ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

532 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. ناشناس

  سلام از این پیرانا هایی که من میگم کدومشون وحشی تره و میشه بگید سایز هرکدومشون چند سانته
  پیرانا شکم قرمز اصل
  پیرانا الماسی اصل
  پیرانا سیاه اصل

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   درصد وحشی بودنشون رو نمیدونم و چیزی هم بگم فقط نظر شخصی هست. ولی نظرسنجی هایی در اینترنت هست که می تونید به اون ها مراجعه کنید و حداقل مجموع نظرات رو بسنجدید.

   پاسخ
 2. محمد

  سلام خیلی خیلی ببخشید ماهی پیرانا یک ماهی کاملا بیغیرتی هست چون یه زندانی کوچکتر از خودش انداختم پیشش داره ازش کتک میخوره

  پاسخ
  1. syna

   سلام
   به احتمال ۹۰ درصد اونی که شما داری پاکو هست نه پیرانا پاکو یک گونه آروم شبیه پیرانا هست

   پاسخ
 3. sadeghb128

  سلام دوستان خسته نباشین
  بنظرتون اگه دوتا پیرانا تقریبا۱۰سانت پیش اسکار ۱۵سانت و نایف۲۰سانت و فلاور ۱۰سانت نگه دارم مشکلی پیش نمیاد ؟

  پاسخ
   1. -paradox

    سلام
    اتفاقا خیلی مشکل پیش میاد
    پیرانا کلا باید تک گونه باشه
    فلاور هم تکی باشه
    اسکار زودتر از بقیه سایز میگیره
    نایف هم زیادی بزرگه

    پاسخ
    1. sadeghb128

     اهان که اینطور.ممنون بابت راهنماییتون

     پاسخ
 4. Amirtaha

  من ازکجا میتونم پیرانا بگیرم کوچیکشو ؟؟؟

  پاسخ
  1. M.F

   سلام تو نواب حتما بگردید هست تو جا های دیگه هم بعضی از اکواریوم فروشا دارن

   پاسخ
 5. Amirtaha

  من شنیدم پیرانا باید حتما بهش غذای زنده بدی درسته ؟؟؟ نمیشه به پیرانا غذای زنده نداد
  فقط با کلیکا دل مرغ و دل گاو تغذیه بکنمش؟؟؟ ۲۱۰ لیتر برای ۵ پیرانای سه بندی کافیه؟؟؟

  پاسخ
  1. matin.b.1385

   پیرانا ماهی شکارچی هست و خیلی خوبه واسه غریزش که هفته ای یک بار تغذیه زنده بشه ( چند تا ماهی کوچیک مثل زبرا کافیه ) اما ضروری نیست چون با بقیه غذاهایی که گفتید پروتئینش تامین میشه
   ۲۱۰ لیتر زیاد هم هست واسه این اندازه ولی چون رشد سریعی دارن بله مناسبه

   پاسخ
  1. م.یگانه

   خیر. جدای از شرایط آبی که در حوض نمیشه براش تامین کرد مسئله بیرون پریدن این ماهی هست که داخل حوض کاری نمیشه براش انجام داد و ماهی تلف میشه.
   داخل حوض کوی یا گلدفیش به سادگی قابل نگهداری هست

   پاسخ
 6. محمد

  سلام خسته نباشید چگونه می تونم اینجا یه فیلم از ماهی که خریدم بگذارم ؟؟ چون احساس می کنم فروشنده بجای پیرانا پاکو بهم فروخته 🙏

  پاسخ
  1. M.F

   سلام
   شما می توانید در بخش چند رسانه ای این سایت ویدیو خود را بارگذاری کنید

   پاسخ
 7. mk

  سلام
  چرا انقدر از پیرانا بد میگن!
  والا من ۲ تا پیرانا دارم با اسکار ها و دراگون ردتیل و پنگوسی چوبی و پرت و کت خرگوشی و پوزه بوته ای و پلی تایگر هستن
  اینا واقعا کار خاصی ندارن به جایی
  نهایتش با خودشون دعوا میکنن که خیلی شدید نیست و آسیبی به هم نمیزنن
  دوبار هم دیدم به اسکار که نزدیک یکیشون بود حمله کرد ولی کاریش نکرد
  والا خیلی هم ماهی خوبیه

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. اگر پیرانای شکم سرخ باشه و احیانا ماهی های شما پاکو نباشن، نگهداری در حجم کم کنار ماهی هایی که گفتید کار سختی میشه. هر چند به طور کلی این ماهی تا زمانی که بحث قلمرو نباشه و در سختی و تنگنا از نظر غذا و فضا فرار نگیره، عمل خشنی از خودش نشون نمیده. اما امان از روزی که غذا بهش نرسیده باشه یا استرس زیادی بهش وارد شده باشه، اونوقت هر کاری ازش بر میاد.

   پاسخ
  2. Ali

   شاید پیرانا شما پاکو باشه و اینکه پیرانا تک باشه استرسی میشه ولی کلا عصاب تعطیله و غیر قابل پیش بینی یه گاز بگیره ماهی رو میتونه از بین ببره کلا ریسکه ولی کلا پیرانا هرچند تا می خواد باشه به موجود زنده بزرگتر از خودش حمله نمی کنه دست هم تو آب بردید به قدری داخل ببرید که از خودش بزرگتر باشه از مچ دست بیشتر تو آب ببرید و بی حرکت نباشه دستتون که فکر کنه موجود مرده تو آبه حمله نمی کنه فقط به موجود مرده بزرگتر از خودش حمله می کنه مگر اینکه چند روز گشنگی خورده باشه و بترسه استرس بگیره نهایتا یه گاز بگیره ولی نمی تونه گوشت دست رو قطع کنه

   پاسخ
 8. arian-z

  سلام به همگی
  من تو این فکر افتادم که در کنار آکواریوم اصلیم یه آکواریوم وحشی بگیرم
  توی نواب یکی از ماهی فروشیا پیرانا اصل داشت میداد دونه ای ۱ میلیون
  موندم بین اینکه چندتا بچه پیرانا حدود ۵ سانتی بگیرم
  یا یک جفت پیرانا با یک جفت زندانی و یک جفت گرگ سیچلاید بگیرم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. Matin 1387

   سلام
   پیرانا رو با هیچکدوم از ماهی هایی که گفتین نمیشه نگه داشت
   همه ماهی هایی که گفتین فقط با خودشون کنار میان حتی بعضی وقتا هم نوعشون هم تحمل نمیکنن غیر پیرانا

   پاسخ
   1. arian-z

    سلام
    حقیقتا من چندجا دیدم پیرانا رو با ماهی های دیگه هم نگهداری میکنند
    از طرفی هم علاقه ی چندانی به نگهداری تک گونه ندارم
    مثلا ترکیب ۳ پیرانا ۱ زندانی چطوره؟
    یا یک گله پیرانا بگیرم ولی یک قسمت آکواریوم رو با شیشه جدا کنم و توش زندانی بزارم
    چند لیتر برای این ماهی ها کافیه؟
    ممنون

    پاسخ
    1. Matin 1387

     گفتم که سازگار نیستن
     با شیشه جدا کنین ظاهر آکواریوم جالب نمیشه علاوه بر این زندانی و پیرانا تو بایوم های مختلفی زندگی میکنن اگه بخواین حرفه ای آکواریوم رو درست کنین نمیشه اینا رو تو یه آک نگه داشت
     پیرانا آب سبک و اسیدی میخواد ولی زندانی تقریبا برعکس اینه شرایطش
     برای ۵ تا پیرانا متوسط حداقل ۲۵۰ یا ۳۰۰ لیتر فضا میخواین
     ب ای یه زندانی تک بزرگ هم حداقل ۱۲۰ لیتر فضا نیازه

     پاسخ
     1. arian-z

      ممنون از راهنماییتون
      پس احتمالا آک اختصاصی پیرانا درست کنم

      پاسخ
 9. Ali

  آره و تو بازار غالب می کنند البته از قیمت هم میشه فهمید پیرانا تقریبا ۳ ۴ برابر پاکو قیمتشه و اینکه پیرانا آلبینو هم نداره تفاوت ظاهری هم پیرانا فک جلو آماده و نسبتا درشت تری داره ولی پاکو خیر

  پاسخ
 10. SALIM

  سلام سلام.
  بعد مدت های زیاد اومدم سایت و امید وارم آقا مجتبی آقا شهریار و بقیه اعضای قدیمی حالشون خوب باشه.
  دوستان یه آک ۱۸۰ لیتری متروکه دارم که میخوام راش بندازم.یه بخاری ۳۰۰ وات دارم و یه فیلتر داخلی سه لیوانه که قدرت زیادی داره.به نظر شما چند تا پیرانای کوچیک و تا چه مدتی میشه تو این آکواریم نگهداشت و اینکه میشه راحت پیرانا رو نگهداشت یا بیخیال شم و با اسکار و سورم و ردتیل خوش باشم؟
  البته دوستان کف آکواریوم سنگ ریزه هست.برای نگهداری پیرانا باید جمشون کنم یا خیر.
  و یه نکته ظریف که بیشتر مسیولیت نگهداری با پدر و عمومه.
  چون برا دفتر می‌خوان.
  ممنونم از تمامی دوستان.

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام
   اگر قدیمیه و خیلی وقت خالی بوده از سلامت چسب های آکواریوم مطمئن بشید.
   ۴ ۵ تا پیرانای بالغ (اورسایز نباشند!) میتونید نگهداری کنید. البته نباید بالغ خریداری کنید و بهتره کوچک باشند اما برای اینکه بعدا نیاز به حذف تعدادی نداشته باشید از همان اول بیش از این تعداد نخرید. از نظر خوراک و کثیفی در حد همان اسکار هستند و خیلی کاری با سنگ ریزه ندارند ولی از شن بهتره استفاده نکنید چون به راحتی جابجاش میکنن.
   حتما یه در محکم و مناسب برای آکواریوم تعبیه کنید و هر کسی مراقبت میکنه ازشون بگید که قبل از غذا دادن دست داخل نبرند. پیراناها استرس بالایی هم دارند و به تغییرات محیطی سریع واکنش نشون میدن.

   پاسخ
 11. امیر

  سلام
  من ماهی پیرانا دارم چند روز چیزی نمیخوره خیلی هم زیف شودع چیکار کنم
  بهم گفتن عصاره سیر بریز داخل آب ریختم اصلا تغییر نکرد ممنون میشم راهنمایی کنید ؟!

  پاسخ
  1. م.یگانه

   عصاره سیر در آب ریختن بی فایده است. عصاره را باید قبل از دادن غذا به غذا اضافه کرد یا غذا را داخل آن ریخت تا عصاره را به خود جذب کند سپس غذا را به ماهی بدهید.
   در مورد دیگر علایم ظاهری بگید تا بهتر بتونیم راهنمایی کنیم

   پاسخ
 12. مهدی

  سلام
  پیرانا ردبلی رو میشه تکی نگه داشت؟

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. پیرانا ماهی اجتماعیه و نگهداری تکی استرس زیادی بهش وارد میکنه. شدنیه اما نباید توقع رنگ عالی و شادابی ازش داشته باشید

   پاسخ
   1. مهدی

    ۲ تا پیرانا ردبلی ۱۰ سانتی گرفتم اما غذا نمیخورن همیشه هم پشت فیلتر مخفی میشن به نظر شما چیکار کنم؟

    پاسخ
    1. Elshan87

     سلام
     دوست عزیز اگه ماهی رو تازه اضافه کردید کاملا طبیعیه که روز های اول استرسی باشن
     اگه خیلی وقته حتما ماهی دیگه ای هست که بهش استرس وارد میکنه
     منتظر نظر بقیه دوستان باشید

     پاسخ
     1. مهدی

      سلام داداش
      ۲ روزه گرفتمشون ماهی دیگه ای هم تو آکواریوم نیست

      پاسخ
      1. Elshan87

       اگه اینطور باشه پس کاملا طبیعیه و عادت میکنن نگران نباشید به زودی کل آکواریوم رو رو سرشون میزارن🤣

       پاسخ
 13. مهدی

  دل مرغ میریزم براشون نمیخورن🤦‍♂️

  پاسخ
  1. Elshan87

   روز های اول عادیه چیزی نخورن
   ولی اگه دیدید غذا خور نمیشن از غذای زنده مثل زبرا استفاده کنید تا به غذا خوردن ترغیب بشن
   اول غذای زنده بهشون بدید …بعد دل گاو یا مرغ..‌.بعد غذای شرکتی
   مثلا ۳ روز غذای زنده بده ۳ روز بعد دل بعد اون غذای شرکتی

   پاسخ
   1. مهدی

    زبرا هم ریختم نخوردن خیلی ماهیای مضخرفین

    پاسخ
    1. Elshan87

     پس هنوز غذا خور نشدن و یکمی ضحمت باید بکشید و صبر داشته باشید.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *