ماهی پوزه خرگوشی

پوزه خرگوشی یکی دیگر از ماهیان زیبای اب شیرین است که به خاطر صلح جو بودن و رفتار ارام انها گزینه ای ایده ال برای نگهداری در کنار سایر ماهیان ارام اب شیرین بشمار میرود. انها اکثرا در کف و گه گاه هم شنای زیبایی را در کناره های اکواریوم انجام میدهند. پوزه خرگوشی ها در کل دوست داشتنی هستند و هر اکواریوم داری ممکن است تصمیم به نگهداری از انها بگیرد و بنده هم در این قسمت سعی میکنم اطلاعاتی را در مورد این ماهی برای شما قرار دهم

به ادامه متن توجه کنید

نام های رایج :پوزه خرگوشی، خفاش ماهی،کوسه ماهی چینی و….

نام علمی : Myxocyprinus asiaticus

خانواده : Catostomidae

زیر خانواده: Myxocyprininae

زیستگاه: رودخانه یانگتزه چین

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پ-هاش: ۶ الی ۷.۵

شناخت: پوزه خرگوشی ها که به انها شارک چینی هم میگویند بومی رودخانه یانگتزه چین میباشند. نام شارک چینی (کوسه) را بیشتر به خاطر زیستگاه انها یا بدن و باله کوسه مانندشان به انها نسبت داده اند، البته در برخی منابع هم از جنبه تبلیغاتی اسمشان یاد کرده اند. به هر حال قضاوت در این مورد را به عهده خود شما میگذارم. پوزه خرگوشی ها از ماهیان صلح جو و دوست داشتنی به شمار میروند که در طبیعت بسیار بزرگ میشوند و با وجود جثه بزرگی که به دست می اورند کاملا بی ازار هستند. انها بیشتر در کف و میانه اب زیست میکنند و به دنبال غذا در بین شن ها میگردند. گول شکل و شمایل کوچک انها را هنگام خرید نخورید زیرا انها همیشه به این اندازه نمی مانند و بسیار بزرگ میشوند اگر چه در اکواریوم ها، مخصوصا اکواریوم های کوچک به ان شکل که در طبیعت سایز میگیرند رشد نمیکنند  (در طبیعت حدود یک متر رشد میکنند) و شاید در اکواریوم به ۳۰ الی ۴۰ سانتیمتر هم نرسند. از دیگر خصوصیات انها سری با شکل و شمایل خرگوش میباشد که شاید یکی دیگر از نام های رایج انها را توجیه کند، انها خطوطی هم روی بدن دارند که نسبت به شرایط اب و اکواریوم ممکن است انها را کمرنگ تر یا پرنگ تر کنند. پوزه خرگوشی ها در دو رنگ قهوه ای و مشکی در بازار ایران موجود میباشند که قیمت نسبتا مناسبی هم دارند و جزو ماهیان وارداتی هستند

نگهداری: با وجود اینکه پوزه خرگوشی ها در اکواریوم به اندازه ای که در طبیعت رشد میکنند بزرگ نمیشوند و رشد انها سالیانه ۵ یا ۶ سانتیمتر بیشتر نیست و مدتها طول میکشد تا یک پوزه خرگوشی به سایز ۳۵ یا ۴۰ سانتیمتر برسد (ان هم در اکواریوم های بزرگ) اما شما تدابیری برای یک اکواریوم جادار و بزرگ برای انها بیاندیشید. اگر در کف از سنگ ریزه استفاده میکنید از سنگ ریزه های کوچک استفاده کنید تا انها بتوانند بین انها جستجو کنند یا اگر ازماسه استفاده میکنید که خیلی بهتر است و انها از جستجو بین شن ها لذت میبرند. برای دکر بندی اکواریوم هم میتوانید از صخره ها یا دکرهای مصنوعی یا چوب های دکری موجود در بازار استفاده کنید که مورد توجه انها نیز خواهد بود. برای گیاهان طبیعی هم باید یا انها را در گلدانی محکم کنید و در اکواریوم قرار دهید یا ریشه انها را کاملا در شن کف فرو برید تا از طرف پوزه خرگوشی ها اسیب نبیند و از شن جدا نشود اگر چه با همه این تدابیر گه گاه انها گیاهان طبیعی را از بین میبرند. انها در کوچکی بیشتر گروه را ترجیح میدهند ولی با پا به سن گذاشتن و بزرگ شدن زندگی تکی برایشان مطلوب تر است ، به هر حال خریداری یک پوزه خرگوشی برای گروه ماهیان شما ایرادی ندارد همانطور که خریداری چند پوزه خرگوشی نیز مشکلی نخواهد داشت و همه و همه بستگی به خود شما و اکواریوم مورد نظرتان دارد. پوزه خرگوشی ها دمایی که برایشان مطلوب است ۲۶ درجه سانتیگراد میباشد که اگر ماهی حساس یا خاصی در اکواریوم ندارید برای سایر ماهیان معمول شما این دما نیز مطلوب است. پ-هاش هم به همین شکل، یعنی پ-هاش معمول یا خنثی مناسب حالشان است که ان را هم باید تنظیم کنید و فقط مانده هم تانکی های پوزه خرگوشی که باید ببینید با چه ماهیانی مخواهید انها را نگهداری کنید خوشبختانه پوزه خرگوشی ها انقدر ارامند که میتوانید با اکثر گیاه خواران مانند ، انجل ها، شارک ها، گورامی ها و سایر ماهیان صلح جو مانند دیسکاس ها و …. نگهداری کنید

نکته: سعی کنید اب تانک همیشه شفاف و به قول معروف کریستاله باشد و به صورت هفته ای یا حداقل به صورت ماهیانه اب انها را به نسبت یک چهارم سیفون کنید و اب تازه جایگزین اب انها کنید و سعی کنید کمترین استرس یا شوکی به ماهیان پوزه خرگوشی و سایر ماهیانتان وارد نشود تا همیشه سالم و سرحال باشند

تغذیه: همه چیز خوار بوده و غذاهایی مثل کرم خونی ، پولکی ، غذاهای دانه ای و کلا غذاهایی که به کف میروند را میخورند انها بعضی از سبزیجات و میوه ها را هم می خورد. پوزه خرگوشی ها اکثرا بین شن ها به دنبال غذا میگردند و این کارشان باعث تمیز سازی بین شن ها از ته مانده غذایی سایرین نیز خواهد شد.

تکثیر: اطلاعاتی از تکثیر انها در کشور در دسترس نیست یا بنده حقیر اطلاعی در این مورد ندارم

در صورت کپی برداری لینک سایت (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

177 دیدگاه در “ماهی پوزه خرگوشی

 1. sadeghzadeh_s

  با سلام و خسته نباشید
  احتراما اکواریوم اینجانب ۱۲۰ سانتی بوده که شامل ماهیان ذیل میباشد :
  ۲ تا پنگوسی – ۲ تا مولی – ۲ تا پوزه خرگوشی – ۱ عدد دلقک – ۱ عدد چشم چراغی – ۲ عدد بلک گوست – ۲ تا انجل – ۱ عدد دیسکس – و تعدادی کالر فیش
  دو عدد ماهی پوزه خرگوشی که ۲ هفته است وارد شده اند که به تازگی باله بالای انها بسیار کنده شده است.همچنین رنگ دیسکس بسیار تیره گشته.
  لطفا بفرمایید دلیل این مشکلات چیست وچگونه می توان برطرف نمود؟و ایا باز هم می توان دیسکس اضافه کرد؟
  باتشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   باله ها خوردگی دارند یا کنده شده؟؟؟ کالر فیش ها جنسشون خرابه باید مراقب باشید که اونا نزده باشن. یا بلک گوست هم به رنگ سیاه حساسه و ممکنه کار اون باشه البته در شب میزنه و شاید نبینید
   شرایط اب رو چک کنید. دما رو مخصوصا و اگه کیت تست نیتریت دارید حتما یه تست بگیرید در غیر اینصورت سی درصد اب اکواریوم رو سیفون و با اب تازه هم دما و هم شرایط تعویض کنید و به ابتون درصد کمی نمک بدون ید اضافه کنید(۳۰ تا ۴۰ گرم در صد لیتر). احتمال میدم شرایط اب اصلا خوب نباشه.
   دیسکاس ماهی بسیار حساسیه و تیره شدن رنگش به میتونه به خاطر شرایط اب یا استرس حاکم در تانک باشه. البته مریض هم که بشن همین رنگی میشن.اصلا تنها بودن برای دیسکاس صحیح نیست و خریداری دیسکاس تو این شرایط هم درست نیست و ممکنه بقیه هم همینطور بشن و بمیرن. شرایط اب رو چک کنید، عوامل استرس زا رو از بین ببرید و دما رو تا ۳۱ درجه بیارید بالا.
   اگه شرایط اب درست شد. حداقل یه فیلتر سطلی با مدیای خوب دارید به فکر خرید دیسکاس باشید و یه گروه ۴ تایی به بالا بخرید
   موفق باشید

   پاسخ
 2. مجتبی

  سلام
  باله های پوزه خرگوشی یا توسط لوچ و یا بلک گوست کنده شده بهتره بیشتر دقت کنید و خودتون ببینید کدوم ماهی مزاحمت ایجاد میکنه.
  در مورد تیره شدن رنگ دیسکس بگم که متاسفانه دیسکس شما میمیره. البته میشه به دادش رسید دیسکس به دلیل شرایط نا مناسب آب رنگش تیره میشه و خوب غذا نمی خوره و حتی ممکنه یه وری بشه و بمیره بهتره دیگه دیسکس اضافه نکنید و آب رو صیفون کنید و فیلتراسیون آکواریومتون رو چک کنید آب باید به خوبی تصفیه بشه و میزان اکسیژن آب هم به اندازه باشه تا رنگ دیسکس بر گرده.

  پاسخ
 3. sadeghzadeh_s

  با تشکر از الطاف شما
  دقت کردم دیدم دلقک مزینتش سریع انداختمش بیرون.اب هم سیفون کردم هنوز دیسکس تیره مونده چه کار کنم؟ایا میمیره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   دیسکاستون غذا میخوره یا نه؟؟؟
   احتمال مردنش که زیاده ولی غذا بخوره و ارامش در تانکتون برقرار باشه و از چیزی نترسه خوب میشه
   موفق باشید

   پاسخ
 4. sadeghzadeh_s

  ایا می توانم دیسکس را با اروانا و نایف و ۲ تا فرانتوزا نگه داری کنم؟به جز دیسکس بقیه را در یک تانک ۷۰ لیتری دارم.
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگه آب رو سیفون کردین کار خوبی کردین حالا اگه غذا بخوره خوب میشه و تا دو روز آینده رنگش عوض میشه باید آب رو خوب تصفیه کنید یه مقدار نمک بدون ید هم به آب اضافه کنید و زیاد بهش ور نرین چون در اثر استرس هم دیسکس تیره میشه.
   دیسکس یه ماهی خاصه که اصلا فقط با خودش و پوزه خرگوشی و انجل میشه نگهداری کرد چطور کنار آروانا و نایف و فرانتوزا بندازین البته کار نشد نداره شما بنداز ببین میشه ولی فرداش و یا یک ساعت بعد دیگه دیسکسی ندارید کلا خورده شده دیگه نه تیره میشه و نه این سوسول بازی ها رو از خودش در میاره حالش جا میاد.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه به هیچ عنوان
   بهتره دیسکاس رو به صورت گروهی در اکواریوم اروم با فیلتر خارجی خوب(مارک های المانی یا لااقل انواع مدیای المانی) نگهداری کنید و از نگهداری سایرین و مخصوصا ماهیان خشن کنارش پرهیز کنید. نهایتا علاقه به اکواریوم گروهی دارید. تتراهای ریز مثل نئون، انجل، کوریدوراس و ماهیان ارام گزینه های مناسبی هستند.
   اب دیسکاس خیلی مهمه و بهتره سختی کمی داشته باشه و پ-هاشی بین ۶ تا ۶.۵ داشته باشه. نیتریت در حد صفر باشه و مرتب اب توسط فیلتر تصفیه بشه و شرایط اب تغیرات نداشته باشه یا لااقل خیلی کم باشه
   موفق باشید

   پاسخ
 5. sadeghzadeh_s

  اقا سلام و خسته نباشید
  عید پیشاپیش مبارک
  اقا تمام ۶ دیسکس من مردن.۳ تا انجل هم مردن.ابو سیفون کردم.دما رو ۳۰ کردم نورم کم کردم.دیگه نمیدونستم باید چیکار کنم……………..
  حالام پوزه خرگوشیم حالش اصلا خوب نیست.انداختمش تو قرنطینه.نمک زدم ضد انگل و قارچ هم زم.
  چی کار کنم نمیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اون تانک چیکار کنم که بقیه ماهیام نمیرن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   عید شما و همه دوستان پیشاپیش مبارک
   خب متاسفم خیلی از ماهی هاتون رو از دست دادین.
   پوزه خرگوشی ها اگه غذا بخورن مشکلی ندارن سعی کن کرم خونی منجمد استفاده کنی و یه کنده و یا یه تیکه چوب عمل اومده یا به قولی چوب مرداب داخل آب قرار بدین ( همین چوب هاییکه داخل آب قرار میدن و میره زیر آب میگن چوب مرداب ) و بهتره یه برگ کاهو رو با آب خالی خوب بشورید بعد چند ثانیه داخل آب جوش قرار بدین و سپس داخل آکواریوم بیاندازید.
   چه ماهی هایی داخل تانک دارید که نگران هستید؟
   برای پوزه خرگوشی نباید زیاد دارو مصرف کنید ضد قارچ – ضد انگل اصلا نیازی بوده ؟ حالش خوب نیست یعنی چی ؟ چش شده ؟ داروی زیادی شرایط آب رو بهم میزنه و برای پوزه خرگوشی مناسب نیست.

   پاسخ
 6. sadeghzadeh_s

  سلام یعنی خیلی لاغر و ز=عیف شده.با جریان اب این ور اون ور میره.
  الان تو تانکم ۲ تا پنگوسی و ۲ تا مولی و چشم چراغی دارم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   پنگوسی و مولی و چشم چراغی نسبتا ماهی های مقاومی هستند و برای اون ها مشکلی پیش نمی یاد فقط به فکر تقویت پوزه خرگوشی باشید. سعی کن از برگ کاهو هم داخل آب استفاده کنید البته به یه نحوی برگ کاهو رو باید زیر آب نگهداری تا به مصرف پوزه خرگوشی برسه مثلا سنگ هوا و یا شن روی برگ کاهو بزار تا پایین بمونه و روی آب نیاد.

   پاسخ
  1. مجتبی

   سلام سعی کن غذای مقوی بهش بدی بخوره مثلا غذای گوشتی – مولتی ویتامین بریز توی آب – کرم خونی منجمد و یا هر غذایی که بیشتر میخوره بهش بدین و تعداد دفعات غذا دهی رو زیاد کنید تا خوب تقویت بشه.

   پاسخ
 7. پوریا

  سلام من تا امروز کلی توی این سایت ها گشتم ولی سایتی به این شکل کامل ندیدم ممنونم

  پاسخ
 8. diiimah

  با سلام این ماهی توی این ترکیب می تونه قرار بگیره ؟
  ۴ تا گورامی (زرد و مرواریدی)-۳ تا سورم(لیمویی و دودی)-۴ تا شارک (سیلور و رنگین کمان)- ۴ تا لوچ دلقک-لجن خوار – رافائل – پیکتوس ،،، اکواریوم منم که توی تالار گفتگو تصویرش هست.
  ممنون.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا پوزه خرگوشی رو هرگز تکی نخرید چون تحرکش کم میشه و دق میکنه.
   توی این ترکیب بستگی به سایز پوزه خرگوشی و سایر ماهیان داره اگر پوزه خرگوشی بزرگتر از بقیه باشه مشکلی نیست فقط به شارک و سورم و لوچ ها کمی شک کن درضمن پیکتوس و لوچ ها رو هم تکی نگهداری نکنید.

   پاسخ
 9. morteza248

  پوزه خرگوشی شیشه و دکورها و گیاهان داخل آکواریم رو هم تمیز میکنه؟
  در اندازه ۶ یا ۷ سانتیمتری خوبه؟ یک دونه خوبه یا دوتا؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   پوزه خرگوشی همه جای آکواریوم رو تمیز میکنه به جز شیشه ها.
   هرگز پوزه خرگوشی رو تک نخرید بنظر من دو تا هم کمه حداقل سه تا بخرید اما من خودم دو تا با هم داشتم که راضی بودم ولی هرچی تعداد بیشتر باشه ماهی پر جنب و جوش تره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   نه دوست من
   به نظر من هیچ ماهیی مثل لجن خوار استاد تمیز کردن شیشه نیست. تو منظقه ای که زندگی میکنید. فکر کنم قبلا گفتید دبی زندگی میکنید بگردید دنبال کت فیش کوتوله و بعد هم جلبک خوار چینی
   اینم تصاویرشون. هر دوشون هم شیشه ها رو تمیز میکنن و هم گیاها رو
   https://www.onlypet.ir/upload/gallery/fish/plant_42.jpg
   https://www.onlypet.ir/upload/user/uploadbox/1354709564.jpg

   پاسخ
 10. mohammadreza

  سلام
  من۵ روزه یه پوزه خرگوشی۶ سانتی به ماهیام اضافه کردم (۶ تا آنجل- ۳تا ردلاین-۱ کوریدوراس -۵تا گوپی و ۲تا لجن خوار ده دوازده سانتی)ولی اصلا غذا نمیخوره حتی با کرم خونی و کاهو و جالب اینکه بعد از این مدت هنوز کف آکواریوم ننشسته و اکثر اوقات با فاصله ۴ سانتی از کف شنا میکنه چکار میشه براش کرد
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب خیلی از ماهی ها رو نباید تکی بخرید مثل کوریدوراس حتما دو تا دیگه هم اندازه این بخرید.
   اما پوزه خرگوشی هم نباید تنها باشه حداقل دو تا باشن ضمنا نباید بهش استرس وارد بشه پس زیاد دست کاریش نکنید از کرم خونی منجمد هم هفته ای یک وعده بیشتر استفاده نکنید از انواع غذاهای شرکتی زیر آبی استفاده کنید و از خود فروشنده سوال کنید و ببینید چی بهش میداده شما هم از همون غذا بدین.
   ضمنا به غذاهای ریز و زیر آبی شرکتهای تروپیکال – تترا – سرا و … نه نمیگه شما غذای خوب مصرف کنید حتما میخوره.

   پاسخ
   1. mohammadreza

    سلام
    ممنون از پاسختون
    حالا حتما باید یکی دیگه گرفت بالاخره اینها اگه زنده بمونن قراره بزرگ بشن در ضمن من لجن خوارها رو چون بزرگ بودند جدا کردم یه سوال دیگه: با ماهیهای بالا(به غیر از گوپی)میشه فایتر نگه داشت یا این آنجلها باله هاشو میزنن
    با تشکر

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بله هیچ راهی نداره و پوزه خرگوشی رو نباید تکی نگهداری کنید چون حتما تلف میشه.
     بله قبول که همه باید بزرگ بشن ولی خب شما هنگام خرید ماهی باید دقت بیشتری بکنید خیلی از ماهی ها رو باید تکی بخرید و خیلی های دیگه رو دسته جمعی مثلا کوریدوراس رو نمیشه تکی نگهداری کرد و اصلا ماهی دپرس میشه شما خودت به ماهی نگاه کن متوجه میشی و حالا ۳ – ۴ تا دیگه بخر ببین چقدر شاداب میشه. پس یا نباید یک ماهی رو بخرید یا اینکه به شرایط نگهداریش حتما باید دقت کنید در غیر اینصورت فقط ضرر میکنید.

     پاسخ
     1. mohammadreza

      سلام
      غذای تترا هم استفاده کردم ولی فایده نداشت پس طبق توصیه شما یه دونه پوزه خرگوشی دیگه میگیرم اما کوریدوراس اصلا مشکلی نداره .راستی جواب سوال بعدی رو ندادید
      با تشکر

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       گفتم خدمتتون حتما باید یه پوزه خرگوشی دیگه بخرید ضمنا گیاه طبیعی و کنده طبیعی عمل آوری شده برای پوزه خرگوشی خیلی مفیده.
       مطمئن باشید کوریدوراس هم اگر بخرید این یکی خیلی فعال تر و شاداب تر میشه درسته ممکنه بره بخوابه و بگید کو پس فعالیتش ولی به آرامش رسیده و دیگه تنها نیست و ماهی سالمه.
       در مورد فایتر ممکنه هیچ مشکلی پیش نیاد و ممکن هم هست فایتر آنجل ها رو بزنه و یا اگه آنجل ها بزرگ باشن کمی فایتر رو نوازشش کنن در کل اگر سایز بندی رو رعایت کنید هیچ مشکلی نیست.

       پاسخ
        1. mohammadreza

         سلام
         یه پوزه خرگوشی (البته یه کم از خودش کوچکتر)اضافه کردم این جدیده که سه دقیقه بعد شروع کرد به غذا خوردن ولی قبلی همچنان بعد از دو روز از اضافه کردن این دومی هیچی نمیخوره فقط بعضی مواقع مثل لجن خوار یه کم شیشه ها رو تمیز میکنه گیاه طبیعی هم دارم ولی کنده نه از قطره ضد استرس و تقویتی اکسیر هم استفاده کردم (هر چند گفته بودید قطره ایرانی بدرد نمیخوره) هیچ علایم مریضی هم نداره فقط هر روز که میگذره لاغر تر میشه که اون هم به نظر من مال غذا نخوردنشه چیز دیگه ای به نظرتون میرسه؟ با تشکر

 11. مجتبی

  سلام
  هیچ مشکلی نیست درست میشه از کرم خونی منجمد برای غذاخور کردن ماهی یک یا دو وعده استفاده کنید.

  پاسخ
  1. mohammadreza

   سلام
   متاسفانه اینقدر غذا نخورد تا هفت روز پیش مرد

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    کاش میگفتی این همه مدت غذا نخورده گفتم چند روز اول طبیعیه حیف خیلی ماهی قشنگیه !!!!
    متاسفم .
    مرتبه دیگه حمام مترونیدازول بهش بدین فکر می کردم خوب شده و غذا میخوره دیگه خبری ندادین ؟؟!!!

    پاسخ
 12. Gandolf

  با سلام
  قیمت این ماهی ۱۵ سانتیش چنده حدوداً؟

  پاسخ
 13. alireza.h

  با سلام و خسته نباشید
  من یک آکواریوم حدودا ۸۰*۶۰*۳۰ دارم داخلش هم ۴تا گورامی دو خال (به نظرم دو تا ماده دو تا نر) و ۳تا گورامی دارف(یکیشون رنگ عکس آخریه است همین عسلی قرمز)۴ تا گورامی مرواریدی کوچک ۳تا گوپی بالغ ۱دونه لجن خوار ۳تا پلاتی ۲تا سوارتیل(جفت) یه دونه کالرفیش و دوتاکالر ویدیو۶تا هم دانیو و چند تا بچه گوپی
  می تونم یکی دوتا پوزه خرگوشی اضافه کنم مشکلی پیش نمیاد و با این ماهیا سازگاره؟
  پیشاپیش متشکرم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز بنظر بنده همین تعداد ماهی کافیه و خیلی نباید شلوغش کنید نهایتا کف خوار اضافه کنید مثلا لوچ و شارک البته لوچ ها باید در دسته های حداقل ۴ – ۵ تایی باشن و یا کوریدوراس ۳ – ۴ تا بخرید که باز هم تعداد ماهی هاتون خیلی زیاد میشه اما در مورد پوزه خرگوشی خدمتتون عرض کنم که ماهی آرومی هست و ممکنه اگه گورامی های دوخال و مرواریدی بزرگتر از پوزه خرگوشی باشن اون رو بزنن پس حتما پوزه خرگوشی بزرگ بخرید تا کتک نخوره ضمنا پوزه خرگوشی هم نباید تک باشه سعی کنید حداقل ۳ تا بخرید.

   پاسخ
 14. alireza.h

  سلام
  آقا خیلی ممنون که این قدر با حوصله جواب میدید و ببخشید این همه سوال می پرسم
  اول اینکه به نظر شما ۳یا۴تا لوچ کوچک(مثل کماندویا مرمری یا گوره خری) که زیاد رشد نمی کنند می تونم به این ماهیا اضافه کنم و این ماهیام رو اذیت نمیکنه و به نظر شما این لوچ هایی گفتم بهترن یا پوزه خرگوشی(از لحاظ سازگاری و مقاومت و سایز آینده)؟؟در ضمن اگه لوچ گرفتم میشه از این حلزون سیاه ها که توی قنات ها یا جوها پیدا میشه بریزم تو آکواریوم بخورن یا همون غذای معمولی کافیه؟
  دوم این که من یه گیاه کریپتون گرفتم بعد شن های آکواریومم از این معمولی ها هستند می خواستم بدونم اینو چه جوری بزنم تو آکواریوم که خشک نشه اگه زحمتی نیست یه راهنمایی کامل تو این زمینه بفرمایید راستی اگه نیاز به شن یا وسیله خاصی هست یه جوری معرفی کنید که تو خیابون میرزارضا موجود باشه.راستی کوریدوراس هم چند جا تو کرمان رفتم برا فروش نداشتن از کجا می تونم گیر بیارم؟
  خیلی ممنون دمتون واقعا گرم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ممنون از لطفتون. سوال پرسیدن تو این سایت اصلا موردی نداره هر چقدر خواستید بپرسید و ما هم در حد توان و اطلاعاتمون پاسخ میدیم
   لوچ موردی نداره. فقط به نظر من اصلا پوزه خرگوشی رو بیخیال بشید یا اگه میگیرید سایز بزرگتری نسبت به ماهیاتون داشته باشه. اگه از لوچ نگهداری کنید دیگه حلزون نمیتونید بگیرید. لوچ دشمن حلزونه و اصلا واسه کنترل حلزون از لوچ استفاده میکنن.
   اگه شن ها درشت و فشرده هست بهتره از گلدون یا ظرف برای کاشت گیاه استفاده کنید. تو گلدون هم از بستر مناسب گیاه استفاده کنید که باید از اکواریومی ها تهیه کنید. البته کریپتون رو میشه تو شن معمولی هم کاشت و گیاه مقاومیه. فقط این نکته رو هم اضافه کنم که با وجود اینکه گیاه کریپتون گیاه تلخ مزه ایه و کمتر ماهیی سراغ خوردن این گیاه میره ولی از لجن خوار هیچ بعید نیست که گیاهتون رو از بین ببره. یا حتی کالر ویدو ها برای بازی هم شده به گیاه ناخنک بزنن
   در مورد کوریدوراس هم والا ماهی کمیابی نیست و به راحتی گیر میاد حالا کجا رو نمیدونم باید بگردید و سوال کنید
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خب آقا شهریار کامل توضیح دادن فقط چند تا نکته رو بگم.
   اولا از اون حلزون ها استفاده نکنید درسته لوچ ها حلزون رو میخورن ولی نباید حلزونی که احتمال آلودگی داره رو از قنات بگیرید و به خورد لوچ بدین ضمنا لوچ ها انواع غذاها رو میخورن مخصوصا غذاهای زیر آبی رو.
   دوما اگه دوست دارید گیاه طبیعی داشته باشید قید لوچ و شارک رو بزنید بهتر هست البته تا حدودی سازگارن ولی خب بعضی وقت ها مشکل درست میکنن قابل ذکره که کت فیش با گیاه طبیعی جور نیست و گیاه رو خراب میکنه و میخوره.
   پس سعی کنید از کوریدوراس و یا جلبک خوار چینی ( لجن خوار طلایی ) استفاده کنید اتفاقا مغازه پیکاسو در خیابان میرزا رضا داره .
   ضمنا بنده هم با این ترکیب زیاد موافق پوزه خرگوشی نیستم اما پوزه خرگوشی – آنجل – ردلاین – جلبک خوار چینی جون میدن برای آکواریوم گیاهی + یه کنده طبیعی.
   لینک جلبک خوار چینی رو براتون کپی میکنم چون اسم های مختلفی داره گفتم عکسش رو ببینید.
   https://www.onlypet.ir/post-2999/%D8%AC%D9%84%D8%A8%DA%A9-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C/

   پاسخ
   1. alireza.h

    سلام
    خیلی ممنون عجب پاسخ های توپی
    پس من لجن خوار و کریپتون رو چه کارشون کنم؟ ولی من لجن خوارم زیاد بزرگ نیست مثلا حدود ۱۰ سانت بازم مشکل داره؟ در ضمن مغازه آقا مهدی اتفاقا دیروز رفتم ولی نپرسیدم کوریدوراس آورده یا نه ولی قبلا پرسیدم ندشت یه چیزی شبیه اونا داشت.در ضمن جلبک خوار چینی ترسیدم بچسبه به ماهیام داغونشون کنه چون تو مقاله یه چیزایی در این مورد خوندم خلاصه سرتون رو درد نیارم از همون پیکاسو ۵ تا لوچ کوچلو گرفتم ولی خیلی نازن خدا کنه مشکل ساز نشن کریپتون رو هم زدم تو همون شنای آکواریوم لجن خوار زیاد کاریش نداره ولی لوچ کوچولو بعضی موقع ها یه دوری روشون میزنه حالا به امید خدا یا همه چیز به هم میریزه یا بهتر میشه.

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     خب میتونید لجن خوار رو با چند تا کوریدوراس یا ماهیای دیگه تعویض کنید. لجن خوار مشکل داره باز خواستید ریسک کنید. کریپتون گیاه تلخیه و کمتر ماهیی سراغش میره ولی خب احتمال همه چی هست.
     لوچ مشکلی نداره و با گیاهی مثل کریپتون جور هست.
     موفق باشید

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     حتما کت فیش رو جدا کنید اتفاقا ۱۰ سانت زیاده مگه برگ گیاه چقدر هست ؟؟؟!!!! شبها کار گیاه رو تموم میکنه.
     جلبک خوار چینی مشکللی نداره و قرار نیست به ماهی ها بچسبه و اون موارد استثنایی هست و یا برای وقتی هست که گوشت و یا ماهی مرده بخوره.

     پاسخ
     1. علیرضا

      سلام
      یه برگ کریپتون قطع شده پس لجن خواره کار خودشو کرد.راستی کار لوچ که نمی تونه باشه؟
      خوب الان این جلبکخوار چینی امن هست و بعد مشکل ساز نمی شه به جای گیاه ماهیام رو بخوره چون فکر کنم ماهیام تقریبا همشون بی دست و پا هستند؟
      تمیز کردنش به لجن خوار میرسه یا نه؟ راستی چند تا بگیرم؟
      آروم تر از این جلبک خوار چیزی هست که با لوچ ها مشکل نداشته باشه و به ماهیا هم آسیبی نزنه؟
      ببخشید طولانی شد
      با تشکر فراوان

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       یه لطفی کنید هر سوالی رو در جای خودش مطرح کنید.
       جلبک خوار چینی ماهی آرومی هست و اتفاقا در تمیز کاری حرف نداره و شیشه و کف رو تمیز میکنه اما کوریدوراس فقط کف رو تمیز میکنه.
       بنظرم مشکلی نیست و اگه سایز بندی رو رعایت کنید با لوچ ها سازگارن سعی کن جلبک خوارها کوچک نباشن چون ممکنه خورده بشن هم سایز لوچ ها و یا کمی کوچکتر باشن موردی نداره.
       ضمنا برای اینکه با هم درگیر نشن ۵ تا جلبک خوار بخرید خوبه حالا اگه بیشتر هم بخرید بهتر.

       پاسخ
 15. alireza.h

  سلام آقا مجتبی خیلی ممنون پاسخ دادید
  ببخشید این سوال رو این جا پرسیدم آخه این سوال ادامه اون سه تا سوال قبلی بود گفتم این جا بپرسم چون ماهیام و سایز آکواریومم رو تو سه تا سوال قبلی گفته بودم گفتم با توجه به اون سه تا سوال شاید بهتر بتونید راهنمایی کنید.
  توی چهار تا سوال بالا:
  علیرضا=alireza.h

  پاسخ
 16. ghomeyshi

  سلام
  با اجازه منم یه نظری بدم .
  اول اینکه اصلا لزومی نداره واسه تانک گیاهی شما بستر و کود با اون قیمت های بالا بخرید که نهایتا عمرشون هم ۱ ساله . البته نمیگم خوب نیست و صد البته که خوبه اما بنظر من ارزش نداره . رشد گیاه معلول ۳ پارامتر اصلی و چند پارامتر فرعیه . پارامترهای اصلی میشن نور و گازکربنیک و کود . اتفاقا بستر جزو پارامترهای فرعیه . پی با خیال راحت تو شنهای کف تانک گیاه هاتونو بکارین . البته ترجیحا شنها نباید درشت باشن که حرکت ریشه ها سخت بشه . بهترین نوع شن فرانسوی ، عربی و شنهای شکری هستن و واسه گیاهایی مثل گندمی ، سیوی ، کریپتون ، آلودئا ( دم گربه ای ) ، شیویدی ، برگ سوزنی ، پشت قرمزی وووو اصلا نیازی به بستر های شرکتی ندارین . نهایتا گیاهی مثل کریپتون که از ریشه تغذیه میکنه رو با قرص های تجاری در کنار ریشه ، تقویتش میکنن . بسترهای خاص بیشتر برای گیاه هایی مثل گلوسو ، انواع ساژیتاریا ، اشک بچه و گیاه هایی مثل چمن های کف به درد میخوره
  لجن خوار و حلزون ، شبها گیاه رو میترکونن . هر چقدر هم که برگهاش سفت و تلخ باشن . در پله ی دوم انواع لوچ ، شارک و مخصوصا آنجل ها اگر بالغ باشن برگهای گیاه هارو میترکونن . حالا کریپتون رو نه ولی بقیه رو بله . که البته به کریپتون هم یه سیخی میزنن .
  منکه تانک شمارو ندیدم ولی با این شرایطی که گفتین بنظر من بزودی با مشکل جلبک مواجه میشین . بهترین راه حل در این موارد اضافه کردن همزمان مقدار زیادی گیاه به تانکه . شیویدی و دم گربه ای و مخصوصا گندمی پاکوتاه رو پیشنهاد میکنم که این مورد آخر غیر از اینکه عمودی رشد میکنه ، افقی هم تکثیر مبشه و بعد چند ماه ظاهر یه تانک پلنت حرفه ای رو به تانک شما میده
  البته من یه چیزی رو نفهمیدم . بالاخره تانک شما گیاهیه یا فقط یه کریپتون داره ؟ ولی بهرحال از کت چینی غافل نشین که بهترین نظافتچیه و بی آزار . فقط همونطور که دوستمون گفتن ۳-۴ تا باشن حداقل و سعی کنین زیاد از غذای ماهیاتون تغذیه نکنن . اینم از روی تجربه میگم که با ماهیایی که زرد رنگ باشن و کلا با خودشون همرنگ باشن درگیر میشن اما زیاد هم جدی نیست
  دیگه بقیشو بهتره هر کدوم رو تو بخش خودش ادامه بدیم

  پاسخ
  1. alireza.h

   سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون
   نه من تانکم گیاهی مطلق نیست ماهیام و سایز تانک رو توی چند تا سوال قبلی گفتم و یه کریپتون گرفتم اضافه کردم که فکر کنم با وجود لجن خوار امیدی به بقا و شادابی این گیاه نباشه در ضمن به نظرتون با توجه به تعداد ماهیام و اندازه تانک ۳-۴ تا جلبک خوار زیاد نیست یه دونه بهتر نیست؟ در ضمن مگه میشه جوری غذا داد که هیچی به جلبک خوار نرسه پس لوچ ها رو چه جوری غذا بدم؟
   با تشکر

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    نه ۳ – ۴ تا جلبک خوار زیاد نیست چون این ماهی تنها اگه باشه تحرک زیادی نداره و اگه ۳ تا و یا ۲ تا باشن ضعیف ترها کشته میشن پس اگه خاطرتون باشه گفتم ۴ – ۵ تا بخرید نه ۳ – ۴ تا ؟؟؟!!!!
    برای غذا دادن هم هیچ موردی نیست.

    پاسخ
 17. Mahdi

  سلام
  من یک آکواریوم
  جدید ۹۰لیتری درست کردم و الان توش ۲تااسکات و ا پروت دارم و ۲ تا لجنخوار بزرگ ولی پروت من که هم اندازه اسکات ها است همش به این ۲تا اسکات کرم می ریزه و همش می ره با دهنش یک ضربه کمی آروم به بدنه اسکات ها می زنه راستی من فقط ضد کلر و ضد عفونی کننده به آب اضافه کردم خوبه .
  و برای سیفون کردن آب که
  هی می گید وسیله خاصی باید تهیه کرد چیه و به اسکات و پروت چی بدم بهتر رشد کنه فقط ارزان باشه من الان فقط میگوی خشک می دم بهشون و هفته ای ۲ بار ۲یا۳تا کلیکا منجمد فریز شده می دم براشون خوبه ردتیل هم اندازه باهاشون سازگاره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا هیچ لزومی نداره از دارو و مواد شیمیایی در آب استفاده کنید فقط در زمان بیماری مصرف کنید.
   پروت و اسکات کلا به همه گیر میدن و این موضوع طبیعی هست.
   خب کیلکا غذای خوبیه و برای رشدشون مفیده ولی نباید زیاد از حد استفاده کنید همینقدر که خودتون تا الان مصرف کردین کافیه وهمین روند رو برای کیلکا ادامه بدین ضمنا حتما تنوع غذایی رو رعایت کنید و در طول هفته حداقل سه مدل غذا به ماهی ها بدین و الان بنظر بنده از یک نوع غذای شرکتی مرغوب استفاده بفرمایید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *