سیچلاید زرافه ای (ونوستوس)

ونوستوس یا سیچلاید زرافه ای یکی از انواع سیکلیدها به شمار میرود که رفتاری پرخاشگرانه و خشونت امیز دارد و بهتر است با سایر هم خانواده های خود البته با رعایت سایز نگهداری شود. سیچلاید زرافه ای شکارچی ماهری محسوب میشود و علاقه وافری به غذای زنده دارد البته برای تغذیه این ماهی میتوان از مواد گوشتی با پرتوئین بالا یا انواع غذاهای اماده مخصوص ماهیان گوشتخوار استفاده کرد

به ادامه متن توجه کنید

نام های رایج: سیچلاید زرافه ای , ونوستوس, کالینگو

نام علمی: Nimbochromis venustus

خانواده : سیکلیده ها (سیکلیده آفریقایی)

زیستگاه اصلی : دریاچه مالاوی

اندازه : در اکواریوم تا  ۲۵ سانتی متر رشد میکنند

جایگیری در آکواریوم : در میانه و کف اکواریوم

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پ هاش:۷ الی ۸

تاریخچه کشف : ونوستوس یا سیچلاید زرافه ای در سال ۱۹۰۸ توسط بولنگر ( Boulenger ) شناخته شد که آنها مختص دریاچه مالاوی ( Lake Malawi ) هستند و در بیش تر جاهای این دریاچه و تا عمق ۵۰ پا ( ۱۵ متر )  یافت می شوند که بیش تر در فضاهای باز و شنی جایگیری می کنند .

ونوستوس

شناخت: بدن آنها بلند و محکم است . آنها در هر طرف بدن روزنه ی بینی داشته که جمعاً دو روزنه آنها را قادر به داشتن حس بویایی می کند به این صورت که آب را مکیده و خارج می کنند و بعد از نمونه برداری از آن شروع به بو کردن می کنند که همه ی اینها بسته به چگونگی احتیاج آنها به بو کشیدن در آب در مدت بسیار کمی صورت می گیرد . این خصوصیت آنها در ماهیان آب شوری مثل Damselfish و سیچلاید ها هم وجود دارد .

رنگ : همانند اسمشان رنگ و نقش بدن آنها شبیه بدن زرافه بوده که معمولاً یک بدن سفید و زرد با خال های قهوه ای بزرگ دارند . اغلب نرهای ونوستوس در زمان آمادگی برای جفت گیری رنگ آبی به خود می گیرند که میزان رنگ آبی سر آنها خیلی بیش تر است.

رفتارهای اجتماعی : ونوستوس برای تانک جمعی مناسب نیست ، چرا که ماهی پرخاشگری است . آنها شکارچی های پرخوری هستند ، اما کمتر پرخاشگری خود را نشان می دهند . بهتر است در تانک آنها تنها ماهی های همین گونه و یا سیچلاید ها نگهداری شود . آنها را نباید با Mbuna ها ( سیچلاید هایی که در سنگ های کوچک جایگیری می کنند . ) در یک تانک نگه داشت و بهتر است آنها را به صورت گروه های ۶ تا ۸ تایی شامل یک نر و چندین ماده نگهداری کرد ، چرا که در اینصورت یک گروه تشکیل می دهند . هرگز دو نر ونوستوس را در یک تانک نگهداری نکنید ، چرا که آنها با هم ناسازگار بوده و منجر به مرگ یکی از آنها می شود . ( مگر اینکه تانکشان خیلی بزرگ باشد . ) در ضمن آنها را در تانک سیچلاید های آرام و صلحجو هم نگهداری نکنید .

سازگاری : در آکواریوم سیچلاید ها ، ونوستوس پرخاشگر است و تنها تانک جمعی ای که در آن سیچلاید های بزرگتر باشند برای آنها مناسب است . به طور کلی هر سیچلاید کوچکی می تواند غذای آنها محسوب شود .

تغذیه : در طبیعت آنها سیچلایدهای کوچک را با روش ماهرانه ای شکار می کنند ، آنها در شن ها پنهان شده و ساکن می مانند تا هنگامی که ماهی کوچکی به آنجا وارد شد ، آن را شکار کنند .اما در آکواریوم آنها همه چیزخوار بوده و در آکواریوم بهترین غذاها برای آنها غذاهای پروتئینی است . آنها می توانند غذاهای زنده فریز شده ، کریل ( Krill ) خشک فریز شده ، غذاهای دانه ای و سایر غذاهایی که ماهیان گوشتخوار با آنها تغذیه می شوند را بخورند . گاهی اوقات هم می توانید به آنها ماهی طئمه دهید ، البته با این کار حس وحشی گری آنها تقویت شده و به شکار ماهی طئمه می پردازند و این سبب پرخاشگری آنها به سایر ماهی ها هم می شود . البته آنها برای تامین کلیه ی مواد مورد نیاز بدنشان به غذاهای گیاهی هم احتیاج دارند . سیچلاید های زرافه ای جوان ( ۷ تا ۱۰ سانتی متری ) می توانند پولکی هم بخورند

توجه : آنها آنقدر غذا می خورند تا معده آنها متورم شود و به همین دلیل باید مراقب باشید که بیش از حد معمول به آنها غذا ندهید . تورم شکم آنها به این دلیل به نفخ مالاوی ها (Malawi bloat ) معروف است . البته این بیماری به سبب نبود مواد گیاهی مناسب در غذای آنها و تغییر وعده های غذایی هم رخ می دهد که می توان به راحتی از آن پیش گیری کرد

تانک مورد نیاز : ونوستوس های کوچک به یک تانک ۷۰ گالنی ( ۲۶۴ لیتری ) نیاز دارند ولی آنها خیلی سریع رشد کرده و تانک ۱۲۵ گالنی ( ۴۷۲ لیتری ) مناسبشان خواهد بود .

شرایط آب : آنها هم در آب شیرین و هم در آب شیرین شورمزه ( مخصوص ماهی های اسکات ، آنجل مونو و … ) به خوبی زندگی می کنند ولی به جریان آب و فیلتراسیون قوی در تانک نیازمندند . کیفیت پایین آب سبب خرابی چشم آنها می شود . حرکت آب که سبب گردش سیجلایدها در آب و مقاومت آنها می شود برای آنها خوشایند است و سبب تبخیر آب شده که قلیایی شدن آب را به دنبال دارد . ( آب قلیایی آب مورد علاقه ی آنها بوده و در آب قلیایی املاح بیش تری در آب محلول است . ) پی اچ آب را برای آنها بیش تر از ۷ نگهدارید . البته آنها می توانند pH کمتر از ۷ را هم تحمل کنند ولی بهترین pH برای آنها ۷.۵ الی ۸ است. کیفیت آب تانک سیچلاید های مالاوی به سرعت کاهش می یابد که باید هر هفته ۱۰ تا ۲۰ درصد از آب تانکشان را با آب جدید جایگزین کنید .

شرایط تانک : زیر لایه ی شنی آکواریوم می تواند احساس در طبیعت بودن را به ونوستوس ها بدهد که شن های مورد استفاده برای تانک آنها باید هم شامل شن های مورد استفاده برای ماهیان آب شیرین و هم شن های مورد استفاده برای ماهیان آب شور باشد ، چرا که اگر بخواهید pH آب را بالا نگهدارید ، شن های آب شور این کار را انجام می دهند . آنها به فضای باز زیادی احتیاج دارند و می توانید با استفاده از چند صخره و سنگ و چوب چاله ها و حفره هایی برای پنهان شدن آنها ایجاد کنید . مهم اینست که آنها فضای زیادی برای شنا در پایین و میانه ی تانک داشته باشند .

رفتارهای غریزی : آنها علاقه ی زیادی به حفر شن ها دارند و به همین دلیل باید مطمئن شوید که سنگ ها و صخره هایی که کف آکواریوم قرار گرفته کاملاً روی شن ها را نپوشاند . ونوستوس ها برگ های گیاهان آب شیرین را می خورند ، ولی گیاهانی هم هستند که آنها نمی خورند ولی چون ونوستوس ها شن ها را حفر می کنند ، گیاهان در آب معلق شده که برای جلوگیری از این ، باید ریشه ی گیاهان را خوب در شن ها محکم کنید .

سیچلاید زرافه ای ماهی خیلی محبوبی بین گونه های سیچلایدهایی است که در آکواریوم نگهداری می شوند . البته آنها خیلی پرخاشگر بوده و به همین دلیل سیچلاید دارها و ماهی دارها آنها را خیلی ارزان تهیه می کنند. به طور کلی نگهداری از سیچلاید زرافه ای آسان بوده و آکواریوم دارها متوجه شده اند که سیچلاید زرافه ای شکارچی خوبی بوده و به فضای زیادی در تانک احتیاج دارد. رفتار جالب سیچلاید زرافه ای سبب شده که نسبت به سایر سیچلاید ها محبوبیت بیش تری داشته باشد ؛ آنها در شن ها خوابیده و خودشان را به حالت مردن معلق می کنند و زمانیکه ماهی های کوچک برای خوردن ماهی که در ظاهر مرده می آیند ، سیچلاید زرافه ای حمله کرده و آنها را می خورد .

تشخیص جنسیت : رنگ آبی بدن سیچلاید های زرافه ای نر روشن تر است یا رنگ زرد با نقش های مات روی بدن دارند ولی ماده ها رنگ طلایی با نقش های معمولی روی بدنشان دارند . ونوستوس های نر می توانند از زرد به آبی تغییر رنگ دهند یا همیشه آبی رنگ باشند ، اما همه ی نقش های زرافه را در زمینه ی بدن داشته و رنگ زردی که از بینی آنها شروع شده و در طول باله ی پشتیشان ادامه دارد . بدن سیچلاید های زرافه ای ماده و جوان خال های قهوه ای دارد که در ماده زردی کمی هم در روی سر ، باله ی مقعدی و نیمه ی پایینی بدن مشاهده می شود . نیمه ی پایینی باله ی دمی ماده ها هم زرد بوده و باله ی پشتی آنها نوکدار و روشن است. ونوستوس های جوان شبیه ماده ها هستند ولی زمینه ی بدنشان رنگ روشن تری دارد ( تقریباً نقره ای سفید ) .

تشخیص جنسیت سیچلاید زرافه ای

تولید مثل : ونوستوس را می توان در اسارت هم تکثیر کرد که برای این منظور یک گروه ۶ تا ۸ تایی از ونوستوس های جوان را در تانک قرار داده و اجازه دهید با هم رشد کنند .

همانند بسیاری از سیچلاید های آفریقایی پرخاشگر دیگر ، بهتر است آنها به نسبت دو تا سه ماده برای هر نر در آکواریوم نگهداری شوند تا مانع از پرخاش آنها به سبب متمرکز شدن نرها روی یک ماده شوید .برای آنها در تانک مکان های مخفی شدن زیادی را فراهم کنید تا در زمان جفت گیری خیلی پرخاشگری نکنند . تانک تکثیر هم برای یک نر و چند ماده  باید حداقل ۱۲۵ گالن ( ۴۷۰ لیتر ) حجم داشته باشد.

آنها یک سنگ صاف یا تخته سنگ را برای تخم ریزی ترجیح می دهند ، البته باید مطمئن شوید که مکان تکثیر آنها در جریان بالای آب قرار نداشته باشد ، چرا که تخم ها از سطح خارجی بارور می شوند . در هنگام جفت گیری رنگ آنها شبیه ماهیان آب شور شده که خیلی پررنگ و زیباست .

آنها دهان پرور هستند و ماده ها تخم ها را در دهانشان نگهداری می کنند . یک ونوستوس ماده می تواند ۶۰ تا ۱۲۰ تخم را در دهان خود  بیش از یک ماه نگه دارد . و بچه های هچ شده را تا ۱۰ روز در دهانش پنهان می کند .در صورتی که تانک آنها خیلی شلوغ باشد ، تخم ها را نگه نداشته و آنها را رها می کند .

سیچلاید زرافه ای ماده حدود دو هفته تخم ها را در دهان خود پرورش می دهد که بهتر است ماهی نر را از آنها جدا کنید ، چرا که نسبت به خوردن بچه ها و تخم ها بیمی ندارد .

نقل از : http://worldfish.blogfa.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

96 دیدگاه در “سیچلاید زرافه ای (ونوستوس)

 1. کامران

  سلام به دوست عزیزم.
  امیدوارم خوب و خوش باشی رفیق.
  شهریار جان فکر کنم منبع مقاله رو یادت رفته بنویسی. قدیما که مینوشتی پیری دیگه.
  …………………………….
  سلام
  چه عجب اقا کامران……. اگه اتفاقی ما رو پیدا کنی بهمون سر بزنی
  راست گفتی از وقتی جابجا شدم بعضی چیزا به هم ریخته
  درستش کردم عزیز ، شما جون بخوا
  فکر کنم به aqua-queast و چند تا دیگه سایت هم تذکر بدی چون فکر کنم خیلی دیگه از همین مقاله استفاده کردن
  نمونشو ببین: http://www.aqua-quest.ir/article146.html
  به هر حال ممنون از نظرت باز هم بهمون سر بزن
  فدات شم
  خدانگهدار

  پاسخ
 2. abolfazl

  سلام
  من یه دونه از این دارم که با سبچالد ماکرو و فلاور باکس وسیچالد دهان آتشی نگه میدارم همه یه سایزن گاهی اوقات با هم کل میندازن ولی الان سیچالد ونوستوس رفته یه جا نشسته تکون نمیخوره حتی نمیاد غذا بخوره میگید چش شده؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اشکالی نداره ممکنه ترسیده باشه اگه فردا هم غذا نخورد به حالات ماهی نگاه کنید ببینید لرزش و یا حرکات عجیب نداره و روی بدنش قارچ نزده – از ماهی های دیگه کتک نخورده از چیزی نترسیده باشه.

   پاسخ
 3. abolfazl

  کتک که فکر نکنم یه خورده با فلاور باکس کل کل میکنه شایدم بخاطر اون باشه ولی دقت میکنم فلاور از صبح تا حالا دور برش نرفته در ضمن یه خورده غذا خورد یه بار دوباره رفت پایین

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هر موقع بهش غذا دادین از اتاق برین بیرون تا راحت باشه و یواشکی نگاهش کنید حتما غذا می خوره.

   پاسخ
 4. EMINEM

  سلام میشه با یک جفت این ماهی رو تکثیر کرد

  پاسخ
  1. میثمva

   سلام
   بله چرا نشه اگه بتونید یه جفت مناسب پیدا کنید چرا نشه
   اگه نتونستید باید تعداد ۷-۸تا از این ماهی رو کنار هم قرار بدین تا جفت مناسب پیدا بشه
   موفق باشید

   پاسخ
 5. Vincent

  سلام
  چند روزیه که یه جفت ونوستوس من میرن کف آکواریوم، دور هم میچرخن و خودشونو میلرزونن!
  آیا معنی خاصی داره این رفتارشون؟

  پاسخ
  1. hanif

   با درود
   دوست گرامی ماهیهای شما نسانه ها جفت خوردن و تولید مثل رو دارن نشون میدن ولی این دلیل بر تخم گذاریه حتمی نیست
   موفق باشید

   پاسخ
 6. GMS

  با سلام
  من خاطره ی خوشی از این ماهی ندارم یکبار یه ماده اش رو خریدم بعد از یک هفته مرد لطفا کمکم کنید که چرا مرد :۱ـ دمای اکواریوم روی ۳۲ درجه بود ۲ ـ گاهی اوقات از مسیرش منحرف میشد و بدنش رو به کف اکواریوم میکشید ۳ـ ممکنه اسکارم اونو کشته باشه و وقتی که مرد دهنش تا ته باز بود.

  پاسخ
  1. محمدرضا آریاپور

   سلام دما خیلی زیاد بوده انگل داشته ماهیتون هوادهی چطور بوده؟

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   دلایل مختلفی ممکنه در مرگ و میر ماهیا دخیل باشه. مثلا اسکار با سیچلایدهای افریقایی خیلی به ندرت میسازه و ممکنه دلیل مرگ ماهیتون بیماری نبوده بلکه کتک خوردن از اسکار بود. یا خب ماهیتون دچار بیماری انگلی شده باشه یا سایر….
   دمای ۳۲ درجه هم برای ماهیا شاید کشنده نباشه ولی زیاده و بیشتر از این دما برای درمان بیماری یا قرنطینه یا … استفاده میکنن

   پاسخ
   1. GMS

    ممنون از پاسخ سریعتون
    هوادهی فقط روز ها و شب ها خاموش بود
    این مسئله مربوط به یکسال پیشه که تازه کار بودم و با اسکار هم خوب بود مرتب کنار هم شنا میکردن
    ولی همون شبی که اسکار رو به تانک وارد کردم مرد.

    پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز لطفا سوال تکراری نپرسید و جای مناسب هم سوال خود رو مطرح کنید و برای پاسخ گرفتن حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید.
   ph شاخصی برای مشخص کردن میزان اسیدی و یا قلیایی بودن آب هست.

   پاسخ
 7. سیاوش

  سلام
  این ماهی کجا میشه پیدا کرد؟ قیمتش حدودا” چنده؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این ماهی رو که همه جا دارن فقط دنبالش باشید حتما پیدا میکنید ماهی کمیابی نیست.
   البته قیمت هم نمیتونیم بدیم خدمتتون اما ماهی گرون قیمتی هم نیست.

   پاسخ
  2. میرزارضاکرمانی

   بگردید حتما پیداش میکنید .البته در نظر داشته باشید ماهی خشنیه ..
   قیمتش هم زیاد نیست ! ************

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    لطفا قیمت ندین دوست عزیز بنده پست شما رو ویرایش کردم.

    پاسخ
    1. میرزارضاکرمانی

     سلام مهندس ( مجتبی خان )…….
     یه سوال بپرسم واقعا جواب میدی بهم

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      چرا جواب ندم ؟؟!!! تا سوالت چی باشه ؟؟!!

      پاسخ
 8. حسن

  سلام
  می خواهم اون اکواریومی که گفتم به ابعاد زیر است درست کنم می شود دوتا ۸ اینچی از این ماهی ها بندازم توش بعد در مورد مقاومتش در ابر بیماری ها می شود برام توضیح دهید
  ۱۶۰
  ۶۰
  ۵۰
  این ها ابعاد اکواریومی که می خواهم بسازم بعد تا چه اندازه ای رشد می کنند خیلی ممنون خداحافظ

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   منظورتون از ابر بیماری چیه؟ اگه منظورتون این هست که ماهیای مقاومی هستند باید بگم بله ماهیای مقاومی هستند ولی قرار نیست کیفیت ابتون پایین باشه یا به ماهیا نرسین یا در مورد تغذیشون کوتاهی کنید و توقع داشته باشین مریض نشن
   سایزشون هم نهایتا به بیست تا بیست و پنج سانتی متر میرسه

   پاسخ
 9. حسن

  سلام
  وا خاک عالم ببخشید می خواستم بنویسم برابر شد ابر
  بعد دیدم نوشتین چشمش خراب می شه ؟؟؟یعنی چی چشمش خراب میشه بعد حالا این ابعاد با شیشه ده میل برای این ماهی خوب می شه خیلی ممنون خداحافظ

  پاسخ
 10. MOHAMMAD.

  سلام
  ببخشید یه دونه مار ماهی (نمیدونم فک کنم اتشی . طاووسی بود)حدود ۳۰سانتی متر دیدم میشه با سیچلاید های افریقایی نگهداری کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شرمنده این ماهی رو نگهداری نکردم و درموردش هم اطلاع زیادی ندارم که راهنمایی کنم. صبر کنید سایر دوستان اگه از این ماهی نگهداری کرده باشن یا اطلاعی داشته باشن حتما نظرشون رو میگن

   پاسخ
   1. عليرضا

    سلام ببخشید من جدیدا یک اکواریوم ١٢٨ لیتری خریدم و توش از انواع سیچیلاید ها استفاده کردم (پرت تگزاس اذرخش جوئل اسکار و سیچیلاد)
    ولی بعد از یک هفته دارم پشت سر هم تلفات میدم یه بارم سفیدک گرفتن که دما و دارو استفاده کردم خوب شدن ولی هنوز تلفات میدم دما اب هم از ٢٨ به ٣٠ اوردم ولی خیلی کم غذا میخورن و گرین تیلورم که اصلا غذا نمیخوره چیکار کنم؟! مریضی چیزی دارن؟!

    پاسخ
    1. Abbas_m

     سلام لطفا سوال را در اخر پست ها بیان کنید نه وسط گفت تو گوی دیگران…
     خب درمورد سوالتون باید بگم که ممکنه هزار و یک دلیل داشته باشه که من چندتاش را عرض میکنم ۱. کلا ترکیب شما باهم سازگار نیس آذرخش تو این ترکیب گرسنه میمونه و میمیره جوئل جزو سیچلاید های افریقایی و یا بقیه ماهی هاتون مثل اسکار را میزنه و یا اگه کوچیک باشه توسط اونا کشته میشه ۲. کیفیت ابتون را چک کنین پایین نباشه ۳. اکسیژن رسانی را کنترل کنید و مواظب باشین اکسیژن اب پایین نیاد ۴. هنگام وارد کردن ماهی. ماهی جدید را خوب اب به اب کنید و یکدفه نندازینش توی اکواریوم ۵. علامت های بیماری مانند دم خوره. ایک. قارچ های پوستی. مشکلات روده ای و… را چک کنین اگه وجود داشت باید درمان بشن ۶. دمای اب را روی ۲۸ یا ۲۹ تنظیم کنید و دما رو خیلی بالا نبرید ۷. پارامتر های اب مثل ph را کنترل کنید ۸. ممکنه اشکال از سنگ ها و دکور اکواریومتون باشه و باید چک کنین ببینین اهکی نباشن …
     موفق باشید

     پاسخ
 11. علی

  میتونم یک جفت سیچلاید زرافه ای نر و ماده رو در آکواریوم ۱۸۰ لیتری همراه با یک نایف و یک جفت اسکار و یک جفت پرت نگهداری کنم؟

  پاسخ
  1. یاشار

   درود
   خیر دوست عزیز هم فضا برای نگهداری این ماهی کم دارید ، هم ترکیب مناسبی برای نگهداری این ماهی ندارید ! شما از ترکیب امریکایی ها استفاده میکنی که با افریقایی ها جور در نمیاد ! اسکار سرش برای دعوا درد میکنه ، پرت کلا” عاشق درگیریه و این زرافه ایی هم پرخاشگر . با ورود این ماهی به تانکتون جنگ و دعوا همیشه برقراره تا یکی از پا در بیاد !
   شما بازهم منتظر نظرات اساتید سایت باشید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. علی

    بهترین ماهی سازگار با این ماهی ها چه ماهی ای هست؟
    میشه به ترکیب برای ماهی های من بگید؟

    پاسخ
 12. یاشار

  دوست خوبم نگهداری از ماهیان گوشتخوار نیاز به فضای لازم ، مخفیگاه های متعدد برای کمتر کردن درگیریها دارد . نظر من اینه هر چی ماهی کم تر باشه آرامش بیشتری توی آکتون دارید ! انتخاب ترکیب ماهی امری سلیقه ایی هست ! شما میتونید از انواع امریکایی ها با رعایت سایز بندی استفاده کنید ، از تگزاس هم میتونید استفاده کنید اما تراکم ماهی هاتون برای این آک زیاد میشه! من جای شما بودم نایف و اسکار رو رد میکردم و ۱ جفت گرین ترور یا بلو تروربه همراه ۱ جفت تگزاس و ۱ جفت پرت استفاده میکردم البته این سلیقه و نظر منه که ممکنه با شما متفاوت باشه. شما بازهم ممنتظر نظرات اساتید سایت باشید .
  موفق باشید

  پاسخ
  1. علی

   اما من اسکار و نایف دوست دارم و نمی خواهم ردشون کنم .
   دیگه چه ماهی هایی رو میشه نگه داری کرد که هم مقاوم باشن و هم زیبا
   من قبلا نظر دادم اما دوستان گفتن این کار سلیقه ایه ولی هرچی ماهیه خوشگله نمی سازن.
   لطفا اگه مزاحمت نباشه بگید چه ماهی هایی رو میشه نگه داری کرد؟

   پاسخ
 13. یاشار

  خب دوستان به درستی گفتن که سلیقه ایی هست و همین الان یک نمونش رو دیدیم من نایف و اسکار رو رد میکنم ولی شما علاقه داری این یعنی سلیقه و کاملا” هم قابل احترامه . آک ۱۸۰ لیتری زیاد فضا نداره ماهی های شما ( اسکار ، نایف ) رشد سریعی دارن و تا همین الان هم به سایز قابل توجهی شاید رسیده باشن که همین امر ورود ماهی تازه وارد رو دچار مشکل میکنه ! به عقیده من همین ۵ ماهی برای تانک شما مناسبه اما اگه علاقه دارید میتونید تگزاس ، دهان اتشی یا جک دمپسی نگه داری کنید . فقط در خصوص ماهی هایی که نام بردم حتما” منتظر نظرات اساتید محترم سایت باشید .
  موفق باشید

  پاسخ
 14. علی

  خیلی ممنون
  میشه کنار اینا دو یا سه تا ماکرو و یا یکی بلو الکتریک نگه داری کنم؟

  پاسخ
 15. علی

  راستی در پست قبلی نگفتم پرت ها و اسکارها کوچکن و نایف یکم بزرگتره

  پاسخ
  1. یاشار

   خب کوچیک بودن اسکارها کمی کارتون رو راحت کرده اما موقتی هستش چون به زودی رشد قابل توجهی میکنن !
   خیر از ماکرو و بلو الکتریک هم نمیتونید استفاده کنید ، البته من ماکرو با اسکار نگهداری کردم ماکرو مرتب باله و دم اسکار رو میزنه و چون جنب و جوش و سرعت زیادی داره اسکار رو کلافه میکنه اما اسکار در فرصت مناسب حق ماکرو رو کف دستش میزاره و این عاقبت ترکیب شماست البته هستن بعضی از ماهی ها که خلق و خویی متفاوت دارن . شما یا ترکیب افریقایی برای نگهداری انتخاب کنید یا امریکایی

   پاسخ
 16. علی

  پس چه ماهی ای نگه داری کنم لطفا اسم چند ماهی که به وفور یافت می شوند رو بنویسید چون هرچی ماهی هست سازگاری کامل با این ماهیان من ندارن.
  لطفا اسم چند ماهی رو بگید حتی اگر لازم به شیشه بود هم موقتی استفاده میکنم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کنار اسکار و نایف و پروت میتونید از سیکلیدهای امریکایی یا گربه ماهیا نگهداری کنید. سیکلیدهایی مثل ماکرو و زارفه ای و بلو الکتریک و …. همگی افریقایی هستند و سازگاری مناسبی با سیکلیدهای امریکایی ندارن. ضمنا تانکی که توش اسکار باشه واقعا محدودیت میاره و نمیشه هر ماهیی رو کنار اسکاری که جا افتاده باشه نگهداری کرد. به هر حال شما کنار ماهیای فعلیتون یا میتونید از گربه ماهیایی مثل ردتیل و دراگون نگهداری کنید یا از سیکلیدهایی مثل تگزاس و ترور و سورم. البته نکته ای که وجود داره با توجه به حجم تانکتون الان هر سیچلایدی اضافه کنید اسکار یا پروت باهاش درگیر میشن. مگر سایز سیکلید انتخابی کمی بزرگتر باشه. به هر حال تانکتون حجم قابل توجهی نداره بنابراین یا کلا از نگهداری سیکلیدهای دیگه صرف نظر کنید که دردسر واستون ایجاد نشه یا از گربه ماهیا حداقل کنارشون نگهداری کنید. یا اگه قراره سیکلیدی نگهداری بشه تانک رو با دکور و گیاه پلاستیکی و اصلا هر دکوری دارید شلوغ کنید و بعد هم که ماهی رو خریدید یه مدت با شیشه از بقیه جدا باشه و سپس کنار بقیه رها بشن(ایشالا که دعوا نمیکنن و اگه هم دعوا شد باز یا باید جداش کنید یا ماهی رو عوض کنید و به هر حال دردسرش رو بپذیرید)

   پاسخ
 17. hasan

  سلام ببینم میشه بارب تایگر و ردلاین کنار این ماهی نگه داری کرد

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *