شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

3,178 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. محبوبه

  سلام آقای رنگین کمان حالتون خوبه؟
  مرسی بابت مطالب جالب و بسیار مفیدتون. من تازه ۲تا مرغ عشق ناز خریدم الان با این گفته های مهم شما راحتتر میتونم مراقبشون باشم و بزرگشون کنم.
  بازم ممنون.

  پاسخ
 2. فرهاد

  باسلام.من ۲تاسوال داشتم درباره ی مرغ عشق از استادان درامر نگهداری مرغ عشق خواستارم که کمک کنید. اول مرغ عشق ام درحالت عادی عطسه می کنند؟؟۲.یک جفت مرغ عشق جوان دارم که ۴ماهشان هست ولی کوزه گذاشتم ولی تخم نمی کنند…………

  پاسخ
 3. مرتضی

  عطسه کردن مرغ عشق به خاطر اینه که سرماخورده. ببین کنار دماغش کثیف نیست یا دور چشماش قرمز نشده. اگه این حالتیه بدون سرماخورده.ببرش یه جای گرم. حمام تا خوب بشه ممنوع. ویتامین به غذا. چراغ مادون قرمزم داری واسش بذار. عطسه معمولی و تکی در طول روز عادیه و زیاد گیر نده بهشون
  کوزه هم بردار به جای قوطی های معمولی که تو پرنده فروشی ها هست بذار. خودشون تخم میزارن. هر وقت اماده باشن و جفت گیری کنن یا فصلشون باشه تخم میزارن. هر وقت که بخوای که نمیشه

  پاسخ
 4. borzoo

  agha damet garm kheyli kamell bood kheyli mamnon khodam taghriban 30 joft daram mikham bishtareshoon konam ke kheyli azin chizaro nemidonestam khodayi damet garm bazam az rahnemayie ghashangetoonn

  پاسخ
 5. borzoo

  agha damet garm kheyli kamell bood kheyli mamnon khodam taghriban 30 joft daram mikham bishtareshoon konam ke kheyli azin chizaro nemidonestam khodayi damet garm bazam az rahnemayie ghashangetoonn.ba tashakor agha morteza

  پاسخ
 6. ارين

  سلام خسته نباشین.مرغ عشق ماده من از وقتی دیدم جفتگیری میکنن یکم چاق شده اصلا فعالیت نداره به جای پریدن روی دیوار قفس میخزه.امروز دیدم نره رو نمیذاره وارد لونه بشه.چرا؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فکر میکنم تخم داشته باشه و نزدیک تخم بزاره. حالا اگه آقا نیما و سایر دوستان هم نظر بدن خوبه چون واردترن.

   پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     نه والا نظری نیست
     اگه تخم داشته باشه سنگین میشه و همه پرنده ها همینطورن. حتی بعضی ها که تو پرواز ضعیفن و توانی ندارن ممکنه بخورن زمین
     موفق باشید

     پاسخ
   1. mahdi

    دوست من ببین دماغ مرغ عشقت سفیده یانه اگه سفید باشه تخم میزاره اگه نه باید وایسی رنگ دماغش تقیر کنه به سفید

    پاسخ
  2. nima

   سلام داداش به احتمال قوی میخواد تخم کنه وجلوگیری کردن از ورود نر به لونه نشانه اونه وهمچنین حجب وحیا حیون ….تخم که کرد جفت نر واسه تبریک وسلامت بودن جفت وتخم میره تولونه ….اما اگه خزبدنس طولانی وتخم هم نکرد بهتره اون ومعاینه کنی ببین زیرشکمش باد کرده یانه چون موقع تخم گذاشتن اگه حیون وناگهانی بترسونی یا زیاد کنجکاوی کنی امکان تخم پیچ شدنش زیاد وخطرناک پس اگه تخم کرد مبارک اگه تاهفته طول کسید وکسل بود اماده خاکسپاری باش…

   پاسخ
  3. احمد

   تو مخرجش با سرنگ روغن یتون بزن تخمشرو میزاره توجای گرم بزارش

   پاسخ
  4. سعید

   چون نر میخواد باهاش جفتگیری کنه تنبل شدنشم بخاطر اینه ک وقت تخم گذاریش نزدیکه

   پاسخ
 7. هلن

  سلام
  مدت زمانی که باید بگذره تا جوجه ها از تخم دربیان چند روزه؟

  پاسخ
 8. محمد رضا آریاپور

  سلام اقا شهریار ومجتبی من ۶تا مرغ عشق دارم چیکار کنم تکثیر شن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اول ببین زیاد جوان و یا زیاد پیر نباشند بعد که جفت شدن صبر کن و به تغذیه شون برس خودشون تکثیر میشن.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   خب نر و ماده هستند ایشالا و همونطور که اقا مجتبی گفتن بالغ!!؟؟ درسته؟….. اگه درسته یه محیط متوسط تا بزرگ و به تعداد کافی لونه واسشون بذار.
   موفق باشید

   پاسخ
 9. مهدی

  سلام
  حدود ۴سال پیش از مرغ عشق ۵تاجوجه کشیدم که یکیشون واقعا تودنیا تک بود رنگش کرم قهوه ای وشیری بود خلاصه نمیدونم چی شد که شبا خودشو توقفس این وراونور میکوبید تا اینکه نفله شد دلیل جنی بودنش چی بود؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به هزارتا دلیل پرنده بی آرومی میکرده.
   خوردن گرمی زیاد – خال زدن و دونه زدن بدن پرنده – خوردن چربی – وجود حشرات در بدن پرنده – بیماری و ….

   پاسخ
 10. mojtaba l

  سلام میشه بگین چرا بعضی از مرغ عشق های ماده جوجه های خودشون و می کشن؟

  پاسخ
 11. mojtaba l

  راه حلی برای رفع این مشکل وجود نداره؟
  بعضی ها می گن می تو نه بخاطر کمبود کلسیم باشه که با دادن سفیده ی تخم مرغ میتونه قابل درمان باشه .
  نظر شما در این باره چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه دوست من هیچ ربطی به کلسیم نداره.
   ببینید با حرف آقا شهریار موافقم بخاطر تخم گذاری مجدد این اتفاق می افته و جوجه های قبلی رو میزنن و یا دیگه بهشون غذا نمی دن.
   پس ایجا شما باید ایجاد نقش کنید و اگر جوجه ها بزرگ شدن حتما جداشون کنید ویا اگر هنوز کوچک هستند و در داخل لونه هستند پس مزاحم تخم گذاری مجدد پرنده ماده شدن و ماده جوجه ها رو میزنه و از لونه بیرون می اندازه. حالا شما باید یه فکری به حال ماده و جوجه ها بکنید و به نحوی مانع از تخم گذاری سریع ماده بشید و اینکار باید با در نظر گرفتن شرایط جوجه ها و والدین و سن جوجه ها انجام بشه و از اینجا من نمی تونم شما رو راهنمایی کنم و باید خودتون تصمیم بگیرید.
   اون دوستانی هم که گفتن از تخم مرغ استفاده کنید دلیلش اینه که والدین تخم مرغ های آب پز رو به جوجه ها میدن و جوجه ها سریعتر رشد میکنن و زودتر از لونه خارج میشن و دیگه مزاحم ماده نیستند و اون هم جوجه ها رو نمی زنه !!!!! پس تخم مرغ رو از روز ۴ – ۵ بعد از تولد جوجه ها به والدین بدین چون باعث میشه جوجه ها زودتر رشد کنن سعی کنید تنوع غذایی داشته باشن و از سبزیجات و میوه استفاده کنید و در آبخوردن اونها هم یک قاشق چای خوری عسل حل کنید اگر والدین خوب تغذیه بشن جوجه ها در فاصله کمتری از لونه بیرون میان و بهتر رشد میکنن.

   پاسخ
   1. mani 1

    سلام دوست عزیز .
    بیرون انداختن یا مردن یا کشتن جوجه ها توسط والدین چند دلیل میتونه داشته باشه .
    یا قفستون کوچیکه . (قفسهای معمول برای قناری مناسب مرغ عشق نیست)
    یا لونه ای که استفاده میکنید کوچیکه .( لونه های چوبی ۱۵*۱۵*۲۵ چوبی هست که خیلی مناسب مرغ عشقه)
    یا اینکه قفستون در جای شلوغ و پر استرس قرار داره .
    با توجه به تجربه چندین ساله خودم امکان داره تو قفس کوچیک . لونه کوچیک و جای شلوغ هم جوجه بزرگ کنند ولی اگر ۳ شرط فوق را رعایت کنی میتونی در تمام طول سال تو قفست جوجه داشته باشی .
    موفق باشید .

    پاسخ
   2. محمد

    سلام.من محمد هستم از بابل،من یه ۵سالی که چهل پنجاه تا مرغ عشق دارم چیزی نمی گم که بی احترامی به بقیه بشه ولی خودم توی این موارد جوجه هایی که ماده انداخت بیرون دست بهشون نمیزنم خود جوجه بعد چند روز شروع به غذا خوردن میکنه و همچنین نر همون جفت به انها غذا میده تا حالا یکشون هم نمرده!البته جوجه سهوا نیفتاده باشه

    پاسخ
    1. ناشناس

     سلام من محمدم از کنگان من به مرغ عشقم تخم مرغ. سیب .ذرت میدم چیزه دیگریم باید بدم نام ببر ممنون خ

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      دوست عزیز سوال خودتون رو در جای مناسب مطرح کنید نه وسط سوال های دیگران ممنون از توجه شما.
      قربان ارزن و تخمه مخلوط مخصوص مرغ عشق همیشه و در طول ۲۴ ساعت و ۳۶۵ روز سال باید جلوی مرغ عشق باشه.
      بقیه غذا ها رو به عنوان تنوع باید در کنار ارزن مصرف کنید.
      سبزیجات و میوه هم بهش بدین مثلا کاهو – جعفری – شوید – کرفس – اسفناج – سیب درختی – هویج – موز – پرتغال و …

      پاسخ
     2. ناشناس

      سلام محمد کجای کنگان فروشگاه مرغ عشق هست

      پاسخ
 12. mojtaba l

  سلام از راه نمایی هاتون بسیار متشکرم یه جفت از مرغ عشقام ۶ تا تخم گذاشتن که تا الان ۴تاش سر از تخم در اوردن راستیتش من اکثر کار هایی که گفتین رو قبلا انجام دادم ولی در مورد رشد سریع تر جوجه ها اطلاعات زیادی نداشتم امیدوارم این بار مشکلی پیش نیاد.
  من چند سالی هست که چند جفت پرنده تو خونه نگه میدارم که بیشترینشون هم مرغ عشقه تو این چند سال اتفاق نیفتاده بوده که قفس مرغ عشقام شپش بیوفته البته من کاملا به پرنده هام میرسم ولی حدود یه هفته ی پیش یکی از مرغ عشقای نرم که مادش رو تخم بود مدام صدای اعتراض سر میداد که متوجه شدم کل لونه پر شده از شپش البته سهل انگاری از خودم بوده که بخاطره این که زیاد مزاحم مرغ عشق ماده که روی تخم بوده نشم فقط از سوراخ لونه بهش دید میزدم ولی اصلا نمیدونم دلیل این همه شپش درون لونه بخاطر چی بوده و جالب اینجاست که درون میله نشیمنگاه پرنده اصلا شپش نبوده من نتونستم اطلاعاطی درباره ی شپش بدست بیارم .
  لطفا تو این زمینه راهنماییم کنین و یه مقاله در باره شپش تو سایتتون درج کنین.
  راستیتش فکر نمیکردم که برای جواب سوالاتی که ازتون میشه این همه حوصله به خرج بدین.
  دوباره از این که جواب سوال قبلیم و بطور کامل و نه مختصر دادین ممنونم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آره اسپری ضد حشره مخصوص پرنده ها هست و حتی یک قطره هست که پشت گردن پرنده میریزند تا حشرات مزاحمش نشن.
   خب پس دلیل تلف شدن جوجه ها مشخص شد !!!! انواع حشرات موضی باعث ایجاد بیماری و ضعیف شدن جوجه ها و خوردن خون جوجه ها میشن.

   پاسخ
   1. ایمان

    سلام چه کار کنم که مرغ عشقم دستی بشه و به من عادت کنه . می ترسم اگه من براش یه جفت بخرم دیگه منو ول کنه و از من دور بشه و دیگه دستی نشه و فقط بچسبه به جفتش لطفا کمکم کنید. دوست دارم اگر هم جفت داشته باشه باز هم دستی بشه و بهم عادت کنه

    پاسخ
    1. محمد مهدی

     با سلام نترس دوست من من با اینکه مرغ عشقم یک جفت ماده هم داره باز هم دستی مونده البته ممکنه که بعد از جفت کردن با جفتش باز هم به حالت قبلیش برگرده ولی احتمالش کمه.

     پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست من.
   دلیل شپش کثیفی و ثابت موندن لونه و قفس و عدم تمیز کردن لونه و قفس و چوب ها و ….. در دوره های منظمه که اگه بهداشت رو رعایت میکردید با مشکل پارازیت های خارجی روبرو نمیشید.
   اسون ترین کار اینه که از پرنده فروشی یا برخی دامپزشکی ها و داروخانه های دامپزشکی اسپری ضد پارازیت خارجی تهیه کنید. یه مارک معتبر یا حداقل بسته بندی شده و مخصوص طوطی یا پرندگان باشه. لونه و میله های نشیمن رو تعویض کنید. قفس رو کامل شستشو بدید و ضدعفونی کنید و بذارید افتاب بخوره و بعد هم از اسپری مخصوص استفاده کنید (ضمنا تاکید روی اسپری های تجاری برای ساده بودن کاره در صورتی که مواد دیگه هم برای این منظور هست و میتونید پرس و جو کنید و تهیه بفرمایید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. Nastaran

    این اسپری رو که میگید باید به بدن.مرغ عشق بزنم یعنی ؟؟؟؟
    خطری نداره

    پاسخ
 13. mani 1

  سلام .
  در خارج اسپره ها و دارو های بسیار زیاد و متنوعی مخصوص پرندگان هست که من نمیدونم تو ایران هم هست یا نه . ولی قبلا (۹ سال پیش) یک اسپره بود با مارک آسوده که از اون استفاده میکردیم ( یک پاف زیر دم قناری یا مرغ عشق و شستن قفس و تمام لوازم داخل قفس) . میبخشید اگه اطلاعات من به روز نیست مطمئنا سایر دوستان بیشتر کمک میکنند .

  پیروز باشید .

  پاسخ
  1. نادر

   سلام خدمت دوستان دیروز دوست داداشم یه مرغ عشق ۲۰ روزه بهم داده که هنوز کامل پراش در نیمده براش یه لونه درست کردم که توش استراحت کنه ولی هر کاری میکنم غذا نمیخوره خواهش میکنم تو نحوه تغذیه ونوع غذا کمکم کنید

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    باید برای این جوجه ها از ارزن ریز استفاده کنید اما اگر پدر و مادرش بهش غذا میدادن بذارید کنار اونها شاید دوباره بهش غذا بدن که چون جداش کردین احتمالش ضعیف هست ولی سعی خودتون رو بکنید و اگر نشد و خودش هم غذا نخورد چاره ای نیست باید یکجوری با سرنگ بهش غذا بدین .
    شاید هم زیاد دستکاریش کردین ترسیده یه مدت کنارش نرو ببین چی میشه.

    پاسخ
 14. Vincent

  سلام به همه دوستان عزیز
  ما یه جفت مرغ عشق داریم که ماده نر رو به شدت اذیت میکرد، بردیم پیش فروشنده گفت نرش جربزه نداره نر رو برامون عوض کرد و الان چند روزه که نر جدیدش کنارشه. باز این نر هم ازش میترسید تا اینکه امروز صبح من دیدم خیلی چیک تو چیک شدن و لاو میترکونن و …
  ولی امروز عصر به شدت به نره حمله کرد و انداخته بودش کف قفس و به قصد کشت میزدش خیلی دلم براش سوخت الانم همه جاش زخمیه! جداشون کردم ولی به محض اینکه میذارمشون کنار هم باز بی هیچ ملاحظه ای به شدت حمله میکنه به نره!!!!
  علت این رفتار چیه و من الان چکار باید بکنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اشتباه کردین نباید همینطوری یک نر جدید رو کنار ماده قرار بدین حتما اول توی دوتا قفس جداگانه باشن و قفسها رو در کنار هم بذارید تا یک هفته اینطوری به هم عادت کنن و اگر ماده و یا نر هرکدوم آماده نیستند و یا جوان تر هستند آماده بشن بعد جفتشون بدین الان هم صبر کن تا نر کاملا خوب بشه و حداقل دو هفته صبر کنید و بعد ماده رو به قفس نر انتقال بدین نه برعکس ضمنا از همین الان لونه رو به قفس نر منتقل کن و نر رو هم خوب تقویت کنید وویتامین هم بهش بدین البته هر دوتا رو تقویت کنید.
   – بنظر میاد علت این باشه که ماده آماده بوده ولی نر اولی آماده نبوده اما شما این نر دومی رو منتقل کردین به قلمرو ماده و این بیچاره غریبه هست و کتک خورده و شاید ماده از نظر سنی بزرگتر از نرها باشه!!!!!! و شاید هم اصلا ماده نباشه ؟؟؟!!!!!!

   پاسخ
  2. عرفان ندیمی

   باسلام خدمت دوستان عزیز و محترم میخاستم بدانم قبل از خرید مرغ عشق چه نکاتی را باید رعایت کرد
   لطفا تمامی تمامی ان نکات را بگویید

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام دوست من
    ابتدا ببینید شرایط نگهداری پرنده رو دارید. محل نگهداری، موافقت خانواده یا همسرتون و بعد برید پرنده فروشی و یه جفت با قفس و تجهیزات لازم خریداری کنید. نگهداری پرنده هم زیاد سخت نیست و بسیار کم توقع هستند. به اندازه کافی هم در مقالات سایت در مورد مرغ عشق توضیح داده شده که اگه مطالعه کنید تمام موارد ریز و درشت یاداوری شده
    موفق باشید

    پاسخ
    1. محمد

     سلام من یه مرغ عشق خریدم که ماده نوکش کجه انگار شکسته بعد دوستم که مرغ عشق رو ازش خریدم گفت که مرغ عشقی که میخواد تخم بزاره اینجوریه ایا در سته یا نه چون خیلی نگرانم

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      کاملا چرند گفته یک مرغ عشق ناقص رو بهتون انداخته.

      پاسخ
   2. محمد مهدی

    سلام دوست محترم
    شما برای خریداری یک پرنده ی خوب و سالم به چند نکته باید توجه کنید
    ۱-اول اینکه سعی کنید از مرغ عشق هایی که خود پرنده فروش کنار یک دیگر قرار داده اند وبا هم مچ شده ان خریداری کنید.
    ۲-مرغ عشق هایی که خریداری میکنید باید سرحال باشند و مدام به اینور وآن ور جست و خیز کنند.(البته جست و خیز نکردن پرنده نشانده ی سالم نبودن پرنده نیست چون اکثر مرغ عشق ها در طول روز استراحت میکنن).
    ۳-هنگام خرید پرنده به چشم های او با دقت نگاه کنید اگر زخمی نبود ورنگ براغی داشت نشان دهنده ی این است که پرنده سالم است -بعد به پر های پرنده نگاه کنید مرغ عشقی که سالم باشد مدام خود را تمیز کرده دارای پرهایی صاف و تمیز می باشد.

    پاسخ
 15. SIAVASH

  سلام دوستان
  منباز دوباره اومدم که مزاحمتون بشم.من دوتا سوال داشتم

  ۱_ایا این روش دوم رو میشه برای طوطی انجام داد؟

  ۲_اگه میشه چقدر باید بهش گرسنگی داد((واسه یه طوطیه خخخخخخخخخخخیلی لجباز))؟
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – کلا با گرسنگی دادن به پرنده و حیوانات مخالفم و روش اصلا جالبی نیست.
   ببینید با چیدن پر طوطی موافقم ولی با گرسنگی دادن نه به هیچ وجه این کار رو نکنید. چون واقعا موجب آسیب و تضعیف اون میشید.
   ۲ – هیچی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   اگر پرنده شما خیلی لجباز باشه باید عوضش کنید و یا صبر ایوب داشته باشید دیگه هیچ راه دیگه ای نداره.
   شاید اصلا از شما خوشش نمی یاد !!!!!!!!! ببین با بقیه افراد چطوریه ؟؟؟؟؟!!!!!!!! زور که نیست !!!!!!!!

   پاسخ
   1. عرفان ندیمی

    با سلام خدمت دوستان عزیز ومحترم می خاستم بدانم قبل از خرید مرغ عشق چه نکاتی را باید رعایت کرد . لطفا تمامی ان نکات را بگویید

    پاسخ
    1. imannaddafi

     ۱رنگ و شادابی رنگ باید برنگ و زیبا باشه وجوان وبرنده کسل نباید باشه ۲مدفوع باید تقریبا سفت باشه و سیاه و سفید. سبز و ابکی نباید باشه مکان نگداری باید گرم باشه و موجودات دیگه تهدیدی براش نباشه

     پاسخ
     1. imannaddafi

      درضمن قفس بزرگ که برنده بتونه توش ازادانه برواز کنه و بهتره جفتی خریداری کنین مرق عشق رو

      پاسخ
  2. ایمان

   سلام چه کار کنم تا مرغ عشقم دستی بشه و به من عادت کنه . می ترسم که اگه من براش یه جفت بخرم دیگه منو ول کنه و از من دور بشه ودیگه دستی نشه و فقط بچسبه به جفتش لطفا کمکم کنید.
   دوست دارم که اگر هم جفت داشته باشه باز هم دستی بشه و به من عادت کنه.

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    دوست من
    مگه دست ما یا شماست. مطمئن باشید که پرنده قرار نیست با جفت انداختن وحشی بشه و دیگه طرف شما نیاد و …. حداقل به خاطر غذا هم که شده پیش شما میاد ولی خب مطمئنا ترجیح میده با جفتش وقتشو بگذرونه تا با شما. حتی ممکنه با خریداری جفت پرنده وحشی هم به شما عادت کنه و توسط پرنده دستی شما اون هم دستی بشه. به هر حال خودتون باید انتخاب کنید. به نظر بنده یه جفت واسش تهیه کنید، مخصوصا مرغ عشق که به دوستان توصیه میکنم اصلا زیاد به دستی کردن و نگهداری تک و تنها این پرنده فکر نکنن. بهترین گزینه واسه مرغ عشق نگهداری جفت هست
    موفق باشید

    پاسخ
 16. SIAVASH

  سلام مرسی که جوابمو دادید
  این طوطی یکم لجبازه.نمیدونم یکم عجیبه مثلا
  ۱-وقتی نیستم همچین جیغ میزنه که انگار دارن پرهاشو مکنن.اما وقتی از مدرسه میام خونه اروم میشه ومیخوابه و یامیره غذا میخوره.
  ۲-یا وقتی باکسی دست میدم جیغ میزنه.
  اما این کارهارو با هیچ کس دیگه نمی کنه.در ضمن شما میگید پسش بدم نمی تونم انقدر دوستش دارم……
  تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با این توضیحات باید بگم که طوطی شما اصلا لجباز نیست بلکه نیاز به محبت و توجه بیشتری داره.
   لطفا سوالات خودتون رو در جای خودش بپرسید اینجا بخش مرغ عشقه.
   ممنون.

   پاسخ
 17. AC120

  هزینه کلی راه اندازی قفس مرغ عشق ( به جز قیمت خودش ) چقد میشه؟

  پاسخ
   1. AC120

    همین سایز توی مقاله ——->100x60x75 <——— و تجهیزاتشم دیگه مگه چی میخواد؟ :دی
    حالا به طور کلی با حداقل تجهیزات این سایز قفس چند میشه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     کلا هزار جور قفس با هزار جور قیمت داریم و اصلا معلوم نیست چند در بیاد.
     تجهیزات هم مثل دانه خوری – آبخوری و لونه و چوب نشیمنگاه .
     همه چی بستگی به سلیقه و انتخاب شما داره و نمیشه قیمت داد.

     پاسخ
     1. AC120

      مثلا یه قفس با قیمت متوسط از ۵۰ بیشتر میشه امکاناتشم کاری نداریم بعدا میخریم :دی

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       نه بیشتر نمیشه یک قفس خوب با همه امکانات همین ۵۰ تا ۷۵ در میاد البته برای مرغ عشق هرچند کمتر از این هم میشه مثلا قفس ۲۰ هزارتومانی هم هست برای همین گفتم نمیشه قیمت داد چون بستگی به نظر و سلیقه خودتون داره همین هفته گذشته یک قفس قیمت کردم ۱۳۰ هزارتومان. خب حالا خودتون فکر کنید ما چطوری بگیم چند در میاد ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
       اصولا اینطور سوالات رو نباید مطرح کنید چون اصلا جواب درستی ندارن !!!!!!!!!!!!

       پاسخ
       1. AC120

        نه دیگه الان جوابمو گرفتم :دی
        ادم باید بفهمه چند پول بذاره تو جیبش بره خرید :دی
        البته بعید میدونم دیگه ماامانم بذاره بخرم
        میگه خونه رو کردی باغ وحش

        پاسخ
  1. محمد مهدی

   قوس خوب با لوازم داخل قفس بیست هزار تومان

   پاسخ
 18. AC120

  آقا من یه چند متر توری دارم به علاوه اسکلت قفس اشکال نداره به طول دستی خودم برای مرغ عشق قفس درست کنم؟
  بعد نکته اینجا که مرغ عشق شبا سروصدا راه نمیندازه که همه از خواب بپرن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه مشکلی نیست. شب ها هم سر و صدا نمیدن فقط اول صبح کمی سر و صدا میدن مثلا ساعت های ۶ صبح و خیلی هاشون دیرتر.

   پاسخ
   1. AC120

    :دی مشکل اینه که من میخوام تا ۱۰ بخوابم :(((
    قرص خواب اور بریزیم توی دونه هاشون:دی

    پاسخ
    1. Riahi Fazlolah

     سلام دوست من
     به نظر من اون چوبه بود که یکی از دوستان ماهی شو باهاش ادب کرده بود رو شما لازم دارین برای مرغ عشقاتون

     پاسخ
    2. mohamad hussein

     سلام دوستان
     من چندتا جوجه مرغ عشق دارم که دونخور هستن خواستم بدونم که می تونم از کرم میلورم آکواریومی برا تغذیه بهشون استفاده کنم؟یا اصلا می تونم از میلورم برای غذاهاشون استفاده کنم؟

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      میشه استفاده کرد و غذای پروتئینی مناسبی هست ولی شخصا اینکار رو نمیکنم مگر خیالم راحت باشه که محصول مورد استفاده مخصوص طوطی سانان پک شده باشه. سوپر ورم و میل ورم مخصوص پرنده ها هست و میتونید تهیه کنید. اگرچه من چندباری که گرفتم و استفاده کردم استقبال زیادی نمیکنن.

      پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *