آموزش ساخت آکواریوم

ساخت یک اکواریم نیاز به اطلاعات و تجربه کافی دارد و هر کس قادر به ساخت یک اکواریم نیست، در صورت تمایل به ساختن اکواریم این مطلب میتواند برای شما مفید واقع شود. در حد توان مطلب باز شده و به شکلی ساده که حتی برای مبتدی ها هم قابل فهم باشد بیان شده است

در صورت هر گونه سوال در قسمت نظرات مطرح کنید تا با پاسخ به سوالات، این مطلب کاملتر شود

به ادامه متن توجه کنید

آموزش ساخت اکواریم:

ساختن اکواریم یک کار اسان نیست و نباید فراموش کرد برای اینکار نیاز به تجربه دارید یا حداقل یک بار باید از نزدیک مراحل ساخت و ساز را دیده باشید. با این حال ما در این نوشته هم روش ساخت را توضیح داده ایم و هم یک ویدیو از ساختن اکواریوم را برای شما اماده نموده‌ایم تا با مشاهده آن مراحل ساخت و ساز را مشاهده نمایید و بتوانید با بهره گیری از همین مطلب یک اکواریوم زیبا و مطمئن برای خود بسازید.

وسایل لازم برای ساخت یک اکواریوم ساده:

۱) تهیه کردن شیشه: برای ساخت اکواریم با اندازه ها و حجم های مختلف نیاز به شیشه با ضخامتهای مختلف داریم که میتوانید برای محاسبه از جدول زیر استفاده کنید

نکته: حجم اکواریم بر حسب لیتر از فرمول:  (طول ضرب در عرض ضرب در ارتفاع) ، تقسیم بر ۱۰۰۰ به دست می اید

حجم اکواریم

ضخامت شیشه برحسب میلی متر

زیر ۶۰ لیتر

شیشه ۴ میل

۶۰ تا ۹۰ لیتر

شیشه ۶ میل

۹۰تا ۲۰۰ لیتر

شیشه ۸ میل

حجم بالای ۲۰۰ لیتر

شیشه ۱۰ میل و بالاتر

مثال:

اندازه اکواریم (طول ، ارتفاع ،عرض)

حجم اکواریم

ضخامت شیشه برحسب میلیمتر

۶۰*۳۵*۲۵

۵۲/۵ لیتر

۴ میل

۷۰*۴۰*۳۰

۸۴ لیتر

۶ میل

۱۰۰*۵۰*۳۰

۱۵۰ لیتر

۸ میل

۱۳۰*۶۰*۴۰

۳۱۲ لیتر

۱۰ میل

سفارش شیشه اکواریوم در ابعاد صحیح

ابعاد شیشه ها برای یک اکواریم با ابعاد ۱۰۰*۵۰*۳۰ را بدین شکل باید سفارش دهیم

۱۰۰ در ۵۰    ۲ عدد  (شیشه های طولی اکواریوم که روبرو و پشت اکواریوم قرار میگیرند)

۱۰۰ در ۳۰    ۱ عدد (شیشه کف اکواریوم)

۵۰  در  ۲۸.۸   ۲ عدد (شیشه های کناری اکواریوم)  به این دلیل عرض را ۲۸.۸ انتخاب کردیم چون شیشه روبرو و پشت هر کدام ضخامت ۶ میلیمتر را دارند که جمع انها ۱.۲ سانتیمتر میشود که باید از اندازه اصلی کسر شود

مثلا اگر از شیشه ۸ میل استفاده شده بود باید ۱/۶ سانتیمتر کسر میشد که در نتیجه عرض شیشه ۲۸/۴ سانتیمتر میشد

در روش دیگر میتوان بجای تغیر در اندازه شیشه های کناری با تغیر دادن عرض شیشه کف همین کار را انجام دهید

برای مثال اندازه های بالا به شکل زیر میشود

۱۰۰در ۵۰   ۲ عدد (شیشه های طولی جلو و عقب اکواریوم)

۱۰۰ در ۳۱.۲   ۱ عدد (شیشه کف)  ←   ۲ تا ضخامت ۶ میلیمتر که برابر با ۱.۲ سانتیمتر می شود را به شیشه کف اضافه میکنیم

۵۰ در ۳۰    ۲ عدد (شیشه های کناری)

برای تمام اکواریمها تنها در دو شیشه کناری یا کف، عرض نسبت به ضخامت شیشه مانند بالا تغیر میکند

۲) چسب اکواریم: در بازار چسب های مختلف با مارکهای مختلف در اختیار شماست که همگی انها مناسب نیستند و بعضی از انها مرغوبیت لازم را ندارند باید چسبی را انتخاب کنید که از مرغوبیت لازم برخوردار باشد اکثر چسبهای المانی مانند مارک سیستا البته از نوع اصلی مرغوبیت لازم را دارند چسب را داخل پمپ خود ( برای فشار دادن چسب برای بیرون امدن) قرار میدهیم

۳) نوار چسب: برای اتصال موقت شیشه ها

تقریبا همه چیز برای ساخت اکواریم اماده است

مراحل انجام ساخت اکواریوم:

۱) ابتدا شیشه ی کف را روی زمین یا میزهای مخصوص قرار داده و روی سطح یک طرف آن به اندازه ی عرض شیشه ای که قرار است بر روی ان قرار گیرید ( ۴ ، ۶ ، یا ۸ میلیمتر ) چسب آکواریوم بریزید. سپس شیشه طولی را بر روی شیشه کف قرار دهید و همانطور که به طور عمودی ثابت است آنرا با چسب نواری به شیشه ی کف متصل کنید (کمک گرفتن از شخص دیگری برای نگهداری شیشه ها یا چسب نواری زدن به شما کمک فراوانی در ساخت خواهد کرد)

۲) قسمت ضخامت شیشه عرضی را چسب اکواریم زده و به شیشه کف و شیشه طولی اکواریم به روش قبلی بچسبانید و با چسب نواری محکم کنید

۳) سایر شیشه ها را به همین شکل بچسبانید

۴) بعد از اتمام این کار داخل اکواریم قسمتهایی را که با شیشه کناری زاویه ۹۰ درجه دارند (منظور همان کناره های شیشه ها ) باید چسب اکواریم ریخت و با دست یا با وسایل اماده و مناسب انها را صاف کنیم که در این زمینه هرچه تجربه بیشتر باشد هم ظاهر قشنگتر و هم اتصالات محکمتر میشود

روش ساخت یک اکواریوم ساده

۵) در اخر ۲۴ ساعت فرصت لازم است تا چسبها خشک شوند و اکواریم شما اماده اب گیری شود.

نکته: ۲۴ ساعت برای چسب های باکیفیت و مرغوب مانند انواع المانی و برای چسب های نامرغوب نسبت به نوع چسب مدت بیشتری نیاز به خشک شدن دارند و باید به ان توجه نمایید. (برای ابگیری تانک عجله نکنید)

پل های اکواریم: برای استحکام هر چه بیشتر اکواریمها مخصوصا اکواریمهای با حجم بالا و طویل نیاز به پل زدن داریم

پل روی اکواریم: با استفاده از شیشه به عرض حداقل ۲۰ سانتیمتر برای اکواریوم مورد نظر بالا (عرض شیشه پل بستگی به طول اکواریوم دارد ) شیشه های روبرو را مشابه روش چسباندن ذکر شده به هم وصل میکنیم تا مانع از پف کردن یا به اصطلاح شکم اوردن شیشه شود

زدن پل بر روی اکواریوم

پل کف اکواریوم: برای زدن پل در کف اکواریوم که برای اکواریوم هایی با عرض زیاد مرسوم است یک نوار شیشه ای را با عرض کم و طولی برابر یا کمتر از طول کلی اکواریوم برش میدهیم و به کف اکواریوم و شیشه های کناری ان می چسبانیم.

میتوانید برای استحکام بیشتر پل های دیگری نیز در کف یا گوشه ها اضافه کنید که عموما مرسوم نیستند و تنها ظاهر اکواریوم را خراب میکنند.

در اخر می توانید اموزش ساخت اکواریوم را به صورت ویدیویی نیز مشاهده نمایید:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,733 دیدگاه در “آموزش ساخت آکواریوم

 1. reza

  خیلی خیلی ممنون، حتما یه پل اضافه میکنم، یه سوال دیگه هم داشتم، وقتی آکواریوم رو چسب میزدم چسبم کم اومد و واسه بقیش یه چسب دیگه گرفتم، نوعش با چسب قبلی فرق میکنه، قبلی بوی اسید میداد و زود خشک شد، این لعنتی بوی نفت میده و چند روزه بوش نرفته، اولی mega flex و دومی mega seal، هر دوتاش محصول شرکت غفاری، به نظرتون با این بو نفت چیکار کنم؟
  حالا اونش به کنار، احساس میکنم قدرت چسبندگی کافی هم نداره!!!!!

  پاسخ
 2. فرخ

  سلام دوست من . امیدوارم که همیشه سلامت و خوشحال باشی
  عزیز من یه تانک ۱۳۰ * ۷۰ * ۳۵ یا ۴۰ می خوام درست کنم . با شیشه ۸ میل . به نظر شما جواب میده ؟ البته یه پل روی سرش می خوام بزنم . (وسط) / قصد دارم کفش رو هم یه سوراخ بزنم به قطر ۱۸ میلی متر و یه قطعه آلومینیومی بتراشم که به یک شیر ۱/۴ متصل میشه فقط به جهت تخلیه آب .برای تمیزکاری و تعویض آب آکوارییوم . نظر شما چیه ؟؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این اکواریوم رو باید با شیشه ۱۰ بسازید و اونم با پل (یه دونه وسط)
   در مورد کف و سوراخ زدن و استفاده الومینیوم نظر مثبتی ندارم. سوراخ رو بزنید ولی از الومینیم یا هیچ فلزی استفاده نکنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. reza

  حداکثر نمودار فشار روی کفه، از سطح با یه نمودار خطی شروع میشه و کف به حداکثر میزسه، حتی کوچکترین سوراخ روی کف به زبان مهندسی باعث تمرکز تنش میشه و در نهایت تسلیم شدن شیشه و شکست، مخصوصا شیشه که کاملا ترد هستش.شاید با چند لایه کردن کف بتونی جلوی شکست رو بگیری، اما راههای ساده تری هم هست، دارم یه آکواریوم میسازم که تقریبا همین سیستم رو روش پیاده کردم، با این تفاوت که آب از کف با دو تا واتر پمپ قوی از تانک خارج میشه، عکساشو یه جایی تو همین سایت آپلود میکنم شاید به دردتون خورد، به هر حال من توصیه میکنم که این کارو نکنید، مگنه اینکه از یه ماده کشسان استفاده کنید، مثل همون آلمینیوم که سلامت اون رو هم آقا شهریار عزیز تایید نکرد، پس در نهایت هیچی، بازم بهش فکر کنید شاید راه مناسب تری به ذهنتون رسید، موفق باشید.

  پاسخ
 4. reza

  بچه ها. به یه مشکلی برخوردم، اعصابمون رو ریخته بهم، من نمیدونستم قبل از گذاشتن شیشه ها روی هم باید بینشون هم چسب بزنیم. حالا الان آکواریوم رو که جابجا میکنم تق و توق صدا میده، همچین کوچیکم نیست، ۱۱۰ طولشه، دیگه آب پر کردمش، زیر چسب از دو جا شیشه لب پر شده، ولی زیر چسبه، نم نمیده، میخواستم بدونم مشکلی پیش میاد همینطوری استفاده کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   عجب. چطور بین شیشه ها رو چسب نزدید؟؟ تو مطلب بالا که توضیح دادم. نمیدونم این که دیگه واجب بوده. ولی زیاد نگران نباش….
   حقیقتا قدیما یه اکواریوم همینطوری ساختم و هنوزم دارمش و هیچ مشکلی نداره، البته تق و توق هم نمیکنه. طول اکواریومه ۹۰ و عرض ۳۰ و ارتفاع پنجاه، همه شیشه ها رو گذاشتم کنار هم و با چسب نواری محکمشون کردم و بعد فقط جداره های ۹۰ درجه رو چسب زدم. خیلی هم محکم و خوب شد ولی خب بعدها فهمیدم بین جدارها رو چسب بزنیم خیلی محکم تر و با دوام تر میشه. الان که چسبوندید، اب هم کردید و طوری نشده، یکی دو روز دیگه هم صبر کنید اب نداد، همینطور استفاده کنید. چاره چیه…!!
   موفق باشید

   پاسخ
 5. reza

  به قول شما چاره چیه… سر فرصت یا همینو باز میکنم و شیشه های لب پر شده رو عوض میکنم و دوباره درست وحسابی چسب میزنم یا که یکی دیگه با همین سایز میسازم، راستی، من یه سستم جالبی واسه در آکواریوم ابداع کردم، تا حالا که عالی بوده، ساده، عمری و کم هزینه. اگه دوست داشتید عکساشو هم میذارم، خلاصش اینه که دو تا پروفیل عمودی که از پایین به پایه های پشتی میز پیچ شده تا لب آکواریوم میاد بالاو با ۲ تا لولا گازور به یه شیشه دودی به اندازه در آکواریوم بهش بسته میشه، دیگه آکواریوم ما خیلی ساده در دار میشه، یه در شیشه دودی که مستقل از خود آکواریومه که به پایه های پشتی میز لولا شده، البته این دوتا پروفیل از بالا هم به هم وصل میشن که جای کافی برای بستن لولا باشه دقیقا عین سوزن منگنه. تصور کنید که دوتا شاخکاش رو به پایه های میز پیچ کنید و به پل وسطشون دو تا لولا ببندید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خوشحال میشم از طرحاتون استفاده کنیم. میتونید تصاویر رو در ادرس زیر اپلود کنید و قرار بدید
   https://onlypet.ir/upload/user
   فقط یه سوال دارم. چرا شیشه در رو دودی انتخاب کردید؟؟!!!
   موفق باشید

   پاسخ
 6. reza

  چشم عزیز، الان آپلود میکنم.
  خب شیشه دودی نمیذاره نور لامپ یا مهتابی با همون شدت بیرون بیاد و همه خونه رو موقع خواب روشن کنه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مگه شب تا صبح هم قراره چراغ اکواریوم روشن باشه.
   به هر حال جالب بود. با اجازتون تصاویری که قرار دادید رو تو یک دیدگاه خلاصه میکنم. چون درست نیست به خاطر هر تصویر یه کامنت قرار داده بشه
   موفق باشید

   پاسخ
 7. میثم ولیپور

  با سلام و خسته نباشید به اقا شهریار و اقا مجتبی
  من میخوام یک اکواریم به ابعاد@۱۲۰ طول@۶۰ ارتفاع@۳۰عرض@ خودم درست کنم(تا حالا تجربه ای در ساخت اکواریم در این اندازه ندارم) هزینه اش چقدر می شه ؟؟ ایاقشنگ میشه ؟؟با چه شیشه ای؟؟چند تا پل می خواد؟؟ اکواریم من در حال حاضر۲۸/۳۵/۷۰است ترکیب من هم در حال حاضر سورم۱/پرت۱/اسکار۱/لجن خوار۱/جواهری۲/است و میخوام که لجن خوار۱/پنگوسی معمولی۲/اسکار ۲/چاقو۱/اسکات۱/دالر۱/بخرم چطورمیشه ترکیب خوبی میشه؟؟ ایا باز هم ظرفیت داره؟؟ایا میتونم با این ماهیها لاک پشت هم نگه دارم؟؟دمای من ۳۲ است چون هوا خیلی گرمه وسط ظهر ماهیام بی حال میشن ایا دما رو میتونم به۲۷/۲۸ کاهش بدم؟؟
  اگر جوابم رو زود تر بدید ممنون میشم….از هر دوتاتون جواب میخوام هم اقا شهریار هم اقامجتبی. ببخشید اگه مزاحم شدم…

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   – بنظرم به ریسکش نمی ارزه بده بیرون برات درست کنن و یا شیشه ده میل بخر بده بچسبونن !!!
   – بنظر من اسکات به این ترکیب اضافه نکنید. پنگوسی معمولی هم بزرگتر از اسکار ها باشن – یک سورم دیگه هم اندازه این یکی اضافه کنید – برای اضافه کردن اسکار جدید و نایف حتما قبلش یه شیشه برای وسط آکواریوم بگیرید و اونها رو یک هفته ده روز با شیشه از بقیه جدا کنید تا با هم آشنا بشن و درگیری پیش نیاد بهتره اول نایف بخرید غذا خور که شد اسکار جدید هم بخرید بعد از ۷ تا ۱۰ روز شیشه رو بردارید چون اگر نایف و اسکار با هم بخرید و یا اسکار رو زودتر بخرید برای نایف مشکل درست میکنن و غذا هم گیرش نمی یاد اول بزار دو سه روزی نایف تقویت بشه بعد.
   – لاکپشت نه نمیشه با ماهی نگهداری کرد.
   – دمای ۳۲ برای تابستان زیاده در طول یک هفته دما رو کم کم بیار پایین تا ۲۸ درجه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بسیار عالی، فقط چون گفتید تجربه اولتونه به نظر من این سایز اکواریوم رو بدید بیرون بسازن، از نظر استحکام و تمیزی کار عرض کردم. به هر حال خودتونم خواستید میتونید بسازید فقط ای کاش قبلش چند تا اکواریوم کوچیک درست کرده بودید و قلق کار دستتون اومده بود. با شیشه ۸ میل با پل کف و رو میتونید بسازید. با شیشه ۱۰ هم برای استحکام هر چه بیشتر و خیالی اسوده میتونید بسازید که توصیه همون ۱۰ میله اما با ۸ میل هم قابل پیاده سازیه
   بگذریم
   در مورد ماهیا اسکات و دالر رو بیخیال بشید و نگیرید. ماهیای هم نوع هم که اضافه میکنید با قبلی ها درگیر میشن و اول باید خوب اب به اب بشن و چند روزی از بقیه جدا بشن تا عادت کنن و بعد رهاشون کنید.ضمنا به توصیه های اقا مجتبی توجه کنید دیگه مجددا بنده نمینویسم.
   موفق باشید

   پاسخ
 8. رضا آزاد

  آقا میثم، بده بیرون بسازن، من خودم ساختم پشیمونم، سایزشم تقریبا اندازه واسه شماست، خیلی هم قشنگ چسب زدم، انگار آکواریوم بازاریه، ولی آخرم یه جای کار لنگید و باید سر فرصت کلا از هم بازش کنم و دوباره بچسبونم

  پاسخ
 9. میثم ولیپور

  بنام خدا سلام به اقا شهریار و اقا مجتبی مرسی واقعا پاسختون عالی بود بهترین سایت دنیا رو دارید خیلی به من کمک کردید اما غرض از مزاحمت چند سوال داشتم:
  ۱مشکل ماهی حل شد اما ای کاش اسکات و دالر رو مسلحت میدونستید بگزریم
  ۲در مورد ساخت اکواریم هم یک تجربه نصف و نیمه دارم چون یک اکواریم ۳۰سانتی درست کردم و فکر کنم میتونم۱۲۰سانت رو درست کنم اما اگه شیشه۸میل بخرم و درست کنم نگفتید با چسپ هزینش چند میشه؟؟ ۳ اقا شهریارنظر شما درباره لاک پشت چیست چون جدیدن لاک پشت هایی به بازار اوردن به نام ایتالیایی میفروشن که میگن با ماهی سازگارند البته اونا خودشون با فلاور و زندانی نگهداری میکنند ایا میتونم یدونه کوچیکش رو بخرم؟؟
  ۴ایا میشه به جای لامپ مهتابی از این لامپ های کم مصرف که در خانه استفاده میشه(۲۳وات)استفاده کرد؟؟
  ۵من چند تادیروز ماهی از دریاچه گرفتم میتونم اونارو در کنار بچه گوپی هام که یک هفته ای میشه به دنیا اومدن نگهداری کنم اندازه اونا۷/۸سانت میشه؟؟
  ۶واخرین سوال که خواهش میکنم هر دو تاتون کامل و بدون چشم داشت جواب بدین اینه که هر کدومتون چند تا اکواریم؟؟ و چند تا ماهی؟؟ چه ماهیایی دارید؟؟ خیلی مشتاقم این ها رو بدونم خواهش میکنم به این سوال کامل جواب دهید؟؟
  ببخشید اگه خیلی مزاحم شدم بای

  پاسخ
  1. سعید

   برادر من اکواریوم ۳۰ سانتی اصلا قابل مقایسه با ۱۲۰ سانتی نیست . من خودم ۳-۴ تا ۲۰-۳۰ سانتی درست کردم . ولی حتی درست کردن یه اکواریوم ۶۰ سانتی برا خودم رو ریسک میدونم . اکواریوم با اندازه مورد نظر شما نیاز به تجربه داره و مباحثی از جمله پل سازی نیاز داره که کار کم تجربه ها نیست . در ضمن اکواریوم ها بزرگ بیرون سفارش بدید در هر صورت ارزان تر درمیاد . برای این اکواریوم حدود ۲ تا چسب بزرگ نیاز دارید که هرکدوم ۶۰۰۰ (اونهم ایرانی هاش ) که به درد نمی خوره باید چسب با کیفیت بخرید .
   لاک پشت هم ایتالیایی تا حالا ندیدم ولی لاک پشت هایی که واسه اکواریوم استفاده می کنن بهشون لاک پشت سنگاپوری یا همون گوشت قرمز میگن که در تالار گفتگو توضیحاتی در این رابطه هست . در ضمن لاک پشت هرنوعش با هر ماهی گوشت خواری می مونه . من خودم دیدم لاک پشت ۵ -۶ سانتی رو کنار زندانی ها و اسکار های ۱۰-۱۲ سانتی نگه می دارن . در واقع هیچ ماهی به لاک پشت کاری نداره . چون کاری هم نمی تونه بکنه اگه حمله کنه جع میشه تو لاک خودش . بخرید بندازید در واقع اکواریوم رو هم خیلی زیباتر میکنه فقط این که کنار ماهی های ضعیف و کوچکتر از لاک پشت نندازید . در مورد لامپ اطلاعی ندارم . ماهی ها رو هم چند روز بندازید تو یه تانک جدا و با دارو ها ضد عفونیشون کنید بعد بندازید پیش ماهی هاتون

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   در مورد ساخت آکواریوم با آقا سعید موافقم.
   ۱ – برای من فرقی نمیکنه ولی اسکات برای ماهی های شما مشکل درست میکنه و سایر ماهی ها هم برای دالر مشکل درست میکنن پس اینارو بیخیال بشید دوباره ترکیب رو خوندم آقا ریسکه.
   ۲ – آکواریوم رو بدین بیرون بسازند.
   ۳ – لاک پشت رو کنار ماهی نگهداری نکنید اصلا لاک پشت شرایط خاص خودش رو داره و باید جایی برای استراحت داشته باشه بیاد بیرون و …
   ۴ – بله میشه از هر لامپی استفاده کرد فقط به شدت نور توجه کنید و مراقب برق گرفتگی و … هم باشید.
   ۵ – این ماهی ها رو کنار گوپی و یا بچه گوپی نندازید ممکنه گوپی ها رو بخورن درضمن ممکنه بیماری هم داشته باشند.
   ۶ – من تا چند وقت پیش چهار تا آکواریوم داشتم سه تاش پر از اسکار – پولی – تگزاس بود و یکی گیاهخوار آنجل – ردلاین – گلدفیش. نزدیک به ۱۰ – ۱۲ تا اسکار رو فروختم و یکی از آکواریوم ها رو کلا جمع کردم رفت. از گیاهخوارها هم خیلی نا قابل ۹ تا مردن شب برق قطع شده بود تا صبح و … ولی اسکارها طوریشون نشد چون تعدادشون رو کم کرده بودم.

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   همه گفتنی ها رو دوستان گفتن ولی خب چون نظر بنده رو خواستید پاسخ میدم
   ۱)اسکات رو اصلا صلاح نمیدونم و نظرم رو قبلا گفتم. دیگه تصمیم با خودتونه
   ۲)اگه واقعا درون خودتون توانایی ساخت چنین اکواریومی رو میبینید دست به کار بشید، اگه خودتون میخواید بسازید توصیه میکنم از شیشه ده میل استفاده کنید یا حتما پایین و بالا رو پل بزنید، از یه چسب خوب المانی استفاده کنید، هزینشم نمیدونم و بهتره سوال در مورد قیمت نپرسید
   ۳) نظرم در مورد لاکپشت اصلا خوب نیست و متاسفانه یا خوشبختانه لاک پشت ها اصلا مورد علاقه بنده نیستن
   ۴) بله میتونید از لامپ کم مصرف هم استفاده کنید. ایده ال نیست نه مهتابی و نه کم مصرف ولی خب نور تانکتون رو محیا میکنه
   ۵) نه اینکار رو انجام ندید و ریسکه
   ۶) بنده ۸ تا اکواریوم دارم که در حال حاضر پنج تا از اون پره، نمیدونم امار ماهیام از دستم بیرونه ولی خب فکر کنم یه ۵۰ تایی باشن. چه ماهیایی هم والا چطور اسم ببرم. کلافه میشید، سیچلایدهای رایج مالاوی رو دارم که یه تانکو اشغال کردن، یه تانک هم مخصوص دوست خوب و یار همیشگیم ارواناست، یه تانک جمعی از ماهیای معمول و رایج بازار از طوطی ماهی، شارک،بارب حلب،دالر،نایف،ترور،پولی، پروکسیموس، پنگوسی و …… و هر چی دستم برسه میندازم توش که ترکیبشو به کسی توصیه نمیکنم و خودمم موندم اینا چطور با هم ساختن، یه اکواریوم پلنت با گونه های ریز گیاه خوار مثل خانواده تترا و رنگین کمان، شارک فوکس،جلبک خوار ، کوریدوراس، لوچ و …….. که حوصله ندارم اسم ببرم و یه تانک هم به عنوان قرنطینه و تانک تکثیرم استفاده میکنم که الان دو تا سورم توشه که ایشالا تکثیر بشن و باز به اکواریوم همه فن حریفم برگردن
   موفق باشید

   پاسخ
 10. شهریار

  با عرض سلام و تشکر از سایت شما و مطالب مفیدش میخواستم چند تا سوال راجع به ساخت آکواریوم بپرسم.ابعاد اکواریومی که میخوام بسازم ۸۵*۴۵*۵۰ هست ضخامت شیشه هاوقدرت و توان مناسب لوازم آکواریوم نسبت به ابعاد من چقد باشه؟
  دو تا بخاری بزارم طرفین یا یکی؟
  چند تا ماهی گیاه خوار میتونم توش جا بدم؟
  چه نوع فیلتری رو توصیه میکنید؟ جدیدا یه نوع فیلتر اینترنال به اسم فیلتر آبشاری اومده
  چون آکواریوم رو میزارم تو اتاق خواب میخوام صدای لوازمش کم باشه درسته که قیمت ها متغییر هستن به نظرتون می ارزه لوازمش آلمانی و با کیفیت باشن کلا چقد هزینه اضافی باید بیشتر از لوازم چینی در نظر بگیرم؟
  اگه هم لطف کنید چند تا مارک معتبر چینی و آلمانی برای هر وسیله معرفی کنید چون برند ها خیلی زیاد هستن و نمیشه به حرفای بعضی از فروشنده ها اعتماد کرد
  ممنون از زحماتتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عرض رو ۳۵ بگیرید ۶ میل. بالاتر بگیرید حتما از ۸ میل استفاده کنید
   یکی بخاری کافیه
   هر چند تا که دوست دارید ماهی بگیرید. به سایز ماهی بستگی داره. مثلا از ماهیای ریز استفاده میکنید میتونید ۱۰۰ تا ماهی هم اضافه کنید
   فیلتری که توصیه میکنم فیلتر سطلیه. این توصیه بنده بود اما شما از هر نوع فیلتری که دوست دارید میتونید استفاده کنید فقط به برخی چیزا توجه کنید که بارها گفته شده، مثل قدرت فیلتر که متناسب با اکواریومتون باشه
   در مورد استفاده از وسایل المانی به جای چینی تقریبا باید ۱۰ برابر و حتی بیشتر هزینه کنید. تفاوت قیمت خیلی زیاده
   وسایل اکواریوم زیادن، کدوم وسیله رو میخواید.
   بخاری معمول و چینی ماهیران، تکنیک، اتمن ، المانی جی بی ال — فیلتر اتمن و تکنیک و بوبو و …… معمولی و چینی ، المانی جی بی ال و ایهایم
   موفق باشید

   پاسخ
 11. شهریار

  ممنون از پاسختون اگه لطف کنید واسه پمپ هوا هم چند تا مارک خوب معرفی کنید ممنون میشم کاش میگفتید واسه آکواریوم با این ابعاد قدرت و توان بخاری و پمپ و فیلتر چقد باشه همین طور راجع به نورپردازی هم لطف کنید راهنماییم کنید چون هرچی مطلاب راجع به این میخونم بیشتر دو دل میشم میخوام یک یا دو نوع گیاه طبیعی بکارم تو آکواریوم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   فرق نداره دوست من همشون مثل هم دیگن. پمپ هوا حقیقتا resun مارک بدی نیست و لاستیک های داخلیش هم تو بازار زیاده. البته اکثر پمپ ها لاستیک های مشابهی دارند و به همه میخوره. باز برندهای دیگه هم هست به نظر من همشون خوبن، از فروشنده بخواید پمپ رو امتحان کنه، اگه صدای زیادی نداد و فشار هوای خوبی داره بگیرید. (یه دو لول ۶ وات واسه شما کافیه) از المانی ها هم پمپ هوای ایهایم
   یه بخاری هم از هر برندی میخواید تهیه کنید، فقط اتومات باشه. قدرت اون ۱۵۰ وات باشه واسه اکواریوم شما کافیه……خیالتون راحت
   فیلتر رو نمیتونم بگم چون اصلا نمیشه به قدرت هایی که روشون نوشته اعتماد کرد. همین چند روز پیش یه واتر پمپ گرفتم روش نوشته ۱۵۰۰ لیتر بر ساعت ولی اندازه ۱۵۰ لیتر در ساعت هم نیست. باز بگید چه نوع فیلتری میخواید بگیرید شاید بتونم راهنمایی کنم. در مورد نورپردازی هم از لامپ های طیف کامل ازو یا جی بی ال استفاده کنید یا ارزونتر و معمولی تر اتمن یا خیلی معمولی که فقط نور اکواریوم رو محیا کنه یه لامپ مهتابی معمولی، کم مصرف یا هر چی میتونید
   موفق باشید

   پاسخ
 12. شهریار

  فیلتر سطلی مد نظره منه آقا شهریار ممنون از بابت جواب های کامل و دقیقتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   پس فیلتر سطلی که اصلا مشکلی نداره و میتونید با شیرهای ورودی و خروجی که داره فشار رو کم و زیاد کنید. فقط یه فیلتر سطلی با دبی عجیب و غریب نخرید که نتونید از ماکزیمم قدرت اون استفاده کنید. روی بسته بندی فیلترهای سطلی دبی اون و حتی حجم اکواریوم رو نوشته. به طور مثال برای اکواریوم شما یه فیلتر سطلی با دبی ۴۰۰ الی ۵۰۰ لیتر در ساعت کفایت میکنه. حتما روی فیلتر سطلی که خریداری میکنید مقدار حجم ابی که میتونه تصفیه کنه رو ببینید
   موفق باشید

   پاسخ
 13. eUUkHD2pyfQTujHLcXO_ExFuXSI_QcoY2wNR4CpikjQ.

  سلام
  دوستان عزیز، یه سوال داشتم، میشه یکی از شیشه های آکواریوم رو عوض کرد؟ مثلا یکی از شیشه های کناری! اگه بخوام این کارو کنم چطوری باید انجامش بدم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله میشه چرا نشه ؟؟؟؟
   اول باید آکواریوم رو خشک کنید و چسب های شیشه رو خوب با کاردک تمیز کنید و هیچ جای چسب و چربی وجود نداشته باشه و جای شیشه هم کاملا خشک باشه بعد شیشه جدید رو به جای قدیمی قرار بدین و خوب چسب کاری کنید یادتون نره یه لایه چسب نازک هم زیر شیشه و محل اتصال بزنید.

   پاسخ
 14. ميثم

  سلام
  من امروز اکواریم به اندازه های (۱۰۰/۵۰/۳۰) خریدم حالا سوال::
  ۱-چرخه رو چگونه بگزرونم از این محلول های بکتری ساز هم تو بازار وجود نداره و اکواریم فروش هم به چنین چیزی اعتقاد ندارن اما من اعتقاد دارم؟؟
  ۲-ایا یه بخاری کوچک(به شکل استوانه۳۰سانتی که ۶ تومن خریدم)برا اکواریم جدید جواب میده یا نه؟؟
  اگه جوابمو زود بدید ممنون میشم چون اکواریم
  رو اوردم تو خونه است
  بازم ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – همه چی رو توی سایت توضیح داده و به سوال جوابها هم دقت کنید همه چی گفته شده.
   ۲ – به وات بخاری نگاه کنید حداقل یه بخاری ۱۵۰ وات لازم دارید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چرخه رو بدون ماهی یا با ماهی یا با هر روشی میتونید بگذرونید. محلول های باکتری ساز تو بازار گیر میات. بهتره به فروشگاه هایی مراجعه کنید که فروشندگان ماهیای اب شور هستند، اونجا راحتر گیر میات یا فروشنده هاش یکم به این چیزا اعتقاد دارن. از ماهیای مقاوم یا حتی با سیفون و تست گرفتن از اب هم میتونید چرخه رو بگذرونید
   بخاری باید اتومات باشه و توان اون مناسب حجم اب اکواریومتون باشه. نمیدونم چی خریدید. لطفا بیشتر توضیح بدید…
   جوابتونو فکر کنم زود ندادم. شرمنده این چند روز خیلی گرفتار بودم
   موفق باشید

   پاسخ
   1. ميثم

    سلام
    خواهش میکنم اقا شهریار چه شرمندگی این ماییم که این قدر به شما و اقا مجتبی زحمت میدیم
    راستش ماهیارو به اکواریم انتقال دادم و ۱۰ لیتر هم از اب اکواریم قبلی رو به خاطر چرخه به جدید انتقال
    دادم فقط میخوام برا ماهیام مشکلی پیش نیاد؟
    در مورد بخاری هم اره اتوماتیکه، فقط نمیدونم چند واته ؟(۶تومن خریدم)
    ممون

    پاسخ
 15. ميثم

  سلام
  ایا میتونم ازاب اکواریم قبلی ۱۰ لیتر به اکواریم جدید اضافه کنم؟
  ممنون

  پاسخ
 16. ميثم

  سلام
  من دیروز اکواریم رو راه اندازی کردم و به ترتیب زیر عمل کردم:
  اول اکواریم جدید رو پر از اب کردم بعد قطره ضد عفونی و نمک دریا اضافه کردم و بعد۱۰لیتر از اب اکواریم قبلی رو به جدید اضافه کردم بعد پمپ هوا و تصفیه رو روشن کردم وگذاشتم۴ساعت این طور بمونه بعد ماهیا رو با تور به اکواریم انتقال دادم (بدون هیچ اب به ابی) میدونم اشتباه کردم و ماهیا رو از ابی با شرایط ویژه به ابی با شرایط دیگه انتقال دادم اما کاریست که شده حالا چکار کنم مشکلی برام پیش نیاد؟؟
  و دیگه این که ابه جدیدم انگار احساس میکنم شفافیت و زلالی کافی رو نداره و انگار اب سخت به نظر میرسه این رو چکار کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب کلا اشتباه اندر اشتباه شد.
   باید حداقل ۲۴ ساعت صبر میکردین و یا آب کهنه رو بعد از دی کلره شدن اضافه می کردین تا کلر باعث از بین رفتن باکتری های داخل آب کهنه نشه !!!!
   خب کدری آب هم طبیعیه چون هنوز سیکل آب طی نشده و باید صبر کنید و مرتب سیفون هفتگی داشته باشید تا درست بشه بهتره به مدت سه هفته و هر هفته فقط یک سوم از آب رو سیفون کنید نه بیشتر تا کم کم سیکل طی بشه و آب شفاف بشه.
   یه سوال ده لیتر آب کهنه رو به چه حجم آب جدید اضافه کردین؟؟؟ چون ممکنه ۱۰ لیتر کم باشه!!!!

   پاسخ
 17. ميثم

  سلام
  ۱۰لیتر اب رو در کل حجم اب یعنی۱۲۸لیتر اب ریختم؟
  ایا دارویه خاصی برای جلوگیری از اسیب رسیدن به ماهیان وجود داره؟یاماهیانم میتونن تحمل کنن چرخه طی بشه؟؟ ماهیام عبارت اند از سورم/اسکار/پرت/جواهری/لجن خوار
  واین ماهیا روشفارش دادم که قراره شنبه بیارم
  پنگوس معمولی/چاقو/فلاور کوچک/اسکار/پرت/لجن خوار
  ایا میشه برا چرخه از اموکی سیلین استفاره کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این ماهی ها مقاومند و مورد خاصی پیش نمی یاد بیخیال فقط گفتم خدمتت چطوری آب رو سیفون کنی تا چرخه کم کم طی بشه نگران هم نباش.
   فلاور رو بیخیال بشید و به این ترکیب اضافه نکنید.
   شما اصلا الان ماهی دارید یا نه اگر قراره تازه شنبه ماهی اضافه کنید یه محلول باکتری ساز بخرید و در سه سوت چرخه رو طی کنید و یا چند تا گوپی و زبرا بخرید تا چرخه طی بشه و بعد هم خوراک ماهی ها بشن.
   آموکسی سیلین چه ربطی به چرخه داره ؟؟؟؟!!!!!! من که نفهمیدم !!!!!!!!!!!! این که آنتی بیوتیکه و تازه ضرر هم داره !!!!!!

   پاسخ
 18. جیمز

  سلام . اگر یک آکواریوم با ابعاد ۱۰۰*۳۰*۶۰ با شیشه ۶ میل ساخته شده باشه ، چه آسیبی ممکن است ببیند ؟ البته یک پل ۳۰ ساتنی هم برروی آن چسبانده شده است .

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   احتمالا قرار نیست اسیبی ببینه. البته اگه درست چسب کاری شده باشه و پل رو و کف به درستی زده شده باشه. بهتر بود این سایز اکواریوم رو با ۸ میل میساختید تا خیالتون راحت باشه.
   خطری که این اکواریوم داره اینه که یهو خدایی نکرده فشار اب شیشه رو بشکنه و……. ادامشو دوست ندارم بگم.
   توصیه میکنم ده سانت کمتر اکواریوم رو پر کنید. یعنی تا ۵۰ سانت اکواریوم رو بیشتر اب نکنید و بقیه رو با نوارهای رنگی بپوشونید
   موفق باشید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *