اکواریوم

آکواریوم

آکواریوم یا با املای غلط اکواریم مخزن نگهداری از آبزیان زینتی و برخی از حیوانات کوچک است، الزاما اکواریوم ها دارای یک طرف شفاف هستند که از طریق آن می توان آبزیان یا حیوانات نگهداری شده در آن را مشاهده نمود. اکواریوم ها اکثرا توسط شیشه یا صفحات پلاستیکی(پلی کربنات) ساخته می شوند. آکواریوم هایی که برای نگهداری از ماهیان زینتی استفاده می شود باید به درستی اب بندی شوند. اتصال صفحات شفاف شیشه ای یا پلاستیکی و ابندی انها از طریق چسب های سیلیکونی مخصوص که الزاما انتی باکتریال هستند صورت میگیرد. برخی از اکواریوم ها به صورت یک تکه و با حرارت دادن و خم کردن شیشه ها یا صفحات پلاستیکی ساخته میشوند. اگرچه این نوع اکواریوم ها نیز برای اتصال برخی از قسمت ها از چسب های سیلیکونی بهره می برند.

امروزه نگهداری از آکواریوم ها در منازن، توقف گاه ها، فرودگاه ها و …. بسیار متداول می باشد و حس فوق العاده ای را به بینندگان خود القا میکند. در اکواریوم ها میتوان از انواع ابزیان زینتی، بی مهرگان، دوزیستان، خزندگان آبزی مانند لاک پشت، و همچنین از گیاهان نگهداری نمود. بسیاری از اکواریوم ها که به صورت اکواریوم گیاه دکوربندی شده اند به قدری چشم نوازند که ببنده خود را میتوانند تا ساعت ها مجذوب این نوع مخازن کنند. در اصل آکواریوم‌ها معمولاً برای ایجاد فضایی زیبا در خانه و یا محل کار خریداری و یا ساخته می‌شوند.

آکواریوم‌ها در ابعاد و اشکال گوناگون ساخته می‌شوند و قیمت آن‌ ها بستگی به جنس و ضخامت شیشه یا صفحات به کار رفته در ساخت اکواریوم و همچنین، لوازم و تزئینات، نوع ماهی‌ها یا جانوران، گیاهان یا دکورها و بعضی فاکتورهای دیگر دارد.

در بسیاری از منابع واژه اکواریوم به صورت تانک، مخزن نگهداری، ابزی دان و …. اماده است. اما واژه اکواریوم فرا تر از یک مخزن نگهداری ساده می باشد. در یک اکواریوم ایجاد یک اکوسیستم طبیعی الزامی است. اگر از ماهیان زینتی و گیاهان طبیعی در اکواریوم نگهداری شود پس از چند ماه یک چرخه طبیعی شامل باکتری های مفید، فیتوپلانکتون ها و موجودات ریز میکروسکوپی دیگر و …. ایجاد میشود و یک چرخه طبیعی از یک محیط طبیعی را در اکواریوم شاهد خواهیم بود.

منابع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Aquarium
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%DA%A9%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85