فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها جزو شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی هستند که به عنوان غذای لارو ماهیان مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که اطلاع دارید لارو بسیاری از ماهیان برای رشد و نمو نیاز به غذای مقوی و زنده دارند و به خاطر جثه و دهان کوچکشان قادر به تغذیه هر نوع غذایی نیستند و به همین دلیل برای تغذیه از موجودات بسیار ریز میکروسکوپی مانند انفوزوئرها، روتیفرها یا فیتوپلانکتون ها استفاده میشود

به ادامه متن توجه کنید

اب سبز

اکثر تکثیر کنندگان با تجربه از اهمیت موجودات زنده و ریز میکروسکوپی در رشد و نمو لارو برخی از ماهیان اطلاع دارند در صورتی که برخی از تکثیر کنندگان خانگی یا کم تجربه غذاهای شناخته شده تر مانند ارتمیا را به عنوان غذای لارو ماهیان میشناسند و کمتر اسم فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها، روتیفرها و …. را شنیده اند. باید دقت داشت که همه ماهیان قادر به تغذیه ارتمیا در چند روز اول پس از جذب کیسه زیر شکم نیستند و نیاز است این دسته از ماهیان با غذاهای بسیار ریز تغذیه شوند تا کمی سایز بگیرند و سپس از غذاهای بزرگتر مانند ارتمیا و ….. استفاده شود. اکثر ماهیان کوچک اب شیرین مانند فایتر، گورامی، خانواده زبراها، تتراها، برخی بارب ها و …. پس از تولد قادر به دریافت ارتمیا نیستند و حتما برای بقا نیاز به غذاهای بسیار ریز دارند و در اینجاست که اهمیت این موجودات ریز و میکروسکوپی مشخص میشود

ابتدا در مورد شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی که برای تغذیه لاروها استفاده میشوند به چند تعریف میپردازیم

فیتوپلانکتون ها: فیتوپلانکتون ها (Phytoplankton) دسته ای از پلانکتون ها هستند که قادر به خودپروردگی میباشند و قادرند با استفاده از نور خورشید فتوسنتز کنند و غذا تولید نمایند که این غذا هم به مصرف خود و هم به مصرف موجودات دیگر میرسد. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر تعداد بسیار زیادی از آنها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن کلروفیل) یا به رنگهای دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند. ضمنا دسته ای دیگر از پلانکتون ها، زئوپلانکتون ها هستند که از فیتوپلانکتون ها تغذیه میکنند (منبع: ویکی پدیا).

انفوزوئرها: انفوزوئرها یا مژه دارن (infusoria) یک اصطلاح گروهی برای موجودات بسیار ریز ابزی میباشد مانند جلبک های تک سلولی، مژک دارن، تک یاخته ها و …. که در استخرها یا برکه های اب شیرین وجود دارند. حداکثر تراکم انها در فصل بهار است ولی در سایر فصول و حتی زمستان هم یافت میشوند. برخی از گونه های انها به صورت گروهی زندگی میکنند و معمولا با رنگ زنگ زدگی در سطح اب دیده میشوند(۲۰۰۰,yani et al) (منابع: ویکی پدیا و ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

حال پس از اشنایی با فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها در ادامه به روش های پرورش انها میپردازیم

روش های پرورش فیتوپلانکتون ها: برای تولید فیتوپلانکتون ها میتوان مقداری اب دیکلره که در ان مقداری کود حیوانی استفاده شده است را در مجاورت نور خورشید قرار داد تا پس از چند روز شاهد سبزی اب و تولید فیتوپلانکتون ها باشیم. با توجه به اینکه فیتوپلانکتون ها مواد معدنی اب را دریافت میکنند و از طریق نور و فتوسنتز به بقا ادامه میدهند میتوان مقداری از اب اکواریوم که حاوی مواد معدنی و مناسب برای کشت فیتوپلانکتون ها میباشد را در مجاورت نور قرار داد تا به همان نتیجه، یعنی تولید فیتوپلانکتون ها و اب سبز برسیم. باید دقت داشت دمای اب قرار گرفته در مجاورت نور نباید بیش از حد بالا برود، همچنین استفاده از ظرف شفاف و با دربی گشاد و باز برای تولید اب سبز توصیه میشود. وجود شعله کم اکسیژن، باکتری های مفید و نیترات و همچنین دی اکسید کربن در تولید اب سبز نقش بسزایی را ایفا میکنند، طبق تجربه اکثر افرادی که در تولید اب سبز به موفقیت رسیده اند از اب سیفون شده اکواریوم استفاده نموده اند و افرادی که از اب لوله کشی برای تولید اب سبز استفاده نموده اند یا موفق نشده اند یا موفقیت دیرهنگام داشته اند.

با وجود اینکه بسیاری از تکثیر کنندگان اب سبز را جزو بهترین گزینه برای تغذیه لاروهای کوچک میدانند در برخی از منابع و در گفتگوهای علمی از عدم هضم این غذا برای برخی از لاروها نیز مطالب زیادی نقل شده است. به هر حال انچه که مسلم است برای تغذیه لاروها از قدیم الیام تا به امروزه و حتی در محصولات تجاری از اب سبز به عنوان یک غذای مناسب برای سایز گیری لاروهای کوچک یاد شده است و تکثیر کنندگان هم از این روش سالیان سال لاروهای خود را بزرگ کرده اند

روش های پرورش انفوزوئرها برای تغذیه لاروها: برای تولید انفوزوئرها میتوان مقداری غذای پوسیده داخل ظرف اب ریخته و ان را در مجاورت هوا قرار داد و پس از چند روز اقدام به استحصال انفوزوئرها نمود. برای این منظور میتوان یکی دو برگ کاهو را زیر نور افتاب یا روی رادیاتور شوفاژ خشک کرده و پس از خرد کردن انرا روی سطح ظرف اب مورد نظر پاشید. میتوان کاهو، اسفناج و سایر برگ ها را نیز به صورت خام بکار برد ولی تا وقتی که این برگ ها به خوبی در اب پوسیده و تخمیر نشوند، رشد و نمو انفوزوئرها شروع نخواهد شد. حلزونها با خوردن گیاهان و دفع ان به صورت نیم هضم شده ، رشد و نمو انفوزوئرها را سریع مینمایند.

روش دیگر تولید انفوزوئرها ریختن اب جوش روی علف خشک و نگهداری ان برای مدت چند روز میباشد. در این روش نیز میتوان به مقدار زیاد از این غذای زنده برای نوزاد ماهی ها تهیه نمود. در اب استخر ماهیان گرمسیری که نیز کود دهی صورت می پذیرد همزمان با تولید فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها نیز تولید میشوند که در هر استکان اب این استخر مقدار زیادی انفوزوئرها وجود دارد که البته به سبب وجود انواع الاینده ها و انگل ها اینکار توصیه نمیشود.

اگر بخواهیم تولید انفوزوئرها را در داخل اکواریوم تکثیر ماهی که قرار است به زودی لارو در ان ظاهر شوند، افزایش دهیم، میتوان یک یا دو تکه کاهوی پوسیده در داخل ان قرار داد. با این کار نه تنها اب اکواریوم خراب نخواهد شد بلکه به اندازه کافی غذای زنده ریز برای نوزادها تولید و تامین خواهد شد، بدون شک اگر کاهوی پوسیده زیادی در اکواریوم ریخته شود باعث الودگی اب ان و در نتیجه مرگ و میر احتمالی نوزادها خواهد شد (۲۰۰۰,yani et al) (منبع: ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

در اخر یک سوال: آیا بغیر از روش های بالا محصولی تجاری برای تسریع و تولید انفزوئرها و فیتوپلانکتون ها برای تغذیه لاروها موجود است؟؟

پاسخ این سوال یک بله بزرگ است. شرکت های معتبر اکواریومی برای تغذیه لاروها محصولات فوق العاده ای را معرفی کردند که حاوی تمام نیازهای بچه ماهیان برای رشد و نمو است. به طور مثال محصول sera micron  که در ادامه معرفی میشود جزو محصولات شناخته شده میباشد که به سادگی بدون دردسرهای تولید فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها میتواند مورد استفاده قرار گیرد. دقت داشته باشید قصد ما از معرفی این محصول تاکید یا تبلیغ بر این برند و محصول ان نیست و فقط به عنوان نمونه این محصول موفق برای علاقه مندان معرفی شده است و تصمیم گیری در خرید و انتخاب برند مورد نظر به عهده شماست.

  

.

توضیحات sera micron به نقل از بروشوز محصولات سرااین محصول یک غذای کاملا پودری ایده ال برای تمام بچه ماهی های انواع تخم گذار تا اندازه ۶ میلیمتر بوده و تحریک کننده رشد میباشد. از این غذا جهت تغذیه ارتمیای کشت شده (از روز سوم به بعد) نیز استفاده گردیده همچنین جهت تغذیه بی مهرگان اب شور نیز مناسب میباشد.

 

 

کپی برداری با درج تمامی اسامی و منابع یاد شده در مقاله بالا و درج لینک منبع(onlypet.ir) مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

338 دیدگاه در “فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

 1. علیرضا

  سلام آریتمیا رو باید چجوری بخریم باید خودمون هچ کنیم یا آماده هم هست؟

  پاسخ
  1. forgotten

   سلام
   بستگی به نیازتون داره اگه برای بچه ماهی های تازه متولد شده میخواید باید از یه مدت قبلش هچ کنید و تا متولد شدند و سایز دهن بچه ها هستند بدید به بچه ها
   ولی اگه همینجوری برای رشد بهتر یا تنوع غذایی میخواید باز هم توی نواب میتونید زنده شو پیدا کنید و اکثرا بطری بطری میفروشن که باز میتونید هچ کنید ولی خب اون هایی که تو نواب یا مغازه های دیگه هستن بزرگتر و بهتر هستن برای ماهیای بالغ

   پاسخ
 2. علی

  سلام از غذای پولکی میشه به بچه ماهی زبرا داد؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تا در چه سایزی باشن. ابتدای کار خیر نمیتونید و نه تنها پولکی بلکه خود ارتمیا رو هم شاید نخورن و نیاز به تغذیه با انفوزئورها داشته باشن. ولی به محض اینکه سایز گرفته باشن بله میتونید استفاده کنید. البته پولکی یک غذای کامل برای تغذیه نیست و در کنارش باید تغذیه دیگه ای رو هم در نظر بگیرید. مثل استفاده از ارتمیا یا …

   پاسخ
 3. Amir_moshtag

  سلام
  به غیر از کاهو از سبزی های دیگه هم میشه برای آب سبز استفاده کرد؟
  و اینکه حداکثر دما چه مقدار باید باشه؟الان دمای شهر ما ۳۰ تا ۳۵ درجه هست

  پاسخ
  1. Amir_moshtag

   و اینکه حتما باید نور مستقیم خورشید باشه یا غیر مستقیم؟

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   شما به راحتی میتونید با استفاده از مقداری از اب اکواریوم و یک ظرف دهن گشاد شفاف در این فصل و با این نور کافی اب سبز درست کنید نیازی به کاهو و … هم نیست. کلا کاهو رو بزارید روش اخر. ضمنا مهم نیست کاهو باشه یا چیز دیگه. هر گیاهی که قابلیت پوسیدن و تخمیر شدن رو داشته باشه میشه استفاده کرد.
   دمای اب هم در این حد بالا باشه بعید میدونم نتیجه بگیرید و اب میگنده.
   نور مستقیم خورشید هم نباید باشه و اینجوری فقط اب داغ میشه و هیچ نتیجه ای نمیده. نور غیر مستقیم ولی نور کامل و روشن. هر چقدر ظرف بزرگتر، فعالیت باکتریایی بیشتر، دی اکسید کربن یا مواد مغذی هم بیشتر نتیجه گیری بهتر.

   پاسخ
 4. Matin 1387

  سلام
  من حدود یه هفته پیش اب سبز رو با این روش که کود حیوانی میندازن تو اب درست کردم با اب اکواریومهم این کار رو کردم
  چقدر طول میکشه اب سبز درست شه؟؟
  و این که این روش بهتره یا اون روشی که با کاهو درست میکنن؟؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   حقیقتش من الان با کود مایع آب سبز درست میکنم چون احتمال آلودگیش کمه.
   هر دو روش استفاده میشه ولی بنظر خودم کاهو بهداشتی تره.شاید دیرتر جواب بگیره.

   پاسخ
 5. lSECRETl

  سلام اساتید
  آب سبز رو میشه بجای نور آفتاب زیر لامپ رشد گیاه قوی گذاشت ؟ همه طیف های خورشیدو داره

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام بله. حتی ال ای دی های معمولی آکواریوم هم کافیه برای اینکار

   پاسخ
 6. امید

  سلام امشب لارو فایتر دنیا میاد و آب سبز هم ندارم دوستان لطفا راهنمایی کنند برای تغذیه شون چکار کنم؟ غذای شرکتی هم چندتا ماهی فروشی پرسیدم نداشتند.

  پاسخ
  1. Matin 1387

   سلام
   تا چند روز اول غذا لازم ندارن
   زرده تخم مرغ آب پز استفاده کنید فعلا
   بعد از ۲ روز غذای مولد هارو کتمل پودر کنید بدین بهشون

   پاسخ
 7. امید

  ممنون از راهنماییتون.
  منظورتون بعد از ۲ روز که غذای پودر شده مولد بدم ، یعنی ابتدا تا چند روز تغذیه نکنم بعدش دو روز با زرده تغذیه کنم و بعدش غذای مولد بدم؟

  پودر قرص اسپیرولینا گرفتم ، زرده تخم مرغ بهتره یا پودر اسپیرولینا؟

  پاسخ
 8. Matin 1387

  بچه ماهی ها تا ۲ روز از کیسه زرده خودشون استفاده میکنن
  بعدش باید غذا داد
  ندیدم تاحالا پودر اسپرولینا استفاده کنن!؟

  پاسخ
 9. حسام

  سلام من یک خیار را داخل یه بطری گذاشتم و بعد ۴ روز خیار کامل در اب حل شد و به رنگ سبز در آمد میتونم به بچه ماهی ها و به دافنی ها بدم☘️

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *