چنانچه کسی احتیاج داشته باشد می توانم دراختیارش قرار دهم.
  باسپاس بدرود

  پاسخ
  1. sepehrad

   salam gorban khubin in cichlid irani ke migin! too tanketoon darin mishe giymatesho baram mail bezanid va hamchenin andazasho va dar nahayat shoma az kodoom shahr hastin? mail man: sepi_tj@yahoo.com mercccc

   پاسخ
  2. mehdi

   سلام
   کاش شماره تلفن یاایمیلتون رو میدادین تا راحت تر پیداتون میکردیم

   پاسخ
  3. محسن جهان تیغ

   با سلام دوست عزیز. وقت بخیر
   جهان تیغ هستم از مشهد. تکثیر کننده انواع گونه های سیچلاید. اگر مقدوره برای تهیه سیچلاید ایرانی بفرمایید چطور میتونم باهاتون تماس بگیرم؟!

   پاسخ
 4. محمد

  سلام دوست عزیز
  به تازگی تونستم سیچلاید ایرانی رو صید و آداپته کنم. لطفا آدرس وبلاگم رو در سایتتون به نمایش بگذارید.
  iranian-cichlide.mihanblog.com
  iranian-cichlid.blogfa.com

  پاسخ
 5. امین

  سلام
  این سیچلاید ایرانی تو یکی از رودخونه های دذفول تو شهرک عباس اباد هست .همین دیروز رفتیم اونجا ولی اصلا نمیشد صید کنی چون خیلی فرزن و زیر سنگ و سخره ها جمع میشن خیلی خوشگلن من تا هالا از نزدیک ندیده بودم خیلی باحال بود ولی افسوس که نمیشه بگیری من خودم که خیلی حسرت خورئم نتونستم بگیرم.
  این رود خونه که بهش بیشه میگن خیلی ماهی های خوشگلی داره مثل گوپی.لوچ دلقک.پلاتی.لجن خوار و…از همه مهمتر سیکلید ایرانی که تا حالا تم مغازه ندیده بودم……………….

  پاسخ
  1. ناشناس

   آقا امین در کشور ما ماهی های مثل گوپی مولی و لوچ دلقک وجود نداره لجن خوار رو نمیدونم ولی گوپی پلاتی لوچ دلقک برای کشور های تایلند و اندونزی هستند

   پاسخ
  2. Tb

   در بعضی از رود خانه های ایران گل خورک وجود دارد اما خیلی ها فکر می کنند که این لجخوار است اما نیست . گونه ای از خانواده ی کوپی ها در رودی در ایران هستند اما لوچ دلقک فکر نکنم وجود داشته باشد همینطور پلاتی

   پاسخ
 6. daliri_farid

  درود دوستان بنده دنبال این ماهی هستم در پست های قبل دوستان ذکر کردند که این ماهی رو در اختیار دارند من دانشجوی رشته شیلات هستم و دوست دارم روی این ماهی تحقیقاتمو شروع کنم و به امید خدا در اختیار هموطنانم بزارم و از این موجود که در آب و خاک ما فقط وجود داره حمایت کنم
  اگر کسی میتونه این ماهیرو در اختیارم بزاره ممنون میشم
  این شماره تماس بنده و آدرس ایمیلم هست
  ۰۹۳۹******
  ******@yahoo.com

  پاسخ
  1. imanndf

   با سلام دوست عزیز بنده هم دانش جوی شیلات هستم کجا تحصیل میکنید؟

   توی پلاسکو تهران به اسم طعمه زنده میفروشن میتونید از اونجا تهیه کنید
   موفق باشی

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   “daliri_farid”
   لطفا شماره تلفن یا ادرس ایمیل و اطلاعات شخصیتون رو طبق قوانین سایت در قسمت دیدگاه ها قرار ندید و با اجازتون بنده پیامتون رو ویرایش کردم چرا که خدایی نکرده واسه خودتون مشکل پیش میاد و مزاحم میشن و ….
   این ماهی هم کمیاب نیست و تحقیقاتی نیاز نداره و قبلا روش تحقیق شده و در اختیار هموطنان قرار داره. با این حال اگه در مورد این ماهی نیاز به تحقیق و پروهش و نوشتن مقاله و … دارید میتونید به وبسایت دکتر کد مراجعه کنید و توضیحاتشون رو در مورد این سیکلید بخونید.
   http://www.briancoad.com/

   پاسخ
   1. daliri_farid

    بله بنده خیلی پیش تر مقاله دکت کد رو خوندم و ایشون خیلی خوب این ماهی رو از نظر مورفولوژیک و مورفومتریک و اکولوژیک تشریح کردن و توضیح دادن ولی این ماهی به عنوان یک ماهی زینتی ارزش میتونه داشته باشه و کار کردن روی این ماهی شاید خالی از لطف نباشه

    پاسخ
 7. hamed-sichilayd

  خیلی خوشگله انصافا
  خدایش اون بالا که خوندم ایرانی گفتم خوبه حتما تو بازار پیدا میشه ولی خوب متاسفانه مثل اینکه زیاد موجود نیست تو بازار
  خوب ایرانه دیگه چه میشه کرد

  پاسخ
 8. ناشناس

  من یک آکواریوم ۲۵۰ -۵۰-۶۰ دارم که توش یه عالمه سیچلاید آفریقایی دارم می تونم ۵ تا سیچلاید ایرانی اضافه کنم

  پاسخ
 9. سهیل

  من همون ناشناسم یعنی مثل سیچلاید های آفریقایی که با سیچلاید های آمریکایی که باهم اصلا نمیسازن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نه به اون شکل، اما ببینید اصولا ماهیای بومی هر منطقه رو باید با هم نگهداری کرد. نمیشه از هر جا گیر اوردیم یکی به ترکیب اضافه کنیم. باز من این ماهی رو نداشتم و شناخت خیلی زیادی از این ماهی ندارم. برای همین نمیتونم نظر قطعی بدم ولی احتمال میدم سازگار نباشن.

   پاسخ
 10. محمد

  سلام علیکم با چه ماهی هایی می سازند چی میخورن تا رشد کنند قیمتش چقدره ممنون خداحافظ

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با انواع سیچلاید آفریقایی با رعایت سایزبندی و داشتن فضا و مخفیگاه کافی قابل نگهداری هستن و تقریبا در سطح نگهداری مشابه هم هستن.

   پاسخ
 11. Bg

  سلام کسی از این ماهی داره یا امکان تهیه براش هست من مایل به نگهداری از این گونه ام لطفا در صورت وجود این گونه بهم ایمیل بزنید من خریدارم

  پاسخ
 12. یک دوست

  متاسفانه اینجا گیر نمیاد وگرنه دلم میخواست ازشون داشته باشم یک چیزی توی سرمه اگه شد وساختمش عکسش رو براتون میذارم فقط دعا کنید برام بگیره

  پاسخ
 13. Whaitis

  من یه بار تو یکی از ماهی فروشی های اردبیل دیدم قیمتش قرونه تقریبا با دیسکس و اروانا برابری میکنه و فوق لعاده پرخاشگرند

  پاسخ
 14. روزبه

  سلام.من در خوزستان شهرستان رامهرمز چند نمونه ماهی پیدا کردم که بسیار زیبا هستند و خودم هرچه تحقیق کردم و از افراد بومی و حتی افراد شاغل در حوزه آبزیان خوزستان پرس جو کردم هیچ اطلاع نداشتند.در صورت تمایل حاضرم به شما کمک کنم برای شناساییاین گونه های زیبا و کمیاب

  پاسخ
 15. روزبه

  با سلام.دوستان من در خوزستان شهرستان رامهرمز زندگی میکنم.سه نمونه ماهی زیبا پیدا کردم که هیچ اطلاع خاصی ندارم ازشون و هر چه تحقیق کردم مطلبی در موردشون پیدا نکردم جز یک نمونه که حدس میزنم سیچلاید ایرانی باشه.چطور میتونم عکسهاشون و ارسال کنم اینجا تا بعد از دیدن دوستان توۻیحات تجربی خودم و در مورد زیستگاهشون و رفتار و تغذیه اونها بیان کنم.سپاس

  پاسخ
  1. محمد

   دوست عزیز شما میتونی از اخر همین صفحه روی menu کلیک کنید بعد اپلود سنتر رو بزنید و عکستون رو اپلود کنید بعد ادرسی که به شما میده را کپی کنید و اینجا بگذارید تا بقیه بتونن نظر بدن

   پاسخ
 16. محمد صالح حسینی

  میشه بگین این ماهی با نایف و گرین ترور و پولی سازگار هست یانه

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *