سر سوسماری (گار)

گار فیش یا ماهی گار جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب می‌شود و برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بسیار بزرگ دارد. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نمیکنم زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی دارد که در کنار سایر ماهی ها این امر سختر و سختر هم خواهد شد. در ادامه با شناخت و نگهداری این ماهی بیشتر آشنا خواهیم شد.

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

شناخت ماهی گار یا سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع گار الیگیتور و گار معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسوسماری یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. آنها به طور معمول در آب شیرین و در نیمه شرقی ایالات متحده یافت می شوند با این حال به طور کلی گارها را می توان در اب های شیرین و حتی آب شور در نزدیکی مناطق ساحلی، باتلاق ها، رودخانه‌ها و جویبارها در مناطق گسترده ای از امریکا یافت. آنها می توانند هوا را نیز تنفس کنند که به آنها امکان می دهد در محیط های آبی که اکسیژن کمی دارند زندگی کنند.

این ماهی در طبیعت می تواند به بیش از یک متر برسد و نسبت به منطقه زیستی رژیم غذایی متنوع و متفاوتی دارد. انها عموما در شب شکار می کنند و از حشرات، سخت پوستان، حتی پرندگان و هر چیزی را که بتوانند تغذیه میکنند.

در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است.

ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد، البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پررنگ‌تری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدنشان خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال نقش میگیرند.

اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید.! از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده محسوب می‌شود.

ماهی گار بیشتر در قسمت سطح اب دیده میشود ولی لزوما ماهی سطح زی هم نیست و در کف اب هم در کمین شکار میماند. حتی ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشد و منتظر شکار بماند.

گارها دارای عضو تنفسی اضافی نیز هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند.

نگهداری ماهی گار در اکواریوم:

گارهای جوان، ماهیان جذاب و کوچکی هستند که برای فروش عرضه میشوند. اما واقعا با یک ماهی کوچک روبرو نیستیم و این ماهی میتواند طولی بیش از یک متر را بدست اورد. بنابراین اکواریوم نگهداری انها باید بسیار بزرگ باشد. گونه های جوان کمی عصبی هستند و لازم است اکواریوم انها از گیاهان مصنوعی و جاهایی برای مخفی شدن دکوربندی شده باشد.

نگهداری این ماهی در اکواریوم تا زمانی که سایز کوچکی دارد بسیار لذت بخش است. مخصوصا اگر به صورت انفرادی یا اختصاصی از انها نگهداری کنید. تا زمانی که کوچک هستند به راحتی می‌توان به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود ولی دیر یا زود باید به فکر یک اکواریوم بزرگ برای نگهداری این ماهی غول پیکر باشید.

در مورد همزیستی این ماهی با سایرین شاید برخی از افراد پیشنهاد کنند که می‌توان انها را با ماهیانی همچون اسکار ،نایف، ردتیل و….. نگهداری کرد که توصیه اشتباهی نیست ولی خالی از دردسر هم نیست. حداقل توصیه می شود تا زمانی که این ماهی کوچک است به صورت انفرادی نگهداری شود چرا که در صورتی که ماهی گار کوچک را با ماهیان مهاجم نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیان دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است حداقل تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود.

تغذیه ماهی گار و غذاخور کردن این ماهی:

این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع پروتئینی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی، میگو و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا نگهداری انفرادی این ماهی توصیه می‌شود؟! زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر ماهیان مهاجم حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن غذای زنده را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند!

به طور کلی میتوانید این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کنید اما بهتر است تا حد امکان این نوع غذاها را به صورت میکس شده استفاد نمایید ماهی دچار مشکلات گوارشی نگردد.

تغذیه این ماهی در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد، «من به شخصه برای غذا دادن به ماهی در اوایلی که غذا نمیخورد به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل یا بهتر کیلکا را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن غذا نخ باز شود! غذا را با استفاده از نخ در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به غذا دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. شما همچنین میتوانید قسمتی از غذای گوشتی مانند کیلکا را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد و به قول معروف ماهی در این شرایط دستی و غذاخور شده است»

کلام اخر و نکات پایانی در مورد شناخت و نگهداری ماهی گار یا سرسوسماری:

نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و لذت بحش است، مخصوصا زمانی که یک طعمه زنده را شکار میکنید یا به ارامی به غذا نزدیک شده و ان را شکار میکند.

رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ خواهد کرد.

این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه ممکن است به ماهیان بزرگتر از خود اسیب نرساند ولی در صورتی که جنبنده ای در اکواریوم دارید که در دهان این ماهی جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد)

این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید «اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست یا به درپوش های سخت برخورد کرده و پوزه اش خواهد شکست!»

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

968 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. sadeghzadeh_s

  با سلام
  من دیروز یه دونه aligator 20 سانتی گرفتم ۲۵ هزار.وقتی اوردم خونه دیدم چشم نداره.ایا این حالت طبیعیه؟براش مشکلی تو شنا کردن یا غذا خوردن پیش نمیاد؟یا پسش بدم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه اصلا طبیعی نیست و ماهی باید دوتا چشم سالم داشته باشه مخصوصا ماهی شکارچی مثل الیگیتور. پسش بدید که خیلی بهتره
   موفق باشید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   این ماهی ها وقتی دوتا چشم دارن و تازه می خرید به سختی غذا خور میشن و کلی ناز میکنن تا راه بیافتن حالا که یک چشم هم کم داره ردش کن بره و یا هرچه زودتر ببر پس و عوضش کن.

   پاسخ
 2. محمد حسین

  آقا مجتبی مگه نگفتی ماهی اگه از کوچکی تقا مجتبی مگه نگفتی ماهی اگه از کوچکی تو آکواریم کوچیک باشه زیاد بزرگ نمیشه؟ پس چرا اینجا و در مورد دراگون و بعضی ماهیا نوشته باید بعد چند وقت آکواریومو عوض کنیم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   الان هم میگم ماهی توی جای کوچیک بزرگ نمیشه و به نسبت فضا رشد میکنه که این خودش نشانه قدرت خداست.
   در اینجا هم شوخی کرده شما چرا باور کردین !!!!! نه راستش اینجا منظور این بوده که ماهی رشد سریع و زیادی داره.
   خیالت راحت باشه اینطور نیست که ماهی بزرگ بشه دمش از آکواریوم بزنه بیرون و بری آکواریوم بزرگتر بخری!!!!!!

   پاسخ
   1. AC120

    البته توی اکواریومی که زیادی کوچک باشه پرخاشگر میشه مخصوصا سیچلایدا
    من ۵ تا داشتم توی ۱ ۵۰ لیتری چون جاشون کوچیک بود هرماهیی مینداختم میریختن سرش میکشتنش

    پاسخ
 3. H.H.A

  من برای تغذیشون کرم خونی میدم وخوب هم میخورد.تازه ماهی آرومی هم هست من دیدم فروشنده سایز۱۰سانتیشوبابلک ویدئووگورامی وماهیان گیاه خوارنگهداری میکرد!تاکی همین طورآرام مانندماهیان گیاهخوارمیمانند؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سرسوسماری با بلک ویدو !!!!!!!!!! غیر ممکنه فروشنده ها رو بیخیال بشید نمیدونم چرا هرچی دوستان داخل فروشگاه میبینند باور میکنن شاید اون سرسوسماری مریض بوده و بلک ویدو دادن بخوره و هزارتا دلیل دیگه قرار نیست با بلک ویدو بسازه اصلا غیر ممکنه راهی هم نداره.
   اصلا آروم و مثل ماهی گیاهخوار نمی مانند اونکه شما دیدین حالش خوب نبوده و یا هنوز غذاخور نشده بوده !!!!!!!

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این دیگه از این حرکتای جالب فروشنده بوده. شاید به تازگی به همون فروشنده مراجعه کنید نظرش عوض شده باشه.
   بگذریم
   نمیگم محاله و نمیشه. مثلا همون گار ده سانتیه شاید……. اصلا ممکنه یه ماهی فرض باشه یا سرسوسماریه خیلی بی عرضه باشه یا سرسوسماری کوچیک باشه یا هزار دلیل دیگه ولی به طور رایج و در عمل خیالت راحت سرسوسماری با هر ماهی نمیسازه و تو دهنش جا بشه نه نمیگه، باور ندارید میتونید تجربه کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 4. ناشناس

  سلام دوستان
  چرا توی سایت در مورد سر ماری مطلب ندارین؟ میشه دوستانی که اطلاعات دارن اطلاعات کاملی ازش بدن؟ خلق و خو، تغذیه ،سازگاری، طول عمر، حداکثر طول بدن و …
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سرماری کلا ماهی خیلی خشن و مهاجمی هست و تا حدودا ۵۰ – ۶۰ سانتیشو دیدم خیلی هم خوشگل هست اما تا زمانیکه کوچیکه با گوشتخوارهای هم اندازه و کمی بزرگتر از خودش موردی نداره اما زود رشد میکنه و اشتهای خیلی خوبی هم داره و بزرگ که بشه خیلی مهاجمه فکر کنم درموردش توی تالار گفتگو مطلب باشه.

   پاسخ
 5. ناشناس

  سلام آقا مجتبی و آقا شهریار
  من از ماهیای عجیب غریب خیلی خوشم میاد.
  ۲ تا ترور ۱۲ سانتی، ۱ ردتیل ۸ سانتی، ۱ پولی ۱۵ سانتی، ۱ سرماری ۶سانتی،۲ تا پرت ۸ سانتی و یه فلاور ۶سانتی (که احتمالا فلاور باکس باشه)دارم.
  چندتا سوال دارم:
  ۱- پرتام خیلی وحشی شدن و تمام دکرهای آکواریوم رو به عنوان قلمرو خودشون حساب می کنن!! می خوام ردشون کنم. سورم توی این ترکیب چطوره؟ سورم درشت گیر نمی یارم اگه کمی کوچکتر از ترورا باشه می زننشون؟ اگه میشه یه ماهی جای پرت بهم پیشنهاد بدید؟
  ۲- عکس فلاورمو در اولین فرصت میذارم تا راهنماییم کنید چه فلاوریه و آیا ارزش داره غذای رنگ بدم یا نه. چون ارزون و خوشگل بود خریدمش! فعلا فلاورم با هیچ کس کاری نداره. میگن فلاورباکس آروم تر از هورنه آیا درسته؟ چقد می تونم اونو با بقیه قاطی نگه دارم ؟
  ۳- سرسوسماری خیلی دوس دارم ولی چون بد غذاست نمی دونم چی کار کنم. هیچ راهی نداره که بشه توی این ترکیب سرسوسماری نگه داشت؟ آخه از هر کدوم از فروشنده های آکواریومی می پرسم می گن ما غذای زنده نمی دیم و کرم منجمد و فشرده و حتی یکی می گفت غذای خشک آماده می دم بهش! امیدی هست بشه سرسوسماری نگه داشت؟!!!
  ۴- یه پوفر توپول کوچولو دیدیم خیلی باحال بود خریدمش. (ارزونم بود ۲۰۰۰ تومن!)قشنگ سایز دهن ردتیله!! اگه ردتیل بخوردش مشکلی پیش نمیاد؟! مثل تیغای پشت اسکات سمی نباشه؟! ولی اگه بخوردش چه پروتئینی داره ها!!
  . اگه امروز جواب بدین که حال دادین. می خوام برم پلاسکو ببینم چه خبره!
  ممنون

  پاسخ
 6. mohamad-65

  سلام آقا مجتبی و آقا شهریار
  من از ماهیای عجیب غریب خیلی خوشم میاد.
  ۲ تا ترور ۱۲ سانتی، ۱ ردتیل ۸ سانتی، ۱ پولی ۱۵ سانتی، ۱ سرماری ۶سانتی،۲ تا پرت ۸ سانتی و یه فلاور ۶سانتی (که احتمالا فلاور باکس باشه)دارم.
  چندتا سوال دارم:
  ۱- پرتام خیلی وحشی شدن و تمام دکرهای آکواریوم رو به عنوان قلمرو خودشون حساب می کنن!! می خوام ردشون کنم. سورم توی این ترکیب چطوره؟ سورم درشت گیر نمی یارم اگه کمی کوچکتر از ترورا باشه می زننشون؟ اگه میشه یه ماهی جای پرت بهم پیشنهاد بدید؟
  ۲- عکس فلاورمو در اولین فرصت میذارم تا راهنماییم کنید چه فلاوریه و آیا ارزش داره غذای رنگ بدم یا نه. چون ارزون و خوشگل بود خریدمش! فعلا فلاورم با هیچ کس کاری نداره. میگن فلاورباکس آروم تر از هورنه آیا درسته؟ چقد می تونم اونو با بقیه قاطی نگه دارم ؟
  ۳- سرسوسماری خیلی دوس دارم ولی چون بد غذاست نمی دونم چی کار کنم. هیچ راهی نداره که بشه توی این ترکیب سرسوسماری نگه داشت؟ آخه از هر کدوم از فروشنده های آکواریومی می پرسم می گن ما غذای زنده نمی دیم و کرم منجمد و فشرده و حتی یکی می گفت غذای خشک آماده می دم بهش! امیدی هست بشه سرسوسماری نگه داشت؟!!!
  ۴- یه پوفر توپول کوچولو دیدیم خیلی باحال بود خریدمش. (ارزونم بود ۲۰۰۰ تومن!)قشنگ سایز دهن ردتیله!! اگه ردتیل بخوردش مشکلی پیش نمیاد؟! مثل تیغای پشت اسکات سمی نباشه؟! ولی اگه بخوردش چه پروتئینی داره ها!!
  . اگه امروز جواب بدین که حال دادین. می خوام برم پلاسکو ببینم چه خبره!
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – سورم کوچک هیچ فایده ای نداره و توی ترکیب شما کتک میخوره باید سورم بزرگتر از گرین ترور ها بخرید که فکر نکنم توی این سایز به راحتی گیر بیاد.
   ۲ – فلاور با این ماهی ها میسازه و زیاد دردسر درست نمیکنه – فلاور باکس هم تهاجمیه و نمیشه گفت آروم تر از فلاور هورنه. فقط ممکنه چون جثه کوچکتری داری زورش کمتر باشه و با ماهی های بزرگتر کاری نداشته باشه.
   ۳ – توی این ترکیب نه راهی نداره.!!!!! فقط میشه سرسوسماری بزرگ و غذاخور بخرید شاید شد ولی ریسکه.
   ۴ – پوفر هم سمیه معلوم نیست چی میشه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ۱- همونطور که اقا مجتبی گفتن سورم درشت باید بگیرید. فکر کنم بگردید پیدا کنید. به جای پروت خود پروت پیشنهاد خوبیه. جدی میگم. باز سیچلایدی مثل اسکار هم خوبه ولی خب دعوا راه میفته، کلا تو این ترکیب پیشنهاد میدم ماهی اضافه نکنید و دست به ترکیبتون نزنید. به هر حال تصمیم با خودتونه
   ۲- فلاور ماهی قشنگیه فقط وقتی یکم بزرگ میشه دیگه نمیشه تو جمع نگهداریش کرد و بقیه رو شدیدا اذیت میکنه. فلاور باکس ها اصولا اروم تر هستند ولی خب دردسرشون کمتر نیست و اخر مشکل درست میکنن
   ۳- سرسوسماری نه راه نداره. نه اینکه نشه ولی بخدا به خودت و ماهیا دردسر نده.
   ۴- بهتره پوفر رو از اب خارج کنید. ممکنه ماهی که اونو میخوره هم بمیره. به همین راحتی
   موفق باشید

   پاسخ
 7. mohamad-65

  آخ ببخشید دو تا سوال تکراری شد! نفهمیدم چی شد دو باره ارسال شد!!

  پاسخ
 8. ali reza

  سلام.من یک سر سوسماری دارم که اصلا غذا نمیخوره یا اگر هم غذا میخوره من ندیدم الا حدود یک ماه است که گرفتمش در تانکم به غیر از سر سوسمار ماهیان پرت و اسکار و سورم و آذرخش و گرین ترور دارم که همه نوع غذا از جمله ماهی خوراک و غذای خشک و غذای رنگی و کرم خونی منجمد استفاده میکنم . باید چیکار کنم و این که اگر داروی ضد عفونی کننده داخل آب بریزم باید چند روز بعد آب را سیفون کنم ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   – بهتره با یه شیشه سر سوسماری و احتمالا آذرخش رو جدا کنید و خوب تغذیه شون کنید. و از غذای گوشتی دست ساز استفاده کنید.
   – بعد از مصرف داروی ضد عفونی معمولا لازم نیست سیفون کنید فقط اگر زیاد مصرف کردین ۳ – ۴ روز بعد یک سوم سیفون کنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   همونطور که اقا مجتبی گفتن سر سوسماری رو با شیشه جدا کنید و اگه غذای زنده در دسترس دارید بهش بدید حتما استقبال میکنه و میخوره. (زبرا، گوپی ، مولی، هر چی دم دستتونه خوبه) بعد یکم که جون گرفت میتونید دل رو به صورت رشته ای ببرید و بهش بدید. دردسر داره ولی بالاخره میگیره
   در مورد داروی ضدعفونی هم بستگی داره چه دارویی باشه، بعد از ۲۴ ساعت فیلتر رو روشن کنید. دارو از اب کشیده میشه
   موفق باشید

   پاسخ
 9. mohamad-65

  سلام
  دیروز می خواستم سرسوسماری بخرم ولی منتظر شدم جواب سوالمو بدین. خوب شد نخریدم!ممنون از دوستان خوبم شهریار و مجتبی به خاطر راهنمایی هاتون.
  دوستان مثل همیشه بازم سوال دارم!
  ۱- توی مغازه ها خیلی وقتا می بینم سرسوسماری رو توی یه جمع پر از اسکار انداختن. دیروز هم توی آکواریومیای خیابون و هم توی پلاسکو دیدم. بعد خیلی برام جالبه که همشون میگن توی این ترکیب بهش غذای خشک و کرم منجمد میدیم و میخوره!! خالی میبندن؟!!! آخه خودم اسکار داشتم و میدونم چه گامبوییه!
  ۲- رشد سر سوسماری سریعه؟ یکی میگفت سرسوسماری اگه از ۲۰ سانت بزرگتر بشه وحشی میشه و بقیه ماهی ها رو قصابی می کنه. راست میگه؟ آخه خیلی پَخمه به نظر میاد!!
  ۳- رشد پوفر چجوریه؟ حتما از ردتیل خیلی کمتره نه؟با اینکه از بقیه خیلی کوچکتره کسی توی ترکیبم کاری باهاش نداره. دلم نمیاد بدمش بره ( ۴تومن مشتری داره!!). ولی گفتین سمیه ترسیدم چون ردتیلو بیشتر دوس دارم.
  ۴- دوستان نخندین بهم؟! ماهی های سمی مثل پوفر آب رو دچار اشکال نمی کنن؟
  ۵- سرماری رشدش چطوره؟ سرماری من از بقیه چند سانت کوچکتره. چون آقا مجتبی گفت خیلی مهاجمه چند وقت می تونم نگهش دارم؟ فعلا که کاری با کسی نداره و حتی بعضی وقتا دنبالش می کنن.
  ۶- نظرتون راجع به یه دونه انجل مونو که از بقیه کمی کوچکتر باشه توی ترکیبم چیه؟! آخه اونم بدن عجیب و غریبی داره!
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – بله که خالی میبندن بگو اگر میشه جلوی خودم غذا بدین تا ببینم میخورن یا نه !!!!
   ۲ – بله اگر غذای گوشتی مرتب بخوره رشد سریعی داره نه دوست من پخمه چیه خودم سر سوسماری داشتم جرات نمی کردم دست کنم توی آب اگر خوب با غذای گوشتی تغذیه بشه هر ماهی که گیر بیار یه گازی میزنه.
   ۳ – نه پوفر رشد کمتری دره. هیچ ماهی رشدش به ردتایل – دراگون و کت فیش آفریقایی نمیرسه.
   ۴ – نه آب رو دچار مشکل نمیکنه.
   ۵ – سرماری خیلی رشد خوبی داره در حد تیم ملی نه ببخشید در هد ردتایل!!!!! اگر با بقیه بزرگ بشه کاری بهشون نداره ولی ماهی جدید دیگه سخته کنارش قرار بدین.
   ۶ – نه بنظر من فعلا ماهی اضافه نکنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بسیار عالی
   ۱- شخصا سر سوسماری داشتم که غذای خشک میگرفته ولی کنار ماهیی مثل اسکار یکم سخته اینطور بخوات تغذیه کنه. شاید خیلی زبل و زرنگ باشه و غذا زیاد بریزید بتونه یه دونه بخوره
   ۲- اره اگه فضای کافی داشته باشید و روزانه تغذیه بشه رشدش خیلی سریعه. سرسوسماری ماهی شکارچی و درنده ای هست. مطمئنا طعمه ای به نظر اون خوردنی باشه رو میگیره. اونقدار پخمه نیست. یکم سیاست داره
   ۳- پوفر رشدی نداره. ردتیل کجا و پوفر کجا!!!، اصلا قابل مقایسه نیستند
   ۴- خیالت راحت اینجا کسی به دیدگاه و سولات سایرین نمیخنده. اب رو دچار اشکال نمیکنه. خیالت راحت.
   ۵- رشد سرماری عالیه. کلا این ماهی هم جزو اون ماهیاییه که رحم و مروت سرش نمیشه
   ۶- چرا کوچیک. با مونو تو ترکیب شما موافق نیستم(دلیل شخصی) ولی خواستید میتونید اضافه کنید. خیلی کوچیک نباشه
   موفق باشید

   پاسخ
 10. mohamad-65

  راستی بازم سوال موند!
  ۷- دیروز غذای رنگ SERA آلمان برای فلاور پیدا کردم و گغت اصله(اگه راست بگه!) وقتی فلاور توی جمع باشه که نمیشه از اینا داد نه؟ آخه بقیه می خورن! حتما باید جدا باشه و از اینا بخوره؟ راستی اگه غذای رنگ فلاورو گرین ترور و بلو ترور بخورن اونا هم رنگ میگیرن؟
  ۸- لطفا برام توضیح بدین چجوری از غذای رنگ استفاده کنم. راستی اگه غذای هد ندم دیگه هد نمی زنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام مجدد
   ۷ – نه اصلا مهم نیست از اون غذا بقیه هم بخورن چه اشکالی داره این غذا ها هم برای رشد خوبه و هم برای رنگ اما برای جیب شما خوب نیست بقیه هم بخورن !!!!!
   ۸ – قرار نیست فلاور اگر غذای هد نخوره اصلا هد نزنه وقتیکه بزرگ بشه هد هم میزنه ولی کم اما با غذای هد بیشتر رشد میکنه.

   پاسخ
 11. mohamad-65

  سلام دوستان
  این سوالو توی تالار هم مطرح کردم اینجا هم مطرح می کنم:
  سرسوسماری ۱۳ سانتی واسه کالیکو ۸ سانتی، سورم ۱۵ سانتی، پروکسیموس ۸ سانتی، پوفر ۵ سانتی خطرناکه ؟ ممکنه بکشتشون ؟
  ۴ تا لوچ کوچیک دارم و اکواریومم حسابی دکر داره. به نظرتون میتونم نگهشون دارم یا سرسوسماری اونا رو….!
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   لوچ ها که کلکشون کم کم کنده میشه خیالت راحت
   سرسوسماری در حال حاضر فقط واسه سورم خطری نداره اما فکر نکنم کاری به کالیکو و پروکسیموس هم داشته باشه و نسبت به سایز و تحرک بالاشون در امانند. اما واسه پوفر که نمیدونم تو این اکواریوم چیکار میکنه یه فکری بردارید. پوفر ماهی نیست که به راحتی شکار بشه و احتمالا یه حال اساسی به سرسوسماری بی دست و پا میده. مواظب پوفر باشید ماهی گزنده ایه
   موفق باشید

   پاسخ
 12. mohamad-65

  سلام و ممنون
  پوفر رو رد کردم و کالیکو گرفتم و سرسوسمار ی رو نجات دادم!! دوستان حواستون به پوفر باشه و به کوچیکیش نگاه نکنین. فوق العاده گزندست و برای همه ماهی ها خطرناکه!
  دوستان سیچلاید بلو الکتیریک(یه همچین اسمی!!) میدونین چه جور موجودیه؟ سر آبی و بدن نسبتا سیاهی با راه راه های سیاه داره.
  سایزش چقدر میشه و چه خلق و خویی داره؟
  ممنون

  پاسخ
  1. hanif

   با درود
   این ماهی همون سیچلاید بلو الکتریک هستش زیاد ماهیه تحاجمی نیست شاید بشه کفت بین سیچلایدا جز کتک خوراشونه نوع نرش ممکنه یکم شیتونی کنه ولی جدی نیست .
   پوفر رو هم خوب کاری کردین رد کردین خیلی موذی و کینه شتری تشریف داره

   پاسخ
   1. hanif

    ببخشی سایزش رو نگفتم نر ۱۵ و ماده ۱۰ سانت رشد میکنن

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   سیچلاید بلو الکتریک از سیچلایدهای مورد علاقه منه و اگر غذای رنگ بخوره و ماهی اصیلی باشه رنگ خوبی میگیره و باله پشتی ماهی هم به رنگ زرد در میاد که خیلی زیبا تر میشه.
   در کل نسبت به بقیه سیچلایدها آروم تره و خوب هم تکثیر میشه برو حالشو ببر.

   پاسخ
 13. mohamad-65

  سلام و ممنون از بچه ها
  دیروز که پوفر رو رد کردم بجاش یه سیچلاید بلوالکتریک برداشتم. ماهی خوشگلیه و همونطور که فرمودین آرومه. با ۲ تا کالیکوی قبلیم هم مشکلی پیدا نکرد. کاش زودتر برده بودم پوفر رو داده بودم!!
  دوستان فقط یه سوال:
  ترکیب من سورم ۱۵ سانتی،کالیکو و بلوالکتریک و پروکسیموس ۸ سانتی، آنجل مونو ۷ سانتی، سرسوسماری ۱۳ سانتی (کاملا اهلی و غذاخور!) و چند تا لوچ که با وجود سرسوسماری امیدی ندارم زنده بموننن!!
  نظرتون راجع به یه اسکار مسی ۶ سانتی(از همه کوچکتر) توی ترکیب چیه؟ یدونه دیدم خیلی خوشگله به نظرتون اضافه کنم مشکلی پیش میاد؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بنظر من با وجود آنجل مونو اسکار اضافه نکنید خیلی بهتره چون ممکنه دردسر بشه حداقل اگر خواسته باشید ریسک کنید حتما باید با یه شیشه اسکار رو یک هفته تا ده روز از بقیه جدا کنید تا خوب جا بیوفته و با بقیه آشنا بشه بعدش شیشه رو بردارید ولی اگر یک مرتبه اسکار رو اضافه کردین دیگه همه چی گردن خودتون.

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    خب اسکار ریسکه. اقا مجتبی توضیح دادن. به نظر من حتی با جدا کردن هم ریسک نکنید. عاقبت خوشی نداره
    موفق باشید

    پاسخ
 14. mohamad-65

  ممنون آقا مجتبی
  یعنی آنجل مونو کتک میخوره یا اسکار؟! اگه اسکار بزرگتر باشه چی؟
  راستی ۲ تا سوال دیگه دارم:
  ۱- میگوهای خشک رو چجوری به ماهیام بدم؟ باید ریز ریز شن؟ آخه کمی تیغ دارن و تیزن. ممکنه برای ماهی ایجاد مشکل کنن یا مشکلی نیست؟براشون مفیده؟
  ۲- ماهی های رودخونه ای طئمه رو چند روز قرنطینه کنم تا مطمئن بشم میتونم به تانک اصلی وارد کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   معمولا اسکار کتک میخوره ولی امکان کتک خوردن آنجل مونو هم هست.
   در کل اگر پای اسکار وسط باشه خوبه چه ماهی جدید به اسکار اضافه میکنید و یا اسکار رو به ماهی های دیگه اضافه میکنید حتما یه شیشه جدا کننده داشته باشید و ماهی جدید حالا هرچی که هست رو چند روزی با شیشه جدا کنید تا با بقیه آشنا بشه بعد شیشه رو بردارید مخصوصا اگر اسکار دارید و میخواهید اسکار جدید و یا یک ماهی دیگه اضافه کنید.
   ۱ – اگر زیاد بزرگ هستند نصفشون کنید فقط اندازه دهان ماهی باشه و ماهی بتونه بخوره کافیه درضمن اگر زیاد بزرگ هستند و سر میگو یه تیغ بلند داره فقط اون رو جدا کنید کافیه.
   ۲ – یک هفته اما اگر مطمئن بودید زودتر هم میشه داد ماهی ها بخورن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   مطمئنا اسکار کتک میخوره. سیچلایدهای افریقایی که نقش حاکم در تانکتون رو در حال حاضر ایفا میکنند به خدمت اسکار میرسند. مگر اینکه اسکار بزرگتر باشه که باز ممکنه در اینده ای نزدیک درگیری بین چند قلدر پیش بیات. اضافه کردن اسکار هم سایز به این ترکیب به قول معروف شاید روی کاغذ مانعی نداشته باشه اما در عمل با روی کاغذ خیلی متفاوته

   میگوها مانعی نداره میتونید به ماهیا بدید. بستگی داره بتونن راحت بخورن یا نه. میتونید با دست فشار بدید و خوردشون کنید و بدید بخورن
   در مورد ماهی طعمه بهتره یک هفته تا ده روز قرنطینه باشن و خوب ماهیا رو مورد برسی قرار بدید. اگه در توانتون هست از یه ضد انگل معتبر هم تو اکواریومشون استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 15. ابراهیم

  من بیش از یکماه پیش، یک Longnose Gar خریدم که واقعاً باهاش حال می کنم، من این رو قبول ندارم که غذا دادن بهش سخته، بلکه خیلی راحت و هیجان انگیزه، با وجود اینکه سه تا اسکار و دو تا پرت و ماکر و سایر ماهی هایی که توی آکواریوم دارم، این یکی وقتی روی آبه به راحتی می فهمم که گرسنست، یک تکه دل گوساله که بدجوری هم باحاش حال می کنه از ارتفاعی کم حدود بیست سانت، از بالا می اندازم دقیقاً همانجا که آروارش هست، شاید باور نکنید، هیچ وقت نتونستم توی این مدت بفهمم که چطور با این سرعت ( منظورم اینه که واقعاً پرسرعته ) سر سوسماری اون رو می گیره و می خوره، البته بعضی وقتها هم بصورت رشته ای بهش می دم، به این صورت که از ترس سوراخ نشدن انگشتام توسط سرسوسماری، انتهای رشته ای که از دل گوساله درست کردم رو می گیرم، و بیشترش رو می گذارم توی آب، همونجا که آرواره اش هست، در این حال خیلی راحت می بینم که چطور به اصطلاح غذاشو می بلعه، واقعاً لذت بخشه، یکی خوردن غذای سرسوسماری ، یکی خوردن غذا توسط پلی، البته پلی هم توی همین آکواریومه و کماکان عشق من با اینکه سرسوسماریه م بدک نیست.

  پاسخ
  1. hanif

   مبارک باشه دوست گرامی
   همیشه اینجوری نمیشه پس قدر ماهیتون رو بدونید!!
   موفق باشید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بسیار عالی. شاهکاره که در اکواریومی که اسکار زندگی میکنه سرسوسماری به این راحتی غذا بخوره. اما میدونم که عادت کرده و حتی اگه غذا رو یکم بالاتر از سطح اب هم بگیرید میتونه بگیره. اما وقتی اینا کوچیکن اصلا به این راحتی غذا نمیخورن و غذا دادن بهشون دردسره. ماشاالله سرسوسماری شما ۲۵ سانته و به غذا عادت کرده و دیگه دردسری نداره
   موفق باشید

   پاسخ
 16. ابراهیم

  سایزش هم حدود یک وجبه، شایدم چند سانت بیشتر، تقریباً ۲۵

  پاسخ
  1. ميثمva

   سلام
   اقا ابراهیم تجربه جالبیه اما قرار نیست که همه گار ها سخت غذا خور بشن شاید یکیشون از همون اول پر اشتها باشه یکیشون هم اصلا غذا نخوره و حتی از گرسنگی بمیره!!!!!!
   سربلند و پیروز باشید

   پاسخ
   1. سینا+محمودی

    بله تازه می شه ماهی غذا خور بخری به فروشنده بگو ماهی غذا خور می خوای بعد دو برابر می فروشتش

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *