ماهی پیرانا

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید

پیراناها

شناخت:ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و ماهیان بزرگ و حتی انسانها در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف این انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.

پیرانا معمولا از ماهیان کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلسها یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع ۲۰ گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.

ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند.

محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند. با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند. با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احتیاط در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد. با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا ، مخصوصا انواع بالغ، برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم ۱۵۰ لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور قطع به  افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی ماهیان بالغ به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارند، و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریانی به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی ۱۰۰ لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی ۶۰۰ لیتر برای شش پیرانای بالغ کافی می باشد.

یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید.

این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند.

در کل ۵۰۰ گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود ۱۵ دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد.

یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد.

در میان ماهیها، ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه ۱۱۰۰ گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند.

از میان ۱۱۰۰ گونه ماهی موجود در خانواده ی کاراسین در حدود ۳۰ گونه مربوط به پیرانا می شود که در مورد رفتار آنها از لحاظ درنده بودن مبالغه شده است زیرا همان طور که گفته شد فقط گونه های محدودی گوشتخوار بوده و از این میان فقط پیرانای شکم سرخ می تواند برای انسان خطرناک باشد. و بومیان آمریکای جنوبی نیز از این مطلب آگاه بوده و به راحتی در رودخانه هایی که گونه های مختلف پیرانا در آن زندگی می کند، شنا می کنند و حتی گوشت پیرانا یک منبع رایج غذایی برای مردم آن سرزمین به شمار می رود.

جنسیت و تولید مثل:جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو ۱۲ سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ ماده دارای شکمی بزرگتر می شود. ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند.نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد.

پیرانای شکم سرخ: نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی ۵۷ سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود)سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.

پیرانای شکم سـرخ ماننـد سایر ماهیهای گوشتخوار به بوی خون در آب حساس می باشد و در حقیقت مکانیسم جذب این راهی به سمت طعمه همان احساس بوی خون در آب می باشد و در گونه های بزرگتر این حساسیت بیشتر نیز می شود. همان طور که گفته شد دندانهای پیرانا برای تکه کردن و بلعیدن طعمه سازش یافته است؛ شکل دندانهای او مثلثی و بسیار تیز است تا جایی که بومیان مناطق آمازون از دندانهای پیراناهای بزرگ برای ساختن نوعی قیچی استفاده می کنند. پیراناها در طول به ثمر رسیدن تخمهایشان دارای یک رفتار بسیار تهاجمی هستند و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به قلمرو خود را نمی دهند.

گستره ی انتشار این ماهی به طور عمده در شمال آمریکای جنوبی است. این ماهی برای نگهداری در آکواریوم ماهی مناسبی به شمار می رود به شرط آن که اندازه ی آکوایوم با افزایش سن او افزایش یابد و همچنین این ماهی به کیفیت آب بسیار حساس است و بایستی آب با pH و کیفیت مناسب برای او تهیه کرد .

پیرانای شکم سرخ بیشتر عمر خود را بی حرکـت می گذراند ولی در صورت نیاز می تواند با سرعت غیر قابل انتظاری شنا کند.

در حقیقت باید گفت این ماهی در مناطق آمریکای جنوبی در جایی که زیستگاه او محسوب می شود، شهرت زیادی به درندگی و خونریزی دارد. این ماهی به صورت دسته جمعی در آبهای کم عمق زندگی می کند و می تواند به هر موجودی که ممکن است بر حسب اتفاق در رودخانه پرت شود حمله کرده و در مدت زمان خیلی کمی اسکلت او را خالی از گوشت پس بفرستد!

خرید و نگهداری پیرانا:به هر حال توصیه می شود اگر مایل به خرید یک ماهی زیبا و با شکوه برای آکواریوم خود هستید، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید پیرانا همه ی اطلاعات لازم در مورد ایم ماهی گوشتخوار را به دست آورید. زیرا در صورت عدم اطلاع از موراد لازم ممکن است در انتها از خرید این ماهی نا امید شوید! البته در ایالتهایی از آمریکا که دارای آب و هوای گرمتری هستند، نگه داری این ماهی ممنوع است زیرا این ماهی استوایی است و در آب و هوای گرم تکثیر پیدا می کند و با آزاد شدن در رودخانه خطـری برای دیگر شکلهای حیات در یک زیستـگاه مشتـرک محسـوب می شود.

این ماهیها از نظر رنگ تنوع زیادی دارند و حتی افراد یک گونه نیز با قرار گرفتن در شرایط زیستی مختلف، خصوصیات ظاهری مختلفی از خود نشان می دهند. همچنین این خصوصیات ظاهری در سنین مختلف نیز برای افراد یگ گونه از پیرانا متفاوت است. چنان که نمونه های جوان دارای بدنی کشیده هستند و پشت بدن آنها در امتداد ستون مهره ها آبی- خاکستری است و دو پهلوی آنها دارای رنگ سبز زیتونی ظریف و زیبایی می باشد و نقاط متعدد نقره ای فلز رنگی نیز بر روی بدن آنها وجود دارد که ظاهر زیبایی به آن می بخشد. این ماهی در حالت بالغ علاوه بر خصوصیات یاد شده دارای شکم قرمز رنگی نیز می شود که نام او نیز از این جا گرفته شده است.

پیرانای شکم سرخ در مواقعی که نتواند به قلمرو قابل قبولی برای خود دست پیدا کند و از لحاظ حرکت و انتقال در محدودیت قرار بگیرد رفتار اجتماعی خود را از دست می دهد و به یک ماهی درنده و مهاجم تبدیل می شود. و این حالت به خصوص در آکواریومهایی که فضای کافی برای نگهداری این ماهی ندارند بیشتر به وجود می آید و اگر ادامه پیدا کند منجر به این می شود که ماهیها به یکدیگر حمله می کنند و صدمات جدی و غیر قابل برگشتی نیز در ناحیه ی باله ی دمی یا بدن به یکدیگر وارد می سازند.

در هنگام خرید پیرانا برای آکواریم باید یک دسته ی جوان که در آن هر ماهی اندازه ی کوچکی داشته باشد، انتخاب شود و نیز باید دقت کرد که همه ی ماهیها باید در یک نوبت وارد آکواریوم شوند و پس از جایگزین شدن آنها در آکواریوم نباید ماهی دیگری از آن گونه به جمع اضافه شود. انتخاب و خرید این ماهیها به صورت گروهی و قرار دادن آنها در زیستگاهشان در یک زمان به آنها اجازه می دهد که با یکدیگر خو گرفته و یک گروه را تشکیل دهند

ماهیهای پیرانا در آکواریوم خیلی زود در بـرابـر شرایـط نامساعـد واکنش نشـان مـی دهند و در مقابل شوکهای احتمالی ترسیده می شوند. برای فراهم کردن محیطی آرام برای این ماهی باید از گیاهان آبی مناطق آمازون در آکواریوم قرار داد و به این ماهی اجازه داد تا قلمرو امنی در میان این گیاهان برای خود اختیار کند. بهترین و زیباترین حالت این ماهی را می توان هنگامی مشاهده کرد که نور خورشید به طور مستقیم به آکواریوم بتابد. در این حال ماهیهای بالغ در انعکاس نور بسیار زیبا به نظر می رسند و لکه های نقره ای بدن آنها در نور آفتاب می درخشد.

تغذیه پیرانا:تغذیه ی پیرانای شکم سرخ باید بنابر طبیعت او انجام گیرد. این جانور گوشتخوار است و معمولاً از طعمه های زنده مانند کرم خاکی یا ماهی های کوچک دیگر تغذیه می کند. ولی تکه های گوشت گاو یا قلب آن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در هنگام غذا دادن به پیرانا نباید دست را داخل آکواریوم کرد.

شرایط ابی ماهی پیرانا: شرایط آبی که پیرانا در آن نگه داری می شود باید به این شرح باشد؛ این ماهی فعال به مقدار زیادی اکسیژن محلول در آب نیاز دارد و آب نباید ساکن باشد بلکه بایستی به وسیله ی تجهیزاتی از قبیل فیلترهای نیروی خارجی آب را در آکواریوم در جریان نگه داشت. همین طور آب باید مقدار کمی اسیدی باشد و pH آب در حدود ۴/۶ تا ۸/۶ مناسب است. رنگ این ماهی در آبهای سخت تغییر چندانی از خود نشان نمی دهد. دمای مناسب برای این ماهی ۷۵ تا ۸۱ درجه ی فارنهایت است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

518 دیدگاه در “ماهی پیرانا

 1. HAMED

  سلام
  دوستای خوبم من چه جوری میتونم یه جفت پیرانای شکم سرخ گیربیارم تو تهران؟؟؟
  اگه ادرس مغازه یا جایه خاصی رو میدونید لطفا بگید ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از تذکر بجای آقا علیرضا .
   ضمنا چون آدرس داده بودین بنده پست شما رو ویرایش کردم تا دیگه آدرس ندین.؟؟؟!!!!

   پاسخ
  2. عرفان

   دوستان ممنون میشم یکی به من یه کمک کنه من دوتا پیرانا از یه آکواریم که بودن خریداری کردم و آوردم تو آکواریم خالیه خودم گزاشتم و شروع کردن به زدن همدیگه در صورتی که غذاشون هم داده بودم و گرسنه نبودن یکی راهنمایی کنه چیکار کنم اینا هم دیگه رو نزنن با تشکر

   پاسخ
   1. alirezaj

    سلام
    سوالتون رو در آخر مطرح کنید نه وسط سوالهای ۹۲
    بالا بردن تعداد میتونه موثر باشه هم چنین افزودن دکور جدید .ولی خب هیچ چیز قطعی نیس.چون وقتی یه ماهی مثل پیرانا می خرید ممکنه همچین عواقبی هم داشته باشه.

    پاسخ
 2. عسل

  من یه جفت از نژادی که شما گفتیدرو داشتم اگه زودتر میگفتید حاظربودم بدم بهتون چون باعث شدن انگشتم ۳تا بخیه بخره ولی بنظر من برید دنبال دیسکس/

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱۸۰ درجه تغییر کردین جالبه از پیرانا به دیسکس موفق باشید.

   پاسخ
  2. سجاد

   کسی که دنبال یه ماهی زیبا بسیار ارومه دیسکس براش خوبه و اصلا قابل مقایسه با سلطان خشونت نیستش

   پاسخ
 3. محمد

  سلام . چه لجن خواری بگیرم که پیرانا نزنش؟ میخوام تو یه آکواریم ۱۸۰ لیتری که یه مدت متروکه بود دوتا پیرانا و یه لجن خوارو از بچگی بذارم بزرگ شن فقط هم گوشت و دل بدم بهشون. خوبه به نظرتون؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هیچ لجن خواری. اصولا پیرانا به لجن خوار زیاد گیر نمیده ولی به هر حال غذای گوشتی بخوره و گرسنش بشه به لجن خوارم رحم نمیکنه و ریسکه
   موفق باشید

   پاسخ
   1. سجاد

    کاملا اشتباه فرمودید پیرانا اصلا نمیتونه کت اسپرت رو بخوره به نظر من در واقع هیچ ماهی نمیتونه به کت اسپرت حمله کنه و برعکس من تا حالا هر ماهی مثل پیرانا سرماری اروانا اسکار ردتیل فلاور و…که داشتم کت اسپرت بهش هجوم میاورده ولی خوشبختانه هیچ اسیبی هم نمیتونه وارد کنه فقط دنبال میکنه

    پاسخ
  2. amir

   اگه میتونی یک لجنخوار بزرگ بگیر چون لجنخوار پوست سفتی داره پیرانا از خوردنش خوشش نمیاد ولی در کل پیرانا ها رو به هیچ وجه گرسنه نگه ندار وگرنه همو نیز میخورن

   پاسخ
 4. محمد پیرانا

  سلام . من بالاخره ۲ تا پیرانای کوچیک و یه کت اسپرت که فعلا از پیراناها بزرگتره خریدم . تورو خدا یه ماهی ای معرفی کنید تو یه آکواریم ۱۲۰ * ۴۰ * ۴۰ با این پیراناها بسازه . من صفحه ی همه ی ماهیا رو یه دور کامل خوندم ولی فکر کنم به جز فلاور هیچ کدوم زورشون به پیرانا نرسه ! فلاورم که انقدر گرونه که به ریسکش نمی ارزه . ماهیایی که به ذهنم رسیده اینا : سیچلاید جگوار ، گرین ترور یا رد ترور ، اسکار ، ردتیل ، سرسوسماری ، دراگون و سورم ( اینو فکر کنم میرسه ! چون قبلا داشتم ، فک قوی و دندونای تیزی داره ) . کدومشون زورش به پیرانا می رسه ؟ خودم اسکارو مد نظر دارم . زودتر ج بدین . می خوام تا هفته ی دیگه که اینا بزرگ نشدن یکی دوتا ماهی دیگه بگیرم . راستی فقط یه سوال دیگه برام مونده ، اگه مثلا یه ماهی هم زور با پیرانا تو آکواریم باشه ، یه وقت مثل گلادیاتر نشن اینا تا دم مرگ هم دیگرو بزنن ؟ چون هم زورن قاعدتا باید کنار بیان دیگه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فلاور نه !!!؟؟؟ کی گفته با پیرانا میسازه ؟؟!!!! اصلا اینکار رو نکنید.
   سورم هم نمیسازه اصلا سورم ماهی آرومی هست و با برخی گیاهخوار ها هم میشه نگهداری کرد.
   گرین ترور هم زورش به پیرانا نمی رسه و اصلا گرین ترور خیلی ضعیف تر از اون هست که توی سایت گفته شده.
   رد ترور هم فعلا گیر نمی یاد و اگر هم باشه خیلی گرون هست یه چیزی تو مایه های فلاور هورن قیمتش هست.
   سرسوسماری هم ظاهر خطرناکی داره ولی کنار پیرانا نه نمیشه و غذا گیرش نمی یاد بخوره چون آروم تر از پیرانا هست و برای غذا خور کردنش باید کلی تلاش کنید.
   جگوار – دراگون – ردتایل – کت آفریقایی – کت فیش – اسکار – زندانی – میداس – اسفرانموس – نایف ( نایف بزرگتر و غذا خور) – پنگوسی باله بلند(بزرگتر) با رعایت سایز و اگر تعداد پیراناها زیاد نباشه و طوری نباشه خیلی بزرگتر از پیرانا باشن که پیرانا کتک بخوره و یا کوچکتر باشن که توسط پیرانا خورده بشن میشه یه کاریش کرد و با هم نگهداریشون کرد.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   مبارک باشه
   خقیقتا ماهی رو نمیتونم بهتون پیشنهاد بدم که با پیرانا به راحتی تا اخر بسازه. پیرانا اگه غذای گوشتی بخوره خیلی وحشی میشه و گرسنه بشه رحم نمیکنه. حالا اینقدرا ماهی وحشی نیست که نشه با هیچی نگهداری کرد ولی خب ریسکه
   با سورم که به هیچ عنوان، طفلی سورم گناهی نکرده و اصلا زورش نمیرسه و ماهی نسبتا صلح جوییه
   با سرسوسماری هم اصلا. این ماهی اصلا خشن نیست و فقط یه شکارچیه و بس. هیچ خوی تحاجمی و جنگندگی نداره. پس خواهشا این مورد رو هم بیخیال بشید
   اسکار، جگوار، ردتیل، ترور، دراگون، پنگوسی شکارچی و از این قبیل ماهیا که جثه قابل توجهی دارن و میتونن از حق خودشون دفاع کنن هم ریسکیه. اهل ریسک هستید؟
   توصیه میکنم تو اکواریوم جمعی که پیرانا هم عضو اونه از غذای گوشتی و زنده کمتر استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. behzad

    سلام من تو اکواریومم یک پیرانای بزرگ بایه پنگوسی شکاری و جگوار دارم که خیلی خوب باهم میسازن و تا الان حتی یک بار هم باهم دعوا نکردن اگه تو اکواریومتون همیشه ماهی جوبی باشه هیچوقت باهم دعوا نمیکنن من معمولا هفته ای ۶۰ تا ماهی جوبی که ۲۰۰۰ تومان میشه میگیرم

    پاسخ
    1. سجاد

     خیلی ها اصلا نمیدونن پیرانا دارن یا پاکو

     پاسخ
  3. MOHAMMAD

   سلام اقا محمد به نظر من با پیرانا میتونی ماهی اسکار بالغ نگهداری کنی.من خودم تجربه کردم اسکار من پیرانامو کشت.پیرانا ماهی ترسویه

   پاسخ
   1. سجاد

    بعید میدونم اسکار بتونه پیرانا رو بکشه مخصوصا اگه گروه باشن ولی بهترین گزینه اسکاره برا نگهداری با پیرانا

    پاسخ
    1. 8080m.n

     دوست عزیز تاریخ این ارسالات برای ۷ سال پیشه شما جواب کیو میدید من تا حالا پیرانا نداشتم و زیاد علاقه ای به نگهداریش ندارم ولی با توجه به تجربه دوستانم میگفتند که پیرانا مثل گرگ تو دسته قویه و اگر تک باشه اسیب پذیر هست

     پاسخ
     1. سجاد

      برا کسایی که بعدن میخونن مینویسم که بدونن

      پاسخ
  4. H.H.A

   زندانی رو میتونی باهاش نگهداری فقط سایزش کمی از پیرانا کمتر باشه چون رسشد زندانی خیلی خیلی سریعه پیرانا هم رشد بالایی داره ولی به زندانی نمیرسه!!!سعی کن پیراناهاتو دسته ای نگهداری تا از زندانی کتک نخورن چون اگه زندانی به ماهی گیر داد مخصوصا نرش در آخر ماهی کشته میشه هر چقدر هم قوی باشه!!!من دیدم زندانی به اسکار بالغ دو سه برابر خودش رحم نکرد و پوست بدن اسکارو خراب کرد خود اسکار هم لت و پار شد!!!!

   پاسخ
 5. کوسه ماهی(محمد)

  بی خیل شو دادا.تو تصاویر گوگل پیرانا رو سرچ کن.دندونشو ببین سه ردیف دندون داره.به تمساح حمله میکنه.به نظر من فقط با هم گروه خودش میسازه.اگه خیلی دوست داری برو تهران یک زندانی هم اندازه خودش بگیر(بزرگ تر بگیری بهتره)زیاد دعوا نمی کنن.چون زندانی واقعا وحشیه و حتی اسکار رو هم می زنه.

  پاسخ
 6. محمد پیرانا

  سلام . نظراتتون خیلی مفید بود . غذای گوشتی زیاد بهشون نمیدم . صبح اول صبح یه وعده پولکی گیاهی بهشون میدن ، میگوی خشک ، کرم فشرده ، لوفاک و گرانول( از این غذا سیاها که لوله شکلن بیشتر برای کت فیش) رو به صورت انتخابی روزی۲وعده بهشون میدم ( یه روز گرانول ، یه روز میگو و… ) فوقش هفته ای یه روز دل خرد شده . خودم به نظرم سیچلاید گرگی یا اسکار خوب اومد . میسازن باپیرانا؟زندانی و بقیه سیچلایدا خوشم نمیاد ! ظاهرشون اصلا خشن نیست ! هر کی ندونه میگه آخی ! چه معصومن این ماهیا !!! در حالی که همه رو تیکه پاره میکنن . پولی پترس هم خیلی دوست دارم . اگه میشد دوتا اسکار و یه پولی هم به این جمع اضافه میکردم . البته قبلش اسکارا و پولی رو غذا خور میکردم . نظرتون چیه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا پولی پتروس رو اصلا امتحان نکنید و فکرش رو هم نکنید کنار پیرانا اگر غذا خور هم باشه غذا گیرش نمی یاد تازه پولی کنار اسکار هم خیلی سخته غذا بهش برسه.
   حالا شما می خواهید اسکار و پیرانا و پولی رو کنار هم داشته باشید پس بهتره پولی رو با کارد تیز چند قسمت کنید بدین ماهی ها بخورن اینطوری خیلی کمتر زجر میکشه!!!!

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   همون دو تا اسکار خیلی بهتره، ماهیی که کنار پیرانا نگهداری میشه باید جنم داشته باشه.
   پولی پتروس گزینه مناسبی نیست و از دست میره
   ضمنا پولکی برای ماهیای گوشتخوار مناسب نیست. از همون غذاهای گرانولی با پروتئین بالا استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 7. محمد پیرانا

  در ضمن من خونمون تهرانه . هفته ای یه بار هم میرم سمت نواب ( بورس آکواریم فروشیا ) و مرتضوی ( که ماهیران مرکزی اونجاست )

  پاسخ
 8. اکبر

  سلام دوستان خوبم

  من برای آولین بار میخوام برم تو فاز ماهیان گوشتخوار
  راستشو بخوایین یکم میترسم ازشون ولی بلاخره دل و جرعت پیدا کردم D:
  من که تازه کارم چی پیشنهاد میکنید ؟

  پاسخ
  1. سعید

   بهترین کار رو می کنید چون حقیقتش این ماهی های گیاه خوار خیلی جالب نیستن . ترس نداره که برادر من . هیولا که نیستن ماهی ان . به اسمشون نگا نکنید . تنها فرقی که بین این ماهی ها و معمولی ها وجود داره اینه که هرماهی که خواستید رو نمی تونید تو یه تانک نگه دارید . یعنی باید یکم ملاحظات کنید . از قبیل اندازشون و سازگاریشون تا همدیگه رو تیکه پاره نکنن . وگرنه که به این ماهی های معمولی گوشت هم بدی می خورن.

   پاسخ
   1. اکبر

    خوب دوست عزیز چی نگه دارم هم متنوع باشه هم چون تازه کارم نگه داشتنشون آسون باشه ؟

    پاسخ
   2. کوسه ماهی(محمد)

    اگه برای نگهداری می خواهی به نظر من اسکار بخر از ۳-۴ هزار تومن داره به بالا خیلی ماهی جالبیه زیاد سخت گیر نیست و به اکواریوم عادت کنه دیگه راحت میشی.
    خانواده ی اوراتوس مثل ماکرو هم خوبه.طوطی ماهی هم خوبه.
    ولی اگه تازه کاری بی خیال پیرانا بشو.واقعا ترسناک.انگشت ادم رو بگیره گوشتشو میکنه.ولی درمورد بقیه گوشتخوار ها اصلا خطرناک نیستند که بخوای ازشون بترسی. فقط فرقشون اینکه بیشتر غذای پرتئین دار میخورن.مثل دل گاو ،ماهی زنده و بعضی وقتا غذای خشک.

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   انواع سیچلایدهای مالاوی مناسب شماست.
   ماکرو – دلفینی – کالیکو – آلوناکارا – بلو الکتریک – پروکسیموس – دبوسی – دماسونی – امپراتور – کت فیش – انواع لوچ ها مناسب کار شماست اگر دوست داشتی خودت ترکیبی رو بگو تا راهنماییت کنیم.
   درضمن هر سوالی رو در جای خودش بپرسید ممنون.

   پاسخ
 9. اکبر

  ببخشید چشم
  ممنون از راهنماییتون ولی من به آروانا خیلی علاقه دارم . ترکیب زیر رو چطور پیش بینی میکنید ؟

  آروانا – سوروم – پنکوسی – اسکات

  و اینکه چون آروانا خیلی گرون قیمته برای نمردنش چیکار ها باید بکنم ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ترکیب بدی نیست فقط ممکنه اسکات جلفی کنه ولی آروانا سایز خوبی باشه از پسش بر میاد درضمن سیلور دالر هم میشه به جای اسکات بگیرید.
   آروانا فقط از ماهی ها کتک نخوره – در پوش آکواریوم بسته باشه چون می پره بیرون – با اسکار و آنجل مونو مشکل داره – دکر نوک تیز و صخره بزرگ توی آکواریوم نداشته باشید چون خودش رو زخمی میکنه – غذا گیرش بیاد بخوره چون اوایل سخت غذا میخوره – فضای کافی برای حرکت و چرخش داشته باشه و … کلی حال میکنه و سالم میمونه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اسکات رو حتما حذف کنید. نه اینکه احتمال ۱۰۰ درصد بدم ولی به ریسکش نمی ارزه. بقیه نکاتم اقا مجتبی دوست خوبم گفتن
   موفق باشید

   پاسخ
 10. اکبر

  ممنون مجتبی جان
  آروانا ۲۰ سانتی متر هستش

  وضعیت آبم چطوری باید باشه ؟ چی به آبم اضافه کنم ؟ آخه میگن باید سبک باشه و اینا .
  اینو هم جواب بدین من رفتم آروانا جون رو بیارم D:

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بسیار عالی، چیزی لازم نیست به اب بزنید، اکواریوم راه افتاده باشه و چرخش گذشته باشه هیچ مشکلی نداره. اگه به اب تا حالا نمک نزدید یه درصد خیلی کم نمک بدون ید به اکواریومتون اضافه کنید، (یه قاشق چایخوری برای ۵۰ لیتر اب) دیگه مشکلی نیست. حتی اروانا اینقدار به چرخه هم حساس نیست، اصلا جای نگرانی نداره. به نکاتی که اقا مجتبی گفتن توجه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 11. اکبر

  از شهریار عزیز و بقیه دسوتان به خاطر راهنمایی متشکرم
  راستش رو بخوایید من تازه کار هستم و مغازه دار ها هم متاسفانه یا اطلاعاتشون کمه و یا برای اینکه بفروشن الکی یه چیزایی میگن و به خاطر همین هست که من اینجا مزاحم میشم و خیلی هم از راهنمایی ها راضی هستم .

  همه سوالات من تقریبا تموم هستش فقط :
  لطفا به غیر از ماهی های پنکوسی ، سوروم و سیلور دالر هر ماهی که به ذهنتون میرسه که به آروانا صدمه نزنه معرفی کنید برای تنوع . به این خاطر گفتم کلی بفرمایید که اینجا شهر کوچیکی هست از ۱۰ تا ماهی که معرفی میکنید شاید ۳ تاش به زور گیر بیاد .

  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا درباره هر ماهی در قسمت خودش سوال بپرسید و یا مطالعه کنید همه چی رو جلوتر پرسیدن و جوابهای شما هم هست.
   اما با آروانا معمولا اکثر گوشتخوارها و سیچلایدها رو میشه نگهداری کرد فقط چندتایی که نمیشه رو معرفی میکنم مثلا آروانا با اسکار – آنجل مونو – اسکات – پوفر – هم نوعان خودش مثلا یک آروانا دیگه یا آروانا کوتوله و … مشکل داره اما با اقلب ماهی ها مثل ماکرو – فرانتوزا – لوچ ها – شارک ها – لجن خوارها و … و هر ماهی که در دهانش جا نشه مشکلی نداره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   با اروانا ماهیایی نگهداری کنید که اولا خیلی کوچیک نباشن چون به راحتی شکارشون میکنه. دوما اروانا رو با ماهیایی نگهداری کنید که محاجم و شکارچی بدتر از خودش نباشن. مثلا ماهیای رایجی که با اروانا نگهداری میکنن طوطی ماهی، پنگوسی، دراگون خیلی کوچیکتر از خودش (دراگون ماهیی که راحت میتونه اروانا رو شکار کنه) سورم، سیلور شارک درشت (اروانای بزرگ سیلور شارک و ماهیای که جثه درازی دارن رو میکشه ولی خب حالا حالا ها میتونید کنار هم نگهداری کنید ولی وقتی بزرگ و گرسنه بشه باید فکری کنید) بلک گوست بزرگ، لوچ دلقک بزرگ، فرانتوزا درشت، به نظر من ماکرو و سیچلایدهای مالاوی کوچیک کنار اروانا نگهداری نکنید. راحت شکارشون میکنه. حداقل واسه من که این اتفاق افتاد، هر چی خواستید بخرید درشت و پهن باشه، گرین ترور ماده، نایف و خیلی ماهیای دیگه… که حالا من باید صفحه سیاه کنم. به چیزایی که گفتم و اقا مجتبی هم گفتن توجه کنید و ماهیای مناسب و موجود در شهرتون رو انتخاب کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 12. محمد پیرانا

  سلام . آقا امروز رفتم خیابون نوابو شخم زدم رسما ! یه جفت زندانی ۱۰ سانتی گرفتم با یه جفت سیچلاید گرگی ده سانتی ( چه گرونه ! جفتی ۱۲۰۰۰ تومن ! ) . انداختمشون کنار پیرانا ها . یه غذای پروتئینی که بره ته آکواریوم هم گرفتم برا لجن خوارم که از اینه جا نمونه ! با توجه به آکواریمم ( ۱۲۰ * ۴۰ * ۴۰ ) دیدم دیگه جا نداره وگرنه ۲ تا جگوارم میگرفتم چون اینا زود بزرگ میشن احتمالا . الآن همه شهادت میدن که من خشن ترین جنگجو های آکواریمو دارم . نه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله درسته جنگ گلادیاتورهاست.

   پاسخ
   1. محمد پیرانا

    حالا به نظرتون آخرش اینا سایزشون چقدر میشه ؟میتونم به این ترکیب یه پوفر اضافه کنم ؟ راستی به نظر خودم اون پولکی گیاهی که اول صبح بهشون میدم باعث میشه طبع خشنشون کم بشه . چون نتونستم خانوادمو توجیه کنم بهشون گوشت چرخ کرده ، حشرات شکار شده و … ندن . البته غذاهای شرکتی درجه یک مثل لوفاک و اینا هم خودم بهشون میدم .

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     سایزشون رو نمیدونم چقدر بشه ولی خوب رشد میکنن.
     پوفر !!!!!!!! نه نمیشه به این ترکیب اضافه کرد توسط سایرین سه سوت خورده میشه.

     پاسخ
 13. امیر

  سلام
  اقا شهریار پیرانا با اسکار میشه نگهداری کرد ؟
  سایزشون باید چه جوری باید باشه؟
  good luck

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر این کار رو نکنید بهتره.
   اما اگر دوست داشتین باید هم سایز باشند و یا اسکار کمی بزرگتر از پیرانا باشه و آکواریوم بزرگ هم داشته باشید تازه همون هم فکر کنم ریسکه.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   حقیقتا بگم نه بهتره و ترکیب خوبی نیست.
   اسکار باید بزرگتر و بازم بزرگتر از پیرانا باشه.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام من تازه وارد اکواریوم گوشتخوار و می خوام زندانی بخرم به نظر شما چه ماهی با زندانی سازگاره

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     با زندانی ماهیای کمی سازگارن یا اگه در کوچیکی کنار هم بمونن به محض اینکه زندانی بزرگ بشه باقی رو میزنه. اگه قراره به تازگی از ماهیای مهاجم نگهداری کنید مشخصا زندانی گزینه خیلی مناسبی نیست. با این حال اگه این ماهی رو دوست دارید میتونید اختصاصی ازش نگهداری کنید.
     در اخر لطفا از گزینه پاسخ برای ارسال سوال استفاده نکنید.

     پاسخ
 14. ناشناس

  سلام من ۳ جفت پیرانا دارم که فقط هم بهشون گوشت خونی میدم خیلی هم وحشی اند سایزشون هم متوسط و ۳ تا فلاور سایز متوسط هم دارم همشونم از بچگی بزرگشون کردم ولی با این وجود وقتی یکی از فلاور هارو می ندازم پیش پیراناها همشون میزنه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خسته نباشید. نگهداری پیرانا به صورت تک گونه لذت خاصی داره. پیرانا کنار فلاور!!! اخه چه کاریه. فلاورتون خیلی بدجنسه!! چی بگم…… حالا دوست دارید برعکس اون بشه و پیراناها فلاورتون رو تیکه پاره کنن، بیخیال بشید و فلاور و پیرانا رو جدا نگهداری کنید و حالشو ببرید
   موفق باشید

   پاسخ
 15. reza eblis

  یه اکواریوم اب شیرین هم دارم تو یه اکواریم هم فقط گپی پرورش میدم برای پیراناها و فلاورها

  پاسخ
 16. reza eblis

  bebaxshid tu matne avala esmamo naneveshtam hamun nashenas ham mnam reza eblis

  پاسخ
  1. محمد رضا اریاپور

   خوب جداشون کنید کسی که کتک خورده را تقویت کنید.

   پاسخ
   1. RAMIN

    سلام پاکو هم ممنوعه ؟ پیرانا با کسی ساز گار است؟

    پاسخ
 17. ابراهيم

  سلام به دوستان من می خوام یه جفت پیرانا بگیرم جفتش چنده؟ اگه زحمتی نیست یه ترکیبی با این ماهی به من بدید؟ من از خوانواده ی سیچلاید ها اصلا خوشم نمیاد! در ضمن اندازه ی آمواریم من هم به ترتیب طول«۹۰» ، عرض«۳۰» و ارتفاع«۶۰» هستش!!!! ممنون از زحماتی که در این سایت می کشید!!!!!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با پیرانا بجز خود پیرانا هیچ توصیه دیگه ای ندارم البته کت فیش بزرگ رو میتونید نگهداری کنید. باز منتظر نظر سایر دوستان هم باشید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب با پیرانا بیشتر سیچلایدهای قوی جثه ای مثل زندانی و …. نگهداری میکنن که میگید اصلا از سیچلاید خوشتون نمیات. خب پس اکواریوم تک گونه پیرانا راه اندازی کنید. چون بقیه ماهیا رو میزنن…
   مثلا میتونید کت افریقایی، پنگوسی شکارچی بزرگ، دراگون و از این قبیل ماهیا هم کنارشون نگهداری کنید ولی خب اولا ریسکه، دوما هیچ وقت دم و باله ماهیاتون سالم نیست
   موفق باشید

   پاسخ
 18. ابراهيم پيرانا

  سلامی به گرمی آفتاب سوزان،
  من بالاخره دیروز یه جفت پیرانا گیر آوردم ، هر دو تا شون باله هاشون یه کم کنده شده آیا اینا خوب میشه؟
  سوال دوم اینکه هر دوتا شون دهان هاشونو باز می کنن و دنبال هم میفتن آیا این طبیعیه؟
  به جز غذاهای آکواریمی دل و جگر مرغ بدم بهتره؟ آخه می خوام زود بزرگ شن!

  پاسخ
  1. mahdi

   سلام ابراهیم جان
   وقتی گفتی پیرانا یاد خودم افتادم
   دادم برام از خارج ۱۰تا پیرانای شکم سرخ که خطرناکترین پیرانای جهان بود رو برام اوردند
   مشکل باله رو که رفع میشه خودش
   من پیراناهام همش دنبال هم بودند و دم هاشون تاحدونی خوردگی داشت
   اگر دلت میخواد پیراناهات وحشی بشن که کنارشون هر چی بزاری تیکه کنن بهشون دل و جگر بده
   ولی اگه میخواهی اروم و سرحال باشنگ هفته ای یه کم غذای دست ساز بده با یه قرص کرم خونی
   بقیشو غذای خشک بده
   غذا ه پیشنهاد میکنم میگو خشک بدی چون فیبر خام و پروتین بالایی داره
   موفق باشی

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره خوب میشن. البته اگه به باله و دم هم کاری نداشته باشن. چون با توضیحی که دادید احتمالا خوردگی دم و باله ها بیشتر هم میشه. چون مدام همدیگه رو دنبال میکنن
   وقتی دو تا یا سه تا باشن طبیعیه. گرچه تو ماهی مثل پیرانا این اتفاق کم پیش میات ولی خب باید تو گله باشن تا کاری به هم نداشته باشن
   دادن دل و جگر همانا و وجشی شدن ماهیاتون هم همانا. دل گاو، میگو و یه رقم غذای خشک به ماهیاتون بدید. از جگر مرغ استفاده نکنید
   موفق باشید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *