شناخت حالات و رفتار طوطی سانان

طوطی ها هم مانند انسانها و سایر موجودات قادر به بیان بعضی از احساسات و حالات خود بدون استفاده از کلام هستند. طوطی ها خواسته ها، حالات و احساسات خود را از طریق حرکات بدن نمایان میسازند و بهتر است نگهدارنده طوطی این رفتار را بشناسد تا بهتر نیازهای پرنده را رفع کند یا اینکه  حرکات طوطی باعث نگرانی و اشتباه در تصمیم گیری نگهدارنده نشود در این قسمت حالات معمول و متداول طوطی را برای علاقه مندان قرار میدهم

به ادامه متن توجه کنید

گرد شدن و پف کردن از روی سر حالی:در صورتی که طوطی پف کرده و خود را مدور ساخته و یک پایش را جمع کرده و منقارش را به ارامی به هم می زند و گاهی یکی از چشمها یا هر دو چشم را بسته است در این صورت کاملا سر حال و راضی است.

جمع شدن از روی ترس:عوامل گوش خراش در محیط زیست ما زیادند مسلما این عوامل موجب وحشت پرنده نیز می شود. پرنده نیز زمانی که هواپیمای جتی دیوار صوتی را بشکند یا صدای گوش خراشی را بشنود به وحشت خواهد افتاد ،در چنین لحظه ای پرنده خود را جمع میکند ، پرهای خود را به بدن چسبانده و گردن خود را می کشد. به محض حصول ارامش پرهایش را بصورت اول دراورده و با عادی کردن پرها (تکان دادن پرها) باد کرده تر به نظر می اید.

رفع خستگی: در صورتی که خواب نیم روزی یک ساعته خاتمه یافته باشد پرنده سر حال امادگی لازم جهت فعالیتهای جدید را خواهد داشت برخی مواقع مبادرت به کشیدن یک بال و پای همان طرف می نماید ،شاید هم دو بال خود را به عقب بکشد این عمل ممکن است چمد بار پی در پی تکرار شود “در این صورت پرنده به روال طوطیان رفع خستکی می کند”

حالت بازی تحاجمی:طوطی معمولا پس از خواب ظهر سر حال شده و میل به بازی تهاجمی را با بلند کردن پرهای پشت گردن ،سر و بدن نمایان خواهد کرد پرنده نوک را ظاهرا قوی جلوه میدهد. ممکن است در صورت وجود درخت خزیدن شروع به کندن و شکستن پوسته ها کند و رفتار تندی از خود نشان دهد

ترساندن برای جلب توجه کردن:برخی مواقع طوطی مبادرت به بر هم زدن شدید و ناگهانی بالهای خود نموده و این عمل را با جیغ های بلند همراه می سازد. این رفتار خشونت امیز ناگهانی باید موجبات ترساندن را فراهم سازد و چنین نیز هست و گاهی این حرکات برای جلب توجه شما به خود انجام میگیرد. “در این صورت موقعیت طوطی خود را در نظر بگیرید”

خشونت:در وضعیتی که پرنده بالهایش را بالا برده و منقارش را باز کرده و حرکاتی چپ و راست انجام می دهد عصبانی و ناراحت است. یک چنین رفتار خشونت امیزی می تواند به عنوان اخطار یا حمله ای در حال تکوین تلقی شود

خواهش کردن:در صورتی که ما حضور داشته و طوطی مایل به داشتن چیزی باشد با سوتی یک نواخت توام با لرزش مخصوص ان را طلب می کند، در این میان ناخنی نیز به منفار می گیرد. این حالت ممکن است زمانی که طوطی خجالت زده شده ،نیز وقوع پیدا کند

رضایت طوطی: هر گاه طوطی به ارامی و با حوصله شروع به تمیز سازی پرهایش کند این امر نشانه امنیت و رضایت پرنده است

ابراز علاقه:هر گاه طوطی با منقار به ارامی با انگشتانتان بازی کند این امر نشانه ابراز علاقه و در خواست رفتار متقابل از شما است ( شما میتوانید با انگشت به ارامی سر طوطی را بخارانید)

خوشحالی:در صورتی که طوطی تکان های شدیدی به سر خود بدهد نشانه خوشحالیست مثلا زمان ورود شما به منزل ممکن است این اتفاق رخ بدهد

منبع: کتاب شناخت و نگهداری طوطی به نقل از onlypet.ir

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

440 دیدگاه در “شناخت حالات و رفتار طوطی سانان

 1. بیگانه

  سلام بند اولتون شبیه عوارض بیماری نیوکاسل نیست/

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام نه نیوکاسل خیلی فرق داره با این حالت ، این پف کردنه مثلا پرهای سرش رو پف می کنه و گردنش رو جمع می کنه میشه حالت گرد. ولی نیوکاسل گردنش کج میشه و یا اگه پف هم بکنه گردن پف میکنه نه پرهای سر و پرنده به این راحتی نمی تونه استراحت کنه و …

   پاسخ
   1. Nastaran

    سلام
    من یه عروس هلندی به تازگی خریدم تقریبا۲ماهشه خیلی زود دستی شده ولی جدیدا همش پرهاش رو پف میکنه در حال تمیز کردن پرهاشه و کسل شده وقتی میزارمش روی دستم جیغ میزنه و پرواز میکنه سمت قفسش کم غذا میخوره و من خیلی نگرانشم
    لطفا کمک کنید

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
     شاید استرس داره و ترسیده.

     پاسخ
     1. ناشناس

      سلام من یک طوطی کوتوله برزیلی صورت هلویی دارم
      روی موی سر روی خافای فرش رژه میره دمشو می ماله و صدای تق تق پشت سر هم از گلو خودش در میاره می خوام بدونم دلیل این کارش چیه انگشت سمتش می بریم به عقب زیر انگشتم می ره بالای خودشو باز می کنه و ب انگشت غذا می ده این کارهاش چند روزه بیشترم شده

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       این رفتار طبیعی یک طوطی سالمه. میخواد جلب توجه کنه. از طرفی هم احتمالا تنهاست و همدمی نداره و به شما هم کامل عادت نکرده. وقت بیشتری واسش بزارید و توجه بیشتری به اون داشته باشید.

       پاسخ
     2. معین

      سلام.طوطی ملنگوی من سه سالشه از دو ماهگیش دارمش کاملا رام رامه که دکترش هم تعجب میکنه از اینکه این همه رامه اما یه مدتی میشه که پراش به همریخته شده و گوشه نشین شده همیشه دوست داره یه گوشه تاریک مثل لونه بره و در نیاد ازش و گاهی گاز خیلی محکم میگیره!از همه مهم تر اصلا غذا نمیخوره حتی پسه که خیلی دوست داشت و نمیخوره نمیدونم چکار کنم خیلی نگرانشم لطفا کمکم کنید🤕😟

      پاسخ
 2. محمد حسن

  سلام آقا مجتبی .. به دادم برس
  طوطیم عصبانی شده !!!!!!
  راستش یه روز داشتم با موبایل بازی میکردم طوطیمم با خودش مشغول بود داشت پراشو تمیز میکرد بعد یهو پرید رو دستم چنان گاز محکمی ازم گرفت که دادم رفت هوا ! اونم نه یه دونه گاز, چند تا !!!
  از اون موقع هم وقتی میخام برم طرفش گاز میگیره البته نه به شدت اون دفه که ازم گاز خفن گرفت.. اروم تر گاز میگیره
  خیلی نگرانم,من نمیخام اینجوری باشه.. تورخدا یه کمکم کنید که مثل قبل باهام خوب باشه دیگه گازم نگیره..
  یه چیز دیگه هم اینه که مردمک چشمش کوچیکو بزرگ میشه , خیلی ترسناک میشه .. بعضی وقتا که مثلا میرم ناهار میخورم یا میرم حموم که پیشش نیستم یه صداهای عجیب غریب درمیاره.. راستشو بخایید ازش یه خورده میترسم ..
  خواهش میکنم کمکم کنید.. یهو شب نیاد منو بخوره !!! :)

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   طوطی شما میخواد تحویلش بگیرید و شما برعکسشو عمل میکنید. حداقل به ظاهر و تو کامنتتون که اینطور به نظر میرسه. یعنی چی ازش میترسید. سعی کنید رضایتش رو جلب کنید. بیشتر واسش وقت بذارید، با دست بهش غذا بدید و ….
   باز منتظر نظر دوست خوبم اقا مجتبی هم باشید. ضمنا اگه بتونید کامنتتون رو تکمیل کنید فکر کنم بتونن بیشتر راهنماییتون کنن. مثلا چه مدته طوطی رو دارید، دستی بوده، رابطش با شما چه طوره. چه گونه ای هست و ….
   موفق باشید

   پاسخ
   1. محمد حسن

    من این طوطیم رو ۴ هفته س که دارمش.. جوجه بود که خریدمش با سرنگ بهش سرلاک میدادم.. دو هفته سرلاک خورد بعد دیگه نخورد بهش تخمه , سیب , آلو , کاهو و… دادم باهاش خوب بودم بعد یه دفه اینجوری شد
    جدیدا سرشم همش میکشه رو درو دیوار
    راستی این که میگی باید براش وقت بذارم میدونم منظورت چیه ولی یه سوال برام پیش اومد,اینکه من میرم کلاس زبان یا میرم بیرون اونوقت میزارمش تو فقسو میرم این کار تاثیر بدی داشته ؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب اگه دقیقتر بررسی کنید متوجه میشید که نسبت به اون زمانیکه سرلاک بهش میدادین کمتر مورد توجه هست پس طبیعیه که پرنده عصبی بشه ولی اینکه سرش رو به جایی میماله باید ببینید مشکلش چیه و شاید دوست داره با انگشت پرهای سرش رو نوازش کنید و یا سرش رو بخارونید ؟؟!!!
     با انگشت پوست سرش رو به آرومی و در جهت رویش پرها نوازش کنید و ماساژ بدین خوب میشه.

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   دقیقا آقا شهریار درست گفتن و با ایشون موافقم.
   احتمالا طوطی شما حسودیش شده و مورد کم توجه ای قرار گرفته .
   ضمنا کوچک بزرگ شدن مردمک چشم طوطی در زمان ترس و استرس پیش میاد و ممکنه شما یک لباس و پیراهن جدید میپوشید که طوطی ازش خوشش نمی یاد پس باید ریشه یابی کنید ببینید چی شده و یا یه گوشی جدید خریدین و همش سرگرم اون شدین و طوطی حسودیش میکنه.
   وقتی هم پیش طوطی نیستین طوطی احساس تنهایی و ترس میکنه زودتر به دادش برسید و بیشتر باهاش بازی کنید و براش وقت بذارید سعی کن برای آهنگ ملایم بذاری و باهاش حرف بزنی.

   پاسخ
   1. محمد حسن

    آقا مجتبی و آقا شهریار ممنون از راهنماییتون

    پاسخ
 3. HAMED76

  سلام
  این که همش طوطی ازدردیوارقفس بره بالایعنی چی؟
  فقط برای غذاخوردن میادیه گوشه میشینه ودوباره همون کاررومیکنه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   چندین و چند دلیل داره. یا خسته شده، یا میخواد بیاد بیرون، یا داره میخزه و بازی میکنه یا عصبی شده یا …..
   لطفا توضیح بدید که چه گونه ای هست، دستیه؟، در تلاشید که دستیش کنید؟. ازاد بوده و الان تو قفسه و ….؟؟؟؟؟؟
   به هر حال لطفا توضیحات بیشتری بدید و منتظر نظر سایر دوستان هم باشید. به هر حال با توجه به کامنتی که نوشتید به نظر بنده اگه طوطی دستیه و یا قبلا ازاد بوده مطمئنا میخواد بیاد بیرون و تحمل قفس رو نداره، اگه تازه خریدید ممکنه قبلا ازاد بوده و الان داره بیقراری میکنه، اگه محیط پرنده کوچیکه خسته و عصبیه. باید بیشتر بهش توجه کنید و بیشتر واسش وقت بذارید. اگه هم گذری این رفتار رو داره مسئله ای نیست و داره فقط میخزه و کمی بازی میکنه

   پاسخ
   1. Narssis

    چجوری طوطی برزیلیمو ترتیب و رام کنم؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     مطلب دستی کردن طوطی رو از سایت جستجو و مطالعه کنید. همچنین لطفا برای ارسال سوال از گزینه پاسخ استفاده نکنید.

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   با آقا شهریار کاملا موافقم.
   ممکنه بهش زیاد توجه ای نمیکنید و یا دیگه بیش از حد دستکاریش میکنید !!!!
   البته بالا رفتن از چون قفس برای طوطی ها طبیعیه و اصلا ممکنه حتی شب رو اینطوری بخوابه تا صبح پس زیاد جای نگرانی نداره فقط ببین اگر به حالت ترس و لرزش این کار رو میکنه اون رو باید یه فکری براش بکنید.
   حتی بنده طوطی داشتم که یک شب به سقف قفس آویزون شد و خوابید و طبق عادتی که داشت بنده با یه پارچه روی قفس رو پوشوندم البته هر شب این کار رو می کردم بعد نصف شب که پرنده خواب رفت از اون بالا افتاد پایین و حالش جا اومد و دیگه اینطوری نخوابید.

   پاسخ
 4. محمد احسان

  با سلام خدمت آقا مجتبی و آقا شهریار
  طوطی من هم خیلی از در و دیوار قفس بالا می رود اهلی نیست و یک ماه ونیم است خریداری شده
  شبها هم روی دیوار های قفس می خوابدلطفا کمکم کنید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   طوطی شما کاملا سالمه و هیچ مشکلی هم نداره و کمک هم نمیخواد باور کنید جدی میگم هیچ مشکلی نیست.
   فقط اون کمی دچار استرس هست شبها برای خواب یه پارچه نازک و ترجیحا سفید رنگ و یا رنگ روشن به غیر از قرمز – نارنجی و سیاه روی قفس رو بپوشید تا راحت بخوابه و استراحت کنه و صبح روی اون رو باز کنید. البته به آرومی و باعث ترس اون نشید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در تکمیل صحبت های اقا مجتبی. جایی که دوست داره و میخوابه نزدیکش یه چوب مناسب بزنید. اصلا خوب نیست پرنده به میله قفس اویزان بشه و بخوابه و ممکنه دچار یکی از بیماری های پا در بلند مدت بشه. ضمن اینکه بعد از یک ماه و نیم اگه تنهاست باید تا حدودی دستی شده باشه. حداقل از دستتون غذا بگیره یا از شما نترسه. معلومه زیاد با پرنده کار نمیکنید و وقت زیادی نمیزارید؟

   پاسخ
 5. محمد احسان

  سلام خدمت آقا مجتبی و آقا شهریار
  من هر وقت توی این یک و نیم ماه بهش نزدیک شدم از من ترسید چطوری بهاش کار کنم وقتی می ترسه
  ممنون میشم پاسخ دهید
  یک سوال دیگه هم داشتم من شب ها که میخوابم طوطی کم تر از صبح از من میترسد ولی صبح که بیدارم می شم ترس طوطی از شب بیشتر میشود

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب باید کم کم و با حوسله بهش نزدیک بشید نه یک مرتبه.
   شاید نوع لباسی که صبح ها میپوشی فرق میکنه مثلا قرمز نباید بپوشید.
   اینکه گفتم یک روز کنارش با فاصله بشین و هیچ کاری به طوطی نداشته باش بخاطرهمینه که ترسش بریزه و بفهمه شما کاریش ندارید بعد طوطی حسوده وقتی ببینی شما سرگرم کار دیگه ای هستین به شما توجه میکنه و کم کم با هم رفیق میشین.
   باز منتظر نظر آقا شهریار هم باشید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   یه طوطی از زمانی که متولد میشه تا زمانی که به دست شما میرسه خدا میدونه چه مراحلی رو طی میکنه و زیر دست چند نفر رد میشه و چه بلاهایی سرش میاد تا به دست شما میرسه. به هر حال با وجود اینکه دوست ندارم این جمله رو به کار ببرم واقعا بعضی از طوطی ها چنان ترسی از انسان ها دارن که به این راحتیا اهلی و دستی نمیشن. وقتی که با یه پارچه هر روز گردن طوطی رو بگیرن و از این قفس به اون قفس بندازن یا از این جعبه تو اون جعبه. تو گرما و سرما به صورت قاچاق زیر ماشین تو جعبه اتوبوس و …. اینور و اونور ببرن دلیلی نداره طوطی شما رو به عنوان دوست بشناسه. بنابراین اهلی کردنش و جلب توجهش و دوست شدن باهاش سخته، حوصله میخواد، نیاز به وقت داره و …..
   امیدوارم قانع شده باشید
   برای سوال دومتون جواب منطقی ندارم. بیشتر توضیح بدید. ربطی به شب و صبح نداره. شاید شب دیگه انرژی پرنده تموم شده و فکر میکنید ارومتره و نمیترسه و صبح چون سرحاله و انرژی داره و از درو دیوار قفس بالا میره و …. فکر میکنید بیشتر میترسه

   پاسخ
 6. محمد احسان

  سلام خدمت آقا شهریار
  من یک شب حدود یک ماه پیش بهش نزدیک شدم تا درون ظرفش غذا بریزم اصلا نترسید و اون طرف قفس هم نرفت ولی تا صبح بهش نزدیک شدم دباره ترسید؟
  آیا میشود به طوطی وحشی حرف زدن آموخت؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب چی بگم والا. یک ماه پیش برای پرکردن ظرف غذا.! مطمئنا در حالتی که همه چیز طبیعی باشه نباید بترسه. اصولا وقتی طوطی ببینه هر دفعه به قفسش نزدیک میشید و واسش غذا میریزید و کاری به کارش ندارید دلیلی نداره بترسه حتی اگه وحشی باشه (البته با تکرار این عمل). البته خب شرایط شما فرق میکنه. یه بار بوده، شب بوده، طوطی شما خیلی وحشیه و …. به هر حال شاید حوصله ترسیدن نداشته یا هر دلیلی که فکرشو بکنید. بخدا نمیدونم چی بگم
   بله طوطی وحشی هم میشه بهش حرف زدن یاد داد. اصلا یکی از اشتغال های طوطی ها تو اسارت همین حرف زدنه. اما خب خیلی سخته و شاید مثل یه طوطی دستی نشه باهاش ارتباط برقرار کرد که حرف زدن بهش یاد داد. ولی خب طوطی وحشی هم داریم که زنگ تلفن، زنگ خونه و … رو یاد میگیره و واسه خودش تکرار میکنه
   موفق باشید

   پاسخ
 7. محمد احسان

  سلام دوباره خدمت شهریار جون
  میشود ظرف غذای طوطی را خالی کنم و وقتی طوطی گشنه اش شد درون ظرفش غذا بریزم تا آهلی شود.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر بنده گرسنگی دادن به پرنده اصلا کار درستی نیست و اینها باید در طول روز غذا در دسترسشون باشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه این کارو نکنید. البته یکی از راه های اهلی کردن پرنده گرسنگی دادن بهشه ولی خب کار انسانی و درستی نیست. همیشه غذا در اختیار پرنده باشه ولی برخی غذاها که خیلی دوست داره رو میتونید برای این کار استفاده کنید تا با شما عادت کنه. مخصوصا میوه ای مثل سیب و ذرت تازه رو هیچ طوطی نمیتونه دست رد بهش بزنه

   پاسخ
 8. محمد احسان

  تشکر میکنم از دوستان عزیزم مخصوصا آقا شهریار و آقا مجتبی

  پاسخ
 9. ناشناس

  سلام من یه ده روزی هس یه طوطی ملنگو خریدم..امروز از تو قفس اوردمش بیرون اما هرکاری کردیم نرفت تو قفسش تا اینکه رفت بالای دیوار و یه ربعی اونجا موند اینقد ترسیدم که عوض اون من داشتم موهامو میکندم:D بعد شروع کرد پرکنی دیگه مجبور شدیم بدوییم دنبالش تا بگیریمش اونم اینقد خودشو کوبوند اینور اونور که نگو حالا وقتی میرم طرفش میلرزه و دیگه ام از دستم چیزی نمیگیره میترسم چیزیش شده باشه:( تازه صداشم در نمیاد =((

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خسته نباشید.
   خب چرا اینکار رو کردین. ؟؟؟؟!!!!!
   اول باید پرهاشو کوتاه می کردین و حداقل یک ماه صبر می کردین.
   حالا هم اصلا نگران نباشید هیچ اتفاقی نیوفتاده و چیزیش نشده فقط بذار یه جا تنها باشه و غذا بخوره اینجوری اینقدر ترسیده که دیگه غذا نمی خوره فعلا بذار تنها باشه تا یکی دو روز ترسش بریزه و دوباره باهاش حرف بزن و بهش نزدیک بشو ولی به آرومی چون این دیگه وحشی شده و دوباره باید رامش کنید.
   فقط خیالتون راحت جای نگرانی نیست .

   پاسخ
 10. میلاد

  سلام من طوطی سبز معمولی دارم یک هفته است که خریدم اما خیلی از من میترسه وقتی میرم غذا بهش بدم میترسه میره بالای میله ها و غذا از دستم نمی خوره و اون طوطی شش یا هفت ماهشه کمکم کنید میترسم مریض باشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من
   پاسخ شما در لینک زیر موجوده. مطلب رو مطالعه کنید و اگه سوالی بود همونجا بپرسید. برای اهلی کردن طوطی باید صبور باشید و وقت بذارید. به این راحتی و طی یک هفته دو هفته نمیشه
   https://www.onlypet.ir/post-854/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B7%D9%88%D8%B7%DB%8C/

   پاسخ
 11. sara

  سلام
  من طوطیم ۱سالشه تازه ۲هفته هست که کرفتمش هرچی میخوام باهاش ok بشم نمیشه همش ازم میترسه در قفسش همیشه بازه اما بیرون نمیاد چیکار کنم که دستی بشه البته صاحب قبلیش میگفت مه تربیت شده و مهربونه میشه راهنماییم کنین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب دو هفته هنوز خیلی زوده و ممکنه شما عجله کردین و باعث ترس طوطی شدین برای طوطی باید صبر و تحمل داشتهباشید و اصلا یکی دو هفته اول نباید هیچ کاری بکنید تا ترس طوطی بریزه و قرار نیست همون هفته اول طوطی بیاد روی دست شما.

   پاسخ
 12. sara

  یه سوال دیگه هم داشتم اینکه چه چیرای میتونم بهش بدم بخوره
  یه سوال دیگه گاز گرفتنشون فقط درد داره یا امکان داره اسیبی هم برسونه/

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببخشید دوست عزیز که دو تا سوالتون رو یکی کردم و لطفا یکبار همه سوالتون رو بپرسید.
   به طوطی انواع میوه جات و سبزی جات رو میشه داد البته تمیز و شسته شده.
   ارزن درشت برای انواع ملنگو و عروس و طوطی های کوچک و تخمه آفتاب گردان.
   نمیدونم چه طوطی دارید ولی اگر اهلی باشه فقط گاز آروم میگره و درد هم یا نداره و یا خیلی کم اما اگر وحشی باشه و یا اذیتش کنید و از روی ترس گاز بگیره بله آسیب هم میزنه ولی طوطی پرنده باهوشی هست همینطوری الکی گاز سخت نمیگیره خیالتون راحت.

   پاسخ
 13. armin

  من یک طوطی سبز معمولی دارم یک ماه پیش در اتاقم باز بوده خودش از بیرون امده توی اتاقم حالا دیگه مونده پیشم همه مراحل اهلی کردن طوطی انجام دادم ازم نمی ترسه حتی روی دستم هم مییاد دیروز امد روی دستم خودش امد نشت روی شونم همیشه کاری میکنه بهش جایزه میدم ولی دو روزی شده روی دستم نمی یاد همش میخواد دستم مو گاز بگیره جلوش اخم می کنم اخم میکنه گاز میگیره شروع می کنه جیغ زدن به دادم برسید نمزاره پشت نازش کنم کمکم کنید پشت کامپیوترم یک در چوبیه اونجا رو دوست داره می خوام بزارمش اونجا میاد روی دستم ولی می خوام بزارمش میزاره ولی می خوام برش دارم دستو گاز میگیره کمکم کنید خواهش می کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شما اصلا هیچ کمکی لازم ندارید دوست من.
   طوطی همینه و از اون در خوشش اومده و دوست داره اونجا باشه اینکه مشکلی نیست و یا اینکه دوست نداره نازش کنید.
   ببینید مثلا خودتون هم شاید یه مدت کسل باشید و یا حال هیچ کدوم از دوستاتون رو نداشته باشید اما هفته بعدش خوب بشید و یا مثلا اصلا کار درستی نیست به طوطی گیر بدین و هر روز بخواهید یه کار رو تکرار کنید خب از اون کار زده میشه چه کاریه هر روز نازش کنید هر وقت اجازه داد نازش کنید و هر وقت اجازه نداد نازش نکنید ممکنه یک روز حالش ناز دادن نداشته و شما همش اصرار کردین و پیله شدین کلا از این کار بدش اومده یک هفته ای این کار رو نکنید تا دوباره هفته بعدش به شما ناز بده.
   کلا اگر مطالب این سایت رو مطالعه بفرمایید همیشه گفتم در مقابل طوطی فقط باید صبر و تحمل داشته باشید یه جوری گفتین کمکم کنید که فکر کردم چه اتفاقی افتاده نه اصلا هیچ کمکی لازم نیست و طوطی مبارکتون باشه.

   پاسخ
 14. armin

  بابا من که کاریش ندارم الان دوسه روزه طرفش میرم می خواد گاز بگیره همش جیغ میزنه ولی برادرم میره دستشو می کنه توی قفس کاریش نداره تازه امروز از دستم بعد از دو روز غذا گرفته به خاطره این می که تهاجمی شده منو میبینه مردمک چشمش تنگ گشاد می شه حتی می زارم گازم بگیره ولی اون بی خیال نمی شه می خواد انگشت منو بکنه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب معلوم نیست چیکارش کردین از دستتون شاکی شده. به هر حال طوطی ها با کسایی که در ارتباطشون هستند رفتار مساوی ندارن. به طور مثال از یکی خیلی خوششون میاد و صاحب خودشون میدونن و از یکی دیگه شاید بدشون بیاد یا به هر دلیلی از دستش شاکی باشن. البته این رفتار کاملا طبیعیه و کم کم باید اعتماد پرنده رو جلب کنید و عادت میکنه. ضمنا شاید پرنده از چیزی میترسه. مثلا لباستون یا اگه وسیله ای تو دستتونه یا …. به این موارد هم توجه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 15. رضا

  سلام من کاسکو دارم روزی که خریدمش پرکن بود و وحشی
  ولی الان هم دستی شده هم پراشو نمیکنه البته اینم بگم هنوز پراش کامل در نیومده
  ولی الان چندوقته هیچ سوتی نمیزنه یا صدای قبلا همش صوت میزد نمیزنه میشه راهنمای کنین بعضی وقتا موقع تمیز کردن یک یا دوپر میکنه ایا طبیعیه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کنده شدن یکی دو پر هنگام تمیز کاری پرنده طبیعی هست فقط باید به اون ویتامین – کف دریا و حتی استخوان ران مرغ پخته شده و بدون چربی بدین تا کمبود کلسیوم بدنش برطرف بشه و پرهاش شکل خوبی بگیرن و درست رشد کنن.
   در مورد سوت نزدن پرنده هم میتونه از ضعیف شدن اون باشه و یا ممکنه سردش باشه و …

   پاسخ
 16. Hamid reza

  سلام
  دم طوطی من کنده شده(طوطی سبز)
  چقدر طول میکشه دوباره در بیاد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی داره معمولا از ۱۰ روز تا ۴۵ روز البته هرچی تعداد پر بیشتری کنده بشه مدت بیشتری طول میکشه تا همه در بیان ولی اینطوری هم نیست طی ۱۰ روز پر کامل بشه نه جوانه میزنه و شروع به رشد میکنه و طی همون ۴۵ روز پر کاملی میشه ولی خب همانطوریکه گفتم اون جوانه زدن پر هم ممکنه خودش تا ۴۵ روز زمان ببره و همه چی بستگی به تعداد پرهای کنده شده – تغذیه و شرایط محیطی پرنده و همچنین مقاومت بدنش داره یعنی هرچی سرحال تر باشه و غذای متنوع و مقوی بخوره خب طبیعیه که پرها رشد بهتر و بیشتری دارند.

   پاسخ
 17. محمد حسن

  سلام ..
  یه سوال دارم هرچقدر سعی کردم تو صفحه مربوط به خودش بپرسم صفحه مناسب با سوالمو پیدا نکردم

  – من طوطیمو تو اتاقم نگه میدارم . از بچگی هم که آزاد بوده همینطور تو اتاق واسه خودش میچرخه تا الانم مشکل خاصی نداشته ولی الان که هوا سرد شده نگرانم که سرما بخوره..
  خب شما الان میگی بخاری رو روشن کن و اتاقو گرم کن ..ولی به این آسونی هم نیست .. خودتونم میدونید که داشتن پرنده تو اتاق به ابعاد ۳*۴ باعث میشه اتاق بوی پرنده رو به خودش بگیره اونوقت منم مجبورم پنجره رو باز کنم ( تو این سرما) که بوی پرنده خارج بشه
  اینجوریم که هم خودم سرما میخورم هم طوطیم ..
  حالا شما که تجربه دارید ولی من اولین سالیه که طوطی نگه میدارم بهم بگید چیکار کنم که اتاقم بو نگیره ؟ :(

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز هیچ کار خاصی نمیشه کرد فقط نباید پرنده اینجوری توی خونه ول باشه حتما یه قفس براش بخرید هرچند خیلی خیلی سخته بتونید اون رو در قفس نگهدارید ولی چاره ای نیست حتما در قفس باشه مگر روزی چند ساعت که خودتون هستین و بقیه روز رو در قفس باشه و هر روز زیر قفس رو تمیز کنید دیگه اتاق بوی پرنده نمیگیره اما اگر کامل آزاد باشه تمام خونه رو بو که چه عرض کنم گند میگیره و خدای نکرده خودتون هم مریض میشید حتما یه تجدید نظر اساسی در روش نگهداری از پرنده بکنید.
   چون پرنده در هر جایی که بشه فضله میگذاره و بعدا خیلی مشکل ساز میشه.
   ضمنا نمیشه که پنجره اتاق رو دائم باز بذارید و اصلا طوطی ها رو نباید در معرض وزش باد قرار بدین چه تابستان و چه زمستان .
   باز اگر امری بود درخدمتتون هستم.

   پاسخ
   1. تاتی

    سلام ببخشید مدتی که طوطی من خودشو پف میکن باید نگران باشم یا عادی

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اگر موقتی هست و داره استراحت میکنه و یا خوابه عادیه ولی اگر مثلا نصف روز و یا کل روز رو در حالت پف کرده هست خیلی خطرناکه و علامت خیلی از بیماری ها هست. مخصوصا اینکه در حالت پف بال و یا سرش هم لرزش داشته باشه که دیگه بد تر !!!!؟؟؟

     پاسخ
 18. مجتبی ک

  سلام
  خسته نباشید .
  طوطی من رو که یادتون میاد ؟
  یاد گرفته هی کاج و وسایل بازیش رو توی ظرف آبش میندازه ؟ به نظر شما منظورش چیه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچی داره بازی میکنه و یا دیده سفت هستن گفته شاید خیس بخورن و نرم بشن تا اونها رو بخوره ؟؟!!
   جدی میگم اینا غذاهای خشک رو آب میزنن تا نرم بشن و بخورن.

   پاسخ
  2. ناشناس

   الان دو روزه که من یه طوطی ملنگو خریدم غذا از دستم میخوره ولی چرا پرهاشو مرتب نمی کنه تو رو خدا نگین مریضه خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی دوسش دارم

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    خب ممکنه زمانی پرهاشو مرتب کنه که شما پرنده رو زیر نظر نداشته باشین. دلیلی نداره بگیم پرندتون مریضه

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *