شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,624 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. elahe75

  این عروس من اصلا نرمال نیست والا
  محمد آقا بخدا خیلی خسته ام کرده این عروس هلندیم.هرچی دونه تو ظرفش میریزم دو ساعت بعد همش رو ریخته بیرون و اتاقمو به گند کشیده.پلت میریزم همینه ارزن خالی میریزم همینه.تو اتاقم تنهاست با مرغ عشقهام.ولی در بازه و ما رو میبینن چون لورا من تو خونه آزاد میچرخه یه جا بند نمیشه اونجا نمی مونه که بگم ازش شاید بترسه
  واسه این مشکل بیرون ریختن غذاش چکار کنم
  قفسش از این یک متری هاست که چهارتا جای ظرف غذا و آب داره.چوب طبیعی هم خریدم گذاشتم داخل قفس
  هنوز هم موقع غذا گذاشتن مثل مار کبری میشه و فس فس میکنه
  هم ترسش از من که نریخته هم اینکه غذاها رو می‌ریزه بیرون منو خسته ام کرده
  چند مدل ارزن خریدم ایرانی خارجی پلت خارجی که ببینم این کدوم رو ببرون نمیریزه ولی امان نمیده یکساعت بعد همش کف اتاقمه دونه هاش
  حتی چند مدل ظرف غذا خریدم باز همینه کارش
  شیطونه میگه بزارم گشنه بمونه آدم بشه

  پاسخ
  1. MOHAMMAD99

   سلام میتونید ظرف دانه مکانیزه بگیرید اینطوری شاید کمتر بریزه و از زور گرسنگی بخوره.
   کلا بعضی عروس هلندی ها خیلی بد قلقن و برای رام شدن صبر خیلی زیادی لازم دارن .

   پاسخ
 2. elahe75

  از اونا گذاشتم ترسید داشت همینطور بال و پر میزد مجبور شدم همین قبلی رو بزارم آروم گرفت
  بخدا خسته ام کرده.اینجا خوندم که گفته بودن به یه یوزر ارزن شاید کهنه باشه یا بو بده عوض کردم حتی ارزن شستم خشک کردم اما این وحشی بازی درمیاره
  نمیدونم والا هر پت شاپی میرم یه چیز میگن
  تا حالا تو این ده روز که خریدمش بالای دو میلیون واسش پلت با برند کی کی و غیره خریدم یا چند مدل ارزن ریز درشت ایرانی.ارزن خارجی
  بنظرتون احتمال داره چون سنش پایینه دو ماهه هست بحرف فروشنده نتونه ارزن بخوره
  بلال مکزیکی بهش میدم خیلی دوست داره و میکنه و میاره رو نشیمنش میخوره اگه هر روز بهش بدم چی میشه
  فکر کنم نسبت به روز اول هم لاغرتر شده.هر مدل میوه میذارم نمیخوره سبزی همینطور فقط کاهو میخوره

  پاسخ
 3. elahe75

  سلام روز بخیر یه سوالی دارم بلوک کلسیم اگه برای خرگوش باشه میشه واسه عروس هلندی بزارم
  هرجا میگردم‌بلوک کلسیم خارجی پیدا نمیکنم یا تقلبی هستن.یه پت شاپ هست بلوک کلسیم برند lolo داره رو که روی جعبه اش عکس خرگوش داره خودش برای پرنده هاش گذاشته و میگه مشکلی نداره برای پرندگان و عروس هلندی خواستم سوال کنم نظر شما اساتید چی هست آیا ضرری نداره و بخرم ؟
  یه سوال دیگه ام دارم بلوک معدنی که مثل خاک رس هست رنگش بنظرتون برای عروس هلندی خوبه؟
  این بلوک های صدف چطور؟میگن خوبه ولی موندم اون صدف خورده ها آیا واسشون ضرر نداره میتونن هضم کنن تو شکمشان
  بعد عروس من ارزن دوست نداره فقط تخم کتان و تخمه و اون دونه سفید کوچیک های داخل پلت رو میخوره بنظرتون ضعیف نمیشه
  میوه و هویج و تخم مرغ این چیزا هم میخوره البته فقط ارزن دوست نداره

  پاسخ
  1. Mohammad99

   سلام
   به جای بلوک کلسیمی کف دریا از عطاری معتبر بگیرید.
   با چاقو روش رو اندازه دو سه میل بتراشید،بعد بدید به عروس ها بخورن.
   بلوک معدنی که نمیشناسید رو نخرید،میتونید سنگ ریزه های مخصوص رو هم از مغازه ها یا پت شاپ ها بگیرید.
   عروس غذای اصلیش ارزنه؛من ندیدم عروس تاحالا ارزن دوس نداشته باشه یا نخوره باید بهش بدید.
   تخمه هم حذف کنید چون باعث میشه کبدش چرب بشه فقط به عنوان تشویقی بهش بدید.
   ارزن رو مثلا میتونید بریزید روی غذای نرمش مثل تخم مرغ تا کم کم بخوره
   هیچوقت ارزن رو از قفس درنیارید.

   پاسخ
   1. elahe75

    سلام روز بخیر خوب هستید ببخشید مزاحمتون میشم الان دیدم فضله های عروسم توش ارزن هست.خیلی نگران شدم علایم مریضی هم نداره و شاداب هست.خوندم که باید سرکه سیب بدیم برای درمانش.حالا دو تا سوال سرکه سیب طبیعی که اصلا پیدا نمیشه و همش مصنوعی هست تو مغازه ها اونایی هم که میگن طبیعی هم صددرصد دروغه آیا بهش بدم مضر نیست
    چیز دیگه جایگزین نداره با خیال راحت بهش بدم
    پودر بیوبیوتیک هم قبلا با ویتامینهاش خریدم ولی نمیدونم کاراییش چی هست و چطور باید بدم
    فقط خواهش میکنم راهنمایی کنید منو چکار کنم مدفوعش طبیعی بشه
    اینو هم بگم نایلون تخمه کنار قفس بوده سوراخ کرده بود و اندازه یه مشت خورده دیروز از پوست تخمه زیاد تو سینی قفسش متوجه شدم
    کلا عاشق تخمه هست و ارزن شاید روزی یه قاشق چایخوری هم نمیخوره بیشتر کتان میخوره
    تو ظرف هفت تخمه که میزارم فقط تخمه میخوره و اون دونه سفید کوچولو هاشو بقیه اشو کله اش میکنه زیر دونه ها می‌ریزه بیرون
    اگه گشنگی هم بکشه نهایت ارزنی که میخوره همینه
    بهش جوانه گندم کاهو هویچ سیب بلال مکزیکی هر روز از یه کدومش بهش میدم
    کف دریا هم خریدم میره روش میشینه فقط نمیخوره
    از اون بلوکهای که توش خورده صدف چسبیده هست خریدم بنظرتون خوبه واسش بزارم.اون خورده صدفهاش به معده اش آسیب نمیزنه میتونه هضم کنه

    پاسخ
 4. elahe75

  اگه جای سرکه سیب آب لیموترش تازه واسش تو آبخوریش بریزم ایراد داره؟یا ماست پروبیوتیک بخرم بدم بخوره؟خیلی فکرم خراب شده
  تازه اینطور شده این هفته خیلی تخمه خورده تخمه دزدی میکنه یا تخمه میبینه جیغ میزنه تخمه میخواد مامانم بهش چندتا میده از هفت تخمه هم که خریدم تخمه هم خورده فکر کنم این هفته حدود یک مشت کامل تخمه خورده

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. نگران نباشید. هضم نشدن درست ارزن به خاطر بیماری نبوده، به خاطر پرخوری هست و فعلا تا زمانی که مدفوع داره و مشکل اسهال یا یبوست پیدا نکرده لازم نیست از سرکه استفاده کنید. سرکه هم میتونید به مقدار خیلی کم از سرکه صنعتی قزوین (دبه های ۴ لیتری بفروش میرسه) استفاده کنید و جواب میده و حتما نمیخواد سرکه سیب باشه!
   زمانی هم که ارزن میدید دقت کنید ببینید که در منقار خرد میکنه و پوست را جدا میکنه یا خیر. ممکنه دیدن ارزن داخل مدفوع به دلیل همین باشه و یا اینکه جنس ارزن خریداری شده خوب نباشه. همه این موارد ممکنه. خیلی هم اجباری به اینکه ارزن داخل جیره غذاییش باشه نیست. همان تخم کتان و آفتابگردان بعلاوه هویج و سیب و بعضی مغذیجات مثل بادام و فندق و البته تخم بلدرچین (خیلی بهتر از تخم مرغ هست) و هر ماه یک یا دو بار مکمل محلول در آب میتونه کافی باشه.

   پاسخ
 5. elahe75

  ممنونم از پاسخ دلگرم کننده شما.فکر کنم درسته ارزن میخوره چون پوست ارزن انگشت شمار تو طرف غذاش میبینم
  ارزن ایرانی خریدم از این پرنده فروشی ها گفتم برای عروس هلندی میخوام بهم اینو داد
  یعنی احتمال داره ارزن که داده مشکل دار باشه؟

  پاسخ
  1. م.یگانه

   ممکنه. بالاخره دانه ها هم کیفیت خوب و بد دارن و همیشه یکسان نیستند. این امکان هم هست که هنوز عروس شما به خوردنش عادت نکرده چون بعضی عروس هلندی ها حتی موقع خوردن تخمه آفتابگردان هم خنگ بازی در میارن و با پوست میخورن!

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   نمیخوام نگرانتون کنم. به احتمال قوی هم مشکلی نیست و همینطور که دوستان گفتن حل میشه. اما احتمال بیماری دستگاه گوارش هم هست. حالا یکی دو روز با تغییر رژیم، استفاده از سرکه، حذف ارزن فعلی و … ببینید اوکی میشه یا خیر. اگه همچنان دانه های هضم نشده در مدفوعش میبینید باید به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 6. Mahdi.B

  سلام من یه جفت عروس هلندی داشتم که بعد از دو سال تخم نزاشتن حالا اومدم ماده رو عوض کردم و یه ماده ی دیگه گرفتم و گذاشتمش پیش عروس هلندی نر ولی نمی‌دونم چرا عروس هلندی نر از وقتی جفتش رو عوض کردم چرا همش جیغ میکشه؟ چقدر طول می‌کشه تا دوباره با عروس هلندی ماده جدید جفت بخوره ؟ باید چیکار کنم که زود تر جفت بخوره؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   باید به آرومی با هم آشنا بشن نه اینکه بعد از ماده قبلی سریع یه ماده جدید کنارش قرار بدید باید یه مدت کوتاهی تنها باشه تا شاید جفت جدید رو قبول کنه.

   پاسخ
 7. ناشناس

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من تو مدفوعش ارزن های هضم نشده است میشه بفرمایید که چجوری درمان میشه

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. نوع ارزن را تغییر بدید و از سرکه استفاده کنید. اگر در دو سه روز آینده درمان نشد به دامپزشک مراجعه کنید. نحوه استفاده از سرکه، نوع آن و سوالات مشابه هم در همین سایت دوستان درج کردند.

   پاسخ
 8. Mahdi.B

  سلام من اون عروس هلندی ماده ای که برای عروس هلندی نر گرفتم هیچ توجهی به نر نشون نمی ده و بعداً هم فهمیدم که فروشنده بال های ماده رو کوتاه کرده ممکن از نظر روانی به ماده چون بال هایش رو کوتاه کرده ضربه روانی وارد شده باشه ؟ حالا باید به نظرتون چیکار کنم؟

  پاسخ
 9. ناشناس

  سلام خسته نباشید دیشب عروس هلندی من ترسیده بود توقفس کلی پرپر زده بود تا من رسیدم برق روشن کردم بغلش کردم این یک بالش تمام شاپراش کنده شده و ی کمم خون میامد الان یک بالش تمام شاپررش ریخته یکی سالمه بنظرتون من اون بال دیگشم شاپراش بکشم یا همینحجوری باشه راستی دیگه مثل قبل نمیتونه پرواز کنه ی کم ک میره میخوره زمین

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   کاری بهش نداشته باشید تا ترسش بریزه.
   پرهاشم درمیاد .

   پاسخ
 10. Mahdi.B

  سلام عروس هلندی نر من همش دوست داره پیش من باشه تا از پیشش میرم شروع می‌کنه به جیغ زدن یه ماده برایش گرفتم ولی هیچ توجهی به ماده نشون نمیده به نظرتون باید چیکار کنم ؟ آیا باید ماده رو عوض کنم؟

  پاسخ
  1. Ali

   چون دستیه برای همونه. برای منم اوایل همینطوری بود ولی بعد عادت کرد.
   اگه به تازگی ماده رو آوردین طبیعیه

   پاسخ
 11. Ali

  سلام خسته نباشید
  دیروز متوجه شدم یه پای عروس هلندیم کمی درد میکنه و گاهی جمعش میکنه.البته تو راه رفتن مشکلیم نداره و سرحاله. مشکل از انگشتشه فکر کنم چون جمع کردنش براش سخته.
  درمانش چجوریه؟

  پاسخ
 12. Ali

  میشه خواهشا جواب بدین چون جایی که هستم دامپزشکی خوب پیدا نمیشه و من واقعا نگرانم.

  پاسخ
  1. Matin 1387

   سلام
   خب قطعا اینجا یه فرد با تجربه لازمه
   مامان بزرگا قبلا یه مخلوطی از زردچوبه و تخم مرغ و … برای درد پا و اعضای بدن درست میکردن دقیق یادم نیست چی داشت
   شنیدم میگن این خوبه
   الان دیگه به صورت آنلاین هم میشه با دامپزشک ارتباط برقرار کرد تو این مورد شما میتونه دامپزشک اینطوری کمک تا حدی کنه

   پاسخ
   1. Ali

    بله ولی این یکم وحشیه بگیرم بیشتر خودشو اذیت میکنه..
    حالا سوالم اینه چقدر طول میکشه خوب بشه؟
    هرچند نشکسته چون راه میره فکر کنم میگن مو برداشته
    البته نسبت به هفته پیش بهتره

    پاسخ
 13. ناشناس

  سلام خوبید خسته نباشید من یک عروس هلندی لوتینو نر دارم تقریبا ۶ ماهشه دستی هم است خیلی بد غذا است اصلا غذاش نمیخورم ن ارزن ن تخمه افتابگردان ن پلت هیچی هیچی مریض نیست ها بازی میکنه پروازمیکنه همه چیزش اوکیه فقط غذا نمیخوره دوماه هم هست که خریدمش نمیدونم چچیکارش کنم میترسم غذا نخوره ضعیف بشه مریض بشه لطفا اگر میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 14. mhdigho

  دوستان سلام آیا کبوتر باعث میشود تا عروس هلندی مریض شود مثلا اگه بخوایم هردو پرنده را جدا از هم ولی در یک اتاق نگه داری کرد؟؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   در صورت بیمار بودن و مشترک بودن بیماری بین پرندگان بله امکان بیماری هست.

   پاسخ
 15. Arman1384

  سلام دوستان
  بهترین مارک غذاهای شرکتی واسه عروس هلندی چیه؟؟؟؟

  پاسخ
   1. Arman1384

    ممنون از کمکتون
    بعد یه سوال دیگه من دیروز یه عروس هلندی گرفتم می خواستم بدونم حدودا چقدر طول میکشه تا از لک در بیاد؟؟؟

    پاسخ
 16. ناشناس

  سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندی دوساله دارم ماده‌هست هرچند وقت یکبار دوره تخم گذاریش شروع میشه و روزی درمیون تخم میکنه هفته پیش شروع کرد و مشکلی نداشت بعد چند روز دیگه تخم نکرد ولی سرحال بود ولی از دیروز یکم پکر شده چرت میزنه اشتهاش کم شده مدفوع هم میکنه و هم طبیعیه کاملا. بیرونم آوردم پرواز میکرد و راه می‌رفت که متوجه شدم پای چپش یکمی لنگ میزنه الانم تو راه رفتن از بالش کمک میگیره بعضی وقتا.
  حالا نمیدونم مشکل از پاشه یا چی؟
  نگرانم لطفا راهنمایی کنین ممنون

  پاسخ
  1. matin 1387

   سلام احتمالا در رفته یا شکسته هفته یکبار هم داخل آبش مولتی ویتامین که دارای کلسیم باشه بریز
   بهتره در این مواقع به دامپزشک مراجعه کنید
   و سعی کنید دلیل این مشکل را یا وسیله ای که موجب این مشکل شده را پیدا کنید تا دوباره این مشکل پیش نیاد

   پاسخ
 17. Ali

  آهان بله یعنی بی اشتهاییش به پادردش مرتبط هست؟
  والا این نزدیکا دامپزشک درست حسابی نیست متاسفانه

  پاسخ
  1. matin1387

   بله
   سعی کن غذای مقوی بدی و به غذا خوردن تشویقش کنی
   اگه دامپزشک پیدا نکردی توی گوگل سرچ کن شاید علت و راه درمان رو پیدا کردی

   پاسخ
 18. مانیا

  سلام
  عروسم شیش‌ ،‌هفت سالشه حالش خوب بود الان صداش‌گرفته و صداش درنمیاد حال نداره تعادلم نداره بال چپشم همش باز میزاره خیلی نگرانشم

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *